ArbBlders-Premiën. Eerste Premie. Tweede Premie. Derde Premie. Troost-Premie. Tweede Blad, Liefde en Haat. Wij herinneren aan dePremiën voor onze Arbeiders-lezers die hunnerzijds moeite noch kosten vorderen. WIJ STELLEN BESCHIKBAAR Een jaar Huishuur van een Arbeiderswoning tot een bedrag van ten hoogste/130.(Honderd Dertig Gulden.) Een Jaar bijdrage voor het Zie kenfonds voor Man, Vrouw en Vier Kinderen, tot een bedrag van ten hoogste f 20.80. Een Rijks-postspaarbankboekje ten name van den Winner, met een inschrijving van 10.(Tien Gulden.) Een Jaar Abonnement op Haar lem's Dagblad, met gëill.Zondagsbl. Elk dezer Premiën wordt slechts éénmaal uitgekeerd. Niemand kan twee Prem ën winnen. De wijze van inrichting dezer Premie verloting is aldus: lo. Deelnemer is iedereen die den eersten April 1903 bij ons als Abonné bekend is en dat op den eersten Juli 1903 nog is, en gedurende dien tijd zijn abon nementsgeld heeft voldaan. (Door het uitvallen van een regel was deze bepaling in ons nummer van Maandag 2 Maart eenigszins onduidelijk. In de ver spreide Strooibiljetten luidde de be paling conform het bovenstaande). 2o. Aan de Abonné's sub lo. bedoeld wordt in de eerste dagen der maand Juli, in elk geval vóór den löden Juli, een nummer toe gezonden in deze Premieverloting dit nummer (of lot) is geheel kosteloos, 3o. Daar de Premiën als Arbei- ders-Premiën bedoeld zijn zenden wij on gevraagd alleen een Nummer (of lot) aan hen die per week zijn geabonneerd. Evenwel kunnenook Abonné's die per maand of per drie maanden betalen, een Num mer (of lot) bekomen wanneer zij daartoe schriftelijk aanvraag doen aan onze Bureaux. 4o. De verloting geschiedt in de maand Juli ten overstaan van een nader te noemen Notaris. De Premieën worden, een dag na de bekendmaking van den uitslag, aan de reohthebbenden uitgekeerd om daarover naar welgevallen te beschikken. 5o, De namen der winners wor den in dit Blad bekend gemaakt. Zij die nog niet 'geabonneerd zijn, kunnen door zich ten spoedigste (in elk geval voor lo April) als abonné aan te mel den, aan deze kostelooze Premie- verloting deelnemen, wanneer zij overigens aan het sub. lo vermel de voldoen. De Administratie van HAARLEM's DAGBLAD. Bureaux Zï. B. Spaarne Groote Houtstraat 6, 55 2££j die zich t?óór S a»e. dus B©y aaS® nieuwe ASson- né's sttütmeSden, kun- Buera derhalve nog van deze gunstige bepalin gen gebruik maken. Behoorende bij „HaaHem's Qfigblad" van Dinsdag 31 Maart 1903 Nra 6059 Bqiteniandsch Nieuws T Zaid-Afrika Het Christelijk Schoolblad bevat de zen keer over het nationaal onderwijs in Transvaal belan.grt.ili nieuws. Het blad' geeft vooreerst, een lijst van de geopende scholen; 't zijn er epn 80 (waaronder drie in het nu Natalsche district Vrijheid). En nog een aantal komen daar eerlang bij. Het school geld verschilt tusschen 2 en 11 shil ling; 't is meest 5 shilling. ,,Bij de oprichting moeten ook sommigen vrij diep in den zak tasten en tocli doen velen het met liefde, zelfs in 't gezicht der Engelsche scholen, waar alles gratis wordt aamgeboden". De heer- W. Dekkers, die tot 't laatst in 't veld heeft gestaan, schrijft uit Eerste Fabrieken, bij Pretoria, d.d. 27 Februari: „Ik ben thans hoofd van eene groote school (althans voor Trans vaal groote) school van 32 leerlingen. De jongste is 6 jaar, de oudste 19... Toch voel ik mij noig zeer ongeschikt voor mijn werk. De oorlog heeft groo- ten invloed op mij geliad. Ik ben als 't waren geheel uit mijn verband ge rukt. door dat lange rondzwerven en de voor mij zoo ongewone levenswijze. Wel kan alles later misschien terecht komen, maar mijn karakter heeft een stoot gekregen, dien 'k niet zoo spoe dig zal vergeten. De oorlog is mijns inziens het best te vergelijken hij een vreeselijke pest. die alles aantast. Die 't meest erbij geleden hebben, zijn de kinderen, de jeugd Ontwend aan de tucht door een bandeloos leven van bijna dirie jaar, kost hun gedrag den ouders menig en bitteren traan. Over al wordt daarover geklaagd en ik weet. zelf genoeg dat het niet zonder rei den is." In de Tehuizen te Langlaagte zijn nu een 120 weezen. Hoe de bepaling van het vredesver drag betreffende liet Hollandsche on derwijs dat gegeven zou worden als de ouders liet begeeren gehouden wordt, blijkt uit eon brief van iemand die schrijft: „Een mijner vrienden was verplicht zijn kinderen naar eene Engelsche school te zenden, doch drong er op aan, dat ze ook Hollandsch onderwijs zouden ontvangen. Geant woord werd .dat het beter was, dat zij Fransch of Duitsch leerden. Voor Hollandsch moest 5 sh. per maand extra betaald worden en dan moesten de kinderen op den vrijen dag. Zater dag, schoolkoinen om die lessen te krijgen. Het verlies van een vakantie dag is natuurlijk zeer geschikt om tegenzin bij de kinderen voor dat o" derwjis te wekken. Op andere scholen wordt het Hollandsch onderwijs ge geven door personen voor slechts en kele maanden uit Engeland gekomen, die niets van het Hollandsch kennen". Engeland. Plannen van Koning Eduard. Men verneemt omtrent kon'ing Ed wards verdere voorjaarsreisplannen dat na het bezoek aan Portugal ook een bezoek aan hot Spaansche Hof op het programma staat. Dan zul len achtereenvolgens bezocht worden Gibraltar, Malta, San Rem.o en Can nes, en in deze plaats dus niet in Parijs, zooais aanvankelijk gezegd was, heeft de ontmoeting plaats met den president der Fransche re publiek. De Engelsche koning be reist dan verder het Zuiden en brengt het traditioneel© maar verrukkelijke bezoek aan Venetië. Dan gaat het Zuidelijk naar Rome en er is reed© sprake van een Visite aan den Paus. Het eindpunt van de reis is Alexan dria. De super-intenldant der Engelsche politie, Melville, speciaal vor 'sko- nings bewaking aangesteld, en de in specteur der geheime politie Stockley. zullen./)eiden den koning op zijn reis vergezellen. De correspondent van de Times te New-York verzekert, dat Roosevelt's weigering van de uitnoodiging van den Keizer om de Amerikaansche vloot Kiel te laten bezoeken, een op zettelijke grofheid aan bet adres van den Keizer is. Roosevelt heeft de uitnoodiging van den Keizer aan den ministerraad voorgelegd, en deze heeft toen geraden haar af te slaan. Bnitsehiand. Rei Bloemenmedium. Nog een paar staaltjes uit de te rechtzitting van Donderdag: Een vrouwelijk lid van het christe- lijk-theosophische genootschap, een dikke gezonde vrouw, die gehedinzin- niglijk te verstaan gaf dat zij ook vele dingen zag die anderen niet konden zien, vertelde dat Anna Rothe haar den geest van hare moeder' had laten verschijnen, welke den voor naam van haar moeder, haar geboor teplaats, haren sterfdag enz. had ge noemd. al te gaar dingen die het me dium niet uit zichzelf kon hebben. Het leed dus geen twijfel, of Anna Rothe was een buitengewone vrouw in wie hoogere machten zich open baarden. Ten slotte zijn gisteren nog eenige gedeelten voorgelezen uit de ,,slaap- rede" die Anna Rothe in de Charité heeft gehouden. Volgens den gehoor- den deskundige, waren het doodge wone, eenigszins verwarde improvi- siaties zooals men ze ellcen dag kon hoonen van menschen uit het volk, die in godsdienstige vervoering ver keerden als zij het woord voeren voor hlet Christel ij k-theosofische genoot schap, het heilsleger of de apostoli sche gemeente. Dat zij zulke redevoe ringen kan houden, vervolgde die des kundige, is niets verwonderlijk. Zij is geen gewone vrouw. Zij verricht goocheltoeren die iemand niet ge makkelijk kan nadoen, zij heeft een dichterlijken aanleg, rijmt voor de vuist weg enz. De trance-toestanden van de beschuldigde behoeven niet geveinsd geweest te zijn, maar het staat vast dat mevrouw Rothe de trance sterk in hare macht had. Bij de beschuldigde staat in elk gleval een zekere abnormale toestand als zij zulke toespraken houdt. Heit is een concentratie van gedachten, zooals zij meer voorkomt, zoodat men van een in zekere mate beperkt bewust zijn kan spreken. Daar zij zich zoo veel geoefend heeft, zal het de be klaagde wel mogelijk zijn, zulke toe spraken ook zonder trance te houden. Men heeft blijkbaar te doen met im provisaties en het is waarschijnlijk, dat zij deze dikwijls in een toestand van beperkt bewustzijn heeft gehou den. Dat staat echter geenszins gelijk met geestesstooitais. Stadsnieuws. Stokken van den Gemeenteraad In art. 178 der Gemeentewet staat voorgeschreven, dat de Raad min stens eens in de 5 jaar verklaart, welke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, alsnog als geldende zullen wordien aange merkt. Dienovereenkomstig doet de Com missie voor de Strafverordeningen thans een voorstel betreffende zeven verordeningen. S. Kromhout, vroeger tolgaarder aan de Kleverlaan, die door de ophef fing van dien tol zijn middel van be staan heeft verloren, en door zijne zwakke gezondheid tot zwaar werk niet bekwaam is, vraagt den Raad oni een passende gejn.èentebetrekking. en W. deelen mede, dat Ivrom- wegens zijn gezondheid ver klaard heeft n'iet te kunnen steenklop- pem, welk werk de Directeur van openbar werken hem geven wou. En daar Kromhout als tolgaarder lijde- lijk was aangesteld, is er voor den Raad '.geenefrlei verplichting, ook geen. zedelijke, aanwezig, om hein weer in gemeentedienst ie nemen. Bovendien, zou dit wegens hel genees kundig onderzoek niet mogelijk zijn. B. en W. 'adviseeren daarom tot af wijzing vfin 't gedaan verzoek. Voorstel van B. en W. 'om aan mevrouw wed. Hoeufft. Kenaupark 21, evergunning te verleenen -'tot het bebouwen van voost tuin bestemden grond. Voorstel van B. en *W. om in het raadsbesluit van 17 Dec. 1902, hou dende regeling der jaarwedden van de leeraren der II. B. S. tusschen te voegen de woorden ,,pn nadat de Inspecteurs van het M. „O. over de geschiktheid en de plichts- betrachting van den leeraar is ge- „hoord." i Deze bijvoeging wordt verlangd door den Minister van Binnenland- sche Zaken. Schonwbnrsr. Als laatste voorstelling van .het abonnement wordt Woensdagavond door Het Neder!ahdsch Tooneel opge voerd „Als ik Koning was." Een nieuw bewijs alweer dat de Schouwburgdirectie niets onbeproefd laat om het allernieuwste ook hier ie brengen, Voor dat streven verdient de directie zeker aller waardeering en medewerking, Kosten noch moeite zijn gespaard. Decors worden expresselijk uit Am sterdam aangevoerd. De hoofdrollen zullen vervuld wor den door de dame© Holtrop. Rika Hop per. en den heer La Roche. Op Dinsdag 7 April zullen de diames A. OMenboom—LütkemannJos. Royaard's—Spoor en Ré Levic hun 2den kunstavond geven in de groote zaal van ,,de Kroon". Wegens verhindering van Mevr. Croes- Spoor zal mevr. A. Oldenboom—Lütke- mann uit Amsterdam de zangnummers vervullen. Eerstgenoemde zal een reeks liederen' zingen, o.a. van Schumann, Grieg, Strauss, enz.. Mevr. RoyaardsSpoor, monoloog uit Hamlet van Shakespeare Een gedeelte uit Vorstenschool van Multaituli en 2 reien van Vondel. Mej. Levie zal ten gehoore brengen Suite van Pery, in den Nacht en Noveliette van Schumann enz. Uit de Omstreken. Bennebroek. Openbare vergadering van d&n raad der gemeente Bennebroek van Vrij dag 27 Maart 1903, des avonds half 8 uur. Voorzitter mr. B. J. D. Zubli. Bur gemeester. Tegenwoordig de hoeren A. J. E. baron van Ittersum, S. Roozen, J. H. VVenthoifc, G. Stam, W. van Lierop. Afwezig de heeren H. v. d. Vossen en J. F. Reijdon. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Overgaande tot behandeling der agen da komt aan de orde een missive van de Vereeniging van Gemeentebelangen houdende verzoek om eene tegemoet koming in de kosten inzake het rap port pensioneering gemeente-amblena- pen. B. en W. stellen voor daarvoor f 2.50 beschikbaar te stellen, te voldoen uit onvoorziene uitgaven. Hiertoe wordt met drie stemmen voor besloten.. Vervolgens wordt aangeboden het ver slag van de Commissie tot wering van schoolverzuim over 1902, Dit verslag wordt door den seoreta- is voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen, onder dankbetuiging. Komt in behandeling het kohier voor de hondenbelasting 1903. Met algemeene stemmen wordt dit kohier vastgesteld met 51 honden in de le klas en 2G honden in de 2e klas, alzoo tot een bedrag van f 179. Hierna stelt de voorzitter voor met het oog op de a.s. stemming en her stemming voor de Kamer van Arbeid voor de Bloembollenteelt te benoemen de navolgende heeren ter formeering der sternbureaux: B. J. D. Zubli, A. J. E. baron van Ittersum. W. v. Lierop, en de heeren J. H. Wentholt, J. F. Reijdon en S. Roozen, Met vier stemmen vóór wordt hier toe besloten. Aan de orde is thans het. geve,n van de jaar lij ksche toelaat aan den se cretaris, waartoe met algemeene stem men wordt besloten. Ter 'tafel komt een voorstel van B. en W. tot uitbreiding met1 drie lan taarns der straatverlichting. Hoewel dit punt aanleiding -mf tot. eenige dis cussie. wordt, met algemeene stemmen besloten drie- lantaarns aan te koopen en. er 2 te plaatsen in de buurt van Berg en Dal en de plaatsing van de 3e over te laten aan B. en W. In verband met een ingekomen schrijven van Ged. Staten inzake den ligger der wegen, vragen B en W. een blanco credlet ter bestrijding van kosten, voortvloeiende uit werkzaam heden te dier zake. De heer Van Ittersum zou gaarne weten in hoeverre dit. noodig is. Na voorlichting van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen de vraag van B. en W. toegestaan. Alsnu deelen B. en W. mede. dat zij tot lid van de gezondheidscommissie te Bloemendaal hebben voorgedragen den heer A. Kouwenaar, arts, alhier*. B. en W. doen deze mededeeling in verband met een vraag van den heer J. F. Reijdon destijds gedaan, waar om toen de eerste voordracht gedaan werd. geen inwoner dezer gemeente iR voorgedragen. De vergadering gaf nog al aanlei ding tot discussies, o. a. kon de heer Van Ittersum zich niet vereenigen met het voorstel van B. en W, om in de sternbureaux voor de Kamer van Ar beid alleen die leden voor te dragen die bij bet vak waren betrokken. Lie ver had hij den rooster gevolgd, inder tijd opgemaakt voor alle stemmingen. Ook ging de heer Van Ittersum niet. inee met het voorstel van B. en V7. om aan de Vereeniging van Gemeen tebelangen f 2.50 te geven voor de door haar gemaakte kosten inzake het rapport pensioen gemeente-ambtena ren, hunne weduwen en weezen. Spr. meende dat f 5 een bedirag was dat- meer op den weg lag der gem. dan 2.50 Al waren er gemeenten, die nog min der hadden bijgedragen, dal was voor spr. geen argument om slechts f 2.50 te geven. Ook deelde de heer Van Ittersum niet. de zienswiize van B. en W., dat bij de brug ongeveer in de buurt van liet kantoor der maatschappij voor bloembollencultuur een lantaarn zou- Zand voort. Tegen Donderdag 2 April a.s. des avonds te half 8 uur is eene openbare raadsvergadering belegd. De agenda luidt: Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Instructies geme/ente-ambtenaxen. Reglement van orde vergaderingen van B. en W. Wijziging Concessie voorwaarden elieclrische verlichting. Verordening bedoeld bij art. 29 leerplichtwet. Wijziging huishoudelijk reglement Commissie tot wering van schoolver zuim. Wijziging verordening schoolgeld he rhalingso nderwij s. Kohier hondenbelasting. Vaststelling- ontwerp-besluit art. 27 woningwet. de moeten staan, als geldende die met het algemeen belang. Door de beschouwingen van den heer Van. Ittersum kwam de plaatsing dan ook te vervallen. Met nadruk wees spr echter op de duisternis ongeveer bij de kerk en meende dat een lantaarn daar meer op zijn plaats zoude zijn. Daar niemand iets voor de rond vraag had. werd de zitting tegen half tien opgeheven. Binnenland. Stakingswetten. Door de bestuurderen van de Ver eeniging „Handwerkers Vrienden kring" is aan de Tweede Kamer een adres verzonden, waarin o.a. wordt gezegd Hoewel onze vereeniging noch een vak vereeniging is, noch eenig politiek standpunt inneemt, en zich uitslui tend tot taak stel, zooveel mogelijk ui eigen kracht de welvaart, harer le den (handwerkslieden en handelsbe dienden, van welke overtuiging ook), te bevorderen, zoo zouden wij het ech ter thans plichtsverzaking achten, te zwijgen, nu wij een uiterst gewichtig belang van al onze leden ernstig be dreigd zien. Immers, werd heit bedoelde wets ontwerp wet, de grens van hetgeen werklieden, voor hunne belangen strijdiend. voortaan geoorloofd of ver boden zou zijn, werd zoo vaag en het- begrip van wat strafbaar is in de werkzaamheid der vakvereenigingen zoo rekbaar, da't elk energiek en zelf bewust optreden der georganiseerde arbeiders (en wie, die ernstig hun wel zijn wil, kan ze anders wenschen dan georganiseerd I) in de kiem zou wor den gesmoord. Het geldt, hier een levensbelang on zer leden, omdat, zoolang arbeidsover eenkomsten tusschen de georganiseer de arbeiders en den georganiseerden patroon nog niet in onze zeden zijn doorgedrongen, staking het eenige verweermiddel is der arbeiders tegen werkgeversover.macht. Het mag, naar het ons toeschijnt, van een regeering niet verwacht worden, dat zij éenc partij in den economischen strijd haar eenig wapen uit de hand slaat, zonder eerst dit- wapen door milde, verstandige wetgeving te hebben over bodig' gemaakt. Redenen, waarom ondergeteeken- den met eerbiedigen aandrang u ver zoeken. deze wetsvoorstellen te wil len verwerpen. Vroege lente. Te Nieuw-Beierland staat reeds een abrikozeboom in vollen bloei. In de Betuwe staan de Engelsche kro- zenboomgaarden reeds in vollen bloei. Woeligheid. Omtrent woelingen bij de grondwer kersstaking te Amsterdam lazen we Zaterdag in het „Handelsblad" De drukte, die gisteren bijkans den geheelen dag op de Weteringschans bij het Westeinde had geheerscht, doordat politie en marechaussee ge durende gamsch den dag de werklie den, die daar voor de tram aan den arbeid waren, tegen stakende grond werkers beschermde, nam des avonds in omvang toe. Omstreeks zes uur. toen het werk daar geëindigd zou wor den, verzamelden zich aan het Fre- deriksplein een aantal stakers, die den mannen, welke met „besmet" zand, door de gemeente uit den Over toom aangevoerd, gewerkt hadden, niet vriendelijk gezind waren. De meeste der 87 mannen, die in dat stadsgedeelte voor de tram aan het werk zijn, zijn losse werklieden,, en kele dier mannen hebben ook grornl- werkersarbeid te doen doch het over groots; deel werkt aan het leggen der rails en'het werk met zand en stee- nen. Des morgens hadden ongeveer 4Ü dier mannen verklaard, niet meer J aan den arbeid te kunnen gaan, en werden door de piarechaussees uit die buurt verwijderd. Aangezien bij de tram thans ongeveer 150 losse mannen in dienst zijn, zou het niet aangegaan hebben, om ter wille van hen, die geen zg. besmet zand wilden I aanvoeren, allen gedaan te moeten geven. Toen gisteravond nu de werklieden j zouden heengaan, had de bereden po litie en marechaussee genoeg te doen j om de stakers en nieuwsgierigen tel- j kens uit elkaar te doen gaan af en toe moest een minder handelbaar persoon wat hardhandig op zijde worden gezet. De directeur en< de Ingenieur-onder- directeur de heeren Neiiszen en Van Putten, waren ter plaatse, omdat men een 50-tal arbeiders veilig huiswaarts zou brengen. Dat tijdelijke thuis zou voor hen wezen een gedeelte der tramgebouwen aan de Roeterstraat, Om hen daarheen te krijgen, had de directeur gelast, dat er een tramwa gen zou komen om de menschen vei lig erheen te brengen. In den avond tegen elf uur was de drukte verplaatst naar 't Rembrandt- plein. Ten einde de aansluiting der nieuwe rails in de Reguliersbreestraat te doen geschieden aan die op So phia- en Rembrandtplein. waren de noodige maatregelen genomen om te zorgen dat deze arbeid, waarbij eenig grondwerk noodig was losmaken der steenen en gebruik moest wordien gemaakt van het aan de Hee rengracht 's middags aangevoerde zand, zonder stoornis zou kunnen ge schieden. Daartoe waren op dat uur een aan tal agenten onder bevel van den hoofdinspecteur Kummer en eenige marechaussees te voet, op het Rem brandtplein bijeen om de werklieden, die reeds voor een deel ter plaatse waren gekomen, zoo noodig tegen 'overlast te beschermen. Later kwa men de werkliedten, die 'smiddags in de gebouwen aan de Roeterstraat rust hadden genomen zij kwamen met den directeur der tram in een tramwagen en stapten uit aan de Utrechtsche- straat bij de Heerengracht, om ver volgens op het Thorbeckepliein de noo dige gereedschappen en fakkels te halen. Dadelijk ving toen de arbeid op het Rembrandt- en Sophiaplein aan er waren eerst veel nieuwsgierigen, vooral toen de schouwburgen in de buurt uitgingen, doch de menschen werden door de politie tot doorloopen gemaand en om halftwaalf waren er niet veel kijkers meer- De burgemeester kwam zich eenige oogetiblikken van den toestand over tuigen. Het werk heeft zonder stoornis plaats gehad de directeur en de in genieur-onderdirecteur der tram wa ven den geheelen nacht ter plaatse. Neerbosch. Uit beste bron verzekert de „Schie- damsche Ct." dat na het bedanken voor directeur van de weeisinrichting te Neerbosch door ds. De Haan en Slotenmaker, nog geen vergadering is belegd ter bespreking van een op volger. Tiet bericht omtrent ds. Schrij ver is dan ook op zijn minst geno men voorbatig. F*l)rikanten-org nisatie. Verschillende Apeldoomsche fabri kanten hebben besloten zich te ver eenigen, waartoe tegen 2 April a.s. een vergadering is uitgeschreven. Reed© sloten zich bij het voorloopig comité aan de Ned. Textiel-IndusMe Maatschappij, de Lak- en Inktfabriek der firma Tolens, de Machinale Net- t en fabriek en Weverij, de Luxebrood fabriek, de Houtzagerij enz. allen te Apeldoorn. Men zal trachten een departement van de Maatschappij van Nijverheid op te richten. Te Huizen is heit Gooi, kwamen uit Duitschland eenige wagonladingen haring aan. Waarde f5000. „Ze zijn onfrisch, 'ik neem zeniet", telegrafeerde de ontvanger: _,ze zijn, wel frisch, ik neem- ze niet," seinde de afzender terug'. Zoo werd er over en weer 4 dagen gecorrespondeerd en toen was het bij de haringen niet langer uit tte houden, en werd de heele partij voor f100 van de hand gedaan, als,., mest op het land. Een handig oplichter. De Nederl. Bank te Amsterdam is dupe geworden van een handig oplichter. Zekere Matthijssen heeft ten na- deele van deze instelling eenige wis sels gedisconteerd, tot een gezamen lijk bedrag van ongeveer f 12.000, en is ar miet. dit geld van door. vermoe- delijk naar het buitenland. B'eaisleï.o o, Vertaald uil het ENGELSCH. 24) Hij lachte somber, maar nam ver der geen notitie van haar woorden. De overwinning lag in zijn handen, en dat. wist hij. Langzaam en wel overwo gen klonken zijn volgende woorden: Laad geen verdere verdenking op u door een of andere overijlde daad. Als Harden door uw hulp ontsnapt is, weet niemand' anders het dan u zelf. Als... hij... hier... is Hij zweeg en zijn oogen bleven op de tafel rusten, waar de handschoe nen gelegen hadden met zoo'n veel- beteekenenden blik, dat het hart Doro thy in de schoenen zonk. Als hij hier isbegon hij weer langzaam; maar het meisje viel hem in de rede met zooveel moed. als zij met mogelijkheid kon verzamelen. Dan' zal u.hem gevangen nemen. Hij zal gedood worden, en Har den- holt zal u voor altijd toebehooren. Zij zullen mij ook do oden en ook Coombe Royal zal uw deel worden. Haar stem had in hare opgewonden heid een schril! en klank aangeno men, want haar overspannen zenu wen dreigden haar' te begeven en zelfs terwijl zij sprak waren haar handen in zenuwachtige beweging en slapte zij achteruit; daar lag plotseling op den geboend en eikenhouten vloer aan den zoom van haar 5apon een van de handschoenen, die uit haar hand ge gleden was. Beide zagen hel, tegelijkertijd, maar eer Dorothy een beweging daartoe ge maakt had, was hïi reeds door Maun- seli opgeraapt. Hij hield hem haar voor, en zijn stem werd daarbij weer streng en hard: Deze is te groot om aan uw kleine hand te passen, freule. Dat geparfumeerde ding is een door slaand bewijs. Dien handschoen her ken ik'? Harden is hier. Hij zweeg een oogenhlik, toen met een minachtende wending van zijn pols. smeet hij den handschoen op de tafel, terwijl hij voortging: Begrijpt u nu, dat ik alles weet? Ik wist het een half uur geleden. Zij gaf geen antwoord. Zij had niets te maken met dien verschrikke- lijken getuige. De oogen van Maunsell schenen tot in het diepst van haar ziel te willen doordringen. Er glinsterde iets in die oogen, dat haar moed tot niets reduceerde en dat haar deed sid deren en beven. Wat voor genade kon zij van hem verwachten? Zij had haar vrouwelijke tone* gebruikt om dezen trotschen man tot in het stof te ver nederen met woorden die scherper sta ken d'an een mes en nu was hem de overwinning en er was geen hoop op medelijden. Z:i was niet bang voor zichzelf, maar voor Harden, en bij de gedachte aan hetgeen komen zou, stond zij daar verdoofd en verstomd. Wat Maunsell aangaat, hij had ge wonnen. en hij wist het. Hij had zijn hand maar uit te steken, en zijn vijand wasvoor immer in zijn macht. Het was niet meer dan mensche- lijk. als hij zijn wraak op dezen man koelde, die hem ontelbare malen slecht behandeld had en die had gekregen, waarvoor hij alles zou willen geven. Maar wat was wraak, éen armzalige belooning voor hetgeen hij verloren had! En zooals hij daar stond, hoog uitstekende hoven de bevende gestalte van het meisje voor hem. woelden honderd tegenstrijdige aandoeningen in het hart, terwijl uiterlijk een streng gelaat daarvan niets liet blijken. Heb ik niet gelijk? vroeg hij ein delijk langzaam en duidelijk, en zijn stem scheen de verdooving on te hef fen, waarin Dorothy verzonken was. Zij zuchtte diep en trachtte tweemaal te spreken, maar tweemaal kon er geen woord over haar lippen komen. Eindelijk viel zij uit. Zij was zich nauwelijks bewust van wat zij zei de. Al wat zu wist, was dat zn pleitte voor het leven van den man. dien ze lief? had. Als ge een man zijt, als er nog een sprankje eer in u is overgebleven, zult ge hem niet verraden. Hij lachte schor: Eer of mannelijk heid heeft hiermee niets te maken, freule. Ik gaf u de gelegenheid, maar u heeft het anders gewild, en nu Hij keerde zich om als wilde hij heengaan, maar zij legde haar hand op zij arm. De lichte aanraking deed hem beven en iedere buiging van die smee- kende stem sneed hem door het hart. Vergeving! Vergeef mij. wat ik gezegd heb! Ik ben bijna krankzinnig. Ge zegt, dat ge m;i lief hebt; red hem dan om mijnentwil. '.Hij was achteruitgegaan, terwijl zij sprak, en stond haar nu aan te kij ken met een vreemd licht in zijn oogen en een duivelachtig gefluister in zijn ooren. Hij zou haar kunnen koopen met de veiligheid van haar minnaar. Maar even snel als ze gekomen was, verwierp hij die eedachte weer en zijn somber voorhoofd werd met een blos van schaamte bedekt. En toen was Antony Maunsell zichzelf weer. Maar voordat hij kon spreken was het meisje opnieuw begonnen te smeeken. O! besloot ze, u kan niet zoo ge heel zonder genade zijn! Hoor! Ik of fer mijn leven voor het zijne. Ik zweer u, dat ik op het oogenblik, dat hij vrij is. mij aan Cromwell zal overleveren, en niets zal ontkennen van hetgeen tegen mij zal worden ingebracht. Ik ben een vrouw, maar mijn geslacht weet. te sterven. Zij zweeg. Door den nevel van haar tranen hadden haar oogen zijn blik op gevangen. en met beide handen zijn arm omvangende wachtte zij in adem- looze stilte. En toen sprak de lage. diepe stem van Maunsell onuitsprekelijk gerust stellende woorden. Ja, ik denk Harden te kunnen redden, en ik zal mijn best doen. Neen. geen dank! U is mij niets schul dig. en ik vraag u niets; maar luister! Ik heb een vrijgeleide bij mij door Cromwell zelf onderteekend Het werd mij gegeven voor een bepaald doel en het zal Harden buiten Engeland bren gen .totdat „betere tijden" gekomen zijn, zooals u het noemt. Zij maakte een gebaar als om te spreken, maar hij weerhield haar. Laat niemand be halve u zelf weten waar hij verhor- gen is. En toen raapte hij met een glimlach den handschoen op, die zooveel verteld had en overhan digde hem aan haar met de woorden: En neem dit verraderlijke ding terug. Zij trachtte door haar tranen heen he mte bedanken, maar snel zijn stijve, vormelijke houding weer aan nemende zei hij: U is mij niets schul dig. Wat ik gezegd heb zal ik doen, en Hardens veiligheid is nu in zijne en uwe handen. Hij ging naar de deur. maar zij riep hem terug en haar hand uitste kende zei ze: Wilt u haar aannemen? Het is nui de hand van een vriendin. De ijzeren handen van zelfbedwang dreig den hij hem te barsten maar hij wist zich nog in te houden. Eén oogen blikje rustte haar kleine blanke hand in zijn bruine, toen boog hij zich. diep erover, en verliet haar daarna in die pe stilte. (Wordt vervolgd1).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5