Liefde en Haat. «V <5 O i i t* L. -■4 <JM uti ,^'aaHem'!» Dagblad" van Donderdag 16 April 1903 Mr. 6Q72 Stadsnieuws. Liedertafel „Haarlem's Zangge not". Het concert te geven door de Lie dertafel Haarlem's Zanggenot op Don derdag 16 April, zal door verschillende omstandigheden plaats hebben op Dins dag 21 April. In Cook's ..Traveller's Gazette le zen we bij de aanprijzing van een tochtje naar Haarlem en zijn bloe menvelden: „De vreemdeling is de eigenlijke steun van den Holland- schen bollenkweeker. In de eerste plaats de Engelschman, daarna Duit- schers, Franschen ein Russen. Men ziet minder tulpen en hyacinthen in de openbare tuinen en parken van Holland dan in die van Engeland en i vindt ze betrekkelijk heel wei nig in de tuinen van particulieren. Misschien, dat de Hollander, die vóór alles bij uitstek practisch is. er het heil niet van inziet, dure bollen in zijn grond te zetten, als hij honder- ,den hectaren met de bollen bedekt kan zien, zondek dat het hem iets kost, eenvoudig door in den trein te gaan zitten of in de stoomtram en zich een eind naar buiten te laten voeren. Een Hollander houdt veel van bolgewassen, als ze hem abso luut niets kosten, en in den goeden tijd van den bloei bij Haarlem komen er stroomen dagjesmpnschen daar in en." Uit de Omstreken. Overveen Door het gemeentebestuur alhier is aanbesteed: Het verbouwen der voorma lige gemeenteschool te Bloemendaal. Ingekomen waren 6 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer H. Schornagel te Haarlem, voor f 5660. Vervolgens werd aanbesteed: het her stellen van het bijgebouw van het Raad huis te Overveen. Voor dit werk werd alleen ingeschre ven door den heer N. H, Braalcenburg alhier, voor 950. Haarlemmermeer. Het houwen van een bouwmansschuur op de hoeve „Canada", onder beheer van den bouwkundige H. Rinck is bij onder- handsche aanbesteding opgedragen aan den heer J. Huls eb os alhier, voor ƒ10.702. Binnenkort zal door het bestuur van den Haarlemmermeerpolder worden aan besteed: I. het onderhoud van gebou wen, bruggen enz. van 1 April 1903 tot uit. Maart 1904. II. Het onderhoud van de grindwegen in den Haarlemmermeerpolder. Willem Rooyaards over zijn reis door Iiidië. Speciale corresponde&Ue van (Peoreboem 8 algemeeueu dienst) voor Haarlem's Dagblad. Nog slechts een paar weken is Rooyaards hier te lande teruggekeerd en reeds heeft hij zijn werkzaamhe den weder hervat. Dat is weer een echt staaltje van -tja ijzeren energiel Na de vermoeiende reis in het af mattende klimaat poosde hij wat in Italië, speciaal Florence, dat hij rondwandelde aan de hand van Pot- gieter's beschrijving. Want dit is een zijner meest naar voren tredeaide kunsteigenschappen, dat hij zoo waardeert de werken der ouderen en oudsten. Hij is als een levende band tusschen oud en nieuw. Een heeriijk besluit van zijn reis dat verblijf te Florence. Rooyaards heeft zóó intens genoten van de kunstschatten der Zuidelijke bloe menstad, dat hiphier niet over uitge praat raakt. En door t&l van photo's komt hij zijn herinnering te hulp, kan hij voortdurend weer de indruk ken verfiiisschen in Florence opge daan. Indië was het werk, Italië de rust daarna. Toch is Rooyaards zoo gelukkig weer thuis te zijn. O, zeide hij ons dezer dagen, toen wij met hem aan het praten raakten oven zijne reisindrukken. Ze zijn zóó overweldigend, dat ik ze eerst lang zamerhand kan verwerken. Ln alle opzichten was mijn reis een succes, maar nu geniet ik toch van het bij- wemslllefon, Vertaald uit het ENGELSCH. 37) HOOFDSTUK XIII. Stormenderhand ingenomen. Kolonel Pride zocht in den vroegen morgen vergezeld door den Kornet en eenige mannen, waaronder Peter Man- ley de plek. waar het lijk van Tutbu ry gevonden was. De sporen van den doodelijken strijd waren nog versch op het zand. maar op het zachte gras, vochtig van dauw, was niets wat liet zien welken weg de overwinnaar ge gaan was. Manley zag aan zijn voe ten iets donkerroods liggen. Hij bukte zich en raapte het op. Het was een veer van de pluim van Harden's hoed, heelemaal nat en met dauw beparelt, en toen de anderen naderbij kwamen, zei Manley: Hierdoor wordt het zekerheid, dat de hand van Harden mijn kame raad neervelde. Rock glimlachte somber en terwijl zondere genot weder thuis te zijn. Die strakblauwe hemel van Insulin- de, die helle, warme zon, die over vloedige natuurrijkdom oefenen in hun nieuwheid eene groote bekoring maar ik ben toch te veel Hol- landsch kind, om daar op den duur bevrediging bij te vinden. Het zware groen staat daar te stil, er stoeit geen windje in; elke. dag is zoo mo notoon heet denk eens. geen dagje regen. En dan miste ik zoo onze mooie luchten, met die stage bewe ging van rijkgetinte wolken; ons wis selend klimaat, dat wisselende stem mingen geeft, de stemmingen die ons leven/ kleuren en bewegen. J^mt genot, weer thuis te zijn! Hoe begrijpelijk is dat voora vooi Rooyaards. Hij heeft zijn lief, vriendelijk huis aan den Bloemendaalschen weg bij Haarlem, zoo gpheel naar eigen smaak ingericht. 'Nergens bespeurt men de hand van meubelmaker of stoffeerder. De bewoner zelf heeft overal zijn cachet op gedrukt. Hij heeft zijn kamers gevuld met mooie dingen van allerlei tijd, on toch on derling harmonieerend. En zijn stu deerkamer is de triomf van zijn smaak, rustig, haast sober van kleur en lijn. maar ongewoon deftig en kunstrijk. Royaards heeft dat erkende hij dadelijk en dankbaarin Indië veel iewerking en steun ondervonden, en aïlerwege gastvrijheid genoten. Dat is de ware gastvrijheAd. meende hij lachend. Ge zijt volkomen vrij in uw doen en laten. Men heeft in indië gelukkig gebroken met de Holland- sclie gewoonte, logé's tegen wil en dank mee te sleepen naar alle moge lijke en onmogelijke dingen. In Indië houdt men zich niet bezig met zijn gasten tol deze er moe van zijn. Ge gaat rustig uw weg en moogt volko men doen wat ge wilt. Den Bond voor Nederlandsch Indië vooi'al is Rooyaards veel dank ver schuldigd. Al dadelijk bij zijn aan land slappen te Padang werd hij door het Bestuur van dien Bond be groet. en na zijn eerste voordracht de Julius Caesar stuurde deze ver- eeniging aan hare afdeelingsbesturen (waarin de voornaamste ambtenaren zitten) circulaires, om den Ilolland- schen kunstenaar bij hen aan te be velen. Wat het gewenschte gevolg had. Want spoedig stroomde het van alle zijden uitnoodigingen om op te treden. De nummers voor het programma ontleende Royaards voornamelijk aan de Multatuli-serie. De Kruis- sprook maakte doorgaans den groot- sten indruk. Eigenaardig genoeg heeft men echter van verschillende zij don betwist, dat de toespraak van Max H&veda&r aan de hoofden van Lebak op de juiste wijze werd gezegd Maar Rooyaards verdedigde zijn op vatting met vuur en gaf gean kamp. Ziet eens zeide hij ons de inlan der is gelijkmatig en droomerig van natuur, hij is stil en langzaam en verbergt zijn aandoeningen zoo goed dat zijn gelaat meest onbewogen blijft. En zóó meende ik ook de toe spraak van Max Havelaar die im mers de inlanders zoo goed kende te moeten voordragen. Niet druk en schreeuwerig, maar ingehouden, met rust en elegance van beweging. Het verhaal van Saïdja en Adinda maakte gewoonlijk den minsten in druk. Men zag hier blijkbaar meer noordelijke naturen dus scheppin gen in. Hoe het met zoo'n voordrachtavond in zijn werk ging. vroegen wij. Wel, antwoordde de heer Rooyaards ons, ge begrijpt dat de menschan tot ver uit den omtrek moesten Ko men om een zaal te kunnen vullen. Want opvallend klein is vooi'al op de minder' belangrijke plaatsen het ge tal blanken. De meesten kwamen dus tegen half negen of negen uur (in In dië beginnen de voorstellingen of avonden altijd laat, met het oog op de warmte van den dag) te paard of per voertuig uit de omstreken plantages enz. aanrijden. Een paar maal had ik te kampen met eigen aardige Indische gewoontes, maar we wenden spoedig aan elkaar. Zoo bijv. verlangde men. dat ik, overeen komstig de gewoonte, zou zorgen voor een pianist, opdat de avond zou kunnen worden besloten met een bal. Welnu, tégen het bal had ik desnoods niets, maar om nu zelf voor piano en bespeler te zorgen, was mij al te sterk. En men legde er zich dan ook bij neer. Of de heer Rooyaards ook inderdaad artistiek succes had gehad was mede een onzer vragen. Nu. de heer Rooyaards beklaagde zich daar allerminst over. Hoewel het kunstleven in Indië niet hoog staat wel wordt er veel en vaak met groot talent in de gezelschaps kringen geliefhebberd. was de waardepring voor Rooyaards' kunst toch groot. Het minst dankbare deel van het publiek is in dit opzicht in Indië al niet erger dan het onze. En Manley de veer zorgvuldig wegborg, ging hij voort: De nacht en de dauw hebben haar donkerder van kleur gemaakt: maar ik zal haar weer helder rood maken in zijn eigen bloed, en hij, die mijn vriend neervelde, zal door mijn hand vallen. Maar een kort bevel van Pride maakte een eind aan alle gebabbel en zij begonnen weer te zoeken, totdat eindelijk Rock. die het smalle pad langs gegaan was. een luiden kreet slaakte. Hij had een spoor gevonden, en dat volgend.' vonden zij er nog een en weer een. Zij drongen voorwaarts als bloed honden. Rock met opgetogenheid in zijn hart want hij zag dat de voetstap pen liepen in de richting van Coombc Royal; maar plotseling kwam een te leurstelling. want bij een hoek van den boschweg werd de grond plotse ling hard en steenachtig en verdwe nen alle sporen. Zij keken elkaar vragend aan en een hunner sprak: Hij is bepaald op zij af gegaan, en is toch ontvlucht Neen! zei Rock hij had geen mid delen om te ontvluchten. Het konijn is naar zijn hol gevlucht; daar is hij daar, Kolonel! Binnen het bereik van onze handen. schertsend vertelde hij ons, hoe hij, eens hier te lande in een kleine plaats optredend, een deel der bezoe kers met den rug naar zich toe had zien zitten. Zóó zittend in gezel lige clubjes om 'n tafeltje konden ze den spreker immette even goed j hooren! En 't was vóór alles een uit-1 gaansavondje. De heer Rooyaards is in Indië ge- Iukkig gespaard gebleven voor onge steldheden men moet bedenken dat hij zijn reis juist deed in den tijd der cholera-epidemie en der choiera- vrees. Overal in aile gezelschap pen, openbare vervoermiddelen,cafés enz. werd er over gepraat. En dat het gevaar werkelijk bestond bleek den heer Rooyaards eeng op reis, toen een d'fr coupé-genooten plotse ling door dei vreeseïijke ziekte over vallen werd. en uitgedragen. Een an dermaal. ergens des Zaterdags naar de Sociëteit gaande, werd bij door zijn gastheer aan een vriend voorge steld. -Maandagmiddag 12 uur was deze vriend al begraven. De cholera had hem plotseling ten grave ge sleept. Behalve eene korte ongesteldheid in Florence waarschijnlijk een ge volg van de klimaatwisseling heeft onze kunstenaar echter geen nadee- lige gevolgen van de reis gehad, en hij meende dat er voor onze Holiand- sche kunstenaars een groot arbeids veld in Insulinde ligt. Althans wan neer zij reizen zooals hij deed niet met een troep maar alleen. Anders' word cm de onkosten te groot. Voorloopig blijft Willem Rooyaards nu weder voordrachten houden. Maar aldus was zijn antwoord op onze belangstellende vraag maar mijn hart trejet toch te veel naar de uit beeldende kunst van den tooneelspe- ler. dan dat ik voor altijd van het tooneel afscheid zou hebben geno men. Het liefst zou ik optreden als artistiek leider van een eigen ezei- schap. Jammer dat de kunst hier ,c lande zoo verdeeld is. Mien gunt el kaar het licht"in de oogen niet. En 't treurige gevolg daarvan is dat op 't oogenblik de Nederlandsch© Opera van den heer Van der Linden reeds heeft opgehouden te bestaan, terwijl volgens de berichten in de dagbla den ook het Lyrisch Tooneel er aan schijnt te denken het volgend seizoen althans de opera-afdeeling te doen ophouden. En dat terwijl eén enkele opera-onderneming, met steun van veetl zijden, juist het leven zou kunnen houden. B li e n i a s a. Christelijke werklieden. Te Amsterdam is een vergadering geweest van Christelijk» werklieden. De aanwezige en vertegenwoordi gende bonden waren: het Neder landsch We r kl ie dein-Verbond Patri monium, de Christelijke Werkmans bond Maarten Luther, Christ. Ar- beida-Secretariaat, Ned. Jongelings verbond, Gereform. JongelLngs Ver bond, Friesch Jongelings-Verbond, Christ. Patroonsvereeniging Boaz, Christ. Hist. Propaganda-Club Groen van Pri.nsterer, Christ. Kantoor- en Handelsbedienden Vcireeniging; Chr. Werklieden vereeniging Eensgezind heid te Scbeveningen, St. Josephs Ge- zelJenvereeniging, de Bond van R.-K. Werklieden vereenigingen uit dit bis dom. Voorgelezen en verzonden werden de volgende telegrammen: Aan II. M. de Koningin: Dankbaar voor den vrede en de rust, die God in ons land1 deed we- derkeeren. geven de afgevaardigden de,.- verbonden Christelijke arbeiders organisaties Uwe Majesteit de op rechte verzekering van hun liefde en trouw: dat in hun midden opgaat de vurige bede, dat God U en Uw huis blijve zegenen, ook ter wille van ons volk. Aan minister Kuyper: De vergadering enz., brengt de Regeering warme huid voor de fierheid, waarmode zij in de zorgvolle dagen, die achter ons lig gen. hef gezag heeft gehandhaafd en de orde heeft bewaard. God de heer zegen» haar en steTIe haar voor het volk en vaderland tot een rijken zegen. Aangenomen werd de volgende mo tie: ,.De Christelijke Bonden enz. spre- pu hun diep gevoelden dank uit aan God. dte hun moed en kracht gaf. om gedurende de laatste weken pal te staan tegenover het revolutionnair bedrijf, dat het recht en de orde in ons nadeel trachtte te verstoren; brengen hulde aan de regeering voor de genomen maatregelen, die, naar zij vertrouwen, spoedig ons volk die. kalmte zal teikiggeven, die voor onze nationale belangen zoozeer noodig is, En zich tot Pride wendende, wees hij met uitgestrekte hand een kwart mijl verder, tot waar de muren van Coombe Royal zich verhieven. Ja! spotte Pride, en hij heeft met een de geknoopte galg meegenomen. Zou jij graag dat nieuws aan den Lord Protector overbrengen? en hij lachte. De Kornet kreeg een kleur. Een babelachtige dwaas noemde hij mij. barstte hij uit. ik. die al der tig jaar lang bloed heb zien vloeien als water. Ik, die nog jong zijnde, onder Bernard van Weimar streed, en die nu oud en grijs, nog menigeen in het stof liet bijten bij Chalgrove Field te Wor cester ik een babbelachtige dwaas! Bedaar, oude getrapte hond! En Pride legde zijn hand op den arm van den Kornet. Bedaar, misschien hebt ge toch geliik. Ik zal zelf rapport er van doen bij den Lord Protector. Wees j intusschen op uw hoede? De Kornet antwoordde niet, hij was j nog te boos en durfde zijn eigen woorden niet vertrouwen. Alles wat hij deed was te wijzen in de richting •van Coombe Royal, en toen Pride met zijn blik die aanwijzing volgde, zag hij het bleeke morgenlicht glansen op het kuras van een schildwacht, en verder op zag hij er nog een en weer en spreken den wensch uit, dat de thans samenwerkende groepen de christelijke vakorganisatie door ge meenschappelijke actie onder Gods zegen krachtig mogen bevorderen." Als laatste spreker trad op de heer W. Gennekö. Voorzitter van den Na- tienalen Werkmansbond. Alle sprekers werden luide toege juicht en niet zelden werden hun toespraken door applaus onderbro ken. Nadat de Voorzitter een slotwoord gesproken had, werd door de verga dering nog, evenals de vorige maien, weder met orgelbegeleiding een gods dienstig lied gezongen en daarna sprak ds. Van Gispen het dankgebed uit. Onder het zingen van het oude Wilhelmus verlieten de aanwezigen hierna het gebouw. Het volgende schrijven is verzonden door Christelijke Werklieden-organisa ties: Open brief aan de H.II. Werkge vers en Patroons te Amsterdam. Mijne Heeren! De Christelijke Bestuurdersbond al hier, bestaande uit vertegenwoordigers van de besturen der plaatselijke a.f- deelingen van de werkliedien-vereeni gingen „Patrimonium". Christelijk Nationale Werkmansbond. Chr Werk- lieden-Vereeniging ..Maarten Luther". Ned R.-K. Volksbond. St. Joz. Gezel len-Vereeniging, Christelijk Arbeiders Secretariaat en Christelijke Gemeente Werkl. Bond. ten diepste bewogen met het lot der doorhet C. v. V. ge proclameerde werkstaking broodeloos geworden werklieden, overtuigd, dat het meerendeel dier werklieden door misleiding en suggestie gebracht tot het meedoen aan eene even roekelooze als misdadige, werkstaking, zeker zich weinig bewust was van de beteekenis hunner handeling, en evenzeer over tuigd dat het meerendeel der werk gevers en patroons het waarachtig welzijn van hunne werklieden beoogt, veroorlooft zich de vrijheid langs do zen weg bij u aan te dringen op het nemen van die. maatregelen, welke er toe lijden zullen den eindeloozen na sleep van ellende als het gevolg eener rampzalige daad voor de werklieden te verminderen. Zonder op eenigerlei wijze het recht van den Werkgever en Patroon te na te wallen komen wenscht de Christ. Best*-Bond toch in dezen bij u aan te dringen op het laten voorgaan der barmhartigheid, waar het gaat. niet alleen hierom, dat de min of mee»' schuldige gestraft worde, maar dat tevens honderden, ja duizenden on schuldige vrouwen en kinderen niet de slachtoffers worden van een onbe zonnen daad. gepleegd onder den in vloed van politieke volksmisleiders. Vertrouwende, dat u zoo welwillend zult wezen aan onze dringende bede tot weder in dienstneming der ontsla gen werklieden gehoor te willen ge ven teekenen wij met hoogachting. Namens den Christ. Bestuurders- Bond, K. KATER. Voorzitter. TH. GABRIEL, Secretaris. De grooti*. Staking. Een onderhond uiet Domela Meuweuhuis. Een der verslaggevers van het Hbd. had dezer dagen een onderhoud met den heer F. Domela Nieuwenhuis. li ij deelt het volgenderwijs mede. liet voornaamste doel van ons be zoek was natuurlijk té vragen „Wat nu?" „Is er reeds een nieuw comité van Verweer?" „Zal dat een comité zijn uit anarchistlen saanigesteld „Op welk wijze zal dit handelen?" .En voor welk doel zal deze actie doorgevoerd w orden Een nieuw Comité van Verwe»r zeide de heer DomeTa~Nieuwenhuis is er nog niet. Hedenavond zal een vergadering plaats hebben van het oude comité met de besturen der aan gesloten vereenigingen. In deze bij eenkomst zal liet comité verantwoor ding hebben te doen van zijn besluit tot opheffing der staking. De verga dering gisteren in het Paleis gehou den. die publiek was (wij voegen er bij slechts voor de socialistische pers toegankelijk") leende zich natuurlijk niet tot zoo iets. Mocht op de heden avond te houden vergadering de han deling van het oude comité niet goed gekeurd worden en de stemming in de bijeenkomst van gisteren maakt deze veronderstelling niet te ge waagd dan zal de actie voortgezet, een nieuw comité gekozen worden. Hoe dit comité er uit zal zien Ou- getwijfeld zullen er vrije socialisten in zitting nemen. Doch zuiver anar chistisch zal het niet zijn. De vakbon den zullen e.r in vertegenwoordigd zijn en politiek zal vreemd blijven aan hun actie. Mochten de „dwangwet- ten" afgekondigd en in werking zijn. dan zal de actie gevoerd worden niet er tQ'-Hii de intrekking der orr- een. Afsluitingen, die moeilijk zijn te openen Kornet veiliger dan sloten en grendels zei hij. En toen trok Pri de zich terug maar Rock en Manley bleven achter. Zij keerden terug naar de plek waa,r Tutbury gevallen was. Er was een groote bruine vlek op het zand. en daarnaast was het gras met stevige handen op zij getrokken. Eén oogenblik bleven zij zwijgend staan, toen zei Rock: Hij was je trouwe kameraad, j Manley; waar wil je hem zijn laatste rustplaats geven? Hij zal hier slapen was het som- here antwoord, hier zal hij heden liggen in een soldatengraf. en zijn geest £&1 deze plaats doortrekken en daardoor vervloekt zijn, want hij heeft geen eerlijken tegenstander ge had! Ja, Kornet! Dat weet ik! Want ik heb de gave van helderziendheid, en de schellen zijn mij van de oogen ge vallen. Thomas Tutbury is gevallen door den slag van een misdadiger dat weet ik zeker! En de sombere godsdienst drijver schudde zijn gebalde vuist tegen hem en wraak lag in zijn oogen. Rock trok aan zijn langen knevel. Dat zooiets voorkwam wist hij. Had de stervende Pappenhelm den dooden werpen, doch tegen de intrekking der Of de Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel de actie zal voort, zetten, hangt geheel van haar alleen af. De vergadering gisteren in Plan- cius gehouden, doet vermoeden, dat zij niet beweesd is voor de gevolgen der wet. Wij vroegen verder den heer Do mela Nieuwenhuis. of hij de plotse ling pessimistische stemming kon verklaren, hoe het kwam dat bijv. de heer Van Erkol. die toch stemde voor de opheffing der staking. te lezen in hot offieieele manifest 's middag* in het Paleis kon verklaren, dat hij dadelijk bereid was een nieuw co inité te vormen. De leider der Vrije Socialisten" schreef een deel van het pessimisme der leden toe aan de ont moedigende artikelen in liet Volk, aan de ontrading der algemeene staking voor een politiek doeleinde door den heer Troelstra. Maar bovendien kwaaien er dien nacht zeer zwartgekleurde berichten binnen uit alle deelen van het land. En onder den indruk van deze be richten had de stemming plaats. De lieer Nieuwenhuis gaf echter te kennen, dat z.i, deze tijdingen wel licht met voorbedachten rade pessi mistisch gekleurd waren, dat laten we het neerschrijven zooals het ge zegd is „dat zij expres vervalscht waren." Natuurlijk is de beweging door de proclamatie van het C. v, V. in kracht afgenomen, zeide hij. vooral buiten de groote steden, waar thans velen den arbeid weer hervat hebben. Maar de lieer Nieuwenhuis meende, dat er middelen waren om het vuur weer aan te wakkeren. Verder vroegen wij, hoe het moge lijk was, dat mannen als de heeren Nieuwenhuis en Troelstra. organisa ties als de socialistische Bestuurders- bond en het anarchistisch Nation. Ar beiderssecretariaat. gezamenlijk op trokken voor hetzelfde doel, zonder dat zij voorzagen, dat tweedracht en scheuring moest komen. De heer Nieuwenhuis zeide in ant woord dat van een gezamenlijk op trekken geen sprake was. De sociaal democraten zijn op sleeptouw geno men op hun eigen verzoek om een „politiek slaatje te slaan". De heer Troclstra toch heeft dik wijls genoeg verklaard dat het anar chistisch idee eener algemeene werk staking hersenschimmig was. En toch ging zijn partij mee De bedoe ling was niets dan zieltjes winnen voor zijn partij. Het parlementair optreden der hee ren kon den heer Nieuwenhuis niets schelen. Vooruit wist hij dat de wet ten aangenomen zouden worden. De heer Nieuwenhuis was van den, beginne af geweest tegen de aanslui ting van de S. D. A. P. en de vrije socialisten bij de oorspronkelijke ac tie. Z.i. had het moeten blijven zui ver een beweging, uitgaande van de vakbondan. Onze zegsman deelde ons verder mee, dat hij nooit op meetings heeft willen optreden met mannen als Troel- stra. Vliegen en Polak, die geen sym pathie met de beweging hadden. Wel bijv. met dr. Gorter en mevrouw Ro land Holst, die uit volle overtuiging zich aangesloten hadden. De heer Domela Nieuwenhuis gaf er ons zijn verwondering over te ken nen dat de „burger"-bladen. ook het Hbld, zoo slecht ingelicht waren over de toestanden in de arbeiderswereld. „U kunt toch wel weten, wat de ar beiders, willen, doen en laten uit de volksvergaderingen En het bescheiden antwoord luid de „Natuurlijk is dat een weg, doch voor ons een onbegaanbare, daar in de laatste tijden slechts de vertegen woordigers van zulke bladen worden toegelaten tot de vergaderingen, die op de hand zijn der socialisten." Maar vervolgde de heer Nieu wenhuis, als u op de hoogte waart, dan zoudt u weten, dat de heer Troel stra ui het geheel geen invloed hoeft op de arbeiders, dat hij zijn partij wel noemt de „arbeiderspartij", doch dat zijn volgelingen slechts „heeren" zijn. Een ieder kan zich opblazen tot leider van arbeiders." De Pera eu de sinking. Het „Volksdagblad", onder den in druk van het gebeurde, schrijft: Het geduld van de georganiseerde arbeiders is thans ten einde. Wie mocht wanen. dat. nu de alge meene werkstaking in alle bedrijven is opgeheven, onze strijdmiddelen uit geput zijn. zal dit weldra, neen reeds onmiddellijk, van den dag van heden af. anders ondervinden! En dan in een ander artikel: Wat gisteren in het Paleis voor Volksvlijt is besloten was het verstan digste wat men besluiten kon. Dr. or ganisaties moeten voorloopig zelf hun ne houding bepalen in afwachting van de verdere besluiten, die met liet oog op eene voortzetting van den strijd gen-mien mochten worden koning te Lützen niet gezien? Was hij zelf niet eens neen tweemaal voor uit gewaarschuwd'? Het kan zijn. zei hij. en toen. zorg dat alles in orde komt. Ik zal mij weer bij den Kolonel voegen. Met die woorden verliet hij Manley. en ging op weg naar Coombe Royal. Een voor een inspecteerde hij de schildwachten, en was zoo eindelijk aan de Oostzijde gekomen bij een met klimop begroeide muur, een muur zoo hoog. dat een man met de punt van zijn lans den bovenrand niet kon bereiken. De muur was gebouwd om één van de zijvleugels van het huis, aan welks einde Kenelin's Tower hoog in de morgenzon oprees en waarvan de oude. verweerde steenen door het zonlicht des te meer uitkwamen. Rock liet zijn oog op den toren rus ten. Zijn scherpe blik onderzocht ieder gat en ieder oneffenheid Ln de muur enscheen door de donkere kijkgaten binnen in den toren te willen drin gen. Maar hij zag niets, uitgezonderd het groene mos. dat de steenen be dekte, de grashalmen, die tusschen de voegen uitkwamen, en de zacht wui vende blaren van de roode valeriaan, die nu in vollen bloei uitsproten rond om de kijkgaten en onder om den to ren heen. Blijkt dan, dat de arbeider*, on danks den slag hun door hei verraad van enkelen toegebracht, toch den strijd willen doorzetten, blijkt, dat de geest onder de arbeiders nog even goed is gebleven als vroeger, dan kan tiet niet. uitblijven of een nieuwe wor teling mot de bourgeoisie zal wor den aangevangen. Wij \oor ons stellen alle vertrou wen in de kracht, in de taaiheid' van onze georganiseerde mannen, wij zijn zeker. dat. zooal voor een oogenblik verslagen, de arbeiders nooit door eene tjyrannieke regeering zullen worden ten onder gebracht. Voor de vakorganisatie zal gelden de spreuk ..Luctor et emerge .ik worstel [met de baren] maar blijf bo vendrijven"). Wij zullen niet rusten, wij zullen zoolang blijven vechten, totdat d© Dwangwet niet langer te handhaven zal zijn. Geheel anders klinkt natuurlijk de toon van de Tijd", hoewel het laatst© blad ook de blik op den toekomst richt. De Tijd" zegt: Dat de algemeene staking, zoowel als die van het spoorwegpersoneel en van de bakkers, deerlijk mislukt is, moet nu zelfs voor den kortzichtigste duidelijk wezen. Toch wane men niet. dat thans alle gevaar voorbij is en de rust onmid dellijk in ons vaderland en vooral in onze hoofdstad zal zijn teruggekeerd. De redevoering, door den ouden revo lutionair Domela Nieuwenhuis giste rennamiddag aan liet slot der verga dering in het Paleis voor Volksvlijt gehouden., leert andiers. En dan verdier De iidelo snoeverij der sociaal-de mocratie in de Kamer en elders is bij deze gelegenheid duidelijk aan het licht getreden. Haar onmacht is voor alle partijen eebleken. Het gaat ook hier. overal elders op het wereldtoo- ^eel: zooals die middelpartijen vallen meer en meer weg; alleen de uiterste partijen, die uit de eenmaal aangeno men beginselen de verste conseouen- tièn durven trekken, blijven over en vinden bij de groote volksmenigte ge hoor Dit zoowel in het goede als in het kwade Immers tegenover het be droevende feit. dat wij het spook van liet anarchisme dreigender dan te vo ren zich binnen onze grenzen zien ver tonnen. staat een tweede, niet minder zeker en voor iedereen duidelijk waar neembaar, namelijk dat de kracht der ordelievende werklieden. welke zich op christelijken grondslag heb ben georganiseerd, dag aan dag toe neemt. Er zal dan ook. als deze dagen van troebelen voorbij zijn, op blijven de wijze iets in onze maatschappelijke verhoudingen zijn veranderd. Goed en kwaad zullen scherper dan te voren tegenover elkander staan. Voor ieder, die te goeder trouw is, zal daardoor de onderscheiding en keuze gemakke lijker wordën: óf christen óf anar chist. De strijd zal niet voorbij zijn hij zal misschien op den duur in hef tigheid en verbittering toenemen doch men mag hopen, dat in de toe komst het getal bedrogenen en mislei den geringer zal zijn. Het zijn deze bedrogenen en mis leiden thans nog zóó talrijk wel ke ons oprecht medelijden verdienen. Zij vormen de klasse, welke het groot ste getal slachtoffers levert. Dwaselijk hebbent zij in fraaie woorden en be loften van redenaars op volksvergade ringen vertrouwen gesteld; den ernst en het misdadige der handelingen, welke hun geraden of bevolen werden, niet ingezien: misschien ook. door een verkeerd eergevoel of solidariteitsbe- grip geleid, in goeden ernst gemeend hun plicht te betrachten door revolu tionaire bewegingen te steunen en zij zijn het. die het gelag betalen, uit- gestooten worden en met hun gezin nen broodeloos worden, terwijl de lei ders zich bijtijds in veiligheid stellen en zich, als de strijd eenmaal verlo ren is. het lot der slachtoffers niet aantrekken. In „Het Volk" schrijft mr. Troelstra „Aan do arbeiders", waarbij hij o. a. zegt: Die nederlaag verwondert ons niet. Wij hebben hem voorspeld. ij heb ben u tijdig gewaarschuwd, dat de bourgeoisie nog steeds sterker is dan gij. Wij hebben aangetoond, dat het bij een politieke werkstaking de vraag is. of de arbeiders al dan niet baas zullen zijn in den staat ..Neen", zegt de bezittende klasse; wij zijn en blij ven baas" Die wetten wil ze er door hebben; maar baa3 blijven wil ze nog meer. En omdat een groot deel der arbeiders nog te bang en te dom is, om met ons als mannen tegen d© machthebbers op te komen, kunnen deze nog steunen op bajonetten en kanonnen, op onderkruipers en verra ders en aldus hun wil doordrijven. Al was deze nederlaag dus te voor zien. toch behoeft de Nederlandsch© arbeidersklasse zich niet te beklagen, dat zij haar uiterst middel van ver weer heeft gebruikt. Een proletariaat, dat zich zonder verweer zijn rechten laat ontnemen. loopt gevaar, ze alle Rock keek ook naar de schietgaten, die tor verdediging boven aan den to ren waren, en hij keek naar een vlucht duiven, die er tweemaal om heen vloog, en toen op den hoek van een borstwering met een zacht geklap- wiek ging zitten kirren. Zij zeggen, dat van daaruit veel te zien is. zei Rock tot zichzelf, en dat daar beneden geheime gevangenissen zijn, die niemand kent En toen scheen zijn ééne oog grooter te worden, terwijl hij mompelde: Als hij ergens is. dan is hij daar. Ik zal de schildwachten om deze muur ver dubbelen. Met d'ie woorden ging hij verder en den hoek van do muur omslaande. Stond hij naast een boogvormige poort aan weerszijden begrensd door een grooten toren begroeid met klim op evenals het overige van de muur. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5