NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Om^creben. Liefde en Haat. 2(Je Jaargang Donderdag 23 April 1903 No. 6078 HAARLEM S DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.021/* Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» ii >i de omstreken en franco per post. 0.45 A.dvertentlën Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiên van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaus: Zolder Bnltenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer dor Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Hout straat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Abonnementen t Adverêeatiflm worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti&i «at Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad vorsohljnt dagelijks, behalve op Zon- on Foostdagon Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BAÜBE Co., JOHN F. JONES, 3lbia Faubourg Montmarire. Oit trammer toestaat mlt zes tolsadsïjdetso Haarlem's Dagblad van 23 April bevat 0. a.: De Dreyfns-zaak, Diplomatieke moeilijkheid Hogo Yerriest, Prof. Treub, Dr. F. W. van Eeden en het Handelsblad, Arbeidswet, Na de staking. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. Naar aanleiding van het bericht, dat men uit Nederland! vee voo.it de Boeren wil uitzenden, maar vreest dat d6 beesten in Zuid-Afrika niet aardien zullen, noodigt de redactie van Land en Volk, die zelf verklaart niet op de hoogte te zijn, haar lepers die er ondervinding van hebben uit hun meening dienaangaande bekend te maken. Deze zaak zegt heit blad is voor onze veeboeren van het hoogste belang. ,,Van Holland zou den wij natuurlijk alleein vee krijgen „het beste wat de veestapel biedt", en ofschoon betrekkelijk weinig, zou dat vee hoog noodig zijn om ons ras weert te verbeteren, waar onze boeren nu hoofdzakelijk Madagaskar- en Kaffer- heesten hebben. Tijdens het bezoek dier drie Boeren generaals te Parijs werd hun door het internationale Boeren-kulpcomité een prachtig geschenk aangeboden in den vorm van 103 eerste klas aanteel- schapen. Deze schapen zijn zoo lézen wij in Ons Land in Kaapstad aangekomen, onder toezicht van den heer F. Delacour, een zoon van den beroemden veefokker, die de schapen heeft geleverd. De voornaamste geef ster is me at. Amaud-Guichard, te Parijs, die 45 ooien en 5 rammm heeft geschonken, waarvan 1 ram en een-derde van de ooien een persoon lijke gift is aan generaal Christiaan de Wet. Het is een uitsluitend Fran- sche gift aan het Boerenvolk. Naar wij vernemen zijn de schapen bij zonder prachtige exemplaren van hun ras. De besta schikkingen wer den voor d© reis getroffen, zoodat al de schapen gezond in Kaapstad aan kwamen. De Transvaal-Advertiser is maar min geestdriftig overt de eigenschap pen der uit Engeland door de uni- gratie-oommissie naar Zuid-Afrika uitgezonden vrouwen. Deze komen uit onder voorwendsel van huisbe dienden te zullen worden, maar de uitgezonden vrouwen zijn in vele gevallen ongeschikt gebleken en denken slechts aan één ding, name lijk om zoo gauw mogelijk getrouwd te raken. De Advertiser gelooft niet dat het streven van Lord James of Hereford een succes zal blijken. Frankrijk De Dreyfus-znalc. Jaurès komt in de Petite RépuMique" terug op den brief van Ferlet de Bour bonne over de echtheid van het borde rel met de aan teek en ing van Keizer Wil helm. Jaurès zou zoo gaarne zien dat Ferlet, die zoo openhartig allerlei heeft medegedeeld, wat hij in het belang van de waarheid noodig achtte, nu ook ver der ging en herhalen wilde wat hij des tijds heeft verklaard, n.l., dat generaal Mercier in de dagen van het proces te Rennes in zijn zak heeft geloopen met een photographic van het bewuste bor derel. Ferlet de Bourbonne schrijft Jaurès heeft dit verklaard aan mevrouw Sé- verine en aan Semenof, den correspon dent der „Novosti". Mevrouw Séverine heeft het destijds zelf verklaard in de Fronde (zonder den naam van Ferlet te noemen, maar die wordt toch zonder twijfel bedoeld) en de Semenof heeft het eveneens verzekerd. Hoe weet Ferlet zoo vraagt Jaurès dat Mercier met dat stuk is rondgegaan.. Wie zijn daarvoor zijn getuigen? Stof fel wordt genoemd als zegsman, maar waarom gaat Ferlet de Bourbonne niet tot het einde door. Wat zou het hem ba ten nu te zwijgen, nu hij al gesproken heeft tegen twee mcnschen, die toch desgevraagd niet zullen ontkennen, dat Ferlet hun indertijd heeft ingelicht. Jaurès haalt nog eens aan hoeveel ge wicht de groote katholieke bladen hech ten aan dat geheime stuk. De Croix, ri e 21 September '99 zeide: Zij, die Dreyfu- sards, hebben moeten afzien van de hoop op een nieuw proces dat tot vrij spraak zou leidien op de bedreiging, dat er een photographie zou worden te voorschijn gebracht van het origineel van het borderel, dat naar een staats man, die op grond van zijn positie wel ingelicht moet zijn, ons verzekert, de volgende aanteekening bevat van de- hand van Keizer Wilhelm zelf: zend mij zoo spoedig mogelijk de genoemde stukken: zorg, dat dat canaille vaneen Dreyfus zich haast Wilhem (ook hier komt een 1. te kort). Italië. Diplomatieke moeielijkheid. Er is een diepgaande studie ge maakt in en buiten de diplomatieke wereld hoe koning Edward zijn be zoek bij den Paus moet. brengen. Men is er eeuwen voor teruggegaan in die geschiedenis, men heeft er de toestan den van vóór Hendrik VIH'is breuk met het katholicisme bijgehaald en de Schotsche en Iersche betrekkingen tot Rome zijn niet over 't hoofd ge zien. Hst zou te ver voeren, dat alles weer te gevengenoeg zij het te zeg gen, dat het de vraag gold hoe de Va- ticaansche beginselen en gevoeligheid te ontzien en tevens de machtige am- ti-Roomsche partijen in Engeland niet door al te groote concessies aanstoot te geven. De oplossing is nu de volgende Koningin Eduard neemt als gast op het Quirinaal den 29sten April offi cieel afscheid van den Koning en de Koningin van Italië, deze brengen hem niet. zooals 't gebruik is, naar het station, maar naar het gebouw van het Engelsche gezantschap. Daar volgt de laatste handdruk en dan wipt de Koning van Engeland de deur bin nen en is op Engelsch grondgebied. Een volstrekt niet buitengewone fic tie. integendeel een zeer oude, hoewel thans niet meer gehuldigde. De Ko ning trekt in het gebouw zijner am bassade een andere uniform aan en rijdt dan in de galarijtuigen van het gezantschap naar het Vaticaan. Geen. escorte van Italiaansche soldaten be geleidt hem noch zullen de straten evenals bij keizer Wilhelm's bezoek aan den Paus met soldaten omzoomd zijn. Na afloop van het bezoek rijdt de Koning in dezelfde equipage recht streeks door naar 't station, zonder verder met het Quirinaal iets te doen te hebben. Het tegenbezoek een andere moeilijkheid in deze kwes tie wordt den Koning kort n.a zijn terugkeer te Londen door een offi cieuze missie van den Paus gebracht. Balkan-Schiereiland. De- volgende uitbarstingen, worden van het dreigend-rommelend1 Balkan- schiereiland gemeld: De Turken hebben de bewoners van het dorp Gramada in het district Diolaïa geknuppeld zoodat vele dor pelingen stervend ziin; de gewelddaad is een wraakmaatregel. omdat een aantal bewoners zich bij de opstan delingen hadden aangesloten. Bij Omhida in het vilaget Monasür. heeft een botsing plaats gehad, waar bij 200 strijders in het zand beten; in den omtrek van Seres schildert men 'den opstand als algemeen, en men verwacht ernstige gebeurtenissen. Op twee nieuw-benoemde rechters te Skoetari is door een onbekenden Al banees een aanslag gepleegd; beide magistraten zijn ernstig gewond. De overbrenging van het lijk van Scherbina heeft geen aanleiding ge geven lot incidenten: te Konstantino- peJ. had aan den haven een korte plech tigheid plaats op bijzonder verlangen van den Sultan. Daarop werd het stof felijk overschot van den Russischen consul per ..Donietz" naar Rusland doorgezonden. Aan het initiatief van den Sultan wordt den zeer verstandigen maatre gel toegeschreven, dat hij eindelijk een aanvang heeft gemaakt met het in hechtenis laten nemen van een aantal Albaneesche notabelen in Kon- stantinopel, en van verschillende offi cieren van1 zijn Albaneeschen lijf wacht Stadsnieuws. Haarlem, 22 April 1903. Museum van Kunstn ij ver hei dl Het comité voor de tentoon stelling van Kantwerken, die in het Museum van Kunstnijverheid alhier, van 10 Mei tot 28 Juni zal worden •gehouden, bestaat uit: mej. Johanna W. A. Naber, Amsterdam; mej. E. Rogge, redactrice van het Maandblad v. d. Ver. t. verbetering van Vrou- wenkleeding, Amsterdam; metvrouw Agathe Wegerif, directrice der Kant- school te Apeldoorn en den heer E. A. von Saher, Directeur van het Mu seum. Haarlemsch.e Voetbalbond In de bestuursvergadering van 21 April 1.1. werd besloten den beslis singswedstrijd om het kampioenschap van Haarlem vast te stellen op Zon- dag 26 April e.k. Bij loting werd be- slist, dat deze wedstrijd wordt ge speeld op „Haarlem" s terrein aan den Doodweg. D. I. N. D. U. A. Het neutraal ge mengd koor D.I.N.D.U.A. geeft een concert op Zaterdag 9 Mei a.s. in de Sociëteit „Vereeniging". Door de Gemengde afdeeling zal o.a. worden uitgevoerd Landsknecht- standchen, van Orlando Lasso, en Een Vrouwehand, voor koor en tenor solo, met begeleiding van Piano en dubbel Strijkquartet, compositie van den eerw. heer W. P. PI. Jansen, terwijl door de afd. Mannenzang zal worden uitgevoerdOssian, van J. Beschnitt, en Des Heeren Pluis, van J. C. Boers. Kwartet Zalsman. Over het concert door het kwarteLZalsmam te Madrid gegeven slhr ft „La Epoca de Madrid" „Het kwartet heeft prachtvol ge zongen. De stemmen passen vol maakt goed bij elkaarwaarlijk, de stemmen van de dames Scholtên en de Jong en de heeren Phlippeau en Zalsman vormen een geheel van den eersten rang. De lang uitgehouden accoorden en vooral de pianissimo's waren van niet te overtreffen schoon heid. Creiner. De letterlievende Ver eeniging „J. J. Gremer" geeft a.s. Dinsdag een tooneelvoorstelling in den Schouwburg. Opgevoerd zal worden1 het bekende blijspel van O. Blumenthal en G. Ka- delburg, „Groote Stadslucht". Met ditzelfde stuk behaalde het Nederl. Tooneel voor enkele weken een uit bundig succes. Daar de vereeniging „Cremer" over goede krachten beschikt, lijdt het geen twijfel of ook haar opvoering van „Groote Stadslucht" zal naar wensch slagen. Na afloop is er baL Examen L. O. Geëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames A. P. de Bruyn en M. B. Egmond. beiden te Enkhuizen en F. Temmer, te Volendam. Opgeheven. De militairenpost bij Blok E. op de Centrale Werkplaats tot bewaking der (spoorlijn is heden morgen opgeheven. Vrij vervoer. Naar we verne men, is aan diegenen, welke uitgeslo ten zijn bij de werkstaking aan de Centr. Werkplaats en hunne getuig schriften hebben opgevraagd, daarbij toezegging ontvangen van vrij vervoer voor gezin en huisraad, wanneer zij zich in een andere plaats gaan vesti gen. Tentoonstelling Singer Kunstborduurwenk. Men schrijft ons: Evenals het vorig jaar is in de ma gazijnen van de Singer Maatschappij Zijlstraat 51, een tentoonstelling ge opend van kunstborduurwerken, ver- voardigd, door eenige dames, die met vrucht gedurende korten tijd de les sen beoefend hebben op de Singer naaimachine, speciaal wat betreft het kunstbordVren en verstellen van goed. Werkelijk, de resultaten, door dien korten leertijd' verkrtegen, n.b. een drietal weken, zijn hoogst ver rassend. 't Is merkwaardig hoe vlug hi,er de leerling vorderingen heeft ge maakt en daar komt bij, dat de ar beid door de machine veel sneller ge schiedt dan met de hand. Men moet hier evenwel niet verge ten dat op het gebied van kunst de arbeid op die Singer machine zeker even hoog staat als werkt.e men met de hand. Slechts de machine doet de naald op en neer gaan, zoodat schep ping van patroon en kleurennuance geheel aan de borduurster wordt over gelaten het is slechts sneller ar beid die de machine produceert. Als voorbeeld van correct en netjes werken, gepaard met artistieke op vatting, zagen we tal van zaken, zoo wel voor luxe als huishoudelijk ge bied bestemd; mooie kleedjes, tafel- loopers, tafeldoekjes, kussens', enz. We zagen stopwerk, haast nibt van het origine el e werk er om heen te onderscheiden, en dat alles op de Singer-machine gedaan, 't Was niet alleen verbazend knap, maar het ge tuigt zeker van de uitnemende con structie van de origin eel e Singer-ma chines. Het onderricht geschiedt in alle systemen, als veelkleurig en mos-, koord- en monogram- borduur werk, holle zoom en a jour werk. en wordt op de borduur-cursussen kos teloos verstrekt. 't Is een lust om deze interessante expositie te gaan zien. De dames ver zuimen niet een kijkje te nemen in deze magazijnen. Zijlstraat 51 ahier. Uit de Omstreken. Bleemendaal. Dinsdag is een Ned. Ver eeniging van Oud-strijders der Zee- en Landmacht uit Oost- en West-Ini- dië „Het Vaderland getrouw" opge richt, waarvan het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren G. v. d. Berg, Gasthuislaan, voorzitter, P. A. Bleu- mink, de Clercqstraat 93, secretaris, beiden, te Haarlem en J. v. d. Meye Rolland, te Overveen, penningm. Het doel der vereeniging is onder steuning van zieke en behoeftige le den en weduwen. 3 Zand voort. Zandvoort's Harmonie Gezelschap, ondier-afd. der werklieden-vereeniging „Onderling Hulpbetoon", zal Donder dag 23 dezer, des avonds te 8 uur, in het Kurhaus eenie- uitvoering geven met medewerking van den heer R. Zwartverver en mej. J. van der Lugt Het programma biedt veel afwisseling en het is wel te voorzien, dat Don derdagavond een aangename® avond zal worden. Vel8en. Heden zijn alhier wegens aanvraag van eervol ontslag zeven vacatures, en wel 2 onderwijzeressen. 1 onderwijzer, 2 gemeente-veldwachters voor IJmui- den, 1 gemeente-opzichter en 1 ambtr ter secretarie. De heer A. de Ridder, volontair ter secretarie te Veere is heden benoemd) tot, klerk ter secretarie alhier. IJmuiden. Wij voldoen, aan onze belofte om de gespecifieerde lijst der ingekomen/ giften te publiceeren. Uit Amsterdam A. J. v. O. f25, Th. v. H. O. f2.50, G. f2., Gebr. G.. f10, H. J. D. fl., J. D. v. II. f2.50, J. R. T. f5, J. H. L. v. D. fl, N. F f 10, J W. R. f5, v. G. f2.50, P. v. O. f2.50, BI.veem f2.50, G. v. P. flO., A. F. B. f2.50, B. v. M. f2.50, A. I. de C. f2.50, R. S. Jr. voor A hotel en B.mij f20, Wed. A. S. f2.50, A. Z. f 16, J. B. K, en Co. f 1, B. C. E. Z. f10, N. N., St* B.-gest. flO, P. v. E. flü, R. en Co_ f25, Gebr. S. flO, R. flO, H. V. Z. f 10, P. en Co. flO, v. d. B. en Co.. flO. D. S. f5, C. G. C. f5, F. f2.50, N.N. f25, N. flOO, F. H. P. F. f2.50, B. v. L. f2. I. D. W. B. f2.50, Th. M. f 25, S. M. N. f25, L. R. f25, I. A. A, K. flÖ, I. M. d. V. IJ. f2.50, J. L. H. S. en Co, f2.50, G. A. L. f2.50, V. f 1, A. J. V. f 0.50, L. f 1.50, H. J. H. f2.50, G. M. f2,50, O. en Co., f7.50, Gebr. v. d. V. flO, M. en Co. flO, A. Sch. fl, H. S. fl. P. P. v.! A. f5, W. de L. v. B. f5, hotel P. R. f5, G. v. W. f 10. E. N. R. f 10. v. N. en vrienden f 11, H. f 10, G. a! W. E. f5, C. W. II. f 10, A. I. v B H. H. f5, H. H. f2.50, Uit Haarlem M. v. E. f2.50, H. S. fabr. fl H f2.50, T. f5, R. f5, J. C. J. f2.50*, Mr A. A. v. d. M. f2.50, J. en Co. f 10; D. en Zn. f2.50, P. B. J. F f2 A. B. f 2, T. J. M. N. f 1, F. L. J.' f 2, dames v. B. f5, Postbewijs f2.50. Uit Rotterdam: F. J. K en Zn 2 50- J. AS- f 'S-~wed- J H- en Zn..' f ~-£>0; J„ ƒ1,50; R. Z. en Co., 5 voorheen J. B. v. d. H.. 5 Uit Vlaardingen: M. K. 'f 1.H D., f 5.—; N. N.. 2.50; G. V 2 50: p- p- Vr?0: L-J- v. G.-; 2.50 p. H. V. A.. 1 j. V., f 3 T d. B„ 2.50. Uti Den Haag: L. R. C. G. r M ƒ3.—; S. P. H., 2.50; mr. A. I. E. A B 5.—; meyr. C. B 10.—H. N f 1 J A. A. B. en Co.. 10.—: C d. J." 2.50; X., 10.—; J. T. C.. 25.—; 4 commensaals, 1. Uit Scheveningen: J. H 1.—- J dl D. W.zn., 2.50; J. d. D. J.zn.. 2 50; J. K., 2.50; F. V. J.zn., 2.50; J.' J. v (L Z., 2.50; J. K.. te Overveen, 5—; J. 't H., id 5.-; G. S. v. dl V., id., 10.J. P. B., Bloemen- daal, 1.—; J. A. B.. id., 2.50; A. de L. en Zn., id., 2.50; J. V., Zaan dam, 2.50; E. K., id. 5.—; E O Hilversum, ƒ10.—; mevr. KI—D.,' id!! 2.50; G. v. M.. id 10.N* N Amersfoort, 5.—; W., Delft, ƒ1.—; P. R. Czn.. Westzaan, f 5.S. en dé V., Gouda, ƒ2.50; d H.. id 0.50; H. A. V.. Weesp, 0.50; D. J. v. H.. id., 10.—; T. v. d. M., id., 10.—; S. K.. Hengeloo, I.—; J. v. G., Go! rinchem. 2.—; J. C. d. H id., 2.50; J. d. D., id„ 1.X., Katwijk a/d. R., 1.M. H Katwijk a'Z., 10 N. P id., 5.—; W. T id., 2.50'; J. P., id., f 1.Geb P.. Almelo, 5 B., Watergraafsmeer, 5.—; P. L.' S. en Zn.. Middelharnis. f 5.wed. C. K. en Zn,, id 2.50; B. Z.. Dordrecht 1.—; mevr. wed. M. v. Th., Helmond! 10.A. P., Jutfaas 25.A. A., Maassluis, 2.50; L. K en Co.. id., f 1-N. J. L. en Zn.. Sneek, 2.5Ó; A. H. D. W. Krimpen a/d. Lek. 2.50; X., Nieuwerkerke aJd. IJsel, 10. N. 1. J. en Zn Zwartsluis, 2.J. F e? M: M S 1 Vertaald uit het ENGELSCH. 43) HOOFDSTUK XV. Hat Verraad En terwijl Zwarte Tony diaar zat te staren in het klaterende water van de fontein, kwam een man met on hoorbare® tred nader en stond ach ter hem met getrokken rapier in de rechterhand, een korte mantel was over zijn schouders geworpen en zijn mooie, lange ridderlokken waren bedekt door een hoed met afhangende pluimen. Een oogenblik bleef hij staan kijken naar de peinzende S0- stal te voor hem met een vreemden, spotten d en glimlach om de lippen, toen zei hij: Wel, Tony, daar ben ik! Maunsell sprong op en zich om- keerend zag hij den spreker aan en de twee neven, die eens Trienden waren geweest, ontmoetten elkaar na jaren weer. Geen vriendschappelijke begroeting volgde, zij drukten elkaar zelfs niet de hand. Er waren in liet verleden dingen voorgevallen, die dat onmo gelijk maakten. Eén seconde bleef Maunsell staan in norsch stilzwijgen, in grootte ver boven den ander uitstekend, een ern stige, besliste uitdrukking op zijn donlker gelaat. Hij was van plan de zen man te redden. Zoo noodig, dan zou hij zijn leven voor hem opoffe ren, maar tusschen beiden liep een stroom, die nooit overbrugd kon worden, en daarom klonk zijn stem koud als ijs, wanneer hij tot hem sprak. Ik ben blij, dat je gekomen bent; ik heb je iets belangrijks meet tedee- len. Ah! Precies dezelfde van vroe ger! De tijd schijnt in jou geen veran dering te brengien, oude jongen maar vertel mij vlug, wat je op j© hart hebt, en als je er behoefte aan hebt, lucht dan je zedepreek zoosnel mogelijk, want er hangt hier gevaar voor mij in de> lucht. Zacht en eentonig was de stem van Harden, nauwelijks meer dan een gefluister; maar Maunsedl merkte de spottende uitdrukking in zijn oogen wel op, en het bedekt hatelijke in zijn toon; maar dat alles liet hem nu koud. Ik ben niet van plan een preek voor je te houden, zei hij langzaam. Met God's hulp zal je hedennacht de vrijheid weer herkrijgen; maar je zult de vlucht naar Frankrijk moe ten nemen, en je zult geld noodig hebben. Ja werkelijk! Je hebt toch soms schrandere denkbeelden. Ik heb geld noodig, hoognoodig zelfs. Ik heb er altijd behoefte aan, en het zal mij aangenaam zijn, je te ontlasten van iets van mijn eigen inkomsten van Hardemholt, Nog nam Maunsell geen notitie van het beleedigende in zijn toon en manier; maar overhandigde hem een beurs. Hier heb je wat, dat in je tegen woordige behoeften kan voorzien. Hier zijn honderd guinjes. Harden nam de beurs aan en woog baar op zijn hand. Voorwaar! zei hij, dat gewicht is niet kwaad, en het is l'ang geleden sindjs ik zoo'n aangenomen last heb getorst, en toen bet in zijn kamizool latende glijden, teemde hij: Je bent werkelijk een soort heilige door dezen weldaad, oude jongen! Ik had wel wijze woorden van je verwacht, maar beslist en hij sloeg op zijn borst dit is werkelijk een verras sing! En toen scheen de duivel zelf hem de woorden in te reven, hij begon als tot zichzelf te spreken met eentonige, zachte stem, maar uit ieder woord sprak de zucht om te beleedigen. Lieve Hemel! Waar haalt Tony ineens die vriendelijkheid van daan? O, ik begrijp het al. Hij heeft de macht van een paar blauwe oogen 1 ontdekt maar zij schitteren niet voor Tony, maar voor mij voor mij, den verworpeling, d'en rebel, den vervloekte. Maar zoo is het altijd ge weest, niet waar, Tony? Denk eens aan dat zaakje, dat ons scheidde wij waren toen als Damon en Py thias. Weet je wat er van haar ge- worden is? Zwijg! zei Maunsell zacht en met ingehouden woede, en ga heen! Ik laat je nu nog de gelegenheid. Harden ging een stap achteruit, en stak even de punt van zijn zwaard op. Hij was zorgeloozer en gevaarlijker dan öoit en niets kon hem terughou den.. Kom, zei hij, we zijn nu in de gelegenheid samen een woordje te wisselen, en het ia lang geleden sinds wij elkaar ontmoetten. Luister, zoon van Anak. De belooning, die je hoopt te verdienen, zal nooit de uwe zijn, zij en haar goederen behooren mij. Ik heb daarvoor gezorgd, zei hij met iets duivelachtigs in zijn stem. Snap je 't? Zij moet Lady Harden worden of Maar hij voleindigde zijn ziu niet Met een half gesmoorde kreet sprong Maunsell vooruit en greep hem met ijzeren vuist. Zoo snel en plotseling was dat gebeurd, dat de ander zeifs geen tijd had zijn zwaard op te hef fen en het volgende oogenblik vloog het over het tuinpad. Harden spande al zijn lenige krach ten in maar hij was een kind in die reuzenarmen, die hem1 omklemden als een ischroef en die hem heen en weer schudden als een terrier een rat doet. Hond zei Maunsell, maar omdat ik haar een belofte schuldig ben zal ik je hier niet met een zwaard aan vallen. Neen, die gelegenheid zal ik je niet geven. Let nu op wat ik zeg, ging hij voort, terwijl de ander kerm de van pijn, nog éen dergelijk woord en ik zal je dooden, dooden als een schadelijk beest. Nog éen woord, en de zeeën zullen niet breed genoeg zijn om je te redden. Lafaard en leugenaar I Denk daaraan en ga, ga voordat mijn woede mij te machtig wordt Met die woorden slingerde hij Har den van zich, zoodat hij over het tuinpad waggelde met doodsbleeks lippen. Toen hij echter voorbij do plek kwam, waar zijn rapier lag, bracht hij zich met inspanning van alle moeite tot bezinning. Vlug bukte hij zich en greep het gevestmaar de ander was niet min der vlug en voordat hij iets meer kon doen had Maunsell zijn pols met ijze ren greep omvat. Je wou een moordaanslag doen niet? bromde hij Harden in 't oor. Heb je aan de gevolgen gedacht? Men zou je hangen als een hond, zoo als je trouwens verdient. Mijn God siste de ander, trek dan je zwaard, trek h,em Laat me los Nief; nu en niet hier. maar Ik geef je mijn woord, dat ik naar Frankrijk zal oversteken en je ont moeten waar en wanneer je wilt Beloof je me dat in ernst? De oogen van Harden schoten vuur Ik beloof het op mijn eerewoord. En Maunsell liet Harden's pols loe. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1