VAN DIJK'S Beschnit De justitie doet alle moeite zijn spoor machtig te worden, maar de oplichter heeft alles zóó handig over legd. dat daarvan tot heden niets is uitgelekt. Een gemekt. Het N. v. d. D. meldt: Een 'te Amsterdam verschijnend blad deelt mede, dat de justitie een spoor in handen tou hebben omtrent den in 1894 gepleagden moord op den slager Schut. Dit is een van de vele onware, geruchten, welke omtrent die misdaad zoo nu en dan verspreid ■worden, en die hun oorsprong schij nen te hebben in de gezellige inrich ting van de Amsterdamscha strafge vangenis aan den AmstelVeenschen weg, waar het bleek dezer dagen weer herhaaldelijk bij verschillend,e strafzittingen de gevangenen zoo vrijelijk met eilkaar convarseeien kunnen alsof zij in een sociëteit ver toeven. De grond van het bericht is geen andere dan losse praat over de be doelde moordzaak. De dader betrapt. Men meldt: In de gemeente Smallimgerland miste een boer geregeld eiereni uit een een- demkorf met mauwen'hals. Hij verdacht er kraaien en katten van. Tot zijne groote verwondering bleek zijn hond de dader te zijn. Deze wist heel netjes met zijne voorpooten de eieren uit den korf te halen. Anti-mllitairistische propagauda- vereeniging. In het gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht werd gisteren de 2e jaarvergadering gehouden van die Anti-MilitaLristische Propagancla-veree- miging onder presidium van den heer S. H. Stoffel De voorzitter gaf eene korte uiteenzetting van de oorzaak waarvan in art. II der statuten het doel der vereenigmig meer dan vroeger bin nen zekere grenzen wordt beperkt. Tot nog toe was de uitdrukking amiti-militai- Tistisch verschillend opgevat, zoodat de vereeniigmg door het groot aantal ver schillende richtingen daarin vertegen woordigd, wercl bemoeilijkt in het ne men van besluiten, zoowel als in haar werken naar buiten. Daardoor was het standpunt der ver- eemiging tot dusver hoofdzakelijk dat van getuigen tegen militairisme, maar meer noodzakelijk is de democratisee- rimg van het leger, het vergrooten van den volksinvloed op den gkng Vaü za ken bij leger en vloot: dit moet Voor- tnaa zijn het doel waarnaar de vereeni- ging zal streven-. De bekends statuten werden daarop ongewijzigd goedgekeurd. Hierop zal die Koninklijke goedkeuring worden aange vraagd. De luitenant ter zee 2de klasse G- Duyc- kinck Sander, dienende aan koord van Hr. Ms. torpedo-instructieschip Slamix en ge detacheerd hij den torpedodienst, wordt met 10 April op non-activiteit gesteld en alsdan vervangen door den luitenant ter zee 2de klasse W. C. Bijl de Vroe. De luitenant ter zee 2de klasse J. A. E. Sclienck de Jong wordt met genoemde datum geplaatst aau boord vau gemeld instructie- schip, als wachtdoend officier. De majoors L. C. Vervooreu. van het reg. gren. en Jagers, en F. H. W. n. Splerlnghs, het 6e reg. inf., henevens de kapiteins J. P. L. Niesten, van het 3e, J. R. Bijden- dijk, van het 7e, P. C. Hompe en F. H. van der Kop, van het Se reg. inf.. die een cur sus in artillerie-wetenschappen voor vesting en fortcommandanten volgen hij het le reg. •esting-art. te Utrecht, keeren heden naar hunne resp. garnizoenen terug. De off .-machinist 20 kl. M. Zwart, uit O. I, liier te lande teruggekeerd, zal op non-acti viteit worden gesteld. De kapt. jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg wordt overgeplaatst van het le reg. vesting- art. naar het le reg. veld-art. Land en Tuinbouw De Nederlandsclie Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft de navolgen de prijsvraag uitgeschreven: De Maatschappij verlangt een populair, ook voor den weinig ontwikkelden tuinman, begrijpelijk geschreven boekje, dat den om vang van tien vel druks niet belangrijk mag overschrijden, over de in onze tuinen en parken meest gebruikte blad- en bloemhees- ters (geen stamboomen en coniferen). Voor het beste antwoord looft de Maat schappij uit hare gouden medaille en twee honderd gulden. De heoordeeling zal geschie den door eene commissie door het hoofd bestuur te benoemen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Ofschoon de lijn ste in Qualiteit is niets duurder dan de gewone soorten. Het verhaal van eeu koren molenaar. De Heer C. Halfweeg. korenmole- naar te Wieringen, schrijft ons. Het j UU' s-,6r - OVóndireven op centstukken. Do prijzen gingen in' de hoogte, men betaalde 14, 15-maai de nominale waarde, totdat een groot kleedermagazijn te Nfew-York bekend liet maken, dat het voor een „dollar cent 1902" 28 centen betaalde. Het stroomde) natuurjlijk liefhebbers. Op stuk van, zaken schijnt de kleerenfir- ma de zaak niet heelemaal vertrouwd te hebbenalthans, het liet de goede gemeente weten, dat men wel voor éen cent er IS betalen wilde, maar niet voor alle, die aangeboden werden. In de grootie steden_was op die ma nier de herrie spoedig gedaan. De legende waart, thans echter rond op het platteland en veroorzaakt daar voortdurend dergelijke vermakelijke tooneelen. D© snuggere bol, die het verhaaltje uitvond;, heeft dus wiel suc ces vau zijn wiTk gehad Een flesch sodawater voor 800 gulden Bij een Londensche veiling is on der den hamer gekomen een flesch sodawater, de oudste ter wereld het sodawater werd in 1767 uitgevon den. Deze flesch dagteekent uit 1782 en behoorde tot den kelder van het oorlogschip Royal George", dat in dat jaar bij Spithead zonk; 57 jaar later werd het schip en dus ook deze flesch gelicht. Bij de veilig waren vele liefhebbers voor het historische stuk, zoodat de flesch voor 25 guineas d i.. 300 gulden, ging. Zwitsersche legerklachten, De „Züracher Post" spreekt ernstige beschuldigingen uit tegen de toestanden in den generalen staf, waarvan de chef de overste Keile niet voor zijn taak be rekend is. De opleiding van de stafoffi cieren onder zijn leading heet hoogst ge brekkig. Vooral bleken de wanhopige toestanden tijdens het conflict met Italië toen aan een mobiliseeriimg van het le- Iger gedacht werd1. Een verantwoordelij ke bureauchef was op reis geweest; en in allerijl moesten nieuwe mobilisee- rintgsplanmen worden voorbereid. In het bureau van den G. S. was ieder zijn hoofd kwijt. Deze mededeeliingeai, die door een an der blad „Der Bund" bevestigd' worden, maken natuurlijk een pijnlijken indruk. Ze vallen bovendien samen met een con flict tusschen. den chef van de cavalerie overste Markwalde en den cavalerle- instruoteur Wildbaer. Dienaangaande ondervraagt in de Na tionale Raad antwoordde de bondsraad Muller, dat. de klachten over het leger- j offerd. worden van. het aluminium hij die be werking. een ontploffing. Negen ar beiders bekwamen ernstige brandwon den; vijf huner verkeeren in levensge vaar. De schade aan heit gebouw is aanzienlijk. Stormen. De warmes wind. die in Europa wordt, waargenomen, maakte het den bewo ners van sommige .streken wel wat al te warm. Zoo wordt uit St. Etienne getelegrafeerd, dat een storm van on gekende kracht in de streek een groot aantal ongelukken heeft aangericht. Dezer dagen werden verscheidene per sonen omvergeworpen. Het vorkeer in de straten was uiterst moeielijk. Een circustent op den weg naar St. Chamond werd verwoest en op ver schillende plaatsen werden rijtuigen •tegen de straat gegooid1 In de boom gaarden langs de Loire werd groote schade aangericht. Do stad der yelo talen. Chicago is 'de -stad der1 vele .talen, het Babei onzer dagen. Volgens opgave van prof, Buck aldaar worden te Chicago niet minder dan 40 talen gesproken, van welke veertien door meer dan tien duizend' menschen. Chicago As op één na de grootste Bo heems che ©tad ter wereld, op twee na de grootste Zwieedsche en op vier na de grootste Duitsohe. Er verschijnen couranten in tien ver schillende talen .en er worden in twintig talen godsdienstoefeningen gehouden. Ernstig ongelnk. Aen de helling va nde scheepswerf en machinefabriek te Mannheim had Woensdagochtend een ernstig ongeluk plaats. Op e.en #6vator van de firma gebr. Meyer te Keul-en-Ruhrort, wa ren de beide zijstukken respectievelijk met een ketting en een touw bevestigd, daar eenige reparaties moesten aan gebracht worden. Het touw echter brak en met donderend geraas viel de kolossus naar omlaag Een aantal ar beiders werden in het water geslin gerd. doch konden gered worden. De slotenmaker Ludwig Boch. een oud gediende. uit den China-oorlog echter, werd door balken en randen bij den hals gegrepen en moest tot den avond in de lucht blijven hangen. Toen eerst slaagde men er in het lijk van. den ongelukkige te bevrijden. Een wandelend hart. Eeu zeldzame patient bevindt zich se- d'enfc geruimen tijd in het Moabiter zie kenhuis te Berlijn. De man werd an derhalf jaar geleden opgenomen met vergevorderd asthma. Bij het eerste om derzoek werd reeds vastgesteld, dat het hart zich aan ide rechterzijde van de borstholte bevond, en later bleek, dat het hart bijna tweemaal in grootte was toegenomen, en .algeheel naar rechts was verhuisd. De daarbij door het hart ontwikkelde kracht is zóó groot ge weest, dat tw.ee voorste ribben naar vo ren .gebogen werden, zooda.t de zieke voortdurend eeu soort pantser van alu minium en watten, overtrokken met le der, moet dragen. Zijn leven loopt door deze abnormale hartsgeschiedenis .echter geen igevaar. "Vrouwelijke wreedheid. Niets maakt wreeder dan de hoogmoed, Men kan zich niet inbeelden hoeveel duizenden vogels er gedood worden, om de hoeden der dames te versieren, alle nuttige insecten-etende vogeltjes, die den oogst en den boomgaard van ongedierte moeten zuiveren. In Frankrijk heeft zich sedert 1899 een maatschappij van jonge vrouwen en meisjes gevormd, tot bescherming dei- vogels. Er bestaan er ook in Engeland, Amerika en Holland. In Frankrijk werden in een jaar een millioen colibri's, paradijsvogels en an dere aan de vrouwelijke ijdelheid opge ien ha liet. uitbreken van een brand niet uit liet brandende lokaal konden redden, toch in elk geval verloren zijn. Het btusschen van petroleumbran- den in die open lucht, b.v. van in. brand' geraakte reservoirs, schijnt op het eerste ereziclit onmogelijk door, zuurstof-afsluiting; maar ik geloof dat het mogelijk en zeker is. zelfs bij grootere branden en slecht weder. Laat ons den bran dl van een vrijstaand reservoir aannemen. Nadat de petro leum daarin ontvlamd is. zal het ieersfcvoügende zeker wel de totale of gedeeltelijke vernieling van deksel en wanden van het reservoir door ont ploffing of vuur en het uil stro omen van den inhoud of van een gedeelte er van zijn. Deze, meest plotselinge uit vloeiing van den vuurstroom, over uit gestrekte oppervlakten is verderfelijk. Het lokaliseeren van dergelijk bran den moet bij den aanleg der reser voirs in het ootr gehouden worden, en ik zou voorslaan, deze niet aarden wallen zoodanig te omgeven, dat do geheele inhoud van het reservoir plaats kon vinden binnen de door den aar den wal begrensde ruimte Op dezen aarden wal en rondom; het reservoir kunnen buisstel'sels zoodanig aange bracht wordien, dat de daaruit ont- stroomende stoom een wolk zou kun nen vormen en zon die- zuurstof gedu rende voldoend langen t'idi kunnen te rughouden en d'it zelfs bij hevigen wind', daar de stoom zelfs door stea-ke luchtsfaroomingen heen kan blazen, w.amneer hij slechts onder behoorlijken dirulc en in" voldoends, hoeveelheid voorhanden is. Waar stoom mo.cht ontbreken, kan koolzuur met minstens gelijk succes aangewend wordien Letteren en Kunst. Hei Concertgebouw te Amsterdam heeft dtt Jaar wederom een tekort opgeleverd, nu van circa 5000. Een contributieverhooging wordt dan ook voor het volgende seizoen door het bestuur als onvermijdelijk beschouwd. De ..Indépendance beige" heeft een geest driftig verslag van eeu voorstelling, in den Vlaamschen schouwburg te Brussel gegeven, waar Louis Bouwmeester Bodewijk den Elfde heeft gespeeld. Volgens hetgeen een vriend van Ibsen mee deelt in een Weenscli blad, kan Ibsen niet meer schrijven en zelfs nog maar moeilijk spreken. Zijn geest ls helder maar lichaam weigert dienst. Emma Nevada had Vrijdagavond te Amsterdam uitbundig succes als Violetta in „Travlata." Ook te Amsterdam heeft Vrijdagavond Speenhoff en zijn Vrije Tooneel veel succes gehad. Door de goede zorgen van den heer D, A, van Waalwijk, directeur van het .Nieuws blad voor Nederland" is in het gebouw van dit blad te Amsterdam een Pers-museum ge opend. Wat ls de waarde van een oudheidkundig museum of van een archief? Wie er zonder doel rondloopt, verveelt zich binnen een kwartier, wie er wat in na te sporen heeft, noemt de waarde onschatbaar. Natuurlijk is ons museum niet eene onderhoudende ten toonstelling, maar men vindt er de geschie denis van nu welhaast alle bladen, die ooit in Nederland zijn verschenen, van de aller oudste, tot de bladen van onzen tijd, verte genwoordigd door een nummer uit elke peri ode die zij hebben doorgemaakt: eerste num mers, feestnummers, berinnerlngsuummers, laatste nummers ook van dtc bladen, kc den strijd om het bestaan niet wisten vol te honden. L'hlstorie en action, zouden wij kunnen zeggen; de geschiedenis der bladen in die Waden zelf medegedeeld of door veranderd uiterlijk aangetoond. Volledig is ons museum niet. eene ver zameling als deze wordt nooit compleet, maar belangrijk is zij wel. reeds bevat zij bijna 30.000 exemplaren, betreffende ruim 2700 uit gaven en zij wordt thans geregeld bijgehou den. Leger en Vloot. Het detachement koloniale troepen, waar bij zich een ridder der M. W. O. bevindt, dat per s.s. Merapi te Rotterdam verwacht wordt, zal Maandag 30 dezer, 's morgens om negen uur. op het terrein der Rotterdamsche Lloyd, door de muziek en de officieren der Konink lijke Scherpschutters met de gebruikelijke ccr ontvangen worden. De luitenants ter zee lste klasse A. J. Nolet en II. S. Suermondt worden respectie velijk met. 4 en 8 April geplaatst aan boord van Hr. Ms. monitor Cerberus, als ee officier, en aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord. Tevens worden de lui tenants ter zee Qde klasse H. J. Boldingh en A- A. Visser met April beiden geplaatst aau boord van Hr. Ms pantserdekscliip Koningin Wilhelm!na der Nederlanden, op folio van luitenant ter zee lste klasse. is met. een groot ple'izier, da* ïk mijn portret zend, ik wil volstrekt hebben, dat U het bezit, want sedert langen tijd was ik lijdende aan een ziekte in de ingewanden, veel last van opwerkende gassen, was dikwijls zeer benauwd en zelfs zoo dat ik ge durig over dag naar bed moest gaan en des nachts kon ik volstrekt niet slapen. Ik gevoelde mij dikwijls niet op mijn gemak, en na het eten een zwaar ongemakkelijk gevoel. Vroe ger kon 'ik trappen klimmen dat het een aard had maar voor dat ik Uwe Pink Pillen gebruikt heb, was mij zulks onmogelijk. Alle, vijf, zes tre den moest ik ophouden om uit te rusten. Ik had geen eetlust meer en geen lust in mijn werk, omdat ik mij te zeer vermoeide. Evenwel dacht ik bij mezelfer zijn voor mij toch nog wel irruiden gewaslsen, maar wat ik ook probeerde, het bleef steeds het zelfde en tot de uitvoering van mijn beroep beeft men bepaald een goede gezondheid noodig. waren ,en grensden aan landverraadOok het con flict tusschen de beide officieren noem de „hij met opzet aangedikt". Hij oor deelde een en ander in dlie mate misda dig, ,diat. hij zelfs sprak van landverraad. De heer C. HALFWEEG, volgens portret. Op aanraden van verscheidene per sonen ging ik tot het gebruik der Pink Pillen over, ik had er reeds zoo veel van gelezen, dat ik bepaald er moed in had, en ik kan U thans naar volle waarheid verklaren, dat ik thans volkomen gezond ben en met lust mijn werk verricht Mijn krach ten zijn van lieverlede teruggekomen en na verloop van e enigen tijd ver dwenen alle ongemakken. Ik heb bemerkt, dat de Pink Pillen een nieuw bloed in mijne aderen doen stroomen en thans sta ik niet meer verwonderd over de vele genezingen, die ik dage lijks in de couranten lees. Weldra hoop 'ik ook mijn eigen genezing in de dagbladen te zien overtuigd aldus een dienst! bewezen te hebben aan mijn lijdende lotgenooten. Prijs t 1-75 de doos. 9 per 6 doozen verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hioofddepothoucter voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER 1 HULL, Drogerijen, Jansstraart 28. Gemengd nieuws. Gouden eenten. Sinds een paar weken loopt in Ame rika heit gerucht, dat bij de aanmun ting van dollarcenten een groote hoe veelheid goud in het alliage gekomen was. De regeei'ing zou dat n.u ge merkt hebben en doet in het geheim ale moei Ie om de dure centjes weer terug te krijgen. Natuurlijk ontstond een wilde jacht. Een moordgeschiedenis oifc den Kaukasus. Twee jonge dames uit den gegoeden stand, de dochter van den commandant vani een .regiment Kozakken en die van den politiechef te Crewan gingen bij een Pers vruchten koopen, terwijl een derde jonge daipe buiten wachtte. Deze hoorde nog hoe de Pers de dames uit- noodïgde, hein; in ,een achter den winkel ïgen kamer te volgen, waar ze be ter geleigenheid hadden de verlangde vruchten uit te zoeken. Na lanig wach ten ging het buiten gebleven meisje eens in formeer en of de vriendinnen nog .niet klaar waren; maar tot haar ontzetting hooide ze den Pers beweren-, dat nie mand bij hem in den winkel was ge weest. Ze waarschuwde de vaders van die vermisten; met geweld werd de deur van de achterkamer opengebroken en men vond de vreeselijk verminkte lij ken der beide vrouwen. De Kozakken- commandant was in die mate buiten, zich zelve, dat hij d.en Pers op de plaats neerstak. Ware de jonge dame niet bui ten dom winked blijven wachten, dan zou er mischien wel nooit iets van de misdaad ontdekt zijn. In Engeland worden alle jaren 30 mil lioen vogels ingevoerd, Heel Europa be nuttigt er 150 mid,Li-oen. Duurt dat z,oo voort, dan zullen .gam- sche vogelgeslachten weldra uitgestor ven, meen-, uitgeroeid zijn; dit is reeds bijna het geval met. den zilverreiger, op wi'ecn men het vooral gemunt heeft, voor de kuif, die hij enkel in1 den paartijd draagt. En wat blijft er nog van o.nize lieve zwaluwen over? Zij verminderen van jaar tot jaar. Roovers. Roovers, die Surigao, op Mindanao hebben overrompeld., zijn door politie- troepen uit Tacloban weer verdreven. De Amerikaansehe beambten en hun ge zinnen, alsmede de overige vreemdelin gen hadden/ tij lie lijk in het Regeerings- gebouw de wijk genomen en bescher ming gevonden. De warmte te Parijs. Terwijl hier en daar nog de prenten te zien zijn. waarop de Parijze-naars bjberendia m kou lijdende zijn. voor- gesteld tijdiens 'die meer danongewone kou van d'en gepasseerden winter, maakt men te Parijs thans een lente maand door, zóó warm, als sedert menschemlieugenis niet bekend is. Jozef J au beat, die directeur van de stedelijke observatoria van den toren van St. Jacques en Montsouris. heeft verklaard', dat een warmtegraad als thans te Parijs wordt waargenomen., zich sedert het jaar 1757 aldaar in deze maand niet heeft, voorgedaan. De thermometer toch wees Woensdag te Montsouris niet minder dian 77 Fahr. aan. Een warme Zuidenwind van 12 M. in de seconde snelheid, die van Spanje tot Scandinavië wordt gevoeld, is de oorzaak van dez-e ongewone warmte. Ernstig scheepsongelnk. Een schip, dat dezer dagen in Tou lon binnenliep, werd door een tor pedo aangevaren vóór Kaap Lardier, óf door het slechte weer, óf door een verkeerde manoeuvre van de torpedo. Vier personen zijn bij het ongeluk verdronken. Ontploffing in een gieterij. In de Eieirnmnnscbe aluminium- en bronsfabriek te Neumüblenabij Stein, ontstond Woensdag door het warm Een dnïstere zaak. Eenigo dagen geleden kwam te Mar seille aan een Turksche driemaster, ,,De Industrie", die van Piume w,as geko men. Er werd gerapporteerd, dat enkele dagen na liet. vertrek uit Fiume de 55- jarige kapitein F.azli Jucci plotseling krankzinnig was geworden; hij had de bemanning mishandeld en alles aan boord kort en klein willen slaan. De stuurman, Pezeli geheet/en, had ge vonden dat de (gekke kapitein het schip in gevaar bracht, en daarom het com mando op zich genomen. De kapitein was door de matrozen vastgebonden aan den grooten mast, hij had ailie voedsel geweigerd en was 'na een paar dagen gestorven. Zijn lij kwas op zeemanswijs aan die zee toevertrouwd. Toen de Turksche coarsul te Marseille onderzoek instelde, waren intus- een schen de verklaringen der matrozen niet eensluidend, en men schijnt -te geloo- ven, dat de zaak zich wel wat anders heelt toegedragen dan gerapporteerd werd. Gebleken is, dat- er tusschen den kapitein en den stuurman een oude vii andschap bestond. Plotseling krankzinnig. Eenige dagen geleden kwam te Mar seille aan een Turksche driemaster, De Industrie, die van Fiume was ge komen. Er wercl gerapporteerd, dat enkele dagen na het vertrek uit Fiume de 55-.iarig.e kapitein Fazli Jucci plot seling krankzinnig was geworden; hij had de bemannincr mishandeld en al les aan boord kort en klein willen staan. De stuurman Pezeli gehee- ten, had gevonden, dat de gekke ka pitein liet schip in gevaa bracht, en daarom' liet commando op zich geno men. De kapitein was door de matro zen vastgebonden aan den' grooten mast. bij had alle voedsel geweigerd en was na een -aar dagen gestorven. Zijn lijk was op zeemanswijze aan de zee toevertrouwd. Toen de Turksche consul te Mar seille een onderzoek instelde, waren intusschen de verklaringen der matro zen niet eensluidend, en men schijnt te geloo ven. dat de zaak zich wel wat anders heeft toegedragen dan gerap porteerd werd. Gebleken is, dat er tusschen den kapitein en den stuur man een oude vijandschap bestond. Een Russische kindermoordenares Te Warschau is een vrouw gearres teerd. d'ie zich voor een honorarium van 25 a 500 roebel er op toelegde, om kinderen van menschen,die de zorg van dezen, niet, wilden of niet konden dragen, te doen verdwijnen. De politie schat het. aantal door haar vermoorde kinderen op 500 en hel ontvangen be drag daarvoor op 50.000 roebel. Gedu rende twe.e of drie jaar legcle zij zich op clit rampzalige bedrijf toe. Blussclien van pefcroleumbrandeu De ingenieur Theo Hillmer schrijft in de Che,maker- und Techniker Ztg.: Het hiusschen van petroleum levert groote moeilijkheclieai op. wanneer het te doen Ls om het branden vaar gr.ootere hoeveelheden, wier geweldige warm- te-uitsraling het naderen van menschen moeilijk maakt. Water helpt hier niet; nat zand natte doeken zijn enkel bruibaai- bij kleine of pas ont stane branden. Een brandstof kap alleen dan bran den .wanneer zij in haai- gasvorm overgebracht en de voor het verbran dingsproces noodig© zuurstof voorhan- diem is. Om een vaste of vloeibare brandstof in gasvorm over te brengen, moet haar de daarvoor noodige hoe veelheid warmte toegevoerd worden. Wanneer dleze warmtetoevoer ont breekt of aan het reeds brandende lichaam deze noodige hoeveelheid warmt© onttrokken wordt, dan kan de brandstof Piet branden, m. a, w. zij dooft uit. Het eenvoudigste middel om in brand geraakte brandstoffen te blus sclien ligt dus voor de hand men koelt ze met water af. Dit wordt door in brand geraakte brandstoffen, voor al wanneer de oppervlakken van deze door de liitte gespleten en poreus ge worden zijn, gemakkelijk opgenomen, en wijl het. tot verdamping veel warm te gebruikt, welke aan de brandende stoffen onttrokken wordt, houdt de gasvorming op en de brand dooft uit. Doch b': het branden van vloeibare brandstoffen is het, niet altijd bruik baar. wijl het. soortgelijk zwaarder dan deze zijnde, onder de brandende vloeistof zinkt en zoodoende zijn ver damping© waarde) niet benut wordt; veeleer vergroot het nog meestal liet gevaar, wijl het dioor de vergrooting der hoeveelheid vloeistof den brand op grootere oppervlakken kan doen uitbreiden. Het aan nat zand' of natt© doeken gebonden water is bij klein© pet.ro- leumbrandien. wanneer bet goed en te juister tijd aangewend wordt, buiten gewoon \veii>z.ag£L wijl het afkoelend èn zuurstof-tegenhoudend werkt. Maar crootene petroleum,branden zijn met deze middelen niet te blussclien. Doch liet -voorhanden zijn van zuurstof is -eveneens een. voorwaarde voor het branden van stoffen. En ee-n eenvoudig en zeker werkend middel tot het vier dringen en verwijderd hou den dier dampkringslucht als drager van zuurstof is de stoom.' Deze werd bij- brandien in scheepsruimen dikwijls met succes aangewend en is van ver rassende werking. Een pomphuis, gebouwd uit dennen planken op een licht houten geraam te, bevatte, bevatte twee ruw-oliepo-m- pen en een kete-l met ruw-oli ©stook in richting. Een der pompen haalde om streeks 500 liters ruw-olie per minuut, op. Vensters en deur van het huis stonden, wijl het zomer was. open-, toen de drukbuis der pomp sprong, waarop het huis binnen korten tijd van boven tot beneden aangespoten was en aan den pulverisator vuur vatte. Door het uitslaan der vlammen sorongen spoedie beide waterstands- glazen van den ketel, en de daaruit stro om-end© hoeveelheid stoom was .■voldoende om, -niettegenstaande de open deur en vensters, dien brand, ge heel te blussclien, wijl door den uit stroomenden stoom al de lucht uit gedreven werd-. Ik kon waarnemen, hoe de tusschen de planken naar bui ten lekkend!© vlammen door d'en na- stro omenden stoom vervolgd en uit geblazen werden. Nadat de ketel af geblazen en de temperatuur in het lruis gedaald was, vond ik dit van binnen geheel aangekool-d. geen plek van het hout was onaan"-cbrand ge bleven, en toch hadj.de eigenlijke blussching sl-echts enkele minuten ge duurd. Uit dit geval kan de les getrokken worden, dat zelfs open deuren en ven sters uitsin'oomiende stoom, niet be letten, een ruimte te vullen en de lucht daaruit te verdringen; verder, dat de stoom voldoende lang moet in werken, opdat weder opbranden een-er nog smeulende plek verhoed wordie. Stoom nu is in bijna alle grootere petroleumgr aafplaat sen, raffinaderij en en zelfs opslaginrichtingen als drijfmiddel voorhanden, zoodat hij al- ïdaar tot, blussclien aangewend zou kunnen worden; de bluschtoestellen zeiven zouden echter voor elk geval speciaal ingericht en- in de gehouwen enz, vast ingemet seld pf bevestigd moe. ten worden. Tegen de aanwending van sloom kan aangevoerd worden, dat het in de lokalen aanwezige personeel ge schroeid zou kunnen worden; maai' wie .grootere petroleuinbrandieo bijge woond heeft, zal onmiddellijk toege ven. dat lieden, die zich enkele minu- Kerknieuws. Kathedrale Kerk St. Bavo. Dinsdag t© 7 uur plechtig Lof en lofazng „Te Deum" tot sluiting van de maand Maart, toegewijd aan de vereering van den H. Joseph. Donderdag gelegenheid om te biech ten van 68 uur. Vrij,dag. le Vrijdag van de maand en dag- van aanbid dins, te 8 uur ge zongen H. Mis; te half 10 H. Mis voor die Vereeniiging dier Eeuwigd. Aanbidr ding en acte van eereboete. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uit gesteld 's mo<rge,ns tot 11 uur en na den middag van 3 tot. 4 uur. 's Avonds te 7 uur Oefening van den II. Kruis weg. In d'e week de H. H. Missen te half 8, 8 en half 10. Parochiekerk van den II. Antoni'us van Padua. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eer© van den H. Antonïus van Pa.- diu-a en gebeden der Broederschap. 's Avondis te half 8 het Lof waar onder de Miserere en Medidatie over het lijden Onzes Heea'en J. Chr. Donderdagavond gelegenheid om te biechten van 6 tot 8 uur. Vrijdag le Vrijdag van de maand, bijzonder toegewijd, aan het AlJerli. Hart van Jesus. Te 8 uur gez. li. Mis ter eere van het II. Hart, 's avonds te 7 uur Lof. acte van eereboete e-n Oefe ning va-n den H. Kruisweg;.. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw, Dinsdag te 7 uur plechtig Lof en Te De-urn to-t sluiting van d© St. Jo- sephmaand. Woensdag te 8 uur Requiem voor ale overledenen op St. Barbara en St. Bavo begraven. Donderdag le 8 uur gez. II. Mi's voor het Broederschap van Aanbid ding. Vrijdag te 8 uur gez, I-I. Mis tot eer herstel voor de bekeering der zon daren. Woensdag en Vrijdag des avonds te 7 uur ligt Lof. De Catechismus volgens gewoonte de H. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur. Parochiekerk van den IT. Joseph. Dinisclag, laatste dag Van de Jo- se-phmaand, te 8 uur de gezongen II. Mis en te. 7 uur plechtig Lof met de lofzang „Te Deum. Donderdag te 7 uur' Lof van het Al- lerh. Sacrament. Vrijdag, le van de Maand, te 8 uur de gez. H. Mj.s ter ee©' van het godde lijk ITat van Jesus, te 7 uur Oefening van den H. Kr-uisweg. Zaterdag te half 9 de H. Mils voor de bekeering dei- zondaars in de; Ka pel' van bet MAraculeuse Mariabeeld. Te 6 uur Lof van O. L. Vr. Vau 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In dezei week de H.H. Missen en de Catechismus op de gewone uaien. Kerk van het Allerheillgsta Hack Kleverparkweg. Gedurende de week zullen de H.H. Missen worden opgedragen te half 8, half 9 en half 10 uur. Dinsdag te half 9 gezongen H. Mis ter eere van den TI. Antonius van Padua. 's Avonds te 7 uur het Lof. Donderdag van 6 tot 8 uur gelegen heid om te biechten. Vrijdag, le Vrijdag van d'e maand, te half 9 gezongen H. Mis ter eere van bet Allerh. Hart. 's Avonds te 7 uur Lof, acte van eereboete en TI. Kru isweg. Zaterdag van 5 tot half 10 uur ge legenheid om te biechten. Catechismus volgens gewoonte. Parochiekerk van de II. Elisabeth en Barbara. Op de gewon© dagen de H. Mis te 8 era half 9 uur. Dinsdagavond om half 8 uur Lof ter eere van. St. Joseph en Te Deum'. Donderdag om- half 8 uur Lof en biechthooren van 7—8 uur. Vrijdag, eer sta Vrijdag van de maand toegewijd aan liet Goddelijk Hart. Vrijdagavond half 8 uur Oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag van half 5 tot half 10 gel. tot biechten. De Catechismus dagelijks naar ge woonte. (N. H. Ct.).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6