MnjwieiiaorM Lemon-Cheese A. F. H.d. VAART, Alkmaar. N. V. HAARLEMSCHE WAGENWEG. Hoófdagentuor Haitenrolbiei©!! HENRIOD. De Rente-Cassa, N eder landsclie Credietbank. Kiem Gracl! No. 11. J.W.D.DUBURG, Duvenvaordestraat 14, Kruisstraat!). j. A.TraaÉerg KinderJiulssinge No. 54. Bepia's mor portal J. PANDER, II.ttUI.Ktl. VeriHiizmgen onder garantie. I F.arraud-Orgel. Vraagt uw leverancier Vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstreken Gr. Houtstraat 71, zen, dat zij in hare verwachtingen tot heden is teleurgesteld. Op dien grond wekken wij bij ver nieuwing een iedier op om aan den secretaris der hoofdcommissie (West- einde 5a te 's-Gravenhage) zoo spoe dig mogelijk, hetzij door toezegging van vee, hetzij door toezegging van geld, van hunne belangstelling te doen blijken, opdat de hoofdcommis sie den heer Botha bij zijnet in Mei alhier te verwachten aankomst, kan verblijden met gunstige resultaten. In het belang der zaak noodigen wij alle bladen, ook de locale, beleefd doch dringend uit. om met een aan bevelend woord van dit stuk in hunne kolommen melding te maken of wel het in zijn geheel over te nemen. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Te Zaandam; is een staking uitgebro- ke nvan opperlieden. Hun eisch is 23 cent uurloon, welke reeds ingewilligd is door een aannemer van den sluis bouw. Wetenschap. i)o gielkoorL». Sociale Praxis geeft interessante bijzonderheden over deze ziekte, die in de ïndustrieele hygiëne reeds sinds lang bekend is. Zij neemt dadelijk na het eerste geval een epidemisch ka rakter aan, vooral in de zinkwerk- plaatsen. De gieters krijgen de koorts gewoonlijk na de samensmelting. Zel den is de ziekte doodelijk en van lan gen duur. Over de oorzaak is men het nog lang niet eens De een schrijft haar toe aan het zink. de ander aan koper, arsenicum enz. Het meest aan nemelijk is de verklaring, dat de al liage niet "eheel bewerkstelligd wordt binnen den oven. maar er zich nog giftige dampen ontwikkelen terwijl het gesmolten metaal uitloopt in den vorm. De gietkoorts heeft men in de fabriek van Zeiss te Jena door preven tieve maatregelen onder de knie ge kregen. Het daar toegepaste middel bestaat uit een zeer kooge gietzaal en een enormen schoorsteen, die de dam pen geheel absorbeert. Boven de zes ovens van de fabriek zijn ventilators aangebracht in den vom van trech ters. Het gebruik van warme melk schijnt 'het besbe geneesmiddel tegen deze ziekte te zijn. Met 8 April a.s. wordt aan boord van Hr. Ms. pantserschip Evertsen geplaatst de lui tenant ter zee der 2de klasse P. J. Lucardie. De luitenants ter zee der 2de klasse A. Se- ret en jhr. J. C. A. van der Wijck worden met 2 April t. v. geplaatst aan boord van llr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en de luitenant ter zee der 2de klasse bij de Ko ninklijke Nederlandsche marine-reserve J. Veenhoven op een nader te bepalen datum aan boord van Hr. Ms. pantserschip Evertsen De adelborsten der 1ste klasse H. A. Roms- winckel, D. J. baron van Lyuden en M. H. de Beaufort worden met 1 April a.s. geplaatst eerstgenoemde aan boord van Hr, Ms. wachtschip te Hellevoetsluis op folio van lui tenant ter zee der 2de klasse en de belde anderen aan boord van Hr. Ms. pantserschip Evertsen. Naar men aan de ..Haagsche Ct." meldt is door officieren van het regiment grenadiers en jagers stellig aan de manschappen mee gedeeld. dat de lichting 1900 dit jaar en in 1904 van de herhalingsoefeningen zal zijn vrijgesteld. vermoed mag worden dat dan 1901 welke lichting voor 1903 daartoe niet werd opge roepen in hetzelfde voorrecht zal deelen. De kapitein E J. de Bock. van het 3e reg. veld-art te Breda, wordt op verzoek ont heven uit de functie van adjudant van het korps. De luits. ter zee le kl. J. F. Hosang en p. w. van der'Wal komen heden resp. - Willemsoord en te Hellevoetsluis in station. De lult. ter zee 2e kl. J Veenhoven en buitengew. adelb. R. Borst, beiden van c mar. reserve, komen heden te Willemsoord i station. Eeu reddingsmiddel. Te Berlijn is in tegenwoordigheid van een kapitein ter zee der Duitsche marine, als vertegenwoordiger van den minister, in een der groote bad huizen een proef genomen met eerr nieuw reddingsmiddel. Dat bestaat uit een metalen ojnhuls.el in torpedo- vorm en gevuld met een zeer lichte stof (geheim) dat op den ruK wordt gedragen en met riepien om dc borst vastgehouden. Bij de proeven met twee personen, die niet konden zwem. men. bleejsJ dat beiden zonder inispan ning geruimen tijd in het diepe bas sin boven water werden gehouden. In Amerika. President Roosevelt heeft dr. Crum opnieuw benoemd tot ontvanger der douane te Charleston. Dr. Crum heeft reeds 50.000 dollar als waarborg som gestort. De luit. ter zee 2e kl. J. A. 'Wichers Hoeth en J. '1'. C- van Schreven komen heden resp. i Willemsoord en te Amsterdam in station. Het vaste personeel der artillerie-schiet school te Zwolle zal van 4 Met tot 9 October de legerplaats bij Oldebroek betrekken. De bil bet 6e reg. inf. benoemde kapitein H. P- J- M. Bakker komt te Breda in gar- De kapitein M Q- Buijs Ballot, van het ■te reg. vesting-art., is op heden overgeplaatst bij het 3e ree. veld-art. De batterijen van het 2e reg. veld-art.. In earnizoen te 's-Gravenhage en te Leiden, zullen van 7 tot 19 Augustus de legerplaats bij Oldebroek betrekken. Le^er en Vloot. Overleden te Amsterdam de gepens. ma joor O. I. leger P. van den Bussclie. ridder m. W.; te Nijmegen oud-kap. van bet O. I. leger I. Hesse. Gemengd nieuws Hit tide rt gimeiit. Naar het ..Hbld." verneemt zal het op io richten 9e reg. infanterie, met den staf en I de hoofdadministratie te Leeuwarden, wor-1 den samengesteld uit vier bataljons, nl. het I le bat. van het reg. infanterie met een nieuw op te richten bataljon, belden te Leeuwar- den. bet 5e bat. van dat regiment te Den Helder en bet le bat. van het 7e reg. infan- j terie te Hoorn. In verband daarmede zal het le reg. in-1 fanterie, met den staf te Assen, van vijf op j vier bataljons worden gebracht, nl. het 2e en het 4e bat. van dat korps, met een nieuw op te richten bataljon, alle drie te Assen, en het 3e bat. vau dat regiment te Groningen. Bijgevolg wordt dan ook het 7e reg. in fanterie. met den staf te Amsterdam, mede van vijf bataljons gebracht op vier, drie te Amsterdam en een te Naarden. Een aiöuw Am 'rikaauseh kanon. Te New-York is een proef genomen met het nieuwe Gevel and-kanon, dat 25-ponds-projectielen bij éen ruk aan den trekker afschiet. Het kanon weegt 450 pond en loste 800 schoten in-de minuut, zonder dat de loop heet werd. De proefnemingen waren bij gewoond door den luitenantgeneraal Miller en den generaal-majoor Whee- Met bet stoomscliip Merapi van de Rotter dam sche Lloyd keerde Dinsdag te Rotterdam uit IndiS in liet. vaderland terug een deta- chement militairen sterk 22 onderofficieren en manschappen onder bevel van den adju dant-onderofficier kwartiermeester K. Borst lap, waarvan 6 onderofficieren en minderen het leger met gagement verlaten, terwijl 16 onderofficieren eif minderen worden gediri- geerd, naar de koloniale reserve te Nijmegen en te Zutphen. Tot deze terugkeerende militairen behoor de ook de cavalerist 2e klasse D van Mook uit 's-Gravenhage, die in Indlë het Ridder kruis der Militaire Willemsorde 4e klasse verwierf voor het volgende; Den loen Juli 1901, bij een aanval der ca- vallerie op Kampong in Ilot Pedir, bracht hij als commandant van een gedeelte van een peloton, den vijand een geducht verlies toe, zoodat deze met achterlating van 9 dooden het veld moest ruimen. In het daarbij plaats hebbende handgemeen onderscheidde Mook zich hijzonder. Bij aankomst werd do ridder, als gebrui kelijk. verwelkomd door de muziek vau het korps koninklijke scherpschutters, terwijl de garnizoenscommandant, overste J. R. J. P. Cambier, hem welkom heette op den vader- landscheu bodem en zijn moedig gedrag voor het front van het detachement prees. I De bij het 4e reg. inf. benoemde kap. J. van der Scheer komt te Leiden in garni zoen. De luit. ter zee 2e kl -J. A. Wichers Hoeth en de adelborsten le kl. D. J. bar. van Lijn den en M. H. de Beaufort komen heden te Willemsoord in station. De luit. ter zee 2e kl. jhr. E. B. J. EUas ls op helen gedetacheerd bij de Kweekschool voor zeevaart te Leiden. De luit. ter zee le kl. P. G. J. graaf van Hogendorp is heden als le officier geplaatst aan boord van het wachtschip. Moord. Bij Quierschied in de.buurt van Trier is verleden week Zaterdag een moord gepleegd op het tienjarig doch tertje van een mijnwerker, dat in het bosch was gestuurd om hout te zoe ken. Zaterdagavond en den heelen Zondag werd' vergeefs naar haar ge zocht. Maandag vond me-n de sporen van een misdaad. een hand en een oor ,en later ook, achtea* een heg, liet verminkte lijk van het meisje. Met een nies was het kind de hals door gesneden. De justitie heeft een be looning van 2000 mark uitgeloofd voor het opsporen van den dader. aan boord van het wachtschip te Amsterdam. Wij vernemen dat de reunie:feesten der Koninklijke Militaire Academie een week vervroegd zijn en dus zullen plaats hebben op 21, 22, 23 en 24 October. De luitenant ter zee der lste klasse II w. G. van Bleyswijlc Ris wordt met 2 April a.s. gedetacheerd in de directie der marine te Amsterdam. De benoemde kapitein-luitenant ter zee A. M. P. C. van de Laar. geplaatst ln de rol van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en belast met het bevel over Hr. Ms. kanonneer boot Buliria, wordt met 7 April a.s. eervol van dit bevel ontheven, op non-aetlvii el t ge steld en v-rvangen door den luitenant ter zee der lste klasse P. G. J. graaf van Ho gendorp. De luitenant ter zee der lste klasse J. P. Guepln en de luitenant ter zee der 2de klas se W. E- Wolterheek Muller worden, eerst genoemde met. gemelden datum en laatstge noemde met 10 d. a. v respectievelijk tij delijk geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam als eerste-officler en geplaatst, in de rol van Hr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. kanonneerboot Dufa. De luitenants ter zee der 2de klasse P, H. D. Schuttevaer, A. F. Gooszen en J. P. Mul ler worden, eerstgenoemde met 1 April a.s. en de belde anderen mot 18 d. a. v.. respec tievelijk gedetacheerd bij het departement van marine en toegevoegd aan den waarne- menden Inspecteur van den marine-torpedo- dienst. geplaatst aan boord van Hr. Ms, tor- pedo-insiructleschlp Marnix en gedetacheerd Stof en rook. In een jammerklacht over het toe nemen van stof en rook in de groote steden, waardoor de lucht niet min der vervuild wordt dan het water door de riolen, en tegen welker gevolgen de verblijdende toename van specialisten' in neus-, keel- en borsizieken machte loos is gebleken, maakt la Revue Scientifique van 14 Maart melding van een middel, dat thans te Londen wordt gebruikt en. naar gemeld wordt, uitstekend werkt. Toevoeging van een geringe hoeveelheid kali- of natron salpeter aan de steenkolen maakt de verbrand ine vollediger, dus ook voor- deeliger, en doet den rook verdwijnen. De prefectuur van Parijs doet een beroep op de ..uitvinders" om toestel len uit te denken, die den rook in de lucht verteren. De meeste proeven op dit gebied .ook de wedstrijd in 1901 door den Parijsehen gemeenteraad uit geschreven. zijn mislukt. (Tijds. v. Gen.) De anarchist Golz. Volgens de Secoio moet de arres tatie van den anarchist Gotz, te Na pels. die bovendien verdacht wordt van medeplichtigheid od den moord van Sipjagin, gerechtvaardigd worden door het ontdekken van een complot tegen het leven van den Tsaar bij ge legenheid van diens bezoek aan Ro me. De moord op Dr. Ordenstein. Zaterdag is het proces begonnen te- iron Chabaneix, den postbeambte, die 15 Juli 1902 in den trein ParijsVer sailles den geneesheer Ordenstein ver moordde. Chabaneix had beweerd, dat er vroeger betrekkingen hadden be staan tusschen den dokter en hem en dat het. hier pold een daad van wraak. Een onderzoek heeft evenwel aange toond. dat daarvan niets waar is, en dat het motief tot den moord; zuiver winstbejag is. Chabaneix is 25 jaar oud. klein, bleek, en maakt een on- gunstigen indruk. De president deel de mede. dat de bekl. gevraagd had geschoren te worden, wat met het oog op de mogelijkheid van zelfmoord was geweigerd. Na eenige discussie veroorlooft de pres. de bewerking met een scheermachine. Op verlangen van den verdediger Roche ondervraagd zegt Chabaneix. dat hij betrekkingen onderhield met iemand, maar hij weet niet. of het Ordenstein was. Nadat hem de photografie van. den verslagene werd vertoond' bleef hij bij dit ant woord. Hij wees op de mogelijkheid, dat de dood in een vlaag van krank zinnigheid is begaan. Een nieuw anLeuiiuviaanstli dier Te Fayoum (Egypte) heeft men vijf schedels van antediluviaansche dieren gevonden, die onder geen en kele categorie van de tot heden be kende voorwereldlijke beesten kun nen worden gerangschikt. Eemerzijds zouden zij moeten geleken hebben op olifanten zonder slurf of slagtanden, doch anderzijds bevonden zich op die schedels een tweetal beenachtige uitwassen zooals giraffen die hebben. Deze overblijfselen zijn in de derde aardlaag gevonden. Men heeft de dieren „Arsinaethe- rium" gedoopt. Kleinsteedsrlie hoogmoed. Een Londenaar maakte onlangs een reis door Duitschland. In een klein plaatsje knoopte hij kennis aan met den bewoner eeuer kleine Duit sche stad. Deze vroeg hem: Bent, u een stedeling? Op het bevestigend antwoord van den Brit. riep dc man verheugd uit: ..Dat treft, ik ben ook een stedeling en nog wel uit. eene groote stad met 30.000 inwoners!" Hm! sprak toen de Engelschman In de stad waar ik woon, rijden 30.000 omnibussen!" Moord bij Parijs Te Neuilly-sur-Seine is in den nacht van Zaterdag op Zondag een bejaar de rentenierster, de weduwe Lages, vermoord. Blijkens de voorloopige onderzoekingen is het slachtoffer ge worgd en is de reden van de misdaad diefstal geweest. Het gansche huis van mevrouw Lages werd in wanorde gevonden. Het huis van het slacht offer bestond uit twee gedeelten, was zes verdiepingen hoog en werd door niemand bewoond dan door haar. Huurders kon zij in de laatste jaren niet krijgen, daar de slaap der bewo ners, naar men beweert, door booze gedachten verontrust werd. Grafschennis. Uit een familiegraf op het Nicolai- kerkhof te Spandau is door onbeken de boosdoeners een vrouwenlijk be roofd en een eind weggesleept. Óp last der overheid is het lijk weer in de groeve gelegd. Reeds 15 jaar geleden is het bewuste kerkhof gesloten, daar het te midden eener dichtbevolkte stadswijk kwam te liggen en het be roofde lijk werd ongeveer een eeuw yeleden begraven. Vermoedelijk doordat het gebal semd was. heeft het echter nagenoeg geen verandering ondergaan. De onlusten te Agrani. leidden tot een interpellatie' in het Hon gaar sche Huis van Afgevaardig den. De premier Von Szell antwoord de, dat hij nog geen officieel rapport heeft. De beleedigïngen aan de em blemen en het Ilongaarsche staatswa pen aangedaan, zullen echter gestraft worden. Intusschen wordt uit Agram be richt, dat de studenten aldaar Zater dag de stad doortrokken, om huis aan huis de verwijdering van niet-Kroa- tische opschriften te eïschen. Dc avond bleef echter kalm dank zij den patrouilles van gendarmes en militai- De botsing van de „Primus" en du „Bansa." In den nacht van den 20en op den 2'len Juli van het vor.ge jaar. werd, naar men zich zal herinneren, op de Elbe nabij Nienstedten de pleizier- boot Primus'' door de „Hansa" in de zijde aangevaren, tengevolge waarvan 102 der opvarenden vau eerstgenoemde boot verdronken. Dn treurig ongeluk heeft aanleiding gegeven tot een gerechtelijk onder zoek, waarbij het „Seeamt" de ge zagvoerders van beide booten schul dig verklaarde. Verleden week ls echter een proces begonnen voor de Strafkamer van Al- tona, tegen den kapitein Hermann Sachs en den eersten stuurman Adolf Wahlen van de „Hansa", die beschul digd werden van den ondergang van de Primus" veroorzaakt te hebben. Beiden ontkenden hun schuldSachs verklaarde, dat hij op ongeveer 150 M. afstands van de Primus verwij derd. het bevel had gegeven„Roer half rechtsDe Primus was ver plicht geweest het roer links te wen den, VVahlen's verklaringen kwamen in hoofdzaak overeen met die van den kapiteinhij had slechts diens bevel overgebracht. Bovendien had de Primus wel volgens het gebruik, maar- tegen de verordening voor kleine ri vierbooten, langs den Noordelijken oever der Elbe gevaren. Het proces eindigde Zaterdag 1.1. met de vrijspraak van beide beklaag den. Een ongeluk in Newark. waarbij in de vorige maand een snel trein en een tram met elkander in botsing kwamen, tengevolge waarvan zeven schoolmeisjes het leven verlo ren, heeft aanleiding gegeven tot een vervolging van de elf directeuren der North-Jersey-tramwegmaatschappij. Onder dezen bevinden zich verschei dene rijke inwoners van New-York. De jury aldaar verklaarde de aan klacht geldig, wat groot opzien baar de. FABRIKANTEN DER Motorrijwielen, ALTEN A-Rijwielen, Carriers, Trans- portrïjwielen. Motorbooten, Motoren, etc. fSeerengs-acSnt IÏ9. geb. Associatie-Cassa) Amsterdam. Rentevergoeding voor gelden a deposito. Met 1 dag opzegging (bedragen tot f 5000 2pCt. direct te ontvangen.) Met 10 dagen opzegging Voor 1 maand fixe 3 pCt. 2 of 3 maanden fixe 3 '/4 pCt. 1 jaar fixe (tot een bedrag van ƒ5000) 3 pCt. Prolongatie-conditie (tot be perkte bedragen) pCt. onder den Prolongatiekoers. Incasso van wissels en cheque's, aan- en verkoop van vreemde wis sels, coupons, vreemd geld, elfec- ten, voorschot onder verband van persoonlijke of zakelijke zeker heid, sluit prolongaties, hypothe ken en assurantiën. ÜE DIRECTIE. belast zich met den In- en Ver koop van Effecten, het Verzilveren van Coupons, wisselt Vreemde Munt en bankpapier. Prolongation, Wissels enz. enz. Agent Algemeene Mij. van Le vensverzekering en Lijfrente. TELEPHÖON No. 780. DE HAARLEMSCHE Brandverzekering- Maatschappij. OPGERICHT in 1846. Kantoor te Haarlem: verzekert tegen vaste en billijke premiën alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en bet ontploffen van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. Architect, onovertroffen in grootte en kleur der bloemen per 100 f 6.per 50 f 3.50. 1 pakket BLOEMZAAD voor het begroeien van balcons, schuttingen, muren enz. f 1. J. ELDERING, Bloemist, Heemstede. til! Meubeleering. (?-. i j*..-, il}} Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenheid van Haarlem naar le kl. 2e kl. 15 Cents 12'/, Cents 20 17'/* HEEMSTEDE BENNEBROEK H1LLESOM, LEIDEN, SASSËNHEIM, t'EGSTGEEST of LEIDEN 30 25 Couponboekjes verkrijgbaar goederenagenten, geven voor veel besparing. gesteld bij de korte afstanden - I n§§ RÉIi Ook op termijnbetaling Fabrikaat le rang. Nevensgaande teekenmg. prachtig massieve, donkere noten-bouten kast met de nieuwste patentverbeteringen, muziekkast enz. Volle 2 spel en koppelingen, zeer schoone liefelijke toon. Slechts f 170. Koop geen Orgel vóór U dit gezien hebt.TIO jaren gar. Gratis handleiding en toetsenlooper. Vraag Catalogus en Conditiën v. div. fabrikaten. Prijzen van af f 40» Generaai-Agent voor Nederland: JOSI* £>32 HEER, Mot ter da 111. Noordmolenstraat. en andere Jarasoorten «it de fabriek Kennemerland, VAN Brand- en Inb paak- vuije, gepantserde Brandkasten, Kluisdeur-en, Hekkon, Safe deposit innichtincjen. alwaar modellen te zien en inlichtingen gratis ver krijgbaar zijn.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6