Tweede Blad, Oe algemeene weiksiaking, Behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Zaterdag 11 April 1903 Nr. 6069 Stadsnieuws. Gistermorgen werd door het Prov. bestuur van Noord-I-lolland alhier aanbesteed het verhoogen en het ver beteren van een gedeelte omringdijk op het eiland Marken, behoorende tot de zeewerken in Noordholland. Ra ming f 5000. Ingekomen waren 5 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer j. W. Roeloffs te Papendrecht voor f4393. Kunstavond. Een tweede Kunstavond werd Dins dagavond in De Kroon gegeven door de dames mevr. A. OldenboomLut- kemann (sopraan) van Amsterdam, mevr. Jos. RoyaardsSpoor (voor dracht) en mej. R. Levie (piano). Laatstgenoemde opende het pro gramma met een Suite (e mol, op 26^ van M. Pery. Bert werk zelf, dat uit vijf beknopte satzen bestaat, heeft mij niet bijzonder aangesproken, uf- feclioon alles frisch en natuurlijk klonk. De pianiste vond bijzonder in het tweede gedeelte Courante" ge legenheid haai* welverzorgde tech niek in het licht te stellen. Wat de voordracht betreft, ware zeker een groote,r contrast tusschen de deelen onderling mineer innigheid in de Sarabande", meer luchtige sp eel sell- heid in het „Gavotte et Musette" aan het geheel ten goede gekomen. Maar wellicht heeft de vrees, aan de klassieke voornaamheid van deze antieke vormen te kort te doen, me;. Levie tot een m.i. meer dian ge- weii9Chte ingetogenheid genoopt. In ieder geval toonde zij opnieuw het met haar kunst ernstig te meenen. Bet tweede deel van het programma dat ik niet gehoord heb, vermeldde nog aan pianonummers: „In der Nacht", Romance1 en „Novellette1 van Schumann. „Etude Mignonne" van E. Schutt, „Opus 24, No. 4 van Chr. Sindiiig en „Etincelles" van Moszkowski. Een schitterende bijdrage tot deze séance leverde Mevr. Oldenboom— Lutkemann in een negental liederen, waarvan althans de zes door mij ge- hoorde van Schumann, Grieg, Strauss, Widor, Chaminade en Bizet in éen woord verrukkelijk werden gezongen. Misschien schittert mevr. O.'s zangkunst nog meer in hetFran- sche dan in het Duitsche lied; maar zonder uitzondering gaven alle door mij gehoorde nummoite een groot en onverdeeld genot dank ook de ar tistieke begeleiding van mej. Levie. Mcvt. Royaards eindelijk gaf in het eerste deel dd „Monoloog" van „Bamlet": ,,Te zijn of niet te zijn" en een treffend stukje uit Multatuli's „Vorstenschool". Vooral met dit laatstej bracht zij haar auditorium zeer onder den indruk. Voor het 2de deel had mevr. Rooyaards zich een Rey uit Vondel's „Gijsbrecht" en een uit zijn „Pascha" gekozen. Uit een en ander kan voldoende blijken ho'e zich deze tweede kunst avond! bij den eerstan aansloot PRILIP LOOTS. Naar men verneemt, zul len een dertigtal leden van de Asso ciation Internationale des Botanistes op 16 dezer aan deze gemeente een bezoek brengen en verschillende mu sea 'in ,0'ogenisc'hiouw nemen. B i j het corps b r a n d' h 1 u s - schers hebben de volgende verande ringen plaats gehad. lo. eervol ontslag verleend aan dlei heeren J. J. Daudey als kapitein, on der dankbetuiging voor de aan de ge meente bewezen diensten, aan B. J. van Breemen als sergeant en J. A. G. Bekaar als vrijwilliger. 2o. benoemd tot kapitein de heer B. J. Reeser thans lo luit., tot lo. luit. de heeren P. Daudey Hz. en W. F. Voet, thans 2e luit., tot 2e luit. de heeren P. J. Weyenbergh en H. van Niel Cz., thans sergeant. 3o. benoemd tot sergeant de heeren H. J. van den Berg, J. .T. van den Berg en M. Mar tini, thans vrijwilligers en tot vrij williger bij spuit 10 de heer J. H. Rooy era. Arrondissements-Rechtbank. Terechtzitting van 9 April 1903. 1. C. C. Sonneborn, timmerman te I.Tmuiden, diefstal, vrijgesproken. 2. G. van Nobelen arbeider te H'il- legom, diefstal, 3 maandten gev.,straf. 3. G. A. van Campen, los werkman te Haarlem, 2 diefstallen, 6 maanden gevang, straf. 4. P. J. Kleinhout, los werkman te Haarlem, diefstal, 3 mnd. gev. straf. 5. A. D. Kruyff, zonder beroep, te Schoten, diefstal, f 5 boete of 2 d. h. 6. C. de Graaf, werkman te Bever wijk, appèl kantongerecht te Haar lem, jachtovertreding, 7 dagen hecht. 7. T. Groeneveld, arbeider te Be verwijk, mishandeling, f 1 of 1 d. h. 8. J. H. van den Born, schipper te Leiderdorp wederspannigheid 2 d. gev. Naar men ons. schrijft, wordt de Eerste Haarlemsche Sto iai- ververij en Chem. Wasscherij vun den heer C. Hoein.e- niet weer op de Ged. Oude Gracht opgebouwd, doen wordt verplaatst naar het Spaarae, waai; de heicr Boeing 1200 vierk. M grond gekocht heeft om daarop zijn nieuwe fabriek te bouwen. Deze fa briek belooft een model-inrichting 1e worden. Geheel brandvrij, voor zoo ver dit met het oog op Benzinewas- scherij mogelijk is, aangezien bet meest brandvrije gebouw door ge bruik van benzine brandgevaarlijk wordt, tenzij men alleen water en zeepsop gebruikt. Dat de beer H. er geen gras over laat groeien, bewijst wel, dat Don derdag's-ochtends, dus één dag nd de ramp, dei teekening der nieuwe fabriek reeds voor hem lag. Zooals men uit de advertenties heeft kunnen bemerken, gaat de zaak rustig door, da goederen wor den aangenomen en afgeleverd, alsof er niets gebeurd is. Ook de schaderegeling d'er clien tèle gaat correct en vlug van stapel. De klanten taxeeren hun eigen goe deren en de brandverzekering Mij. retaxeert ze, zoodat. men er van ver zekerd zijn kan, dat elkeen tevreden gesteld wordt. De winkel is sedert gisteren weer geopend, en buiten dé anilinestraal- tjes en vlekken van water, is er niets to bemerken van dien brand. Uit de Omstreken. IJmuiden. Nadat Donderdagmorgen een troep je stakers te vergeefs beproefd had. de werkende arbeiders tot staken over te halen, is hier in den namiddag een vrij groote troep uit omliggende plaat sen gekomen, met hetzelfde doel.. Om de orde te bewaren en de arbei ders, die wilden blijven werken, te beschermen, heeft den geheelen na middag, een patrouille soldaten door de straten gemarcheerd. Ernstige botsingen hadden volstrekt niet plaats en bijna zondter uitzondering bleven de werklieden voortgaan met hun ar beid. Er is hier een circulaire verspreid waarin de arbeiders u'itgenoodigd worden, de burgers die van de week als ordebewaarders opgetreden zijn ia. de beurs te straffen. Haar I era meriiieer Gisterenmiddag werd door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmer- meerpolder alhier aanbesteed1. Het verdiepen van eenige vakken tocht en vaart in den polder 2. het onderhoud der Ringvaartsboorden van den pol der van 1 April 1903 'tot ultimo Maait 1904. Het laagst werd ingeschreven door lo. A. den Breejen, perc. 5 f1320, L. Koolens perc. 1. 1383. E. Boots, perc. 2 f 224. perc. 3. f 383. J. Markus, perc. 4 f260. 2o. J. v. d'. Heuvel f5832.50. Alle 'inschrijvers wonen te Haarl, meer. Binnenland. Tweede Kamer, De Minister van Justitie is na de pauze aan het woord en weerlegt de bezwaren. Hij doet nar. Troelstra op merken. dat. de leiders niet strafbaar zijn vóór de staking doch alleen als hun toeles gelukt. Spr. ontzenuwt het theoretische bezwaar van den heer Marchant. Tegenover de economische argumenten van prof. Drucker staat het staatsbelang en dat gaat boven alles Het is dte regeering ernst met de wet tot regeling der rechten van spoorweg arbeiders, zoowel als van andere ar beiders door een arbeidscontract. Maar al worden de volmaaktste rechten toe gekend. toch zal de arbeider alleen ge lukkig zijn als hij den moeilijken weg dier plichtsbetrachting betreedt, pero- reert de minister 't Is niet te zeggen, zegt mr. Troelstra. Thans is het woord aan den minister van waterstaat. De minister van waterstaat hoopt, dat de enquête aan het einde van dit jaar gereed komt. De heer Schaper constateert, dat de minister van waterstaat de Kamer weer met een kluitje in liet riet stuurt, hij is een geboren diplomaat, doch zaken zijn met hem niet te doen .Ge lach). Üe heeren Drucker en Troelstra voe ren voor die derde maal het Woord om nog enkele kantteekeningen te maken. Mr. Troelstra eindigt: Wij hebben onze plicht gedaan. Gij, burgerpar tijen. hebt den klassestrijd verscherpt. Gaat uw gang; wij zullen blijven strijden tot wij u de oppermacht heb ben ontrukt. (Er wordt geapplaudis seerd op de gereserveerde tribune). De voorzitter verzocht die persoon zich te verwijderen). Daarna wordt artikel 358bis in stem ming gebracht en aangenomen met 78 tegen 15 stemmen, die der vrijzinnig en. sociaal-democraten en den heer Staalman. Art. 358ter is aangenomen met 77 tegen 16 stemmen, 358 quaier aange nomen met 76 tegen 17. Art. 380 be treffende ontzetting uit burgerlijke rechten is aangenomen met 60 tegen 34 stemmen. Op de slotbepaling is een amendement voorgesteld door Troel stra om'de wet niet in werking te doen treden vóór 1 Januari 1904. Tot toe lichting zegt spreker, dat hij geen il lusie koestert, maar de voile maat wil toemeten. De heeren zijn onbeschaamd genoeg (Heftige protesten klinken van alle zijden.) De minister en de commissie van rapporteurs achten, het amendement onaannemelijk. Mr. Troelstra wijzigt zijn amendement in overleg met Druc ker zoodat alleen artikel 2 wordt op geschort. Dit wordt verworpen met 79 tegen 16 stemmen. HET WETSONTWERP WORDT AANGENOMEN MET 81 TEGEN 14 STEMMEN STAALMAN STEMDE VOOR. Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp op de spoorwegbrigade. De heer Terlaan bestrijdt deze oifi- cieolei onder kruiperij. De heem Van der Zwaag protesteert heftig tegen dit tegen ons Staatsrecht indruischenJ wetje. Het wetsontwerp wordt aange nomen met 86 stemmen vootf en 6 te gen, Het wetsontwerp over de en quête wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. De Vergadering is gesloten tot na dere bij eenroeping. Dinsdag a.s. wordt de> bijeenroe- ping der Eerste Kamier verwacht- Inbraak. Men meldt uit Voorburg In den nacht van Maandag op Dins dag is er een poging tot inbraak be proefd op de buitenplaats van mr. De Jonge, „Vreugde en Rust" Toen de inbrekers hierin niet slaag den, hebben zij hun woede gekoeld op de hoenders in het kippenhok, die allen omhals werden gebracht, doch niet medegenomen. In een vest, dat op het terrein van. den diefstal gevonden werd, vond de politie een werkbriefje van een schil dersknecht. Deze Werd gisteravond op zijn werk in Den Haag gearres teerd en naar Voorburg gevoerd. Gisternacht Werd' zijn handlanger ge vangen genomen. Beiden hebben.reeds bekend. Verwond. Zekere Schippers, boerenarbeider te Grave, verdacht van Zondag jl. in eeme vechtpartij met vijf personen uit Schalk zekeren Den, Brok zoodanig met een mes te hebben verwond, dat bij in levensge vaar verkeert, Is Woensdag te 's-Herto- genbosch in voorloopïige hechtenis en ter beschikking van den heer officier van justitie van de rechtbank aldaar ge steld. Schippers zelf is aan het hoofd en de linkerhand belangrijk verwond. Reeds Maandag is per gezegeld stuk door het Comité van Verweer aan de Tweede Kamer het volgende adres ge richt, zonder dat men er tot heden van vernam: Aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaail. De ondergeteekenden (namen) vor mende het Comité van Verweer, verte genwoordigende ongeveer de geheele onafhankelijke Nederlandsche arbeiders beweging, allereerst u erop wijzende dat het is een Comité van Verweer, tot opdracht hebbende een aanslag af te weren, door de Nederlandsche regee ring gedaan op het voor de arbeiders onontbeerlijke recht van werkstaking, dat het dus niet is een comité van aan val, niet is een comité dat tot taak heeft aan de huidige regeering te betwisten het recht op de macht van het land te regeeren volgens de bestaande wetten; U verder wijzende op de diepe ontroe ring en verontwaardiging die de in de straf we trio veile neergelegde aanranding van het recht van staking, heeft teweeg gebracht in de kringen van die arbei ders die in staat waren en zijn het on ontbeerlijke van het bezit van dat recht te beoordeel en: ontroering en veront waardiging zóo groot, dat thans schier het geheele spoorwegpersoneel en schier alle havenarbeiders in ons land den ar beid hebben neergelegd, welke daad u een bewijs moet zijn hoe diep gekrenkt de arbeiders zich gevoelen door bet vooruitzicht dat de Tweede Kamer der Staten-Gen.eraai dat wetsontwerp zal aannemen; terwijl behalve die reeds ge noemde arbeiders nog duizenden ande ren alleen door ons tot nu toe konden worden tegengehouden, hun daad te voegen bij die hunner reeds stakende kameraden; In naam van de tot nu toe in onze wetgeving neergelegde en in ons land bestaan hebbende rechten, onder wel ker bestaan, volgens de telkenjare in de troonrede terugkeerende mededeelïng, Nederland volgens de inzichten der op volgende regeeringen in welvaart en bloei toenam; In naam van de duizenden en duizen den arbeiders in ons land die het recht van werkstaking niet missen kunnen willen ze kómen uit toestanden die Ne derland en de menschheid schande aandoen; In naam van de maatschappij zelf die niet bestaanbaar i,s dan met een arbei dersklasse die haar plichten niet loo chent, maar ook haar rechten niet derft: In naam van dit alles doet het Comité van Verweer een beroep op de leden der Staten-Generaal om in dezen haar steun te ontzeggen aan de regeering, en het „wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van het Wetboek tot Strafrecht", op dit oogenblik bij uw college in open bare behandeling, niet aan te nemen. Te Amsterdam. was de staking der gaswerkers niet zeer merkbaar, De straatlantaarns brandden bijna overal. Vele winkeliers hadden ge hoor gegeven aan den oproep van den directeur om spaarzaam te zijn en had den slechts enkele pitten aangestoken. Vaak schemerde men een urntje lan ger. Vele groote winkeliers hadden er zich niet aan gestoord en brandden toch volop licht. Er zijn tal van vergaderingen, o. a. van typografen, gemeente-werklieden etc. gehouden, die niet voor de pers toegankelijk waren. Het aantal stakende arbeiders bedroeg te Amsterdam volgens „Het Volk". Steenzetters 200, sloopers 150, metaal bewerkers 6000, diamantbewerkers 7000, glazenwasschers 150, gasfabrieken 800, confectiewerksters 200, Electra 20, Op perlieden 600fc meubelinleggers 53, typo grafen pi m. 500, loodgieters' 600, petro leumhaven 80, asphalitw erkers 40, stuka doors ?00, meubelmakers 100, bootwer kers enz. 2700, bakkers 1000, broodbezor gers 300, spoorpersoneel 1200. Te zarnen 22.493 man. Volgens globale berekening staken 2300 gemeentewerklieden. Onze speciale correspondent te Am sterdam schrijft van Donderdagavond: De avond van Donderdag is door velen met bezorgdheid tegemoet gezien. Men was er niet van overtuigd, dat de gas fabrieken werkelijk genoeg gas zouden kunnen procedeeren om voor eene vol doende verlichting der straten te kun nen zorgen, en bovendien vreesde men dat bij het aansteken onder militaire

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5