Tweede Blad, Iets over het Bewaaischsoi- wezen c. 3. te Amsterdam. Behooreiide bij „riaarlem'a dagblad" van Dinsdag 7 April 1903 Mr. 6065 De Toevluchtsoorden van het Leger des Heils te Amsterdam. Speciale correspondentie van F eerebootn s algemeenen dienst) voor Haarlem's Dagblad. Er is tweeërlei soort armoede; zij ver gezelt vaak de eeuwen door een en hetzelfde geslacht, zoodat men aan haar gewoon raakt, haar aanvaardt zooals men zich moet neerleggen bij een erfe lijke kwaal; maar ook treedt ze plotse ling en onverwacht op bij een of meer leden van familiën, waarin mem baar vroeger slechts bij naam kende. De armen-van-geboorte als ik ze zoo noemen mag, verzetten zich dan ook het dapperst en met het meeste succes tegen den ouden erf-vijand van hun geslacht. De jaren-lange oorlog heeft hen ver trouwd gemaakt met zijn listen en lagen, en zelden wordt een hunner zijn weer loos slachtoffer. Maar de armem-vanhet- oogenblik worden tAiupns weer door de armoede hesprongen en overrompeld. Die kwelduivel schijnt zich nooit ge noeg te kunnen verzadigen aan het ge zicht van hun angst, aan hun ellende. Meenen zij het eene oogenblik, dat zij nu toch wel het zwaarste hebben door staan, het volgende moment komen zij tot de bittere ervaring dat alles wat zij tot dusver leden, nog niets was bij het laatste l..ed. En zij zinken al dieper! Zij zinken al dieper en zij zouden ver zinken, vooral in cene groote stad als Amsterdam, waar men zich minder om het lot van zijn naasten bekommert dan op kleinere plaatsen, wanneer niet het Leger des Heils de helpende hand uit stak, den zwakken broeder steunde, hem laafde en spijzigde, en langzaam terug voert op den weg van fatsoenlijk menscte zijn. Wij willen hiermede nu niet zeg gen dat de andere weldadigheidspogin gen van minder waarde zijn, maar ze ker zijn ze van minder uitgebreidheid, minder krachtig georganiseerd over de geheele wereld. Dezer dagen brachten wij te Amster dam een bezoek aan verschillende stich- tingen van het Leger des Heils, alle val lende onder het zoogenaamde Maat schappelijk werk. Wij willen daar iets van vertellen. Het Hoofdkwartier voor Nederland en België is gevestigd in het groote win kelhuis, Damstraat 20, te Amsterdam. Daar werkt de geestelijke motor der or ganisatie, kommandanit Estill en zijn staf, die het Bestuur voeren over 6 toe- vluchteu voor dakïuozen, 6 werkplaat sen, 1 papiersortecring, 1 volksgaarkeu ken en logement, 1 landkolonie, 6 barm- hartigh -idsposten, 3 reddingshuizen en 1 kinderhuis dit alleen wat Nederland betreft. En misschien krijgt men nog beter blik op de uitbreiding va n het werk wanneer wij mededeelen dat van 1 Octo ber 1901 tot 1 October 1902 in Nederland werden verstrekt: 100556 'nachtverblij ven en 475587 maaltijden, terwijl 30S71 bijeenkomsten werden gehouden en 103847 uur aan huisbezoek besteed wer den. Over de geheele wereld telt het Leger thans: 7358 ltorpseh en buitenpos ten, 15311 officieven en employés (d. w. z. personen die al hun tijd wijden aan den arbeid van het Leger), 616 maat schappelijke inrichtingen, waarin 33000 personen opname vinden. In de geza menlijke reddmgshuizea voor gevallen vrouwen is plaats voor 5000 personen, in de gezamenlijke Tehuizen voor ont slagen gevangenen voor 1500 personen. Maar keeren wij terug tot het Hoofd kwartier voor Nederland en België, in de Damstraat te Amsterdam. Wij melden ons aan bij den portier, die in zijn loge de typewriter bedient, voor de telephoon en de aansluitingen zorgt, bezoekers ontvangt enz Hij brengt ons daar de comman dant op reis is bij den chef-secretaris, den heer P. D. van Rossum, den hoog- sten functionaris na den commandant, Ons verzoek het maatschappelijk werk van het Lager to Amsterdam, van meer nabij te mogen zien, komt niet zeer ge legen. 'i Is Zaterdagmiddag en alle offi cieren hebben hun tijd wel noodig. De begrippen bewaarschool en be waarplaats zijn nog slecht begrensd, zoodat eenzelfde inrichting zonder veel moeite gerekend kan worden tot beide categorieën: er wordt iets ge. leerd. dus het is een bewaarschool; het leeren heeft zoo weinig om het lijf. dat de inrichting niet hooger ge taxeerd kan worden dan als een be waarplaats. Tegenover de ondeskun dige ouders zijn het alle bewaarscho len. tegenover een wel deskundigen eigen bezoeker noemt men het be scheiden een bewaarplaats. Een recht vaardige scheiding valt niet te ma ken in het rapport zijn ze dan ook in één afdeeling besproken en hoe treurig het in deze hybridische inrich tingen soms gestéld is. kan uit de vol gende staaltjes blijken: 1 een bewaarplaats werd aange troffen in een winkelhuis in een zij- Uit het Rapport over de kleine kinderbewaarplaatsen, bewaarscholen en voorbereidende klassen aan de la gere scholen te Amsterdam, uitgege ven door die afd. Amsterdam van de vereeniging .Volksonderwijs". Want de geestelijk-; ?.rbe.d van :i Le-, ger is Zondags zeer groot, dan is alles in touw, en daarom wordt de Zaterdag meer als „vrijen" dag beschouwd, om allerlei noodzakelijke dingen te doen. Want men begrijpt dat een werkelijk vrije dag voor den Heilsoldaat niet be staat. Waar echte<r belangstelling wordt getoond in den arbeid van bet Leger, kan altijd gelegenheid en tijd worden gevonden, en aan stafkapitein M. A. Visser wordt dan ook verzocht zich ge reed te maken. Hij zal onze gids zijn In zjjh korten tijd van voorbereiding soldaten moeten altijd klaar staan, voor- ai in oorlogstijd onderhoudt de chef secretaris zich vriendelijk en onderhou dend met ons, niettegenstaande den sta pel werk die hem nog wacht en het her haald geklop op de deur. Speciaal wijst hij ons op het Heii's werk onder de diepst gevallenen. Want het gebouw „de Metropool" in de War moesstraat is meer logement en volks gaarkeuken de hongerenden en nacht verblijf-zoekenden betalen daar, zij het dan ook weinig. Zij gaan vrijelijk in en uit, en de band tusschen hen en het Lager is zeer zwak. De werkelijk onbe huisd en, zij die over geen cent meer te beschikken hebben door maandenlange werkeloosheid, vinden een toevluchts oord ia de Haarlemmerhouttuinen. Zij worden gevoed en gehuisvest, er wordt gezorgd voor bewasschinig en een zak duitjemaar ze moeten er voor werken. De toevlucht in de Haarlem merhouttuinen is er geen voor luiaards. Niemand behoeft te hongeren, zelfs niet zij die nimmer een vak hebben geleerd. Het Leger zet ze aan den eenvoudigsten arbeid. Maar ze moeten de handen uit de mouwen steken. Echter zeide de chef-secretaris maken wij van ons Toevluchtsoord geen Tehuis voor altijd. Ons doel is de ellen- digen „les misérables" weer op gang te helpen. Daarom mogen zij niet langer dan zes maanden in het Toevluchtsoord blijven in dien tijd moeten ze werk zoeken. Hebben zij dat dan nag niet ge vonden, dan hebben zij aan den com mandant een verzoekschrift te richten, en hun tijd wordt met 3 maanden ver lengd. Zelfs kan het een jaar worden, maar langer ook al niet. Want ze moe ten in de maatschappij terug het Le ger beoogt geen ziekelijke weldadigheid, maar oprichting van gevallenen. Is er een jaar verstreken dan mogen de ver pleegden een Jaar lang in geen der toe vluchtsoorden meer worden opgenomen zonder toestemming van den comman dant. Stafkapitein Visser meldde zich nu aan, en geleidde ons dadelijk naar het gebouw „de Metropool", het logement én de volksgaarkeuken in de Warmoes- straat. Dit huis is in twee afdeelingen verdeeld, een minder en een beter ge deelte streng van elkaar gescheiden. Want ook hier is onderscheid! Men vindt er kamertjes van 25, 35 en 40 cent, [voor een of meer personen. „Kostgan gers' kunnen er eigen kamertjes krij gen van 4.50—/ 5 per week, waarvoor zij dan krijgen driemaal per dag brood niet kaas en worst, enz., voorts thee, geheel-outhoudersbier e. a., een middag maal en eenmaal per week een bad. Men ziet het de gasten betalen den loge menthouder hier het Leger voor alles wat zij gebruiken. Het karakter van logement komt dus hier het zuiver ste uit. En als bewijs dat het logement goed ;s en het verblijf er aangenaam, moge dienen dat vele kostgangers er ook d«n Zondag doorbrengen. Na 12 uur 's nachts wordt niemand meer binnengelaten. Nu een paar cijfers. In het duurste ge deelte kost een diner van groenten, aardappelen, vleesch en soep 30 cent, bestaat het vleesch uit biefstuk dan stijgt do prijs tot 50 cent. Een broodje met kaas kost cent, koffie c-n thee 5 een:, waterchocolade 6 cent. De kamer tjes er zijn er acht voor plus minus 50 personen zien er zindelijk en vroo- hjlc uit, de ligging is er goed. Die van de kostgangers worden afgesloten wan neer de bewoners naar htm werk zijn. Maar nu komen wij in het guedkoo- pere gedeelte gelegen aan de Damrak- zijde. Hier kost het nachtverblijf slechts één dubbeltje, en de prijzen der ver- bruiksar.;kelen zijn daaraan geëvenre- digd. Koffie met geboterd brood 2 plus 2JL gelijk 4J cent, thee 3 cent, melk idem, snee brood met kaas en boter 3 cent, ponie aardappelen 5 cent, capuoijners 5 cent, erwtensoep 5 cent, groenten 5 cent, gestoofde pot idem, spek idem, spek-diner ^aardappelen groenten en spekj 5 cent, een gewoon diner aard- straat van een onzer nieuwe wijkeu. Op de vroegere winkelruit stond met sierletters: ..Bewaar- en Godsdienst school" ofschoon de directeur zelf sprak van zijn bewaarplaats. Daar het gordijn was neergelaten, kon van bui ten ai' geeïi blik naar binnen .worden geworpen. Do deur was op s'lot, een bel ontbrak. Na eenig gestommel werd open gedaan waarbij de geur als van een lompenpakhuis den bezoeker te gemoet kwam. Toch waren er op dit oogenblik kin deren noch banken aanwezig. De laat ste waren ten behoeve van de eersten naaa- buiten gebracht, achter het huis. De kinderen zaten daar niet in de i schaduw, maar in de felle Juni-zon, de directeur zelf liep in hemdsmou wen rond. ging daarna met den bezoe ker naar binnen, de zorg van de 38 kinderen over latende aan een veer tienjarig helpstertje, daar de vrouw bezig was in de keuken; hij zelf gaf 's avonds godsdienstonderwijs. Tijdens het bezoek waren er weinig leerün-1 gen. gewoonlijk bedroeg het gel al tusschen 40 en 50. I-Iet eenige privaat voor de 50 kinderen was in de keu ken. De speelplaats, thans zonnig, was bij de minste regenbui drassig en dan gedurende een naar dagen niet bruikbaar. Alle kinderen bleven hier van 9 tot 4 1/2 uur om bezig ge houden tevvorden met bet leeren der tijdsverdeeling. der eerste tafels van vermenigvuldiging en het leeren van appelen, vleesch en groenten) 25 cent enz. Middageten wordt verstrri.; van 12 uur 's middags tot zoolang de voorraad strekt, 's Avonds om half nogen gaat het logement Zondags open; in de week 's avonds om 11 uur. Om 7 uur 's mor gens moet de slaapzaal ontruimd wor den. De slaapzaal! Hoevelen zullen er in hebben geslapen één wanhopigen nacht, hoevelen dag aan dag, tot alle gevoel voor de hoogte van den maatschappe- lijken val verstompt was. 't Is een hoo- ge, kille ruimte kil althans voor ons die juist in de lentezwoelte hadden ge wandeld. 't Riekt er naar carbol. Dat is noodig, natuurlijk, voor de zindelijk heid. Want dat is hier een voorname zaak. Wie al te vuil is wordt afgewezen, maar als 't er nog eenigszins mee door kan weigert het Heilsleger niet, en de binnenkomende kan zich uitstrekken op de leeren matrassen die links en rechts langs de muren der zaal liggen, in dub bele kribben. Er zijn namelijk twee krib ben boven elkaar gemaakt. Men tracht aan zoovelen mogelijk onderkomen te verschaffen. En de leeren matrassen hebbeai dit voor, dat ze 's morgens met petroleum kunnen worden gereinigd. Men begrijpt waarom! Maar dan zeker, begrijpt men ook welk een opofferende en dienende liefde er noodig is, om als Heilsslodaat onder deze menschep, die nog niet eens da laagstgezonkenen zijn, te kunnen wer ken. De kwade geest is nu wat getemd. Die hier komen, nu al jaar en dag, heb ben ten slotte begrepen, dat het hun eigenbelang is den arbeid niet onmoge lijk te maken. Toch moeten de Heils soldaten nog veel ruwheid verduren, vooral aan de goederen van het gebouw. Elk oogenblik worden de looden pijpen afgesneden, de koperen gaskraantjes gemoerd, de muren beschadigd, de uri noirs verstoptEn dat alles vertelde men ons met lachend gezlchtl Plus minus 100 personen kunnen in dit gedeelte van „de Metropool" slapen. Wekelijks logeeren er in de geheele inrichting 500 a 600 personen, terwijl er 10.000 porties voedsel worden verstrekt. Ons tweede bezoek gold „de papier- sur teer derij" van het Leger des Heils aan de-Jacob Catskade, waar 25 perso nen geregeld werk vinden. Wekelijks wordt er 20 000 kilo oud papier gesor teerd, geperst en klaargemaakt voor de fabrieken, waarmede gecontracteerd is. De grondstof wordt door de eigen wa gens van het Leger eiken dag in de stad opgehaald. Velen, ook uit andere plaat sen, zenden het uit eigen beweging En ook de andere plaatsen waar het Leger gevestigd is, verzamelen papier voorde sortcerderij te Amsterdam. Men begrijpt dat voor dit werk niet iedereen kan gebruikt worden. Voor het sorteeren is nauwkeurigheid en eenig fijn gevoel noodig, voor het bedienen der pers lichaamskracht eigenschap- Pen die bij deze maatschappelijke bal lingen vaak gedeeltelijk en geheel ver dwenen zijn. De zwaksten en minst vlug gen worden dan ook uitsluitend gebruikt voor het houtjeshakken en binden, in de Toevlucht voor Onbehuisden. Die bos jes worden ook alweer door het Leger rondgevent. Een paar heerachtige types waren hier aan het werk zwijgend en stil. De lorgnetten die twee hunner droegen waren wellicht de eenige herinneringen aan een beteren tijd. De magere, vuile handen grabbelden onverpoosd in het stoffige papier, en sorteerden het haast op t gevoel geel bij geel, wit bij wit. blauw bij blauw, schrijfpapier bij schrijfpapier enz. En een gevoel van diep medelijden bekroop ons, medelij den maar ook eerbied voor het Leger. De eigenlijke „Toevlucht voor Onbe huisden" waar ook de papiersorteerders thuis behooren, slaat zooals gezegd in de Haarlemmer Houttuinen. Ze is gevestigd in een ouderwetsch. pakhuis achtig gebouw, maar blijkt voor het. doel zeer geschikt, 's Morgens vroeg kunnen zij die wenschen opgenomen te worden, zich aanmelden. Niet 's avonds. Want ieder moet eerst zijn nachtverblijf en voeding verdiend hebben. Kwam het door de Zaterdagmiddag-voorbereid selen, die stapeltjes schoon waschgoed, die dampende etenspot, die nat-geboen- de vloeren, die geur van koffie, die reuk van broed! Wij weten het niet. Maar de Toevlucht maakte een aangenamer in druk op ons dan het goedkoope loge ment in de Warmoesstraat. Hier zijn wij in een. gebouw van het I.e.ger! d. w. z alle opgenomenen moeten zich onderwerpen aan de wet ten van het huis, moeten de godsdienst oefeningen bijwonen, maar er wordt liedjes. Aan fröbelen werd niet ge daan. ..want dan zou het een school zijn geweest". De vunzige lucht in het lokaal was niet zeldzaam, de opgever, van het adres had er reeds^op gewe zen. Voor elk kind werd 25 et. per week betaald, wie geen melk bij zijn boterham meebrengt krijgt wel eens koffie of thee, al naar de liuisgenooten zelf drinken. 2. Een bewaarschool werd opge spoord in een vuile nieuwe straat, opgespoord want niets verried de aanwezigheid. De deur zoowel als de geheele pui was vuil en verveloos. Het eenige lokaal ontstaan door het wegbreken van een tusschenmuur maakte een allertreurigsten. armoedi- gen. somberen indruk; hoos-geplaatste kleir ramen en vuile muren. Voor de 45 leerlingen waren banken zonder leuningen toevertrouwd aan twee on gediplomeerde helpsters. De directrice, die deze school reeds 14 jaar had, komt een paar maal per week kijken, daar zij aan het andere eind der stad wonende, haar sukkelende moeder niet zoo vaak alleen kan laten. In een hoek van het lokaal was het privaat en hingen de kleeren Een klein plaatsje met vuil zand tusschen andere vuile huizen diende tot speelplaats. De werk dag werd begonnen met gebed; men leerde den kleinen werktuigelijk tek sten. psalmen en bijbelsche geschiede nis. hield vertellingen bij een prent; (plaat) en fröbelde, maar daartoe was ook geheel voor hen igezorgd. Dat moe ten we doen zei stafkapitein Visser ons omdat vrij ceze menschep weer geheel moeten opbouwen, wij mogen niet toestaan dat zij hun eigen weg gaan, hun eigen gewoonten volgen, zoo lang zij in het huls zijn. En het is verwonderlijk wat het Leger weer van hen maakt. Dat zien we voor namelijk in de huishoudelijke voorwer pen die door de verpleegden worden vervaardigd. Ze zien er netjes afgewerkt en hoogst sollede uit maar worden niet beneden den prijs verkocht. Het Leger wil het handwerk niet benadeelen, de markt niet bederven. En hiermede willen wij onze wande ling eindigen. Wij zouden nog vele cij fers kunnen noemen. Bijvoorbeeld dat dat in de laatste 3 maanden in de Toe vlucht gemiddeld 50 personen opgeno men werden, terwijl gemiddeld 40 per sonen weer vertrokken. Dat in dezelfde 3 maanden deze inrichting geregeld voor 65 a 70 personen te zorgen had. Maar onze wandeling zou te groot worden. En waar wij misschien nu reeds te veel van de aandacht onzer lezers hebben gevergd, daar vinden wij in het schoone doel van het Leger des Heils eene ver ontschuldiging. Binnenland. Tweede Kamer. {Reeds geieeltelijk in ons vorig num mer opgenomen Na de pauze spreekt de heer Lohman ter motiveering van zijn stem. Spreker vereenigt zich met de woorden van de heeren Kolkman en Talma, maar voor- ai met de schoone redevoering van Prof. Van der Viugt, Wat hem het meest in de wetsontwerpen aantrekt is de straf tegen dienstweigering. Spreker voelt weinig voor het principe, „als mijn machtige arm het wil, staat ganseh het raderwerk stil". Dat is als hij 't kind, dat het keurig mechanisme van een horloge opeens vernielt. (Teekenen van instem ming). De vakvereenigingen zijn in ons land een caricatuur der ware vakbewe ging. De grieven maken alleen grooten indruk door hun bijeenvoeging. Elk af zonderlijk bezien, verliezen die veel van hun scherpte en beteekenis. De indie ning der ontwerpen heeft rust gegeven in alle kringen. Ook onder ordelievende arbeiders. Straf op dienstweigering is wel degelijk uitvoerbaar. Publiekrech telijke regeling van de positie van het spoorwegpersoneel, nu reeds bestaande, stelt die arbeiders reeds boven anderen, dus aan dat bijzonder voorrecht moeten bijzondere plichten zich paren. Ook het eerste artikel juicht spreker toe, het is een ongehoorde onwaarheid, dat daar door de vrijheid der arbeiders wordt be. lemmerd. Spreker zou geneigd zijn ook wettelijk te regelen de vrijheid van con- tracteeren. Hij eerbiedigt de oppositie en verdeelt de kamer niet in een partij van wanorde en van orde, doch altijd is er een tusschenpartij hier. die te voorschijn komt om teerhartig de orde- verst'"«orders te vergoelijken, en de hou ding van het gezag af te keuren. Dat slappe betreurt spreker. Spreker verklaart, dat de wijziging niet het werk is der linkerzijde en hoopt dat de ganse he Kamer zich met deze wet zal vereenigen, daar zij de sympa thie der gansche natie heeft. De heer Nolens acht de discussie tot weinig nut, als men het over de hoofdbegrippen zoo weinig eens is als hier gebleken is. Spreker toont het onbestaanbare der neutrale vakvereenigingen aan. Overi gens zal spreker zich niet in beschou wingen begeven. Hoofdzaak is, dat het land spoedig gerake uit den toestand van onzekerheid, die onberekenbare schade berokkent. Daarna is het woord aan Minister Kuvper, die kort bescheid wiï geven op de oppositie tegen de al gemeens strekking van het wetsontwerp. Het is spreker niet om parlementair steekspel doch om de zaak zelve te doen. Nog is er een dreigende toestand, heersebt hinderlijke spanning. Spreker brengt dank en steun aan de rechterzij de zoowel als aan de linkerzijde. De geschiedschrijver zal oordeelen wie het mees: aan de wijziging heeft toege bracht, de linker- of de rechterzijde. De regeering was de rechterzijde zelfs nog voor in de overweging van een maatregel van bestuur. Gelach). In de Kamer was de oppositie der liberalen heuscher dan daarbuiten, die trouwens niet veel indruk maakte. De regeering van 187S gaf het voor geen enkel leermiddel aanwezig. Eeni ge kinderen lagen op de banken ie sla pen en werden ruw gewekt om mee te gaan spelen op het plaatsje, waar een oud telraam verdwaald was. De kinderen werden hier opgenomen voor 15 of 20 et per week of voor 25 ct., zoo zij tusschen de schooltijden over bleven. 3. Een derde bewaarplaats stond onder directie van een directeur en een directrice, maar de eerste gaf el ders godsdienstonderwijs, de tweede was op bezoek naar een weggebleven leerling en de oudste helpster had vrijaf voor het bijwonen van een par tijtje. Zoo bleven voor de 150 leerlin gen twee helpsters over. Omdat het Zondag was werd een der twee loka len in bruikleen afgestaan aan een anderen godsdienstonderwijzer De school was gevestigd op den eersten zolder van een hoog pakhuis, te be reiken langs een hoogen stoep. De lo kalen waren veel te diep om goed ver licht te zijn. Lanes er>^ hooge trap kwam men op een speelplaats tusschen vier hooge muren, waardoor ze nooit door de zon beschenen of gedroogd kan worden. In een nauw donker gangetje waren een paar afschuwelijk stinken de privaten. De leerlingen bleven hier van 9 tot 5 uur. Men leerde ze versjes en liedjes en deed ook wat aan fröbe len. maar daarvan kon niets getoond worden. On het puibord stond bewaar school. bij de politie was de inrichting beeld toen zij zich niet stoorde aan de petitie van 700.000 ingezetenen (gelach). De algemeene maatregel van bestuur zal Dinsdag waa.schiinlijk in het Staatsblad komen. Spreker zal zich over den in houd heden niet uitlaten. Spreker nam met leedwezen kennis van het advies van. Prof. Drucker. De regeering kwam na herhaalde aarzeling tot overtuiging, dat zij niet kan buiten strafbepalingen. Van sommige leden, die hier beweerd hebben dat er geen terrorisme bestaat, vreest de minister dat zij het intimida tie-systeem goedkeuren. Het strafbaarstellen van kleine feite lijkheden, zal grovere mishandeling voorkomen. Organiseeren van arbeiders in één vak in één organisatie is onmo- lijk door de begrippen van recht en, zedelijkheid bij de socialisten en anar chisten. Hun kleine groep staat abnor maal buiten de groote massa van het Nederlandse he volk. De arbeiders die buiten die groep staaa zijn de meest bewuste ai erkent de sociaal democrati sche hoogmoedswaanzin dit niet. De Minister gaat nog eens ter rechtvaardi ging van het wetsontwerp het karakter der spoorwegstaking na en van de agi tatie daarna, die de macht wilde bren gen in revoiutionnaire handen. Indien handel en industrie ver lamd worden, egi Amsterdam ver armt, dan zal de bevolking vloeken lieu die dien boozen raad den arbei ders gaven. Het gevaar is niet ver minderd. Het plan voor een nieuwe staking is beraamd, tot in détails geregeld; \feers1anidskassen zijn verstrekt. Wat thans te Amsterdam geschiedt is weer misbruik van de vakvereeniging. De- Minister hoopt op voortdu renden steun der Staten- Generaal, tot handhaving van de orde. Bravo's. gefluit der sociaal-de mocraten). Sommige leden toomeyi zich zeer verontwaardigd. Groote be weging. Dinsdag te 10 uur is de Minister van Justitie aan liet wooi'd. Brieven uit Engeland. 4 April 1903. Borrowash, (Derbyshire). HET TOONEEL. Vallen in Holland de rnelo- en bij de minder gegoeden de sensatiedra ma's het meest in den smaak, in En geland dragen de „Musical comedies" de hoogste goedkeuring weg. Als de zaken afgedaan zijn, moet men lachen, niet gaan huilen, tot uit spanning. En deze „musical comedies" zijn be lachelijk, grappig, vol goede zetten, en dramatisch tevens. Stukken als de „Geisha" en San- toy" (naar ik meen ook in Holland opgevoerd), gaan wonderlijkdrie-, vierhonderd opvoeringen beleven ze. om een Hollandsclien schouwburgdi recteur te doen watertanden. Zoo beleefde A Chinese honeymoon. (Chineesche wittebroodsweken) een enorm aantal 'opvoeringen en dat al leen in Londen. Het heeft nog niet eens in de country" gecirculeerd. Wat de Engelschman het liefstej ziet. wat hij driemalen geniet en-.zij telkens weer over geniet, dat zijn de ..Pantomimes'. Bij het hooren van dat woord den ken wij in Holland dadelijk aan eeu1 stuk ..van houten poppen, zonder spreken." Wie nu verkeerd is in het gebruik van hei woord pantomime, wij of de Engelschen. iK weet het niet, en ben het ook niet te weten kunnen komen Hier verstaat men er echter onder een soort van revue, iets als dc Doofpot of Luilekkerland met Pietje Puck. 't Is echter op geheel anderen leest geschoeid. Pantomimes worden alleen opge voerd in de maanden December, Ja nuari en Februari (half). Een sprookje dient als basis, uit ..Moeder de Gans' of Duizend en éen Nacht", waarna ze dan ook heeten. Ik zag er twee, „Sindbad, de zee man" en ,,De gelaarsde kat." Men maakt hierin dan de allerzotste combinaties. De hoofdpersonen zijn meisjesb.v. is Sindbad een mooi gebouwde vrouw, zooook de prins in Do gelaarsde kat. Het begin van dit laatste is aller zotst. Men ziet een dakenrij in de verte staat, licht en helder, de voile maan met een joVialen grijnsdoor een dakraampje schijnt licht. Een oude vrouw zet krullen. Dan klinkt zacht verliefd, het miauwen van een kat. In de verte schijnt een ander poesje te antwoorden. Miauw..auw. Plotseling verrijst, glurend langa een schoorsteen, een kattenkop ovei het dak, twee groote pooten, een kat ten figuur springt lenig op een afdak- je boven het verlichte raam. ingeschreven als bewaarplaats --Alles was vuil. de banken war. n onvoldoen de en een derde deel der kinderen lag met gesloten oogen of zat met geopen de oogen te slapen. Ook hier bedroeg het schoolgeld 25 cent per kind en per week. 4. Een andere bewaarplaats was in één jaar in de vierde hand; de naam van dc vorige bestuurster stond nog in het raam boven de deur. Bij het bezoek werd de zaak door twee fir manten gedreven, die eerst ongenegen waren, eenige inlichting te verstrek ken. maar later half walsende er toe overgingen. Zij waren niet altijd zoo vroolijk en eensgezind, want meerma len kwam het tusschen beiden tot een kijf- en vechtpartij, naar de buren meedeelden. Er waren 45 leerlingen. Wat klassificatie was., begrepen de dames niet Nu waren ze nog bezig het schoolgeld in ontvangst te nemen. 25 et. per kind en per week. waarbij zij elkaar moesten oontröleeren; de leer lingen waren zoolang aan hun lot overgelaten, zittende op slechte ban ken. om later to spelen, te zingen of een matje te vlechten. De dames ble ken niet het minste begrip van onder wijzen en opvoeden te hebben. Niet ver van een uitmuntende be waarschool werd een bewaarplaats aangetroffen in een onaanzienlijk klein huis in een nauwe vuile, druk ke straat. Geen uiterlijk kenteeken duidt den voorbijganger de inrichting Een man verkleed als kathij be weegt zijn mond... en zacht begint li ij zijn kattsnsolo, van achter de schermen zingt een andere poes mee miauw, miauw. Dan springt hij inde goot en kijkt het venster binnen, de vrouw schrikt hevig, opent het venster en gooit met een oude schoen doet dan 't raam weer toe. De kat, eerst voorzichtig, met hoo* gen rug naderkomend, ruikt eraan, speelt er even mee, gooit het dan in de richting der maan, die hij helaas; juist raakt, zoodat hemel en maan erg schermachtig schudden, de maan grijnst echter nog altijd even prettig. Enfin, de kat begaat in het stuk de dwaaste dingen: drinkt whisky, is soms heel grappig, d&n weer me lancholiek, en schreit. Goede zetten worden gegeven, op politiek gebied vooral. ook in Sind bad cte zeeman. Daar visscben bijv. zeeróovers een paai- oude schoenen op en een zee kwal. Wat is dht...? (de kwal). Een oogglas... gooi weg... onge- juk... van Chamberlain. Groot gejuich op de tribunes en galerij, ook eenig gefluit. Schoenen van Chamberlain... wie wil er in de schoenen van Cham berlain staan? Ik niet! Niemand gooi weg! Weer gejuich en gefluit. Zoo maakt men van het heele sprookje één groote dwaasheid... en dat amuseert het Engelsche publiek, Ook voor opera's heeft het gevoel, ook die hebben geregeld volle zalen en d'e directeurs, die zeker nog of veel moeilijker standpunt staan dar on4e Hollandsche. hoeven hunne koristen geen halve gage schuldig te blijven. Enorm/O salarissen worden dooi goede tooneelspelers verdiend, al! 100 p.st. per week of f 1200. De ster van een goed variéteiten gezelschap ontvangt wekelijks 6( pond, de mind'eite rangs spelers gere geld nog tien. Eu dan heeft geen en kele schouwburg rijks- of stedelijk' toelage! Wat het publiek betreft, heel be leefd is het niet altijd tegenover di spelers; vooral de goedkoopere ran gen geven hunne goed- en afkeurin gen dikwijls maar al te duidelijk t kennen in den voym van gefluit ei rotte sinaasappelen. Ik hoorde een handigen tooneelia dit zijne toehoorders eenmaal go ei aan het verstand brengen. Voortdurend werd er van bove met sinaasappels gegooid. Midden oij der hei spel., juist toen hij aan he woord kwam. vertelde hij. alsof he er bij hoorde: ..Verleden week was ik in den dij ren tuin te Londen, en toen ik bij d apenkooi kwam, schenen deze een bil zondere aandacht in mij te hebben, ze volgde me zoo ver hun mogoliji was.. Maar ik wist niet dat ze ni zelfs tot. Kier zouden volgen. er zij er een paar hier boven op de galerij.. Waardeerend applaus uit de log»! en stalles. eieren en fluit r. val het ..schellinkie". De bouwtrant der Engelsche schouv burgen Ls aangenaam en makkelijk j Kr zijn maar vier of acht gr-mte Ij ges op de plaats waar onze koning! loge is die ingericht zijn vo.or acj personen, de prijs is per ..box" (logj varieerend tusschen 15 en 45 gn!<te| Het ..balcon' 'is eroot en broed mooi versierd en ik durf ha -• zei gen de beste plaats. Daarachter heeft men de wantij plaats" (zal ik het maar noemen waar men op en neer drentelen k:| op dik tapijt, midden onder hot sLuj en waarvan vooral in Londen Al li a bra,"' ..Oxford Music Hall" enz. v< gebruik wordt gemaakt. Het leven der groote acteurs en t trices is hier ook zooveel aaugenau dan in Holland. Worden ze daar met den nek ac gekeken in Engeland is een ieder trotsch op een acteur in zijn huis ontvangen... zij verkeeren in de hoi ste kringen van den adel zelfs on worden er bewierookt. HENRI VAN' ERMESKERKE SjH.r ld sVe.lsirijdei Courses ie Woes (du in De tweede cour gedag te Woestdj had ondanks het minder gunst weer toch wederom veel sportliefh bers naar de prachtige renbaan lokt. Het aantal mededingers v cchter ditmaal niet zoo talrijk als a leden week. Toch waren de mei rennen en draverijen niet van sp niiiü ontbloot. Het verloop de»' courses was aid 1. Barendprijs. Handicap vo N paarden met geen betor record 1.55, prijzen f250, f75, f25. \:;.i Start verschonen Kim. 1< Aan. De politie gaf verlof tot O] ming van 24 kinderen, maar up dag van het bezoek werden er 00 t getroffen. Gewoonlijk werden twee niertjes voor dit doel gebruikt, n met het oog op de extra klantjes nu ook de gang en de keuken in bruik genomen. De directrice was e afwezig, de zorg voor dit overgr getal overlatende aan een enkele li ster. Bij haar terugkomst vermot zij reeds gevaar en beg >n met te gen, dat zij een arme weduwe en dus het medelijden van ..me van de stad" inriep. De kleeren kinderen ihoeden, enz.) werden i de moeders mee naar huis genoi anders raakten ze maar weg. Er een klein plaatsje*achter het waar niet eens allen op staan i minder op spelen konden V, >r kinderen waren ook geen zitplaat de meesten zaten ioo op, den g: tegen den muur. Zij bleven hier 8 tot 6 uur tegen betaling van 21 per week of 5 ct. per dag. Vac bewijzen werden niet ongevra .vandaag heb je ze. morgen niet", De kinderen waren nog lang binnen, toch was de lucht grijpelijkerwijze reeds meer dan zig en nergens kon frissche lucht daan komen die was in den goh omtrek niet Dat de eigenares inrichting zelf niet hoogschatte, wel. waar zij haar eigen kind die goede naburige bewaarschool z

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5