Til DUTS Besctait 2. opzichteresschap van arbeiderswo- ningen; 3. Toynbee-werk; 4. zorg voor kindereu, die van liun natuurlijke opvoeders verstoken of aan dezen onttrokken zijn. III. De opleiding duurt als regel twee jaren, waarover de leertstof. be stemd tot verkrijging van algemeene sociale kennis verdeeld is. IV. De. inrichting staat open voor mannen en vrouwen. V. Het schooljaar* loopt van 15 Sep tember tot 1 Juli, met Kerst- en Paaschvacantiën. telkens 14 dagen. VI. De leerlingen betalen aan den aanvang van het schooljaar voor alle lessen, voordrachten en practische vorming te zamen f 200 'sjaare. De van elders komende leerlingen heb- heax zeiven voor hun huisvesting enz. te zorgen; doch de directrice ver strekt hun daardoor, desgewenscht, voorlichting en raad. Voor verdere inlichtingen wende men zich, mondeling of schriftelijk, tot de directrice. Mej. E. Boissevain, Heerengracht 386, Amsterdam. Haar spreekuur is iederen Woensdagmor gen van 1012 uur in ,,Ons Huis", Rozenstraat. Amsterdam. 1 April 1903. Het Bestuur: A. Kendijk. Mej. E. Boissevain. J. H. Gunning Wzn. C. W. Janssen. Mevr. v. d. PekWent. M. W. F. Treub. P.S. Van de leerlingen die, na den volledigeai, tweejarigen cursus door- loopen te hebben, het diploma der school verwierven, kregen vijf, op verschillende plaatsen van het land, een aanstelling als opzichteres van arbeiderswoningen; een werd admi nistratrice dei! vareeniging Armen zorg te Utrecht, een secretaresse van de vereenigïng ..Ons Huis" te Amster dam. een inspectrice van een Ver- bruiker.sbond en een directrice van het Kinderhuis in de Nic. Beetsstraat te Amsterdam. Nederlandsche Liefdadigheid in Denemarken. Uit een bij den heer Van der Chijs, voorzitter-directeur dier Vereenigïng tot Bevordering van den Nederland- echen Export te 's Gravenhage, inge komen persoonlijk schrijven van den heer W. M. van Haarst, consul-gene raal der Nederlanden in Denemarken, blijkt, dat Het Hollandsche Ver koophuis" op de onlangs te Kopenha gen gehouden fancy-fair een groot succes is geweest voo.r allen, die daar aan hebben deelgenomen. iiToen onze Hollandsche boerin netjes". schrijft de heer Van Haarst, ,,hare plaatsen achter de toonbank hadden ingenomen was ik er zeker van. dat wij een goed figuur zouden maken; mijne verwachtingen werden dan ook niet teleurgesteld. ..Onze winkel werd bewonderd, de vier dames, die mij en mijne vrouw assisteerden, en er in hare costuums heel aardig uitzagen werden bewon derd. maar bovenal bewonderde men de Hollanders, die zóó veel hadden willen afstaan ,.rk geloof dus met gerustheid te kunnen herhalen, dat ons idéé geheel aan de verwachtingen beantwoord heeft en het doel, n.l het steunen van eene nuttige instelling en die aanbe veling van Hollandsche exportartike len. volkomen bereikt is". De bovengenoemde Vereeniging voegt hieraan liet volgende toe: De Deensche pers is eenstemming in haren lof over hetgeen de Nederland- sche exporteurs voor Denemarken ge daan hebben. De ..Politiken" het voornaamste Deensche blad bevatte een zeer waar- deerendi artikel, waarin den Hollan ders bijzondere erkentelijkheid wordt betuigd voor die deelname. ..In een tijd", zegt het blad. ..dat zij in eigen land meer dan genoeg te doen hebben (hiermede wordt de spoorwegstaking bedoeld), is het zeer mooi van hen. dat zij nog gelegenheid konden vinden om te. denken aan de arme verwaarloosde kinderen te Ko penhagen." Een ander blad, de ..Dagens Nvhe- der". spreekt over den Hollandschen winkel als den ..Clou" van het feest; de „Dannebrog" en ,,Vort Land" wij den eveneens warm gestelde artike len aan de milde gevers en inzonder heid aan de hoffelijke medewerking van onzen consul-generaal en mevr. Van Haarst. Spoorwegpersoneel. In een te 's Gravenhage gehouden afdeelingsvergadering van den Bond van Staatsspoor-personeel werd) het voorloopig bestuur definitief gekozen. Deheeren J. v. d. Berg. J. A. Zwijn- drecht en A. v. Dokkum werden hier aan toegevoegd, resp. als onder-voor zitter. 2e secretaris en commissaris. Na de behandeling van een concept reglement. waarhij vooral bet debat zich door een kameraadschappelijke geest kenmerkte, werden als afgevaar digden voor de algem. Bondsverga dering te Utrecht op 7 April a.s., ge kozen de volgende heeren: M. Israel, J. Bakkenes en George van 't Hof. Nadat de voorzitter, de heer D. Clement, zijn vreugde had te kennen gegeven over het toetreden van een tiental nieuwe leden, werd deze ver gadering gesloten. Vooraf werd ech ter uit de vergadering an den heer Clement dank betuigd voor zijn tact en voor de moeite en den tijd. door hem besteed aan de oprichting dezer afdeeling. waartoe door hem het ini tiatief was genomen. Nog dient vermeid, dat onder het Haagsche Staatsspoor-personeel een stemming is waar te nemen, die op een spoedige toetreding tot den Bond wijst. In vrijheid gesteld. Naar de Asser Ct." verneemt, is B. uit Hoogeveen. die ter zelfverdedi ging zijn zwager H doodschoot, toen deze hem met een mes te lijf wilde gaan. en die na de daad gevangen werd genomen, reeds eenige dagen ge leden uit die hechtenis ontslagen. De eerste grasboter. Maandag 30 Maart is de eerste gras- boter aangeboden aan H. M. de Ko ningin. door S. de Jong Az.. roombo- terinrichting ..Vacca". Den Haag, welk geschenk door H. M. is aanvaard. Verdronken. Dinsdagmorgen is te Finsterwold verdronken de gepensioneerde adj.- onderofficietr van het O.-I. leger Hee- res, aldaar. Ongevallenwet 19U1 De minister van binnenlandsche zaken maakt in de Staatscourant be- kendi: Onder de werkgevers, die op grond van het eerste lid van artikel 52 dier Ongevallenwet 1901 verzoekschriften aan de Koningin hebben ingediend om te worden toegelaten het risico dei* bij die wet geregelde verzekering hunner werklieden over te dragen aan eene naamlooze vennootschap of rechtspersoonlijkheid bezittende ver eeniging, zijn er, door wie worden uitgeoefend veotecbiilemdle bedrijven, welüke niet alle verzeikeringsplichtig zijn. In verband daarmede wordt de aan dacht van de betrokken werkgevers er op gevestigd, dat de toelating om befdoel'jJ risico oveT te dragen, uit dien aard d'er zaak betrekking heeft uit sluitend op werklieden die in een v er zie k ei lingspli c htig bedrijf werk zaam zijn. Vorste ijk bezoek. H. M. de Koningin-Moeder met ge volg bracht gistermorgen een lang durig bezoek aan de Koninklijke Naaischool, in het voormalig Wees huis aan de Keizerstraat te Scheve- ningen. De directrice mevrouw Lee Maas ontving Hare Gasten en leidde ze rond in de leerzalen, waar H.M. met veel belangstelling den handen arbeid der meisjes bezichtigde en en kele meisjes minzaam toesprak. Ruim een half uur duurde het be zoek, waarna do directrice hare Hoo- ge Gasten uitliet. Op verboden grond. Men meldt uit Heerlen Een huismoeder, die op verboden grond van de mijn Oranje-Nassau des avonds 11 uur bezig was met kolen rapen. werd onverwachts door een afstortenden kolenwagen getroffen en meer dood dan levend weggedragen. Haar zoontje, dat haar bij dit verbo den werk behulpzaam was. werden de beide beenen ernstig gekneusd. De arbeiders en de stakingswetten De „Havenarbeider", het officieele orgaan van de Dokwerkersfederatie, schrijft „De toestand van de georganiseer de arbeiders is niet meer zoo gunstig ais in den beginne. Het op den lan gen weg schuiven door de Regeering. de draai, dien Troelstra genomen heeft, met andere oorzaken, hier niet te noemen, hebben gemaakt, dat vele arbeiders, van wehce richting dan ook, niet meer weten, waaraan zij zich te houden hebben" Relletjes te Zatphen. Aan de lompenpakhuizem van de Dutch Rags and Metal Export Cy., te Zutphen, legden eenige arbeiders we gens verschil bij de uitbetaling het werk neer. Met behulp van 8 dei- stakers en 12 man uit Arnhem, werd Maandagochtend het werk hervat, 's Avonds werden de werkende arbei ders door de stakers en een langza merhand aangroeiende menigte huïs- waarts gebracht, wat op twee plaat sen in de stad aanleiding gaf tot bot singen mei de politie, waarbij van de wapenstok en sabel gebruik moest worden gemaakt. Bij den directeur der zaak, den lieer Spanjer. werden in diens woning aan de IJselKade eenige ruiten 'ingeworpen, aan een paar der werklieden trachtte men door slaan met stokken op deuren en ramen een ..serenade" te brengen. Ook gistermiddag werden bij het komen van de werkplaats en het er heen gaan, de tot werken gezinden door stakers en nieuwsgierigen ver gezeld. Naar Amerika. De emigratie-woede, welise hier en daar in het Oldambt. vooral sedert 't vorige jaar, weer schijnt te heerschen bezorgt enkelen dorpen en buurten voor en na, een geduchte aderlating. Uit de buurt van Drieborg, gemeente Beerta, emigreerden het vorige jaar alleen 68 personen. Van Oostwold alleen zijn in den tijd van een jaar ongeveer al haast een 100 personen naar het Verre Westen gegaan. En alweer worden er emigratie-plannen voorbereid. Ongelukken. De 53-jarige gehuwde stoker G. K., werkzaam op de stoomsteenfabriek der firma Smulders en Mulder te Lonneker. geraakte tusschen de assen, van een stoommachine en werd totaal verbrijzeld. De vrouw, die gistermiddag dooreen trein der H. IJ. S. Mij. te Deventer werd aangereden en zoo deerlijk ver minkt is. is gistermiddag om 4 uur in het Ziekenhuis aan de bekomen verwonding overleden. Haar identi teit is nog niet vastgesteld Kunnen worden. Niemand heeft zich aange meld om ,te zien of de vrouw een be kende was, zoodat zij vermoedelijk niet te Deventer woonachtig was. Te Deventer is een tot nog toe on bekende vrouw bij den overweg aan den Diepenveenschen weg door den trein uit Holland aangereden. Zij werd gevaarlijk aan het hoofd ge wond. zoodat de hersenen blootlagen. Er bestaat geen hoop op haar behoud. Zij is op last van doktoren naar het ziekenhuis overgebracht. Uit Lonneker wordt aan Tub. ge meld!: Dinsdagmiddag had er een ernstig ongeluk plaats in de steenbakkerij van den heer Smulders, gelegen aan den Oldenzaalschen weg alhier. De stoker G. K. wilde eenige werkzaamheden aan de machine verrichten, en waagde zich te dicht bij de kamraderen, waar door hij werd gegrepen en verbrijzeld. De dood trad onmiddellijk in. Brand te Hilversnm. Gisterenochtend omstreeks 4 uur werd Hilversum gealarmeerd door tromgeroffel en klokgelui. Een vuur- roode lucht weeis er op, dat een ern stige brand woedde. Het bleek dal de fabriek van drop en suikerwerken „Het Katje" aan den Noorderweg in voile vlam stond. Hoewel de brand weer spoedig ter plaatse was en het vuur met kracht aantastte, viel er van de fabriek niets meer te redden. Het woonhuis echter bleef gespaard, dank zij ook den krachtigen wind. die de vlammen den tegenovergestelden Kant opjoeg. De aanwezige voorraad drop en suikergoed, die zeer groot was met het oog op het aanstaande Paaschfeest, ging geheel verloren, evenals de geheele 'inboedel der fa briek. Tegen zes uur was men den brand volkomen meester. Alles was verzekerd te Amsterdam. De oorzaak is onbekend. Gisteren was juiist het gedeelte van de fabriek, waar vuur aanwezig kan zijn, brandvrij gemaakt. Ook was den geheelen dag geen vuur gebruikt. Een twintigtal werKÜeden zijn nu voorloopig zonder werk. De eigenaar, de heer Siisholz, was voor zaken af wezig. Uit Scheveuingen. schrijft men: Gisteren en eergisteren was diet zee te Scheveuingen tengevolge van den hardien westenwind zeer hoog. Het water kwam hier en daar tot dien strandmuun. Ten noorden van het Oranje-Hotel namen die duinen veel af, terwijl aan de werken van den strand-boulevard aan de bazaltglooi- ing eenige uren oponthoud! werd ver oorzaakt toen de vloed was ingetre den. De zee drong wel door en over het werk heen maar verrichtte onder die steenen massa geen schade. Toen de ebbe intrad kon men weer onge stoord werken. De bommen, aan het strand liggende, geraakten hooger op en werden, zooais de zeemansterm fl-uidt: onvlaatbaar. Een waatilijk prachtig zeegezicht was het, toen tij dens den rijzenden vloed de golven de havenhoofden bereikten. Meters hoog spatte dan het schuimend en bruischend zeenat boven den kop van het noorderhoofd (de caissons) uit. Het zeegezicht was nog indruk wekkender dan het golvengebeuk op de palen van de wandelpier. Te water. Dinsdagnamiddag omstreeks drie uur bevonden zich H G., C. G. en G. S. van Blokzijl in een punter op de Zuiderzee, om hun spieringnetten uit te zetten. Door een hevigen rukwind sloeg het kleine vaartuigje om en ge raakten de opvarenden allen t,e water. Twee Vollenhoofsche vïsschers, dlie het onheil in de verte zagen, spoedden zich onmiddellijk met hun vaartuigen derwaarts en mochten het genoegen smaken de drie drenkelingen van een wissen dood te redden. De punter werd op sleep cemomen. en te ongeveer vier uur kwamen ze behouden de haven te Blokzijl binnen. De geredden werden door de Vollenhoofsche visschers lief derijk ontvangen &n van droge kleede ren voorzien. (Z. C.) Inbraak. In den nacht van Maandag op Dins dag hebben een of meer personen zich door opschuivine van een raam toe gang verschaft tot den woonkamer van den heer Mijnarends aan den Vaart- weg te Hilversum. Toen de dienstbode omstreeks half 7 dos morgens in die kamer kwam, bevond ze behalve het opengeschoven raam. dat het gas licht brandde, en een der gordijnen i was opgehaald. Bij onderzoek bleek niets te zijn ge stolen. doch op de tafel lag een briefje, waarop geschreven stond: ..Wij komen terug". lN<4KKONDEN MEOEDSK- MNfïEN. 30 rents per regel Ofschoon de fijn ste in Qualiteit is niets duurder dan de gewone soorten. Uit de Arbeide rswereo BINNENLAND. Aau de rijwielfabriek Simplex ta Amsterdam is eene werkstaking uit gebroken. De directeur had een der werklieden ontslagen met 14 dagen respijt, schoon hij feitelijk verplicht was slechts 8 dagen toe te staan. De werklieden echter verklaarden, dat zij de«n arbe,id zouden staken, indien hun kameraad ni,et in dienst werd gehouden. Toen de directeur weiger de, legden 140 man het weric neder. Op een vraag van den directeur, of in het ontslag- van den eenien man hunne eenige grief was gelegen, ant woordden zij bevestigend. De direc teur heeft verklaard^ slechts personen uit zijn eigen personeel in deze zaak te woord te zullen staan. De werkstaking der stucadoors te Groningen is opgeheven verklaard. In een hedenmiddag ten huize van den heer Gramberg in de Peperstraat gehouden conferentie van drie afge vaardigden-patroons en drie afge vaardigden-gezellen zijn van de zijde der patroons de volgende voorwaarden gesteld, waarmee de gezellen genoe gen genomen, hebben. Die voorwaar den luiden aldus. 1. Een uurloon van 22 cent voor een bekwamen nieuwwerker (d.L een ver hooging van 2 cent.) 2. Een werkdag van 1H uur of 68 uur per week. (Dit is dus gebleven, zooals het wasj. 3. Schriftelijk contracteeren, dat in de eerste 5 jaar geen loonsverhoo- ging zal worden gevraagd. 4. Het bestuur der gezellenvereeni- ging zorgt. dat alle gezellen weer aan het, werk komen bij den patroon, bij wien ze aan het werk waren, op het oogenblik, waarop de staking uit brak, zeer enkele uitzonderingen daargelaten. (Met die uitzonderingen worden bedoeld de naar elders ver-1 trokken gezellen, die niet willen of niet kunnen terugkeeren.) 5. Boycot wordt door geen van beide partijen toegepast. Rechtzaken. Lammetje Zondag. Voor de Rechtbank te Amsterdam stonden terecht drie van den nog al tijd niet opgeruipiden voorraad mis dadigers, die o.a. verkeeren in het etablissement van Lammetje Zondag en in den namiddag Lammetje zelf en Mozes Pezaro, de man die. sedert Beus, Lammetje's echtvriend, in de gevangenis zit, de zaken niet haar bestuurt en lief en leed met haar deelt. De drie „jongens" die terechtston den, zijn J. J. A. van Velthuijzen. 28 jaar, A. Hoteler. 21 jaar, en Tymen 'Femer, 22 jaar. allen van beroep „werkman" en zonder vaste woon- of verblijfplaats. Hun wordt ten laste gelegd diefstal, gepleegd op 15 December jl. aan of nabij den N. Z. Voorburgwal, alwaar zij hebben weggenomen een in latten en papier verpakte kachel, toebehoo- rende aan de firma Van IJzer sub- sidair dat zij op genoemden, tijd op zettelijk voordeel hebben getrokken uit de opbrengst van een door diefstal vencregen kachel, van welke op brengst ieder hunner f2 heeft gekre gen de eerste en derde beklaagde zijn recidivisten. Aangezien een der getuigen thans te Gent vertoeft, werd op requisitoir van den officier van justitie de ver dere behandeling dezer zaak geschorst tot 23 April. De kachel werd verkocht aan Pe zaro, die er ruim f 6 voor betaalde. De verklaringen der beklaagden ko men slechts op enkele punten overeen. Ieder hunner geeft van het voorgeval lene een andere voorstelling. Toen Velthuyzen zijn lezing van het ge beurde gaf, kreeg hij plotseling van zijn buurman, den tweeden beklaag de, een Klap onder de woorden ,Je liegt, dief I" Deze beklaagde werd door den voor zitter in letterlijken zin op zijn, voor man gezet, hij moest nl. in plaats van naast zijn beide medebeklaagden, al leen op het achterste bankje zitten. Kerk en Schoot. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de klas sieke letteren op proefschrift: „De urbe agri- gentinorum quae innotuerunt". de heer W. v. d. Hagt, geb. te Genemuiden. Cand. theol. 2 de heer J. de Jong; cand. theol. 1 de heer W- Reus. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heer A. M. R. Beguin, geb. te Voorburg, op Stellingen. Ter beschikking van den Gouverneur-Ge neraal van Nederlandscb-Indiö kannen wor den gesteld eenige onderwijzers, om te wor den benoemd tot onderwijzer der 3de klasse bij het openbaar Europeesch lager onder wijs daar te lande. Zie St. Ct. no. 76. Limiteren o.i .v.iasu Het „Hbl". beeft een artikel van L. van Deyssel, waarin wordt opgewekt, deel te ne men aan de buide van Zola, bij te dragen tot het gedenkteeken. In verband met de studies, vroeger door Van Deyssel over Zola geschreven, is bet volgende belangwekkend: „Er is geen reden om te verzwijgen, dat, althans bij een enkelen onderteekenaar van het rondschrijven, waarin steun gevraagd wordt voor het gedenkteeken, en bij sommi gen van diens kunstbroeders, een kleine te rugslag heeft plaats gehad in de waardee ring van Zola's talent. „Men is zich gaan afvragen of De Balzac. Goethe, of Shelley, of Tennyson, of anderen nog, of onze Beets ook en onze Potgieter, niet betere kunstenaars dan Zola waren, en of, wat het land van den wereldschrijver zelf en in zijn eigen tijd aangaat, zijn ka meraden Flaubert, De Goncourt of Daudet hem soms niet overtroffen, en of de gelijk tijdig levende Fransche dichtersgroep: Mat- larmé. De Régnier en de hunnen, niet kunst- overleveringen handhaafden, zij 't met wei nig vruchtbaarheid, die tot een boven dat van Zola verheven kunstbegrip behoorden. „Er is dus bij sommigen een kleine wan keling in hun meening betreffende Zola ge weest, maar waarop was dit een terugslag? Dit was niet: inzien dat Zola toch eigenlijk zoo'n groot kunstenaar niet was. maar dit was slechts een kleine terugslag op de vol strekt onbegrensde bewondering, welke wij. in den heerlijken roes onzer jeugd, den toen- maligen prins der Europeesche letteren toe droegen. Nu zijn wij wijzer geworden, nu er kennen wij dat Zola „de eenige" niet is en niet was, maar nu, even als toen, blijft Zola voor ons de kunstenaar aan wien wij véél te danken hebben en een der machtigste figu ren van de negentiende eeuw". Van Deyssel vestigt met de volgende woor den bijzondere aandacht op een van Zola's boeken: ..La Confession de Claude is een van Zola's vroegste en minst gelezen werken, èn een der voortreffelijkste: Een geheel onberoemd boek en dat toch het soortgelijke en zeer ver maarde werk van Alfred de Musset, Confes sion dun enfant du Siècle, overtreft". Ibsen's schoonmoeder, Magdalene Thore- sen is, 84 jaar oud, te Kopenhagen gestor ven. Zij was een Deensche van geboorte, maar huwde den Noorschen dominee Thoresen en keerde na den dood van haar man, 40 Jaar geleden, weer naar Denemarken terug. Zelf heeft zij veel geschreven, meest dorps-vertel lingen, die veel gelezen zijn-, wat zij voor het tooneel schreef, had weinig succes. Naar wij vernemen, gaat binnenkort bij de Ned. Tooneelvereenigmg de première van „Stakenoorspronkelijke klucht in één be drijf van Davldofsky. in de kwestie met de Ned. Opera is nog te melden, dat de leden van het orkest en do koristen den gerechtelijken weg zullen vol gen. om hun achterstallig loon te verkrijgen. Monument Peter Benoit. Er heeft zich te Harelsbeke, het stadje aan de boorden der Leie. waar Peter Benoit in 1834 geboren werd, een comité gevormd om daar ter plaatse een gedenkteeken, in brons en steen, voor den grootsten Belgischen toondichter op te richten. Het comité, dat onder het bescherm heerschap van prins Albrecht van België staat en waarvan Jan van Rijs wijk. de bekende burgemeester van Antwerpen, eere-voorzitter ie, ver spreidt ook in Nederland Circulaires tot inschrijving voor het. gedenktee ken. Met de ontvangst der bedragen belast zich de heer Adr. Matton, se cretaris van genoemd comité en wo nende te Kortrijk (Heulesteenweg 38.1 Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 27 Maart. M. J. van Otter- loo, hulsschilder, te Amsterdam. Rechter-com- rnissaris: mr. A. Fentener van Vlissingen. Amsterdam. 27 Maart. C. A. Overwater, melkslljter, te Amsterdam. Rechter-commis- saris: mr A. Fentener van Vlissingen. "s-Gravenhage, 27 Maart. Bartelt Blanken berg. Boekhandelaar en uitgever, handelen de onder de firma Blankenberg en Co., te Lelden. Rechter-commlssaris: mr. A. E. Croockewit. Leeuwarden, 26 Maart. Gerben Hesiinga, bakker, te Beetgum. Rechter-commissarls: mr. Walterus Kolff. Opgeheven-, J. V. E. Legel, koopman, te 's-Gravenhage; J. Kuipers, koopman en schipper, wonende te Bakhuizen. Geëindigd: Gramberg, te Amsterdam; J. H. Roode, hotel- en koffiehuishouder, te Gouda; G. J. 11. Terllngen, te Utrecht; W. Kraan, te s- Gravenhage; K. G. de Vink en J. Cossee, bel den beeldhouwer, te s-Gravenhage; lo. Jo hannes van der Wee Hzn,, 2o. Adrianus An- tonlus van der Wee Hzn., 3o. Comelis van der Wee Hzn., 4o. Johanna van der Wee Hd., 5. Antonlus Petrus van der Wee Hzn., 6o. Wilhelmus Uundrlkus van der Wee Hzn., 7o. Anna Wllhelmina van der Wee Hd., schoen makers en leerlooiers, wonende te Kaatsheu vel, handelende onder de firma de Erven Hendrik van der Wee. Uitgesproken: 's-Gravenhage, 27 Maart. Arend van Silf- hout, bierhuishouder te s-Gravenhage. Rech- ter-commlssaris mr. R. H. A. M. Romme. 31 Maart. W. M. Perquln, aannemer te 's- Gravenhage, Rechter-commissarls mr. H. A. van Rees. Amsterdam, 27 Maart. A. B. Lijsen, bouw kundige, Hilversum. Rechter-commissaris mr. A. Fentener van Vlissingen. Zwolle, 27 Maart. .Albert Schut Jacobszoon, laudbouwer te Oldebroek. Rechter-commls saris mr. P. C. A. Sichterman. Geëindigd: 11. J, ten Damme, winkelier te Winterswijk. D. A. A. van der Wedden, zonder beroep, te Zwollerkerspel. Willem Terwee, zonder beroep, thans wo nende te Zaandam. A. Groothuis, koffiehuishouder, te En schedé. Opgeheven: Bern. Besseling, koopman te 's-Gravenhage. Vernietigd: Faillietverklaring van M. Goedhart, tim merman te Enschedé- Da pers en de (vetsoutwerpen in verband met de spoorwegstaking Het Handelsblad merkt op, dat het „gemeen overleg" met de Staten -Ge neraal, dat in den aanhef van alle wetten te lezen staat, bij de voordrach ten, die in de laatste dagen zooveel tongen en pennen in beweging heb ben gebracht, geen ij del woord is ge weest, De regeering, vasthoudende aan de overtuiging dat op haar de plicht rust de noodig gebleken maat regelen tot handhaving van orde, rust en verkeer, te nemen, beeft tevens ge luisterd, naar de stemmen van de zeer velen, die hoe bereidwillig ook haar, de thans ontbrekende machtsmiddelen te verleenen, niet konden meegaan rnet. de wijze waarop zij daartoe wenschte te geraken. Den Staat krachtiger wapenen tegen wanorde, ongehoorzaamheid aan de wetten, storing van het openbaar ver keer de noodzakelijkheid daarvan zegt het blad, wordt vrij algemeen er kend. Maar dan ook door de geschik te middelen, niet door éen enkel, dat tegen de bedoeling in, meer prikke lend tot verzet dan tot afdoende voor koming en beteugeling kon werken. Daarom vroeg zij niet enkel bepalin gen van strafbedreiging maar tevens van bevrediging, door gehoor te ge ven aan ernstige grieven, voor zoo veel de Staat daartoe reeds aanstonds bij rnachto en daarom er tb© ver plicht is. Dit nu heeft de regeering thans zel ve getoond te begrijpen. Zij heeft ge lukkig geen gehoor gegeven aan de genen. die haar den verkeerden raad gaven van hardnekkig doorzetten, on verschillig wat er van kome. Zij heeft liever geluisterd naar de vrienden van orde en vrijheid beiden, die haar den weg wezen, waarlangs, beter dan door strafbedreigingen alleen, de nex haling van onduldbare aanrandingen van wet en gezag kon worden voor komen. Door aldus te handelen, heeft de regeering het thans voor een groot deel harer politieke tegenstanders mogelijk gemaakt, haar te steunen, en daardoor te toonen. dat hun ver zet tegen de oorspronkelijke voorstel len niets met politieke, berekeningen had' uit te staan. Wij verheugen ons dan ook zeer, dat d'e regeering haar eerst ingenomen eenzijdig standpunt heeft laten varen, en zich nu geplaatet heeft op het terrein van diegenen on der hare bestrijders, d'ie niets liever wilden dan haar in dit moeilijk tijds gewicht te kunnen volgen. De regeering, zegt het blad verder, heeft getoond1, het ernstig te meen,en met hare verklaring, dat de Staat verplicht is rechtstoestanden voortdu rend zooveel mogelijk te verbeteren. Aan het spoorwegpersoneel worden, in afwachting van wat de enquête nog als noodig zal aanwijzen, reeds aan stonds de meeat noodige waarborgen verschaft. En dit maakt het oorbaar, tevens straf te bedreigen tegen de ver breking van het dienstcontract, welke dan in geenerlei opzicht meer vergoe lijkt, laat staan verdedigd zal kun nen worden. Het nieuwe art. 358bis, merkt het Handelsblad vervolgens op, strekt zich echter ook uit tot de ambtenaren, wier rechtstoestand thans evenzeer onvoldoende is geregeld. Het ware wenschelijk, zegt zij, dat ook voor hen tegelijkertijd, betere waarborgen wer den ingevoerd. Deze kunnen dan ook op den duur voor ambtenaren in bet algemeen, zoo van staat als van gemeente), niet uitblijven, gelijk zij in verschllendte gemeenten reeds door verordeningen en reglementen zijn geregeld. Voor dq staatsambtenaren bestaat thans .reeds in zekere mate een waarborg in het toezicht der Staten-Generaal, die elk jaar bij de Staatsbegrooting hun invloed te dien opzichte kunnen doen gelden, en evenzoo voor de ge meente-ambtenaren bij den raad. Om deze reden kan men zich neerleggen bij de voorgestelde strafbepaling te gen dienstweigering, met verzwaring ingeval deze in vereeniging geschiedt. Op die regeering rust echter de ern stige Plicht zoo spoedig mogelijk den rechtstoestand der ambtenaren door wettelijke bepalingen to doen rege len een dergelijke regelingen door de gemeentewet te doen voorschrijven. Dienzelfden plicht, zegt het blad, heeft de regeering reeds bij d,e Memo rie van Toelichting erkend, omtrent het arbeidscontract, waaraan waar lijk veel dringender behoefte bestaat dan aan nieuwe onderwij,s-regelin- gen. Gaarne had het Handelsblad! gezien, dat de regeeging ook voor ar beidsgeschillen in het algemeen nu reeds een vooriloopig© regeling had aangeboden, gelijk zij voor het spoor wegpersoneel wenscht in te voeren. Het blad vraagt, of niet een proef mogejlijk en wartschélijk ware om aan de Kamers van Arbeid niet enkel de taak van verzoenlngsraden, maar ook die van scheidsrechters op te dragen. ,,Het Vaderland" zegt, dat het ant woord dan regeering op de bedenkin gen der afdeelingen in zake de srta- kingsontwerpen onmiskenbaar een stap in de goede richting is; dat het niet te ontkennen valt, dat bet ont werp tot aanvulling an wijziging van het Strafwetboek het bl'ad zegt niet in aantrekkelijkheid heeft gewonnen maar toch van zijn afstootendiheid een merkelijk deel heeft ingeboet. Dit is zeker te. danken aan het krachtig verzet, dat. alom opstak toen het oorspronkelijk voorstel was ruchtbaar geworden en dat in de Kamer weerklank gevonden beeft; te danken stellig niet in de 1 natste plaats aan leden dier meerderheid als dr. Nolens, door wien begrijpelijker wijs de regeering zich lie vei' haar feilen Biet toonen dan door ledlen van den linker Kamerkant, te wier aanzien De Standaard nog steedis zonder blozen de insinuatie van partijpolitiek banteeitt. Waardoor haar glorie als orgaan der regeering niet wassen zal. Het blad erkent gaarn§. dat haar bezwaren tegen het strafrechtsvoor- stel ten deel.e zijn weggenomen. Haar bezwaar, dat de strafwet een te plomp, een te pootig middel was om baat te kunnen schaffen waar niet zoozeer vertrapping, van verkeerd, als wel opvoeding tot beter inzicht eisch was, heeft, zegt zij. veel aan klem verloren, nu de strafbepalingen vei/lioren aan scherpte en aanstonds aan het spoorwegpersoneel verbete ring van rechtstoestand is toegezegd. De vervanging van artikel 284bis door twee andere artikelen noemt het blad een verbetering niettegenstaande de flauwe omtrekken van het begrip feitelijkheid. Verder zegt zij. dat de regeering niet in gebreke is gebleven, de voorgesteld© anti-stakingsartikelen minder afschrikwekkend te maken door de strafmaxima te verlagen. Een tegemoetkoming, die niet zon der beteekenis is: gevangenneming bij rechtsingang zal thans niet meer te gen de leiders of aanleggers als zooda nig mogelijk zijn. Al kan langs een omweg hetzelfde doel nog worden be reikt. waar ten hoogste vier jaren _(de strafbedreiging. die voor preventief wegbergen van den verdachte ver- eischt wordt) nog steeds dengene drei gen. die in samenspanning (wat ge woonlijk het geval zal zijn) het mis drijf pleegt van art. 358bis en zijn oogmerk (stremming in den dienst) heeft zien verwezenlijken. De concessie, die hier d© regeering deed, is door haar te krap gemeten. Men mag vertrouwen, dat zij nog iets verder zal willen gaan. Aan de strafbaarstelling van spoor wegstaking en staking in ambtelijk dienstbetoon is. zoo men ziet, vastge houden. Uit het artikel verdween ..©enig andter (t. w. ander dan een .ambtenaar) in ©enigen openbaren dienst werkzaam gesteld persoon", eeQ wijziging, die, wonderlijk genoeg, niet wordt toegelicht en waaromtrent na dere opheldering mag worden ver wacht. En die ontneming van rechten, o. a. van het kiesrecht, bleef hier als bij komende straf gehandhaafd. Hier ging dus dte regeering in haar toegeeflijk heid! niet ver. Maar zij versuikerdte de pil miet de belofte van een nog de zer dagen uit te vaardigen algemee- nen maatregel van bestuur. Wanneer het toegezegde Koninklijk besluit niet. schromelijk tegenvalt, zegt Het Vaderland, dan zal het inderdaad op h o ogen prijs moeten worden ge steld; dte strafbepalingen komen daar- door in gansch andier licht. De vraag, waarvoor die oppositie zich zal zien geplaatst, zal nu deze zijn: Valt van de voorgestelde straf bepalingen, thans, nu ze zijn ver zacht. nu ze ten deele haar compen satie hebben gevonden in de voorloo pt ge regeling van den rechtstoestand der spoorwegbeambten, nog zóó kwaad gevolg te wachten, dat wij moeten blijven opponeeren tot het laatste toe? Een vraag, dié ernstige overweging zal eischen en het antwoord waarop zal afhangen van veel wat nu nog niet bekend is aFs dte inhoud' van den uit te vaardigen algemeenen maatre gel, als de geneigdheid ook van regee ring en regeeringspartijen tot verder overleg Tot dusver is afgezien van de wijzigingsvoorstellen met d© Memorie van Antwoordl de houding der re geering aan velen in den land© on sympathiek geweest De kentering ten goede is gekomen; zij worde niet door nieuw onnoodig machtsvertoon, hetzij van het Kabinet, hetzij van de rech terzijde, ongedaan gemaakt. De grootte meerderheid der linker zijde is zeker tot steun en medewer king ernstig bereid; maar zij van haar kant mag dan ook aanspraak maken ten minste op burgerlijke beleefdheid van rechts, waarvan, tot nu toe zij zich vrijwel spenen, moest. Zoo schijnt thans denkbaar de mo gelijkheid van eendrachtig optreden tegen revolutionaire elementen, maar men vergete niet, dat toegeeflijkheid der linkerzijde eenige zelfoverwinning zal kosten. De strafwet is onder vrij zinnigen weinig populair, zoo min ala de beul; met name kost het zelfbe dwang, 't verbolgen gezag gelukkig te maken met de blikken sabel van art. 358bis e. v., die, naar te duchten valt. aan den eerbied voor de wet meer kwaad zal doen dan goed, mocht zij ooit de scheede verlaten. Toch mogen van de linkerzijde en kele concessies worden gevergd na wat harerzijds de regeering toegaf. De Haagsche Courant zegt. dat heel de beroering, die nu, tot groote schade voor duizendten, sedert weken het land in onzekerheid hield, tot bedaren ge komen zou zijn indien de regeering. in de laatste dagen van Februari haar Stakingswetten indienende, deze da delijk zóó hadi ingericht als zij ze nu. bij nota van wijziging, gemaakt heeft- Zeker, er zijn er ook nu nog velen, ook buiten dten werkliedenkring, wier begrip van recht zich verzet teren elke

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2