Gemberkoek en Sucadekoek VAN DIJK's in siofvrijelperkamente vorpaKk, De algemeens werkstaking. De le luit. der inf. O. L leger G. A. F. Alt.mfl.nin wordt 16 dezer ontheven van zijn detacheering bij de art. in richtingen aan de Hemhrug. De luit. ter zee 2e kl, W. E. Wol- terbeek Muller komt heden te Helle- voetsluis in station. De tijdelijke aff. van gez. 2e kL O. I. leger M. Jacobs moet 18 dezer zijne bestemming volgen. De luitenant ter zee le Wasse A. Pieren, uit Oost-Indië in "Nederland teruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld. CStct.) Uit de Arbeiderswereld De staking le Rome. Aan de staking in alle bedrijven te Rome nemen 25.000 arbeiders -'leel,- waaronder 2000 huurkoetsiers, 1000 lieden van de tram, 600 bakkers en 300 vleeschhouwiersknechts. Bijna geen rijtuig rijdt en het tramverkeer wordt slechts onderhouden, dank zij de bescherming van die politie. Ook de omnibussen rijden niet meer. De handelaars in levensmiddelen moe ten op bevel van hooger hand den geheelen dag hun winkels openhou den. Andere winkels zijn alle geflo ten. De gas- en el'actriciteitsfabrieken worden streng bewaakt. Ook in de straten wordt gepatrouilleerd. Ern stige ongeregeldheden hebben tot nu toe niet plaats gehad. Slechts voor hot Argentina-theater kwam het tot een botsing tusscben de menigte en de politie. Daar trachtte het volk etn tram aan te houden. Een steen w?ird geworpen, waarop een charge volgde. Volksvergaderingfn zijn verboden. Het aanzien van de stad is er ten van volkomen kalmte. Overal gaan patrouilles rond. Men verwacht, dat de staking volkomen zal mislukken. Het meest ongerust maken vooral de winkeliers zich over het overh aast vertrek van alle vreemdelingen. Ze boden den stakers zelfs aan het'oom verschil te vergoeden om de vlucht te beperken. Door het stakingscomité werd het aanbod afgeslagen. INGfOZONOEN MEi gllEE- UNGEN. 30 cents per rege» f 0.25, Overal verkrijgbaar. ELA.H.RZ^E3!lff Faillissementen. Uitgesproken: Utrecht. 8 April. W. J. Streumer, koopman, aldaar. Rechter-commis- saris mr. M. Crommelin. Opgeheven: J. W. Franssen van. de Putte, te Baarn; A. van Silfhout, bierhuishou- der te 's-Gravenhage. Geëindigd: M. Versluis, timmerman, te Lan- gerak. Amsterdam. Meai seinde ons uit Amsterdam, te 1 uur: De opheffing der slaking verwekt groote veirassing in de kringen dei- werklieden. De meeste bedrijven lig gen nog stil, zoo o.a. de Gemeente- reiniging. Aan de stations heerseht levendige drukte. Er komen veel aanmeldingen van oud personeel, echter is nog niemand1 aangenomen. De Diamantbewerkers zijn aan den arbeid. Hedenmorgen hebben een lOtal beamb ten van het stallende Staatsspoorperso- neel hun ontslagbrief thuis gekregen. Onder dezen was er een die 30 jaar dienst had. De H. IJ. S. M. zendt hen, die zich weer aanmelden, voorloopig on- verrichterzake naar huis. Het personeel der H. IJ. S. M. dat als ontslagen wordt beschouwd wegens staking zal rooien worden uitbetaald in het Volkskoffie huis aan de De Ruijterkade. De Burge meester vaardigde heden een proclama tie uit dat hun die werken willen de noodiige bescherming zal worden ver leent en waarschuwt allen die medebur gers in hun vrijheid willen belemmeren, dat met kracht tegen hen zal worden Rotterdam. Aan het station D. P. is gisternacht aan een groot aantal spoorwegbe ambten, die het werk hervat hebben, nachtverblijf verstrekt uit vrees voor molestatie. Het personenverkeer aan de stations gaat tot 5 uur vrij geregeld. Na dat uur rijden slechts enkele treinen. De staking neemt af, inzonderheid ook onder de rangeerders en wisselwach ters. Van degenen, die zich thans ko men aanmelden, wordt niemand aan genomen, doch allen worden door den stationchef geschorst, terwijl de verdere beslissing aan de hoofddirec tie wordt overgelaten. Enkelen zijn definitief ontslagen. Negen militaire telegrafisten zijn te Rotterdam gestationneerd ter aissis- - tentie bij de spoorwegtelegrafie. Groepen stakers bewegen zich in, den omtrek van de spoorwegstations om contact te krijgen met spoorweg beambten. die eventueel naar huis gaan om te eten. Utrecht. 11.30 um\ Alles is ree r kalm, zoowel hij d)e stations als "i de stad. De bereden militairen kon den reeds te ruim 9 uur vertrekken. De treinen van de Centraal vertrok ken gisteravond ook weer, evenals aie van 9.20 naar Rotterdam en 9 07 naar 's-Hertogembosch. Gisteravond werdejn er weer verga deringen gehouden van metselaars, transportarbeiders, metaalbewerkers en spoorbeambten. De pers had gean toegang. Door de Staatsspoorweg-maatschap pij is bepaald1, dat aan het personeel, dat niet staakte em tengevolge van de staking buitengewone of zwaarde re diensten moest verrichten, tot na der order dubbel loon of bezoldiging wordt toegekend. Bij de firma Hi lien en Co. van dei Ijzergieterij ..Westraven" te Jutfaas is gistermorgen staking uitgebroken, 25 personen van de 80 staakten, waar van zich heden wedër eenige hebben aangemeld. R ramingen. Hat Comité van Verweer heeft de machinisten opgeroepen tot eene ver gadering om hedennacht te 12 uur, naar aanleiding van iets dat plotse ling gebeurd moet zijn. De toestand is» nog dezelfd}?. De boemeltrein kwam gisteravond met ruim een uur vertraging uit Holland' aan. De komst van den sneltrein werd! met 35 ,ahi vertraging aangekondigd. Uit En schedé is van hier hulp aangevraagd Drie van het tractiepersoneel zullen helpen, waarvan een uit Leeuwar den. üeiiigerlee. Da tichelweiikers te Heiligerlee zijn van hun besluit tot staken terug ge komen. Hsnyeio. Het Dagelijksch Bestuur te Hen gelo (Ov.) stelt een onderzoek in naar het gesprokene door den onderw'jzsr J. Kok aldaar op de pi'otestmeeting tegen de aanhangige wetsontwerpen, onlangs te Almelo gehouden. Leeuwarden. Aan het station alles rustig. Gi-Ver werd door 6 van de 100 bakkersgez H- len het werk gestaakt. De gestelde .etfschen zijn loonsverhooging van 2 gulden per week en een arbeidsdag van elf uur. Enkele bakkerswinkels zijn gesloten. De staking breidt rich uit ScSie» n.ngen. Tei Schevenin&en deden gisteren gelijk verwacht werd, stakende bouw arbeiders moeite om niet-stakeade kameraden te bewegen het werk neer te leggen. Vruchteloos echter, want ■de geheele visscherspla&ts wordt doorkruist door militaire patrouilles en detachementen politie. Twee com pagnieën van het regiment grenadiers on jagers deden gisteren op Scheve.- ningien dienst Te Scheveningen w©rd aan de wer ken van de Exploitatie-Maatschappij gister door de honderden arbeiders geregeld doorgewerkt. Ten einde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn., is in hot. Kurhaus een detachement militairen, sterk 20 man onder een officier, onderge bracht. Inderdaad beproefden troepen stakers gisterochtend het werk mik van den arbeid te halen, maar zij vonden alle toegangen tot het werk terrein zoo goed bewaakt, dat 7 e spoedig aftrokken. Haarlem. Van Donderdag valt het navolgende te vermelden: In de vrouwenvergadering 's middags in Sint Bavo gehouden boden verschil lende vrouwen zich aan om te posten. De stad werd den geheelen dag en avond door patrouilles der infanterie en van de schutterij doorkruist. De schuttens ontvangen daarvoor eene vergoeding van f 0.20 per uur. In den Doelen.' ontvingen zij een goed middagmaal, geleverd door de firma Worst. Om 6 uur was het bij de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek e enigs zins druk. Van den nachtploeg kwamen echter op 2 man na allien op tijd op. Bij het uitgaan der Centrale Werk plaats om 7 uur was weder veel volk op den been. .Allen hielden zich echter rustig. De cavalerie maakte zoo nu en dan weer eens ruim baan, wanneer het pu bliek zich te veel ophoopte. In de stad was het den geheelen avond zeer rustig. Op enkele plaatsen werd vergaderd, ook door de Typografen. Zij besloten niet tot staking over te gaan, doch alleen de beweging finanti eel te steunen. Te 10 uur was het volkomen rustig In de stad. Door het Comité van Verweer zijn die volgende manifesten uitgevaardigd: Arbeiders en arbeidersvrienden houdt u kalm. Verdraagt alle uittartingen. Be antwoordt aille onhebbelijkheden en pla gerij met een minachtenden glimlach. Op die manier voorkomt ge dat men geweld kan gebruiken en onze schoone beweging 3m' bloed smoort. Houdt uw kinderen thuis, komt niet dam hoog noodig op straat en blijft dan niet op hoopen staan. Tot nogtoe verliep alles ka.lm. Zorgt, dat 't zoo blijft. Dan blijven we sterk staan. W-eest nuchter en waakt. HET COMITé. 2de MANIFEST. Aan de Bouwvakarbeiders. Uw patroons geven een manifest uit, waarin ze u verwijten, dat ge staakt zonder grondige reden. Gij hebt getoond beter inzicht te heb ben en te begrijpen, dat als de hangen de wetten worden aangenomen alle vak beweging met lamheid- geslagen wordt. Toont, dat ge geen dwazen waart, die niet wisten, wat ze deden, toen ge tot staking overgingt door u nu door flauwe praatjes van de wijs te laten brengen. Meer dan 1500 bouwvakarbeiders sta ken thans. Zouden de patroons 't aan durven die allen te ontslaan? Wie zou dan moeten werken. Waar zullen, de patroons 1500 onderkruipers vandaan halen? Hoe zoet de heeren ook zingen, zoudt gij arbeiders het gelooven? Zoudt gij zoo onnoozel zijn? Laat de grootsprekers staan en gaat voort op den goeden weg, dien ge zelve gekozen hebt. Vertrouwt op uw organi satie, op uw zelf gekozen leiders. Dat is uw beste steun. HET COMITé. Bij het uitgaan van de fabriek der firma Beynes om 7 uur werd het ter rein door cavalerie bewaakt. Onge hinderd konden de arbeiders vertrek ken. Aan hen werden biljetten over handigd, waarin hun werd aangera- den pal te staan voor de rechten van hiet arbeidende volk en den arbeid neer te leggen. Enkele gillende eru fluitende jongens werden door huza ren weggejaagd. De arbeiders die bij de firma Beynes het werk neerlegden, worden be schouwd als hun ontslag genomen te hebben. Het loon was voor eenige weken nog met 2 cents per uur verhoogd en de dienst met 1 uur per dag vermin derd tot groote tevredenheid van 't personeel. Bij de Haarlemsche Machinefabriek voorheen gebr. Figee, kunnen de sta kers na afloop der algemeeme staking het haastwerk inhalen. Heden, Vrijdagmorgen. had het aangaan der verschillende fabrieken een kalm verloop. Bij de fabriek der firma Beynes stond om halfnegen een groote me nigte stakers. De huzaren hielden echter aUen in bedwang. Fe opheffing der Algemeene Werkstaking. Hedenmorgen te half acht ontvingen wij een telegram van onzen correspon dent uit Arasterdam, aldus luidende: DE ALGEMEENE WERKSTAKING IS OP LAST VAN HET COMITé VAN VER WEER HEDENMIDDAG TE 12 UUR OP GEHEVEN. Nog vóór acht uur waren onze Bulle tins de stad in en was het bericht mede gedeeld op ons bord in de Groote Hout straat. Men kom het haast niet gelooven. Som migen niet omdat de tijding hen al te mooi toeleek, anderen om de tegenover gestelde reden. Tal van kijkers stonden voor de ra men van- ons bureau in de Groote Hout straat. Sommigen meenden, dat het wel niet waar zou zijn. En deze meening vatte des te sterker post. toen bleek dat het plaatselijk Comi té van Verweer hieromtrent geener lei mededeeling had gedaan, hae- wel intusschen ook de andere bladen bulletins van gelijken inhoud hadden uitgegeven. Wij hadden intusschen nog eens de bevestiging van het bericht ont vangen van onzen correspondent te Am sterdam, die er bovendien aan toevoeg de dat het dagblad ,,Het Volk" de op heffing der algemeene staking per bul letin had geannonceerd. Bij informatie aan het bureau vaar „Het Volk" werd ons de juistheid van die verklaring bevestigd. Er werd nog aan toegevoegd, dat er hedenmiddag een vergadering zou zijn in 't Paleis voor Volksvlijt en dat de havenarbeiders niet aan den arbeid moesten gaan, voor zij die vergadering zouden heb- beu bijgewoond. Toch waren de geruchten dat stakers verwoed w.aren over ons wat zij noem den „onware" bericht, van dien aard dat wij het noodig vonden maatregelen te nemen tegen mogelijken overlast. Gelukkig is het zoover niet gekomen, maar het is een bewijs hoe plotseling deze tijding uit de lucht is komen val len. De menschen konden zich zoo plot seling daaraan niet gewennen. Voor ve len moet het dan ook zijn geweest als een donderslag. Een gemeen© streek werdi uitgehaald door een kerel, die in sigarenwinkels en Bodega's rondging, om namens onzen Directeur te verzoeken, het bulletin over de opheffing der staking weg te nemen. Zooals van zelf spreekt, had onze Di recteur noch hem noch iemand anders daartoe opdracht gegeven. De meubelmakers verzochten weer aan den arbeid te mogen gaan. De patroons stemden toe, doch tegen Dinsdag. De bakkersstaking is reeds officieel te 12 uur opgeheven. De stoffeerders en behangers zijn he denmorgen aan den arbeid gegaan. Het bestuur dezer organisatie is afge treden. De schilders en andere arbeiders in de bouwvakken staken nog. De patroons vergaderen te 2 uur. Twee stakers die op de Parklaan een behanger mishandelden en hem zijn ge reedschap afnamen, werden gearres teerd. Er zijn wederom twee treinen meer naar Amsterdam en 1 'naar Rotterdam ingevoegd. De echtgenooten van de ambtenaren der Hola. Spoor hebben een bezoek ge bracht aan de vrouwen der nog wer kende arbeiders en dezen aangemoedigd. Vanwege de firma Beijnes is meege-1 deeld, dat er een en veertig man zijn ontslagen, diie niet weer aan 't werk zullen mogen gaan. Aan de Haarlemsche Machinefabriek zijn alle werklieden weer aan den ar beid. Centr. Werkplaats. Zater dagavond zullen de werklieden, van de Centrale Werkplaats der H.S.M., die aan den arbeid zijn gebleven, in- plaats van te zes uur te vijf uur hun weekloon ontvangen, de stakenden op den gewonen tijd. Van den lOcn tot en met den 14en dezer zullen de werklieden van de Centrale Werkplaats geen gebruik mogen maliën van vrijbiljetten. hun door de maatschappij verstrekt. Aan dei Centr. Werkolaats waren hedenmorgen werkzaam Present 720, nachtdienst 6, ziek 49, verlof 21, totaal 796 mam Te 2 uur dezen middag vergaderd en de patroons in de bouwvakken, te half drie zouden dezen vergaderen met het Comité van Verweer. Op het ooigenblik dat wij ter perse gaan is vain den uitslag dezer bespre-- kingen nog niets bekend. Verspreide berichten. Zooals men weet heeft de heer Petter eergisteren avond een meeting in Am sterdam bijgewoond. Het „Hbld." meldt omtrent een en an der: „Hedenochtend wildé hij (van Amster dam) naar Laag-Soerein terugkeer en, en zat reeds in den trein, toen hij daarin gezien werd door een der hoofdambte naren der maatschappij, die hem vroeg uit den waggon te stappen, en hem zei- de dat de maatschappij hem wel naar Laag-Soeren had gezonden voor herstel, doch niet om te Amsterdam meetings bij te women. Toen deze ambtenaar aan Petter vroeg of hij ook medegestaakt zou hebben, luidde het antwoord bevesti gend. Daarop as Petter dadelijk uit den dienst der maatschappij ontslagen en door de militairen buiten het stations gebouw gebracht". Reuter seint uit Bordeaux: De verbonden bootwerkers te Bordeaux hebben een motie aangenomen, waarbij zij zich verbinden ijverige propaganda te maken onder de havenarbeiders om zich te kanten tegen het laden en lossen van Nedenlamdsche schepen. Het lijk van den door eon schildwacht gedooden loopwachtCT de Jong is van avond naar zijn woning in de Orainje- boomstraat gebracht. Wij vernemen nog, dat, vóór het nood lottige schot viel, op het „halt! werda-"- geroep der schildwachten tot de vier na derende mannen, etn dezer geantwoord heeft met: „nou ja, koest maar hoor", waaruit blijkt, dat het roepen der schild wachten gehoord is. De baiteulaïulêche pers over de staking. De „Frankf. Ztg." spreekt een zeer hard oordeel uit. over de Ned er 1 an d- sche Regeering, die heeft ingediend een strafwet, welke nog harder is dan de ,,Duitsche Tuchthuiswet, zali ger gedachtenis". Het blad erkent, dat deze staking d:e kiem van de mis lukking in zich draagt; de vooruit zichten voor de stakers zijn zeer slecht. „.Maar daarmede is die zaak na tuurlijk niet uit. Het is merkwaardig hoeveel kortzichtige menschen er nog zijn, na die duizenden ondervindin gen, die men in de laatste tien. jaren op sociaal gebied heeft verkregen. Reeds duizend malen heeft men ge tracht. in het Idem en in het groot, de arbeidersklasse er onder te hou den, en het is hoogstens voorbij gaand en nooit voortdurend gelukt. En niets is natuurlijker; want de so ciale beweging is de elementairste kracht van dezen tijd, overal, in ieder beschaafd land. Zulk een kracht kan men niet onderdrukken, noch door een tuchthuiswet, noch -door een Hol- landsche anti-stakimgsw.ert. „Op zulk een kracht kan men hoogstens in een zekere mate invloed oefenen, wanneer men zijn tijd goed begrijpt en aan zijn eischen tegemoet komt. Dan kan men door gemeen schappelijk overleg, door sociale in stellingen, als scheidsgerechten en dergelijke. veel bereiken, in ieder ge val dit. dat de sociale beweging haar onnoodige scherpte verliest en zoo de cultuurbeweging die zij feitelijk is, niet door belemmerende uitbarstin gen wordt afgebroken. Maar met Hollandsche amti- stakingswetten bereikt men niets. Een tijdlang worden de arbei ders er natuurlijk door ten onder gehouden. Doch di uk veroorzaakt te gendruk, niet alleen in de natuur kunde; en zoo zal men op een goe den dag toch weer komen te staan waar men nu is: Holland in nood „ftjerkwaardig, of misschien ook nliet merkwaardig, is het, dat juist een zoo vrome Regeering, als die van den heer Kuyper, zoo hard kan wor den. Van het Evangelie der liefde merkt men in de Hollandsche anti- stakingswetLen niet het minste. Dit fs toch een Regeering die het om zoo te zeggen, alle daglen in den mond heeft. Zooals wij reeds onlangs op merkten: Een proef op de som van de bekwaamheid en onbekwaamheid der chrislelijk-sociale Regeering. (Zie pag. 3). Gemengd nieuws. Vandalisme op Windsor-Castle. De berichtgever van „The Star" te Windsor maakt meQdimg van de vernie ling van een der kostbaarste schilderij en, welke in 't koninklijk paleis aanwe zig zijn. Mem verdenkt een der bedien den, die uit wraakzucht zou hebben ge handeld, en brengt dit in verband met een geest van ontevredenheid, welke on der het geheele paleis-personeel zou heerschen, daar de bedienden 't er min der gemakkelijk hebben dan in vroeger dagen. Hondentrouw. Een rondtrekkende kermisreiziger, die wijd en zijd de jaarmarkten bezocht, kwam voor een jaar of vijf te Witten berg; daar stierf zijn vrouw en werd er ook begraven. Zijnigxoote New-Foumd. Jamder, waarmee de overledene veel op had, legde zich op het graf neer en moest ten slotte met geweld daarvan verwij derd worden. Toen de man 't volgend jaar weer naar Wittenberg kwam, was de eerste gang van den hond naar het kerkhof op het graf zijner voormalige meesteres. Verscheidene jaren gingen nu voorbij, dat Wittenberg niet werd be zocht, em de kermisreiziger dacht, toen hij daar weer voor eenigen tijd kwam, dat de hond na zoo langen tijd zeker de overledene zou hebben vergeten. Maar hij vergiste zich, het eerste wat de trouwe hond deed, was een bezoek brengen aan het bewuste graf. Schip in tïo lucht gevlogen. Voor eenige dagen hebben we meege deeld, dat de kapitein van de in Cette aangekomen Italiaansche stoomboot „Nfma" een vreeselijk schouwspel had gezien op zee. Hij zag een geweldige vuurzuil omhoog gaan en hoorde een zware ontploffing. Men bracht heel wat vermoedens met dit voorval in verband, sprak van een onderaardisclien vulkaan, enz. Thans blijkt dat een Fransch stoom. s-hip, de „Bambaira", van Marseille naar Senegal op weg, in de lucht is gevlo gen. Aan boord bevonden zich 35 man der bemanning en 6 passagiers. De Bam- bara had ontploffende stoffen bij zich, ml. 50.000 KG. kruit en twee kisten met dynamiet-patronen, die maar in de ge won© laadruimten waren opgestapeld, zonder eenige veiligheidsmaatregelen. Geen wonder, dat er een ongeluk mee gebeurde. Van de opvarenden is natuur lijk niemand gered. Wylen Blauwbaard. Klosowski, ailias Chapman, die achter eenvolgens vier vrouwen door middel van vergift ombracht, is Dinsdagmorgen in de gevangenis te Londen opgehangen. Officieel somlisine. In Anaconda, een stad in den An-e- rikaanschen staat Montana, is een socialist tot burgemeester gekozien. Eea kurieusö dieven vangerij. In Troinsö (Noorwegen) werd in gebroken bij een koopman. De dief de/ad zich ook in den kelder aan een wintervoorraad te 'goed. Zoo vond mm een stuk kaas, waarin du:- ■d'elijk de tanden van een erg onre gelmatig gebit waren afgedrukt. De politie vond dat nog zoo'n onaardig1 giegeven niet; ze keek eens rond en het diuurde niet lang of ze had ern stige vermoedens tegen iemand1. Dieze werd naar een tandarts ge bracht. die een gipsafgietsel maakte, dat vergeleken met de afdu'uk in het stuk kaas de identiteit aantoonde. Zoc liep de lekkerbek van een di'ef er iu. Van 'n meisje dal. '11 jongen was De Parijsc-he politie is een dievenben de op het spoor, welke den naam draagt: „de Negen". Zij bestaat uit jonge kerels, wier plan het is voorname famtliën te berooven. Om hun doel te bereiken, scheren ze knevel en baard af en trek ken dan vrouwenMeeren aan, en maken zich de beetle houding en gebaren der dames eigen, waarna ze zich aanbieden als kamermeisje in rijke huizen. „De Negen" schijnen goede zaken te hebben gemaakt. Na ©enige maanden, als het nieuwe kamermeisj© met den inhoud van alle kasten, laden enz. nauwkeurig bekend was, volgde een vólkomen dief stal der voorwerpen van waarde, terwijl de waardelooze stukken onaangeroerd bleven. Een onderzoek volgde e.n dan bleek, dat het lieve, oplettende kamermeisje een jongen was. Op hetzelfde oogenblik verliet een kamermeisje zonder de min st© reden een anderen dienst. Deze geest was bang ontdekt te worden; maar de politie pikte weldra nummer twee ook in. Er ontbreken nu nog zeven aan dit negental en de Parijsche dames zijn wat ongerust, dat ze een dezer gemetamor- p hos eerde schepselen in haar dienst hebben. Geleefd in drie eeuwen. Te St. Peteris Port, op het eiland Guernsey, is de oudste Engelsche da rn© gestorven in den leeftijd van 111 jaar. Mrs Margaret Anne Neue werd den 18en Mei 1792 geboren. Ze was schatrijk en sedert 50 jaar weduwe. Kinderen laat ze niet na. Ze woonde met twee barer nichten samen. In haar jeugd maakte ze niet haar man groote reizen. Met voorliefde vertelde ze van het slagveld van Waterloo, dat ze dadelijk na de nederlaag van Na poleon bezocht had. Op 90-jarigen leeftijd maakte ze nog een reis naar Polen. Zij istond 's morgens heel vroeg op, dineerde juist om 12 uur en dronk daarbij steeds oude sherry. 's Avonds gebruikte zij whiskey met water, maar dronk nooit iets tusschen de maaltijden. Tot" November was ze nog helder van geest en sprak ze het liefst over koloniale politiek. Een record. Over den kinderzegen in 1901 der Berlijnsche moeders geeft de ,,Nordd. Allg. Zeitung" een merkwaardige statistiek. Het record is behaald door een mama van 45 jaar, rneit 28 zegge acht en twintig kindertjes. 'p haar volgt een familiemoeder, die op 41-jarigen leeftijd ateeds 21 nieuwe Wereldburgers haft levenslicht had geschonken; drie andere dames ver blijdden respectievelijk op haar 4üe, 43e en 46e jaar haar echtgenooUo met het 21e kind, 246 vrouwen kon den in 1901 van ruim een dozijn vi3 tot 15) spruiten spreken. Juist twaalf maal had de ooievaar een bezoek ge bracht bij 169 moeders. Tegenover de jonge dames van 16 jaar, van wie 11 haair, eerste telg, eene haar tweede aan de borst mochten drukken, ston den twee vrouwen van 50 jaar, van wie de eene haar eerstgeborene en de andere haar 4de kind ten doop mochten houden. Een Dnitsch onderofficier ver oordeeld. Het krijgsgerecht van de 11e divisie te Breslau veroordeeld© den onderoffi cier Bleul van het infanterie-regiment no. 150 te Brieg. wagens mishande ling van een soldaat, tut twee maan den gevangenisstraf. Eea April grap. De „Neue Freie Presse" uit Weenen is op 1 April er prachtig ingeloopem. Een Berlijnsch blad had uit scherts verteld, dat de Duitsche minister vau Eeredienst. in opdracht van den kïi- zer, last had gegeven een standbeeld te maken van den Assyrischen ko ning Hammurrabi, dat in het park van Babelsberg zou worden geplaatst. De Berlijnsche correspondent van de „Neue Fr. Pneisse" bracht dit bericht aan zijn blad over en op 1 April 'as men in bet Weener blad: „Men schrijft ons uit Berlijn: Waar schijnlijk op aandringen van keiz :r Wilhelm heeft de beeldhouwer1 Pfretzschner van den minister vau Eeredienst de opdracht gekregen era ontwierp te rnaken voor een stand beeld van den door de Babel-bijbel kwestie bekend gewoiiden Assyrischen koning Hammurrabi. Professor De- litsch heeft, zooals men weet, gewe zen op een dioriet relief van dezen koning, die onder den naam Amra- phel als een tijdgenoot van Abraham in het eerste boek van Mozes ge noemd wordt. Uit dit portret zijn de bronnen samen te stellen voor een standbeeld van Hammurrabi, dat in het park van Babelsberg zal worden geplaatst." De Amerikaansche slft,meneer. Voor eenige dagen werd er mel ding gemaakt van een doktier te Pni- ladeiphia, zdie man noemde zich althans zoo die aan anderen ver, gif verschafte om menschen, die nen graag uit den weg wilde hebben, te doodeu. Voor f 125 a f 250 kon men vergif krijgen om bijv. een oom of tante, waarvan men kon erven, een vrouw of man^ waarvan men genoeg had, een medeminnaar enz,., uit den weg te ruimen. De politie in genoeond'e Amerikaansche stad meent er bewijzen voor te hebben, dat de ..dokter" op die wijze niet minier dan 37 menschen naar de andere wereld heeft geholpen, door vergif cp bestefllang te léveren. En de dokter leverde niet alleen het vergif, maar leverde er een aan wijzing bij, op wiedke manier, het moest worden toegediend om gien argwaan te Wekken. „Geef eerst een kleine dosis van het vergif", zoo leerdie hij, ..en stuur dan om eeu dokter. Deze zal de ziekte een mooien naam geven. Daarna geeft u weer wat vergif in, maar dan wacht u eenigen tijd; er zal daardoor eenige verlichting voor den zieke in treden en de_ dokter zal gelooven, dat de patiënt zich op don weg van be terschap bevindt. Nadat u dén zieke een paar dagen lang met rust hebt gelaten, geeft u het. gif weer in en zoo gaat u voort, tot hij dood is. De artsi zal e/qfn bewijs van overlijden afgeven, en de rechter zal er niets van vernemen." Nu m-oet men weten, dat de Ameri ka ansch© doktenls. wanneer zij' een patiënt lang onder hun zorg hebben sehad. niet veel werk maken van den doodschouw. Ten slotte was er echter een dokter die ietig meer cons ciëntieus was. en in het 38e ge ral een vergiftiging ontdekte. Het onderwijs der ienird in de Transvaal. De „Rand Daily Mail" publiceert een interessant artikel over het Ja- uuari-rapport van het ondeiwijs-de- partement in de Transvaal. In hoe verre dit. venslag een ware voorstel ling geeft van de toestanden,, weten wij niet, wij geven hét echter, zooals wij liet vindën. Aan 't einde van Januari had men op de schoolregisters (behalve Natu rellen en Indianen) 18.102 kinderen waarvan 16.414 gratis onderwezen werden. Onze tijdsgeno'ot voegt er bij, dat er slechts 15.000 kinderen on der de oude Regaerins: in school wa ren. Op Witwatersrand alleen wa ren er 5166 kinderen in vrije scholen. Het getal scholen aan het e'inde van Jfnuari wais 207, waarvan 101 met 34/6 kinderen Boerenplaats-scholen genoemd worden. De vraag na den oorlog was hoe om voorziening te maken voor het onderwijs der kinderen, die niet op dorpen wonen? Het plan dat ter hand genomen werd. was, om ten ten te laten uitkomen en de onder wijzers met deze scholen in tweeën uit te zenden. Eén tnet dient dan als school en de andere als woning voor de onderwijzers of onderwijze ressen. „Deze ischolen worden har telijk verwelkomd door de Boerenbe volking inderdaad weet het departe ment van geen enkel geval, waarin dit niet was.' Het departement tracht zoo de kin deren zooveel mogelijk bij elkaar te krijgen, en waar de kinderen gelo geerd moeten worden, geeft het de beschutting. Het repatriatie-departe- ment geeft vrij rantsoen aan alle kin deren die bij de scholen logeeren, en di zal waarschijnlijk nog wel eenige maanden voortduren. „De onderwijzers of onderwijzeres sen, die met d'eze tenten uitgezonden worden, zijn Engelschen, maar dit beteekent geenszins, dat 't onderricht in Hollandisch ve(rwa.arloosd wordt. Deze taal wordt ©lken dag onderwe zen, samen met godsdienstonderwijs aan. alle kindieren wi'er uoders dit verlangen. Voor dit doel worden Hol landsche onderwijzers altijd in de sclïolen gebruikt". Dan heeft men ook een normaal school f© Pretoria en Johannisburg. (thans vereenigd te Pretoria) waarin omtrent 100 jongelieden als onderwij zers opgeleid worden." (Ons Land.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2