overtreding straf is bedreigd, alsnog als geldende zullen worden aang, merkt. Dienovereenkomstig doet de Com missie voor de Strafverordeningen thans een voorstel betreffende zeven verordeningen. De heer VAN DE KAMP hoopt dat de Raad niet de bestaande politiever ordening opnieuw zal goedkeuren. Hij had verwacht dat de juridische commissie de vele leemten in de poli- tie-verordening hadde aangevuld en herzien. De heer VAN STYRUM vraagt of de heer Van de Kamp zich reken schap gegeven heeft, wat hij met zijn tegenstemmen zal bereiken. "We zou den dan eenvoudig geen politie-ver- ordening hebben, en die toestand van anarchie zal de beer Van de Kamp niet wenscben. De commissie is dan ook met de herziening bezig. De heer MODOO spreekt daarover zijn blijdschap uit. De heem YAN DE KAMP verduide lijkt, dat hij punt d. wilde schrappen. Hij gelooft dan niet, dat we dan geen verordening hebben, en verwijst voor die meening naar een arrest van den Hoogen Raad van 19 Febr. 1862. De heer VAN STYRUM zegt dat 't arrest niet van kracht is op het art. der Gemeentewet door den heer Van de Kamp bedoeld; en geeft hem de verzekering, dat wanneer werd aan genomen wat de heer v. d. Kamp ver langt men zonder politie-verordening zou zijn. Het voorstel van B. en W. wordt daaitna aangenomen. PUNT 18. Het college van curatoren van het gymnasium alhier, beveelt voor de va cature Jhr, mr. J. W. Quintus, als lid van dit college aan de heeren: mr. J. W. Losecaat Vermeer cn mr. H. Ph. 't Hooft. Benoemd de heer mr. J. W. Lose- caat Vermeer. PUNT 19. Voordracht voor lid der Com missie C. tot wering van schoolver zuim; i. W. j. Oosterhoff. ii. A. A. Ris. Benoemd de heer W. J. Oosterhoff. Bij dg rondvraag vestigt de heer STOLP de aandacht op den brand van hedenmorgen, welke waarschijnlijk treurige gevolgen zal hebben. Spr. meent nu. dat het gewenscht is, dat dergelijke gevaarlijke inrich tingen naar buiten geplaatst worden, en hij vraagt of B. en W. deze zaak niet eens kunnen overwegen. De VOORZITTER zegt overweging toe. Da heer VAN DE KAMP vraagt of b. en W. wat haast willen maken met de nieuwe zweminrichting, want 1 Mei worden de zweminrich tingen in den regel geopend. De VOORZ. zegt ook in deze over weging toe. Binneolaa d. De pers en de wetsontwerpen in verhand met de spoorwegstaking De Nederlander noemt 't Regeerings- antwoord op het Voorloopig Verslag een voortreffelijk staatsstuk. Tegenover de revolutionaire theo rieën .in de af deelingen van soc.-dem. zijde verkondigd, wordt de majesteit van het Gezag gehandhaafd. Ook de inhoud der ontwerpen blijft, wat de hoofdstrekking aangaat, onge wijzigd. Maar aan de opbouwende critiek, ook van bevriende zijde geoefend, wordt- op milde wijze tegemoet geko men. Wij hebben voortdurend een scherp onderscheid gemaakt tusschen de cri- tiek uit anarchistisch of bloohartig motief .die zich wanhopig vestklemde aan technisch min juiste formuleertno en op grond dier formuleering aan de regeering een bedoeling toedichtte, die mijlen ver van haar wezenlijke bedoeling verwijderd stond, en de opbouwende, bloot-zakelijke critiek, welke op verbetering der techniek ge richt was en die wezenlijke, notoire bedoeling der regeering heter tot haar recht wilde doen komen. Voor die laatste critiek, zegt het blad. is de regeering vatbaar geble ken. Na verder de aangebrachte wij zigingen en den ontworpen maatregel van Algemeen Bestuur met enkele woorden te hebben gememoreerd, gaat zij voort: Duidelijker dan ooit treedt thans aan het licht, hoe in het soc.-dem. kamp de laatste weken heel het land door, ja ook over de grens, tot in Frankfort en Parijs, de leugen ten troon zat als men sprak over de be doelingen der regeering. Duidelijk blijkt nu, dat wat door de regeering beoogd wordt, staat in het teeken van gezag en vrijheid, en dat daartegenover alle andere opposi tie dan die van het revolutionair des potisme behoort weg te vallen. Moge spoedig de aanneming met overgroote meerderheid van het ont werp 't aan het volksbesef duidelijk maken, dat ook in de toekomst in ons vaderland ..het machtige recht van den staat" zal heerschen over ,,de macht van het onrecht." Het Centrum zegt. dat de regeering in haar Memorie van Antwoord onte genzeglijk ernstige blijken heeft gege ven van haar verlangen om met de Kamer tot overleg te komen en een wetgeving tot stand te brengen, waar aan elk "artijdig karakter ontbreekt. Naar aanleiding van hetgeen in die Memorie is opgemerkt ten opzichte van den -ontworpen maatregel van Al gemeen bestuur, schrijft, het blad: Dit is het juiste standpunt. Een mis dadige handeling is nooit te verdedi gen. hoezeer ook de toestanden tot klachten mogen aanleiding geven. De overheid moet die straffen Maa,r van den anderen kant rust ook op een re geering en niet het minst op een christelijke regeering. de verplichting, op behoorlijke wijze de rechts-posiüe te regelen van hen. die onder haar be reik vallen. Het algemeen belang wordt zoowel door het een als door het 'ander gediend, en op het belang der ge means oh-an kan in onzen tijd niet krachtig genoeg de nadruk wor den gelegd. Wat de regeering schrijft over de verslapping der ideeën te dien aanzien, is volkomen juist. En daar om z-al een ieder, die het belang van 't algemeen niet wil ondergeschikt maken aan dat van een bepaalde klasse, of van de eene of andere groep staatsburgers, in hoofdzaak met de regeerinsr moeten meegaan. Ernstige bedenkin- kan de straf rechtnovelle thans naar de meening van Het Centrum niet meer uitlokken, al valt misschien nog de een of andere wijzilging hij amendement aan te brengen. De regeering zal denkt zij. te dien opzichte wel niet intransigent zijn. Aan het slot. van haar artikel zegt het blad. dat het niet te ontkennen is. dat deze wetsontwerpen den band tus schen de re peering en d-e spoorweg maatschappijen veel nauwer aanhalen en het pad effenen voor nog grootere inmenging. Zij is van oordeel, dat de gebeurtenissen der laatste maanden vruchtbaar zijn geweest voor het idee van staatsexploitatie der spoorwegen Fen vuurbol. Te Heeren veen en omstreken werd dezer dagen 's avonds te ongeveer kwart vóór acht een vuurbol aan den Oostelijken hemel opgemerkt. Hij verspreidde een hei-wit licht en daal de bijna recht naar beneden met eene kleine afwijking naar het Noorden. Booda houden. Te Borger werden in de laatste da gen doode honden in het veld gevon-' den. Men denkt dat in de bosschen aldaar met strychnine vergiftigd vleesch wordt gelegd om vossen te dooden en dat honden daarvan hebben geproefd. Katjesspel. In dte gemeente Opsterland heeft de huiskat een kind van P. H.. dat eerst eenige weken oud is en in de wieg lag aangevallen. Het dier krabde eii beet liet kind in het aangezicht. Een ouder bro-ertje waarschuwde de moe der, die buiten was. Gelukkig moeten de oogjes niet be- leedigd zijn. Dat de kat spoedig afge maakt werd, is-te begrijpen. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De stakende grondwerkers te Amster dam ontvingen van de gezellen der bakkerij „Vooruit" 500 brooden en van een bakker 100 brooden. De schuitenvoerders-staking te Amster dam, waarvan we gisteren melding maakten is geproclameerd na verwer ping van het voorstel der werkgevers. Dit voorstel hield In: ,,De weekloonen der schuitenvoerders zullen bedragen van 7—12 gulden naar gelang van den leeftijd, van de grootte der schuit, plus een wisselend bedrag tot een maximum van 75 ets. per schuit naar den aard der lading. „Voor" -nachtwaken wordt 1 1.25 be taald, voor nachtwerken t 2, en voor Zondagswetrk 4. De looaen der schuitenvoerders voor de veemen waren door de werkgevers bepaald op 10—/ 13 per week, met de zelfde bepalingen voor nachtwaken enz. Gemengd nieuws. Indische toovenaars of goochelaars Een reiziger, die Britsch-Indië be zocht heeft, verhaalt van de verba zingwekkende toeren van Indische toovenaars, die hij zelf bijgewoond lieeft. Hij was hij een rijken En- gelschrnan te dineeren gewaagd en toen het gezelschap zich na den maal tijd op de veranda verzamelde, 'had de gastheer, ton genoegen der gasten, eenige toovenaars laten komen. De troep bestond uit twee mannen, een vrouw een knaap en een kind van drie jaar. De knaap moest voor aller oogen een in water opgelost poeder drinken, het geen hij met een zeer ontevreden ge zicht deed Al snoedig werd hij over vallen door krampachtige trekkingen, waarna er een groots platte steen uit zijn mond viel. De samentrekking van zijn maag herhaalde zich op een nog sterker in het oog vallende wijze en nu kreeg hij zulk een grooten steen in den mond dat deze slechts met moeite verwijderd kon worden. Ik nam de steemen in de hand, zegt de reiziger en voelde, dat het in derdaad steenen waren. Merkwaardi ger nog was de toer, die nu volgde. Een lederen riem werd op den grond gelegd, die troep zong met ge dempte stemmen een wijsje én de riem scheen, zich met lichte trekkin gen te bewegen. Een der mannen riep: ..Dekt haar toe! Dekt haar toe! An ders bijt zij ons!" De andere man nam nu een mand en wierp die over den trekkenden riem en legde er ioen een doek over. Hierop blies hij op een komkommiervormig instrument en bracht daarmede een eigenaardig woest klinkend geluid voort: Zijn met gezel lichtte nii de mand op en in nlaats van een lederen riem zagen wij een groote brilslang, die den kop in de hoogte stak e-n ijverig met haar dubbele tong werkte, terwijl het ove rige deel van haar lichaam spiraal vormig opgerold lag. Alle gasten deinsden verschrikt ackterwaats. Blijkbaar onder den invloed der muziek staande, hield de slang den blik onverwrikt gericht op de toovenaars. die zij als hare natuur lijke vijanden scheen te beschouwen. De vrouw begon haar eerst te plagen door haar zachtjes in den staart te knijpen. Sissend schoot het dier in de hoogte om de vrouw in de hand te bijten, maar wist behendig aan dit gevaar te ontkomen. Eveneens de knaap ,toen hij de slang plaagde. Ook de man die geen muziek maakte, ging nu d'e slang plagen en wist aan hare aanvallen een tijd lang te ont komen. Eindelijk echter beet. zij hem in de hand, zoodat het bloed uit de wond druppelde. Hierop haalde men kalm een. kleinen, donkerkleurigen steen uit een zak en drukte hiermede tegen, de wond, die nu een oogenblik later ophield te bloeden. De slanewerd een mand voorgehouden en zij kroop er onmiddellijk in. Pijnlijk om aan te zien, was de vol gende toer. Het kleine kind werd"' op den grond gezet en de ouders deden alsof zij twist kregen. De man dreig de zijn. vrouw met. een sabel en het kind brak in een luid angstgeschrei uit. waarop de woede van den vader zich tegen het kind' richtte. Om het kind te beschermen over dekte de moeder het nu met de groote mand. die vroeger over den riem heèn- gezet was en legde er weder een doek over. De woedende man stak nu met zijn sabel in de mand en maakte er een paar groote gaten in.' Telkens klonk er een hartverscheurend angst- gegil uit de mand die geweldig heen en weder werd bewogen. Vervolgens bleef zij stil staan en een straal bloed drong er onder uit. Nu werd de mand opgericht en zagen wij hei kind met hef gezicht tegen den grond liggen, dood, naar wij meenden. De moeder hief het met een woes- ten gil op bekeek het van alle kanten, drukte het vol vertwijfeling aan het hart en legde het met wanhopige be rusting weder onder de mand. Het bloed' werd' van den grond wegge veegd, de troep zong een droevig wijsje en de mand werd weer opgeheven Het kind zat nu met een lachje op het gezicht op een stuk suikerriet te zui gen. De reiziger zegt, dat het schouw spel van deze tooverkunsten hem het bloed in de aderen deed stollen en dat het voor zenuwachtige menschen niet geraden is zulke vertooningen bij te wonen. (b. n.) Ernstig onjieluk. In het kamp van Poitiers was gis termorgen een af deeling artillerie uitgereden, om te manoeuvreeren. On derweg werd de afdeeling door een hevigen regenvloed overvallen en tot. den terugkeer gedwongen. Tengevol ge van den slechten weg brak even wel de dissel van den wagen waar op het stuk geschut lag. De wagen viel achterover en de drie mannen, die er op zaten, werden tegen den grond geworpen. Twee hunner be kwamen wonden aan het hoofd en, aan de beenen, de derde echter w!erd zoo zAvaar aan de borst gewond, dat aan zijn herstel gewanhoopt wordt. De autoriteiten hebben een onder zoek geopend. Iets over renzeu. Onlangs ontving de Anthropologi- sche Vereeniging te Berlijn het bezoek van eenen-reus. Het was een 22-jarige heer Martelot genaamd, te Wotebsk wonend, De man was... 239 centimeter hoog voorwaar een hoogte, die hem tot een der langste menschen maakt, die er hier op aarde rondwandelen. Toch is het bekend, dat er nog groo tere menschen bestaan cf bestaan heb ben. Zóó bereikt de Salzburger reus Henoch de hoogte van 250 cM.. de reu zin Marianne Wede die van 255 cM. ©n beweert men dat een in de Fran- sche litteratuur welbekend man de lengte van 289 cM. moet gehaald heb ben. De familieleden van den reus Mar telot moeten allen van normale grootte zijn: totdat hij 4 jaren oud was, vertoonde ook zijn lichaam geen buitengewone afmetingen doch toen hij 15 jaren telde had hij reeds de re spectabele lengte van 157 cM. bereikt. Opmerkenswaardig is dat hij zeer veel heeft geslapen (soms zelfs 24 uur achter elkaar) doch daarentegen geen buitengewonen eetlust heeft. Wat is eeu oor wel waard Onlangs kregen in een café te Pa rijs een bezoeker en de kellner ruzie. De twist liep zóó hoog dat men hand gemeen werd en .Jan"den gast... een stuk van een van diens ooren afbeet! De verwonde stelde een eisc-h tot scha devergoeding in. Dezer dagen werd de zaak behan deld. De kellner werd om hem af te lee- ren te twisten, veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf en. om den be zoeker van fyet café voor het verlies van een gedeelte van ziin oor schade loos te stellen, tevens veroordeeld tot het betalen van 500 gulden aan den eischer. Wat zou een geheel oor wel waard zijn? Hooikoorts In het jongste Weekblad van het Ned. Tijdschrift voor geneeskunde vinden wij een belangrijke medeclee- ling voor personen, die aanleg heb ben voor de lastige hooikoorts. De Duitsche onderzoeker Dunbar, die tot de vatbaren behoort, en er. 8 jaarlang last van heeft gehad, is door zijn on derzoek tot de slotsom gekomen, dat de ontsteking wordt veroorzaakt door het stuifmeel van de grassoorten, en niet van andere planten, zooals van lindebloesem en rozen, en dat de gift- stof voorkomt in de oplosbare deel- jes die in den stuifmeelkorrel zich bevinden. Inspuiting aan den arm van een patient met zulk een oplos sing bracht hevige verschijnselen te weeg, maar bleek bij controle-persoon onwerkzaam. Eeh serum met die stof hij konijnen verkregen, bleek on vatbaar te maken, zij 't. ook voor eért. korten tijd en aanvallen korter te doen duren. Indruppeling in neus en oog hij aanvallen werkte mede gunstig. Dr. D. geeft voorts den raad, waar bij hij zelf baat heeft gevonden, dat lijders aan hooikoorts in den kritie ken tijd (Mei en Juni) het best doen in huis te blijven en zooveel mogelijk de ramen gesloten te houden. Ook als men op reis is, bij het rijden langs korenvelden de raampjes ge sloten te houden.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6