Tweede Blad, Liefde en Haat. Beboerende bg „Haarlem's öagblad" van Maandag 6 April 1903 Mr. 6084 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Besluit van lü Nov. No. 22, lbilif. De Haarlemsche HancLelsvereeniging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van dien' tijd. wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer veel ~evallen. zaken van verschil lenden aard betreffende, is zij opge treden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blok geeft dit te waar- deeren door als lid der vereeniging toe te treden. Kr zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar,, ieder nering doende. ja zelfs particulieren moesten lid worden om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs gtelt, dat de Haarlemsche Handelsver- eeniging steeds opneemt als doende, vrat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele, en zeer groot tegenover de geringe jaarlüksche contributie van f 2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereniging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en informatiën voor '-en in winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen,die ook in pro- ceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter. Spaarne 94, alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heer en Laane en Van Bern,mei, Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Bc^nstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pCt. der vordering, voor incasso's, door hemiddeline der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berkend. Bovendien moet 10 c. voor port steedö worden bijgevoegd, bij in zending van vorderingen door bemid deling deir advocaten te innen. De kosten van informatiën naar bui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt Pretentiëu op buiten de stad wonen de personen worden niet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor portovergoe ding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechts kundige adviezen werden in het aJge- loopen jaar gegeven. In de maanden Mei en Juni a. c. zijn 66 vorderingen tot een bedrag van f 1248.36 behaald. 15 vorderingen wor den afbetaald, en 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient-het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat. ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur, en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. ..Zij. die nu reeds toetreden tot lid der Haarlemsche Handelsvereniging over het jaar 19031904, genieten tot 1 Mei a.s alle voorrechten als gewoon lid." Men wordt geraden alvorens te le veren aan: Mevrouw de Wed. Bitterberg. hotel Zomerzorg. Bloemendaal. mejuffrouw Van Gunsteren (dochter). Barrevoet- straat 9rood; J. B. F. Wijdeman. An- thoniestraat 67; H. Boogaard. Spaarn- wouderstraat 24, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Stadsnieuws. Op de groote zaal van het Stedelijk Museum (Raadhuis) zijn tentoongesteld teekeningen uit den Alias van Haarlem afbeeldende ..een kijkje in het Oude Haarlem". Het museum is dagelijks geopend van 103 uur. Des Zondags is de toe gang vrij. Het Haarlem sch Muziek- korps heeft voor het Concert van Zon dag 5 April voor de leden van het Brongebouw een bijzonder program- in a. V'-'or het eerst wordt uitgevoerd M i 11 I© a». Vertaald uit het ENG EI.SCH. 29) Heer. uw bedoeling is mij duide lijk geworden, ik zal zelf uw ver moedens zoo klaar als den dag ma ken. Harden is mijn bloedverwant. Eens was hij mijn vriend. Toch zou hij uw gevangene zijn. als hij eenige uren geleden mij in de handen ge vallen was. Maar nu ben ik mijzelf weer. Goddank! En ik hob hiermee afgedaan. Er zijn anderen, die beter uw bevelen kunnen uitvoeren dan Antony Maunsell. Cromwell was half van zijn stoel opgestaan, toen Maunseill sprak en nu riep hij uit met een stem, half verstikt door woede. Wat! je durft mij te verlooche nen? Durven is niet het rechte woord hier. Geen zwaard was zoo scherp, geen hart zoo standvastig dan hei mijne voor uwe zaak. Maar dit is mij te machtig. Ik geef het op. Er zijn plichten die de eepe man dein ande- Les Préludies van Liszt naar Lamarti- ne, verder muziek uit La Passione di Christi. van Perosi, een Balade en Po- lonaisse voor viool-solo van Vieux- temps. door den heer Boekwijt; het tweede gedeelte bevat alleen werken van Richardi Wagner o. a. de ouverture Tannhauser. Chab lonen. Van de firma A. Resink, stoom-calcarius-fabriek. ont vingen we een collectie chablonen voor het aanbrengen van decoraties op muren ei> plafonds. Ze zijn tón behoeve van schilders en stucadoors voor decoratief werk met Resink's ealcarium en olieverf. Wij vonden er heel mooie patronen onder. Ze bestaan veelal uit recht- en ge bogen-lij nige ornamentiek, bloemfigu ren. enz. Eenvoudig .smaakvol van lijn. Opening van het 2de Volks- Douche-Badhuis. Vrijdagmiddag te half drie had de opening van het 2de Volks-Douche- Badhuis op het Leidscheplein plaats. Een smaakvol gebouwtje, dat voor zeker een sieraad voor het Leidsche kwartier genoemd mag worden. Bin nengekomen ziet men recht voor zich een zeer net kantoortje, alwaar men de biljetten kan hekomen. Aan de rechterhand eon deur ingaand, komt men in een groote hal, die er frisch uitziet en op degelijke wijze verfrischt kan worden. Een twintigtal badka mertjes in het rond ook deze zien er zeer geriefelijk uit. Dit is de goed- koopere afdeeling-. Aan den anderen kant bevin.dt zich een zestal badkamertjes eerste klasse Hierachter is een mooie en practisch ingerichte wachtkamer. Het geheel maakt een goeden indruk. Boven is het woonhuis van den concierge, eeni zeer net en ruim kamertje, met daar achter een aardig slaapvertrek. Be neden staan een drietal groote ka chels en. is de bergplaats voor de brandstoffen. Van dc- honderd genoodigden had den slechts een vijfentw'intigtal van hun invitatie gebruik gemaakt. Onder deze merkten wij op het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente, den voorzit ter van het Witte Kruis en den se cretaris, eenige doctoren en verschil lende raadsleden. De heer van den Berg, voorzitter van de afd. Haarlem, van het Witte Krui®, sprak eenige woorden ter opening. Spr. begon met te zeggen, dat toen in het jaar 1890 't eerste volksbad- huis hier in Haarlem geopend werd, het groote nut van zulk een instelling voor de gemeente eerst uitkwam. Reeds dadelijk bleek dat er een twee de badhuis voor het volk geopend moest worden. Daarom heeft men in dit gedeelte van het Leidsche kwar tier zulk een gebouw geplaatst, om dat het hier een druk bevolkt gedee! te der stad is. Jaarlijks werden in het eerste bad huis niet minder dan 24000 baden ge nomen dit lis rau nog wel niet veel. maar in aanmerking genomen dat. er van deze 24000 slechts een duizendtal vrouwen gebruik van; deze baden maakten, gaat dit nogal. De oorzaak dat een gering aantal vrouwen van deze gelegenheid gebruik maken, schijnt hierin te zitten, dat velen ha- rer meenen. dat het voor een vrouw niet net is buitenshuis te badeh. Wel licht dat dit zal veranderen, wan neer er schoolbaden gebruikt zullen worden. Door het flinke werk van den ar chitect den heer Roog, in overleg met. den heer Th. A. Koster van Amster dam, is alhier zulk een practisch ge bouw tot stand gekomen. Het kan voor twee doeleinden gebruikt wor den. Ten eerste voor het publiek en ten tweede voor de schoolkinderen. Een twintigtal kunnen van deze in richting gebruik maken, terwijl jnaar een mengpijp behoeft geopend te. worden, om alle twintig douches in gebruik te stellen. Ook van buiten doet het gebouw 't oog aangenaam aan. 't Geeft ons een indruk van de bekwaamheid van den architect Roog. Verder bracht spreker nog zijn dank aan den Heer Bakker, aannemer, ook hij heeft getoond een goed vakman te zijn. en aan den heer Koster voor het aanleggen der pijpen. Tot ons genoegen, zei spr.. zien wij hier ook den voorzitter en den secre taris van het Witte Kruis. Ik dank deze heeren dan ook. dat zij zich een reis van Amsterdam naar hier hebben getroost, om de opening bij te wonen. Na nog een woord van dank aan alle aanwezigen te hebben gebracht, eindigde de heer Van der Berg met het Volksbadhuis ten zeerste aan te bevelen bij die heeren doctoren. Hierna ging men over tot het be zichtigen van het gebouw. Maan dag a.s. zal het voor 't publiek ge opend worden, terwijl men Zondag ril kijk]-- lean gaan nemen ren niet mag opleggeu. Er zijn din gen, die een man niet mag doen, en dit is er een voor mij; en op uw ge weten af, Olivier Cromwell, ge weet, dat ik gelijk heb. Met een sneJ, ongeduldig gebaar sprong Cromwell op en liep met haas tige stappen de kamer op en neer. Toen bleef hij plotseling dicht bij Maunsell staan en vroeg: Is er iD het diepst van uw hart niet een andere reden? Maunsell wist en voelde, dat die vernuftige, onderzoekende oogen tot in het diepst van zijn ziel lazen, maar hij wajs al genoeg gepijnigd, en zijn hoop was gestorven; dat eene geheim van zijn hart zou met rem sterven. Edele Heer, zei hij, ik heb geant woord. Zoo stonden zij een oogenblik el kaar aan te zien, toen sprak Crom well langzaam en op gematigden toon: Kolonel Maunsell, ik wil u in deze zaak niet overhaasten. Geluk kig voor u herinner ik mij t® goed uw vroegere diensten, maar voor het oogenblik zal Pride uw plaats hier innemen, rk wensch geen onverschil ligen om mij heen te zien. Gij zijt vrij Coombe Royal te verlaten den Naar wij vernemen, zullen' de 25 3de klasse spoorrijtuigen be staande uit elf coupé s en de 10 nieuw model gemengde rijtuigen bestaande, uit 8A coupé, voor rekening der H. IJ. S. M. in den maak aan de Kon. Rijtuigfabriek van de firma Beynes van electrisch licht worden voorzien. Heden zijn alhier door den, commissionair in buitenlandsche groenten. D. de Mooy, de eerste kom kommers aan de groentenmarkt aan gevoerd en opgekocht door «V. N\s- sen. Gasthuisstraat. Dit Ls 12 aagen vroeger als het vorige :aax In het badhuis aan den itcu- denhorn zijn in de afgeloopeu v eek 634 baden genomen. Bij de op 31 Maartdoor het Departement van Oorlog gehouden aanbesteding is Tie levering van. 300.000 K.G. Gietijzer gegund aan den heer A. Resink. firma A. Resink en Co. alhier. Uit de Omstreken. Vftïsen Aan <le Naamlooze Vennootschap .Melkinrichting Velsen". is vergun ning verleend tot oprichting van eene zuivelfabriek op het perceel sectie H 3387 te Wijkeroog. Beverwijk. De bouw van een winkelhuis voor re kening van Gebrs. Meenken aan de Breestraat, waarvoor het laagst was in geschreven voor 16465, trewijl de ra ming 13000 bedroeg, is niet gegund. Over eenige tijd zal een nieuwe aanbe steding plaats hebben. Door een ingezetene dezer gemeente is jaarlijks 100 (beschikbaar gesteld tot bet doen opleiden van den besten leer ling der herhalingsschool aan de school voor Kunstnijverheid te Amsterdam. Binnenland. Kamerorerzicht. Blijven de zaken gaan. zooals het gisteren ging dan zal het al heel mooi wezen als Woensdagmiddag de alge meene beraadslaging over de stakings wei ten ten einde loopt. Onze uitvoerige telegrammen heb ben geen aanvulling noodig. Maar wij wenschen nog even liet debat na te gaan. Men zou een scheiding kun nen maken tusschen de sprekers die o v er de wetten en over de wetten spraken. De rede van den heer Scha per, men zal dat bemerkt hebben, was weinig feitelijk anders dan een be strijding van het optreden der chris telijke arbeidersorganisaties, wier steun aan de Reg. en wier ijveren vóór de wetten hij treurig noemde. Natuurlijk stond men hem te woord. De eerste dtie dat deed was de heer Tal ma. Zonder de christelijke vakbeweging te verdedigen tegenover alle aanvallen meende deze spr. dat er ondanks haar jeugd en kleinheid een resultaat door is verkregen dat verbazing wekt De christelijke vakbeweging moet steeds zijn het correctief tegen de neutrale, als deze niet voor werkelijke rechten opkomt; als zij niet onder socialisti sche invloeden deelneemt aan den klassenstrijd Daarvan is nu 't bewijs geleverd; het is bewezen dat de vakbe weging, op verkeerde banen komende, geen blijvende machten voor den ar beider kan opleveren. En later deed het de heer Passtoors. Op den voorgrond stellende, dat van socialistische zijde de gebeurtenissen van Januari in een volkomen onjuist licht waren gesteld, juichte hij de ge nomen regeeringsmaatregelen toe. Vervolgens zette hii uiteen dat reeds bij de interpellaties gebleken is dat er van algemeene werkstaking niets kon komen. In dit gedeelte van zijn rede geraakte die heer Passtoors in een vrij heftige dialoog gewikkeld met. den heer Troelstra. Het is bewezen zeide hij, dat er geen 90,000. maar niet meer dan 40.000 werklieden achter de beweging ston den. Men heeft ook gezegd dat er f 100,000 voor de stakers per week ge reed lag. Als dat waar was zou 't niet zoo rustig in 't land zijn. Neen. ware hetgeen wat gezegd, juist geweest, dan had de algemeene staking er reeds moeten zijn. De heer Troelstra: Gij speelt met vuur. Let er op wat ik u zeg: ge pro voceert De Voorzitter verzoekt den heer Troelstra niet te interrumpeeren. De heer Troelstra herhaalt dat de heer Passtoors provoceert. De heer Passtoors: De leiders heb ben een reuzen-fiasco gemaakt met hun bedreiging van algemeene werk staking. De heer Troelstra: Wacht maar. de zaak is nog niet afgeloopen! De heer Passtoors wenscht nader dag, dat ik vertrek, maar niet voor dien tijd en ik verzoek u mij uw' woord te geven dit huis niet te ver laten. tenzij ik heit u beveel. Stemt ij daarin toe? Maunsell boog hij durfde nog niet te spreken en verliet de ka nier; toen hij wegging, drong zich de waarheid aan hem op. dat de mooie carrière, die hij zichzelf gemaakt had plotseling tot niets was geworden en toch voelde hij zich gelukkiger. Toen de deur zich achter hem sloot stond Cromwell even in gepeins ver zonken en toen naar 't open venster gaande, zette hij zijn handen op de kozijnen en keek naar buiten in den helderen maneschijn. Zijn oogien bleven rusten op het duistere landschap, maar zijn ge dachten verwijlden niet bij zijn zil veren, Ischeimejrende schoonheid. Alles was nu zwijgend en stil. of schoon zoo nu en dan de schelle roep van een schildwacht tot zijn ooren doordrong en eens hoorde hij den slag van galoppeerende hoeven, toen een postrijder Coombe RoyaJ verliet. Blauwe oogen en gouden lokken en een lief gelaat, zoo vervolgde hij zijn gedachten. Och! zij behalen nietr tegenstaande alles de overwinning en aan te toonen dat er alle reden is ge weest om over terrorisme te spreken. De heer Troelstra: Noem dan feiten en namen! De heer Passtoors noemt eenige fei ten. waarbij de heer Troelstra hem na der in de rede valt De Voorzitter verzoekt den heer Troelstra den spreker niet te hinderen; de Kamer heeft hem uren lang aange hoord en hij late nu anderen aan 't woord. Daarna neemt de heer Passtoors het meer bepaaldelijk voor de christ. ar beiders OT> Hij zegt dat de Katholieke arbeiders onderkruipers worden genoemd. Zij willen steeds in 't belang der werklie den meewerken, maar langs den weg van orde en wet. Als men echter revo lutie wil. dan doen zij niet mede. En als men van onderkruipers spreekt, dan is het ook bij de socialisten niet pluis; bij een staking bij de ..Leipzi- ger Volksztg." werd blad ook door ouderkruipers gezet. Spr. wijst er op dat bij het dreigen met de afsnijding- van het gas te Amsterdam, de admini strateur van Het Volk" trachtte bij een ander het blad gedrukt te krijgen, waai- 't licht niet kon worden afgesne- dem (Gelach.) Die patroon weigerde onderkruiper te zijn. (Hilariteit). Zich verheugende in den vooruit gang van de neutrale vakvereenigin- gen. meent spr. dat de moreele voor uitgang wel zal zijn te danken aan den omgang met de christelijke ver- eenigingen. (Gelach). Als zelfbewuste mannen zullen spr en zijn vrienden gaarne tegenover terrorisme en tyran- nie deze wetten steunen. (Geroep rechts: bravo!) Wat nu de sprekers over de straf wet zeiden, was voor een deel van polemischen aard "-ericht tegen het geen sedert 31 Januari door anderen is gezegd en geschreven. Dat ter zijde latend zullen wij in het kort de po sitie aangeven door elk der sprekers ingenomen. De heer Talrna stond op het standpunt dat deze wetten een middel waren van verkeer tegen ter rorisme anarchie; dat contractbreuk moest gestraft worden: dat staking ook met een opzeggingstermijn mogelijk was; dat de arbeidersbeweging moet blijven binnen de perken van wet en recht en daardoor in haar ontwikke ling niet zal worden belemmerd. De heer Drucker. die de staking van 31 Jan. niet zedelijk te rechtvaardigen achtte, kon zich vereenigen met de opinie dat de Reg. doen moest wat zij deed om orde en rust te waarborgen, maar de noodzakelijkheid van de in diening van strafbepalingen gaf hij niet toe. Tijdelijke machtsmiddelen ge ven wilde hii het strafrecht uitbrei den niet. Hij nam het standpunt in dat de voorgedragen bepalingen be- 1 lemmerend zouden zijn voor de vak beweging en toonde dit in bijzonder heden aan. Summa summarum mag men aannemen, dat deze spr. van de club der vrijzinnig-democraten, hij en zijn vrienden, tegen de strafwetnoveile zullen stemmen. Van dr. De Visser weet men precies het tegenovergestel de; hij trad zelfs in een verdediging der strafbepalingen in het bijzonder. De heer Kolkman scheen te spreken uit naam der Katholieke Kamerclub. Zijn redevoeringen zijn altijd geestig ge tint. maar ook politiek gekleurd en hij begon dan ook met een aanvalletje op de critiek der liberale pers. zich ver heugend dat er nu van een partijstem ming toch ï^cen sprake meer zou z" - Maar nu beeft men het doen voor komen alsof de verzachting van de wetsbepaling en de toegezegde maat- regel van bestuur alleen is te danken aan de liberale oppositie. Spreker wil aan die legende een einde maken. Reeds lang voor de bespreking hier over dit punt hebben de vereenigde groepen bij de Reg. op een zoodanige regeling aangedrongen. En nu neemt spr. aan dat er geen politiek in de oppositie is geweest, maar men her- hale het niet te dikwerf, er zijn zoo- veel slechte menschen, die er aan i zouden gaan twijfelen. Deze wetten waren, zeidie hij, uit gelokt door het terrorisme. Dat terrorisme» moest uit zijn. De rustige arbeider moet beschermd' worden tegen plagerijen en dwang tegenover den rustigen arbeider. Spr. ontkent dat de organisaties door de wet worden aangetast; hij ontkent dat de neutrale vakvereenigingen aan banden worden gelegd, als zij op den gewonen ordelijken weg blijven. Doch kwellen zij de menschen, dan worden ze terecht gestraft. Als er van knevtelen sprake is, dan is de orde lijke werkman het tot hiertoe ge daan. Van uitzonderingswetten, die een klasse van burgers buiten het gemeene recht stellen, is hier geen sprake. De wet geldt voor» allen; het spoorwegverkeer is geen partij- of klassenhelang; wie dat verkeer stop zet schaadt het algemeen welzijn en de wet die dit belet, is geen uitzonde ringswet. Spr. vreesdie van dezen Min. van Justitie geen uitzonderingswetten; de Katholieken hebben er het meeat onder geloden en de haat zit eir bij 11ii tegen in. toch moet ik Harden hebben hij is een te scherpe doorn in mijn oog het overige zou ik zijn gang laten gaan. Maar Maunsell! Oude vriend en kameraad! Wat heeft hem in de zen koers gebracht? Ireton zal gelijk hebben. Dwaas, om te denken dat zijn grijze haren hem zouden redden En ik zal de ijzeren hand nog eens weer moeten gebruiken, vrees ik. en hij strekte zijn hand uit en lachte norsch. Dat zal geen goeds brengen voor Maunsell en ook niet voor Har den, evenmin als voor: die lieve meid, vrees ik. Met die woorden keerde hij het venster don rug toe en liep nog eens de kamer op en neer, en toen dachten de opgewonden hersenen aan rust. Hij ging een andere kamer binnen, maar kwam heel spoedig weer terug, want de demon van de slapeloosheid had hem in zijn klauwen, en dan was er van rusten geen sprake. Op een kleine tafel stond een flesch wijn en een karaf water. Hij schonk zich wat wijn in. vermengde het met water en dronk het langzaam. Toen ging hij weer naar zijn schrijftafel en de robijnoogige adder, waarop de lamp rustte, keek neer op zijn gebo gen hoofd. Eenigen tijd verdiepte hij zich in De heer Schaper: Dat is lang ge leden. De heer Kolkman kon op feiten van heden wijzen. Hij herinnert, aan de Culturkampf en de wet tegen de Fransche congregaties. Hij vraagt wat de heeren wel denken van man nen als De Pressensé, die in de Fran sche Kamer, teiiwijl zij hun protest zonden tegen deze wetten, hun stem gaven aan een wet die duizenden buiten de wet plaatste, omdat zij de armen gekleed en gevoed, zieken verpleegd hadden en kinderen onder wezen. maar omdat zij waren Kath. priesters en nonnen. (Luide bravo's). Spr. bracht ten slotte de Reg. zijn hulde voor haar optreden on voor haar overleg en verzekerde haar van den sympathieken steun dor geheele Katholieke partij. Het standpunt van de groep der Unieli heraten werd. met en bene vens hun critiek op de eerste ontwer pen, toegelicht en verdedigd door den heer Rink. Hun gedragslijn was van den begnne af dit: het gezag der Regeering moest worden hooggehou den. maar de strafwet moest i-iet eenzijdig tegen. de spoorwegmannen worden gericht zonder dat hun rechts positie geregeld was. Tegen art. 284 hadden zij dus principieel, tegen 358 opportuniteitsbezwaar. De nieuwe» redactie had veel van die bezwaren weggenomen. Maar het noodzakelijk complement, de regeling der rechts positie. ontbrak nog. Men moest eerst de bijzondeiheden van den aange- kondigden bestuursmaatregel ken nen. Konden zij spr. en zijn vrienden bevredigen des te beter. De heer Staalman nam als naar ge woonte een eanigermate geïsoleerd standpunt in. Hij wilde terrorisme bestrijden door hei eerste deel der strafwetnovelle aan te nemen. Maar hij vilde contractbreuk speciaal van Ispoorwegarbeiders niet straffen, ten- zij alle contractbreuk wei<df gestraft. Het recht van staking mocht niemand worden ontnomen. Men ziet. dat op de enkele punten na. die wij meer omstandig releveer den. het debat geen nieuwe gezichts punten heeft geopend sedert wat er sands 31 Januari is gezegd en ge schreven. Heden 10 uur voortzetting. Wettelijke regeling Tan vrouwen arbeid. Door verscheidene vrouwenvereeni- gingen van verschillende richting, vrouwenvakvereenigingen en gemeng de vakvereenigingen is. op 1 April het Nationale Comité inzake wettelij ke regeling van vrouwenarbeid gecon stitueerd. Mevrouw Rutgers Hoitsema te Rot terdam werd tot presidente van de commissie van uitvoering benoemd. Vegeliuoord, In het jongste nummer van Avicultura komt de volgende advertentie voor: Gevraagd: Vinken, putters, keepen, barmsijsjes, goudvinken, van ieder dui zend per week. Bi*ieven met offerte koopmansprijs, adres: Floralia, Assein. Naar aanleiding hiervan schrijft het „Utr. Dbld".: „Duizend goudvinken, duizend barm sijsjes, duizend keepen, duizend putters duizend vinken iedere week, dat is het wat men zich niet ontziet openlijk in een Nederlandsch blad te vragen. Met wc.k doel? Verspreiding levend om in kooitjes in "t klein te worden verkocht? Duizend van ieder per week? Of dood, vijfduizend nuttige vogels iedere week, voor een oogenblikkelijk gebruik aan de tafels van domme en wreedaardige lekkerbekken? Misschien naar Rusland, waar tegen woordig het eten van musschen en an dere vinkachtigen frirtgillas mode schijnt te zijn? Weet gij wat. het zeggen wil, waarde lezecr, iedere week vijfduizend vogeltjes, die met hun sierlijke kleuren en him vroolijk gezang onze velden en tuin be volken, onttrokken aan hun natuurlijke bestemming? Dat wil zeggen, dat over eenigen tijd geen zangvogel meer in ons land te be kennen is! Terwijl vroeger het gekweel en het ge kwetter in de natuur een lust was om te hooren, thans op menige plek in ons land al reeds doodsche stilte kwik-taartje, meezen, is het geen zeld zaamheid als men ze nog te zien krijgt? Thans wacht ditzelfde lot ook onze sier lijke vinken, met hun deftig kopje en hun roode borst. En terwijl insecten ongehinderd kaal vreten wat zij kunnen vinden, heerscht alom onverschillig zwijgen in de natuur, wier vogelenwereld is uitgemoord". Een millioen colibri's, paradijs- en do atlas, maar de sterke hersenen schenen ditmaal vermoeid en afge mat; de atlas opzij werpend, viel zijn oog op een ongeopende enveloppe. Hij scheurde haar haastig open. en al lezende kwam er een toornige blos op zijn gelaat en zijn sterke hand verfrommelde het papier, dat zij vast hield. Het was niets minder dan een brief van Pounceby en Gristock, waarin zij hem den raad gaven het leger te ontbinden, en het Parlement weer alles over te laten, met een boos aardige aanwijzing in nederige woor den vervat, dat voor Zijn© Hoogheid een tijd van rust was gekomen, die hem met het oog op zijn onvergelij kelijke dienstep voor zijn land wel toekwam. Alle gedachten aan Harden en Maunsell waren meteen verdwenen door een vlaag van woede, die den Lord Protector geheel beheerschte, en slecht zou het Mr. Pounceby Mr. Gfistock vergaan zijn. waren zij op dat oogenblik tegenwoordig ge weest. Het verreikende oog van Cromwell zag door de brutaliteit van de vraag heen, dat langzaam een reactie nadertde en dat sommigen hun uur afwachtten, ofschoon zij er niets van lieten blijken uit vrees voor do ijzeren hand, die zoo zeker kon andere uitheemsche siervogels vallen jaarlijks, alleen voor Frankrijk, der vrouwelijke ijdelheid ten offer: dertig millioen gaan er in diezelfde tijdruimte naar Engeland, en de overige landen van Europa schijnen er bovendien nog honderd vijftig millioen noodig te heb ben. één enkele-zending 32000 colibri's. 8000 één. enkele zanding 32000 colibri's, 80000 watervogels en 80000 paar vleugels, en. in een Fransch provinciaal blad kwam onlangs eene advertentie voor, waarin een buis in fournituren voor dameshoe den 20.000 goudvinken vroeg en andere in kleur met goudvinken gelijkstaande vogeltjes. Op de markten van Brescia werden in een enkele maand 473.000 trekvogete verkocht, en te Hamburg leverde een koopman, kort geleden, 10.000 lijkjes van kleine papegaaien tegelijk af. Het walgelijke van dit alles is nog, dat men, om de trischbeid van kleur zooveel mogelijk te behouden, de coli bri's bijvoorbeeld levend vilt eni men den witten reiger uit Noord-Amerika; eveneens levend, het door de dames uit de groote wereld zoo hooggeschatte witte kuifje, met huid en al van den kop afscheurt. (Ned. Sp.) Rechtzaken. Mishandeling van een student. Voor hot gerechtshof te. 's Graven- hage verscheen een werktuigkundig ingenieur, te Krimpen a. d. Lek, die door de Haagsche rechtbank tot 100 werd veroordeeld, omdat hij. toen hij student te Delft was. op de sociëteit aldaar een mede-student eenige klap pen om de ooren had toegediend, ten gevolge waarvan het trommelvlies scheurde. De vervolging in deze werd gelast van hooger hand, daar de mis handelde geen klachte gedaan had. Het O. M.. de straf te gering ach tende. eischte eene gevangenisstraf van één maand. Mr. G. van Slooten Azn.. als ver dediger optredende hoopte dat het Hof termen zoude vinden, in dezen geen gevangenisstraf op te leggen. Sport en Wedstrijden Oxford en Cambridge. De belangstelling, waarmede dit jaar weer de groote scharen langs d£ Theems de dagelijksche oefeningen van de twee achtriemsploegen heb ben gevolgd, bewijst, dat de nuiversi- teitsroeiwedstrijd in Engeland nog al tijd als een groote gebeurtenis wordt beschouwd. En dat is het ookeenigs- zins voor al wie buiten Engeland om roeien geeft. In 1829 roeiden studenten van de twee universiteiten voor het eerst te gen elkaar te llenley. Den volgenden keer, in 1836, deden zij het bij Lon den. en sedert zijn zij aan dat vaar water getrouw gebleven. Spoedig werd het een jaarlijksche wedstrijd, meesfe van Putney naar Mortlake, een en kele maal van Mortlake naar Putney geroeid. De outriggers, hier te lande nauwelijks twintig jaar geleden in gevoerd. kwamen bij de Oxonians en antabs reeds in 184G in gebruik. En in 1857 hadden zij al gieken zonder kiel. Hoeveel later kreeg men die in Holland. Glijbanken werden in 1873 ingevoerd. Tien jaar later zag men op Holland se he wedstrijden nog op vaste ban ken roeien, maar de glijbanken wa ren hier toen ook al. Het verschil in den tijd waarin ge roeid werd. is met al die verbeterin gen niet zoo groot als men zou ver wachten. in 1852 won Oxford in een overnaadsche kielboot met vaste ban ken in 21.36in 1901 won Oxford in 22.31 in 1899 Cambridge in 21.4, in 1898 Oxford in 22.15 enz. Het laatst werd in 1872 met vaste banken ge roeid. Cambridge won 't toen in 21.14, en het volgende jaar met. de glijbanken in 19.35. De twee volgende jaren waren de tijden echter 22.35 en 22.2. Het getij, de wind, de verschil lende ploegen, moeten bij een verge lijking wel in aanmerking genomen worden maar ziet men de geheele sta tistiek door dan komt men toch tot de slotsom, dat de veranderingen in de gieken op de snelheid geen over wegenden invloed hebben gehad. Iets dergelijks heeft men in Holland waar genomen. Njord had in 1882 een tweerieinsploeg. die het in een giek met vaste banken aldoor van de an dere ploegen, roeiende met glijban ken, won. Het was waar. dat die ploeg van Njord de eerste was orn de strenge Engelsche manier van trainen iu te voeren. De kortste tijd. waarin de baan tusschen Putney en Mortlake geroeid is. is 18.47, (Oxford in 1893 en Cambridge in 1900.) Oxford won het in 1901 en verloor het in 1902 in een korte giek. Dii jaar roeit het weer in een lange giek. I -f i"F' a-";'I Va kei ijk t. effen, en in een visioen zag hij den dag naderen, waarop zij, die hij overwonnen had, alles terug zouden winnen. Niet zoolang ik leef! hijgde hij, en leTWijl hij die woorden uitte, over viel hem de gewone waarschuwing, en voor een oogenblik hijgde de 1» eede borst onder hevige pijnen. Maar hij bedwong zichzelf, en stond op van zijn zetel. Hij mocht niet too- geven. maar het eischte al de kracht van zijn ijzeren gestel en machtigen wil om zich te beheeTSchen. Ik begin te veel op een klerk te lijken, mompelde hij tot zichzelf, ter wijl hij keek naar de tafel, met haar stapel papieren; ik zal zelf de ronde eens gaan doen, misschien zal dat mij later den slaap brengen. Met die woorden nam hij zijn ge vederden hoed. en de deur geruisch- loos openende, stapte hij de gang in en toen hij dat deed kwamen twee donkere figuren uit de schaduw te voorschijn en het gedempte licht van een lamp, die buiten de deur stond. fWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5