ÏAS WR BssÉiiit laire. waarin gevraagd werd of het bureau noodig was, «n zoo ja. op welke wijze. Bij de circulaire was een schema gevoegd van een rijks instelling. Een een groep bekende in dustrie elen en handelaren zond te dezer zake een adres aan de Regeer ing, waarin werd aangedrongen op staatsinstelling, ook met 't oog op de onpartijdigheid. De belanghebbenden werden daar door wat deze quaestie betreft in twee partijen verdeeld. Het schema der Regeering had ove rigens veel overeenkomst met de con cept-statuten van het Bureau der Maatschappij. De eerste Karnen van Koophandel, die zich uitvoerig over deze zaak uit liet. was die te Oldenzaal, die vóór een particulier bureau was. ommeer vrijheid van beweging te hebben. Voorts wees zij op het nut der com binatie met het Koloniaal Museum (iets wat spr. ook altijd belangrijk heeft gevonden, in verband met onze koloniën) en drong aan op hooger subsidie-aanvrage. Aldus dealde spr. de adviezen mede van de verschillende Kamers van Koophandel in Nederland, waarvan een g-root deel gunstig luidde. Blijkens 'n adres van de Rott. Han delsvereniging was deze vereen, er ook tegen, maar spr. wees erop dat hem nd die verzending van het adres inlichtingen wanen ge vraagd. Met viiejugde mag gewezen worden op hot feit, dat H. M. de Ko ningin-Moeder dit jaar voor de proef 150 toestond en eenzelfde bedrag voor 1904 en 1905 toezegde. De heer Van Rossum wenschte de Maatschappij geluk met de tot standkoming van het Bureau. Herin nerend aan den tegenzin tegen het Bureau, wees spr. erop. dat vele nijveren bang wareu dat het Bureau hun relation aan anderen zou bekend maken. Spr. geloofde dat die nijveren daar niet bang voor behoefden te zijn Toch zullen zij voorüoopig het Bureau zeker niet steunen. Maar anderen die de vruchten van dergelijke inrich tingen in het Buitenland zagen zullen het Bureau zeker met vreugde begroeten, In een brochure las spr. ovetr het handelsbureau in Japan, dat vooral de emballage aantrekkelijk moet worden gemaakt. Zal voor dit belang rijk onderdeel ook door het Bureau worden gezorgd. Zal heit Monsterbu reau hiervoor zorgen? Zijn er al stap pen gedaan in deze richting? De heer B e ij n es vroeg of het ook in de bedoeling ligt aan het Bureau eeu z.g. Museum te verbinden, voor handelsartikelen. De heer Peereboom vroeg, ais bestuurslid van de Haarlemsche Han dels vereeniging, nog eens mede te de eden, welke inlichtingen de heer Onnes gaf aan het Bestuurslid van de Rotterdamsche Handelsvereeni- ging. Dit om de vraag te beantwoor den. of de kleinhandel van de stich ting van het Bureau ook voordeelen zou hebben. De heer Veth wenschte te wieten of ook de Haarleansche Ka mer van Koophandel al rapport had uitgebracht over het Bureau. De heeit- Enschedé antwoordde hierop, d>at dit nog niet had plaats gevonden. Do heer Ivr el age wees erop, dat de Rotterdamsche Kamer van Koop handel wel voor een Rijksbureau was maar daarnaast het recht van bestaan erkende van 'een particulier bureau. Spr. voelde voor d-eze opvatting veel in verband met statistieken enz. Is. vroeg spr. hij de inrichting van uw bureau voldoende rekening ge houden met de eiventueele oprichting van een rijksbureau. De heer Enschedé verheugt zich als Directeur der Maatschappij van Nijverheid, met den lieer Van Ros sum in de oprichting van liet Bureau. Komende tot den strijd tegen het particulier© bureau, meende spreker, dat nu het parti culiere bureau is opgericht, ook vele tegenstanders zullen gaan steunen wanneer hot bureau maar zoo be langrijk wordt, dat men eiv voor zijn eigen voordeel toe moet komen. Spr. uitte althans den wensch. dat vellen het Bureau in zijn proeftijd mogen steunen. Houdt, de lieer Onnes vroeg spr. zil'h overtuigd dat. het Bui'eau binnenkort zal kunnen vol doen aan die eisohen die men aan een Staatsinstelling zou stallen? De heer Kamerlingh Onnes wees er in zijn antwoord allereerst op. dat de Nederlandsche Kamers van Koophandel te Londen en te Brussel sympathie betuigd hadden met het Buj'eau. In antwoord aan de verschil lende sprekers gai spr. toe, dat de emballage een voornaam punt "van aandacht uitmaakt. In de concept- statuien is dit dan ook reeds opgeno men. Het Bureau zal zijn absoluut on partijdig. Het doel is daarom niet bijv. m het Bureau te. exposeeren een goed gedachte emballage van het een of ander Nederlandsche product, maar van concurreerende buitenland- sche fabrikaten. Ditzelfde antwoord kan gegeven worden op de vraag of een museum aan het bureau zal worden verbon den. Zeker voor buiten landsche artikelen. Een eigenlijk museum is de bedoeilng niet. wel tijdelijke ten toonstellingen. Komende op de wenschen dei- Ilan- delsvereeniging. meende spr. dat de leden van den Middenstand die tevens handelaar zijn, zeer zeker belang hebben hij het bureau. Maar 'n Mid denstand op zichzelf bestaat in dit opzicht niet. Dit antwoord gaf spr. ook indertijd aan 't Bestuurslid der Rotterd. Han- delsvereeniging. Spreker spnak voorts als zijn meening uit, .dat het beter was niet de zaak te versnipperen, door dus een Rijksbureau naast het particuliere te vestigen. Bovendien zou dan waarschijnlijk het subsidie wegvallen, en men zou de voeling verliezen met de Kamers van Koop handel. consuls, enz. Verschillende der aanwezigen on derstreepten nog eens hunne mee ning. De heer de Clercq vroeg, wanneer het Bureau zou worden ge opend. De heer Onnes antwoordde daar op, met Mei .als met verbouwing en inrichting van het Bureau alles gunstig loopt. Na een zeer geanimeerde discussie werd de vergadering omstreeks 11 uur gesloten. Blijkens het financieel verslag was de toestand van heit Departement goed te noemen. Er is een batig saldo van f 258.63.5 tegen f 143.85.5 op 1 Ja nuari 19U2. De penningmeester zag hier een bewijs in» dat de belangstel ling voor de afdeeling dit jaar niet verminderd is. Kantongerecht. Zitting 1 April 1903. Straatschenderij. Een jon gen, A., 14 jaar oud, had de balda digheid gehad om op Vrijdag 10 Jan. in de Duvenvoordestraat eenige ruit jes van lantaarns in te gooien. De ambtenaar vond dat er in den laatsten tijd zooveel kwajongensstreken wer den uitgehaald die allen op kosten der gemeente Haarlem kwamen en vroeg daarom tiögen dezen kwajongen een, geldboete van f2 subs. 2 dagen hecht. Een kleine iongen van 10 jaar, diel juist boven de bank uit kon kijken, kwam voor den kantonrechter, omdat hij op 16 Jan. een handwagen in heb water had gereden. Al spelende had hij de wagen medegenomen en in 'b water laten loopen. Deze jongen kwam er beter af, de ambtenaar' zag in hem nog niet het ergste en daar de knaap beloofde het nooit meer te zullen doen, was de ambtenaar ge nadig en va-oeg een geldboete van, f0.50 subs. 1 dag hechtenis. Rij den zonder licht. Fr. H. e«n jongen van 15 jaar. die een week of 4 geleden terecht stond omdat hit met een handwagen had gereden toen het reeds donker was en deze wagen, niet van licht was voorzien, stond! weder voor hetzelfde feit terecht. Bekl. bekende dat het zijn eigen, was. Een geldboete van 50 cent subs. 1 dag hechtenis werd tegen, hem ge vraagd. Verder werden nog eenige zaakjes behandeld, doch eveneens van niet veel be teekenis. Woensdagavond tield de afd. Haarlem van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging eene vergadering in een der zalen van het café Brinkmann. De vergadering was zeer druk bezocht. De voorzitter, die heer Dr. Calkoen, opende de vergadering. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen van de vorige bijeenkomst, kreeg de heer J. Jeswiet het woord. Deze hield eene voordracht over hei' onderwerp: Voorjaarsbloemen". Spr. behandelde achtereenvolgens de volgen de plamtenbloemsoortenhet sneeuw klokje, dat bij ons de llente aanduidt, 't speenkruid, 't maagdeplantje, 't made liefje dat zeer veel namen heeft, 't pink- sterbloempje, de anemonen met 5 of 6 verschillende namen, de ©roote water boterbloem, de erantus, de roode doorn- netel, de brandnetel, en een paar wil gentakjes. Nadat hij deze alle had behandeld, eindigde hij met zijn voordracht, die door de aanwezigen met zeer veel aan dacht was gevolgd De heer dr. Calkoen bracht den heer Jeswiet een woord van dank voor de moeite, die hij zich had getroost, om al dieze plantjes bij elkan der te krijgen en voor de welgeslaagde voordracht. Hierna werd een pauze gehouden, waarin de aanwezigen zich vermaak ten met het naderbij beschouwen der plantjes. Na de pauze hield de heer A. R. Schou ten een voordracht over ,,onze mossen" Spreker besprak, om nieit al te veel tijd te vergen, maar een zeer klein gedeelte der mos-soorten. Een aantal mossoorten welke hij had gevonden, werden aan de aanwezigen ter bezichtiging rondgezon den, en door den heer Schouten bespro ken. Ook deze voordracht viel ten zeer ste in den smaak bij de toehoorders. De heer Calkoen dankte eveneens de zen spr. voor de moeite en voor zijn zeer duidelijke voordracht. In de rondvraag werden een paar op helderingen van het een en ander ge vraagd, die alle beantwoord werden. Hierna werd de vergadering gesloten. meezonden MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per rege! Ofschoon «Se ftjn- ste In Qualiteii Is niets duurder dan de gewone soorten. Binnenland. Kameroverzicht. Aan ons uitvoerig telegram over de Kamerzitting van gisteren, is feitelijk weinig toe te voegen. Het plan van den Voorzitter om ook Maandag a.s. te vergaderen, liet deze vallen, toen de heer Willinge het denkbeeld aan de hand deed Vrijdag en Zaterdag om 10 uur (heden te 11 uur) te beginnen. Wat daarna zou gebeuren bleef eeni- germate in het duister, maar het scheen het voornemen om ook Dins dag en Woensdag te vergaderen. Ook hiertegen richtte zich het verzet, van den heer Troelstra. die van oordeel was. dat men in 4 of 5 dagen toch niet gereed zou komen en verplicht zou zijn na Paschen terug te komen. Wat metterdaad dan ook zeer waar schijnlijk is. De heer Troelstra wilde èn voor de vakvereenigingen èn voor de juridische pers de gelegenheid om de wetten te beoordeelen in verband met het overzicht der buitenlandsche wetgeving en met de toegezegde be stuursmaatregel. lijmstok voor- de li beralen", zooals hij dat noemde. Hij gaf te verstaan dat wanneer de meer derheid tot de behandeling dwong, de debatten daardoor verlengd zouden worden. Nu men, de beslissing der Kamer kent. weet men dus wat wij te wach ten hebben. Tegen de behandeling der wetten op heden stemden met de socialisten, de heeren Bos, Smidt en Ketelaar. Het incident-Van Dedem, reeds uit de bladen bekend, werd door den heer Lohman op de proppen gebracht. Men weet dat enkele socialistische leden over een uitlating van den heer Van Dedem in de sectiën der Kamer had den gesproken. Nu hebben verscheidene leden der sectie van den heer v. Dedem een ver klaring op schrift gebracht om het te gen te spreken Zij kregen den in druk dat hij zeide dat hij het niet betreurd) zou hebben als op 31 Jan. de directiën der spoorwegen niet had den, toegegeven en de staking ware doorgegaan, omdat de publieke opi nie er zoo zeer tegen was. dat het spoedig uit zou zijn geweest. Daarna is uit een correspondentie tusschen de heeren v. Kol en v. De dem. in ..Het Volk" opgenomen, geble ken dat ook de heer v. Dedem de hem toegeschreven woorden niet heeft ge bezigd. Het is wel te hopen zeide de heer Lobman dat de heer v. Kol wat nauwkeuriger opletten zal op zijn West-Indisclie reis en nipt zijn indruk ken als conclusion en feiten zal rae- dedeelen. Men zou dit. kunnen noe men commerages of oude-wijven-praat jes, uitdrukkingen in een tijd toen de gelijkstelling van man en vrouw nog niet in de mode was (gelach). De heer Lohman kwam vervolgens op voor het geheim van het verhan delde in de secties. Men moest daar vrijelijk kunnen spreken, elkander vertrouwend en respecteerend. Hij nam aan dat degenen die zich in de bedoeling van heit reglement van orde vergistten dit onwillens deden. Maar hij vroeg van de Kamer eerbiediging van het sectie-geheim. De Voorzitter sloot zich bij deze op vatting aan en hoopte dat afwijkingen van den regel in den vervolge niet zouden voorkomen. Maar de heer Troelstra deelde die opvatting slechts in zooverre, dat in buitengewone gevallen afwijking noo dig was. vooral als er woorden wer den gesproken, in de secties. die in het openbaar moesten worden ge brandmerkt. Want spr. en <ie zijnen voplden zich meer solidair met het volk dan met de Kamer. De heer Lohman kwam op tegen uitzonderingen op den regel, die voor allen moet gelden. Wilde men dat niet. dan zou men moeten weigeren mot enkele leden te vergaderen of het sectie-onderzoek afschaffen. Het incident was daarmeed gesloten. Heden begint men. dus niet de sta- kingswetten. Vrijz. dem. Bond. De heer C. A. Zelvelder zal met 1 April aftreden als secretaris van den Vrijzinnig-democratischen Bond. Hij wordt als zoodanig vervangen door den. heer D. v. Embden te 's-Gravenhage. Sta ingswetteu. Wij hebben gisteren in verband met de indiening van Het gewijzigde ontwerp tot aanvulling van het Straf wetboek een onderhoud gehad met den heer Oudegeest, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg-personeel, en vroegen hem zijne meening omtrent dit ontwerp. De heer Oudegeest antwoordde, dat het ontwerp hij oppervlakkige lezing den indruk op hem maakte, dat het gunstiger voor het spoorwegpersoneel was dan het eerste ingediende; bij la tere lezing heeft het hem echter te leurgesteld. De heer Oudegeest vindt, dat er een zekere tegenspraak is tusschen de toe zegging van den algemeenen maatre gel van bestuur waarbij de rechtspo sitie en de arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel verbeterd zul len worden en de verzekering der Re- ge, ering in haar Memorie van Ant woord. dat het haar alleen door een enquête mogelijk zal zijn tot een vaste conclusie te komen teil aanzien van de middelen om aan gegrond bevon den grieven tegemoet te komen. Hoe, vraaet 'de heer Oud'egeest. zal de Regeering aan rechtmatige grie ven tegemoet komen, als zij die grie ven blijkens haar eigen bekentenis niet kent? Te minder verwacht de heer Oude geest lieil van dien algemeenen maat regel van bestuur, omdat, de Regee- ring tevens zegt ..dat het laatst ge houden officieel onderzoek omtrent den toestand van het spoorwegperso neel ingesteld ingevolge die wet van 19 Januari 1S90 (Staatsblad no. 1) niet. aan 't licht heeft gebracht, dat over :t. algemeen te lage loonen worden be taald. gelijk trouwens door de enquête niet is gebleken van grove wanver houdingen tusschen de spoorwegbe- sturen en het personeel der spoorwe gen". De heer Oudegeest verwacht dan ook geen verbetering van beteekenis in de loonen van het spoorwegperso neel. Een andere ernstige bedenking tegen de voorstellen der Regeerin.tr is. dat de strafbepalingen tegen stakingen bij de wet geregeld worden, terwijl het arbeidscontract vastgesteld zal worden bij algemeenen maatregel van bestuur en daardoor onttrokken wordt aan de contröle der Volksvertegenwoordiging en ook zonder inmenging van de Twee de Kamer teruggenomen of gewijzigd kan worden. De ondervinding omtrent art. 113 van het Algemeen Reglement op de Spoorwegen, houdende bepalingen be treffende den arbeidsduur van het spoorweg personeel en dat ook bij alge meenen maatregel van bestuur werd vastgesteld, heeft dén heer Oudegeest geleerd, dat van zulk een maatregel niet veel heil is te verwachten, wijl het reglement gemakkelijk werd ont doken; werd er dan geklaagd, dan antwoordde de Regeering. dat haar van grieven niets bekend was. De heer Oudegeest vreest maai* al te zeer. daw' dit ook ten aanzien van het nieuwe reglement op de spoorwegen het geval zal zijn. wijl de verantwoor delijkheid voor de toepassing geheel berust bij de Regeering. Ten slotte zeide de heer Oudegeest dat hij het toegezegde reglement be schouwt als het ..lijmstokje" waarme de de liberalen gevangen moeten wor den. het lokaas, om voor hen het wetsontwerp aannemelijk te maken. Aan 't einde van ons onderhoud vroegen wij den heer Oudegeest, of hij van aanneming van het ingediende wetsontwerp een staking verwacht. Hij antwoordde, dat hij zich daar omtrent moeilijk kan uitlaten. Wat hem zelf betreft, hij is geen voorstan der van stakingen, maar hij weet na tuurlijk niet wat de vakvereenigingen zuilen doen. Wij hebben ons insgelijks tot den heer Van Hasselt gedelegeerd lid van den Raad van Administratie der Holl, IJzeren Spoorweg-Mij. gewend om zijn meening over de gewijzigde wets ontwerpen t© vernemen. Wij kregen echter ten antwoord, dat hij ons geen inlichtingen kon geven. (Telegraaf). Op 31 Maart zijn door het Secreta riaat voor de adresbeweging van jhr. mr. Berg c.s. aan de Tweede Kamer uit Amsterdam verzonden 1395 adres sen van instemming met het oor spronkelijk advies, bevattende 38.160 handteekeningen, samen met de door het Haagsche Comité direct aan de Tweede Kamer opgezonden handtee keningen, tot een totaal van 40.413 handteekeningen. Als een bewijs, hoe wijd verspreid de onwil tegen de oorspronkelijke wetsontwerpen over! heel het land geweest is. mag vermeld worden dat adbaesie-bejtuigingen zijn toegeko men uit 653 plaatsen van ons land, en wel uit Gelderland 52 plaatsen, Noord-Brabant 26, Zuid-Holland 80, Noord-Holland 94, Zeeland 33, Utrecht 23. Friesland 155, Overijsed 31, Gro ningen 87, Drente 37 en Limburg 15. Van die grootere plaatsen komt Am sterdam voorop met 9796 handteeke ningen. Dan volgt Rotterdam (behalve met haar eigen adries) 14-74. dan Utrecht met 1315. Delft mef 1106, Z-ut- fen met 855, Dordrecht met 847, Zwol le met 658, Haarlem 493, Arnhem 456 Lochem 442. Schiedam 412, Holwert 328, Breda 311. Krimpen aan de Lek 241, Drachten 239. Vlaardingen 250, Joure 234. Winterswijk 215, Goor 213, Weesp 205, Haarlemmermeer 290, Eede 150, enz. In de Dinsdag 1.1. gehouden verga dering van de Kiesvereeniging Wij- denes-Oostenüeek, werd met algemee ns stemmen b^stlloten instemming te betuigen met het adres van de Libe rale Unie in zake de stakingswetten. Jan van Schaffelaar. Door de Vereeniging tot Bevorder ring van het Vreemdelingenverkeer te Barneveld is besloten, op het kerk plein aldaar, ter herinnering aan Jan van Schaffelaar, een standbeeld op te richten. Het beeld met het voetstuk' zal een hoogte hebben van 3.30 M. en zal door den beeldhouwer Bart van Hove, te Amsterdam, van hardsteen vervaardigd worden. Men hoopt het beeü'd, waarvan de kosten op f 1400 begroot zijn, den 16enJuli a.s., zijnde de verjaardag van het bekende heldenfeit van Jan van Schaffelaar. met eenige plechtigheid te onthullen. Aangehouden. Gisteren werden dooi- de politie te Diemen aangehouden t.wee nog jeug dige personen, die in een zak eenige stukken lood en zink vervoerden. Ze beweerden het van een ..onbekende" te hebben gekocht. Door den Burge meester in' verhoor genomen bekenden ze ten slotte, het in Weespercarispel te hebben gestolen. Ze gaven op woonachtig te zijn in de Hoedenma kersstraat te Amsterdam. Generaal Van der Wijck. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint, dat generaal-majoor jhr. J. C. van der Wijck pensioen heeft aangevraagd. Sehaepiuau -hulde. Naar wij uit goede bron vernemen, worden door het Hoofdcomité plan» nen in overweging genomen, om bij genoegzame deelneming, die vooral door toedoen vani locale comité's ver wacht wordt, een bronzen standbeeld' van Mgr. Dr. Schaepjuan op te rich ten voor het Seminarie te Rijsenbuvg. waar de overledene het grootste deel van zijn werkzaam leven heeft door gebracht. (Centrum). Spoorwegpersoneel. Met ingang van heden is bij de Staatsspoorweg Maatschappij een nieuwe betrekking voor treinbeamb- ten ingesteld en wel van „assistent- pakmeester" met .een daggeld van f 1.40 als minimum en f 1.65 als maxi mum, henovens premiën en ur engel d als voor conducteurs is bepaald. Voor deze nieuwe betrekking kun nen in de eerste pl'aats in aanmerking komen arbeider-remm.eirs, die o.a. minstens 8 jaar in dienst der maat schappij zijn. den leeftijd van 30 ja ren hebben bereikt, goed kunnen lezen en het gelezene verstaan, eenige ken nis bezitten van de ligging der spoor wegen in Nederland en van de aan sluitingen met heit buitenland, een duidelijke hand schrijven en een eenvoudig bericht over dienstaange legenheden goed verstaanbaar kun nen opstellen. it de Arfaeiderswen l BINNENLAND. Staking te Groningen. De conferentie, gehouden tusschen patroons en stucadoorsgezellen te Gro ningen, van half 8 tot 's nachts 12 uur. heeft tot resultaat gehad, dat de voor waarden. gesteld in de voorloopige conferentie, vrijwel onveranderd zijn aangenomen. De werkstaking der stu- cadoo-rs is dus «*eëindigd. Aan den Amsterdamschen gemeen teraad is door de heeren J. N. Hen- drix en W. de Vlugt. resp. voorz. en seer, van „Amstels Bouwkring", na mens deze vereeniging een adres ge zonden. waarin na mededeeling „dat zij kennis namen van het adres aan uwen raad gericht door de afdeeling Amsterdam van den Nederlandschen Aannemersbond. en dat zij aan de strekking van dit adres gaarne hun volle adhaesie betuigen", wordt ge zegd: Adressanten veroorloven zich hier. bij op te merken, dat bijaldien uwe raad overgaat tot het gedeeltelijk be palen van loon bij voorkomend ver zuim, hij een zeer gevaarlijk prece dent stelt en een weg opgaat, die, straks mede door anderen gevolgd, noodzakelijk*da bouwkosten nog meer zal doen stijgen en het werk doen verminderen. Bovendien zijn aan het bouwvak tal van andere vakken verwant en is het niet mogelijk, dat deze zich zullen kunnen handhaven, met het oog op de concurrentie van andere plaatsen, in dien zij moeten voldoen aan dergelijke bezwarende bepalmeen. Het komt adressanten voor. dat de gemeente, als werkgeefster niet nood zakelijk behoeft voor te gaan mie-t het invoeren van dergelijke bepalingen en het aan de overheid niet volkomen vrijstaat, den tot nog toe gevolgden weg te verlaten van over te nemen en daardoor te sanctioneeren die arbeids overeenkomsten, waaromtrent hier ter stede tusschen patroons- en werklie denorganisaties overeenstemming is verkregen." Naar men uit Terneuzen aan de ,,Midd. Ct." bericht, is Woensdag morgen de arbeid aan de grondwer ken aldaar .hervat. Een ploeg van 20 man die de aannemer niet meer in dienst wilde nemen, was bezig de ke ten te ontruimen Ook die maréchaus- sée is ingerukt. Rechtzaken. De moord in de Czaar Peterstraat Derde dag. De 5e kamer der Rechtbank te Am sterdam zette voort het onderzoek in de zaak van Johannes de Wolff en Cornells Donker, beschuldigd van doodslag op Pieter Brouwer en diens, nicht J. M. P. Smaal, vergezeld van diefstal gepleegd in den nacht vani 9 op 10 April 1902 in het perceel Czaar Peterstraat 37. Het eerst werd gehoord Arnold: Vink, op last van het O. M. gedag vaard. Deze getuige zit gevangen wegens de inbraak in de Looierstraat. Getuige erkent, dat hij het is geweest die met Theunis Seppen de kansen van inbraak in de Conradstraat be sproken heeft. Een volgende getuige. Jan Spek- keus, verklaart, dat hij met Boeket, Scholten en van 't Veldt in den ge vangeniswagen zittende. Van 't Veldfc hoorde zeggenZorgt, dat Blommetje 5 jaar krijgt, want, Theunis Seppen zit ook 5 jaar voor hem en Frans de) Groot heeft hij ook verraden. Volgende getuige was Hendrik a van. Staveren, uit Bussum, die zegt Van :t Veldt, Holdorp, Blomnietje en nog een persoon bij Vrouw Verhoef te hebben ontmoet, gezeten aan een tafel- tje. Dit was een week voor 't oppak ken van Leendert van 't Veldt, wat, op 12 Augustus gescheidde. Zij spra ken luide 'in een taal, die getuige niet verstond. Later ontmoette zij Blom metje nog eens bij de moeder van) Van 't Veldt. Blommetje (De Wolff) ontkent, doch d'e getuige blijft hij haar getuigenis volharden. Deze getuigenverklaring is van be lang. omdat eruit blijkt, dat Blom metje en Van 't Veldt. elkaar wel de gelijk in die Vrije Wereld" hebben ontmoet. Vrouw Verhoef herinnert zich, dat Rika van Staveren met Van 't Veldt i:i haar inrichting is geweestof 't 's avonds of overdag was weet ze. echter niet meer. Miej. Beekenkamp geeft desgevraagd als haar meening te kennen, dat de vorige getuige zeer zeker in dit geval de waarheid spreekt. Getuige Stavenkuyter, stukadoor te Hilversum, op last van het O. M. ge hoord, zegt in 't koffiehuis van Ver hoef vóór de 'inbraak van Dreesman te hebben zien zitten vier of vijf men- schen, vani wie hij met zekerheid! noemt Kees en Toon Donker, Porten- ger. Holdorp en een lange, magere, man. Wolff was er niet bij. Beklaagde Wolff weet van de ge schiedenis niets. Beklaagde Donker doet een ander verhaal, hoe op een avondje Holdorp Toon de Munk, de vorige getuige er hij elkaar zaten, grappen verkoopend. Er zat ook in de herberg een persoon met een meisje, Hendrika van Sta veren* De laatste, nogmaals voorgeroepen, weet hier niets van. Bekl. Donker beweert, dat de onbe kende De Munk kan zijn geweest, doch getuige Stavenkuyter kent deze zeer goed. Daarna wordt gehoord Maria Cla- zina van Beeren, vischvrouw zij had verkeering met Kees Donker. Kort vóór den moord een week is zij met dezen tweemaal naar de Czaar Peterstraat gegaan, den eersten keer ook in gezelschap van Klaas Porte i- ger. Kees Donker zeide een zieken oom of tante te moeten bezoeken. Hij en Portenger bleven zeer lang weg. De tweede maal is zij andermaal, thans met Kees Donker alleen, naar. de Czaar Peterstraat gegaanhij be zocht toen een schoenwinkel, naast dei woning waar de moord gebeurde. Holderop kende getuige niet; Jan' Blommetje heeft zij nog gezien onder een hoop volk, dat naar d'e begrafe nis van de slachtoffers stond te kij ken. Beklaagde Donker verklaart alles wat deze getuige zegt. voor leugen. Hij is nooit met haar in de Czaar Pe terstraat geweest, en heeft volstrekt niet over een zieke oom of tante te gen haar gesproken. Hij heeft wel met baar en zijn broer niet Por tenger een bezoek gebracht aan een bierhuis in de Warmoesstraat. De getuige handhaaft ten stelligste wat zij verklaard heeft. Beklaagde De Wolff ontkent bij d.e begrafenis te zijn geweest. Hij zal dit bewijzen hij gaat nooit voor 2 uui- uit. Daarna werd pauze gehouden. Daarna werd allereerst gehoord de, rechercheur Van Ingen. Deze getui ge geeft verslag van de verschillend.© door hem in beslag genomen voorwer pen. o.a. een pak met 78 loopers en. breekijzers, bij Blommetje aangetrof fen, een jas van Blommetje, het met bloed bevlekte kussen, de wollen de kens enz. uit het. huis van de ver moorden. Verder geeft hij een be schrijving van de plaatselijke gesteld heid van het terrein, toegelicht met een afbeeldsel in karton en verschil lende photo's. Onder de voorwerpen, die aanwe zig waren, bevond zich ook een mes, waarmede de moord niet was - gepleegd, maar waarmede een dusda nige moord gepleegd kon zijn. Getuige houdt het voor mogelijk, dat men het raampje is binnengedrongen zonder dat degene die op dat oogenblik in de bedstede zich bevond, het bemerkte. Getuige Schaafsma, inspecteur van politie, ontmoette bekl. De Wolff wel meermalen 's nachts op den weg. Dé veldwachter H. Burger, uit Bus sum heeft, Blommetje vóór de inbraak bij Dreesman vlak bij, de villa gezien. De gedetineerde, F. Bouquet, hier na gehoord, herinnert zich niets van het gesprokene in den celwagen, waarop Jan Spekkers doelde. Er is niets over De Wolff, gesproken. De getuige Spekkers houdt 't vol. De gedetineerde K. D. Meijer zegt dat Jan Spekkers tegen hem in den celwagen heeft gezegd, dat Jan. Blom metje onschuldig was, enje moet Blommetje er bij lappen Dit ontkent getuige Spekkers 't ia juist omgekeerd, Meyer heert 't juist te gen hem gezegd. Daarna werd de gedetineerde H. Scholteil, alias Koubeitel als getuige gehoord. Hij zegt in den celwagen een gesprek te hebben gehoord tus schen Spekkers en Van 't Veldt, waar bij een hunner ten opzichte van Blom metje zeide wanneer je als getuige, wordt geroepen, moet je maar links omslaan", wat in het dieven jargon beteekentin dajgevangenis douwen. De getuiigie Jan van der GLessen ver klaart Blommetje in den zomer van verleden jaar te Bussum gezien te heb ben. Beklaagde De Wolff erkent thans er eens te zijn geweest, doch, zoo voegt hij er bij, „die menschen staan allemaal te jokken,, ik heb geen bruin pakje". In die instructie ,is 't hem wel een keer of vijftig gevraagd of hij te Buss-um was geweest, maar telkens gaf hij een crait- kenmeod antwoord. De stationschef G. J. van Loo te Bus sum verklaart dat hij de Wolff m de maand September of October 's namid dags tusschen 5 a 6 uur naar Amster dam heeft zien vertrekken, Hij was toen alleen. Getuige C. Vink, veldwachter te Bus sum, heeft in een Meinacht leen dag of wat voor ,den diefstal bij Dreesman, een viertal personen zien voorbijgaan, waar onder ook De Wolff en Kees Donker. De Wolff ontkent, maar Donker zegt dat de getuige hem heeft kunnen zien. Hij weet echter niet of De Wolff, dien hij niet eens kent, er bij was. De getuige J. Banis uit Bussum, ver klaart dat De Wolff verleden jaar irn September of October, tusschen 12 en 2 uur 's middagis, bij hem het. koffiehuis binnen is gekomen, terwijl Holdorp in de gelagkamer zat. De Wolff die deed alsof hij Holdorp niet kende, ging recht door naar het buffet en verzocht ge tuige of hij extra-fijn postpapier van hem wilde koopein, hetzij voor hemzelf of voor de dames. Getuige antwoordde: „niemendal". Beklaagde zeide daarop: „Dus u hebt- niets noodig, en van het geen' u verkoopt heb ik ook niets noodig, want dat gebruik ik niet". Getuige maakte, nadat beklaagde vertrokken was, tot Holdorp de opmerking: „Die man zocht Iets; dat is een rechercheur". Holdorp antwoordde: „dat is geen re chercheur". Holdorp vertrok kort daar op. Blommetje zegt dat hij niet in de her berg is geweest. De dames Banis herkennen De Wolff pertinent, toen hij bij hen met postpa pier aan de deur kwam. Ook mu weer heette De Wolff alles lie. gen. Of dan alle getuigen onwaarheid zouden spreken? O, antwoordde Blom metje: „dat komt alles boven water". Mr. Regout: „Je zegt altijd alles, hè?" Nadat nog H. Andries getuigd had, dat hij De Wolff te Bussum had gezien, •kwam ten slotte ook de 18jartge dienst bode van den heer Maassen van de Brincklaan verklaren, dat zij bekl. meer mallen voorbij de villa op en neer zag loopen, op een wijze alsof hij iets zocht. ,,'t I'S sterk", luidde de verzuchting van Blommetje. De laatste getuige die nu gehoord werd, was de heer A. Röwer, sigaren handelaar, die verslag deed van zijn bevindingen in het perceel aan de Czaar Peterstraat na den moord, Hij woont in de buurt. Hij waarschuwde de politie. Of de familie Brouwer veel geld in huis had, kan getuige niet zeggen. Den nacht van den moord heeft getuige den honid der verslagenen niet hooren te keer gaan. Den nacht te voren heeft de hond niet geblaft. Aan vrouw Verhoeff werd nog ge vraagd of zij in deze zaak wel de ge- keele waarheid had gezegd; zij ant woordde bevestigend. Ook werd haar gevraagd of zij kon nagaan van wien zij den dreigbrief had ontvangen. Zij wist 't niet. De beklaagden bleven er bij, dat zij van de geheele zaak niets wisten. „Ik weer er niets van, al moest ik er op sterven, op 't oogenblik", luidde het onverstoorbare antwoord vaa De Wolff. Het onderzoek werd daarop geschorst tot a.s. Vrijdag 3 April, 's voorm. 10 uur. Dan worden de deskundigen gehoord. Uit den loop van het getuigenverhoor nog deze bijzonderheid, ter kenschetsing van beklaagde De Wolfl'; hij werkt in de gevangenis nooit iets. Hij is ook 's nachts erg onrustig en loopt onophou delijk in de cel op en neer. De hoofdredacteur van het matro- zenblad „Het Anker", de sociaal-de mocraat A. G. A. Verstegen, te Helder, is voor den rechter-commissaris ge hoord als verdacht van „opruiing tot insubordinatie", die hij begaan zou hebben met deze woorden uit het blad van 31 Januari: „Laten de kameraden dit bedenken, laten zij niet uit het oog verliezen, dat zij. indien zij geroepen worden in deze op te treden komen te staan tejgenover medestrijders voor betere levensomstandigheden, tegenover va ders van kinderen hoofden van ge zinnen. die. den bitteren strijd om het bestaan voerende, trachten een stuk brood voor vrouw en kinderen te ver overen uit de klauwen van het veel-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2