Liefde en Haat. ingezonden Tweede Blad, Behoofunde bij „üaaHem's QatgbSad" vau Donder dug 9 April 1903 ür. 6067 Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrik Mr. W. Roosegaaade Bisschop te Londen heeft een goed werk gedaan door in de Westminster Gazette met' de stukken te bewijzen, dat Chamber lain's bewering als zouden de Kaffers onder de Republiek zwaarder belast zijn dan nu. een onwaarheid is. En hij voegt een hartig woordje aan dat betoog toe over de onwijze poging van de Engelsche regeering om de veelwij verij onder de Kaffers tegen te gaan. De veelwijverij, zegt hij met 'iemand! in de Times, is een historisch ver schijnsel, een verschijnsel iu de ont wikkeling van elk ras, en verdwijnt al leen door de ontwikkeling en bescha ving van het ras. Mr. R. B. zou zelfs liever zeggen door de zedelijke ont wikkeling en beschaving van het indi vidu, want hij is er volstrekt niet ze ker van. dat neiging tot veelwijverij onder Europeesche rassen verdwenen is, tenzij in de wet." En hij vervolgt: „De zedelijkheid in het huwelijk staat in het algemeen bij de inboorlingen in Zuidafrika hoog. Elke onpolitieke bemoeienis met bun gebruiken kan die zelfde verderfelijke gevolgen hebben als die men zoo dikwijls ziet aan zen- dingsposten, waar de Christelijke leer van zelfbedwang ingeplant wordt in hoofden, die niet genoeg ontwikkeld en nauwelijks voldoende beschaafd zijn om ze tot iets te maken dat den naam van zedelijke gedachte verdient. Men weet, dat de Kaapsche regee ring moeite heeft gedaan om in het gebrek aan Veldarbeiders te voorzien door den invoer van Italiaansch werk volk. Zij heeft daartoe twee mannen naar Italië afgevaardigd. Men kon 't daar echter niet eens worden over het loon en andere bepalingen, die de Italiaansche regeering bedong. Ten •slotte hebben de Kaapsche vertegen woordigers de voorwaarden van de Italiaansche regeering telegrafisch ter lcennisse gebracht van de afdee- ling van tuinbouw te Kaapstad. Ze zijn: f2.40 daags voor de mannen en fl.20 voor de vrouwen, een stuk grond van minstens oen acre (ruim 4000 Vierk. M.), een werkdag van tien. uur in den zomer en negen uur in den winter, rrtet minstens 5^ dag werk in de week. De Kaapsche regeeirmg heeft -nu besloten van die zaak af te zien. aangezien zij niet verder kan gaan dan de voorwaarden die zij aan geboden heeft. Balkan-Schiereiland. De Albaneeshe woelingen. Ook de correspondent van de „Temps" geeft thans als zijne mee ning te kennen dat de. Sultan met het openbaar-maken van „hervormingen" talmt uit vrees voor een algemeenen opstand van de Albaneezen. Abdul- Hamid is namelijk geheel omringd door Albaneezen. Zijn lijfgarde bestaat uit personen van deze nationaliteit, de meeste raadslieden des Sultans zijn Albaneezen. en bet gevaar voor eene paleis-revolutie is dus verre van denk beeldig. En men weet, hoezeer Abdul-Hamid steeds gekweld wordt door doodelijken angst voor zijne persoonlijke veilig heid! Het ongeluk is zegt de „Indep." dat de Sultan niet meer meester is van den toestand, zelfs indien de Al baneezen er in toestemden, om in de hervormingen te berusten. De aanslag op den Russischen consul te Mitro- vitza beeft den stand van zaken ge heel veranderd. Indien de heer Chtcherbina over lijdt aan de bekomen kwetsuren, dan kan Rusland niet anders dan afdoende maatregelen vorderen tot onderdruk king van eene beweging, welke tot zulle een incident heeft geleid. De Sultan zal dus in dat geval moeten kiezen tusschen Ruland en de Albaneezen. In Russische politieke kringen ont kent men niet langer, dat sinds het geval met den Russischen consul het gevaar voor eene uitbarsting, het „acuut worden der quaestie zeer is toegenomen en dat men zich heeft voor te bereiden op alle eventualiteiten. Rusland (zei dezer dagen de ..Novoie Wremja") wil al het mogelijke doen om den vrede te bewaren, doch 't zou kunnen zijn. dat de loop der gebeur tenissen tot handelend optreden zou dwingen. Natuurlijk zien de Bulgaarsche en Macedonische vriendjes van vuurtjes aanstoken, de wending, welke de za ken nu dreigen te nemen, met bij zo n- der genoegen aan. Het komt er nu Fff-si. ill«M.n Vertaa'd vit het ENGELSCH. 32) Hij scheen echter meer in zichzelf te spreken dan hen te antwoorden, toen hij zei Er is een vreemde geest in hen gevaren; zij dwarsboomen onze han delingen, zij dbod'en onze energie. Da gelijks rijden zij het gouvernement in de wielen. En, viel Ireton zacht in. "Waarom zouden wij dan hun tyran- nie verdragen En nu keek Cromwell hen in de op recht hartelijke oogen, maar zij lazen niets in zijn ruwe ondoorgrondelijke trekken. Ik moet een slaaf zijn om mij aan hun nukken ie onderwerpen En ik heb daarvoor een geneesmiddel, zei hij op harden, boozen toon, en nu speelde Ireton zijn belangrijkste kaart uit. Neem het aan, heer. de tijd is rijp. Hef uw hand op en morgen zijt ge koning van Engeland. Het slechts op aan. of Turkije, dat met zijn taktiek van talmen, uitstellen en op de lange baan schuiven den toe stand steeds kritieker heeft gemaakt, thans nog in staat is om niet slechts de tanden te laten zien. maar ook te bijten, wanneer 't moet. Naast de noodzakelijkheid om het programma van hervormingen in toe passing te brengen heeft men thans te waken tegen 't wekken van beroe ringen op het Balkan-schiereiland. Hoe dit vraagstuk op te lossen? Zeker (zegt de correspondent van de ..Ind." te Constantionpel) de Porte zou 20 30,000 man naar Mitrovitza, Djakovo en Ipeii zenden. Daarmee zou de te genstand kunnen gebroken worden. Maar het moreel effect, van Muzel- mansch standpunt bekeken, van zulk een optreden, zou zeer ernstig kun nen zijn. En bovendien is men niet geheel vrij van achterdocht jegens Oostenrijk, dat er. een voorwendsel in zou kunnen vinden om zich met de zaak te be moeien. "Wel had men dus gelijk zegt de genoemde correspondent door de woelingen in Albanië van ernstiger aard te achten dan die in Macedonië zich openhaarden. Men plukt thans de vruchten van de sinds twintig ja ren tegenover de Albaneezen gevolgde politiek. Men neemt thans alle mogelijke maatregelen om aanslagen, gelijk op verschillende spoorweglijnen werden gepleegd, te beletten. Troepen ter be waking worden alom verspreid. De dynamiet-verkoop in Bulgarije is ech ter tot düsver nagenoeg onbelemmerd! En de smokkelhandel van dynamiet, vooral van uit Griekenland, is zeer beduidend. Vereenigde Staten President Roosevelt is zoo verstan dig. maatregelen te nemen tegen de overspanning waaraan een politieke reis, gelijk liij thans onderneemt, hem blootstel!. Nadat hij te Milwaukee een rede gehouden had. zeide de Presi dent den voorzitter van de regelings commissie dat bij. hoezeer ook waar- deerende de gastvrijheid die hem ten deel was gevallen, zich niet langer aan zulke „zenuwknakkende" programma's kon houden. Hij zou anders zijn reis niet kunnen voortzetten, en hij ver zocht dus de commissieën. de recep ties, vergaderingen en feesten niet zoo snel op elkaar te laten volgen. Reuter heeft reeds een en ander me degedeeld uit Rooseveli's redevoerin gen. Te Waukesha, in Wisconsin, zei- de de President: Het spijt mij dat er in de pers geschreven wordt over de ver houding tusschen Amerika en het buitenland. Ik geloof niet dat de Ver- jeenigde Staten ooit onrecht behoeven te verduren, en ik zou dat ook niet dulden .evenmin als ik zou kunnen goedkeuren dat de zwakken van ons te lijden hadden. Ik houd vast aan de Monroe-leer, en zoolang ik president- ben, zal er volgens die leer gehandeld worden. Maar ik zoek er geen veront schuldiging of rechtvaardiging in, om andere mogendheden onaangenaam te zijn. Wij willen de vriendschap van het menschdom. Wij wenschen den vrede te bewaren en verlangen naar die welvaart van alle natiën. Te Milwaukee is Roosevelt ook de gast geweest van de Duitsche club, waar hij hartelijk ontvangen en toe gesproken werd Overal op zijn reis wordt de President met geestdrift toe gejuicht. In zijn toespraak te Minneapolis heeft de President in wat minder al- gemeene bewoordingen over de nood zakelijkheid: van uitbreiding der vloot gesproken dan hij elders gedaan had. Met nadruk verklaarde hij dal de Unie een krachtige zeemacht behoorde te onderhouden langs de zuidkust: niet om over de republieken aldaar toe zicht uit te oefenen, maar opdat men voor geen internationale verwikkelin gen bevreesd zou behoeven te zijn. Stadsnieuws. Voor de verkiezing van Ie den der Kamer van Arbeid in het Bloembol lenvak hebben de meeste stemmen ge kregen hier in Haarlem-. Van de patroons de heeren G. J. van Meeuwen, A. Koolhoven, J. Bos Azn., E. Krelage. Van de.werklieden Wesseling, Kapteijn, Lageweg, Duin en Marinus. Morgen zul len de stemmen der buitengemeenten op genomen worden. Dinsdagmiddag geraakte in het Spaarne nabij de Turfmarkt een meisje te water. Door spoedig toegescho. ten' hulp werd het kind weldra weder op het droge gebracht, zoodat het- met een nat jurkje en dien schrik vrij kwam. volk roept om een koning laat Israël zijn zin hebben Met ingehouden adem en vol span ning luisterde Dorothy naar die woor den en wachtte wat volgen zou. Van uit de grijze duisternis zag zij Cronx well kijken als in groote verbazing maar zij zag ook de straal van triomf, die uit zijn oogen blikte. De galerij was volkomen duister en de drie dpar beneden waren geheel ver diept in het belangrijk spel. dat zij speelden. Zij wilde in ieder geval meer hooren en vlug en zachtjes sloop zij vooruit en de trapopening berei kend, ging zij naar beneden, totdat zij eindelijk stond daar. waar de zware plooien van het gordijn de lambrizeering gedeeltelijk bedekten en daarachter veilig verborgen, werd zij getuige van al wat volgde. Ireton had de teerling geworpen en wachtte nu op den afloop met een glimlach op de lippen en vol vertrou wen. Pride stond daar rechtop en beslist ook glimlachend met een nor- schen, triomfantelijken glimlach; in zijn hart was hij overtuigd, dat de overwinning aan hun kant was. Maar nu alles zoo duidelijk als glas was. nu hij zijn hand maar had uit te steken, nu zweeg Cromwell. Zijn vreemde spitsvondige geest, even1 Binnenlaud. Tweede h aaier. Zitting van Dinsdag. (Vervolg). Men seint ons: Contractbreuk van arbeiders acht spre ker (mr. Troelstra) onder de bestaande immoreele verhoudingen noodstand. Voor het collectieve contract gevoelt hij veel, doch hij twijfelt of aan de overzij de der Kamer daarvoor veel sympathie bestaat. en loonregeling zal bij dezen minister op niets uiüoopen. Daarin ligt de grond voor de huidige sporwegstaking. Ten slotte werpt Mr. Troelstra alle verantwoordelijkheid op de Regee ring. De heer Helsdingen tracht aan de band der crimineele statistiek aan te toonen, da.t daar waar het socialisme tiert, het zedelijk peil veel hooger staat dan in die streken waar de kerk invloed uitoefent. Vakbeweging wordit door de burgerpartijen, alleen geëxploiteerd om haar te ontheffen van armenzorg. De heer Drucker verklaart, ook namens zijno vrienden, dat de regeering in deze ernstige dagen op hen kan rekenen ter handhaving van orde en gezag. De on- »"i«i neemt toe. De economische crisis zal niet de kapitalisten alleen, doch de geheele bevolking treffen. Spr. keurt sterk af deze nieuwe sta king, waaraan anarchisme ten grond slag ligt. Daarmee is echter niet bewe zen de noodzakelijkheid dezer strafwet novelle. Te vijf uur vraagt Terlaan nog het woord onder het gepruttel der leden, die zijn rede storen door luide gesprek ken. Bespreekt staking, onveiligheid op sporen enz. De voorzitter roept hem herhaaldelijk tot de orde. Debat gesloten. Mórgen 10 uur de ar tikelen. Ontslagen gevangenen. Het Doorgangshuis voor ontsla gen gevangenen", behoorenide tot de landkolonie van het „Leger des Heils", hoeve „De Groote Batelaar", in de gemeente Lunteren, is geheel klaar en nu heeft de commandant van Het Leger des Heils de aandacht van gevangenisdirecteuren op dat Doorgangshuis gevestigd. In een schrijven aan diei ambtena ren gericht, leest men o.m.: ,,Het is, dunkt ons. wel waarschijnlijk, dat bij liet ontslaan van gevangenen ge vallen voorkomen, bij wie een ern stige begeerte is om zich tei verbete ren, maar die niet in de gelegenheid zijn om aan bun goede voornemens gevolg te geven. Om zulke gevallen is ons Door gangshuis. Zou u tegen den tijd dat zulke gevangenen vrij komen, ons bericht kunnen zenden en ons doen weten of u den persoon in kwestie voor opneming aanbeveelt, dan zou den wij ons het lot van zulke onge- lukkigen kunnen aantrekken en schikkingen maken om hem in onze inrichting practisebe hulp te verl'ee- nen." Gelukkig atgreloopen. Men meldt uit Stavenisse: Tengevolge van het schichtig wor den van een der paarden voor een met kunstmest geladen wagen zouden hier groote ongelukken hebben plaats gehad, zonder den moed en de tegen woordigheid van geest van zekeren F. H. De paarden sloegen achteruit, de disselboom brak ai, en de dieren gin gen op hol. Eensklaps wierp H. zich vóór de paarden en. werd wel meege sleept doch wist ze zóódanig om een boom te voeren, dat ze tot staan wer den gebracht. Onderwijl had de voer man in het grootste gevaar verkeerd, tusschen de paarden te worden ge trokken. Een vermakelijk voorval. Uit een provinciestad schrijft men: De schutterij in 't gelid: in 't front een groote loods met een gegolfd zin ken dak. Op de plaats de schutters, e.r voor een adjudant; op 't dak der loods drie werklieden, die door aller lei grimassen trachten, de schutters aan 't lachen te maken doch 't wil niet lukken. Adjudant beveelt: geef acht! Een der werklieden wil een uiterste poging wagen: hij maakt een lucht sprong. een meter de hoogte in. Doch 't dak is er niet opberekend 't Kraakt, 't scheurt, twee beenen verdwijnen, een lichaam verdwijnt-; hoofd met twee armen .blijven nog even zicht baar. De geheele schutterij schudt van het lachen, de adjudant woedend. Hij draait zich om en. of hij wil of niet. hij proest 't ook uit De armen moe- snel in 't besluiten als in 't uitvoeren, aarzelde ditmaal en trachtte hun aanbod af te wijzen. Neen, Ireton, zei hij. Koning Wat zou ik doen met zoo'n veer op- mijn hoed Ireton streek zijn donkeren knevel op. Hij zag en begreep, wat er ach ter school, maar de rondborstige Pri de zei op driftigen toon Het volk wenscht het. Men is er vol van. Velen zouden zich geruster voelen, als gij maar den naam van Koning droegt. Op dat woord alleen zou al gehoorzaamheid volgen. In zijn opgewondenheid lei Pridc zijn hand op de mouw van Cromwell pit Ireton kwam naderbij, vol aan drang. Hef uw hand slechts op. edele heerDe tijd is gekomen. Ja. inderdaad? Weer zwollen de aderen op het hoofd van den Lord Protector en zijn gestalte beefde, als bewogen door een zwaren inwendigen strijd. Was de tijd gekomen Zou hij de groote stap doen Moest aan ae begeerte van Israël voldaan worden, of was dit maar een verlokkend, een schitterend droombeeld, dat leidde tot totale verwoesting Met moeite maakte hij zich van de bekoring los en met gevouwen han- ten 't- opgeven, alles verdwijnt, alleen 't gat in. 't dak blijft; de grappenma ker verdwenen, 't Is gelukt, de geheele schutterij is aan 't lachen gemaakt, maar de oorzaak ervan ziet ze niet; hij is er echter goed afgekomen. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Men meldt uit Leiden: Namens het looncomité der Leidsche schildersgezellen was aan de schilders patroons een circulaire gericht, waarin zij mededeelden dat zij, nu langs orde lijken weg van de patroons niets te ver krijgen is, zich gedwongen achten langs anderen, weg hun. billijke eischen inge willigd te zien. Daarom geven zij de pa troons in overweging om ingaande Maan dag 6 April liet gevraagde loon van 20 ct. uit te betalen, daar zij anders ge noodzaakt zullen zijn tot staking over te gaan. Intusschen hebben zij de schil dersgezellen opgeroepen- In een bijeen komst, die druk bezocht was en waar n-a vele besprekingen een motie werd aangenomen, waarin met het oog op den geest der schilders in 't algemeen, de wenschelijkheid werd uitgesproken on der deze omstandigheden niet tot star king over te gaan. Voorts werd het looncomité uitgenoo- digd in overleg te treden met de niet ge organiseerde patroons om met hen langs geleidelijken weg het doel te bereiken. Men meldt uit Nijmegen: De stukadoors alhier hebben heden bet werk gestaakt, omdat de patroons den eisch van twee cent loonsverhoo- ging met April niet inwilligden. Zij willen in Mei een cent meer en in Mei 1904 nog een cent meer geven. Enkele gezellen blijven doorwerken. De stakende stukadoors te Nijmegen worden financieel door zeventien vak- vereenigingen gesteund. Ft.y/ den inhoud dezer rubriek ttelid'. Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden sLukkeen, geplaatst of niet geplaoi-d, wordt de copy den inzender niei teruggegeven. In dagen van woeling. L In ernstige tijden past een ernstig woord. En wanneer ik me dan neer zet om in den vorm van een opwek king tot nadenken mijn oordeel over boog ernstige en diep treurige gebeur tenissen aan de drukpers toe te ver trouwen, dan maak ik me niet de il lusie d-e fel bewogen golven van liet volksleven zoo opeens als bij toover- slag tot stilstand te kunnen brengen. Maar wat ik wèl hoop en wèl ver trouw, dat is: althans er iets toe te kunnen medewerken dat de verblin ding wijke van mijn stadgenooten. Misverstand, overdrijving, hartstocht, misleiding, gebrek aan ernst en roe keloosheid dat zijn even zoovele ken merken van den volksgeest op dit oogenblik. 't Behoeft ons trouwens niet te verbazen, want vele leiders zijn er in voorgegaan en zij hebben het deeg gekneed naar hun welbehagen. Begeeft u op straat tusschen de me nigte. die gretig de bulletins der dag bladen leest, begeeft u onder de be zoekers der volksvergaderingen of in de koffiehuizen, waar de meer wel- gastelden zich vermaken, en overal zult ge kunnen opmerken de verschijn selen die ik hierboven noemde. Nu eens ontmoet ge lieden, die zijn opgeschrikt uit hun rustige positie van welvarend burgerman, ondernemer of coupon-knipper. Maar al te vaak heb ben zij den rijksdaalder zich gesteld tot geweten en de hooge kapitaalrente tot levensideaal Zij vinden 't niet zoo kwaad' in de wereld zoolang zij hun winstje en hun per-centje maar kun nen maken, en hun eenige klacht is deze. dat zij toch eigenlijk die winst en die rente nog wel wat hooger wenschten. Het gemoedsleven der ar beidersklasse is voor hen een gesloten boek. En wanneer ge aan die lieden gaat vertellen, dat zij in zedelijke waarde bij den arbeider waarschijn lijk ver ten achter staan (omdat die arbeider nog niet zóó in 't egoisme is vastgeroest), dan kijken ze u aan met een dommen blik. want ze begrijpen 't niet.. Maar nu de arbeidersbewe ging in 't algemeen en de herhaalde spoorwegstaking in 't biizonder een schok hebben gegeven aan bun klin- kende-munt-idealen, nu vreezen ze voor een mogelijke toekomst, waarin de werkkracht van den werker hooger zal moeten betaald. Hun percentje, hun winst, hun rijksdaalder achten ze bedreigd, en daarom moet. die werker worden gesmaad en verguisd. Dit. is 't wanbegrip en de bezits-hartstocht aan de eene zijde, helaas een enkele ii■-11 ontaard nd zelfs i-- den atecii"- den en somber, beslist gelaat stapte hij achteruit. Op het oogenblik, dat hij voor haar stond, woei er een storm van herin neringen door zijn brein en zijn doordringende, vérziende geest zag met den blik van een profeet in de toekomst. Hij had dingen gedaan, die geen enkel groot of goed man doen kon. Hij had een succes voltooid, waar alleen een groot en goed man in kon slagen. Hij had vroeger nooit gewan keld. Neen, zelfs niet op het oogen blik. dat eindigde met den door op 't blok voor de Banquet Hall op White hall. Maar dit... dit eene. In de diepste diepte van zijn hart sprak een stem, die hem zei, dat het onmogelijk was. Licht bescheen die eenzame, door storm bewogen ziel licht om te zien en kracht om te weer staan. En de wachtende achter de gordijnen zag hoe het strenge gelaat van brons veranderde en aschgrauw werd en hoe de lippen door de hevige emotie donkerder gekleurd werden en toen hooide zij een stem, schor en be vend. van ingehouden hartstocht. Gij beiden, ge deedt verkeerd mij zoo op de proef te stellen. Koning God heeft juist dien naam vernietigd! Neen, niets meerik wil niets meer welijken wensch. dat de militaire macht er nu wel een eind aan maken zal. En ernstig zijn ook de fouten in het andere kamp. in, dat der werklieden, niet alleen bij de stakers, maar ook bij een aantal andere arbeidersgroe pen. Misverstand en overdrijving zijn er schering en inslag. Net zoo lang heeft men zich gelaafd aan de beschouwin gen en voorstellingen van de socialis tische pers. tot men ter goeder trouw is gaan gelooven dat die beschou wingen op waarheid berustten De arbeider is niet gewoon om stu die te maken van dorre wetsartikelen, welnu ze zijn tot hein gebracht met een behoorlijke tekstverklaring, gelijk Nieuwenhuis en Troelstra die wensch ten. Zóó heeft post gevat de meening dat de vakvereeniging zal worden ver moord, zóó is T te verklaren dat nog Maandag door het Comité van Ver weer een manifest kon worden uitge vaardigd met precies evenveel leugens als er verzekeringen in voorkomen. In minder ernstige tijden zou men zich vroolijk kunnen maken over den aan hef ..Zoo zullen wij dan worden ge knecht!" Die woorden toch gelijken als twee druppels water op de snorkende woordenpraal aan oude rederijkers zoo eigen. Maar bezien in het licht der omstandigheden is er geen aan leiding tot vroolijkheid. Alleen tot droefheid en wel hierom: dat nog zoo veel goedgeloovige menschen niet der- gelijken onzin zich bij den neus laten nemen. 't Is daarom goed' in een publiek or gaan de zaak nog eens tot haar juiste verhoudingen terug te brengen. Voor zoover er sprake van kan wezen dat de gewijzigde strafrechtartikelen de vakorganisaties zullen beiemmeren, dan is 't aileen in dezen zin dat tegen ergerlijke uitspattingen wat meer zal worden gewaakt terwijl spoorwegsta king niet zal worden verboden gelijk men 't voorstelt, maar aan een opzeg gingstermijn zal worden verbonden. Waartegenover dat spoorweg-personeel een staatsrechtelijk zoo goed verzorg de positie zal erlangen als geen enke le arbeidersgroep bezit. Wie 't anders voorstelt bedriegt zich zelf, of een an der. Maar niet slechts misverstand en overdrijving om van misleiding nog maar niet te spreken is er in het spel ,ook hartstocht, een groote mate van zelfverblinding, die middelen doet toepassen welke niet evenredig zijn aan de kwaal en een toomeloos begee- ren dat aan de zedelijke waarde der ar beidersbeweging afbreuk moet doen. Als een kroon voor wat men dikwijls noemt „den minderen man" werd hierboven genoemd zijn minder groot egoisme dan veelal regel is bij andere menschengroepen. Met hun prediking van den klassenstrijd en met hun po- litiek-van-belangen hebben de socia listen die kroon al heel wat afgebrok keld. Zoo hebben zij de levensmoraal van den werker een geduchte knoei gegeven. Laat men oppassen en laat men spaarzaam wezen met hetgeen er nog van over is! En ten slotte noemde ik nog als kenmerk van den strijd onzer dagen roekeloosheid en gemis aan ernst. Over dit laatste kan ik kort zijn. Het getuigt niet van ernst om in deze tijden nog te organlseeren een soiree voor de stakers, gelijk men Zondag te Amsterdam; heeft gedaan. Zoo is er meer. ook in andere levenskringen. Een deel van het publiek houdt waar lijk het stop-zetten van het transport wezen nog voor een soort lolletje. Ze ker! de tijd is nabij dat men aan den ernst wel zal worden herinnerd. Als het goederenvervoer eerst maar een paar dagen is gestremd en de voorra dige levensmiddelen schaars en duur worden .dan zal de ervaring wel doen uitkomen hoe groote fouten zijn begaan. Ten slotte nof iets over de roeke loosheid. om e£U zoo gewichtige maat schappelijke levensfunctie te willen siop zetten. Zouden de leiders zich wel een oogenblik hebben afgevraagd welke de gevolgen hiervan kunnen zijn? Heeft men zich niet eens voor oogen gesteld een andere periode, toen ook het ver keer was stilgelegd.' De geschiedenis van ons land kent ze anders wel, van die tijden toen liet gras op de straten groeide en de bevolking tot wanhoop en armoede kwam. Dat men toch eens overwege hoe zeer ons land afhankelijk is van een ongestoord verkeer. Een aantal artike len. die we geen dag kunnen missen en waarvan geen groote voorraden zijn. moeten we betrekken uit andere landen en verre werelddeelen. De steenkolen voor huiselijk gebruik zoo wel als voor de industrie, het ijzer, de cacao, de garens en de ongesponnen katoen voor de fabrieksnijverheid, het buitenland moet ze leveren evenals massa's suiker voor de raffinaderijen, het hout en een groot deel van de bouwsteen voor het bouwbedrijf. Dit zijn niaar enkele grepen, die men nog zou kunnen aanvullen met de vermel- i ding dat de graan- en meelinvoer even noodzakelijk voor ons is als de lucht om te leven, want niet meer dan een hooren zek ik U Laten wij hierover voor altijd zwijgen. Hij wendde zich van hen af. het tweetal niet neergeslagen oogen ach terlatend. elkaar aanstarend, en stapte de kamer door. totdat hij eindelijk naast het gordijn stond, nauwelijks een armlengte van Dorothy af. Zij hoorde zijn snelle, gejaagde ademha ling. zij hoorde hem de woorden mom pelen Koning, koning! en toen zij achteruit, wou wijken, zag zij zijn. hand de zware plooien grijpen, alsof hij ze op zij wou schuiven en haar hart stond bijna stil. Maar even snel als hij haar uitgestoken had, liet Cromwell zijn arm weer zakken en liep langzaam terug. Pride, zei hij. en zijn stem beef de. ofschoon hij uiterlijk kalm was. Ik n.oet mij van die babbelende oude wijven bevrijden. Den dag, dat wij in Londen aankomen, moet gij hen hun zetel in het parlement ontzeggen. Zij moeten onschadelijk gemaakt worden. Zeg hun, dat zij te ver ge gaan zijn. Pride's grijze oogen glinsterden als oaalen. Op het woord van een aim gentle man, ik zal die lasi goed uitvoeren, edele heer! zei hij. En toen trok hij zich terug, mompelend. derde deel van de benoodigde taxwe groeit hier te lande, per jaar moeten we 180 millioen kilogram tarwemeel invoeren en om te besluiten worde vermeld dat alleen Amsterdam per dag bijna drie duizend baaltjes meel ver bruikt. De heeren Oudègeest c. s. hebben misschien gedacht met hun transportstaking den kapitalist te tref fen. Ze vergissen zich, het zullen de minst gegoeden zijn die 't snelst en 't hevigst den druk der tijden voelen. En nog in een ander opzicht is roe keloosheid eigenlijk een veel te zwakke naam voor de staking, t Is opmerke lijk dat de arbeider zoo bevreesd is te zullen worden verslagen door de re geering of door de militaire macht. Daarmee zal 't zoo'n vaan niet loopen. maar de arbeiders zullen worden neer gedrukt door de economische feiten, waar men thans niet aan schijnt te denken, doch waaraan men niet kan ontkomen. Voor een land als 't onze. dicht be volkt, veel dichter dan van den bodem kan worden gevoed, is de eerste le- venseisch: een rustige ontwikkeling. Die rust is heftig verstoord, de gevol gen kunnen niet uitblijven en de wer keloosheid. die zal komen zoo wis en zoo zeker als de dag van morgen, zal wezen de straf der economie voor het roekeloos bedrijf der spoorwegman nen. Het steeds aangroeiend aantal in woners legt aan de menschen allen te zamen den plicht op te zorgen voor een evenredige uitbreiding der gele genheid tot arbeid 70,000 menschen- kinderen (bet aantal geboorten is ruim 70,000 alle jaren in ons land grooter dan het aantal sterfgevallen) komen alle jaren er meer vragen om een boterham Indien niet de hoeveelheid arbeid toeneemt in gelijke mate. wel nu dan is die boterham er niet. Geen artikel der wet of der politie verordening kan daarin voorzien. Wij menschen hebben dat in onze eigen handen, naast ondernemingsgeest is daartoe noodig een rustige ontwikke ling. Die rust te herstellen, die ze kerheid te doen terugkeer en is ons al ler plicht, 't Is ook ons aller belang. Maar daartoe moet de rug worden toegekeerd aan de revolutionaire the orieën. die den geleidelijken vooruit gang van den arbeid, van. hei land en liet volk in den weg staan. Daartoe moeten de arbeiders tot nadenken worden gebracht en moeten ze gaan beseffen dat de stakings-epidemie nu behoort te eindigen. 'k Herinner me voor eenigen tijd hier in Haarlem op een vergadering te hebben gezegd: dat we moeten stre ven en trachten naar een zoodanige hervorming van het maatschappelijk leven, dat er voor een zoo groot mo gelijke hoeveelheid menschen een zoo groot mogelijke hoeveelheid mensche- lijk geluk zal kuunen bestaan. Dat is een kostbaar ideaal. Maar door geleidelijke hervorming zullen we het naderen voet voor voet en stap voor stap. Doch zorgvuldig moeten we ons hoeden voor achterwaart sche schreden, gelijk de spoorwegstaking met hare gevolgen er een is. K. REYNE. Koloniën Atjeh. Onder dagteekening van 9 en 10 Maart werd uit Koeta-Radja aan de Java-Bode geseind: Bij een patrouille in boven-Geu- dong zijn de Europeesche fuseliers Lancel, alg. stamboek no. 39239, en Vos, alg. Stamboek no. 412S5 gewond. Bij een patrouille in Pidië werd de fuselier van Os Jicht gewond door een rentjongsteek; d'e aanvaller werd afgemaakt. In de Java Ct. wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht: dat de regeering geen bezwaar heeft tegen de vestiging van particu liere ondernemingen strekkende tot het doen van rnijnhouwkundige op sporingen of tot mijnont.ginning in een gedeelte, van de XXII moekims (afdeeling Groot-Atjeh, gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden) begrensd als volgt: de grens tusschen de XXII en XXV moekims; de gens tusschen de BXII cxn XXIV moekims; de gebroken lijn. loopende van het punt, waar de colonne weg van Tjot- Mantjang naar Lam Teuba laatstge noemde grens snijdt over Loupön, Tjót-Ba-Rom, Tjot-Bii-Tjibré, Lam- Gadjah. Mahèng, Ajoen. Biram, Lhó- nga, Pantja. Teungóh, Bóeeng, Data- Terbis, Data Tjöt, Sirön, Data-Lhö, Lam Ara Toenóng en Mamprée tot aan de grens tusschen de XXII en XXV moekims; dat aanvragen om vergunning tot het doen van mijnbouwkundige op sporingen in genoemde streek, welke gericht zijn aan den civielen en mili tairen gouverneur van Atjeh en On derhoorigheden. en te zijnen kantore te Koeta-Radja worden ontvangen op of na den eersten Juni 1903, zullen —Het is misschien de eerste stap, en dan misschien Maar Cromwell had nog meer te zeggen. Hij lei zijn hand op den schouder van Ireton en de schorre stem was diep en vol ernstig verwijt. En gij, die als een zoon voor mij, zijt, welke duivel heeft u ingeblazen die snaar bij mij aan te roeren Ditmaal was Ireton den toestand niet meester en als een wanhopig speler deed hij weer een nieuwe worp. Gij wilt niet nemen, wat u toe komt zei hij. ilt ge niet aan het verlangen van het volk voldoen Cromwell liet zijn schouder los. Nog eens, zeide hij bitter. En toen, plotseling vol hartstocht, Ga heen. gij beiden, ga heen Ik wil al leen zijn met mijn gedachten. Schouderophalend ging Ireton ach teruit en den arm van Pride nemend, ging het tweetal door de deuropening vlak langs Dorothy, toen zij voorbij gingen hoorde zij Ireton zeggen Het zaad is gestrooid. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5