J Huwelijks geschenken. Drukwerken. H. LAMP landsche Zee naar Marseille zou gaan, om Loubet te begroeten, een beleefdheid die de Amerikaansche ambassadeur te Parijs aanpreekte. Dat zette kwaad bloed in Berlijn, al erkende men het ook niet in de ambtelijke wereld en al mopperde maar een deel van de Duitse he pers er over. Toch voelde president Roosevelt zelf de mogelijkheid dat het geval in Duitschland verkeerd zou worden uitge legd, en gaf daarom, zooals men weet, last, van uLt een plaats waarheen hij zich op zijn reis tot voorbereiding van de verkiezingen begeven had, dat het vaste Amerikaansche smaldeel na het bezoek te Marseille verder noordwaarts zou stevenen, tot naar Kiel, om daar in de week van de zeilwedstrijd-en aan te komen. Eerst heeft men hier, ook op grond van particuliere berichten uit Nieuw York, uit het geheeld beloop van, da zaak opgemaakt dat de ambtelijke kringen aan gene zijde van den Oceaan, met- name de marine-kringen, niet bijs ter Duitsch gezind waren. Nu komt er echter een nieuwe lezing bij en die is zeer eigenaardig; men zegt namelijk dat de .Amerikaansche oorlogschepen, zoo wel die van het oefen-eskader als die van het vaste Enropeesche smaldeel, niet zoo indxukwekkemd-zeewaardig zijn ge bleven na hun tocht over den Oceaan, om de kritiek van- de Europeesche zeeoffi cieren schitterend te kunnen doorstaan. Het oefeneskader zou liever met de tot de Azoren opgedane ondervindingen in stilte naar Amerika willen ter ugke eren, om zich bij een herhaling later beter te toornen. Voor hun in Europeesche wate ren aanwezig smaldeel gebruikt men, zooals de Amerikanen weten, een minder strengen maatstaf. Het is hier meer voor het vertoon, meer ter wille van officie ren en manschappen dan om het scheeps materiaal te beproeven; ook moet het in zuidelijk Europa reizende Amerikanen een vadjerlandslievende vreugde te be reiden, zonder de politici en zeelui van de oude wereld met een eerbiedige hui vering te vervullen. Het eerste nummer is verschenen van het „Reichs-Arbeitsblatt", een publicatie van het keizerlijke statistische bureau. Niet mindier dan 1000 correspondenten, onder wie vele vereeniigingen van1 werk gevers en werklieden, zenden aan deaf- deeling voor arbeidersstaitistiek hun jaarverslagen; verder worden er de ver slagen in opgenomen van 400 zieken fondsen, 350 Arbeitsnachweise, enz. Het nieuwe blad zal zijn lezers ook geregeld op de hoogte houden van de sociale wetgeving in binnen- en buitenland Verder zal het vooral de beweging van de arbeidsmarkt bijhouden. SnaUnd Rusland en Oostenrijk. Ds Oostenrijksche en Hongaarsche bladen hebben in verband met he door het Fremdenblatt, officieus or gaan van buitenlandsche zaken te Weenen, met verontwaardiging be streden beschuldiging, dat Oosten rijk in Albanië aan het kuipen was, met voldoening kennis genomen van een rescript van den Tsaar aan graaf Peter Kapnist, den Russisch en ge zant te Weenen. De Keizer zegt daar in. dat hij zich reken-schap gevende van de uitmuntende hoedanigheden en den ijver door den gezant, over eenkomstig zijn instructies betoond, in de handhaving der vriendschap pelijke betrekkingen, welke sinds lang tusscben Rusland- en de naburige Donau-monarchie bestaan, heeft goed gevonden den gezant de orde van den heiligen Alexander van de Newa te verleenen. De Oostenrijksche en Hon gaarsche pers zagen daarin het on miskenbaar bewijs, dat Rusland al tijd nog strikt wensebt vast te blij ven houden aan de overeenkomst van 1897 betreffende dien Balkan. Het Nowoje Wremja zegt echter, dat de beide Mogendheden zich door die overeenkomst verbonden hebben om in bijzonder era-stige gevallen sa men te gaan, doch dat zij geenszins afstand hebben gedaan van hun rechten en vroegere* stellingen in het Balkangebied. Het pnactisch doel van deze overeenkomst is geweest om van het wederzij dsch vertrouwen den grondslag te maken van de betrek kingen tusscben bei-de naburen. Maar, vervolgt hef Nowoje Wremja dan, beide partijen moeten zich op de hoogte van den toestand toonen en het zou wenschelijk zijn, dat ook de agenten van het Oostenrijksche ministerie van buitenlandsche zaken in Oud-Servië en de naburige stre ken hun optreden in overeenstem ming brachten met de officieele poli tiek van Weenen ten einde elke ach terdocht in de Russisch-Slavïsehe we reld te voorkomen. Wij vestigen bij vernieuwing de aandacht op ons Filiaal Groete Houtstraat No. 55, waar den ge- heelen dag behalve Berichten, Abonnementen en Advertentiëa voor Haarlem's Dagblad orders worden aangenomen op ALLE Drukwerken, van de kleinste tot de uitgebreidste. Levering van Handelsdrukwer ken degverlangd binnen 24 uur. Lage prijzen, keurige uitvoering. Stadsnieuws. Haarlem, 23 April 1903. Le prince de Wagram bracht naar wij vernemen, een dezer dagen met zijn echtgenoote, dochter en ge^ volg een bezoek aan de bloemisterij van den heer Frans B. Mooy. Meermalen heeft de hooge bezoeker zijn ingenomenheid betuigd en ook een paar bouquetten medegenomen, tevens le kennen gevend, dat dit be zoek voor den heer Mooy gunstige resultaten zal hebben. Wij wenschen de jeugdige firma geluk met deze onderscheiding. Schouwburg. Pail.lexons stuk „Een Wereld waarin men zich verveelt" is een van da betrekkelijk weinigen, die al-tijd veel m-enschen trekken. De schouw burg was dan ook Woensdagavond vol. Had Pailleron toen bij zijn vervelende wereld in elkaar zette niet enkele amu sante menschen daartusschen in ge voegd, als kleurige tegels in een witten muur, dan zou zeker niemand de moeite hebben genomen- om te gaan luisteren naar wat deze saaie, opgeschroefde en intrige erende lieden te vertellen heb ben, maar nu die weinige anderen zijn is het juist door de contrasten een alleraardigst stuk geworden. De hertogin de Réville, Susanne en de onderprefect Raymond met zijn vrouw drijven heer lijk den spot met de vervelende rest, de gastvrouw, de sentimenteele de Bellac met de hem -eeuwig omzwermende da mes, de stijve miss Lucy en al de an deren. Zoo worden- van zelf deze vier rollen de aantrekkelijkheid van het stuk. Me vrouw Pauwelsvan Biene, die enkele jaren -geleden de rol van de hertogin voor haar jubilé koos, speelde die nu weer en deed) dat kostelijk; zij strooide de leuke opmerkingen zoo echt natuur- lijk om zich heen, met een klein lachje ove-r de dwaasheid van haar pedante omgeving. Maar niet minder goed was Mej. Rika Hopper aLs de vroolijke, le venslustige Suzanne, die toch bijwijlen, ook wel, diep verdriet kan hebben. En a 1 s ze dat had dan was er menig ver dacht geluidj e in den schouwburg, van- echte tranen die door juffrouw Hoppers tooneeltranen te voorschijn werden ge roepen. Dat de heer Toumiaire en Mevr. Hol- trop de alleraardigste tuinscène weer uitstekend speelden behoeft niet gezegd, we hebben hen beiden al zoo vaak in deze rollen -gezien. In deze scène werden zij bij open doek teruggeroepen. Waar schijnlijk heeft van dat applaus de re gisseur zich niets aan te trekken, want de tooneelschikking in dit bedrijf w zóo, dat alleen een hoogst welwillend toeschouwer met een bovemnenscheiijke fantasie zichzelf wijsmaken kon, dat het zóo in de werkelijkheid zou kunnen gebeuren. De heer la Roche speelde de vervelen de rol van den phraseur Bellac met een soort van Mephistokop en knevels la ,.es ist erreicht", als een Pruisische lui tenant in burgerkleeren; juffrouw Anna Klaasen de rol van Lucy met de over drijving die er bij behoort en met de grime, die denken doet aan de houten poppen-koppen van vroeger dag-en-. Als Emgelsche vrouwen zóo waren, dan zou Engeland onbewoonbaar zijn, maar me juffrouw Klaasen had een groot en wel verdiend succes. De groote pauze duurde heel lang en daardoor was 't laat uit. Boven zaten vijftig soldaatjes, die door de Directie van den Schouwburg welwillend tot bij woning van de voorstelling waren uit- genoodigd. INGEZONDEN MEUEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Barteljerisslraat 22—24. Groote sorteerng - Koperwerk Kaiserzinn. Binnenland. Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Gelderland hebben tot lid der Eerste Kamer (vaca ture-Van Basten Batenburg) gekozen mr. A, H. M. van Berckel, oud-lid-der Tweede Kamer, kantonrechter te Nijmegen, met 39 van de 53 stemmen. De heer j-hr, van Nispen, wethouder te Arnhem, verkreeg 12 stemmen-. Ongeluk. Het 2i-jarig zoontje van den heer R., restaurateur in het station H. IJ. S. M. te Tiel, had Dinsdag het ongeluk ach terover te slaan van een hoogte van een halven meter. Tengevolge van dien val is het gister nacht overleden. Den hulpwachter Staatsspoor, R. Brons te Winschoten, is bij het sluiten van de deur van de goederenloods een zware paal op zijn rechterhand geval len. Dr. Jen Wartena verleende de eer ste heelkundige hulp. Neerbosch. Ds. J. Schrijver, predikant te Schie dam, heeft de benoeming tot directeur der Weesinrichting te Neerbosch aan genomen. Een warmbloedig oud heer. Te Oost/burg (Zeeland) heeft een ruim 80jarige grijsaard den burgemeester, dien hij even alleen wenschte te spre ken. afgeranseld. De secretaris hoorde 't kabaal, waar op hij toesnelde en den burgemeester ontzette. De strijdlustige oude moest met geweld uit het gemeentehuis worden gezet. Er is proces-verbaal opgemaakt. Spoorweg-oigeyal. Op het staion Breda ls een binnenko mende goederentrein met een stilstaan- den goederentrein in aanraking geko men, tengevolge waarvan het materiaal en de weg beschadigd werden. De brandstichting te Blaricum. Men schrijft uit Blaricum aan de ,Gooa~ en Eemlander": Maandag en Dinsdag waren eenig-en van hier voor den rechter van instructie te Amsterdam gedaagd, om gehoord te worden in zake "e -gebeurtenissen op den- Ben Paaschdag. Met 't ocig op den aanstaanden Zon dag werd het getal militairen alhier nog met zes versterkt. Vijf lyken. Aan de Friesche Zuiderzeekusten wordt gezocht naar niet minder dan 5 lijken vaa visschers, die in de jongste 14 dagen door het ruwe weder op de Zuiderzee overboord geslagen zijn. Op hef vinden ia eene premie gesteld. Door de aanhoudende westelijke win den zullen die lijken wel naar die kust afgedreven zijn. Geheel- onthouding. Uit een brief van een Nederlandsch bezoeker van het verleden week te Bremen gehouden Congres inzake ge heel onthouding van alcoholische dranken ontleenen wij het volgende „Het is gebleken, dat die strijd te gen den alcohol in Duitschland reeds groote vorderingen heeft gemaakt. Behalve de sedert eenige jaren be. staande ..Deutscher Verein gegen den Misbrauch geistiger Getranke" is het vooral de ,,0rde der Goede Tempe lieren", die zich zeer isterk heeft ont wikkeld, gelijk ook de „Vereeniging van het Blauwe Kruis". De beide laatstgenoemde strijden voor geheel onthouding. „Meer en meer blijkt, ook op dit Congres, dat de geheel-onthouders met beter gevolg werkzaam zijn en meer blijvendien invloed zullen hebben dan de matigheidsmannen. Hun stre ven vindt instemming en medewerking bij de eerste autoriteiten, o.a. Prof. Forel, en ook de mannen der prac- tijk (o.a. vele predikanten) gevoelen zich daartoe het meest aangetrokken. Vooral de Hamburgsche ingenieur Asmussen uitte zich zeer krachtig in deze richting. „Een dei* hoofd-argumenten bij de geheelonthouders is, diat zij in hunne strijd voering sterker staan dan de matigheidsvrienden, wijl deze laatsten het gebruik van alcoholische dran ken toestaan tot zekere grens, en het voor velen zeer moeilijk is te bepalen waar die grens overschreden wordit Wie de matigheid Wil betrachten, loopt voortdurend gevaar tot onma tigheid te vervallen voor den geheel onthouder bestaat dat gevaar niet. „Bij het feestmaal in de schoone antieke zaal van het Bremer Raad huis waarbij alcoholvrije dranken gebruikt werden en slechts enkele gasten of matigheidsmannen een beet je wijn dronken werd ook het woord gevoerd door den Pruisischen Minister von Posadowsky, die in zijn humoristisch getinte toespraak o.a. herinnerde, dat de vereerders van goeden wijn geen heerlijker plekje kennen dan de Bremer Rathskeller. „Maar wij, vervolgde de Minister, staan zeer ver boven hen." Hij had gelijk, want de Raadzaal, waar het banket gegeven werd, ligt twee ver diepingen hooger dan de kelder. Dit laatste doet ons denken aan een verhaal van een nog levend Neder landsch componist, die eens tot een jongeren kunstbroeder zeide „Ik heb met veel genoegen uw compositie ge hoord, maar de mijne staat tochjioo- ger." En toen de ander bij dien eigen lof eenigszins verbaasd opkeek, liet hij erop volgen: „Begrijp mij goed; uwe ouverture staat in Es, en d© mijne in E, dat is immers een halve toon hooger? denschei geestverwanten, werden Ne derlandsche geestverwanten aange zocht het congres hier te lande voor te bereiden. Hiertoe traden de heeren Janvion en Malato in correspondentie met den heer F. Domela Nieuwenhuis,die reeds de hulp van allen, die die anti- militairistische propaganda willen helpen bevorderen, heeft opgeroepen zulks te doen door het zenden van bijdragen, enz. Verwacht wordt, dat alle socialisti sche schakeeringen uit de meeste landen van Europa zullen worden vertegenwoordigd en bovendien wor den de vakvereenigingen ook uitge- noodigd hunne afgevaardigden te zenden. Uit Frankrijk, zijn reeds vele toe zeggingen van deelname aan het congres gedaan. Een ernstig ongeluk. Woensdagmorgen, even na 7 uur, heeft, zooals wij gisteren gemeld hebben, op 't viaduct nabij de Plan- ciusstraat te Amsterdam, een ernstig ongeluk plaats gehad. Er stond daar op post een infante rist. zekere Swarts, van het 5e regi- menL Plotseling weerklinkt er een stoom fluit, het was een trein die naderde uit de richting Haarlem, Doordat de spoorbaan hier een kromming maakt, zag do soldaat hoogstwaarschijnlijk niet. dat de.trein uit deze richting naderde, althans, in plaats van zich van de rails te verwij deren. spoedde hij zich juist in die richting. De machinist zag den man komen, hij remde uit alle macht, doch toen de trein stilstond, was het reeds te laat, de ongelukkige lag onder de locomo tief. Men waarschuwde aanstonds de politie van het posthuis Haarlemmer plein deze stelde het afdeelingsbu- reau Noordermarkt toen onmiddellijk van het ongeval in kennis. De poli tie autoritei tien van dit bureau spoed den zich toen naar de plek des onheils, Hier werd geconstateerd, dat de schuld geheel aan den infanterist lag, tenminste dat de machinist hoege naamd geen schuld eraan heeft. Het moet een vreeselijk schouwspel zijn geweest, heit hoofd van den ver ongelukte was geheel stuk gereden, de hersens lagen op den wegook was nog een arm afgereden. De bloederige overblijfselen werden in een lijkenmand gepakt en naar bet militair hospitaal getransporteerd Anti-Militairistisch congres. In de eerste week van September zal te Amsterdam een internationaal anti-militaristisch congres worden gehouden, waarop verschillende vraagstukken in betrekking tot de anti-militairistisch'Q propaganda zul len worden besproken. Hieromtrent vertiemen wij nog Let volgende: Het plan tot het houden van dit congres werd het eerst geopperd door de heeren Janvion en Malato, beiden redacteuren van beft Fransche dag blad ,,1'Aurore" te Parijs. De heeren Janvion en Malato hadden oorspron kelijk Londen als de plaats van sa menkomst voor het congres aangewe zen. doch in ovenleg met hunne Lon- Een belangrijke kwestie ran onderwijzers Een Quaestie, welke in de onderwij zerswereld met belangstelling wordt gevolgd, werd' Woensdag behandeld in da openbare vergadering van de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur. De gemeenteraad1 van Wijk bij'Duur stede heeft in eene Verordening om trent geheelen of gedeeltelijken stil stand van jaarwedde ingeval van on gesteldheid van onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs" bepaald, dat de jaarwedden vah de onderwijzers worden ingehouden voor 1/3 gedeelte bij ongesteldheid van langer dan 30 dagen; voor 2/3 hij ongesteldheid van langer dan 60 dagen en voor het ge- geheele bedrag bij ongesteldheid van langer dan 90 dagen. Aan aeze verordening werd door Gedep. Staten van Utrecht goedkeu ring onthouden op grond dat zij moest geacht worden in strijd te zijn met art. 26 oer wet op het lager onderwijs, hetwelk eene vaste jaarwedde toekent zoolang de onderwijzer in dienst en niet ontslagen is. Ook de inspecteur van het lager onderwijs achtte de regeling van den gemeenteraad van Wijk-bij-Duurstede niet voor goedkeuring vatbaar, doch meencfe dat eene1 minder ongunstige regeling voor de onderwijzers ware vast te stellen in dien zin. dat na be langrijken tijd van ongesteldheid voor het vervolg eene gedeeltelijke of ge heels inhouding van tracfemeut zou plaats Lebben. De gemeenteraad, van het besluit van Gedeputeerde Staten in hooger beroep gekomen bij H. M. de Koningin, voerde o a. aan dat bij ongesteldheid van den onderwijzer de uitkeering van diens jaarwedde niet meer viel onder de kosten van het lager onderwijs, en diat de gemeentekas in geval van. on gesteldheid geen voordeel maar wel nadeel heeft wegens de voorziening in de tijdelijke waarneming van de betrekking van den onderwijzer. Het beroep nu van den gemeente raad' (waaromtrent staatsraad mr. I Huber rapport uitbracht) werd voor den Raad van State bestreden door mr. H. Blaupot ten Cate. directeur van het Bureau voor staats- en admi nistratiefrechtelijke adviezen te 's Gra- venhage .als gemachtigde van eenige onderwijzers te Wijk-bii-Duurstede. Na te hebben betuigd dat de onder havige verordening van den Raad van Wijk-bij-Duurstede aan de goedkeu ring van Ged. Staten onderworpen is. trachtte mr Blaupot ten Cate verder in aansluiting aan het besluit van Gel. Staten aan te toonen dat zij we gens strijd met de wet- en de billijkheid niet voor goedkeuring mag in aan merking komen, daarbii er op wijzen de dat de kosten voor tijdelijke voor ziening in het onderwijs voor reke ning van de gemeenten komen vol gens de wet, en dlat de jaarweddie wordt uitbetaald omdat de onderwijzer aangesteld, niet omdat hij ondemv' geeft. Spreker verzocht te adviseeren liet besluit van Gedep. Staten tot niet- goedkeuring van het raadsbesluit te handhaven. Zelfs de minder ongun stige regeling door den inspecteur voorgesteld .achtte hij in strijd met de wet. Nog wees spr. er op dat het voorbeeld van Wijk-bij-Duurstede read's door andere gemeenten wordt gevolgd, wat hij de- onderwijzers on gerustheid te weeg brengt; en dat, gelijk ïeeds in een adres door het on- derwijzers-genijotschap naar aanlei ding van de onderhavige zaak inge diend!. wordt aangevoerd dat bij va cature in het onderwijzerspersoneel het aantal sollicitanten belangrijk zou verminderen als het. besluit van Wijk bij-Duurstede goedgekeurd zou wor den. De Kon. beslissing volgt later. Spoorweg-enquette. De Staatscommissie voor de spoor weg-enquête zal waarschijnlijk reeds Vrijdagnamiddag door den minister van waterstaat in zijn departement worden geïnstalleerd. De commissie zal hare vergaderin gen houden in het gebouw van een der Kamers der Staten-Generaal. Het is te verwachten, dat de com missie bar.e werkzaamheden zal aan vangen met het maken van een schets of leiddraad, welke dan aan de direc ties der spoorwegmaatschappijen en de vereenigingen der spoorwegbeamb ten zal worden toegezonden, met ver zoek opgave te doen van geluigen binnen een nader vast t© stellen ter mijn (bijv. een maand °f zes weken). Men zal dan hebben af te wachten dat een voldoende en geschikt getui- gen-personeel bijeen is. om daarna de eigenlijke enquête aan te vangen. Waarschijnlijk zal deze dus niet vóór den zomer een aanvang nemen, en vermoedelijk duren van het begin van Augustus tot half September, in welken tijd ook de vacanties van ver schillende Staatscolleges vallen. Is de eigenlijke enquête geëindigd, dan hebben wellicht nog eenige na- verhooren plaats, alvorens de commis sie met haar taak gereed is. Het. is dhs te verwachten dat eerst in het najaar het verslag der com missie kan worden uitgebracht. Vermoedelijk zal de geheele enquête in den Haag gehouden worden, of schoon de commissie wel eenige rei zen zal moeten doen, niet zoozeer om getuigen 'te hooren als wel om bepaal de toestanden ter plaatse op te nemen. Het is vrij zeker, dat de commissie zich door stènografen zal doen bij staan, overeenkomstig de haar ver leende bevoegdheid. Het lid der commissie voor de spoorwegenquête, dr. A. M. A. J. Ariëns, is pastoor te Steen deren (Gel derland). Tom hij nog kapelaan was in En schedé, is hij bij de vroegere arbe'ids- enquête geboord als getuige voor de afdeeling der staatscommissie die het onderzoek in de Noord-oostelijk pro vinciën leidde en heeft hij. als zeer hekend met de arbeiderstoestanden der meerendeeJs katholieke arbeiders in Twente, zeer belangrijke diensten aan de toenmalige commissie bewe zen. Hierin moet de aanleiding te vinden zijn tot zijne benoeming ;n de thans ingestelde commissie. De voorzitter der nieuwe enquête commissie. het oud-Jvamerl'id Mr. J. D. Veegens, heeft reeds herhaaldelijk in dergelijke commissies zitting ge had. De eemste maal was zulks het geval in 1882, toen Mr. Veegens als griffier der Kamer ritting nam als secretaris der toen ingestelde enquê- te-commiss'i© onder voorzitterschap van nur. Tak van Poortvlietde twee de maal trad hij op als secretaris der enquête-commissie onder presidium van mr. Van der Loeff de derde maal als lid der Staatscommissie voor de arbeidsenquête van 1890, en wel voor de afdeeling der Noord-Oostelijke pro vinciën (Friesland, Groningen. Dren the, Overijsel, Gelderland). De aan de Enquête-commissie toege- voegdie secretaris, de heer C. D. Ver hoop, is een ingenieur, die reeds kort na de voltooiing zijner studiën in staatsdienst werd geplaatst. Hij ver vulde eerst het ambt van districts-in specteur der spoorwegdiensten, be last met het toezicht op die spoorwe gen met beperkte snelheid in het zui delijk gedeelte des lands, en was laat stelijk als zoodanig werkzaam voor hst district ter standplaats 's Gra- venhage voor het westelijk gedeelte van het land. Het plan bestaat^ om gebruik te maken van de bevoegdheid, bij de Enquête-wet Verleend, en aan de Commissie een of meer adjunct-secre tarissen toe te voegen. De heer Verhoop zal in zijn betrek king van districtsinspecteur der spoor wegdiensten, geplaatst bij den Raad van Toezicht, tijdelijk op nonactivi teit geisteld worden zoolang hij se cretaris der commissie is. Reeds is ter zijner vervanging hij de spoorwegdiensten ee,n adjunct- inspecteur aangewezen (N.R.Ct.) Politieke platen. „Het Volk" meldt: Volgens een aanschrijving van de di rectie der Kiosk-Onderneming aan de diverse juffrouwen, mogen voortaan de plaat van „Het Volk" en die van de groene „Amsterdammer" niet meer voor de ruiten' gehangen worden. De lichting 1900. Naar wij vernemen vertrekt de lichting 1900 Vrijdag 24 dezer met groot verlof. „Hbld." Wetenschap. Nieuwe behandeling van cholera De behandeling van cholera is he laas aan de orde van den dag. Er gaat geen jaar voorbij, zonder dat deze vreeselijke ziekte zich voordoet in de Europeesche havens. Men weet hoe hoog het sterftecijfer is, onder de ernstige gevallen, zonder dat men er iets tegen kan doen. Sinds langen tijd vraagt men zich af, of het gebruik van verd'oovende middelen niet verkeerd is en of het niet de voorkeur zou verdienen, pur geermiddelen te gebruiken ten einde de afscheiding vande besmettelijke bacillen te bevorderen. De heer Kharitmoff, die aan het hoofd gestaan heeft van een inrichting voor choleralijders te Guirine in Nd.- Mandsjoerije, denkt dat de sympto men van cholera braken en diarr- hée, eigenlijk verdedigingsmidde len zijn van het organisme tegen de besmettelijke en gevaarlijke stoffen. Daarom verzet hij zich tegen het toe dienen van geneesmiddelen die deze reactie van, het lichaam tegengaan en schrijft hij nooit verstoppende mid delen of alcohol voor. Om de vergif tige stoffen van de cholera te neutra liseeren, ischrijft hij slechts, bij wijze van drankje, voor een zwakke oplos sing (rose gekleurd) van kalium- per- manganaat, een stof, die een sterk oxydeerend vermogen bezit. De vloeistof in kwestie moet warm ge bruikt worden, en wanneer zij een neerslag vertoond moet ze gefiltreerd worden voor het gebruik. De resultaten door deze behandeling verkregen waren merkwaardig. Reeds vroeger gebruikte men op lossingen van kalium-permanganaat voor de bestrijding van dysenterie in warme landen. (Eigen Haard). De le luit. van, dén staf der inf. jhr. H. W. Storm van 's Gravesande wordt 1 Augustus eervol ontheven als leeraar aan de Kon. mil. Academie te Breda, De 2e luit G. A. Meyer, van het koirps genietroepen te Utrecht, wordt 1 Mei gedetacheerd aan de normaal- schietschool te 's Gravenhage tot het volgien van een schietcuxsus. De le luit A. G. J. Dumans, on langs teruggekeerd van detacheering in Ó.-I.. is ingedeeld bij het 7e reg. inf. te Amsterdam. De le luit. van den staf der inf. G. H. C. Kramer, wordt 1 October eervol ontheven uit de betrekking van leeraar aan den hoofdcursus te Kampen. Leger en Vloot. Bij Kon. BesL wordt aan J. Engel- bertink, loteling voor de lichting van 1903 uit de gemeente Tubbergen, na dat hij bij de militie te land is inge lijfd en voor den dienst geschikt zal zijn bevonden, ontheffing van den werkelijken dienst bij die militie ver leend tot 1 Maart 1905. Bij Kon. Besl. is aan de hieronder genoemde militieplichtigen. ontheffing van den werkelijken dienst bij de mi litie verleend tot 1 Maart 1905: G. H. Heuveling en F. J. Verhoeven, beiden te Duiven en beiden ingelijfd bij bet 3e regiment vesting-artillerie. Bij Kn. Besl. is op ziin verzoek bui ten werking gesteld de ontheffing- van den werkelijken dienst bii de militie, verleend aan H. F. Kettenis, lotelimg der lichting 1903 uit 's Gravenhage. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. ihstructieschip Nautilus, ond'er bevel van den kapitein-luitenant ter zee R. Reinders, 22 dezer van Hellevoetsluis naar zee vertrokken, ter aanvaarding van d'en zomerkruistocht in den At- lantischen Oceaan. De le luit. P. J. H. van der Palm, leeraar aan die Kon. mil academie te Breda, die '1 November wordt gedeta cheerd bij den chef van den gen. staf te 's Gravenhage .wordt dan overge plaatst bij het 6e reg .inf. te Breda. De luit.-kol.-intendant E. G. Winc- kel, van de le div. inf wordt eerst daags bevorderd tot kolonel; de ma joor-intendant A. A. Kleijnhens. van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, tot luit.-kol.-intendant. De luit.-kolonel A. D. Petten, van het 4e reg. infanterie, garnizoens commandant te Delft, wiens bevorde ring tot kolonel elk oogenblik kan af komen, zal in zijn nieuwen rang com mando voeren bij het 6e reg. infanterie ter standplaats Breda. Na de Staking. Aan het Staatsspoorstation te 's Gra. venhage rijn heden 13 geschorste be' ambten van het tractiepersoneel we der in dienst gesteld. De stationschefs der spoorwegmaat schappijen zijn gemachtigd tot intrek, k'ing der maatregelen hun bij gehei me instructie voorgeschreven, met 't oog op de werkstaking van het spoor wegpersoneel. Aan de chefs is overgelaten, in overleg met de militaire autoriteit, de bewaking der stations en omlig gende spoorbanen geheel of gedeel telijk op t© heffen. Het perron aan het Staatsspoorsta tion zal nog heden of morgen weai voor het publiek worden opengesteld. Bij de Staatsspoorwegen is thans weder de bepaling van kracht, waarbij het verleenen van verlof aan het per soneel. aan het oordeel van den eerst aanwezend ambtenaar wordt overge laten. De ontslagbrieven voor 't stakend? personeel van de H.IJ.S.H. te Amers foort zijn aldaar in ontvangst ge nomen. Zooals reeds vroeger medegedeeld is, staakten van de afd. tractie 47 ei van de afd. vervoer 16 beambten. Van de afdleieling Tractie zijn weer teruggenomen, en van die vat Vervoer 3, zoodat van het personeé aldaar totaal definitief zijn ontislagei 48 man. Omtrent de werkstaking aan d( Stoommeelfabriek van den heer G, Straling te Wrin schoten, meldt men dat het hoofdbestuur aan het afdee lingsbestuur aldaar vrijheid had1 ge geven om met den heer Strating t( onderhandelendat deze onderhan delingen Dinsdag zouden plaats heb ben, maar dat de heer Strating mie1 bereid was, de'eischen in te williger en alle leden van het bestuur niel wenschte te ontvangen. De staking duurt dus voort. He' personeel zal thans elders werk zoe ken. Tot zoolang worden ze onder steund. In de jongste vergadering van he Hestuur der Sociaaï-dem. Arbeiders partij is besloten, de afdeelingen ui te noodigen om het partijbestuu mededeeling te dloen: a. van het aan tal hunner leden, dat tengevolge vai d'e algemeene werkstaking ontslagei is, benevens opgave van het al of ni? gehuwd zijn, de grootte van het g? zin en tevens, of aan de vakvereeni ging waartoe de ontslagene behoort daarvan mededeeling is gedaan; aan het partijbestuur mede te deelei ieder geval van ,,ond'erkruiperij" ei aan liet werk gaan door leden d« partij, met omschrijving van de off standigheden waaronder deze diadel begaan zijn. Verder worden de af de? lingen uitgenoodigd geen maatreg? Ien t&n opzichte van dergelijke lede! te nemen, alvorens het partijbestuu heeft geadviseerd. Blijkens eenie bekendmaking vai het gedelegeerd lid van den raad vai administratie der H, IJ. S. M., kur nen allen, die ingevolge de oproepin hunne diensten aan de Maatschappl hebben aangeboden, en tot hedei geen bericht ontvingen, er op reken nen, dat ,van hunne aanbieding geel gebruik kan worden gemaakt. Men meldt uit Utrecht aan de „Tel? graaf'i Naar wij vernemen, kan het be rich als zou de ontslagen machinist Tempi laars, voorzitter der afdeeling Utred van de Ned. Vereeniging van Spoor, e Tramwegpersoneel, naar Transvaal va trekken, voorbarig genoemd worden. Een besluit hiertoe is door den b? trokkene en zijne kameraden nog ni? genomen. Kerk en School. Leiden. Geslaagd voor het candidaats examen in de wis- en natuurkunde dl heer J, du Saar; voor het doctoraal ew men in de wis- eni sterrenkunde de heei L. M. Klinkenberg. Groningen. Op Stellingen bevordert tot doctor in de rechtswetenschap dl heer A. L. Scholtens, geboren te Enl huizen. Ned. Hery. Kerk. Aangenomen bet beroep te Kage et Abbenes door ds. J. W. A. Klinkhamel Bredius t9 Wehl

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2