De Bloembollen bloeien te Hillegom. BepÉ'sprta SODAWATER Meubelmagazijjn Adler - EijwiBlen Koior-RijiiBli JOH. A. GERRITSEN, Het Goedkoopste Concurreerende Prijzen. Enorme keuze Stoelen Een ieder overtuige zich en kome zien in het Goedkoopst Meubel-Magazijn JOH. SWAALF Barrevoetestr. 13 Bezoekt het Café Restaurant over de Remise te Hillegom. geleide zich rrileijas zouden voordoen. Gelukkig is noch. liet een noch het ander gebeurd, Het duurde wat langer dan. ge woonlijk, maar toen het donker werd glansden ais gewoonlijk al die duizen den gasvlammetjes over de zwarte stad. De directie der gasfabriek had ver zocht wat spaarzaam te zijn met bran den, maar in de winkelstraten was daar weinig of niets van te merken. De win keliers hadden als altijd de groote bars met gaslichten 'geheel en ai ontstoken, en ze kanden het doen althans van vermindering - in lichtsterkte was niets te merken. Het aansteken der gaslantaarns had gelijk men weet plaats onder be scherming van soldaten. Alleen op den Dam gaf dat aanleiding tot wat leven digheid. Een groote menschenmenigte woonde die verrichtingen bij, en als de vlam was ontstoken juichten vooral de jongens zoo hartgrondig diat het scheen alsof ze voor de eerste maal dit kunst stuk zagen vertoonen. De staking der reinigers was misschien well het 'voelbaarst voor het groote pu bliek. De groote massa's strooibiljetten en pamfletten die dezer dagen op straat werden uitgegeven en weggeworpen, vormden met het gewone siraatvuil op Amsterdam's plaveisel een ongewone be. dekking ongewoon omdat dit onver- eenigbaar is met onze Holilandische be grippen van. reinheid. Overigens moes ten de huismoeders de vuilnisvaten die zij 's morgeinis buitan gezet hadden, 's middags weer binnenhalen. De ratel van den asc-hkarman zweeg ditmaal alsof 't Zondag was. En de huisgezinnen, wier woning niet van alle gemakken voorzien zijn, dire dus niet aangesloten zijn .aan het riool stelsel of dat van Liernur, bleven met de stoffen die we hier niet nader zul len aanduiden zitten. Gelukkig dat heden de karren voor dit doel toch weer zullen rijden, zij het dan ook onder mi litaire geleide. Ophooping van vuil of faecaliën in de vaak benauwde volks buurten of enge behuizingen, levert, naar men zich begrijpen kan, veel gevaar op voor de volksgezondheid. Oen Haag. In de beide harmonica w agens van d.en sneltrein van 8.28 Holl. Spoor nam Don derdag een der reizigers, in zijne tevre denheid over de houding van het per soneel dat den trein voerde, het initia tief tot het geven \~an een klein bewijs van dank. Die paging slaagde uitste kende Een aardig souvenir kon worden ter hand gesteld. Gisteren1 is vanwege de Staats spoor wegmaatschappij aan 18 personen van. het dienstpersoneel, die bij de spoor wegstaking van jl. Maandag clen arbeid hebben neergelegd, hun ontslag betee-' kend. De ontslagbrieven werden aan hun woning bezorgd door een ambte naar van de Staatsspoorwegmaatschap- pij, vergezeld door een politie-agent. Rotterdam. De correspondent van het Hbid. meldt- Uit nader ontvangen mededeelingen blijkt, dat de Woensdagnacht doodge schoten A. de Jong bij de S. S. de func tie van loopwachter vervulde, to.t wier taak het behoort voor liet pass eer en van de eerste treinen den weg te ioiepectee- ren. Hij en zijn drie collega's waren dus dienstdoende, toen zij door den schild wacht werden opgemerkt. Een militair geleide was hun nog aangeboden toen zij op weg gingen, doch zij hadden dit onnoodig geoordeeld. Het iis dus ook on verklaarbaar, dat zij niet op een ol' an dere wijze hebben getracht zich te iden- lifieren, of althans er de aandacht op te vestigen, dat zij niets kwaads in den zin hadden. In plaats daarvan liepen zij door toen zij werden aangeroepen, ter wijl drie van hen bij het schieten in de lucht hard wegliepen, hetgeen den schijn moest geven of men inderdaad met kwaadwilligen te doen had. Te Rotterdam. i,s weer een groote pro testmeeting gehouden onder voorzitter schap van den heer Helsdingen. Het woord voerden de lieeren Spiekman, Heimans en Samson. De buitenlandsche pers oyer de staking. De meeste buiteniandsche organen wijden thans beschouwingen aan dm huidigen toestand in ons land. De Times" is tamelijk optimistisch gestemd en meent te mogen vermoeden zonder een beslist oordeel uit te spre ken dat waar de Regeering tot. „ge nteen overleg" reeds bereid bleek en alle partijen, behoudens de sociaal-de mocratische, zich bij het beginsel dei- wetten. hebben, neergelegd', deze laatste geen aanslag bedoelen op de vrijheden des volks. ,,De toestand is voorzeker ernstig, zegt de „Times", doch „het aangeboren con servatisme der Nederlanders ós zóó krach tig en zóó algemeen; de gevaren èn van buiten èn van binnen bij ernstige ver storing der openbare orde liggen zóózeer voor de hand, dat zij, die beroering wil len brengen, him doel vermoedelijk zullen missen". De „Daily News" noemt deze staking „de meest dramatische worsteling op industrieel gebied, die .men kent. Zij zal. meent het- blad, grooten invloed hebben op de arbeidersbeweging in Europa. Volgrns de „D. N." ligt de schuld van den thans geboren toestand bij de con servatieve partijen, en zij knoopt er aan vast eene bespiegeling over Duitsch- land's annexatie-zucht. De „Daily Telegraph" acht de staking hierom van groot internationaal gewicht, wijl Nederland „een der deuren van het vasteland van Europa is". De Regeering beeft zich met haar wetsontwerpen, volgens dit blad, „in, een wespennest gestoken". Mochten intusschen de inter nationale treinen blijven: loop en, dan gaat. de zaak slechts Nederland aan. Luchtigjes vat de „Daily Chronicle" de zaak op ,en zegt, dat eene staking toch nooit algemeen kan zijn. Er zullen wel genoeg handen zich aanbieden om de open plaatsen in te nemen en aldus zal het internationale verkeer niet wor den gestremd. De „Indép. Beige" acht den toestand bijzonder ernstig, ear hoopt, dat ds Re geering zich door de moeielijkheden van het oogenblik zal' weten heen te werken. „Ongelukkig voegt het blad er aan toe „is hetgeen dr. Kuyper doet, niet steeds in overeenstemming met zijne goe. de voornemens. De minste onvoorzich tigheid van. zijn kant zou thans eenie revolutionaire beweging kunnen ver wekken of hem dwingen tot toegeven, hetgeen zou gelijkstaan met eene erken ning, dat de vakvereenigingen door op roer het gezajg kunnen overmeesteren. De „Vossische" schrijft: „Het was te voorzien dat de bedrei ging, om de uiterste middelen toe te passen, ten uitvoer gelegd1 zou worden als cle werklieden geen tegemoetkomen de houding vonxien van de zijde der Re- geering. Dr. Kuyper is de openbare mee ning slechts op één punt tegemoet geko men: hij heeft de strafbepalingen niet ingetrokken, noch het wetsontwerp ver daagd. „Het schijnt twijfelachtig of hij, zoo doende, goed gezien heeft; wellicht zou het voor den maatschappelijken vredie beter geweest zijn, de wet in te trekken. Aan den anderen kant valt 't te betwijfe len, of de ook nu nog scherpe strafbe palingen de spoorwegbeambten tot een andere houding zullen brengen „Het belang in den -afloop van deze nieuwe werkstaking blijft niet tot Ne derland beperkt; ook in het buitenland zal men met spanning aanzien, of het der Regeering gelukt, het verkeer op eenigszins bevredigende wijze in stand te houden." Stoomvaai'tberiL'hten. Het dubbelscliroefstoomschip Po'.s- dam, van de HollandAmerika Li ju' arriveerde 8 April des namiddags van Rottendam te Newyork. H'et stoomschip Bogor, van Java naan Rotterdam, vertrok 9 April van Port Said. Hat stoomschip Oengaran, van Java naar Rotterdam, vertrok 9 April' van Perim. Het stoomschip Malang verbitok 9 April van Batavia naar Rotterdam. I-Iet stoomschip Soembawa, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 9 April te Port Said. Het stoomschip Do Eerens (Kon. Paketvaart Mij.) van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 9 April te 1 Padang. Het- stoomschip Solo, van Java naar Rottendam, passeerde: 9 April Gibraltar. Het .atoomschip Besoeki vertrok 9 April van Rotterdam naar Batavia. liet .stoomschip lsis, met de mails van Ind'ië, China en Australië, ex s.s. Oceana, aitriveetrde 9 April -an Port Said te Brindisï. uil dt o.\i"l)eiacrswei\;iu. BUITENLAND. De stakende metselaars en opper lieden tie Bazel hebben een comité ge kozen, waarin vijf Zwitsers en vijf Italianen zitting hebben. Een inspecteur van politie en tiien agenten, die niet-stakers wilden be schermen, zijn met steienen gegooid en teruggedrongen. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen. Samenscholingen en optochten zijn verboden. Door een der leiders van de staking ia bij den commissaris van politiei aangedrongen op invrijheidstelling van de in hechtenis genomen perso nen wa'nnöeir dit niet gebeurde, moest voor ernstige rustverstoringen worden gevreesd. De looncommissie der beambten, van de Gotthard'spoor heeft kennis genomen van de concessies, welke de directie in den loop der toonbeweging gedaan heeft. Zij wil afzien van da voorgenomen, staking en droeg litet centraal bestuur der werkliedenveree- nigingen op, aan de. directie de wen- schien en klachten met de minim um- eischen van het personeel bloot te leg gen. Bij de nieuwe onderhandelin gen deed de directie nog enkele con cessies, zoodat er thans uitricht bei- staat. dat men heel spoedig geraken zal tot een voor heide partijen bevre digende oplossing der quaestie. A«1 verten tïën onovertroffen in grootte en kleur der bloemen per 1Ü0 f 6.per 50 f 3.50. 1 pakket BLOEMZAAD voor het begroeien van balcons, schuttingen, muren enz. f 1. J. ELDERING, Bloemist, Heemstede. Drinkt bij WHISKEY: van C. G. H. BAKKER Co. Fabrikanten, HAARLEM is het grootst en liet, meest, gesorteerde Ma go zijn ter coinpleete Menbileering. zoowel geschilderde Meubelen, gepolitoerde, alsook eiken en nol en in de was. SPIEGELi en SCHILOERIJfilf. Kleine Houtstraat 94. Beleefd Aanbevelend, J. FORTGENS. Schoenen naan maat. Ondergeteekende heeft de eer U te berichten, dat hij alle soor ten van SCHOEISEL naar maat levert. Zij, die er prijs op stellen zuiver voetvormig Schoenwerk te dragen, verzoek ik nuta te nemen van mijn bijgaande pnscourant, degelijke stoffage, duurzame bewer king wordt verzekerd do<»i G. ZWART, Orthopedisch Schoen maker. Haarlem, Gierstraat 38. Heeren Bottines van af f 8. Dames Laarz> n van af 7Schoo laarzen goed voor de voeten met inachtneming van gebreken van af 5. en van

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6