NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAT Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Ombcreken. Drukwerken. Liefde en Haat 20e .iaart'ïHïÉi Zaterdag 11 April 1903. No. 6069 DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden,1.65 Afzonderlijke nummers0.021/* Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» de omstreken en franco per post, 0.45 Aclvortonticn Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zulder Bnltenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. ASwm&amenten an AdvartenüSn vrordan aangenomen door onze Agenten en door alia Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën «m Rsclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad vorsohl/ni dagelijksbehalve op Zon- on Foostdagon. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAVBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. 3>2t summer öesiaat uit zes foladsGüldei*. Haarlem's DagMad vaiill April bevat 0. Uit Zuid Afrika, Finland, Ka meroverzicht )e algemeene sta king, Kunstavond. Ad verten liëii VOOE HET Zaterdagavondnummer. Mefermalen zijn wij tot ons leedwezen ge noodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnummer. die des Zaterdagsmor gens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dan ls inzending op Vrijdagavond noodlg, uit gezonderd kleine advertenties of familiebe richten, die moeilijk vooraf kunnen worden ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. iiuneiiiiandseii Nieuws Zaid-Alrika. I11 antwoord op een vraag van hei Parlementslid Laure/nca betreffende de schadevergoeding aan loyale Brit ten in Zuid-Afrika, heeft Chamber lain het volgende schriftelijke ant woord gfegeven: „Schadevergoeding is in die gevallen een daad van gunst en niet een wettig recht, maar zij is verl'eend waar zij noodig was om loyalen individueel in staat te •stellen hun bedrijf weer op te vatten. Zr. Ms. Regeering besliste, dat het bedrag van die schadeloosstelling, toegewiezen door behoorlijk benoem de commissies als verschuldigd aan loyalen iii de Kaapkolonie en Natal, betaald wordt uit en begrepen is in het bedrag van de Transvaalsche leening. Er is 3.000.000 pond st be schikbaar gesteld' als een vrije gift voor loyalen in de nieuwie koloniën, wier eischem onderzocht worden do >r de resident-magistraten en in het bijzondere geval van Johannesburg, door het Refugees' Aid Department". Chamberlain heeft in een openbaar gemaakten brief aan den voorzitter van een liberaal-unionistische veree- niging gezegd, dat Engeland ten laatste het gunstige vooruitzicht heeft dat al zijn moeilijkheden in Zuid- Afrika geregeld zullen worden, maar zoo vervolgt de minister „al onze hoop hangt er van af of onze politiek gehandhaafd kan worden in de aangegeven richting. Gaan wij ooit, tengevolge van partij- of ande ren invloed, onze vroegere politiek van zwakheid en weifelen herhalen, dan zal ons werk ongedaan worden gemaakt en onze toestand zal erger zijn dan hij was." Maar Chamberlain vertrouwt, da: het Engelsche volk dien kant niet zal uit willen. Rusland Finland. Volgens een bericht uit Stockholm bevat Aftonbladet weer een jammer- tijding uit. hat ongelukkige Finland. Uit Helslngfors wordt namelijk aan genoemd blad gemeld', dat de Tsaar d!en 26sten Maart een proclamatie geteekend heeft, waarbij de gouver neur-generaal van Finland, Bobrikof gemachtigd wordt op eigen verant woordelijkheid alle hem wenschelijk voorkomende maatregelen te nemen ingeval die der Finsche overhedlen hem ontoereikend schijnen. In de zelfde proclamatie wordt gezegd, dat de gouverneur-generaal beschouwd wordt als de hoogste macht boven alle Finsche overheden, de gemeen telijke van stad en land inbegrepen. Dat wil zeggen, dat Bobrikof door den Tsaar met dictatorale macht over Finland is bekleed. Bobrikof is al begonnen te toon «1, dat hij dit bewijs van vertrouwen behoorlijk zal exploiteeren. Hij heeft de gemeentebesturen ten platten lande bevel gegeven in hun gemeente één der in het vorige jaar. achterge bleven dienstplichtigen op te pakken en naar ITelsingfors op te zenden. De gemeentebesturen in de steden moe ten drie zulke slachtoffers uitkiezen, en aan hetzelfde adres bezorgen, waan men verdter over hen beslissen zal. medewerken, maar zich ten sterkste tegen bemoeilijken zal verzetten. Uit de Omstreken. Wy vestigen bij vernieuwing de aandacht op ons Filiaal Groote Houtstraat No 55, waar den ge- keelen dag behalve berichten, Abonnementen en Advertentiën voor Iïaarlein's Dagblad orders worden aangenomen op ALLE Drnfcwerken, van de kleinste tot de uitgebreidste. Levering van Handelsdrnkwer ken desveriangd binnen 24 uur. Lage prijzen, keurige uitvoering. Stadsnieuws. Haarlem, 10 April 1903. Museum van Kunstnijver- heid. Het tijdperk, dat de ten toonstelling van uit de hand vervaar digde oude en nieuwei kunstwerk *u in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, zal geopend zijn is thans definitief vastgesteld van 10 Mei tot 28 Juni. Tot 1 Mei w or dun inzendingen voior de Tentoonstelling aangeno men. De Tentoon stelling Walter Crane zal gedurende de Paaschvacantie nog geopend blijven. Door d e firma A. R e s i .1 k alhier is met don Minister van Oor log voor de Artillerie-Inrichtingen, gecontracteerd voor de levering van 20.000 laadgat-schroeven. R. C. Timmerlieden. De druk bezochte vergadering van R. C. tim merlieden, gehouden in het gebouw van den R. K. Volksbond op 9 April 1903, keurt ten sterkste af de agitatie welke gevoerd wordt door het zg. co mité van verweer, en de oneerlijke middelen welke word'en aangewend om een zoo groot mogelijk aantal werklieden tot staken over te halen, besluit bij deze, dat zij met die daad van revolutie niet alleen niet wil Heemstede. Door den Arrondissements School opziener is over de maanden lam. Febr. en Maart j.l. aan 2 schoolgaan de kinderen vergunning verleend de school niet te bezoeken voor de uit oefening van het landbouwbedrijf. Bennebroek Mr. B. J. D. Zubli alhieri is met algemeens stemmen benoemd tot penningmeester der afd. Haariem van de Vereeniging tot herstel van drankzuchtigen tq IIoog-Hulïen. Uit een der bollenhuizen van de Algemeene Maatschappij voor bloem bollencultuur heeft diefstal plaats gehad van een in zeer goeden staat zijnd/ rijwiel. Za»d voort. De staking van de opperlieden °1 hier is thans geëindigd. Donderdag middag in eene vergadering wend daartoe met algemeene stemmen oe- sloten. Een twintigtal stakers uit Haarlem poogden Donderdagmorgen de werklieden in het bouwvak alhier werkzaam, over te halen tot staking, wat hun echter niet gelukte, ondanks hun schelden. Ze zullen wel geen moeite hier meer doen, want het succes is nihil Binnenland. Kameroverzicht. Van de zitting van gisteren kan ons overzicht zeer kort wezen. Want wat te verwachten was, is geschied: de Kamer heeft aan de drie zoogenaamde stakings- wetten haar goedkeuring gehecht en daarbij ook aan den nieuwen tekst der strafwetnovelle, die met de verpletteren de meerderheid van 81 tegen 14 stemmen is aangenomen. Hierin ligt de beteekenis van den dag v,an (gisteren en tegenover die beteeke nis valt het debat weg. Trouwens daar van hebben wij uitvoerig mededeelimg gedaan. Het komt er nu nog op aan iets van de stemmingen te zeggen. Want de heer Drucker had wel gelijk toen hij zei de dat het debat to ch niemand tot andere gedachten bracht ten aanzien van zijn stem over art. 2 en de wet. Wat nu de stemmingen aangaat, tegen het nieuwe art. 358bis, dat bepaaldelijk tegen spoorwegstaking optreedt, stem den van de 93 leden er 15, nl. de heer en: Merchant, Hugenholtz, Smidt, Van Raailte, Van der Zwaag, Drucker, Hels- dinigen, Troelstra, Schaper, Ter Laan, Melchers, Bos, Staalman, Ketelaar en Nolting tegen. Dit waren dus de vrijzinnig-democra ten en socialisten. Met 60 tegen 34 stemmen werd aange nomen de bepaling die op het misdrijf verlies van politieke rechten bedreigt. Tegen stemden de bovengenoemden en de heer en Cremetr, Wi Hinge, Van der VLugt, Roessiingh, Lieftinck, Den Tex, I-Iubreeht, De Boer, Mees, Zijlma, van Styrum, v. Gijn, Smeenge, Fock en Hen- nequin. Nu kwam men tot die slotbepaling van art. 2, luidende: „Deze wet treedt in werking op den dag hare/r1 afkondiging". De heer Troelstra stelde ook na mens zijn partijgenooten voor de slotbepaling aldus te lezen: „Deze wet treedt in werking op een nader te bepal/en dag, maar niet vroeger dan op 1 Januari 1904." De heer Troelstra lichtte dit amen dement toe. D!ei voor'stellers wilden de he eren de maat volmeten. Ook d't amendement zou worden verworp >n. Zij die zich hebben geblameerd, moesten tot het einclle toe gaan. De heer Smeenge: Ja dat zullen wij. De heer Troelstra: Zeker, daarvo ir zijt gij onbeschaamd genoeg. (Hevig protest). De heer Ferf: De onbeschaamdheid ligt bij ul Dat was het eenige incident vari den dag. Of eigenlijk waren er nog een paar. Eens op de gereserveerde en eens op de publieke tribune kwam het tot applaus voor een krachtwmid van socialistische zijde. Beide maien dreigde de Voorzitter met ontruiming maai- dit was niet noodig, want de schuldigen vertvij derden zich op de eerste aanmaning. Het amend.-Troeilstra wierd' ver worpen met 79 tegen 16 stemmen. (Hiervoor stemden ook de heeren de Klerk en Staalman, die wèl voor de geheele wet steunden) De spoorwegbrigade ging er na een kort debat door, enkel met Je stemmen der socialisten tegen en nie mand vinoeg stemming over het en-I quête-ontwerp. De interpellatie-Troelstra kon niet 1 doorgaan omdat den Minister van 1 Waterstaat de noodige inlichtingen ontbraken. Reeds heden te 3 uur komt de Eer ste Kamer bijeen. Er is haast bij her. werk, gelijk men ziet. Eerste Kamer. De bijeen.roeping van de leden der j Eerfete Kamer geschiedde gisteren, i nadat de wetten, in verband met de j staking, door de Tweede Kamer wa-1 ren aangenomen, langs telegrafischcn weg. De spoedige oproeping doet ver wachten dat de Eerste Kamer nog heden na haar samenkomst de wet ten in die af deelingen gaat onderzoe ken om, wanneer ze Zaterdag voor beraadslaging gereed kunnen zijn. zoo mogelijk nog af ta doen op kor ten termijn. Het Hogerlinïa Comité ontbonden In het, Volksdagblad deelt boven genoemd comité het volgende mee „Nadat een voorstel tot ontbinding van het comité aan de aangesloten organisaties was verzonden, is in de Vrijdag jl. gehouden vergadering piet algemeene stemmen besloten tot ont binding van het. Landelijk Hogerliuis- comité. De redenen die daartoe geleid heb- ben., zijn in hoofdzaak deze, dat alle middelen om in deze zaak tot een goed einde te komen naar het oordeel van het comité waren uitgeput. Al de pogingen, aangewend na dé wijziging der Revisiewet, zijn vruch teloos gebleken, daar de Hooge Raad de revisieaanvrage heeft afgewezen en ook de pogingen om onze christe lijke regeering tot barmhartigheid te brengen, oni van haar althans recht te verkrijgen, zijn niet geslaagd. Daar nevens is de publieke belangstelling door den. langen duur zoo zeer ver flauwd, dat ons ten slotte niets anders overbleef dan het comité te ontbinden. Onderwijzers» toestanden. Het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers stelt een onderzoek in naar het aantal onderwijzers en onderwijzeressen zon der betrekking. Op 1 April jl. heeft genoemd bestuur aan onderwijzers en onderwijzeressen zonder betrekking de volgende vra gen gericht lo. Waar genoot gij uw opleiding? 2o. Zijt gij werkelijk solliciteeren- de en hoe vaak deedt gij dit reeds vergeefs 3o. Zijt gij werkzaam als tijdelijk onderwijzer (es) 4o. Zoo ja, welke vergoeding ont vangt gij daarvoor 5o. Zijt gij werkzaam' als volontair? 60. Geniet gij daarvoor ook een toe lage 7o. In welk jaar behaaldet gij dei onderwijzersakte 't Hoofdbestuur verzoekt dringend de antwoorden vóór 1 Mei a.s. toe te zenden aan 't Algemeen Sekretariaat, Ceintuurbaan 286, Amsterdam. De toestand op 15 Maart 1902 wordt als volgt geschetst door het Hoofdbe stuur Op Maart 1902 dan, toen dus de examens voor de onderwijzersakte 'n halve maand later weer zouden aan vangen, waren er, voor zoover ons de opgaven bereikten, 664 personen zon der vaste betrekking, waarvan 446 on derwijzeressen en 2-18 onderwijzers. Natuurlijk lean 't aantal gerust aan merkelijk hooger geschat worden, daar lang niet allen bericht gezonden zullen hebben. 101 ontvingen hun opleiding aan kweekscholen, 431 aan Rijks-normaal lessen of daarmee gelijk te stellen inrichtingen, 49 aan particuliere nor maallessen 35 ontvingen hun oplei ding in hoofdzaak van éen persoon 20 hadden een Hoogere Burgerschool doorloopen. 't Aantal sollicitaties liep zeer uit een. Van 30 personen werd bericht, dat zij in 't geheel niet solliciteerden. In grootere plaatsen ziet men vooral bij de onderwijzeressen, dat zij zich alleen voor vacatures in die plaatsen zelf aanmeldden. 81 Gaven n/iet 't juiste getal hunner soll'icitatiën op. 38 daarvan noem den 't vaak, 15 zeer vaak, 2 voortdu rend, 15 spraken van talloos, legio, of ontelbaar. Omtrent hen, die wel 't juiste getal aangaven, 't volgende. 120 personen solliciteerde van 1 tot 10 keer, 90 van 11 tot 20 keer. 38 van 21 tot 30 keer, 13 van 31 tot 40 keer, 10 van 41 tot 50 keer. Meer dan 50 keer deden 't insgelijks 10 personen en wel respectie velijk 3 60 maal, 1 65 maal, 1 70 maal, 1 74 maal, 1 75 maal, 1 84 maal, 1 100 maal, 1 120 maal. Welle een teleurstelling, zegt het Hoofd bestuur, en droefheid ligt er in deze cij fers I Aiileen 't -geld aan zegels en fran keering bedraagt elke leeer 35 of 45 et. en dan nog vaak de reiskosten. En uit hoe karig gevulde beurs moet dat geld dikwijls komen. Een der bedoelde on derwijzers is de zoon van een veldar- beider; de ouders onthouden zich soms 't eenvoudige maal om de zoon in da gelegenheid te stellen opnieuw te soili- citeeren. Een schrijft geruimen tijd als voloiu tair werkzaam geweest te zijn; hij kon 't niet volhouden zonder salaris en is nu kellner. Tegelijkertijd solliciteert hij naar onderwijzersbetrekkingen. Zoo zijn er verschillende, die 'n andere be trekking gekozen hebben, waaronder we ook die van bode bij e n begrafenis fonds aantreffen. -M hebben1 ze geen vaste betrekking, toch zijn velen van de 664 in de school werkzaam. 261 zijn volontair; d. w. z. ze doen werk in de school, maar ont vangen geen cent. 265 zijn tijdelijk on derwijzer, vaak op 'n bespottelijk lage belooning. Men maakt misbruik van de positie dezer jongelui, die gaarne In de school werken om daardoor meer kans op benoeming te krijgen, en laat zelfs volontairs manden achtereen zelfstan dig 'n klasse lelden. Zestig personen waren zelfs meer dan een jaar reeds in 't bezit der akten. 47 hadden de akte ón 1900 gehaald, 10 in 1899 en 3 in 1898. En men moet nu niet denken, dat dit juist slechte leerkrach ten zijn. Neen, iemand die meer dan 100 maal solliciteerde, weTd maar tweemaal' opgeroepen voor 't geven van een proef les en kwam daarbij eenmaal op de voor dracht. Wij zien 't: daar is niet veel „avenir" voor hen, die zich nu voor de onderwij- z er staak voorbereiden, vooral n/iet als men bedenkt., dat in 't voorjaar van 1902 wederom 1574 personen in 't bezit der onderwijzersakte gekomen zijn en dat ook nu weer meer dan 2000 zich voor 't akte-examen aangemeld hebben. Waar de ouders mogen zich wel tienmaal be denken, eer zij in deze tijden hun kin deren voor 't onderwijs bestemmen, want niet, alleen is voor dezen tegen woordig 'n laag salaris te wachten, maar worden ze bedreigd langen tijd ge heel zonder salaris te zijn. .eger en Vloot. Aan den schrijver A. den Ham, van. het 8e reg. inf. is de gouden medaille toegekend voor 36 jaar trouwen dienst. De le luits. der inf. O. I. leger J. Mioulet en C. J. Ipenburg. beiden met verlof hier te lande, werden 16 dezer gedetacheerd aan de normaal-schiet school te 's-Gravenhage tot het volgen van een schietcursus. V® Sllato n. Vertaald nü het ENGELSCH. 34) Cromwell had bij dien uitroep scherp rondgekeken met zijn hand op het gevest van zijn zwaard. Een oogenblik lag er doodelijke bedrei ging in zijn blik, maar toen zag hij een ander gelaat, dat van de wand op hem. neerkeek, een bleek, trotsch gelaat, met treurige oogen, die naar hem staarden als in onuitsprekelijk medelijden, en hij trok zich terug met aschgrauw gelaat en doodsbleeke lip pen. De Koning hijgde hij, de Ko ning Het volgend oogenblik had hij den hoed afgenomen en stond als aan den grond genageld het portret aan te staren. En als heel uit de verte hoorde hij de stem van Dorothy. Jade Koning, Generaal Crom well. Uw Koning en de mijne. En toen liet ze hem uit medelijden al leen maar toen zij de trap opgeloo- pen was naar de galerij en naar he neden keek, zag ze, dat Cromwell nog op dezelfde plaats .stond voor het por tret, met beide handen rustend op 't gevest van zijn sabel. Zijn hoed lag aan zijn voeten, de scharlaken roode veeren als een plas bloed op den don keren vloer en op zijn gelaat stond onuitsprekelijk verdriet en wroeging te lezen. HOOFDSTUK XII. De Stroomen vanBitterheid. Patience Burnside zat met heete. droge oogen aan haar venster naar buiten te staren in den stillen nacht. Toen de valscliheid van Harden door de woorden van Dorothy duidelijk en klaar als de dag was geworden, was zij eerst verstomd en verdoofd door den slag, en was aLs in een droom met haar vader van Coombe Royal teruggekomen, een afschuwelijke droom, waardoor het voor eeuwig nacht in haar Ziel was geworden. Gedurende de terugwandeling in den maneschijn scheen voortdurend een vijand de woorden van Dorothy haar in de ooren te blazen, en met verward brein en hevig kloppend hart bereikte zij haar huis. Zij reikhalsde er naar alleen te zijn, om in de eenzaamheid van haar eigen kamer haar strijd te strijden, maar eerst moest zij zich nog bedwin gen, zij moest nog met haar vader het avondgebed tot den Allerhoogste opzenden. Maar daarvoor was zij thans aller minst in de rechte stemming. Daarom zou zij naar haar kamer willen vluch ten, maar de gedachte aan haar va der dreef haar oolc dit te verdragen en met bleeke lippen herhaalde zij woorden, die nu voor haar geen be teekenis meer hadden. Eindelijk was het voorbij Haar vader kuste haar, wenschte haar goeden nacht en zij was alleen. Toen de deur zich achter Burnside sloot, stond ze een oogenblik met de handen op de slapen en blinde, on redelijke woede tegen haar eigen va der vervulde haar hart. Wat een oude gek riep ze uit, om aan dat alles te gelooven. Om En toen keerde zij zich hijgend om mij dit alles op te dringen, en zocht haar eigen kamer. Daar aangekomen maakte zij haar haar los uit de stijve handen, waarin het werd opgehouden, en een los kleed aantrekkend, ging zij voor het open venster zitten, haar bleek gelaat rustende tusschen handen, zoo koud als ijs. De maan scheen vriendelijk op die starende oogen. De nachtwind ver koelde haar heet voorhoofd en speelde met de zijden tressen van heur haar en uit de haag van meidoorn, die den weg onder haar venster begrensde, liet een nachtegaal uit volle borst een mooie melodie hooren. Maar aan haar was de schoone nacht, de triomf van het gezang niet besteed. De hellevuren waren in haar hart ontstoken, en van uit haar brandende oogen ging een heete gloed in het schitterende maanlicht, gestuit door de groote schaduwachtige steen klomp van Coombe Royal, daar wijl den haar gedachten en daar lag de verrader. Harden had inderdaad efeti van zijn werk. Hij had het zedelijk gevoel van dit mooie wezen verwoest met de bedrevenheid van een waren dui vel. Hij was zonder medelijden be gonnen haar godsdienstig geloof te verzwakken. Hij had haar onzen er en twijfelmoedig gemaakt. Hij deed dat met voorbedachten radie en zorg Hij redeneerde er nooit met haar over; maa*n zoo nu en dan een toe vallige opmerking of een spott nd woord hadden dat muurvast geloof, waarbuiten geen enkele vrouw een goede vrouw kan zijn, ondermijn 1. Toen dat werk afgeloopen w.as, ging het overige des te gemakkelij ker en toen liet hij haar in dien steek en liet achter zich een totaal ver- woeste, edele natuur. Het was niet voor het eerst, dat hij zoo iets op zijn geweten had; maar nog nooit waren de gevolgen van zoo ornstigen aard geweest. Daar aan haar venster zittend, zag Patience nu dat alles duidelijk in en begreep wat Harden waard was. De verrader! hijgde zij en beefde van emotie, terwijl diepe wannosp haar geheel beheerschte. Haar tioi- sche, onverzettelijke geest kromp in een onder den slag. En toen kwam de gedachte, die altijd het hoofd bin nensluipt van hen, die vermoeid tn zwaar beladen zijn, wier zorgen on dragelijk zwaar zijn; Liever dood dan dit! Dood zou aan alias een einle maken, en de stap in het onbekende zou rust brengen. Eén oogenblik van moed, daarna wat pijn en dan volgdh de rust. Langzaam stond zij op en liep naar haar toilettafel. Twee kaarsen brandden daar bij een spiegel, »n toen zij zag hoe haar eigen trekken Weerkaatst werden, kwam1 er1 een bitteren glimlach om haar lippen. ♦- Ja, zoo bleek als de dood! Bleek als de dood! De dood, die mij spoedig zal verlossen, mompelde zij, en toen opende zij haastig een legd étui, dat op de tafel voor haar lag en nam er een kleinen dolk uit Harden zelf had hem aan haar ge^ geven en zij hield het met juwee'.en bezette heft in de hand, en keek naar het schitterend, doodelijk staal, ver wijl zij zuchtte: Hij heeft mijn ziel gedood- Wat doet het overige e® loe? .Een oogenblik dat haar eeuwen toescheen, aarzelde zij. D© kamer werd duisterder en draaide met haar in de rondte; d<e lichten van .do kaarsen werden twee kleine sterre tjes; er was een gedreun in hatr ooren. en zij moest steun bij de tafel zoeken om niet te vallen. (Wordt vervolgdj.;.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1