Oembsrkoek en Sucadekoek VAN DiJK's sa. if 0.2S, in stofvrije perkamente verpaKk, Uil ile Omstreken, Binneiiiauu. ■worden de beenderen als 't ware ver bouwd En dezelfde wonderen zijn op te merken bij de eenvoudigste bestand dealen van het menschelijk lichaam, bijv. bij den huid. Is het niet eigen aardig dat de onderste cellen steeds huid fabriceeren. zoodat de huid aan de bovenzijde slijten kan. en er toch altijd genoeg huid overblijft? En heeft men wel eens gedacht welk een wondere inrichting het is, dat bijv. de speekselklieren al begin nen te werken» zoodra men iets lekkers naar den mond brengt? Dan bedenke men eens den strijd dien de witte bloedlichaampjes bijv. strijden tegen de hacterieën. De bloed lichaampjes hebben daarom de bloed vaten te verlaten 't is een moeilijke weg toch doen ze het bestuurd door een wonderbare macht. Hetzelfde is te zeggen van de werking der ze nuwen maar het grootste wonder is wellicht de vorming van het men schelijk lichaam, zijn samenstelling, zijn verdeelLns- dus. Iloe weet elke cel haar taak? Hoe komt het dat er nooit eene vergissing plaats heeft? Alweer mysterie! Het doel dat spr. met deze voor dracht had aldus verklaarde hij ten slotte was ook bij zijne hoor ders en hoorderessen bewondering voor d!e natuur te wekken, en hen aan te sporen tot eigen waarneming. Een der aanwezige dames vroeg hoe het kwam dat blonde ouders zoo vaak roodharige kinderen hadden. Dr. Schoemaker antwoordde dat z. i. dat een quaestie van erfelijkheid was. Arromiissemenïs-Rechtbank, Terechtzitting van 2 April 1903. UITSPRAKEN. 1. T. J. de Vries, arbeider ie Haariem- meriiede en Spaarnwoude, voeding wei geren au aeen ingelegerde 3 boete of 3 dagen hechtenis. 2. J. Eijklng, zonder beroep, te Bever wijk. eenv. heieed. ambtenaar in func tie, een week gevangenisstraf. 3. J. Tjipjes, los werkman, P. Tjip- jes, blokwerker, A. Verkerk, arbeider, de le en 2e te Krommenie, wederspaai- nigheid en huisvredebreuk, de le zes weken gevangenisstraf, de 2e f 15 boe te of 10 dagen hechtenis, de 3e een week gevangenisstraf. 4. '1'. de Vries, hsv. M. van der Vel den, zonder beroep, te Purmerend, een voudige beleediging ambtenaar, f 8 boe te of 4 dagen hechtenis. 5. P. Och, vleeschverkooper te Krom menie, appèl' kantonrechter Zaandam, vervoer van bedorven vleesch, 2 boeten van 3 of 3 dagen hechtenis voor iedere boete. 6. F. Huisman, los werkman te Koog aan de Zaan, openlijk verzet met ver eende krachten geweld plegen tegen per- Bonen en goederen, 3 maanden gevan genisstraf. Ds. Hulsman. Over Maatschappe lijke Samenwerking in 't licht, van het Christendom sprak Donderdagavond Ds. G. Hulsman van Zandvoort in 't Bron gebouw voor de Haarleimsche Jonge- lingsvereenaging Pred. 12 la. Met gebed werd de bijeenkomst ge opend door Ds. C. Veen. De spreker van den avond begon met te zeggen, dat men zich met onttrekken mag aan den strijd, die gestreden wordt. Enkele uren van anarchie hebben zich onlangs voorgedaan en de Regeering heeft ©enige oogenblikken hare macht niet kunnen handhaven en zag zich verplicht hare troepen op te roepen. Weg met de reactie! riep men, „leve de organisatie van den arbeider-" Wordt het ons soms bang te moede bij het aanrollen van volksh arts tocht, troost en steun is te vinden bij den Rots der Eeuwen, den Rots van Gods trouw. Maar daar ook moet men leexen wat- zijn plichten zijn. Wordt de vaste lijn. de ordonnantie die in den Bijbel geschonken is, verla- ten dan is dit tot sctiade der maatschap pij en van hare leden. Die maatschap pij bevat verschillende krachten en ga ven en moeten te zamc-n vormen een harm-nisch, organisch geheel gelijk het menschelijk lichaam, Gesteld eens dat er opstand kwam tusschen de deelen van het lichaam on derling, dan zou immers het lichaam woTdien verwoest en vernietigd. Dat ge schiedt in onze tegenwoordige maat schappij, er waait een geest van revo lutie en dat terwijl de stoffelijke wel vaart over't algemeen zooveel groot er is dan vroeger. En voor de arbeidende klassen wordt letterlijk alles gedaan. De loonstandaard is gestegen, de bezit tingen der arbeiders getuige die spaar banken zijn verbazend 'geklommen, Toe]^j»p0rscht er ontevredenheid. Wat is dat^n de reden? Vooreerst het on geloof. En zoowel de hooge als de la gere standen zijn daarvan de schuld. Het kwaad is begonnen ln de kringen der geleerden en der hooggeplaatsien en hun voorbeeld werkte aanstekelijk op de lageren. Zoo kwam de leus „Ni Dieu, ni maltre" in de wereld. Dan is er de machine, de groote con current van den arbeider en die groote verandering in de economische verhou dingen heeft gebracht. En hoewel zij veel goeds heeft gebracht, zij heeft ook bewerkt, dat er niet meer met liefde wordt gewerkt, maar dat men alleen maar arbeidt om het loon op den Za terdag te ontvangen, omdat de arbeid zoo eentonig is. Vele handen heeft de machine broo deloos gemaakt en (geschapen een macht van kapitalisme aan den eenen en pauperisme aan den anderen kant. Socialisme en communisme zijn er al tijd al geweest, vroeger reeds, maar toen als droom; als de visie van een ziener. De wed,rdoopers en de Jezuïten hebben elk op hun gebeurt getracht dien droom te verwezenlijken, later Proudhon en Fournier. totdat Las- salle en Marx het socialisme gemaakt hebben tot een wetenschappelijk sys teem. Zij leven niet meer, maar hunne schimmen zweven over onze tegenwoor-1 dige maatschappij. En toch hebben zij geen. recht om dlie maatschappij te be- heerschen. Beiden waren Joden en Jo den van de slechte soort. Geen hunner kon ziich aan zijn materialisme onttrek ken. En de dlerde oorzaak vaai de ontevre denheid is het systematisch opzetten tegen de rijkeren, het systematisch aan wakkeren van den klassenstrijd. Wan neer hieruit een vrijheidsboom moet voortspruiten, dan zal het er een zijn als de verdorde vijgeboom. Hierna w erd gepauseerd en voerde de muziekvereeniging Kunst na .Arbeid, on dier directie van dien heer Schmidt, die reeds bij den aanvang zich had laten hooren, weder een tweetal nummers muziek uit. Ds. Hulsman ging voort met er op te wijzen, hoe de voorspelling van Lieb- kriecht dat het socialisme als practische quaestie, op straat en op het slagveld, zou moeten worden uitgevochten reeds bijna hier verwezenlijkt was. Maar hoe moet de toestand verbeterd worden? Door geweld, zooals velen willen? Daar mee keen men geen groote beweging. Ook van de Roomsche Kerk is in deze geen heil te verwachten. Anderen wekken op tot het stellen van vertrouwen in het socialisme, ook in de beste kringen. Maar het eenige •socialisme dat er is, is dat van Marx en Lasselle en dat mag niet gesteund worden. Zal hun ideaalstaat niet een utopie wezen, die spoedig ineen zal zinken? En mogen wij daarvoor de te genwoordige matschappij, azooals ze door bloed en tranen geworden is, prijs geven? Op den duur "is het socialisme de dood voor alle godsdienstig leven en ook voor de Christelijke moraal en voor de vrijheid. Daarom kan het socialisme door Christenen nooit gesteund worden. (Applaus). Wat gedaan moet worden is de tegen woordige maatschappij steunen, die ge vestigd is op persoonlijk bezit van ka pitaal en van den bodem op het recht van het vrije contract en van de vrije concurrentie, maar deze toegepast naar den geest van Jezus Christus, den Hei land. Laten we ons in ootmoed verloor chenen. Absolute gelijkheid zal ex nooit op aarde zijn. Het verschil is er reeds bij de geboorte, in omstandigheden, in con stitutie, in gaven. Maar die gaven moe ten besteed worden ten dienste van den medemensch. Er zijn misstanden en ergernissen en de eersten moeten worden' weggeno men en de laatsten zijn alleen te dra gen in de kracht van het. kruis. Niet alleen stoffelijke, maar vooral hoogere belangen binden ons samen. Tegen de revolutie het Evangelie. Te genover de roode Internationale, de Witte internationale des geloofs. (Ap plaus). Ds. Veen uitte een woord van harte- lijkeu dank en spoorde den spreker aan, zijn rede te doen drukken. Met dankzegging en muziek werd de vergadering gesloten. Men schrijft ons: Hedenmorgen 9 uur was de afsluit boom aan den Harmen Jansweg en den beltovergang open bij het pas speren van den exprestrein van Ara- sterdam naar Rotterdam. IG EZNDEN MEiiKE LT N GEN. 80 cents per regc' Ov&raS vorfcrijgbaas*. HAARLEM Bloemendaal. Vergadering van den Raad der Ger meente Bloemendaal, op Donderdag 3 April 19U3, des namiddags ten half 8 ure. Voorzitter de Burgemeester. PUNT 1. Naar aanleiding van een plan tot aanleg van wegen op terreinen, deel uitmakende van de bezitting vau mevr. li. Enschedevan Leainep, ge naamd Klein-Bentveld en de overleg ging van een verklaring van den hoer II. Enschedé, dat de daarbij be doelde wegen Bentveld's duinweg en de Zwart© weg zuljfm zijn wegen in den zin van al. 1 van Art. I van het Prov. Reglement op de wegen in N.- Holland en in den zin van Art. 80 der Alg. Politieverordening der gem. Bloqmendaal, is door de commissie voor de Parken en Plantsoenen rap port uitgebracht. Bij dit rapport is gevoegd een con cept-besluit, waarin o.a. bepaald wordt: a. dat de wegen zullen zijn 0 Meter breed, met uitzondering van de uitmondingen in de bestaande openbare wegen (deze zullen moeten zijn 13 en 12 M.) Van die breedte moet 4 M. behard zijn, met ter weers zijden 2.5 M. onbehard wandelpad; b. dat het onderhoud is voor reke ning van de verzoekster of hare rechtverkrijgenden, tot de wegen in eigendom aan de gemeente overgaan; c. dat, de bedoelde wegen kosteloos aan de gemeente in eigendom wor den overgedragen d. voor kennisge ving aan te nemen, hetgeen de ver zoekster omtrent de voorziening rui drinkwater langs die wegen heeft medegedeeld. De VOORZITTER antwoordt op door de heeren Rouwens en Tideman aangevoerde bezwaren, dat het ook z.i. heter is om in het besluit niet te spreken van onbehard wandelpad, maar daarvoor te plaatsen, dat het pad zoodanig moet worden ingericht dat het voor wandelpad geschikt is. Aan don heer Enschedé dus de wijze, waarop hij dit wil doen. Deze kleine wijziging wordt goed gekeurd en daarna met algemeene stemmen het geheels besluit. Ter sprake wordt nog gebracht de wenschelijkheid van de beharding en verbreeding van een weg naar Zandvoort, korter dan de bestaan de. De VOORZ. wijst erop, dat daar voor de medewerking van mevr. van Vliet noodig is. Besloten wordt, dat de commissie der Plantsoenen deze zaak nader zal onderzoeken. PUNT 2. Het kohier der belasting op het houden van honden, voor den dienst van het jaar 1903, wordt vastgesteld en goedgekeurd tot een bedrag van t 833. PUNT 3. B. em W. stellen voor het presentie geld van de leerplicht-commissie als volgt te regölen. Te beginnen met 't jaar 1904 zal voor deze commissie als preiseniie-- geld van hare leden, over het vooraf gaande jaar, worden beschikbaar ge steld, een bedrag van 1 per lid en per door he mbijgewoonde vergade ring, tot een totaal-maximum bedrag van f 180. Ten behoeve van de te Vogelenzang wonende leden zal voor noodzakelijk gemaakte reiskosten f 0.50 per lid woi'den betaald. De secretaris der commissje zendt uiterlijk in de maand Maart een des betreffende staat over het afgeloopen jaar in. Wordt goedgekeurd. PUNT 4. B. en W. stellen voor aan B. en W. te Haarlem een schrijven te richten als antwoord op hun mede- deeling omtrent heit onderhoud der Kleverlaan. In dat schrijven wordt gezegd dat de Raad van Bloemendaal de verklaring van Haarlem, dat zij de Kleverlaan te zijner tijd zal doen opknappen, niet voldoende acht, ter wijl zulk een opknapping naar 's Raads oordeel niet is in overeen stemming met de verplichtingen, welke hij Prov. Reglement, voor pu blieke wegen zijn voorgeschreven. Tevens geeft de Raad zijn voorne men te kennen dat voortaan voor re- kening dezer gemeente zullen wor- den onderhouden de Korte Klevar- laan en de Beeklaan, van welk on- 1 derhoud de Raad. de gemeente Haar lem ontheven acht na de opheffing der tol op de Kleverlaan. PUNT 5. Voor de verkiezing van leden voor de Kamer van Arbeid voor de Bloem bollenteelt voor da gemeenten Haar lem. Schoten, Velsen. Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, Heemstede, Bennebroek en Bloemendaal op 7 April a.s. (herstemming op 16 April) worden in het stembureau aangewe zen de heeren: A. Roozen tot voorz., en C. J. Roozen Hz. en A. F. Bijvoet. Tot plaatsvervangend voorzitter1 wordt benoemd de heer N. Rouwens, en tot plaatsvervangende leden de heeren A. Koolhoven en P. Tideman. PUNT 6. Tot ambtenaar1 van den Burgerl. Stand weird benoemd de heer van I-Iooff. die deze benoeming aannam. PUNT 7. B. en W. stellen voor eene oproe ping te doen voor eene onderwijzeres (inhet bezit van acte handwerken) i oor de aanvangsklasse der school te Bloemendaal op eem aanvangssalaris van 1 600. Wordt goedgekeurd. PUNT 8. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den chef van politie A Lokerse, met ingang van 1 Janu ari 1903 te bepalen op f 700 en voorts dat die jaarwedde met ingang van 1 Jan. 1904 zal bedragen f 750, onder bepaling, dat die jaarlijks, met in gang van 1 Jan. van de volgende ja ren, zal worden verhoogd met f 25, tot een maximum bedrag van f 900. De heer BOREEL wenscht bet maximum niet le bepalen. De lieer TIDEMAsN, hoewel veel I voor dit denkbeeld gevoeilende, acht, het een bezwaar geen maximum te noemen; doch meent dat het gevoelen van den Raad is, dat mocht eene an dere gemeente soms trachten dezen j geschikten ambtenaar aan Bloemen daal te onttrekken B. en W. altijd: een voorstel kunnen d'oen het maxi mum te verhoogen. Door applaus toont de Raad hiermede zijn instem ming. Het. voorstel wordt daarna goedge keurd. PUNT 9. Verder wordt voorgesteld: lo. om nog twee politie-beambten te doen aanstellen, waarvan 1 te Vogelen zang en 1 voor de afdeeling Duinlust park em omgeving. 2o. om de jaarweddie der agenten te regelen als -volgt: De agenten worden aangesteld drie maanden op proe/f tegen eene beloo ning van 500 's jaars. Bij gebleken geschiktheid worden zij vast aange steld, en gekleed in uniform met uit rusting. Na een jaar: dienst wordt bij gebleken geschiktheid en betoonden' ijver de jaarwedde tot 550 verhoogd, eu jaarlijks met f 25 tot een maxi mum van voorloopig f 600. Dez© regeling gieldt ook voor de thans in dienst zijnde- agenten en wordt berekend vanaf den datum hunner indiensttreding alg zoodanig De VOORZ. voegt hieraan toe, dat de vorige regeling oorzaak is ge weest, dat Bloemendaal 2 zijner beste beambten heeft moeten missen, en dat goede sollicitanten zich terug trokken. In Haarlem waren de tractemen- I ten oneindig beter; vandaar dat deze nieuwe regeling is 'ingediend, die beter aan de tegenwoordige toestan den past. Nog wijst de VOORZITTER erop. dat de Raad binnenkort een voorstel zal bereiken om de politie-dienaren van goede woningen te voorzien. De heer TER HOFFSTEEDE dringt aan op een ontwerp, betreffende de ponsionneering der beambten. De VOORZ, antwoordt dat dit wel dra gereed zal zijn. PUNT 10, Ter benoeming van een lid van het college van zetters in de plaats van wijlen den heer J. H. Bijvoet zullen aan den Commissaris der Koningin in N.-Hólland! worden voorgedragen de heeren jhr. ridder baronet Speelman en mr. P. Tideman. PUNT 11a. Naar aanleiding van een adres van A. J. Bijvoet en 8 anderen, houden de verzoek dei ingekomen tramplan nen tier visie te leggen, stellen B. en W. voor deze stukken van 611 April ter inzage te leggen voor adressan ten en de uit de ingezetenen gevorm de commissie. PUNT 11 b. B. en W. stellen voor niet in te gaan op het verzoek van leden van het Bestuur der afd. Bloemendaal van den Volksbond, om aan H. M. de Koningin voor te stellen het. maxi mum aantal vergunningen in de ge meente Bloemendaal voor een tijdperk van 5 jaren te verlagen van 24 op 23. De heer TIDEMAN kan zich met dit voorstel niet vereenigen. Volgens de drankwet kan in bijzondere om standigheden het bestaan van een krankzinnigengesticht hier ter plaat- ise, welks bewoners ook mede-rekenen bij de bepaling van het aantal ver gunningen het aantal vergunnin gen worden teruggebracht. Spr. is derhalve voor het verzoek. De VOORZ. -antwoordt, dat volgens de statistiek, de echte kroegen onein- die meer sterken drank verkoopen dan. de gelegenheden, die niet zoo voor ieder toegankelijk zijn. B. en W. hebben dus niets anders te doen dan als eisch te stellen, dat flinke mime gelegenheden voor ver gunning noodig zijn, en desnoods zouden zij kunnen bepalen, dat op den Bloemendaalschen weg geen ver- i gunningen meer gegeven worden. B. en W. meenen echter, dat terugbren ging thans moeilijkheden zal veroor zaken en deze zaak alleen bij de her ziening der strafverordening kan ge regeld worden. Na eenige discussie wordt ten slotte besloten, dat B. en. W. deze zaak zoo spoedig mogelijk zullen regelen. PUNT 11c. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een verzoek van het. bestuur van het Harmoniekorps om het. gymnastieklokaal der openbare school als oefeningslokaal te gebrui ken. De heer TIDEMAN hoopt dat B. en W. nog eens willen overwegen om een andere lokaliteit daarvoor beschik baar te stellen. Her voorstel wordt goedgekeurd. PUNT 11 d. Naar aanleiding van een adres van v. d. Does te Maassluis om concessie voor de oprichting van een steenko- lengaisfabriek stellen B. en W. voor adressant te berichten, dat in de ge meen! e voorloopig geen behoefte aan een gasfabriek bestaat. Wordt goedgekeurd. PUNT 11e. B. en W. stellen, voor afwijzend te, beschikken op een adres van C. v. d. Kwast en L. Kouwenberg, verzoeken de voor den bouw van een dubbele- villa te Bloemendaal te mogen, afwij ken van de bepalingen van art. 53 der Politie-verord eni ng. Dit voorstel is gegrond op het feit, dat het verzoek in strijd is met het Raadsbesluit van 3 Sept. 1901, waar. om adressant moet worden uitgenoo- digd een nieuw plan in te dienen. Wordt goedgekeurd. PUNT llf. ingekomen is een adres van de Bloemend. Expl. maatsch. Harte lust'1 houdende verzoek te willen voort zien in den aanleg van de drinkwa terleiding. B. en W. geven den Raad in over weging B. en W. op te dragen alle te dezer zake ingekomen adressen te> stellen in handen der commissie voor cle parken en plantsoenen, met, op dracht den Raad zoodra mogelijk te. dienen van bericht en advies. Hierbij zijn nog'gevoegd de gisteren ingeko men plannen met de toelichting tot het aanleggen van wegen en hel. bouwplan, rioleering enz. van de: maatsch. Hartelust, d'ie zij volgens art. 48 der Politieverordening alsnog had in te dienen. Wordt goedgekeurd. Ingekoinën Stukken en Mededee- lingen. Van de Ned. Bell-Telefoonmij. is be richt ingekomen dat zij de vergun ning voor den aanleg en exploitatie van voor publiek verkeer bestemde telefoonverbindingen te Bloemendaal onder de vastgestelde voorwaarden aanvaardt. Met het oog op het kleine aantal aanvragen om aansluiting in den Aerdenhout (2), en. in verband daar mede het niet tot standkomen der aansluiting, vraagt de heer BIS- P1NCK, of B. en W. willen overwe gen om dan voor gemeentedienst een eigen lijn in dienst te stellen. De heer TIDEMAN zou gaarne zien dal B. en W. nog eens de aandacht op deze zaak vestigden en in circu laires de voorwaarden van aansluiting uiteenzetten. De VOORZ. zegt overweging toe. Het verslag der plaatselijke school commissie wordt voor kennisgeving aangenomen. De. heer TIDEMAN wees er nog op, dat het. verslag niet alleen statisti sche gegevens moet bevatten, doch een beredeneerd verslag over den toestand van 't onderwijs moet zijn, Spr. hoopt, dat hiermede het volgend jaar rekening zal worden gehouden. Inzake een adres van den heer Hes- seis om afwijking van art. 53 der Pol. j Verordening hij den bouw eener wo ning, stellen B. en W. voor adressant mee te deelen, dat de rooilijn moet getrokken worden uit den zuidelijken hoek van Willemsoord naar den oos- telijken hoek van den koepel. Word'i goedgekeurd. Door den heer C. Vogel wordt ver- )ocht hem bij verbouwing zijner wo ning ontheffing te verleenen van art. 52 der Alg. Politie verordening. Wordt gesteld in handen van B. en W. om praeadvies Namens het Rijk wordt medege deeld. dat het 't aanbod der gemeente aanvaardt en. alzoo tot stichting van een postkantoor zal overgaan op het daartoe door de Gemeente kosteloos af te staan terrein. De Raad sprak zijn bevreemding er over uit, dat niet op alle gestelde vra gen was geantwoord. Kameroverzicht. D© behandeling der stakingswettm in de Tweede Kamer begon gisteren ondJer een begrijpelijk grootei belang stelling, ev-enwei niet blijkend uit opeenhooping van massa's menschen op het Binnenhof. Daarvan wag het nieuwtje nu af. Na de kalme, korte rede van den heetf' Mees, die zijn stem vóór de wet ten motiveerde, ai hieven bij hem en kele bedenkingen bestaan, kwam de heer Troelstra aan het woord en hij bleef nagenoeg den ganschen dag aan. het praten. Zijn rede is in hoofdzaak per telegraaf medegedeeld. Wij wil len evenwel enkele saillante gedeel ten nog iets uitvoeriger mededeelen. De heer Txoelstra begint met een aanval op den premier. En in diens rede bij de interpellaties èn in de thans gewisselde stukken mistte hij christelijke barmhartigheid, humani teit. politiek verstand, tegenover die nu reeds 13 jaar oude klachten en grieven der arbeiders. Er was enkel vrees in voor do almacht der revolu tionairen, enkel één wensch, de su prematie van hjet Staatsgezag. Als spr. vraagt welk astraal lichaam het natuurlijke lichaam van dezen pre mier omgeeft, dan ziet hij er geen Calvijn omheen, maar een Napoleon of liever nog een Bismarck, uit het jaar 1878, na den strijd legen de na- tionaal-libeiralen, die die .socialisten niet wiiden onderdrukken. De heer Lieftinck: Dat is 'hier ook gebleken. De heer Troelstra: Wij zullen zien of zij er nu ook voor te vinden zijn. De lieer Lieftinck. Zij waren en* niet voor te vinden. De heer Troelstra: Alzoo in 't ver leden, nu niet meer. Nu wij zullen zien wat de vrijheidlievende Fries bij do eindstemming zal doen. Niet zonder door den Voorzitter in het gareel te zijn gehouden, begaf de heer Troelstra zich nu op het ge bied dar algemeene politiek, aanvoe rende. da.t het 't doel van Min. Kuy- per. dien hij een Bismarck in het klein noemde, enkel was om d© libe ralen voor zich te winnen, teneinde de socialisten beter te kunnen ver pletieren. Deze tactiek deerde de so cialisten niet. Integendeel zij wenden e sterker dioor. Spreker wees op Duitischland, waar Bismarck's pogen had gefaald. De Reg. rieip nu alle partijen op voor de handhaving van het gezag en wie niet meeging heette revolutionair. Doch ide socialisten wildon evengoed het gezagsbegrip als de liberalen. Alleen de anarchis ten waren, tegen het gezag maar zij zijn door do jongste gebeurtenis- san sterker geword.ep. Vervolgens zette d© spreker uiteen, dat kennelijk het, doel was om den invloed der neutrale vakvereeniging aan banden te legigen door de strafwetnovelle. Maar kende men de neutrale ve-ree- niging wèl? Een opmerking van de.n Voorzitter beantwoordend met de mededeeling. dat hst hem er niet om te doen was het débat, te rekken, deed de heer Troelstra een beroep op de Kamer om hem in de gelegenheid te stallen die neutralq vakvereeniging te verdedigen tegen de verdenking van terrorisme te willen uitoefenen, waarvoor z.i. geen vrees behoeft te bestaan. Spr. gaat na wat de diamantbewer kers, de bootwerkers, die schilders, slucadoors en tal van andere vakver- cenigiiigen op het gebied van loons- verhooging en arbeidsduur hebben tot stand gebracht en wat mieer is gedaan tot verbetering der positie der arbeiders, van typografen, siga renmakers, landarbeiders, timmer lieden, enz. Hij schetst voorts dé ze delijke verheffing in de arbeiders kringen. in de gelederen van de dia mantbewerkers, die bijv. uit het werk van Quérido: „Levensgang", zoo noodig is gebleken; hij wijst op dé afneming van het drankmisbruik, op ,de bibliotheken en cursusvergaderin gen in tal van arbeidskringen; plot selinge stakingen komen niet buiten de besturen voorMaandag houden is zeer verminderd het bez'igen van ruwe onzedelijke taal is niet meer zoo erg als vnoeger. Intusschen erkennende, dat er in de vakvereeniging nog wel het een en ander niet in orde is, verdedigt hij staking, het tqgengaan van het in dienst nemen van onderkruipers, enz. als geoorloofde middelen van pressie. Nu heette het, weil dat men het. vakverenigingsleven niet wilde fnuiken, maar den arbeid beschermen Maar de grens was moeilijk te trek ken. Nogmaals betoogende, dat van terrorism© Ln de Januaridagen geen sprake was. enkele geïsoleerde feiten uitgezonderd, vergeleek hij de straf bepalingen met de buitenlandsche wetgeving, om te concludeeren, dat de Regeering, wraak willende oefe nen. een aanslag in den zin had op cle vakvereeniging en daarbij onder de pressie dep, reactionairen han delde. Men heeft gezegd: wij malen niet om het geschetter der revolutionai ren, om da bedreiging met staking. Maar toch, art. 284 nieuw bewijst dat men di© woorden niet te serieus moet nemen. Want er is groote verbete ring. Posten is nu niet meer straf baar als hinder of overt ast. Het art. zal niet meer toe te passen zijn op bedreiging met werkstaking of boycot van den patroon. mits het begrip "Ujkheid vaststaat; beteeikent het ..daad" dan is het art. even slecht als het oorspronkelijke; maar is het. ge lijk prof. v. d:. Hoeven het bij de be handeling van het Mil. strafwetboek geuit en door den Min. van Justitie beaamd is, lichamelijke aanraking dan is het art. zeer verzacht. Dat overtgens de ontneming van het passief en actief kiesrecht hier is vervallen, is een reden voor spreker om hen die er tegen hebben geageerd geluk te. wenschen. Maar waarom hij art. 358bis die bijkomende straf nu behouden? Men ontneme den arbei der om een oeconomïsch vergrijp geen politieke rechten. Over art. 426 zal spflèiker zich later uiten. De straf is notr niet genoeg verlaagd en de terminologie van het delict laat te wenschen over. Doch daarover nader. Wat bettieft art. 358bis de wijzi gingen zijn ïïljna niet toegelicht; de personen in openbaren dienst zijn vervallen, de ambtenaren alleen blij ven; de gemeente-werklieden zijn er dus uit verdwenen. Dat is een beetje redelijker. Maaii in hoever is nu de beperking van hét stakingsrecht voor spoorweg personeel noodig? Om het publiek be lang bij het spoorweg-verkeer. Gaat men van dat principe uit, dan moet het stakingsrecht meer' en meer wor den beperkt; dan gaat man den weg op om naast ambtenaren en werklie den ook personen in particulieren dienst hat recht te ontnemen. Spr. meende dat men den werkman zijn wapen moest laten, vertrouwen in hem stellende an begrijpende, dat hij er. geen lichtvaardig gebruik van zou maken, wijl het ook hemzelven wonden kon. Het stakingsrecht moest ook voor het spoorweg-personeel be- houdén blijven, want de Reg. kon wiel arbitrage voorschrijven, maar zich toch niet mengen in de finan- cieele verhouding van personeel en directies. Staking op tertmijn was geen staking. Contract en eedbreuk was het spoorweg-personeel verwe ten. De beschuldiging was absoluut onbewezen. Eindelijk deeid hij uitko men dat de aangekondigde bestuurs maatregel' niet bestemd was voor den kleinen man, maar om de liberalen te lijmen. Spr. concludeert dat wij hier heb ben te doen met een stuk reactiio- naire wetgeving, dwingend op een terrein waar dwang neerkomt op partijdigheid, een inbreuk op het recht en wantrouwen in het minder intellectueel deel van ons volk. Wat spr. in het astral© beeld, dat. dezen premier omringt, mist, het zijn de zachtmoedige trékken van den man van Nazareth. _Namens zij" politieke vrienden, dr. Kuyper's medestanders. verklaarde de heer Heemskerk, dat zij vóór de wetten zouden stemmen. Niemand had iets anders verwacht. Hij gaf dan ook een verdediging van de strafwetartikelen die hij humaner noemde dan de buitenlandsche wet geving zoowel als van de voorstel len in het algemeen, hier en daar een enkel argument van .den heer Tnoölstra ontmoetend. Heden 10 uur voortzetting. !>e plaat van „Het Veilt" We lezen in het N. v. N. De ergerlijke plaat, van „Het Volk", waai'op minister Ivuyper wordt afge beeld als worger van den arbeider, is door enkele winkeliers voor hun ramen gehangen. De officier van justitie heeft, naar wij vernemen, hun doen weten, dat zij d'ie platen haddien weg te nemen, daar anders een strafvervolging te gen hen zou worden ingesteld. Mogen we daaruit opmaken, dat de officier het voornemen heeft in ieder geval hetzij tegen „Het, Volk", hetzij tegen den teekenaar der smadelijke plaat op te treden? Tegen den oorlog. De Nationale Vrouwenraad van Ne derland heeft alle aangesloten ver- eenigingen en hare afdeelingen opge wekt tot medewerking aan de jaarlijks in Mei te houden internationale betoo ging tegen den' oorlog. Spoorwegongeluk. Gisteravond omstreeks halfzes reed op het westelijk rangeerterrein te> Amsterdam ongeveer ter hoogte van het Administratiegebouw, een trein, (zoogenaamd ledig convooi), terugkee- rende van de petroleumhaven. Een rangeerende locomotief no. 379 reed van uit de richting van liet Centraal station en waarschijnlijk door ver keerden wisselstand botsten de belde machines met groote kracht legen el kaar. De schok was hevig. Het ach terste gedeelte van de rangeerende locomotief werd ingedrukt en een zes tal wagens van het convooi werd uit de rails geworpen. Ook de rails en- wissels op het terrein werden zwaar beschadigd. Gelukkig kwamen de beide machi nisten Basenburg en Leedens met den schrik vrij. De stationschef, de heer Van Vas- «fin, was spoedig op het. terrein en door sterke ploegen werkvolk werdi onmiddellijk begonnen met het vrij maken van het, terrein, daar het bin nenrijden en uitrijden van treinen zeer belemmerd was. Eenige Y-lampen en de noodige pe- troleuml'akkels wórden aangebracht en onder deze verlichting begonnen de werkzaamheden. Omstreeks tien uur was de verbin ding met het station bijna vrij, maar gedurende den gelieelen nacht bleef men doende met het herstellen van de communicatie. Zooals gezegd, de materieele schade, is vrij groot, maar ongelukken had den niet plaats. Staatspensioneeriiig. De 3e jaarvergadering van den Bond voor Staatspensionneering wordt op 27 Mei te Apeldoorn gehouden. Aan de orde komt o:a, een voorstel van het hoofdbestuur om een adres te zenden aan den minister van hinr nenlandscbe zaken, waarin aange drongen wordt op de totstandkoming eener wet op de ouderdomsverzekeriug zonder premiebetalingeen voorstel van Arnhem om zoo mogelijk een of twee afgevaardigden naar benemar ken te zenden om het daar vigeerend stelsel te bestudeeren en een zoo vol ledig mogelijk rapport uit te brengen. Voorts wordt voorgcsleld. dat spre kers, die bij hun optreden propagan da maken vóór of tegen een bepaal de partijpolitiek, door het hoofdbe stuur kunnen worden gedisqualifi- ceerd. Actio Spoorwegpeisonee Men meldt uit Den Haag van gister avond Hedenavond half elf werd zoowel op straat als huis aan huis een mani fest, verspreid van de Algemeene Ne- derlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, afdeeling Den Haag. waarin o.m. wordt medegedeeld dat de spoorwegorganisatie, om tot kalm overleg te kunnen geraken, geen tijdstip of ultimatum stelde om den maatschappijen gelegenheid te

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2