NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omf,o*eken. Eerste Premie. Tweede Premie. Derde Premie. Troost-Premie. aar wdr Zij die sicti Liefde en Haat. 20e Jaargang Woensdag 1 April 1903. No. 6060 DAGBLAD Atoonnementsprljs s -A.£L~sr ertemiën Voor Haarlem per 3 maanden f 1 20 Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor da dorpen in den omtrek wear een'Agent gevestigd is (kom der la de priis der Advertentiën van 1-5 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. gemeente), per 3 maanden1 30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.021/* Bureaus: Zuider Btlïteiaspaarsse No. 6, Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» Intercommuiiaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, de omstreken en franco per post. 0.45 Groote Moutstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. A3?03La#menien en AdvartentiSm worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad vorsohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangère G. L. DAÜBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem's Bagblad van 1 Apri? ]beva& 0. Uit Zuid-A tri ha. De Congrega tiën in Frankrijk, Alg. Ned. Ver bond, Tramplanuen. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, Een vreeselijk familiedrama. Wij herinneren aan dePremiën voor onze Arbeiders-lezers die hunnerzijds moeite noch kosten vorderen. WIJ STELLEN BESCHIKBAAR: Een jaar Huishuur van een Arbeiderswoning tot een bedrag van ten hoogste/'130.(Honderd Dertig Gulden.) Een Jaar bijdrage voor het Zie kenfonds voor Man, Vrouw en Vier Kinderen, tot een bedrag van ten hoogste f 20.80. Een Rijks postspaarbankboekje ten name van den Winner, meteen inschrijving van J0.(Tien Gulden.) Een Jaar Abonnement op Haar lem's Dagblad, met gëill Zondagsbl. Elk dezer Premiën wordt slechts éénmaal uitgekeerd. Niemand kan twee Prem ën winnen. De wijze van inrichting dezer Premie verloting is aldus: lo. Deelnemer is iedereen die den eersten April 1903 bij ons als Abonné bekend is en dat op den eersten Juli '1903 nog is, en gedurende dien tijd zijn abon nementsgeld heeft voldaan. (Door het uitvallen van een regel was deze bepaling in ons nummer van Maandag 2 Maart eenigszins onduidelijk. In de ver spreide Strooibiljetten luidde de be paling conform het bovenstaande). 2o. Aan de Abonné's sub lo. bedoeld wordt in de eerste dagen der maand Juli, in elk geval vóór den '15den Juli, een nummer toe gezonden in deze Premieverloting dit nummer (of lot) is geheel kosteloos. 3o. Daar de Premiën als Arbei- ders-Prerniën bedoeld zijn zenden wij ongevraagd alleen een Nummer (of lot) aan hen die per week zijn geabonneerd. Evenwel kunnen ook Abonné's die per maand of per drie maanden betalen, een Num mer (of lot) bekomen wanneer zij daartoe schriftelijk aanvraag doen aan onze Bureaux. 4o. De verloting geschiedt inde maand Juli ten overslaan van een nader te noemen Notaris. De Premieën worden, een dag na de bekendmaking van den uitslag, aan de rechthebbenden uitgekeerd om daarover naar welgevallen te beschikken. 5o. De namen der winners wor den in dit Blad bekend gemaakt. Zij die nog niet geabonneerd zijn, kunnen door zich ten spoedigste (in elk geval voor lo April) als abonné aan te mel den, aan deze kostelooze Prt mie verloting deelnemen, wanneer zij overigens aan het sub. lo vermel de voldoen. De Administratie van HAABLEJDTs DAGBLAD. Bupeauxi *Za. B. SpaapneO. Groote Houtstraat 55 vóói* a SgjB-i! a.s. dus nog ois nieuwe Abon- né's aamiïieSrïera, kun nen das*!iüai»s nog eau deze gusisfige gen gebruik naa ken. Olficieele Berichten. De BURGEMEESTER van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen dezer gemeente, dat het op den 27en Maart jl. executoir verklaard' kohier no. 7 aid. IV, le ged. B. op de Personeel© belasting dezer gemeente, dienst 1903, op heden aan den ont vanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat do belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 30 Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Buitenlandséfi Nieuws Zuid-Afrik'. In de te Londen ontvangen particu liere brieven uit de Kaapkolonie wor den bij zonderheden medegedeeld om trent Chamberlain's reis in Zuid-Afri ka. van welke bijzonderheden de Kaapsche bladen geen melding heb ben durven maken. Toen de minister te Paarl kwam bevonden zich alle inwoners op den drempel hunner buizen. Bij het na deren van den stoet begaven zij zich echter allen naar binnen en sloegen de deuren hard achter zich dicht. Te Graaf Reynet droegen de bewoners op hunne hoeden een cocarde, met den naam .Scheepers" er op. ter herinne- ring aan den commandant die, ziek zijnde, door de Engelschen werd ge vangen p-enomen. door dezen werd verpleegd! en daarna ter dood1 veroor deeld! en gefusileerd werd. Vele Boeren uit de Transvaal en de Oranje-Rivier-Kolonie vestigen zich in de Kaapkolonie, terwijl daarentegen vele Iiollandsche Afrik&anders uit de Kaapkolonie, waar zij als rebellen behandeld worden, naar de beide an dere Kolonies trekken. Er hebben ook opvallend veel hu welijken plaats tusschen de jeugdige bewoners der Kolonies. Om zulks te bevorderen moet men de nhuwbaren1 leeftijd vroeger hebben gesteld dan dit eertijds de gewoonte was. Noord-Afrika. De Times verneemt uit Tandzjer: De sultan wordt steeds onpopulair der, waartoe zijn buiteniandsche lleenangen bijdragen. De bergstam men tusschen Fez en Tandzjer laten tegenwoordig den naam van dein sul tan uit hun gebeden weg en vervan gen dien door den naam van een overleden heilige, waarmee zij willen zeggfen, dat zij niet weten wie er eigenlijk regeert. Te Tandzjer is een brief voorgelezen v.an den kadi te Fez en een van den oelema, waarin zij getuigen, dat de sultan een goede Moslem is. Maar het volk spot met die brieven. De correspondent van de Morning Post te Tandzjer bevestigt het voren staande. Van invloedrijke zijde zegt men, dat de sultan zijn buitensporig heden moet intoomen of afstand doen. Dc correspondent van het blad Echo d'Oran te Beni-O'unif seint, dat de post Ksare-Azoug Zondag is aange vallen. Een Fransch onderofficier en vier minderen sneuvelden, en er zijn tal van gewonden. De onderoffi cier werd van achteren aangevallen, en gedood, toen hij een der vijanden aan de bajonet reeg. Engeland. Zondagochtend kwam het lijk. van generaal Mac-donald te Londen aan en 's avonds werd het van het station der Great Northern naar Schotland vervoerd. Na het vertrek van den trein hielden een aantal Schotten aan het station een vergadering. Er werd hulde gebracht aan Macdo- nald's nagedachtenis en verzet aan- geteekend tegen de behandeling van zijn lijk-te Parijs en het besluit van de familie om het te Edinburg in alle stilte te begraven. De vergadering besloot, aan dep. burgemeester van Edinburg te seinen met verzoek de begrafenis zoo mogelijk ie verdagen opdat zij openhaar en plechtig- zou kunnen geschieden. De burgemeester seinde terug, dat hij het niet doen kon tegenover den uitdrukkelijken wil van de familie. Mac don aid is dus Maandagochtend vroeg zonder eenige plechtigheid te Edinburg begraven, dadelijk na aan komst. van den trein. Slechts de fa milieleden eji geestelijken woonden de begrafenis hij. Maar een 400 vrienden en vereerders huldigden den overledene in het station. Geheel Schotland blijft verontwaardigd aandringen op een openbare, mili taire begrafenis van Macdonald, als ook op een commissie van onderzoek. Koning Eduard is om 3 uur 18 Maandagmiddag van het Yictoria-sta- tion vertrokken naar Portsmouth, om daar op het koninklijke jacht scheep te gaan naar Lissabon. Een groot aantal personen van aanzien deed den Koning uitgeleide. In het Lagerhuis heeft Chamberlain meegedeeld, dat de Engelsche troe penmacht, die Kano in West-Afrika ingenomen heeft, den 15en ook Soko- to heeft bezet na een zwakken tegen stand. De Engelsch-Fransche commissie voor de grensregeling in die streek is te Sokoto aangekomen. Frankrijk De oversten van de Fransche gees- telijKe orden hebben te Parijs verga derd over hun houding tegenover de jongste hesluiten van de Kamer. Het resultaat van deze bespreking is ge weest, een uitvoerig protest, dat aan de Croix is toegezonden. In dit pro test trachten de oversten de tegen de orde ingebrachte beschuldigingen te weerleggen. Op de beschuldiging, dat de orden de belastingen niet betalen, antwoord den de oversten dat zij altijd „den Keizer hebben gegeven wat des Kei zers is" en niemand zal kunnen laken dat enkele Orden, meenende dat hun rechten werden aangetast door onbil lijke lasten, die rechten voor de recht banken hebben verdedigd. Ook is het niet waar, dat de orden aan politiek doen, het doel van hun apostolische werken was slechts „het Koninkrijic Gods op aarde te versprei den." Staan zij onder leiding van een bui teniandsche mogendheid, dan zal men toch moeten erkennen, dat. „elk Christen zijn ziel laat leiden door den plaatsvervanger van Christus en deze leiding kan nooit te kort doen aan de civiele overheid, tegenover welke zij steeds de gehoorzaamheid predikt. De orden denken er niet aan zich te verzetten tegen de openbare macht. Integendeel, zij erkennen de bevoegd heid van deze macht volkomen en onderwerpen zich aan haar door d'e autorisatie te vragen. Ten slotte verwijt men dn orden, dat zij rijii, machtig en actief zijn. „Het kan zijn. antwoorden de over sten op deze beschuldiging, dat wij een klein kapitaaltje hebben bijeen gegaard door onzen arbeid maar dat. besteden wij om onze zend'ing te ver vullen. om onze grijsaards te onder houden en als er dan nog wat over blijft, dan houwen wlij een kapel, een hospitaal, een school, waarmede het geheele volk zijn voordeel doet. en wij blijven even arm in onze cel len. Onze ma.cht en ons streven zijn gewijd aan de werken deis vredes, werken van. weldadigheid, van toe wijding en mededongen. Voor God en voor Frankrijk vereenigen wij onze krachten, geven wij onze levens .wij stellen ons onder de krachtige en hei lige tucht der beloften, wij doen af stand van de vreugden van het fa milieleven, wij sparen onze krachten voor den dienst der menschheid." Dnitscbland. De Reichsanzeiger van heden bevat het volgende bulletin over den toe stand der Keizerin In, den bevredigenden toestand van Hare Majesteit is geen verandering gekomen. Stadsnieuws. Haarlem, 31 Maart 1903. Kind er-S 0 ir e en O p era-C 0 ncert. De bekende en .gevierde Kinderliede ren-componiste, mej. Catharina van Ren- nes uit Utrecht, gaf Zaterdag jl. in de kleine zaal der „Vereeniging" een soirée in het genre van de matinée die zij voor eenige jaren in hetzelfde lokaal gaf. Evenals toen droeg zij ook thans een aantal harer composities voor op een wijze die de liefde waarin zich haar geesteskinderen buitendien reeds ver heugen zeer zal hebben doen toenemen. Vele ik hoop wel de allermeeste d'er voorgedragen werkjes waren voor onze Haarlemsche jeugd goede, lieve bekenden. Maar toch, ze te hooren voor zingen door die maakster zelve moest er wel een heel nieuwe aantrekkelijkheid aan geven. Maar bovendien, bij zingen alleen bleef hiet hier niet. Want in de geschiedenis „Van kleine Frits" en in het klaviersprookje „Heidekoninginne- tje" wordt hoofdzakelijk gesproken en is aan de muziek slechts een rol toe bedeeld, als aan1 die prentjes die de hoofdmomenten van het een of ander boeiend verhaal illustreer en. Maar juist dat praten onderhoudend, kinderlijk en niet kinderachtig praten is ieders werk niet en ik wed dat er wel tien groote of kleine kinderen in de zaal wa ren.' die vrij aardig verschillende der op het programma prijkende liedekens zou den kunnen zingen, tegen één dat die historie van Frits" of het „Heideko- ninginnetje" dragelijk zou navertellen, 't Zij nu mej. v„ Rennes een verhaal doet, een liedje zingt of ook maar een praatje houdt over 't ontstaan van som mige hairer liederen, altijd weet zij de belangstelling harer jonge en ook wel oudere toehoorders levendig te hou den. En telkens en telkens weer uiten zich de bewondering en de voldoening van haar auditorium in' een lang en luid applaus. Van die toejuichingen kreeg Zaterdag avond ook de jongeheer J. v. R. zijn rechtmatig aandeel. Zijn vioolnummer tjes verdienden trouwens zeer gewaar deerd te worden niet alleen omdat ze wat, toch altijd welkome, afwisseling brachten in het programma, maar wel degelijk ook omdat ze zoo aardig en zuiver werden gespeeld. Maar anders vervelen zou juffr. v. Rennes haar publiek nog in geen vijf urenlaat staan1 dan in twee! En nu moet ik nog iets zeggen van. een ..Groot Opera-concért" dat de Ne- derlandsche Opera de moeite waard vond. hier Zondagavond te komen ge ven en waarvan ik op verzoek der Redactie een gedeelte bijwoonde. Hieruit reeds blijkt dat gezegd „Groot Opera-concert" alias een onsamen hangende serie solo's en ensembles, in casu met begeleiding van een versleten pianino werkelijk heeft plaats ge had, en als ik nu nog vermeld dat het maar heel matig bezocht was. dan heb ik zoowat alles gezegd wat er van te zeggen valt Het cenus Opera-concert acht ik, zelfs in 't gunstigste geval, een onding Hier hadden we aller minst met zoo'n gunstigst geval te doen. Integendeel mij dunkt dat de Nederl. Opera geen geschikter middel kan bedenken onr haar momenteele ar moede aan goede krachten te toonen dan het organiseeren (als dit woord! niet wat sterk is) van „Groote Opera concerten" Van de zeven of acht me dewerkenden kunnen eigenlijk alleen de heeren Phlippeau en v. Duinen' zich aan zoo'n complex van ongunsti ge omstandigheden wagen. Bij hen blijft, tenminste, na aftrek van orkest begeleiding. costuum actie, decora tief en logisch verband, nog over een mooie stem. gezond© muzikaliteit en concert-routine. Maar of b.v. de heer v. Duinen op een heusch concert wel met een zoo verminkt brok Wagner voor den dag zou durven komen, be twijfel ik toch sterk en ik zie er een nieuw bewijs in dat ook de ernstige artisten aan een Opera-concert slechts een negatieve beteekenis hechten. Geen opera en geen concert. Ze doen dus zooals ze niet in de opera en ook niet j op een concert zouden doen. Is zoo iets nu wel andiers te noemen dan een I muzikaal onding? PHILIP LOOTS. Heden is alhier door VV. Nijs- sen, wonende Gasthuisstraat, een mooi partijtje eerste aardbeziën aan de groen- tenmarkt .gebracht. Ze zijn afkomstig van de kweekerij „De Inisulinide" te Heemstede, dat is 5 dagen vroeger dan het vorilge jaar. AlgYer. voor BloeinbollencaStnur (VERVOLG). Aan het verslag van den alg. secre taris-penningmeester over 1902 ontlee- •nen wij De toestand van de Vereeniging is gunstig. Het ledental klom met 78 le- j den, het getal afdeel ingen met 1 (wes telijk SchouwenZeeland). Financieel staat de Vereeniging er ook zeer goed bij. In plaats van den lieer J. H. Bijvoet (overleden) werd tot lid van het hoofd bestuur gekozen de heer A. F. Bij voet, van Overveen. In behandeling kwam na de pauze het voorstel van het hoofdbestuur om aan die afdeeling Noord wijk ten be hoeve van den proeftuin voor het on derzoek d'er kwade plekken in. de tul penvelden te Noordwijk, voor het jaar 1903 een subsidie te verleenen tot een maximum van drie honderd gulden. Goedgekeurd. Het volgend voorstel van bet hoofd bestuur luidde: om tot het uitloven van prijzen voor bloeiende bolgewassen op eene in het buitenland in 1904 te houden, tentoonstelling, een bedrag van 250 beschikbaar te stellen. Hill egom wenschte hiervan f 1000 te maken, en dit telkens om de twee of drie jaar te herhalen. Het hoofdbestuur ontraadde dit. Het meende dat f 1000 te veel was voor één tentoonstelling en wees erop dat het b.v. negen jaar zou duren voor in drie verschillende landen op tentoonstellingen prijzen zouden kun nen worden uitgeloofd. Katwijk steunde het voorstel-Hille- gom. Sassenheim wilde de uit te lo ven nrijzen regelen naar het land waar de tentoonstellingen gehouden a 1 i e t® sa. Vertaald uit het ENGELSCH. 25) HOOFDSTUK IX. De Lord Protector. De groote zaal van Coombe Royal was getuige geweest van velschillen de vreemde dingen, want ze speelde haar rol in de geschiedenis van het verleden en nu, na lange jaren, flik kerdie het weer eens op, nu gebeur den er misschien vreemder dingen dan haar oude wanden ooit beleefd hadden. Het was een kamer van kolossale afmeting met eikenhouten lambrisee ring en verder de wanden bedekt met oude wapens, vlaggen en jachltro- feën, waartusschen hier en daar een stijf portret m.et zwaar vergulden lijst. Een zeer eigenaardige bijzon derheid was, dat de zolder gewelfd was en in de hoogte liep rondom de> kamer een massieve galerij, waarop deuren en toegangen uitkwamen die leidden naar de verschillende vleugels van het enorme huis, half vesting, half woonhuis. Tegenover den ingang aan 't einde was een breed© gewelfde gang, be hangen met gordijnen van zeldzaam tapijtwerk, waardoor een glimp zicht baar was van een ruime trap die naar de galerij leidde. De zaal was met ouderwetsche zwam meubelen gestoffeerd. Naast de haard stond een groote merkwaardig uitgesneden leunstoel, dicht daarbij stond een aardglobe, en daarachter hing aan den muur wat. een levensgroot por tret scheen te zijn, maar behalve de lijst was er niets van te zien, want de schilderij of wat het anders zijn moest, was bedekt met een dik, zwart gordijn, waarlangs een vergulden koord liep, dat in een groote kwast van dezelfde stof eindigde. Deze vreemde, sombere, zwarte lap dlo in het heldere licht nog des te meer uitkwam, was voldoende om de nieuwsgierigheid op te wekken van den meest bescheidene en onverschil lige en in die kamer vol menschen zou misschien een profane hand ge tracht hebben den sluier op te lichten om achter het geheim te komen, waren niet aller oogen en ieders aan dacht gevestigd geweest op de gastal le van een man, die vlak naast de globe stond. De breede rand van den hoog geve- derden hoed want hij stond daar met gedekt hoofd maakte zijn ge laat niet duidelijk zichtbaar, zoodat het onmogelijk was zijn trekken te onderscheiden; maar des te duidelij ker was het schitteren van zijn oogen, die in iederen hoek van de kamer schenen door te dringen, met een blik even scherp als een dolk van Damascus. Nauwelijks boven de: ge middelde lengte, met breede. vier kante schouders ging er een buiten gewone waardigheid van hem uit en in iederen blik en in ieder gebaar lag een hevel en overtuiging van meerderheid. Hij was eenvoudig maar rijk gekleed, en het stof lag nog op zijn hooge, gespoorde rij laarzen, want hij had dien dag lang en ver gereden. Maar toch zou de aandachtige toeschouwer opgemerkt hebben hoe djie zwaar gebouwde, krachtige figuur zoo nu en dan een aanval van pijn in de borst scheen te verduren te hebben en hoe de ge- handschoende hand dan steun zocht bij het. stalen gevest van het lange zwaard, dat aan zijn zijde hing. Ja, d'e Dood klopte reeds aan Orom- well's deur, en hij wist hef, maar niemand andei's dan hij zelf. Dicht bij den Lord Protector stond een zwijgend soldaat met scherpe ge laatstrekken en dat was buiten kwes tie Zwarte Ireton, die door huwelijk van nabij vermaagschapt was met zijn chef; hij was altijd aan zijn zijde, met zijn spitsvondige herseneai Cromwell helpend bij zijn groote plannen. Naast Ireton stond een kleine groep mannen met lange, ern stige gezichten, die zeer somber, ge kleed waren en onder elkaar aldoor stonden te mompelen. Het waren eenige leden van het Pailement, die door de ijzeren hand van hun meester in bedwang werden gehouden, en die hun hart voor den dictator verborgen onder slaafsche onderdanigheid, ter wijl zij hoopten en wachtten op de eerste de beste gelegenheid om zijn val te bewerkstelligen. Op dit oogen- blik maakten zij deel uit van een gezantschap, dat Cromwell over moest halen als vlag aan te nemen een roode leeuw slapende op een wit veld, met het motto: ,,Wie zal hem wakker maken?" Schitterend glansde het licht op de stalen helmen, de borstschilden en getrokken zwaarden van de Iron- sidels die langs de wanden van de kamer stonden. Rock stond lang en stuursch achter Zijn Hoogheid, Man- ley bij de deur en te midden van hen allen stonden ook Patience Burnside en haar vader. Daar kwam Maunsell binnen en sprak zachtjes eenige woordtin tot Cromwell en toen ver brak een harde en onwelluidende slem. die allen, die haar hoorden een ■rilling door de leden joef de stilte. Zij mag van geluk spreken, dat zij toegeeft, -maar is er geen nieuws van Harden, Kolonel? Maunsell aarzelde een oogenblik en antwoordde toen rustig: Nieuws genoeg, edele Heer, maar hij is nog niet gepakt. Hij is hier in huis verborgen! Aller oogen waren op den spreker gericht. Het was Rock en al spreken de wisselde liij vlug een blik met Maunsell uitdaging aan den éénen kant. woede en verwondering aan den anderen. De schaduw van zijn hoed verhinderde CromWell dat op te merken of als hij het deed, was er niets van aan hem tei bespeuren. Maar voor twee hunner ging de blik tusschen Maunsell en den Kornet ge wisseld', niet verloren; zij trokken daaruit ieder hun eigen gevolgtrek king. Een van die twee was de sluwe en waakzame Ireton en de an dere was Patience Burnside. De sombere, wantrouwende ziel van Ireton was altijd vol vermoedens, of schoon hij in dit geval in het wilde rondtastte, maaii Patience Burnside begreep. Zij herinnerde zich plotse ling hoe Maunsell haar de zakdoek teruggegeven had an met die fijne intuïtie, die alleen vrouwen eigen is, was zij overtuigd, dat een nieuwe en machtige steun den man te hulp was gekomen, dien zij beminde, en zij boog zich gretig voorover om des te beter ieder woord, dat volgde, te ver staan. Cromwell had scherp rondgekeken en keek den Korneit aan. Wie is die man? vroeg hij. Ebenezer Rock, uw Hoogheid, was het antwoord, door den ouden soldaat zelf gegeven, «ens ruiter en nu Kornet bij de Ironsides. {Wordt vervoIgidEJ;

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1