Licht en Sebaduw De verwisselde verloving. 4 DE ZATERDAGAVOND. De„lijbeu" van Sarah Bernhardt». Tot de paraderollen van die „goddelij ke Sarah" zooalis de oven-dreven. Fran- seheiiï de beroemde actrice Sarah Bern hardt noemen, behoort in de eerste plaats Fedora, waarin zij haar schitte rendste triomfen heeft gevierd. Een le vend, of liever een dood „requisiett", dat de beroemde tooneel^peelster aan het s-lot van het stuk altijd noodiig heeft, gaf eens aanleid mg tot een amusant too- neei in haar huis op den boulevard Be- re ire te Parijs. De tragedienne had haar vrienden en vriendinnen tot een bab beluurtje igenoodigd en ontving het ge zelschap in een exotisch ingericht sa lon. Overeenkomstig haar gewoonte rustte de gevierde in echt artistieke po se op één van de vele witte berevedlen, die onder boogie palmen en andere uit- heemsche bladplanten op den met dikke tapijten bedekten vloer liggen, en ron dom haar groepeerde zich hare hofhou ding. De meest bekende kunstenaars en kunstenaressen der Seine stad, letter kundigen van erkend talent en andere beroemdheden rekenen het zich tot een eer, tot deze „hofhouding" te mogen behooren. Het gesprek liep bijna uitsluitend over de aanstaande tournee, die Sarah toen met Coqueton door de Vereen! gd© Sta ten zou ondernemen. Plotseling hief de goddelijke zich een weinig op haar elle bogen op en zei: Nu we toch over „Fedora" spreken, wil ik even opmerken, dat ik in ieder geval minstens twee lijken moet meene men. Wie van u wil daarvoor in aan merking komen? Luid stemgesnater ontstond en van alle zijden strekten zich met juweelen getooide handen met opgestoken wijs vinger naar de vraagster: Ik! Ik- klonk het uit eeaige tien tallen monden. Wat zijn jullie luidruchtige lijken! schertste Sarah genadiglijk, ik zal la ter wel uitzoeken. Het moet voor Sarah Bernhardt hoogst streelend zijn, dat haar bewonderaars van beiderlei kunne er thans nog even happig op zijn, in de laatste tragische scène van „Fedoa-a" als lijk te figuree- ren, als vijftien twintig jaar geleden. Reeds in 1883 verschenen in dien vroe gen morgen van iederen dag, waarop zij in het stuk moest optreden, in de vestibule van haar toenmalige woning in de rue Fortuniy gevierde en hoogge plaatste personen, om hun namen in te schrijven op het register van hen, die haar „lijk" wilden zijn. Bovendien bele gerden iederen ,,Fedora"-avond mannen en vrouwen van naam in het Vaudeville^ Théatre haar kleedkamer en verzochten haar, in het laatste bedTijf als „requi- siet" te mogen dienen. Mademoiselle Ab- bema, de beroemde schilderes, de be koorlijke tooneelspeelster Rosa Bruck, de overmoedige Marie Colombier, Jean Richepin, alsmede prinsen en hertogen dongen naar deze gunst. Men beweert zelfs, dat een bekende, zich op een door reis te Parijs bevindende Royal High ness" het ais een buitengewoon voor recht beschouwdle, met sneeuwwit ge schminkt gelaat, stijf en bewegeloos op het rood gedrapeerde bed te liggen en de slap afhangende rechterhand met kussen eri tranen te laten bedekken door „la divine Sarah". Beste horloges. We lezen het volgende over de wijze, waarop het observatorium te Greenwich de uurwerken onderzoekt, die uit de werkplaatsen van de kun- digste uurwerkmakers van Engeland komen. Ieder uurwerk staat voortdurend onder de controle en al zijn afwij kingen in den loop eener week wor den nauwkeurig genoteedd en na verloop van zes maanden wordt het door de regeering gekocht om óf op een oorlogsschip óf in een andere maritieme inrichting te worden ge bruikt, óf weer naar de werkplaats teruggezonden, al naarmate het de proef heeft doorstaan. Wanneer een uurwerk in de eerste week acht seconden voor- en in de tweede week acht seconden achter loopt, Weeft het de proef slecht door staan. Vertoont het daarentegen ver scheidene weken achtereen bij sterke tempeiiatuuirfeverand'eiring steeds de zelfde fouten, dan luidt het oordeel van de geleerden te Greenwich gun stig, want dan bestaat er groote kans dat de fout door het aandraaien van een schroefje kan verholpen worden. Voor de uurwerken, die op de oor logsschepen worden geplaatst, be taalt. de Engelsche 1 legeering 900 tot 1000 kronen. Ook zakuurwerken worden tot on derzoek naar het observatorium ge zonden, daar de zeeman zoowel op het dek als aan de kust steeds een uitstekend uurwet% noodig heeft. Voor zulke horloges word'en 350 tot 450 kronen betaald. In bet observatorium te Greenwich bevindt zich nog het uurwerk, waar mede de horlogemaker Harisson in 1761 een prijs van 15000 pond sterling (een pond sterling is 12 gulden) won in een wedstrijd, uitgeschreven voor den besten tijdmeter. Dit uurwerk vertoonde na eene reis van Engeland naaJr Jamaica .slechts eene afwijking van vijf se conden. De geheele prijs is den win ner evenwel nooit betaald. Van het observatorium te Green wich uit wordt elk uur de juiste tijd aan het postkantoor te Londen mede- gedeald. Van Wet postkantoor ont vangen de uurwerkmakers te Lon den en in de groote provinciesteden de tijdsopgave. Toch kómen er op het observato rium zelf ook wel eens afwijkingen voor, welke, dadelijk genoteerd wor den. Zoo kan men in de boeken lezen dat op Maandag 2 Juni j.l. des mid dags om 1 uur het groote uujrwerk in liet observatorium 1/300 seconde naging en dat hot kort geleden weer 1/100 seconde voorging. Zebra's dreseeren schijnt een zeer moeilijk werk te zijn, het is althans skichts in enkele gevallen gjeiukt, ae koppige dieren te dwingen tot ge hoorzamen aan den menschelijken wü. Als zij op zeer jeugdigen leeftijd gevangen worden, gewennen zij zich wel aan dei menschen. Zij laten zich dan een halster aandoen, verdragen evenals paarden borstelen en ros kammen, en kunnen, wanneer er Gedresseerde Zebra's. voldoende voorzichtigheid bij be tracht wordt, ook wei t emend \v< i- den. In sommige dierentuinen, o.a. in die te Budapest, heeft inein zebra's, die zoo va j gedresseerd zijn, dat zij lichte wagentjes trekken, maar meestal worden zij daarbij toch door knechts bij den kop gjeleid. In het Duitsche plaatsje Alfeld, aan de Leine, woont een I and'elaar in dieren, die in de laatste jaren tmo veer 50 zebra's uit Zuid-Afrika n°eft laten komen. De dieren zijn boven verwachting spoicyiig gieacclima-i- seerd en vier ervan zijn volkomen af gedicht als paarden. Zz loopen ge heel vrij voor een rijtuigje en gehoor zamen zonder nukken aan de leid sels. ticketsen tan DEK A. Oude familie traditie Dat was de voornaamste zorg ge weest der familie, der heel oude fa milie van Gro-otenhurght tot Stralen- stein rechtstreeks afstammend van de Koningen van Asturië. Den naam bewaren door een onvervalschte na komelingschap, den naam die onder de kruisridders al met eere had ge schitterd. en die nu sedert een eeuw zorgvuldig was geconserveerd op het mooi© Geldersche landgoed. Ja, de fa milie had zich wat. teruggetrokken uit liet gewoel der wereld. Want zij voel de dat zij do taak liarer mannelijke leden niet on noodig mocht bezwaren Daar werkten tegenwoordig zooveel verderfelijke invloeden op een mensch. Vroeger encanailleerde ©en Heer van Grootenburght tot Stralenstein zich niet met iedereen. Wat wel bleek uit liet feit dat er nog nooit een mesall iance was voorgekomen in de familie. Maar de tijdgeest was tegenwoordig zoo anders. Sedert baronnen en gra ven zich niet ontzagen allerlei baan tjes te accepteeren niet slechts bin nen de veilige grenzen van ministe ries of secretariën. maar ook daar bui ten. moest men zorgvuldig oppassen. Daarom naar huiten getrokken, waar de toestanden nog antieker waren, de j verhoudingen nog „natuurlijker", I waai- de karaktervorm der familie j zooals ze honderdtallen jaren geleden door de eerste stamvaders was vast gesteld, het minst te lijden zou heb ben. Zóó was men er in geslaagd de rust J der familie te verzekeren en haar eer hoog te houden. De laatste 50 jaren waren er wel eens wat weerbarstige leden ondier voorgekomen, maar tot dusver bedwong men ze. En zie hier nu een plotselinge uit zondering op den regel. Het grijze hoofd dier familie had na veel wikken en wegen zijn blonden zoon toegestaan naar stad te trekken, naar de Univer- j si to it om een graad te halen onder beding dat hij die graad slechts zou j aanwenden voor huiselijke studiën. Geen practijk uitoefenen in welk op- i zicht ook! Welnu, de jongen had toegestemd, j Men weet op 18-jarigen leeftijd nog zoo weinig van de wereld en het le ven, dat men gaarne oen hartewensch van iemand die men liefheeft inwilligt, zonder aan de gevolgen te denken vooral als men er tevens zijn liefsten wensch mee ingewilligd krijgt. John beloofde het Maar nog geen twee jaar aan liet studeeren gebeurde eir iets vreeselijks John had zich aangesloten bij een re volutionaire groep studenten, was zelfs een der aanvoerders geworden en trad de familie-traditiën met de voeten. Stamvader schreef hem een ernsti- gen brief, een brief keurig van vorm en inhoud, welverzorgd en aange naam van. stijl, zooals men een placht te schrijven in de tijden toen alles nog zorgvuldig en kalm. kon. worden gedaan, 't Was een brief eerst lang en breed bepraat in dien kring dier vrienden des huizes en met mama. toen. dagen lang overdacht, en langzaam op papier ge- zet. John antwoordde erop in een harts- i I,echtelijk epistel, zóó gloeiend1 van hot j rooster. Hij weigerde, met minder I eerbied dan eeuwen lang gewoonte was geweest in de familie, aan het j verzoek van zijn vader te voldoen. Zijn hart was revolutionair, en dat was niet uit te rukken. Overigens moest hij ook bekennen zich niet; aan zijn vroegere belofte te kunnen hou den- De wetenschap was een te le vend iets. dan dat hij ze kon opslui ten binnen de enge muren van het landhuis der familie, in een omgeving waar niemand! haar verstond of be greep. Hij wist zeker een ongelukkige dwaas te zullen worden als hij den wil van zijn vadier inwilligde, want alleen door verkeer met andere ver wante en verlichte geesten kon hij een echt wetenschappelijk man. een waar geleerde worden. Deze brief, de eerste waarin John zijn hart blootlegde, was tevens de laatste dien hij met ziin familie wis selde. Stamvader ontving het schrij ven met waardige, haast verhard© kalmte. Mama klemde zich weenend aan hem vast, de hooggeplaatste ne ven en nichten beklaagden hem en zagen hem bekommerd aan. maar stamvader liet door geen enkele be weging, door geen zucht of traan be merken wat zijn hart teisterde. „Daarmee is dieze zaak dus afge daan. Ik heb een zoon verloren dien ik innig liefhad, waarvoor ik mij gou den bergen gedroomd, had. maar ik mag niet dulden dat d© familie-traditie zoo door het slijk wordt gescheurd. Mijn zoon- is dlood ik erken hem niet meer. Met rail diaalt dit geslacht ten grave". Er waren goede vrienden. Zij stel den pogingen in het werk orn een ver zoening tot stand te brengen. Maar ze legden het verkeerd! aan. Ze vroegen van hèm diat hij die eerste stap der verzoening zou doen, John leed er zoo onder. Maar dan schudde d'e eigenzin nige oude heer het hoofd. Nooit! Hij DB ZATERDAGAVOND. Het magnetische rad. koperen staafjes in den voirm \sn -spaken, zoodat deze rechthoekig op elkaar staan. Daarna bevestigt men om de uiteinden dezer staafjes ring vormig een dunnen ijzerdraad. roe- dat. men op die wijze een volledigi ad verkrijgt. Brengt men *u, zooah cp het plaatje is voorgesteld, dit radi op de punt van een stopnaald in even wicht en plaatst mien dan ter hoogte van het rad een gewonien hoefmag- iieet, dan zal door de aantrekkings kracht, welke deze magneet op den ijzeren ring uitoefent, dezie) spoedig tot stilstand komen. Zoodra men den ijzeren ring door middel van een spiritusvlam in de nabijheid van den magneet verhit, ziet men, dat het rad begint te draaien en wel sneller, naarmate men den ring van dunnem ijzerdr iad heeft genomen. De magneet oefent op roodgloeiend ijzer geen aantrekkingskracht uil, maar trekt daarentegen het achter het gloeiende stuk ijzer gelegen ijzer- draad aan. Dit nieuwe gedeelte van don ring komt daardoor boven de spiritusvlam en wordt eveneens gloeiend, tengevolge waarvan de magneet niet meer daarop, maar op een daarachter gelegen, nog niet gloeiend gedeelte van den ring zijn aantrekkende kracht uitoefent. Op die wijze krijgt men dus een magnetischen motor. Een legende de;- Bretagoers De armoedige visscheris aan de kust van Bretagne zuchten, als zij denken aan de denkbeeldige schatten, die eenmaal in hun land werden gevon den, of zij troosten zich met de leer zame legende, die het verlies van dien rijkdom vertiaalt. Wanneer het water van den oceaan laag en rustig is, en de wind het vis- scherspinkje veroorlooft zach.tkens te glijden of onbeweeglijk te blijven lig gen als een stip in de oneindige ruiim- te, dan buigt de visscher in de baai van Douarnénez zich over den rand van zijn schuitje en staart aandachtig naar omlaag. Zijn scherpe oogen richten zich met een soort vreesach tige bewondering op de puinhoopen, dlie hij meent te bespeuren. Onder den groenen waterspiegel ziet hij een bedolven stad. Onder vraagt men hem, dan antwoordt hij met ernstige stem Ziet gij niet die half verbrokkel had immers geen zoon meer. Die rene gaat wès zijn zoon niet. Mama was slimmer Natuurlijk om derhield zij briefwisseling met den re volutionairen zoop. Zoo ziin moeders, allo moeders! Ze wist dat haar jongen gepromoveerd! was in de rechten, en op een morgen legde zij ongemerkt het bladl met het heugelijke nieuws naast papa's bord. Angstige afwachting. Maar alles liep goed1. Papa liep erin. Zij hoorde een heftig ritselen van de krant, en toen zii opzag zat haar echtgenoot met hoog-roode kleur en groote oogen, over de krant gebogen. Hij sprak er niet van dlaar was hij te trotsch voor. Maar hij stak de courant hij zich, en vin°- haar in de bibliotheek eens over lezen. Deksels, dat had! die jongen gauw gedaan. Enfin 't moest wel. Papa liet hem' nagenoeg op eigen krachten drijven dtis hij had poot- aan moeten spelen. Nu zou hij zich gaan vestigen daar zou geld' voor noodig zijn. John zou wel met han gende pootjes haar huis terugkeeren, en dan zou hii hem ja wat. hij hem zou doen wist hij nog niet. Maar John schreef niets naar huis. Hij werd verbonden aan de redactie van een groot dagblad van vrijzinnige richting. Al spoedig was zijn naam met eere bekend, niet slechts in jour nalistieke kringen maar ook onder het de muren, d'ie verwoeste torens, die gebouwen, eenmaal zoo groot en nu zoo nietig? Daar stond voor vele eeuwen de stad Is, de bloeiende hoofd stad van Landéneck, een heerlijk en vruchtbaar gebied, waar de aarde zonder ai-beid schatten opleverde. Maar de menschen, die den rijk dom niet (konden dragen, werden trotsch, zorgeloos en, slecht, dachten aan nietg anders dan aan feestvieren pretmaken en wijn drinken. Hun rechtvaardige istraf bleef niet uit. De wijze Wénolé ging tot koning Grallon en voorispelde hem de vernietiging der stad, tenzij de bevolking zich be- terdedóch zijn raadgevingen wer den door 'skonings onderdanen in den wind geslagen. De zee stroomde de stad binnen en verwoestte die snel ler dan brand of oorlog hadden kun nen doen. Thans slaapt het prachtige Is onder de golven en nooit zal het weder ont waken. Zoo verhalen de visschers van Bre tagne en zuchtend slaan zij de hand weder aan hun netten en zetten hun schamel beroep voort. Bonte steentjes. Deugd, wetenschap en rijkdom zijn kinderen van den arbeid. Het Escurial in Spanje ligt 3 1^5 kilometer van Madrid. Het paleis te- Vat 1800 kamers, 80 trappen, 30 wijn kelders en 8 orgels. Vrouwen zijn niet nieuwsgierig. Nog nooit heeft eene gevraagd of de man het geld voor eert sieraad! voor haar wel missen kon. De hoogste hittegraad vindt man niet onder dien equator, maar onge veer 10 graden noordelijk daarvau; terwijl in Noord-Siberië grootere koude gevonden wordt dan Nansen in den omtrek van den Noordnool aan trof. Ee.n der grootste werken, door men sch enh an den vervaardigd, is Let kunstmatige meer of het verzamelbak ken bij Rajputana in Indië. Dit bek ken, het grootste ter aarde, bekend onder den naam van de groote beek van Dhebar en gebruikt voor het ós- wateren der velden, beslaat eene op pervlakte van 60 vierkante kilometers.- Een vaas die uit één enkele smaragd gesneden is, wordt gedert 600 jaren in de kathedraal' van Genua bewaard. Daarvoor was de grootste, ooit gevon den edelsteen van deze soort gebruikt geworden, die eene doorsnede van LI2 en eene hoogte van 146 milimeter had. Natuurlijk is er niets verzuimd cm deze schat ongeschonden te bewaren Men bereikt haar eerst na de openlag van verscheidene sloten, waarvan de sjlleiutel's telkens in andjerei handen zijn. De Griekenland omringend© zee is publiek. Moe dier had hem daar niet meer at tent op te maken. Sedert ©enigen tijd was papa openlijk geabonneerd1 op de krant van zijn zoon. In den loop der jaren, toen hij begreep wèl met zijn zoon voor den dag to kunnen komen, was hij langzamerhand wat vrijzinni ger geworden, vanmanieren. Hij deed, of hij door lezing van de krant contröle uitoefende on zijn zoon. maar toch liet hij zich dat orgaan altijd' op zijn studieerkamer brengen. Hij wilde niet dat het gehoel e huis kon worden aangestoken door deze vrijzinnige ziekte verklaarde hij. Inderdaad was dit nog slechts een flauwe poging om zijn oude houding te handhaven, en tevens een mooie gelegenheid om zijn zoon althans de krant waar door zijn zoon ook tot hem sprak, voor zich alleen te hebben. En eindelijk op een avond kwam het nieuws waarop de oude heer al lang gewacht had. Hii had het wal begrepen uit enkele, toespelingen in het blad. en eindelijk zekerheid ge kregen door een artikel: ...Zijn zoon zou de camdidaat der vrijzinnigen zijn voor de Tweede Kamer". Zijn zoon zou de camdidaat zijnzijn zoon werd' gekozen. Mijn zoon 't Kamerlid. Nu word de positie van den halsstar riger stamvader toch wel wat al te moeilijk. Verwanten die de eerste vol met schatten. Onlangs brachten duikers heelden aan de oppervlakte, die vóór 2000 jaren bij den onderging van 'een sc-hip dat ze naar Rome zou brengen, verloren waren gegaan. Nu zijn ,er overblijfselen uit den slag van Navarino, die in 1127 plaats had, op- igevischt geworden. Uit de gezonKen wrakken van Egyptische en Turks.-'ie schepen heeft men daarbij oude rou- leen kanonnen, sabells, geweren, en pistolen in groote hoeveelheden opge haald. VAN DEN KATHEDER. Konijntje komt van cainiculus. Dat is een latijnsch woord en zou in 'net Nederlandsch hondje beteekenen, als do ooren niet zoo lang waren. Het klimaat der woestijn Sahara is des nachts dikwijls onder nul, terwijl mqn er daags eieren kan koken. Napoleon werd op den terugtocht van Moskou niet eigenlijk overwon nen, maar voor zich uitgejaagd. Cesar sprak de woorden: Gij ook, Brutus? voor zijn dood uit. Naar het Du'itsch, door FOX. Ik zeg je, Arthur, het liefst zou er tusschen uit knijpen. Dat gaat absoluut niet, Hainz. De lui verwachten je met den midddg- snel'trein. In 50, zegge vijftig minuten zal je wegstoomen om binnen een paar dagen als een gelukkige verloof de aan onzen stamtafe/1 terug te kee- iren. De moordenaar, dien ik pas "ver dedigd heb, kon het bij de aanhooring van zijn vonnis niet treuriger te imoade zijn geweest, dan mij op bet o ogenblik, ik weet, dat ik met een langen neus uit de geschiedenis kom. Welk meisje met gezond verstand en goede oogen zal mij nemen? Als je maar wat meer zelfver trouwen had, oude jongen! Zit je daar nu zoo over in, welk meisje je nemen zal? Vraag liever welk meisje jou, den veelgezochten advocaat, de leepste kop van de residentie, wien de cliëa- ten toevliegen, niet zou nemen? O, onze modernej dochteren Eva's zijn allen zeer practisch aangelegde schep seltjes en zien bij hun man meer op tractement en positie dan op verschij ning. Trouwans, je bent ook zoo n hee/ie leelijkert niet. Met je goede blauwe oogen, je blonde leeuwenma nen en klassieken neus! Wie is het model geweest voor mijn laatste scnil- dterij, hé? Spreek daar nu alsjeblieft niet over. Ja, de Magdalena. die heeft me schuwheid om-er-over-te-spreken had den afgelegd, kwamen officieus mama feliciteeren niet haar knappen j ongen. En dan werd er schuin gekeken naar papa Maar die hield zich van den domme hij was man van karakter... hij had eenmaal verklaard'hij wag aan de familietraditie verplicht Vanavond zouden de vrijzinnige kiesveireenigingen en studentenclubs het nieuwe Kamerlid een ©vatie bren gen. Mama had er graag naar toe gewild, maar zij durfde er niet over spreken. Papa's hart trok er zóó naar. maar hij kón ar niet over spreken. Desnoods kon hij zich dan nog door zijn vrouw laten overhalen, maar zélf kon hij er niet over beginnen. Traag gingen do uren voorbij. Gees telijk waren beiden dezen avond' daar ginds aanwezig. Daar ontbrak wat aan de antieke, h oog-betimmerde, eiken-houten zaal. 't Was of een stern die gisteren hier nog gejuicht had, plotseling was verklonken. Zoo'n knappe jongenmaar ook 'n stijf hoofd. 'n Stijfhoofd. jawel dacht moe dat heeft hij van geen vreemde 't Is hetzelfde karakter van. zijn papa. En papa dacht: Ik zou hem niet anders willen. Hij slaat er zich doorheen, al laat ik hem: heelemtaal op eigen bee- nen staan, 't Is een vent van karakter bevallen. Warempel? En waarom heb je dan niet storm geloopen? Ze heeft ziel, moeite genoeg gegeven om je te;. belie gen. Maar is het nu niet de tijd om over je veTove- ningsveldtocht te denken, te meer daar Magdalena gauw in de huwe lijkshaven denkt binnen te loopein. Dug nou geen domheden uitgehaal de zaak is zoo mooi bedisseld... Bedisseld? Dat is 't juist wat mi., tegenstaat. Er mankeerde er v< maar aan, dat ik roe voorstelde m-l de woorden: „Mejuffrouw, ik zo 3 a een vrouw, omdat ik het jonggezellen- leven met zijn eten van den kok, de kapotte sokken, en dei verschrikkelijk kamerverhuursters haat. Men hesP me op u opmerkzaam gemaakt en hie.- ben ik om u eens'te bekijken. Ik heb zoo en zooveel inkomen per jaar, bf een bekend advocaat, 28 jaar oud maar een lummel. Hoe oud is u? Wie is uw huisdokter? Dan kan ik me vergewissen of ge niet erfelijk belast zijt en of uw 'zenuwen in orde zijn. Hoe groot ig uw bruidschat? Is u een knappe huisvrouw en kunt u in ge zelschap figuur maken? Kortom Is u de modelvrouw die ik zoek?" Bravo, Heiinz, bravo 1 Als je aan staande op het oogenblik eens zie.i kon, hoe de verontwaardiging je oogen in waarheid doet bliksemen. Was net niet te doen om je toekomstig heil en zaten we niet in de wachtkamer. bij Jupiter, ik zou je schilderen en met dezen karakterkop weer een prijs verwerven. Neem ook bij juffrouw Schmidt geen blad voor je mond; alle moderne romanhelden moeten tegen woordig realistisch of verètisch aan gelegd zijn, om de heldinnen te 'm- poneeren. En imponeeren zal je en je komt alg overwinnaar terug. Laat iL je nog eens aankijken of de uitwe i d'ige Adam in orde is. Overhemd vlekkeloos; das nieuwste mode) zit ook hij uitzondering op de goede plaats; kleeding voornaam, een - voudig; schoenen in orde. Om elf uur vijftig komt je trein in Grunau, daar neem je een droschke eerste klasse hoor je, eeitste en rijdt direct naar professor Schmidt Het overige komt vanzelf. Dit gesprek werd gehouden in de tweede klasse wachtkamer van Let Potsdammerstation te Beiüijn. Bij du tweede bel duwde de bekende portret schilder Arthur Wonder zijn vriend dr. Heinrich Kranz in een coupé 2dt. klasse, die naar het kleine provincie stadje Grunau ging. Heinz bromde nog veel, voor de trein ging, van een mislukt© handvnagerij, tnbuwelooze vrienden, die meisjesharten verkoo- pen en de ongelukkige jonggezellen- stand, die ieder fatsoenlijk christen- mensch tot een misanthroop maakt en hem dwingt van twee, kwaden het minste het huwelijk te kiezen. Grunau en prof. Schmidtl Ver geet deze beide gewichtige factj:en hoor! Acht uur! Nu zou het beginnen. Mu ziek. fakkels, veel menschen. Wat 'n ©erl In de groote hal-gangen van 't kas teel klonken gedempte stemmen. Bin nen lette geen van beiden erop. Papa bladerde wat in tijdschriften moe bor duurde. Daar werd geklopt Ja binneni Iemand kwdm binnen, 'n Groote, breede mannenfirnur maar stil als een kleine jongen. Papa keek vor- schend en geheel onvoorbereid over ziin gouden lorgnet wie het was. Ver duiveld. die glazen moesten beslagen zijn. want dat kón toch niet! Maar mama, door de stilte opmerkzaam ge maakt, keek óók op, en verwerpend alle conventie en etiquette, vergetend de uitdrukkelijke verklaring van pa, rees op, doodsbleek en bevend, en sloe- John de armen om den hals En zóó vast hield ze hem. dat John geen eersten stap kon doen naar papa, zooals zijn bedoeün- was geweest. Waarom deze hem maar deed. Maar dat zag niemand. Want hij werd binnenskamers .gezet. En de heele wereld wist: dat John de ver zoening met pana en mama gesteld had boven de ovatie. De eer was alzoo gered.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 8