TAI BUS'S BssÉi (3 p. st.) behaald. Het doet Diij genoe-i gen te kunnen mededeelen, dat de eerste hyacintlien-prijs is toegekend aan een. firma van bloemkweekers in het land dat van oudsher een wereld beroemdheid heeft verworven en ge handhaafd in de bloembollenteelt: Ne derland. Ik bedoel de firma Gulde- mond en Zoon te Lisse, aan wie 7 p. st. ten deel valt voor de schoonste in zending van hyacinthen. De andere door mij vermelde prij zen der genoemde. Vereeniging te Haarlem zijn, bij g'cbrek aan mede dingers niet verdeeld kunnen worden, maar ik hoop. dat zij zich daardoor niet moge laten afschrikken van een herhaling dezer prijzenswaardige proefneming welke stellig meer suc ces zou hebben -ehad. als zij grootere bekendheid hadde erlangd. Twee hoofdzaken hebben de Neder- landsche bloemisten (ook boomkwee kers) hierbij in het oog te houden: vooreerst, dat er hier te lande nog veel voor hen op dit gebied te leeren valt en ten tweede, dat er in Engeland een groote en grage markt bestaat voor Nederlandsche bloembollen, bloemen en vruchten van werkelijk goede soort. De Engelsclnnan let niet op de kosten, wanneer men hem goede waar voorzet, welke in zijn smaak valt. In dat opzicht, is er geen betere klant denkbaar dan hij. In bloembollen blijft hij overtuigd, dat er geen betere verkrijgbaar zijn dan de Hollandscbe, en het is hem bekend, dat de pogingen, om de Hol landscbe bloembollenteelt ten deele althans, naar de Oostelijke graaf schappen van Engeland over te plan ten, nog niet de volle mate van.succes hebben behaald, welke de proefne mers zich er van voorstelden. Het geldt hier derhalve niet. een veld op dit gebied te herwinnen of te veroveren maar het te behouden en tot hooeen bloei en voordeel te ont wikkelen. Het is daarom ook, dat ik met bij zondere ingenomenheid kennis geno men heb. zoowel van de proefneming der Algemeene Vereeniging v. Bloem bollencultuur te Haarlem, als van het nu bekroonde streven dei' firma Gul- demond te Lisse. Mij dunkt, hun voor beeld behoort tot spoorslag te strek ken voor anderen, om op den ingesla gen weg voort te gaan. Een hekend vakman in ons vader land heefi dan ook wijselijk besloten zijn zoon hier verder in den tuinbouw op te leiden. Corr. B ij gelegenheid der e erste wedrennen te Woestduïn op a.s. Zon dag rijden de beide extra tremen weder evenals het vorige jaar. Het Lyrisch Tooneel gaf Donderdagavond in de Schouwburg zaal van De Kroon eene voorstelling van Shakespeare's drama in. verzen, „Romeo en Julia". De opkomst van het publiek was zeldzaam slecht. Wat zouden hiervan de oorzaken zijn? Uit het feit, dat ook in den Schouw burg niet veel menschen waren, zou men kunnen opmaken, dat d© trouwe bezoekers het speelseizoen reeds voor bij wanen. De lente zou dus schuld zijn. Maar er kan ook een anderereden zijn.Het Lyrisch Tooneel is nog te jong om reeds nu vaste bewonderaars te Lebben. .Romeo en Julia".zijn te oud, o.m nog een heele zaal te kunnen vullen. Wij hebben, jaren geleden, Romeo en Julia ook. eens gezien, 't Wasvoor den tijd dat de jonge Nederlandsche tooneeischrijvers loskwamen met hun moderne, realistische tooneellitera- tuur. Eu 't was op een leeftijd, dat men gaarne een tikje romantiek ge niet. Dus gingen wij met goede ver langens naar de voorstellingen van het Ajvisterdamsch Lyrisch Tooneel. Maar de uilkomst heeft ons teleurge steld. Hebben de statige ver zeur ij en ons ook vaak geboeid, aan de han delingen en gevoelsuitingen der dra matische personen zijn wij ontgroeid. Dat bleek het beste uit den schater lach, d'ie hoewel onderdrukt, op zeer ongewone momenten in de zaal hoor- i baar was. En het was voor ons men-' schen van modern denken, voelen en uiten dan ook onbegrijpelijk, hoe Ro meo bijv. in het 8e tafreel. als bij het, doodelijii gif koopt, niettegenstaande zijn groote smart den ouden apothe ker nog onder het oog brengt dat het goud eigenlijk grooter vergift is, dan het schadelijk mengsel. Bovendien werden de verzen, op een kleine uitzondering na, slecht ge zegd. De stemmen hadden genoeg zame kracht, de rrr's rolden, maar de dramatische saus, die elk acteur en actrice over de woorden goot, bleef steeds dezelfde, werd door de geheele troep uit éen pot geschept Mevrouw Erfjnann-Sasbach was misschien de eenige, die de verzen werkelijk goed zegde, en de heer Erf- rnann streefde haar haast op zijde. Ook de heer Schwab was niet kwaad in ieder geval had het Lyrisch Too neel grooter opkomst verdiend. Inhet afgeloopen jaar heb ben in deze gemeente plaats gehad 8 uitslaande branden. 20 schoorsteen branden, 16 binnenbranden en 13 ge vallen van begin van brand. De klok ken hebben dat jaar niet geluid. Ter gelegenheid van de uitreiking van het eereteeken voor langdurigen werkelijken dienst bij de schutterij op Woensdag 8 April e.k. aan den sergeant P. Pieterse zal ook het Haarlemsch Muziekkorps daarbij tegenwoordig zijn. Door den Burgemeester de zer gemeente is tot agent van politie derde klasse benoemd W. Lokerse te Schore. Uit de Omstreken. Heemstede. Op, Woensdag 8 en Donderdag 0 April a.s.'telkens des nam. te 2 uur. zal in een der' lokalen van het Raad huis, gelegenheid worden gegeven tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie. Hillegom. De kiezerslijst dezer gemeente bevat 950 kiezers voor de Tweede Kamer, 934 voor Prov. Staten en 847 voor den Gemeenteraad. Gemeenteraadsvergadering, Zater-1 .dag a.s., des voormiddags half 10. Agenda: 1. benoeming van een schoonmaakster school m.u.l.o. 2. de Gasfabriek. Zand voort. Donderdagmiddag had ten over staan van den heer W. K. Loeff, no taris te Haarlem, in Hotel Drieliuy- zen de openbare verkooping plaats van een huis en erf aan de School straat no. 9. Het perceel werd opge houden voor f4550. Maandagavond zal de chr. Jonge- lingsvereeniging „Eendracht maakt Macht" hare jaarvergadering in ,Ons Huis" houden, gepaard gaande met eenige feestelijkheden. Spaar,«dam. Gisteren (Donderdag) is alhier in een sloot verdronken het 3jarig.zoontje van den arbeider Oly. De Stoornbootdienst Amsterdam IJ mui den zal met ingang van 1 April viermaal per dag van beide eindsta tions gevaren worden. IN G LZüN l) KM M E i.JfellHSE- LI VtEN. 80 cents per regel Ofechoou de fijn ste in Qualïteit is niets duurder «lau de gewone soorten. B i n n e n 1 a n u. l)e lielitiiigen 19UO en 1901. Door de Regeering is aan de Twee de Kamer toegezonden bet wetsont werp betreffende hot onder de wape nen houden van de lichtingen 1900 en 1901. Het eenig artikel van dit ontwerp luidt: „De ingelijfden bij' de militie te land van die lichtingen 1900 en 1901, die. ingevolge de bepaling van de eer ste zinsnede van art. 110 der Militiewet 1901, krachtens Üns besluit van den 5den Februari 1903 (Staatsblad no. 68) onder de wapenen zijn geroepen, blij ven onder de wapenen zoolang Wij zulks raadzaam oordeelen". De toelichting geteekend door de ministers Bergausius (oorlog), Ellis (marine) en Kuvpea- (binnenlandsche zaken), luidt, aldus: ..Bij Kon. Besluit vau den 5en Fe bruari werd bevolen, dat de milicien verlofgangers der lichtingen van 1900 en 1901, nehoorende tot de regimenten infanterie en tot het korps genietroe pen .onder de wapenen zouden moe ten komen tegen den daarvoor door den minister van oorlog te bepalen tijd. f ..Dientengevolge werd bepaald, dat de iu het besluit bedoelde verlofgan gers den lOcten Februari onder de wapenen moesten komen. De oproe- i ping onder de wapenen is dienover eenkomstig geschied. .De gebeurtenissen, welke aanlei ding gaven tot dit- onder de wapenen roepen krachtens art. 110 van de Mi litiewet 1901 van de verlofgangers dei- lichtingen van 1900 en 1901 hebben nog niet zoodanig verloop genomen, dat het zich laat aanzien, dat genoem de miliciens, nadat zij zes weken on der de wapenen zullen hebben door gebracht, met verlof huiswaarts kun nen worden gezonden. ..Vandaar dat. ter uitvoering van j de bepaling der tweede zinsnede van vorenvermeld wetsartikel, dit voorstel van wet, strekkende tot het langer on- der de wapenen houden van die inge- lijfden, aan de Staten-Generaal ge daan wordt". Het Kegeeriugsantwoord Naar men verneemt is Donderdag voormiddag van de Regeering bij de Tweede Kamer ingekomen de Memo rie van Antwoord op het verslag over de si akingswetten. Het stuk zal worden gedrukt en zou vermoedelijk Douder- dagavond verschijnen. Nader seint men aan het Hbl. i De verschijning van de Memorie van Antwoord over de stakingswetten lis. naar wij nader vernemen, nog af- hankelijk van de overlegging daarbij I van een overzicht der buiteulandsche wetgevingen te dier zake. waardoor nog wel eenige dagen kunnen ve-r- loopen alvorens het stuk wordt rond gedeeld. De Tweede Kamer is opgeroepen tegen Dinsdagochtend 11 uur, vermoe delijk ter behandeling van een wets ontwerp tot het in dienst, houden, van de militie-lichtingen 1900 en 1901. Zijn de stakingswetten alsdan zoo ver in staat van wijzen, dat de com missie van rapporteurs haar eindver slag kan uitbrengen, dan zou tevens voor het uiteengaan der Kamer de dag van beraadslaging worden be paald .welke dan na het Paaaschreces zou aanvangen. Comité van Verdediging. liet navolgend manifest is aan de ni et-revolutionaire arbeiders ge richt: Het comité van verdediging meent aan de door haar vertegenwoordi- gmdet christ. arbeiders-organisaties het volgende te berichten. Gelijk bekend is, is ous comité sa mengesteld na de oprichting vau het „comité van verweer" en de publica tie van de motie 20 Februari te Am sterdam aangenomen, bij welke mo tie eene algemeene werkstaking op een nader door het comité van ver weer te bepalen dag werd aangekon digd „ter wering van de wet dienaar het Comité beweert de vrijheid van staken aanrandt." Tegen deze beweging, waarbij het dreigen met eene staking werd ge bruikt als verzet tegen dei bij de Re geering en Volksvertegenwoordiging in behandeling zijnde wetten, heeft ons comité gemeend te moeten pro testeeren door woord en geschrift, ten einde al wat onder ons volk van Christelijke belijdenis is, tefrug te houden van ifezen revolutionairten1 weg. Mede tengevolge van dit ons optre den. is eene andere taktiek voorge schreven. Niet eene algemeene, maar eene menigte kleinere of grootere werkstakingen, dan ltiei', dan daar, voor te bereiden is thans het doel waarop wordt aangestuurd. Oils Comité, meent de Clitr. arbei ders hiervoor1 ten zeorste te moeten waarschuwen, ten einde ondanks de I veranderdie taktiek. hetzelfde revolu- ionaire doel niet te helpen bevorde ren. Ook al zullen deze stakingen, hier en daart. op den economischen basis hooger loon. verkorte werktijd, enz. worden voorgesteld, toch mag bij dezen stand van zaken geen enkel man bij onze organisatie aangeslo ten. daaraan meedoen. Het Comité van Verweer, heeft nu eenmaal aan dien sMjd op het gebied der vakbeweging, een politiek en re volutionair doel verbonden. Dit onwettig verzet, dat niet wordt opgegeven, maar thans op andere wijze blijft voortduren, te bestrijden achten wij de ernstige plicht en dure roeping van ieder, die met ons. elk revolutionair optreden, wenscht tegen te gaan, en meent dat alleen in den weg van orde en wet, het goed recht de.r arbeiders-organisatie is te verder digen en te handhaven. Het Comité van Verdediging. Het manifest is ver dier ondertee- kend namens de hoofdbesturen van: Nedierl. Werkl. Verbond „Patrimo nium", Chr. N ation alen Werkmans bond, Chr. W euklii edem-V ere e niging ..Maarten Lutheiif, en Christelijk Arb eids-S ecretariaat. Niet neutraal genoeg. Naar Het Volk veifneemt heeft de directie van De Telegraaf den soc.- dem. P. L. Tak zijne medewerking voor het gemeenteraadsoverzicht, dat hij sinds de oprichting voor bet blad schreef, opgezegd. Hij was niet neu traal genoeg. Van de Loiidenselie wandelstok- keMiaakersvereenigiug ontving Het Volk een schrijven, waarin zij den Hollandschen kame raden ..den broediergroet brengen in d'e worsteling tegen het tyramiiek wetsvoorstel dat thans bij het Hol- landsch parlement is ingediend. Dr. Knyper. Het plaatselijk Comité van Ver weer te Amsterdam plaatst in Het Volk een oproeping om mede te hel pen portretten van Dr. Abraham Kuypor te verspreiden. Waarschijn lijk wordt hiermede bedoeld de be kend© worg-plaat van bat blad,anders zouden wij ten minste niet begrijpen den slotzin der oproeping: „Mannen liet is bier de zaak om den minister in zijn war© gedaante aan de arbei ders te toonen, dus op uw post." Wie is er in 's hemelsnaam zóó knap. dat hij uit iemands portret zijn karakter leest'? In hetzelfde blad komen zes adver tenties voor, uit do verschillende Am sterdam sche districten, om mee te helpen verspreiden. Het Personoel H 1J.S.BI. Door het dagelijksch bestuur van den anti-soc.-dem. bond van Spoor wegpersoneel „Recht en Plicht" wer den gisterenmiddag de volgende pun ten tot lotsverbetering voorgesteld aan den heer Van Hasselt, gedele geerd1 lid van don Raad van Admini stratie der H. S. M. 1. Geheele kwijtschelding van straffen, degradaties en stilstand van promotie, niet voortkomende uit on bekwaamheid, voor hen die sinds dien blijken hebben gegeven te kun nen worden gerehabiliteerd. 2. Billijke, spoedig ingaande loons- verhooging van het geheele beamb ten-personeel, te regelen naar plaat selijke omstandigheden en behoeften. 3. De jaarlijksche promotie telkens te doen plaats hebben met 10 in plaats van met 5 cents per dag. 4. Personen die tijdelijk die functie verrichten van een hoogeren rang gelijk te stellen in bezoldiging, ge durende dien dienst, met die als zoo danig aangestelde beambten. 5. Vol traktement bij ziekte, des- gewenscht tegen een kleine korting op de bezoldiging. 6. Vermeerdering der verlofdagen en een gunstiger toepassing daarvan dan dit thans hier en daar in zwang is. wanneer uitbreiding van perso neel daartoe niet noodiig is en de niet verlof hebbenden gemeenschappelijk den dienst kunnen uitmaken. 7. Verzekering van pensionn earing voor alle beambten. 8. Uitbreiding van de jaarlijksche gratificatie of premie tot het peirfso- neaü van alle rangen. 9. Uitbetaling van overwerk. 10. Mogelijkheid voor remmers om een conducteunsaanstelling tei beko men, voor het minst bij goederen treinen. 11. Permanente commissie), die de wenschen van het personeel onder zoekt en daaromtrent met den Raad van Administratie overleg pleegt. Deze punten werden uitvoertig toe gelicht door de heeren C. van Dor sten, B. v. d'. Kooi en O. v. d. Kooi. De heer Van Hasselt ontving deze toelichtingen met de grootste welwil lendheid en zaide, nu van alles goede nota te hebben genomen, ernstige, overweging toe. Hij verklaarde zich bei eid, misstanden, zoo die blekenj aanwezig te zijn, op te zullen heffen. De conf ©rente duurde an dierhalf uur. Tehais voor werkmide vrouwen. Men schrijft ons: Het bestuur van het Tehuis voor werkende vrouwen, voorheen Huis en Haard, Laan N. O. I. 14 den Haag wenscht aan belangstellenden het volgende mede te doelen: Het huis werd in het afgeloopen' jaar, van Febr, 1902Febr. 1903 be zocht door 176 betalende personen, waarvan 23 meert dan eenmaal enl7 langer dan 3 maanden in het huis verbleven, met een totaal van 5590 pensiondagen. Onder deze waren 27 werkende. 15 rustende, 37 sollieitee- rende of vacantie nemende, en 79 ambtelooze vrouwen. Op 1 Febr. '03 wanen in het huis aanwezig 4 wer kende, 2 rustende, 5 solliciteerende en 5 ambtelooze vrouwen. De ge zondheidstoestand was voortdurend zeer gunstig. De ontvangsten bedroe gen f 6705.99, de uitgaven f 4991.72. Afgedragen werd f 1665; waar het be stuur de verplichting op zich geno men had, jaarlijks f 1800 aan huur voor gebouw en inboedel te voldoen en op 1 Febr. 1903 f 48.35 in kas was sluit dus dit eetteta jaar met een te kort van f 86.65, waarbij in aanmer king dient genomen te worden, dat d'e ontvangsten gedurende de eerste maanden gering en de uitgaven vele waren. Aan voedingsgrondstoffen werd uit gegeven f 3470.07. De antl-mil. Propaganda Ter. De anti-mdirtairistiische propagan- dji-vereeniging zal a.s. Zondag te Utrecht haar jaarvergadering kou dien en daar onder meer behandelen voorstellen om de artt. I, II en III •der statuten te lezen als volgt: Art. 1. De vereeniging draagt den naam van „Het leger aan het Volk". Zij is gevestigd te Delft. Art. II. De vereeniging stelt zich ten doel: de vergrooting van den volksin vloed op den gang der zaken van leger en vloot: dio democratiseering der legermstel- lingen; en die vermindering van de moreele en materieel© schade van den dienst tijd. Art. III. Zij tracht dit doel tei berei ken uitsluitend langs wettigen weg en wel door: a. propaganda voor dit doel; b. door te bevorderen het tot stand komen van wetten waarin dat doel wordt, verwezenlijkt; c. door het verzamelen en openbaar maken van gegevens die kunnen dienen om meer licht te werpen op bestaande legertoestanden: d. door samenwer king met andere lichamen, welker doel. geheel of ten deele met dat der v e reen ig ing o ve reenkomt. Voorstel tot uitgifte van een maandblad. Voorstel tot verhooging dei- contri butie op 1. Verdronken. Dinsdagmiddag is het 6-jarig zoon tje van den arbeider H. S„ te Ooster hout, terwijl het bij een diepen leemput nabij het Slotbosch te Ooster hout spelende was, door een ongelukkig toeval daarin geraakt en jammerlijk Verdronken. Door de politie werd het lijkje met een dreg in bijzijn der bedroefde fa milieleden uit het water opgehaald. Eei driftkop Toen zekere D. P. te Overslag voor zijne woning kachelhout stond te kap pen. vermaakten zich eenige uit de school huiswaarts keerende kinderen te zijnen koste. P maakte zich daar over zoo kwaad, dat hij een hamer greep en dien naar de spotters wierp, met het ongelukkige ge vol? dat een knaapje zoodanig onder het oog werd getroffen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bevreesd voor de gevolgen is P. België inge trokken, zijn gezin achterlatende. Bestrijding van Vivisectie. De alg. vergadering van den Ned. Bond tot bestrijding der Vivisectie zal op 1 April te Amsterdam in „Eensge zindheid" gehouden worden. Aan de orde komt o.a. hoofdbe- stuursverkiezing wegens periodieke aftreding van mevr. C. van der IluchtKerkhoven, mej. Suze Gros- haus en den heer L. B. Griellaert, De afd, Amsterdam stelt onder meer voorDe bond wende zijn invloed aan, omden kinderen op de lagere scholen liefde voor de dieren in te boezemen, bijv, door het zenden van open brieven geschikt ook voor de on- derwijzers. De bond neme krachtige maatregelen, om den vacöinedwang tegen te gaan. Voorts is er een voorstel van Utrecht en omstreisen, strekkende om aan het hoofdbestuur te verzoeken, vooral de onderwijzers voor den bond te win nen. Branden, Gisteravond ontstond in de verais- stokerij aan de Hoofdstraat te Schie dam een. begin van brand door het vlamvatten van' brandbare gassen. Twee personen zijn ernstig gewond. Zi] werden aan de politiewacht ver bonden en met een rijtuig naar het ziekenhuis te Rotterdam gebracht. Gisteravond zijn te Rosmalen twee flinke boerderijen, toebehoorende aan den heer Jansen te Vucht en bewoond door de gezinnen Verstemen en Sons- beelt, geheel afgebrand. Van het vee is slechts een kalf gered. Het vee was niet, huizen en inboedels waren wel verzekerd. Te Nieuw-Buinen brandde Dinsdag éen der woningen af, die gesticht zijn door den glasfabrikant Bakker, ten behoeve zijner arbeiders. De oorzaak is onbeüend. Verzekering dekt de schade. De Prins der Nederlanden, heeft aan vaard het Beschermheerschap van de Koninklijke Vereeniging „Het Neder-, landisch Tooneel". Heidebrand, Een heidebrand van groote afmeting onder de gemeente Vucht, die zich drei gend liet aanzien, is Donderdag met veel inspanning gebluscht. Onveilig. Donderdag heeft de politie te Bussum zekere P. en K., oude bekenden der justitie gearresteerd, verdacht van de aanranding van een meisje van 17 jaar, welke verleden week op klaarlichten dag tusschen Laren en Huizen is bedre-1 ven. Wreed. Woensdagmiddag j.l. heeft een offi cier uit Arnhem, die in de Ommerhof- sche laan te Velp op zijn rijwiel reed, een hondje, dat hem in 't geheel niet lastig viel met zijn sabel afgemaakt. De kruidenier W. te Velp heeft als eigenaar van den hond bij de marechaussee te Arnhem zijn beklag ingediend. Ongeluk. Te Lonneker is Donderdagniamlddag, van de school huiswaarts keerende, on derweg het 6jarig zoontje van den fa brieksarbeider E. onder een neervallend hekwerk geraakt en gedood. Door oabesuisd rijden. Donderdagmorgen werd te Hilversum een oude vrouw door een sleeperswagen overreden, met het gevolg, dat zij zwaar gewond aan het hoofd per brancard naar hare woning moest worden ver voerd. l)e moord op slager Schut. Velen zullen zich nog herinneren, hoe op den len Paasclidag van 1894 de slager K. Schut op afschuwelijke wijze vermoord'werd gevonden in ziju wiukel aan de Ceintuurbaan, op den hoek van het Sarphatipark. Naar wij vernemen, is het der jus titie gelukt een spoor van deze mis daad in handen te krijgen. Zekere J. van der Velde, thans gedetineerd in de strafgevangenis aan den Amstel- veenschen weg, wordt verdacht den moord bedreven te hebben of althans daaraan medeplichtig te zijn geweest. (N. v. N.) Verlies vau liet Nederlanderschap Op 1 Juli 1903 zal de wet op het Nederlanderschap en het ingezeten schap gedurende 10 jaren in werking zijn geweest. Mitsdien zullen, krachtens art. 7, 5o. dier wet de Nederlanders, die gedu rende dat geheele tienjarige tijdvak, behalve ter zake van 's lands dienst, woonplaats hebben gehad buiten het Rijk en zijne koloniën of bezittingen in andere werelddeelen, op genoemden dag de hoedlanigheidi van Nederlander verliezen, tenzij zij die in genoemd wetsvoorschrift bedoelde kennisgeving hebben gedaan. Het leerlingwezen. Hoofdstuk II van Dr. Kuyper's Ar beidswet regelt het leerlingwezen. ïlet bevat bovendien een paar be palingen voor jongens en meisjes (jeugdige personen beneden 17 jaar) die geen leerdingovereenkomst hebben gesloten en wel de volgende: Aan jongens4 en meisjes, die een inrichting van vakonderwijs wen schen te bezoeken, moet na 5 uur dieis namiddags de daarvoor noodige tijd beschikbaar worden gellaten. (Art. 63). Verplichtend is het bezoek, wan neer: in die inrichting onderwijs wordt gegeven in het bedrijf waarin de jon gen of het meisje werkzaam is; in dei gemeente een of meer inrich tingen bestaan, die aan de bij alge- me enen maatregel van bestuur te (stellen eischen voldoen; en: waa.i-.de jongen of het meisje plaat sing kan verkrijgen. (Art. 4) Bij dezen maatregel van bestuur lean worden bepaald, hoe lang het bezoek verplichtend is. (Art. 72). En nu de leeaüngen. Op hen zijn de genoemde bepalingen niet van toepassing. Bij algemeenen maatregel van be- stuub kan worden bepaald welke werkzaamheden of welke soorten van werkzaamheden in daarbij aan te wijzen ondernemingen niet door een jongen of een meisje mogen worden verricht, tenzij a. als leerling, of b. na een diploma als gezel te heb ben verkregen. (Art. 18) In zulk een onderneming mag een leerling de bedoelde werkzaamheden niet verrichten, tenzij hij een leer- lingovereenkomst heeft gesloten. (Art. 20). Daarin -moet o.a. worden be paald): de duur der leerovereenkomst; of en zoo ja, welke vergoeding aan den ondernemer zal worden uitge keerd; het loon, dat aan den leerling zal worden uitgekeerd; de duur van den proeftijd, gedu rende welken elk der partijen schrif telijk aan de waderpartij de overeen kom,st kan opzeggen (uiterlijk drie maanden); ingeval die leerling bij den onder nemer zal' inwonen en hij voor1 hui selijke diensten mag worden gebe zigd, die» uren wielke per dag aan opleiding moeten worden besteed. (Art. 22). Voor een gemeente of voor een be paald gedeelte van een gemeente of voor meerdieJe gemeenten stellen Ged. Staten commissie^ in, die elk leer contract moeten goedkeuren. Zij kunnen op verzoek van den leerling, dien persoon dij© hem in rechte verte genwoordigt,. of den ondernemer, het contract ontbinden, en kunnen, in dien de ondernemer geen goede op leiding geeft, aan een of meer der leerlingen, of indien hij als persoon geen genoegzame» waarborg oplevert tegen gevaar voor de zedelijke ont wikkeling van een of meer leerlin gen, dezen de bevoegdheid om leer lingen te hebben, ontnemen. (Art. 42, 60. 59). De ondernemer is n.l. verplicht, zooveel in zijn vermogen is, dien leer ling in het overeengekomen vak te ondeurichten; maar moet ook op het zedelijk gedrag van den leerling toe zicht houden. (Art. 32). (Vo-lk). Letteren en Kunst. Weinigen zullen opgemerkt hebben, dat ln de Camera Obscura, door twee geslachten gelezen en bewonderd en door duizenden als 't ware van buiten gekend, een vergissing voorkomt, die ln twintig drukken onopge merkt Is gebleven. Het is ln het hoofdstuk „Varen en Rijden", waar bij de beschrijving van een diligence voorkomt: „En dan die nieuwmodische zwavelstokjes, waarvan een mensch opspringt als ze afgaan, en die een hydrogenium ontwikkelen, waarvan iemand liet, hart ln het lijf omdraait!" Dit nu is chemisch onmogelijk, want hy drogenium (waterstofgas) kan nooit bij de verbranding van welke stof ook ontstaan en bovendien Is het reukloos. Toen in het voorjaar van 1900 in de bla den werd gemeld, dat Beets zich bezig hield met de correctie van de drukproeven voor den twintigsten druk, maakte de heer F C. J. Scheurleer hem opmerkzaam op dezen lap sus calami en ontving daarop van den be- minnelljken grijsaard dit aardige briefje; „ik hen u zeer dankbaar voor uw vriende lijk schrijven. „Het „hydrogenium" in het artikel „Va ren en Rijden", door uwe welwillendheid een „lapsus calami" genoemd, ls, na uwe wel kome terechtwijzing, in mijne oogen een lee- lljk staaltje van averechtsche wijsheid. De 20e uitgave is reeds, op weinige bladen na, afgedrukt, en ik kan derhalve daaruit de fout niet meer verwijderen. Mocht, wat niet waarschijnlijk, maar mogelijk is, de 20ste eeuw een siste uitgave vragen, voor dat ge val zijn maatregelen door mij genomen om aan uwe gewaardeerde opmerking haar wel verdiend gevolg te geven. In den Sisten druk is hydrogenium dan ook veranderd in „stinkgas". De heer M. E. Belinfaute, directeur van het Haagsclie Correspondentiebureau voor Dagbladen, is Donderdagochtend zacht en kalm overleden op 54-jarigen leeftijd. Behalve de zware taak, dte op zijn schou ders rustte, wist de werkzame man nog tijd te vinden om aan verschillende Inrichtingen zijn krachten te wijden; zoo was hij o.a. ook secretaris van de Haagsche Jourualisten-Vcr- eeniging. Ook de kunst trok hem aan: jaren lang was hij secretaris en lid der Iionlnkl. zangvereoniging „Cecilia". De tegenwoordige Minister-president, Dr. Kuyper, zolf een eminent journalist, keilde en achtte Maurits Beliufante, en nam on langs de gelegenheid van een Jubileum waar, om hem voor te dragen ter benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De overledene was tevens door de Fransche Re geering begiftigd met de onderscheiding van Officier de lTnstruction publique. Dat Maurits Belinfante door de geheele Nederlandsche pers zal worden betreurd, ls niet gewaagd hier te verklaren, en ook daar buiten zal in menigen kring zijn gemis wor den gevoeld en zijn aangename persoonlijk heid in langdurig aandenken blijven. Het monument voor Zola. De Nederlandsche Tooneelvereeniging heeft 't plan eerstdaags een voorstelling te geven van Zola's „Erfgenamen van Rabourdin"; een der opbrengst is beslemd voor het mo nument voor den schrijver. JHbld.) Kerk en School. Leiden. Geslaagd zijn: voor het voorberei dend kerkelijk examen de heer li. den Hol lander-, voor het candidaats-examen in de rechtswetenschap de heeren A. M. Fak Brou wer en J. C. de Bruyn van Melis van Marie- kerke. Utrecht. Theor. Geneesk.: H. M. J. F. Niks. Groningen. Geslaagd voor het le gedeelte van het arts-examen de heer A. van Mee- teren. De heer W. P. van Vlissingen, directeur der Hoogere Burgerschool en Burgeravond school te Enkhuizen, zal den len April 25 jaar als zoodanig zijn werkzaam geweest. Aan de Remonstrantsche gemeente te Mep- pel. die onlangs drie legaten ontving, is nu weer 2500 vermaakt door mej. A. Slot. deze week aldaar overleden. Ned. Kerf. Kerk. Beroepen te Hoogmade en Rijpwetering de heer B. Baljon, cand. te Utrecht. Siooinvaarlberiehten. Het stoomschip Solo, van Java naar Rot terdam. vertrok 26 Maart van Port Said. liet stoomschip Isis, met de mails van In- die, China en Australië ex s.s. India, arri veerde 26 Maart van Port Said te Brlndisi. Het stoomschip Lawoe, van Rotterdam naar Java, passeerde 26 Maart Suez. Het stoomschip Soerabaja, van Rotterdam naar Java, passeerde 26 Maart Suez, Het stoomschip Soembawa. van Amsterdam naar Batavia,' passeerde 26 Maart Dungeness. Faillissementen., Uitgesproken: Amsterdam, 24 Maart. A. H. M. A. Lekl- me, te Bussum, Rechter-commissaris: mr. P. J. Bijieveld. Zwolle. 25 Maart. A. C. Mesrltz, winkelier in manufacturen te N'ljkerk. Rechter-com- missaris: mr. W. II. Roijer. Opgeheven: W. H. Arkes, expediteur te Utrecht. Geëindigd.- G. W. Degen. i.'tl de Arbeidorswertiid BINNENLAND.. Men meldt uit Utrecht aan de N ïL Ct.: De Bond van Werkgevers in de Bouwbedrijven alhier heeft, met het oog op de verzoeken van verschillende wer kli e die n v er eenig i ngen aan de leden van dien Bond afzonderlijk gericht, gemeend die verzoeken in eene Bonds vergadering te moeten bespreken en te overwegen iu hoeverre door eene regeling die den werkman ten goede komt en practisch uitvoerbaar is, daar aan is te gernoet te komen. De Bond was van meening. dat de gevraagde loonsverhooging geleidelijk behoorde te geschieden, zoowel om niet plotse ling te veel vreemde werklieden naar Utrecht te lokken- als om het werkbe- stellende publiek, dat toch de verhoo ging betalen moet. niet voor het he stellen van werk af te schrikken. Deze regeling nu waarmede de Christelijke Werklieden-Vereenigingen te dezer stede genoegen hebben geno men. 'ls vastgesteld als volgt: a. Timmerlieden: Minimum-uurloon voor een volslagen arbeider wordt in gaande dien 1 sten Mei van 1903 op 20 cent, van 1904 op 21 cent, van 1905 op 22 cent en van 1906 op 23 cent vast gesteld. De verhooging voor nachtarbeid (d. i. van 9 uur 's avonds tot 5 uur 's mor gens) wordt bepaald on25 pet. en voor Zondagsarbeid op 50 pet. b. Metselaars: Minimum-uurloon voor een volslagen arbeider wordt in- gaanden den lsten Mei van 1903 op 21 cent, van 1904 op 22 cent, van 1905 op 23 cent. en van 1906 op 24 cent vast gesteld. Voor nachtarbeid wordt 't loon ver hoogd met 25 pet. en voor Zondagsar beid met 50 pet. c. Opperlieden en fundeeringgra- vers: Minimum-uurloon voor een vol slagen arbeider wordt ingaande den lsten Mei van 1903 op 1G cent, van 1904 op 17 cent, van 1905 op 18 cent en van 1906 op 19 cent. Voor nachtarbeid wordt 't loon ver hoogd met 25 pet. en voor Zondags- arbeid met 50 pet- d. Aardwerkers: Minimum-uurloon voor een volslagen arbeider wordt in gaande den lsten Mei van 1903 op 17 cent, van 1904 op 18 cent, van 1905 op 19 cent en van 1 Mei 1906 op 20 cent vastgesteld. Voor nachtarbeid, wordt 't loon ver hoogd met. 25 pet, en voor Zondags- arbeid met 50 pet. e. Stucadoors: Minimum-uurloon 'voor een volslagen arbeider wordt in gaande den lsten Mei van 1903 vast gesteld op 21 cent. terwijl het voor de eerstvolgende jaren nader moet be paald worden.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2