NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAF Meestgelezen Dagblad in Haarlem en OmLcreken. Drukwerken. 20e Jaargang Donderdag 9 April tw 2 No. (5067 HAARLEMS DAGBLAD Atooanem entsprl]s Voor Haariem per 3 maandenf 1.20 Voo? de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.021/* Geïllustreerd Zondagsblad, voer Haarlem, per 3 maanden0.37Vi f, de omstreken en franco per post. 0.45 Aavertentiën Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 C-ts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Adverieutiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zwid-er Buitenspaarnc No. 6, intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 on der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEERESOOM. Akoamdmenten en AdvartentiSm worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentièn ea Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. DBi blad vorsohljnt dagelijksbehalve op Zon- on Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Comyagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Bit nnranie? i>esüaat alt zes bladzijden» Haarlem's Dagblad ?au 9 April bevat 0. a Uit de Frunsche Kamer, Uit Zuid-Afrika, De Albaneesehe woe lingen, De algemuene werkstaking, Hed. Maatschappij t. Tuinbouw en Plantkunde. Mie» elt: Bencftleïu BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem. Gelet op art 6 der Hinderwet; Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur. tot 21 April e.k. 's namiddags ten 1 ure. ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter visie is nedergelegd. het. ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van: lo. J. A. Lessing om vergunning tot oprichting van eene rookerij op de open plaats achter het perceel aan de Frankestraat No. 12; 2o. de firma wed. J. Leupen en Zoon. om vergunning tot oprichting van eene petroleumbewaarplaats op een gedeelte van den open grond ter- zijde van het perceel aan de Groote Houtstraat No. 189, en dat op den veertienden dag na he den, zijnde 21 April e.k.. en wel dies namiddags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal wor den gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het op richten dier inrichtingen in te bren gen. Haarlem, 7 April 1903. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. De BURGEMEESTER van Haarlem brengt, Ln opdracht van de Regeering, j ter kennisse van de ingezetenen, dat geene zekerheid kan worden gegeven, dat de overwegen op de spoorlijn Rotter, dam—Amsterdam bij het naderen van: treinen gesloten zuiltten zijn. Deze bekendmaking geschiedt opdat het publiek zich voor mogelijk gevaar zal kunnen hoeden. Haarlem, 7 April 1903. De Burgemeester voorn &md, BOREEL. lkntenhin..isch Nieuws. Engeland. Nu tegenwoordig in Engeland de be weging tegen de vreemdelingen gaande is, is het begrijpelijk dat bij de Engel- sche loodsen weer de grief bovenkomt, dat er nog altijd vreemdelingen als loods in de Eng else he wateren worden toege laten. Een deputatie is daar Dinsdag bij minister Gerald Balfour over komen kla gen. Het bleek, dat het aantal vreemde loodsen sedert 1889 geklommen was van dertig tot een groote zeventig. Maar de minister vond dat een gering aantal te genover de 2430 Engelsche loodsen en de ongeveer 1700 Engelsche kapiteins en stuurlieden die het brevet van loods be zitten. Hij vond geen aanleiding om de vreemde loodsen te weren. Voor het ar gument, dat het in tijd van oorlog ge vaarlijk was, dat vreemdelingen den weg naar de havens wisten, voelde hij wel, maar daarmede behoorde men bij de ad miraliteit aan te komen. Uit een brief van het Parlementslid Ian Malcolm, een van de vierde partij, in een Enig'elisch blad moeti aneu be sluiten, dat de tweespalt onder de unio nisten toch weer niet zoo groot is als men uit andere verschijnselen zou op maken. Hij verzekert in dien brief zijn kiezers, dat hij de regeering even trouw is gebleven als altijd; alleen tegen haar legerhervormingen heeft hij bezwaar. Malcolm zegt, dat op 't oogenblik geen andere regeering mogelijk is. Noch Rose, bery noch Campbell-Bannerman heeft genoeg aanhang in het land om een ka binet te vormen. Volgens een bericht van generaal Man ning, den opperbevelhebber van de ex peditie in Somaliland, d.d. 31 Maart, be. vond de Molilah zich toen, naar het heette te Walwai op drie dagmarschen ten N. W. van Galadi, dat weer 130 KM. ten O. van Galkajoe ügt. Frankrijk Uit de Frcmsche Kamer. Jaurès vervolgde zijn redevoering, telkens onderbroken door de Nationa listen. en besloot met de verklaring, dat de oorlog waarmee het nationalis me dreigt nog niet is afgewend. Wat ons betreft, zei hij, het is onze plicht aan de republikeinsche regeering te vragen, dat ze een onderzoek instelle hoe het komt dat zulk een gewichtig document als de brief van generaal PeRieux verdonkeremaand is en hoe het mogelijk is dat een val sche brief van den Duitschen keizer is kunnen getoond worden. (Toejuichingen links, kreten rechts: Naar Berlijn!) Generaal André gaf de verzekering, dat de Regeering het onderzoek naar de waarheid in deze zaak zal verge makkelijken. De eer van het leger is or in 't geheel niet mede gemoeid. Het had hem niet gelukkig gemaakt dat een Fransch officier voor zulk een walgelijke misdaad veroordeeld was. Hij hield zich aan de laatste uit spraak van den krijgsraad, maar achtte het gevoelen van het land op een vreemde wijze verontrust door het bijbrengen van verzachtende omstan digheden. Ten einde de waarheid be hulpzaam te zijn had hij den brief van generaal Pellieux medegebracht. An dré voegde er aan toe. dat hij een onderzoek had doen instellen in het ministerie van oorlog waar men den brief vond, welke hij nu voorlas. De tekst was eensluidend met dien van Jaurès. De minister deed een onderzoek in-1 stellen met hulp van een zeker aan- tal magistraatspersonen. Cavaignac i meende dat er nu een bepaald punt bestond, nl dat de brief 13 dagen la ter werd overhandigd door generaal Zurlinden, maar de minister van oor log hield dezen brief niet verborgen voor d«n President van den Raad, zooals Brisson valschelijk beweerd had Brisson wilde antwoorden op de toejuichingen der linkerzijde. Men kon echter niets hooren. Cavaignac nam Jaurès duchtig on derhanden. hii verweet hem een na tionale warboel te willen opwekken, de uiterste linkerzijde noemde hij al len lafaards evenals Jaurès. Lazies las een brief voor van commandant Cuig- net. waarin gezegd werd dat het tele- gram-Panizzardi een formeele be schuldiging was van Dreyfus en een medeplichtigheid der Regeering. La zies betitelde de tegenstanders als vervalschers. Ten slotte werd de verkiezing van den heer Syveton ongeldig verklaard met 281 tegen 228 stemmen, niettegen staande het gunstig rapport der com missie. Verschillende moties van orde wer den voorgesteld. Combes verklaarde dat men geen precedent moest stellen. Een voorstel tot herziening werd ver worpen met 318 tegen 212 stemmen. Het voorstel-Chapuis, waarbij de Kamer vertrouwen stelt in de Regee ring en besloten wordt de zaak-Drey- fus niet aan het rechtsgebied te ont trekken, verkreeg 350 tegen 75 stem men. De zitting werd te 10.25 opge heven en de Kamer verdaagd tot den 19en April. Denemarken. Keizer Wilhelm is, gelijk men weet pas Zondagavond naar Kiel terugge keerd, na zijn bezoek aan het Deen- sche hof met een dag verlengd te heib- h'en. Over 's Keizers verblijf wordt nog het voigende medegedeeld: Zaterdagmiddag werd den Keizer de nieuwe unifoun die voor de Deen- sche infanterie ontworpen is, ge toond. G e n er aal-maj oor Dalberg bracht een officier en een soldaat in de nieuwe kleeding bij den Keizer. De jas is vervangen door een buis met opgeslagen kraag, groenachtig grijs van kleur; de onderofficieren en offi cieren dragen als onderiseheidings- teekenen zeer smalle streepen op de mouwen. Een grijze pet, rijgschoe nen, slobkousen en bruin leeren kop pel behooren bij de uniform. De offi cieren dragen behalve de sabel ook een revolver en patroontasch aan den koppel. Bij het feestmaal ten hove, Zater dagavond, leidde de Keizer de Ko ningin van Engeland naar tafel, en nam rechts van koning Christiaan plaats. Links van den Koning zat de Keizerin-weduwe van Rusland. Na den maaltijd woonde de koninklijke familie met hare gasten en het gevolg een concert bij, dat gegeven werd ten bate van een gedenkteeken voor den overleden Deenschen componist J. P. Hartmann. Het uitgelezen pu bliek dat verder de zaal vulde, be groette de hooge bezoekers eerbiedig en hartelijk; ook toen de Keizer weg reed, juichte het publiek hem toe. '5 Avonds dronk Keizer Wilhelm nog thee ten paleize. Zondagochtend naman de Keizer, de Koning en de Koninklijke familie deel aan de godsdienstoefening in de ..Marmeren Kerk", 's middags brach ten de Keizer en de Deensche prinsen een bezoek aan Frederiksborg. Daar werd de Keizer plechtig verwelkomd door de stedelijke overheid, en er waren veel menschen saamgestroomd om hem te zien. In een open rijtuig ging de rit door de stad naar het slot. Een nabootsing van het gnafmo- num(ent van Frederilc 1, dat zich in de kerk van Sleeswijk bevindt, welke nabootsing door keizer Wilhelm ten geschenke gegeven is, werd daar be zichtigd. Orn vijf uur keerde het ge zelschap naai' Kopenhagen terug. De Keizer heeft aan enkele Deen sche militairen hooge ordeteekenen verleend. Wij vestigen bij vernieuwing de sandacht op ons Filiaal Groote Houtstraat No 55, w*ar den ge- lieelen dag behalve Berichten, Abonnementen en Advertentie» voor Haarlems Dagblad orders worden aangenomen op ALLE Drukwerken, vaa de kleinste tot de uitgebreidste. Levering vau Handelsdrukwer ken dosverfangd binnen 24 uur. Lage prijzen, keurige uitvoering. »S L a tl s n i u w s. Haarlem, 8 April 1903. Dinsdagmiddag had de jaarlijksche algemeeue vergadering plaats van de Naaml. Vcnnoots. ..In dustrie-Bank" alhier. Daarin werden de balans en winst- en verliesreke ning over 1902 goedgekeurd en over eenkomstig het voorstel van het be stuur het dividend voor aandeelhou ders vastgesteld op 4 1/2 en voor de oprichtersbewijzen op 1 2 per bewijs. In het bestuur der Bank kwam geen wijziging. 1-Iaarlemsch Jaarboekje. Van dit praotische, we mogen wel zeggen onmisbare boekje is de jaargang 1903 verschenen. Het wordt voortdurend dik ker en beslaat nu al 5G0 bladzijden van den bekenden compressen druk. Onder den naam van den heer H. L. Janssen van Raaij staat die van den heer P. G. A. Blok van Laer als bewerker vermeld en als nieuwigheid heeft het boekje voorin een portret van wijlen Mr R. H. J. Gall an dat Huet, dat den typi- schen kop met de scherpe oogen en den dichten baard uitstekend weergeeft. Het voornemen is, elk jaar het portret te ge ven van een in het vorige jaar overleden stadgenoot. Het boekje ziet er keurig uit en is ge makkelijk voor opslaan en nazoekem Alleen »idea we willed aanmerken, dat de letter, waaruit men de naamlijst zette, wat klein is. Vooral de cursief is niet aangenaam voor de oagen. Wellicht zal de uitgever, de heer Vin cent Loosjes, bereid zijn het volgende jaar voor deze rubriek een ietwat groo- tcr letter te gebruiken. In het gebouw „Weten en Werken" vergaderde Dinsdagavond de afdeeling Haarlem en Omstreken der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De voorzitter de heer J. Onderwater, opende de vergadering. Na voorle zing der notulen werden de ingeko men stukken behandeld. Hieruit bleek, dat een lid heeft bedankt, ter wijl een viertal nieuwe leden toege treden zijn. Uit de rekening en verantwoording van den sec.-penningmeester bleek, dat er een batig saldo van ruim f 300 in kas is. Als derde punt stond op de agenda Verslag over het fonds der wed. W. Besloten werd dit jaar dezelfde bij drage van andere jaren aan haar te verstrekken, daar deze vrouw het geld gebruiken kan. Het bestuursvoorstel tot een bij drage aan de Krelage-stichting werd ten zeerste toegejuicht. De voorzitter steide voor f 100 voor dit doel beschik baar te stellen, wat met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Het volgende voorstel was om de Rijks-tu'inbouw wintercursus wederom een isubsidie van f 25 te verleenen. De heer Onderwater besprak, welk een goed doel deze subsidie heeft Hijzelf had verleden week de examens bijge woond en met pleizier de gunstige re sultaten opgemerkt. Hij stelde dus voor deze subsidie nogmaals te geven; ook dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Met een woord vani lof voor de in zending van planten en bloemen op de onderlinge tentoonstelling werden aan den heer J. J. van Kruin'ingen als eerste prijs dc gouden medaille, aan den heer C. J. Kikkert als tweede prijs de zilveren medaille en aan den heer A. J. Velthuizen als derde prijs de bronzen medaille uitgereikt. De voorzitter spoorde de leden nog maals aan tot deelneming aan de on derlinge tentoonstellingen. Het voornaamste punt van behan deling was voorzeker wel punt 4 Hoe onze afdeeling tot meerderen bloe'i te brengen? Na een inleiding van den heer Sturing werden de volgende vragen omtrent dit punt aan de leden gedaan Plicht van ieder lid van 't bestuur. Onze afdeeling floreert niet, wat blijkt uit 1. Slechte opkomlst op de vergade ringen, 2. treurig leven van de onder linge tentoonstelling 3. verminde ring van het ledental, zoowel door bedanking als door sterfgeval. 4. nooit worden excursies gehouden 5. de af deeling Haarlem wordt nimmer in 't Tuinbouwblad genoemd. 6. Belangen, die de leden ter be spreking brengen worden niet tot voorstellen gemaakt, waardoor veel voorbijgaat, zonder dat er iets van. komt7. De vroegere contributiekwes tie. Er werd nu besloten voor de afdee ling alles te doen om deze in bloei te doen toenemen. Na de verloting van een aantal kistjes sigaren werd de vergadering onder dank voor de opkomst gesloten. b i n n e n 1 a u d. Kameroverzicht. Men kon, na de rede van den Min. van Justitie, die wij omstandig heb ben weergegeven, het algemeen debat over de anti-stakings-ontwerpen uit geput achten. En dat dit inderdaad het algemeen gevoelen was, bleek uit het feit, dat eenige leden der Kamer hun recht van repliek prijsgaven, dat de Min. van Binnenl. Zaken den ganschen dag uit de Kamer wegbleef en dat zijn ambtgenoot van Justitie slechts eenmaal het woord voerde. De beraadslaging had dus spoedig ten einde kunnen zijn. doch dit strookte niet met de zienswijze van de soc. le den, die de heer Schaper '1 uur, de heer Troelstra 3 uren en vervolgens nog bijgestaan door de heeren Hels- dingen en Ter Laan. het algemeen debat tot half zes wisten te rekken. Naarmate deze heeren langer spra ken. werd de Kamer minder geneigd tot luisteren en steeg het rumoer. Gaandeweg werden, door den vin- nigen toon der socialistische replie ken, de gemoederen nerveus geprik keld en zoo volgden de incidenten el kander op. Het is aan de hand van ons verslag, dat we telegrafisch niet uitvoeriger konden makrn dan het reeds werd, dat wij het debat nog eens even willen nagaan. Na dfen Minister komt het eerst de heer Schaper, die, zooals men reeds weet, de staking schuift op den rug der Regeering, die de wetten heeft ge- 'handhaafd. Deze spreker gaat de actie der christelijke werkleiden te lijf met een aanval op de .laaghar tige" woorden van den heer Pas- stoors. De Voorzitter verzoekt den spr. zul ke woorden niet te bezigen tegenover een medelid. De heer Troelstra: De heer Lohman heeft 't ook gebezigd en toen is er geen aanmerking op gemaakt. De Voorzitter merkt op dat de heer Lohman niet over een medelid, maar over handelingen buiten de Kamer ge pleegd tegenover den Min. van Bin nenl. Zaken. De heeri^ Schaper zegt dat ook de heer Heemskerk smalend over de werklieden als helden" sprak omdat zij voor de bereden politie weken. Dat is een schandelijke wijze van hande- 'len. De .Voorzitter kan zulk een uitlating niet gedoogen... De heer Schaper: Het was provo catie. De heer Heemskerk: Ik sprak van leiden die met hun 20 voor één man weken... De heer Troelstra: Gij draait nul De heer Schaper: Had men dan ge wild dat de ongewapende werklieden zich zouden laten neervellen door de gewapende politie. Hen deswege te smalen, is hoon De Voorzitter verzoekt andermaal matiging in uitdrukkingen. De heer Troelstra: Het is goed Hol- landsch. De heer Schaper, die zelfs de schan- I delijke plaat van Het Volk in bescher- i ming durft nemen en de gevoelens j zijner orthodox-geloovige mede-leden niet spaart, raakt langs allerlei zij. sporen (mag menzeggen) tot het- sreen in Frankrijk door de katholieken I is geschied, in de Dreyfus-zaak enz j Hij zegt dat niet alles mooi is in de katholieke kringen. Men denke aan de behandeling der verpleegden in 't ge- i sticht De goede Herder, j De heer Van Wijck: Onbewezen praatjes! De Voorzitter verzoekt de spr. nu toch niet zoover buiten de orde te gaan... i De heer Schaper: Mijnheer de Voor- zitter, ik zou u willen verzoeken li i toch niet te laten opruien door dege- Hen die achter u staan!... j De heer Seret: Dat is een leugen! I De Voorzitter: Mijnheer Schaper; i ik verbied u dergelijke beleedigende 'uitdrukkingen te bezigen. Er is geen woord in mijn nabijheid over gespro ken; maar wat u zegt is in hooge mate ongepast en beleedigend voor den Voorzitter... j De heer Schaper heeft niets belee- digends bedoeld, maar alleen gewaar- I schuwd. En hi] eindigt met een ver dediging van de noodzakelijkheid van contractbreuk voor sommige gevallen. Dan komt de heer Troelstra aan het i woord, die aanvankelijk kalm, tegen- over prof. Van der Vlugt zelfs bijzon der hoffelijk, het tegen zijn redevoe ring in eersten termijn aangeroerde beantwoordt met een uiteenzetting van de socialistische zienswijze over de historische evolutie der rechtsbegrip- jpen en ter verdediging van den klas- I sanstrijd Bij dit deels wetenschappe- I lijk betoog heeft de heer Troelstra nog geheel het oor der Kamer, maar dat i wordt minder naarmate hij meer ge- reserveerd raakt en meer bepaald de zijnen verdedigt tegen de beschuldi ging van terrorisme, die hij terug werpt op de handlangers van de brand, kast. Men zij. zegt. hij. als men mis dadig wil zijn, ten minste eerlijk! De Voorzitter verzoekt den spr. zich zeer te matigen; uitdrukkingen als hij daar bezigde komen niet te pas. De heer Troelstra zegt dat 't over- kropt gemoed zich wil luchten als men zoo mishandeld wordt als alle onverdiende blaam op u wordt gewor den spreker. Het is de vraag of hij ziin gehoor kan boeien. De heer Ter Laan heeft het voorna melijk tegen uitlatingen van den Min. van Justitie en komt dan tot de wijze, waarop thans in den spoorwegdienst voorzien wordt. De voorzitter zegt, dat spr. nu over den treinenloop uitweidt, terwijl de ontwerpen strekken om stakingen te voorkomen. De heer Ter Laan wil wel zwijgen, maar hij acht 't plicht den Min. van Justitie te waarschuwen waar hij over verzoening spreekt. De Voorzitter zegt, dat dit met de verzoening niets te maken heeft. De heer Ter Laan komt dan tot een. ander punter is reeds volgens „Het Volk" te Amsterdam met een revolver, geschoten, wat allerminst, verzoening kan geven (Onrust in de Kamer). De Voorzitter kan ook dit niet laten hespreken. Het kan zeer interessant zijn. maar 't is niet aan de orde. De heer Ter Laan laat dan ook dit 1 punt rusten, al achtte hij 't zijn plicht op een en ander te wijzen. Hij komt er dan later op terug maar hoopt dat men gelegenheid zal hebben om kalm over deze ontwerpen te blijven beraad slagen en beslissen. Die wensch was een beetje zonder ling in den mond van iemand, die zelf niet tot de kalmsten behoort. Enfin, met dien wensch werd het lange debat gesloten, Heden 10 uur eerst eenige kleinere ontwierpen. Daarna de wetten. Al weer wat nieaw«. Heusden heeft bezoek gehad van een deftig gekleed heer, die zich uit gaf voor aanstaand predikant en bij de goedgezeten protestanten aldaar aanklopte om eenigen financieelen onderstand tot voltooiing zijner stu diën. Daar hij een aanbeveling toonde van den kerkeraad aldaar en niet verschillende families bekend scheen, ontving hij bij verschillende personen het gewenschte. Later bleek, dat de kerkeraad van niets wist. Men vermoedt dus met een oplichter te doen te hebben ge had. die waarschijnlijk ook elders dergelijke praktijken zal willen uit oefenen. pen. Spr. komt tot de contractbreuk. Wat 'de heer Talma omtrent de beweerde I opzeggingstermijn bij de Ho 11. Spoor weg-Mij. zeide. is volkomen onjuist, j De heer Talma: Dat heb ik niet ge- I zegel... j De heer Troelstra: Wat dan? De neer Talma: Ik heb gezegd dat er eerst een opzeggingstermijn was .van 14 dagen en daarna... De Voorzitter verzoekt den heer Tal- ma den heer Troelstra aan 't woord te laten De heer Troelstra: Maar ik heb den heer Talma niet verstaan. De Voorzitter verzoekt den spreker voort te gaan. De heer Troelstra: Maar dat gaat toch niet aan. De heer Talma is bereid mij op een vraag te antwoorden, waarom wilt u hem dat beletten? De Voorzitter: De heer Talma heefi u geantwoord. De heer Troelstra: U hebt hem ech- tter niet laten uitspreken. (De spr is ver vooruit getreden). I De Voorzitter: Mag ik u verzoeken op uw plaats te blijven en voort te gaan? j En de heer Troelstra gaat voort. Men heeft in hoofdzaak gelezen wat hij verder betoogde. I De heer .Helsdingen, die op hem volgt, is door den voorzitter tamelijk I wel in het gareel van het debat te houden, maar met den heer Ter Laan gaat 't bijna heelemaal niet. Als deze begint, is er al geen stilte. De heer Ter Laan bestrijdt nader de wetten. (Hij is door 't tumult niet te volgen.) Men klopt hard. De spreker staakt. De Voorzitter roert den hamer en verzoekt spr. voort te gaan. De heer Ter Laan Als de heeren stil zijn. en luisteren. De VoorzitterDat ligt geheel aan Christelyk-Njttioimle Werkman s boud. Men schrijft ons: Maandag, 2en Paaschdag. 13 April des middags ten half één zal in het Paieis voor Volksvlijt te Amsterdam eene Buitengewone Bondsvergade ring gehouden worden volgens Art 19 der Statuten. Op deze .vergadering zijn ook uit- genoodigd „Patrimonium", ,,Maerten Luther", en het ..Christelijk Arbeids secretariaat", terwijl ook alle andere Chr. vereenigingen hun afgevaardig den kunnen zenden. Het onderwerp ..De houding van de Christelijke ar beiders in deze dagen, zal door ver schillende sprekers worden behan deld. Algemeene maatregelen van bet bestuur. .,St.-Ct." no. 83 bevat het Kon. be sluit van den 7en April 1903, tot na dere aanvulling van het Algemeen Reglement voor den dienst op de Spoorwegen. De inhoud van dit besluit is als volgt: I. Het Algemeen Reglement voor den dienst op de spoorwegen vastgesteld bij het Koninklijk Besluit van 27 Octo ber 1875 (Staatsblad no. 183), zooals dit laatstelijk gewijzigd is bij het Ko ninklijk besluit van 6 October 1899 (Staatsblad no. 214,. aan te vullen met een nieuw artikel ll3bis, luidende als volgt: 1. De voorwaarden, volgens welke de beambten en bedienden der spoor wegdiensten in den dienst worden ge nomen en Ln den dienst werkzaam zijn, de loonregeling voor de onder scheidene categorieën van personeel inbegrepen, alsmede die volgens wel ke hunne dienstbetrekking een einde neemt, worden in een reglement neer gelegd. dat door bestuurders aan de goedkeuring van Onzen Minister van Waterstaai, Handel en Nijverheid wordt onderworpen. Wordt omtrent zoodanige regeling tusschen Onzen genoemden Minister en de bestuurders der spoorwegdiensten geene overeen stemming bereikt, dan is die Minister bevoegd die regeling zelfstandig vast te stellen. 2. Onder de voorwaarden in het vo rige lid bedoeld, zullen bepalingen moeten worden opgenomen, krachtens welke: I a. de beambten en bedienden be-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1