voegd zullen zijn wenschen of bezwa ren ter kennis te brengen van bestuur ders van den spoorwegdienst; b. ter zake van disciplinaire straf fen, behoudens de eischen van de vei ligheid van den dienst, beroep zal openstaan bij scheidsgerechten, die in hoogste ressort eene met redenen om- kleede uitspraak doen omtrent de rechtmatigheid en billijkheid1 van de straf. Deze scheidsgerechten zullen zijn samengesteld uit vijf leden, waar van twee leden en hunne plaatsver vangers zijn aangewezen door bestuur ders van den spoorwegdienst, twee le den en hunne plaatsvervangers door den. beambte of bediende, die het be roep instelde, uit de groep tot welke hij behoort en het. vijfde lid tevens voorzitter en diens plaatsvervan ger door deze vier wordt benoemd, mits deze benoeming met algemeene stemmen geschiedt, en anders door Onzen genoemden Minister. 3. In het reglement, in het eerste lid bedoeld, moet voorts worden gere geld: a. de indeeling van de beambten en bedienden van den spoorwegdienst in groepen; b. de wijze, waarop en het aantal tot hetwelk door de beambten en be dienden van elke groep vertegenwoor digers uit die groep worden gekozen, waarop deze vertegenwoordigers wen schen en bezwaren namens hunne groep ter kennis van de bestuurders van den spoorwedienst brengen, en •waarop deze zullen worden onderzocht en daaromtrent zal worden beslist; c. de wijze, waarop het beroep bi] een scheidsgerecht wordt aangebracht, waarop dit de zaak onderzoekt en daar over uitspraak doet, en al hetgeen ver der wordt vereïscht tot uitvoering van het in het tweede lid onder b bepaalde; d. de tijdruimte, die tusschen het verleen en van eervol ontslag van de zijde van de bestuurders van den spoorwegdienst, onderscheidenlijk het opzeggen van de dienstbetrekking van de zijde van de beambten en bedienden en het eindigen van die dienstbetrek king moet "verloopen, met dien ver stande, dat zij niet minder dan twee, en niet meer dan vier weken mag be dragen. 4. Elke verandering van bet regle ment. in bet eerste lid bedoeld, wordt aan de goedkeuring van Onzen ge noemden Minister onderworpen. Het zal telken vijfden jare worden herzien, op welke herziening het bepaalde in den slotzin van het eerste lid toepas selijk is. 5. De bepalingen van dat artikel zijn niet van-toepassing ten aanzien van buitenlandsche spoorwegonderne mingen. welke baren dienst bier te lande uitoefenen. Te bepalen: a. dat de bepalingen van het regle ment bedoeld in art. 113bis eerste lid, betreffende de onderwerpen aldaar genoemd in het tweede lid onder a en b, en in het derde lid onder a, c en d voor de eerste maal door bestuurders der spoorwegdiensten uiterlijk op 30 Juni 1902 ter goedkeuring worden in gezonden. terwijl de overige bepalin gen van dat reglement voor de eerste maal ter roedikeurin"- moeten worden ingezonden uiterlijk op 31 December 1903; b. dat uiterlijk op 1 Augustus 1903 j de noodige maatregelen mogten zijn getroffen, opdat beroepen als in art. 113bis tweede lid onder b bedoeld, kunnen worden behandeld; c. dat van disciplinaire straffen, op gelegd tusschen 1 Mei 1903 en het tijd stip waarop de onder b bedoelde maat regelen zijn genomen, evenals waren zij eerst na dat tijdstip opgelegd, be roep zal kunnen worden ingesteld bin nen 14 dagen na dat tijdstip, ook al zijn die straffen reeds geheel of ge deeltelijk ondergaan. Uil de Arbeiderswereid Sommige patroons te Schiedam hadden op een daartoe gedaan ver zoek aan de brandersknechts op den 2en Paaschdag vyjaf gegeven, doch anderen wilden dit niet doen. Thans is door den Bond van brandersknechts besloten, hetzij verlof of niet, op den 2den Paaschdag niet te werken. Kerk en School. Leiden. Bevorderd tot doctor in de plant- en dlierkunde de heer H. A. E. Kempe, geb. te Zaandam, op proefschrift: ..Over het Genitaal- streng-epitheel van d.e Witte Rat" en ,,Over de Morphologische beteekenis van het Hymen." Leger en Vloot. Aan de Israëlitische militairen der landmacht, die niet aan de strengere tucht bij het Algemeen Depót van Discipline onderworpen zijn en hun Paaschfeest ten hunnent wenschen'te vieren. zal daartoe de gelegenheid worden geboden door: le. aan hen, wier ouders of betrek kingen in hunne garnizoensplaats wo nen. op de feestdagen vrijstelling van den dienst te verleenen; 2e. aan de overige militairen een verlof te verleenen van. 10 tot en met 20 April a.s.; 3e aan ben die ingevolge beschik king. d.d. 3 Febr. 1903 .krachtens art. 111 der Militiewet 1901 voor den wer- kelijken dienst zijn opgeroepen tegen 14 April a.s., te vergunnen, eerst den 20en April d.a.v. aan die oproeping te voldoen. Rechtzaken. Inbrekers. Een paar bekende inbrekers stonden gisteren terecht, thans voor het ge rechtshof te Amsterdam. Het waren Franciscus Bouquet, 25 jaar, en Jan Spekkers. 26 jaar. beiden van beroep sigarenmaker. Beklaagden waren dooi de 4e Kamer der rechtbank le Am sterdam veroordeeld tot drie jaren ge vangenisstraf. Bouquet ter zaken van diefstal van f 1075 in bank- en munt biljetten en een bedrag in goud- en zilvergeld, benevens van een aantal gouden en zilveren sieraden, horloges en andere' voorwerpen, alles toebehoo- rend'0 aan die eclrt.eli.eden Roos aan den Haarlemmerweg; Spekkers omdat hij als geschenk van Bouquet had ont vangen een bedrag van ongeveer f 500 aan bankbiljetten en specie, de gedeel telijke opbrengst van het door diefstal verkregen bankbiljet van f 1000. Beide beklaagden erkenden ook thans het ten laste gelegde. Bouquet motiveerde zijn in booger beroep gaan met er op te wijzen, dat hij reeds zes maanden in voor-arrest zat; Spekkers deed hetzelfde en vroeg tevens ver mindering van straf. Advocaat-generaal mr. Baud vroeg bevestiging van het vonnis. De verdedigers van beklaagden ver zochten bet Hof met de preventieve hechtenis die bekl. ondergingen te wil len rekening houden. Woensdag 15 April a.s. uitspraak. De 'le kamer der Rechtbank te Am sterdam nam gisteren in behandeling de aanvrage tot faillietverklaring op verzoek van de koristen der Nederl. Opera tegen dén heer C. v. d. Lin den, directeur dier Opera. Mr. L. W. van Gigcb bestreed de aanvrage en de rechtbank wees het verzoek af, op grond dat nog geen vorderingsrecht aan de zijde der ko risten bestaat. Brand ft tichters. Voor de rechtbank te Assen heeft terecht gestaan Geertje N., vrouw van Cornells O., te Nieuw-Buinen, beschuldigd haar woning op 20 Dec. in bnand te hebben gestoken. Het O. M. eischte 3 jaar gevange nisstraf. De verdediger, mr. P. Oosting, achtte het bewijs niet geleverd 'fn vroeg vrijspraak. Uitspraak 20 April. Qe algemeene werksiakiny. De staking ook voor andere vakken ge proclameerd, dat is het groote, het ge wichtige nieuws van 't oogenblik. Laten we eerst de spoorwegstaking volgen. Er is een Manifest verspreid door het bestuur van de Alg, Ned. Vereen, van Spoor- en Tramweg personeel dat luidt aldus: Aan alle arbeiders van Ne derland, Strijdmakkers, Heden, op den tweeden dag van onzen strijd, stelt de burgerpers alle pogingen in het werk, ons succes als zeer twijfel achtig voor te stellen. Het „Handelsblad'' schrijft: „de eerste aanval is afgeslagen" „De Telegraaf" brengt berichten uit verschillende plaat, •sen, die den indruk moeten geven, als heeft de staking daar weinig om 't lijf. Dit alles zijn leugenachtige manoeuvres, waarvan het doel voorde hand ligt: „ont moediging te brengen in uwe rijen". De regeering bestrijdt ons met dwang- wetten en soldaten, de patroons met drei gementen en intimidatie, de burgerlijke pers met leugen®raatjes. Wij laten hier volgen een overzicht van den stand van zaken over het geheele land. Ge kunt dan zelf oordeelen of het er slecht voor ons dan wel voor demi vijand uitziet. Te Groningen (waar volgens „De Tele, graaf' de dienst ,,zijn gewone gang gaat" is alles stop gezet. Daar zoowel als te Winschoten en Nieuweschans is de toestand uitmuntend alles staakt. Delfzijl: Algemeene staking. Rotterdam: dito. 4000 losse bootwer kers sta/ken. Haarlem: Algemeene staking op 5 ma chinisten na, die zonder stokers rijden. Op de Centrale Werkplaats staken 1000 van de 1400 man. Arnhem: Algemeene staking. Utrecht dito. Maastricht, Tilburg, Bokstel en Nijmegen: dito. De Noord-Hollandsche Tram is vanmor. gen geheel stop gezet. De Gooische zal spoedig volgen. Mede-arbeiders, gij spoorwegmannen vooral! Laat u evenmin bedotten over de leugens der burgerlijke pers, die immers het orgaan is uwer vijanden1 als door de holle dreigementen der di recti ën. Uw zaak staat goed, en ge kunt winnen, wan neer ge voet bij stuk houdt, u niet laat ontmoedigen of bedotten door praatjes van superieuren als van den ingenieur van Swietsn, dei zegt, dat de staking van middag om 12 uur zal zijn afgeloo- pen! Onze buitenlandsche broeders worden, wakker en gaan ons te hulp komenin den strijd. Reeds besloten de havenarbeiders van Marseille alle Hollandsche schepen te boycotten. Moed arbeiders en vertrouwen in el kaar, dan moet gij winnen! OUDEGEEST VAN DEN BERG. Voorts werden twee strooibiljetten verspreid van den volgenden inhoud: Arbeiders. De maatschappijen zijn door het on verwachts uitbreken eu den kolossalen omvang der staking alleronaange naamst verrast. Wij hebben reeds de zen eersten dag een kracht ontwik keld. waarop zii allerminst rekenden. Onze zaak staat goed; veel beter dan menigeen onzer vóórhel uitbreken der staking verwachtte. Dit bewijzen de maatregelen, door de directies genomen, en de onzinnige dreigementen waarmee zij ons vrees trachten aan te jagen. Zij laten trei nen loopen met dronken, onbekwaam en onvoldoend personeel zij laten ze rijden door onveilige signalen, zij wa gen het leven van het publiek, en dit alles enkel en alleen in de hoop uw moed neer ie slaan, door het gezicht der treinen, die vertrekken en komen. Zij roepen u op. om uw loon in ontvangst te nemen; alsof gij u als ontslagen hebt te beschouwen. En te vens trachten zij u te intimideeren door de bedreiging, dat al wie niet bin nen 24 uur zich heeft aangemeld, zon der pardon ontslagen zal worden. Spoorweg-arbeiders! Gii laat u door deze al te onnoozele list toch niet. beet nemen? Ge begrijpt immers, dat er de maatschappijen alles aan is gele gen, dat de staking morgen tot een eind komt? Dit bespottelijk dreige ment is die laatste troef, de wanhoops daad der maatschappijen. Zij weten, het zonder vreesaanjaging niet lang te kunnen uithouden! Kameraden! Onze zaak staat goed. Moed. kalmte, vastberadenheid, en we moeten winnen De spoorwegarbeiders zijn geen bange kinderen, die door groote woorden zenuwachtig te maken zijn! OUDEGEEST VAN DEN BERG. Aan bet Nederlandsche volk. Medeburgers, De spoorwegarbeiders zijn. noodge dwongen, tot staking overgegaan. De overhaaste behandeling der dwang- wetten in de Kamer, die den voort gang der begonnen onderhandelingen tusschen spoorweg-organisaties en di recties onmogelijk maakte, liet hun geen andere keus. Door den grooten omvang der sta king zi.ju de maatschappijen zeer in ongelegenheid gebracht. In plaats van dat te erkennen en het verkeer stil te laten staan, wagen zii het leven van het publiek ,ten einde tegenover de spoorwegarbeiders den schijn eener krachtige houding aan te nemen. Enkele treinen loopen maar hoe? Zij worden voor het allergrootste deel bediend door onbekwaam en dronken personeel. En zij worden ook bediend door mannen, niet tot het spoorwegperso neel behoorend. De treinen loopen door onveilige signalen heen. Ieder begrijpt, waarop dat uit moet loopen: op de meest ontzettende spoor weg-ongelukken. Maar dat kan de maatschappijen niet schelen! Zij wa gen roekeloos het leven van her rei zend! publiek. Medeburgers! Ter wille uwer eigen veiligheid waarschuwen wij u: gaat niet op reis! Ge waagt uw leven! OUDEGEEST VAN DEN BERG. Het Handelsblad voegt daaraan toe: Wij hebben ons onmiddellijk tot de directie der H.IJ.S.M. gewend om in lichtingen. Wat wij daar hoorden was pen bevestiging van wat wij reeds mededeelden, dat het spoorwegperso neel, dat aan het. werk gebleven is, behoort tot het beste en meest ver trouwbare personeel dat in dienst der Sporen is dat alleen het vaste spoorwegpersoneel aan het werk is I-Iet Katholiek Comité van Actie pu bliceerde het volgende manifest Arbeiders, nog een enkel woord. Een woord van protest tegen de leugencanipagne, door de revolutio naire partijen sociaal-democi'aten en anarchisten tegen de Regeeriug sinds weken gevoerd. Hoewel het voor ieder verstandig man overduide lijk was, wat de Regeering wilde en niet wilde, heeft men u, dag in. dag uit, voorgelogen, dat de Regeering een aanslag beraamde op de vakorgani satie. Gij weet het, niets is minder waar. Juist het tegendeel is het ge val. Wordt de wijziging in het Wet boek van Strafrecht wet, dan zal juist onze christelijke vakorganisatie, die met de afkeurenswaardige middelen en den dwang op arbeiders uitgeoe fend, nimmer mee heeft kunnen doen. zich vrtj ontwikkelen en tot bloei ge raken. Eindelijk zullen wij verlost worden van het terrorisme dat de re volutionaire drijvers steeds over ons trachten uit te oefenen. Een woord van waarschuwing, dat gij u niet d'oor hun goocheltoeren laat, "misleiden. Immers zij willen het thans voorstellen, alsof de Regeering de schuld was. dat de lichtingen moesten worden opgeroepen, terwijl het toch ieder uwer ten volle bekend is. dat het juist het woelen en drij ven der socialistische en anarchisti sche agitatoren was, dat de Regeering in de dringende noodzakelijkheid bracht., om ter handhaving van orde en gezag zoo velen onder de wapenen te roepen. Wanneer dus thans ge klaagd wordt over de schade, die de opgeroepenen hebben geleden, dat men dan wel overwiege, dat zij dit wijten moeten niet. aan de Regeering, die Haar pl'icht deed. maar aan hen, die het land door hun revolutionaire agitatie in beroering brachten. Daarom is het ons aller dure plicht, in deze dagen de Regeering krachtig te steunen, vooreest door ons vertrou wen in Haar Beleid openlijk u'it te spreken, maai' vervolgens ook door in geen geval thans mede te doen aan werkstakingen, die slechts het gevolg kunnen hebben, dat de spanning voortduurt eu de lichtingen nog lan ger onder de wapenen zullen moeten blijven. KATHOLIEK COMITé VAN ACTIE. Op het oogenblik, dat we dit schrij ven, is de staking geproclameerd voor de bouwvakarbeiders, de metaalbe werkers eu de bakkers. De werkgevers op het gebied van scheepvaart, veemen en schuitenver- voer hebben de algemeene lock-out geproclameerd. Thans zullen we nu weer een overzicht geven van de verschillende gemeenten. itmiterdsm. Van onzen specialen correspondent ontvangen wij het volgende schrijven; Den eersten dag lieten wij het volle licht vallen op de o. i. verkeerde wijze van optreden van bereden politie, dra gonders en marechaussee. Gelukkig dat wij niet in herhalingen behoeven te treden. Het is hierbij geble ven. Uiterlijk was de Dinsdag alzoo in Am sterdam kalmer dan de Maandag, Inner lijk niet! Nu de eerste schok door de dl- rectiën der spoorwegmaatschappijen ge keerd is, voelen deze zich weer meester van den toestand. De directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij heelt haar em ployé van den Berg lid van het Hoofd bestuur van den Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel ontslagen wegens zijn mede-onderteekening van het beken de manifest, waarover ik gisteren reeds seinde. De lock-out in het scheepvaartbedrijf zal waarschijnlijk in zijn gevolgen zeer ernstig zijn. Waar echter de treinen-loop vrij geregeld is, zal Amsterdam aan hare materieele behoeften kunnen voldoen. Zouden de werkgevers dit tijdstip niet hebben afgewacht? Er was al zoo lang sprake van een lock-out? Hedenmorgen 6 uur zullen dus alle werkzaamheden verbonden aan het los sen en laden van schepen en vaartuigen, aan het vervoeren, afhalen, bezorgen, afleveren, opslaan en verwerken van goederen te .Amsterdam ophouden, De gevolgen hiervan hoop ik den lezers van dit blad telegraphisch te schetsen. Men heeft verschillende voorzorgs maatregelen genomen. De straatisteenen, die op het Damrak Jagen, zijn vervoerd en tijdelijk onder de Beurs geborgen. In de gasthuizen worden geen nieuwe patiënten opgenomen. De bedden wor den gereserveerd voor eventueele slacht offers vain botsingen. Engelsche journalisten, die te Amster dam waren, he.bben verklaard, dat de Dockers Union hoogstens 500 pond we kelijks steun zouden kunnen verleenen, gedurende enkele weken. Men volgt in Londen met belangstelling den strijd, vreezend dat Duitschland er zich in zou mengen, doch dat zal men in Engeland nooit dulden. Vannacht waren die- uitgebreidste maatregelen genomen ter verzekering van de orde bij de bakkersstaking. Elke brookdar werd begeleid, door twee infanteristen, paarden en karren, door drie bereden manschappen. De stad werd doorkruist door sterke patrouil les. In een nachtvergadèring is beslo ten dat alle werklieden van het trans portbedrijf en de binnenvaart het werk zuilen neerleggen. Voor Amsterdam is de staking thans algemeen. Oen Haag Er liepen slechts twee treinen naar Amsterdam gisteravond en een naar den Hoek van Holland. Eén leerling der polytechnische school heeft zich als machinist aangeboden. In de werkplaats van het station, tot het personeel waarvan ook behoort Otter- spoor, de voorzitter van de Haagsche af. deeling van de vereeniging van Spoor en Trampersoneel, is van de ongeveer 13 man slechts één in dienst gekomen. Twee treinsmeden en een lampenist zijn niet opgekomen, terwijl van de ongeveer 20 rijtuig- en locomotief-poetsers één is opgekomen. Van het machine-personeeil kan gerekend worden dat een tiental van de 50, op het Haagsche Staatsspoor- station behoorende, in dienst is. Uitsluitend met het oog op de veiligheid van de reizigers is het besluit genomen, dat van het Staatsspoorstation te 's-Gra- venhage na 5 uur geen treinen meer zouden vertrekken. De kennisgeving van de directie der H. IJ. S. M. dat stakend personeel, het welk zich niet te 2 uur, spoortijd weder voor den dienst had aangemeld, geacht wordt ontslag te hebben genomen, heeft, naar men verneemt, in den toestand aan het Hollandsche Spoorstation te 's-Gra- venhage zoo goed als geen verandering gebracht. Van de ongeveer 60 man trac- tie-personeel was een 13 14-tal aan het werk gebleven zoo men weet. En dit is nu zoo gebleven na den fatalen termijn. Van de stations-beambten zijn de staken de wisselwachters en de 3 rangeerders ook weg gebleven. Van het personeel der stoomtram naar Scheveningen heeft zich van de vijf stakende beambten een arbei. der aangemeld. Rotterdam. Terwijl „Het Volk" meldt, dat in Rot terdam alles zoo goed als stil ligt, heeft het „Handelsblad" bericht ontvangen, dat de staking daar weinig beteekent en dat met name de ertswerkers en de graanwerkers niet staken, Groningen. De „Tel." vermeldt: Gisteren liep een goederentrein van en naar Roodeschool en een van en naar Delfzijl. Een ging naar Harlin- gen. Alle personentreinen hebben geloopen, ook die van buurtverkeer met bijna geen vertraging. Alleen de sneltreinen arriveerden met gemiddeld een half uur vertraging. Heden ver trek), een goederentrein naar het Zuiden. De geheele inspectie Gro ningen was goed geregeld. Heerenveen. Te Heerenveen kwam Dinsdagmor gen nog de tram van Drachten, die van Sneek bleef weg. Met het oog 'op> den marktdag te Sneek werden maat regelen genomen, dat van Joure af een stoomboot V.ice-versa naar Sneek voer. De werkmeester dei' centrale werkplaats te Heerenveen en drie an dere beambten, die weigerden te rij den, werden geschorst. De directeur de beer C. Hamelink, nam daarop plaats op de machine om. een tram naar Joure te brengen. De tweede tram vin Drachten kwam niet. Het personeel op alle lijnen der Ne derlandsche Tramweg-Maatschappij; is in staking. Enkele machinisten en conducteurs staken wel niet mee, maar hun getal is te klein om den dienst vol te houden. Ambtenaren van het hoofdbureau te Ileerenveen doen als conducteurs dienst op de lijn HeerenveenJoure waar nu nog gereden wordt. Daar de Ned. Tramweg-Maatschap pij ook de postpaketten vervoert, on dervindt ook de postadministratie de gevolgen dezer staking. Uil Hilversum. Leeuwarden. Naald wijk. Schiedam en Zwolle komen be richten, dat alles rustig is. Uit Winterswijk komt bericht, dat het tractiepensoneel zich geheel heeft aangemeld. Utrecht. Alles rustig op en. bij de stations. Cir ca half negen werd door enkele veld artilleristen het Stationsplein van het Centraal-Station, waar zich een groote menigte nieuwsgierigen had verzameld, ontruimd. In enkele minuten was het plein schoongeveegd. Hedenavond is de treindienst weer op geheven. Enkele stakers hebben zich weer aangemeld om dienst te doen, overigens is de toestand dezelfde. Door de H. IJ. S. M. is aan de niet-stakende machinis ten een toelage gelgeven van f 2 per dag boven liun vaste dagloon. De leerlingen machinist krijgen 1 toelage per dag. Op het baanvak Hilversum—Amster dam hebben de treinen Nos. 1868 en 1889 wederom geloopen. in het geheel reden dus 8 treinen op en af van Utrecht naar Amsterdam. Gisteravond om 9 uur is nog een trein in de richting 's-Hertogecnbosch vertrok ken. Om 9.20 vertrok nog een trein der H. IJ. S. M. naar Rotterdam. De Centraal-treinen liepen weer gere geld. In het St. Josephshuis werd heden avond een vergadering gehouden, uitge schreven door den Cliristelijken Bestu renbond tegen de staking. Deze verga dering was goed bezocht. Als sprekers traden op de lieeren Steenhof, lid van den Utrechtschen Gemeenteraad. Schoen, conducteur H. IJ. S. M., Huizinga uit Kampen en Stap uit Utrecht. De verschil lende sprekers werden levendig toege juicht. Om 10 uur had in „De Nijverheid" een. vergadering plaats van Spoorwegperso neel, welke zeer druk bezocht was. Op deze vergadering .trad als spreker op de heer F. van der Goes. De pers had geen toegang. ISaariein,, Dinsdag half 4 werd de algemeene staking voor de bouwvakken en het bakkersbedrijf alhier geproclanweeibd. Reeds direct werd' aan de verschil lende bouwwerken van dit besluit, kennis gegeven au op zeer vele werd •op hetzelfde oogenblik den arbeid neergelegd, op enkele bleef men tot dea avond het werk voortzetten. 4 u u r. In heit Schoterkwartier, waad veel gebouwd werd, was het eenigszins rumoerig. De tram van 4.20 werd daarom geëscorteerd d'oor de huzaren, die de tilam tot Schoten brachten. Hoewel ook de metaalbewerkers- staking geproclameerd is, werken de fabrieken van Beijnes en Figee en de werf Conrad nog door. 6 uur. In enkele straten zagen wij' dat broodrondhreoigersi werden aangehouden door stakeiis om ze te overreden het brood niet verdeir te brengen. De stad wordt doorkruist door patrouilles infanterie en cavalerie. 7 u u v. Heit uitgaan der Centrale Werkplaats had een kalm verloop, 697 personen, die gearbeid hadden, konden ongehinderd vertrekken. De cavalerie stond ondier bevel van majoor Romer en luitenant van Lely- vei.d. 8 u u rt In de stad is het druk, doch kahn. De stoomtram die rijdt tusschen Beverwijk en Haarlem, ar riveerde onder geleide van cavalerie en politie met 2 machinisten, die den ■diénst herjvat hebben. Er was veel publiek. 6 man infanterie vertrokken met deze tram om zich ter beschik king te stellen van den burgemeester van Velsen, ter bewaking der tram remise aldaar. Van het personeel alhier hebben, naar men ons verzekerde, nog 11 ma chinisten en 15 leerling-machinisten, 2 bankwerkers, één treinsmid, 6 poet sers, en 7 man van het goederenma gazijn voor den bepaalden tijd den arbeid niet hervat. 9 uur. In St. Bavo wordt steetds vergaderd, ook door de oouwvakar- beiders. Buiten staan nog velen. 27 mariniers en matrozen van „de Holland", die met verlof waren, zijn telegrafisch opgeroepen en vertrek ken te 9.13 naar Rotterdam. De bakkerij der firma Paul C. Kai ser staat stil. Er is hier geen broodje meer te verkrijgen. De werklieden dier firma Beijnes vergaderen eveneens. Waad is niet bekend. 10 u u r. In de bakkerij der firma Franeken werkt naar men ons mede deelde. bijna het geheele personeel, in de Brood- en Meelfabriek gedeelte lijk. De kleine bakkerswinkels zijn uit verkocht; de gi'utteQ'ijen maken goede zaken. De vergadering in St. Bavo duurt nog voort. In het centrum der stad is het zeer druk. Gewapend met de kaart, ons afge geven door dein stationschef, en den étappe-commandant, hebben wij he denochtend eens een inspectie ge maakt langs de spoorlijn tot Haar- lenunerliede, aldus schrijft de cor respondent van de N. R. Ct. Daar op de grens staat een buiten gebruik gestelde waggon le en 2e kiasse. waarin een sergeant en 5 man het zich zoo geriefelijk mogelijk heb ben gemaakt. Zachte kussens dienen hun tot nachtleger, dekens hebben zij zelf medegebracht. Niet minder is dit het geval met d'e mannetjes die in de ziekenbarak aan den Harmenjansweg zijn onderge bracht; het heeft er veel van, dat deze er niet op is gebouwd om zieken te ontvangen, doch wel om tot logies te dienen van gezonde, vroolijke mi litairen. De sergeant-majoor, dienstdoend luitenant te velde, heeft een afzon derlijk vertrek. De' onderofficieren eveneens, terwijl de korporaals en soldaten zijn ondergebracht in een lokaal, bij dag en nacht goed ver licht, goed geventileerd en van vol doende meubelen voorzien. De stroo- zakken liggen langs de wamden op den grond en de mannetjes, bijna allen behoorende tot de opgeroepe nen, dooden zich dten tijd met dam men. domino spelen, enz. Zij worden gevoed' uit de kazerne, maar door een gauwigheid (het is geen boer wijs te maken hoe een soldaat aan den kost komt) wisten de moeders, vrouwen en meisjes al heel spoedig, waar hun mannetjes gelegerd waren, zoodat er ook tal van versnaperingen in dit tijdelijk mili tair oord zijn komen binnenvallen, die goed hebben gedaan en hebben gestreeld de verhemelten en de ma gen van onze landsverdiedigeite. Ons werd medegedeeld, dat aan de Leidsche Vaart de aldaar gedietar cheerde infanteristen Dinsdag niet voldoende voedsel hadden ontvangen Bij onderzoek is ons echter gebleken dat bij liet overbrengen van de soep om half 10 uur de ketel omgevallen is nabij de Leidschevaart. Direct werden door den étappe-commandant maatregelen getroffen en de militai ren voorzien van brood met kaas en koffie. De vergadering in St. Bavo werd door circa 1500 personen bijgewoond. De dienst aan het station eindigde te 11 uur. De beperkte treindienst gaat vrij gere geld. Op het station is het zeer rustig. Door het Comité van Verweer te Haar. lem is het volgende manifest verspreid: Strijdmakkers- „Het gaat zóo goed". De zaak staat schoon, zoo luidt de mededeeiing van het Landelijk Comité. Dit blijkt wel uit den volgenden schanddaad. In Amsterdam worden reeds biljetten verspreid, die <ook hier verspreid zullen worden, waarin wordt medegedeeld, dat de staking is opgeheven .voorzien van de onderléekening van Oudeigeest en v. d. Berg. Dit geheele biljet is gelogen. De beweging voor de directies moet wel zwak staan, als zij tot zulk een lage daad haar toevlucht moet nemen om met valsche middelen de arbeiders tot haar te lolde en. Arbeiders, kameraden, laat deze laag hartige handelwijze u een bewijs zijn, dat de staking goed staat. Sluit de gelederen. De overwinning is ons. HET HAARLEMSCH COMITé. De dienst van het Comité van Verweer alhier is uitstekend geregeld. Het beschikt over een groot aantal fietsen. Plet Comité van Verweer doelt mede dat d'e staking zich voorloopig niet over meerdere vakken zal' uit breiden. De metaalbewerkers zijn nog aan den arbeid. Bij de Haarlemsche Ma/- chine fabriek, de firma Beijnes, en aan de werf Conrad wordt het werk dan ook voortgezet. De arbeid aan de Centrale Werkplaats werd heden morgen volkomen rustig aangevan gen. Wel hadden op verschillende ge deelten van de sitad, o.a. bij de Ane- gang. zich troepjes stakers opgesteld, die de niet-stakende arbeiders der Centrale Werkplaats verschillende uitdrukkingen toevoegden, doch nie mand werd gehinderd en kalm ver volgden, de ni'et-stakers hun weg. Nabij de Centr. Werkplaats waren weder dezelfde maatregelen genomen als -op de andere dagen. Aan de arbeiders zijn manifesten rondgedeeld, vermeldende dat de sta king geenszins was opgeheven, en dit als tegenspraak van de te Amsterdam verspreide biljetten met den naam van Oudegeest onderteekend. waarin beweerd werd, d.ai( de staking was op- geh even. Hoewel de bakkerspatroons beslo ten brood te laten afhalen, reden nog verschillende karretjes van depot houders. Bij de firma Paul Kaiser is de arbeid gestaakt; bij de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek wordt nog gewerkt: bij de firma Franken wordt om half twee den arb eid m'e e-rgelegd Bouwarbeiders doorkruisen de stad om met-stakers oveT te balen. Aan alle groote werken ligt de arbeid stil. In St. Bavo vergaderen steeds de bouwvak-arbeiders. De patroons in de bouwvakken verga derden hedenmorgen -en zullen een ma nifest uitvaardigen, dat wij dezen mid dag zullen public eer en. Staande de vergadering kwam de wd. commandant der d.d. schutterij, de heer J. A. G. van 'der Steur, officieel mede- deelen, dat de Burgemeester allen mo gelijken steun toezegt. Verspreide berichten. Op de lijn Amsterdam—Haarlem en om. gekeerd reden Dinsdag al 10 treinen meer als de tijdelijke dienstregeling aan geeft; ook Zand voort, Uitgeest, Alkmaar en Hoorn kwamen in directe verbinding met de hoofdstad. Door den „Bond van Drde van. per soneel in dienst der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij", is een manifest verspreid, waarin onder anderen naar aanieidng van het ma nifest der lieeren Oudegeest en Van den Berg gezegd wordt: „Van alle leugens, die zij tot nog toe de wereld hebben ingezonden, zijn d'eze, wel de grofste en meest tastbare, Gevoelt gij n.u, personeel van de H. IJ. S. M. hoe onwaardig, de leiders der Federatie zijn? Eerst schelden zij op de direictie en nu dit niet helpt, komt gij zielf aan die beurt. Het talrijke personeel dat gisteren zijn plicht deed. wordt uitgescholden voor onbekwaam en dronken. Dit is de grofste beleediging. de ergste verdachtmaking, die men u naar het hoofd kon werpen. Dat doen nu menschen, die toch als leiders der arbeidersbeweging zich opwerpen. Ieder weet. dat het verkeer giste ren volkomen veilig was. zonder moeite geregeld ging en een flink aantal treinen liepen. Daarom rukt u toch lo,s van de Fe deratie en sluit u aaneen met ban, die langs den weg van orde en wet, rekening houdend' met wat mogelijk is. dei stand der Spoorwegmannen zullen omhoog brengen, door hunne stoffelijke positie te verbeteren. Dat manifest zal hun tot eeuwige schande str'ekken. Kameraden! Treedt toe tot onzen Bond!" Door het Comité tot organisatie van den Spoorwegdienst bij Staking wordt de navolgende circulaire ver spreid:

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2