Amstsrdamsche Benrs Doopsgezinde Gemeenten. Beroepen ta Aardenburg de heer J. J. Koetebakker 'ta Den lip. Gemengd nieuws. rner die een oppervlakte heeft van r verweten hact omtrent haai' getuigenis circa 25 vierk. M. in de moordzaak van de Czaar Peter- De jury zal bestaan uit da heeren straat H. P. Berlage, architect te Amster-1 Daarover was zij baJoorig gewor- dam.' J. A. Mulock Houwer, architect den. en naar Haarlem vertrokken, te Groningen, W. Penaat, meubel- waar zij zich aan de haar ten laste Orkaan. Er komen steeds nieuwe bijzondier heden over den verwoestenden orkaan üe Zondag en Maandag over het grootste gedeelte van Duitscblhnd ge woed heeft. Aan de kust van de Oost- aea zijn vele schepen vergaan. Van «en schoener, die met steenen uit Zweden kwam, kon slechts één op varende gered worden. Da stoomboot Olga, uit Stettin, is in de Oostzee ge zonken. Bij Swinemünd'e zijn vier kleine zeilschepen en een brik ver gaan, enz. In het Oosten en Noordoosten van Pruisen waren gisteren eenige van de ondergesneeuwde spoorlijnen weer vrij. maar op andere secties was het verkeer nog gestremd. Graaf Balie- strem, de voorzitter van den Rijksdag kwam gisterenochtend om half vier te Berlijn aan, na 33 uur in het spoor Ie hebben gezeten. In Posen was Maandagavond nog geen van de se dert Zondag uit Berlijn^ Breslau en Stettin verwachte men. Uit Kie)l wordt gemeld: Van de geheete oostkust van Sleeswijk-Hol- stein is noodweer gerapporteerd. Een geweldige storm uit het noordoos ten joeg het water uit de Oostzee in de haven9 en inhammen. In korten tijd steeg het water in de haven an- deibalven meter boven het gewone peil. De zeilschepen konden het niet uithouden in de woeste zee voor de oorlogshaven en vluchtten naar dien mond van het kanaal, om onder den wal bescherming te zoeken. Kleine vaartuigen zonken. In het westen van de stad brak een dijk door, zoo dat het omliggende tonkin een paar meter onder water staat. Twee groo- te dorpen in de buurt, Elmschenha- gen en Wasbek, wierden door stonmi sn brand met algeheele vernietiging bedreigd. De brandweer van die rijks werf, van de Gerimania en uit Kiel moesten uitrukken en konden de brandende kerk te Elmscbenhagen, een indrukwekkend gebouw, behou den. De school brandde echter geheel af. Te Elmschenhagen zijn in het ge heel 7, ta Wolbek 20 huizen afge brand. Te Berlijn is gister nog sneeuw ge vallen en bleef bet koud en winderig, maar de storm had toen uitgewoed. Te Stettin moest de tram tengevol ge van den sneeuwstorm, haren dienst staken. Op velden en wegen lag die sneeuw een paar voet hoog, an het was onmogelijk met paard en rijtuig te rijden. Te Frankfort aan d'e Oder kwamen de treinen gisteren nog maar gedeel telijk en miet groote vertraging aan. Te Landsberg werden allle tenten van een reizenden circus vernield, en de circus z^lf in een wrakhoop ver anderd. Onder de paarden ontstond een paniek. Zij konden pa» na een uur weer gevangen worden. De trein die Maandagavond van Glogau (Silezië) naar Sagan vertrok, bleef bij Waltersdorf steken. Giste- renoehtend werd een trein met twee locomotieven naar Sagan uitgezonden waarvan de eerste locomotief bij Nil- bau uit het spoor liep en dwars over den weg kwam te liggen, zoodat het verkeer tusschen heide plaatsen gis teren geheel gestremd was. Een treurig ongeval overkwam den heer Zacharoff, medisch hoogleeraar en directeur van de Veeart senij school te Warschau. Bij de sectie van een aan dolheid gestorven hond kwetste de professor zich aan een vin ger. Hij verwaarloosde het wondje ein is nu door de vweeselijke ziekte aange tast. Zijn toestand is hopeloos. ontwerper, Amsterdam en Antu J. Sanders, architect. Gi'eningen. In een circulaire zijn voorwaarden omschreven. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Bogor, van Java naar Rotterdam, passeerde' 22 April Gibraltar. Het stoomschip Prinses' Amalia, arriveerde 21 April van Batavia te Amsterdam. Het dubbeischroefstoomschip Sta tendam, van de Holland Amerikailijn vertrok 22 April van Newyork naar Rotterdam met 2287 vaten margarine en 30 vn. reuzel. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam 21 April Point de Galle. Vervolg Stadsnieuws Hedenmorgen is men be- gonnen een 25-tal ontslagbrieven aan de uitgestotenen der Centrale Werk plaats rond te zenden. Falb's profetie. De heer Falb is ook een slechte troos ter in deze koele voorjaarsdagen. Ter wijl een meer laag bij den grondsoh weerprofeet zou zeggen: ,.Wat we in April krijgen hebben we in Mei niet te wachten", beweert hij, dat niet alleen het voorjaar maar ook de zomer van 1903 koud en regenachtig zal1 zijn. Het In vervolg op den kleinen, pennestrijd dien wij dezer dagen voerden met den wd. commandant der d.d. schutterij, deelen wij thans mede dat daaraan een misverstand; ten grondslag ligt De zaak is namelijk deze, dat in specties niet worden geacht te behoo- ren tot die oefeningen, zoodat daarop de bepalingen omtrent afwimpelen, die voor oefeningen gelden, niet toe passelijk zijn. Derhalve hadden de schutters, die Maandag opkwamen omdat er alleen Zondag en niet Maandagochtend was afgewimpeld, ongelijk, al zouden we niet willen ontkennen dat de voor schriften daaromtrent wel iets duide lijker konden zijn. Vanwege het departement van Jus titie is verschenen een alphabetische lijst van signalementen voorkomende in het algemeen politieblad', welke op 1 Januari 1903 nog niet waren inge trokken of vervallen, waaronder niet zijn begrepen de signalementen van a. manschappen, die niet aan de op roeping ter aflevering voor de Nat. Militie hebben voldaan, en b. perso nen, die van de landmacht hier te lande of in West-Indië, van het korps Mariniers en van het Oost-Indische; leger gedeserteerd of vermist zijn: Bovengenoemde lijst bevat de namen van ruim 7800 personen, (dames en beeren). Hedenmorgen werd door het Prov. be stuur van Noord-Holland alhier aanbe steed: Het doen van leveringen en werk zaamheden ten behoeve van d'e Helder- sche zeewering, behoorende tot de rijks- zeewerken in Noordholland. Ramimig f 25000. Ingekomen waren 9 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de beer J. W. Roedoffs, Papendrecht, voor f 20970. Mr. A. 3. van Thiel alhier is be noemd tot hoofdcommies der Rijksver zekeringsbank. Afgebroken. De tent op de Centrale Werkplaats, die tijdens de staking als wachtlokaal heeft dienist gedaan, is hedenmorgen afgebroken. Collecte, Naar wij vernemen, zullen de weer in dienst genomen werklieden der Centrale Werkplaats welke deel hebben genomlen aan de staking, aan hun, die die maatschap pij trouw zijn gebleven en die nu a.s. Zaterdag een gratificatie van 4 da gen loon ontvangen, eene coilectelijst aanbieden, om iets af te zonderen voor hunne uitgesloten kameraden. Examens Handwerken. Gesl- rnej. F. Demmer, te Volendam. Vrije- en Orde-oefeningen. Gym nastiek. Geslaagd de dames. P. de Bruvn en M. W. Egmond, bieiden te Enkhuizen, gelegde feiten schuldig maakte. Met het oog op het ongunstige verleden van bekl. vorderde het O. M. 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf tegen haar. Beleediging. Over den ver koop van eenden hadden de 72jarige Antonie Edses en de 74-jarige Dirk de Wit, beiden te Purmerend woon achtig, ruzie gekregen. De twist liep zoo hoog, dat Esdes de Wit een klap gaf en hem de woor den toevoegdie ,,Je zoon heeft 1 jaar gezeten, maar jij moest 10 jaar zitten. Hierdoor beleedigd gaf de Wit de zaak aan. Met het oog op den hoogen leeftijd van bekl. vorderde het O.M. terzake van eenvoudige beleediging en mis handeling f 25 of 10 dagen hechtenia UITSPRAKEN. 1. L. Baks, zonder beroep en J. Veenings, zonder beroep, beiden te Haarlem, de le diefstal, de 2e heling met oord. d. onderscheids, de le drie maanden gev.straf, de 2e vrijgespr. J. Reigel, h.v. van A, Veenings, zonder beroep, te Haarlem, koppela-- rij, drie mnd. gev.straf, met vrijspraak van het meerdere. 3. W. Hamakers, matroos te Zaan dam, éen maand gev.straf. 4. G. G. Bos, knecht te Haarl.meer, mishandeling f 1 boete of 1 d. hecht 5. A. Haspels, slachter te Haarlem mermeer. Eenv. beleediging f5 of 5 dagen hechtenis. 6. A. Klaver, los werkman, te Mon nikendam, diefstal en poging tot diefstal 4 maanden gev. straf. 7. C. Smit, zakjesplakster, te Zaan dam, diefstal, een maand gev.straf. 8. P. van der Velden, koopman te Purmerend, Eenvoudige beleediging. f 12 boet© of 6 dagen hecht. 9. G. Kroeze, smidsknecht te Zaan dam. 2 eenv. beleedig., 1 week gev.str. Dinsdagavond omstreeks half acht werd een 63-jarige man in de Kamperstraat plotseling onge steld. Door voorbijgangers werd hij naar zijn woning in de Bakkerstraat gebracht, alwaar hij te half tien over leed. Treinno. 5 8 4 (Uitgeest—Amster dam via Haarlem) ta 6.32 des avonds van h'ier moetende vertrekken, is te genwoordig stelselmatig... 1 A 1.15 uur te laat. Halfweg Het grasgewas op Rijnland's dijk- gronden bracht in publieke veiling f 7551 op, of f 1082 minder dan in het vorige jaar. Vervolg Nieuwstijdingen. Teraardebestelling. Hedien had de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer C. Druyvesteijn, in leven secre taris der commissie van Toezicht op het Provinciaal Krankzinnigenge sticht ,,Meerenberg". De teraardebestelling had1 plaats op de begraafplaats te Alkmaar, waarheen het stoffelijk overschot om streeks half twaalf werd vervoerd. Eene deputatie van Ged. Staten woondle de plechtigheid bij. Kunst door O'efening. De mannen zangvereeniging Kunst door Oefening" directeur de heer J. Th. Windt, geeft a.s. Zaterdag eene uit voering in het Brongebouw, met wel willende medewerking van het Haar- lemsch Mandoline trio, bestaande uit de heeren J. Vergaai, D. H. A. van Akien (mandoline) en N. P. Ranzijn (guitar), benevens een kwartet. De muziek is onder leiding van den heer Joh. M. Schouten Jr. Het programma bevat tal van mooie nummers. Ter afwisseling der zang- en muzieknummers wordt op gevoerd het blijspel in één bedrijf: ,De twee Vrienden". Na afloop is er bal, onder leiding van den heer R. Meenhorst. aanstaande zomer beheerscht zal wor den door Oostelijke winden. Zooals men weet hebben we, volgens den Berlijnschen profeet, al de ellende vaia verleden zomer, verleden winter en dit voorjaar te danken aan- eigen aardige posities van de maan-, waar door de lucht -eeia neiging tot omhoog stijgen verkrijgt. De Niai Arron dlssements-Reehtbank. Zitting van Donderdag 23 April 1903. Hondendiefstal. De heer I.. PIeysant vermiste op 8 Maart 1.1. zijn trekhond. Eenige dagen later echter omitinoette hij -op de Bakemssergracht waarachiinüdk, beweert lm, dat <le - c d6 'di smst zljn homi aim een. touw liep. Op een vraag van den heer Pleysant aan De Regt. hoe hij aan den hond! kwam, antwoordde laatstgsnoemdediat hij het dier ge kocht had voor f 2 van zekeren W. K. Waning. Deze nu had zich heden te verant woorden terzake van hondendiefstal. Bekl beweende dat bij den hond! in zijn hok had gevonden, en dat hij daarop naar De Rept was gegaan om het dier te verkoonen daar hij niet wist, wie de eigenaar was en ook niet. wat hij andiers met het dier had Tot besluit voor heden, zoo schrijft de Soerabajasche correspondent van moeten "doen. da Locomotief", een toonbeeld! van I jjet q m. het feit qualificeerende als eerlijkheid, trouw, toewijding en pië-1 diefstal, vorderde 6 weken gevangenis- teit, een J avaansche vrouw, die me-straf. nigeen beschaamd maakt. Er wordt I Wed erspann ikheid. J. J.Kol- zoovee! afgegeven op inlandsche huis-laard verkeerde op 23 Maart 1.1. in houdsters, dat het volgende wed ver-1 9taat van dronkenschap. Deswege melding verdient. Onlangs dan over- weid hij door de politiebeambten Jan leed te Tosari een ambtenaar, hij sen eri Van der Horst gearresteerd, laat geen kinderen achter, maar Hiertegen verzette hij zich echter he- een ménagère, die hem gedurendej vig, sloeg en trapte de dienaren van ongeveer een kwart eeuw overal ge-'den Heiligen Hermandad, zoodat het voLgd heeft. hun zeer veel moeite kostte beklaagde De overledtene, die pl.m. 16.000 naar het politie-bureau over te bren- nalaat, vermaakte haar een poosje gen. geleden bij testament da helft vanl Het O. M wijzende op de zeer on- dat bedrag, doch eenigen zijner fa- gunstige reputatie van bekl. vorderde milieleden vonden het wel wat bar, wegens wederspannigheid 2 maanden dat een Javaansche vrouw zoo rijke- gevangenisstraf. lijk bedeeld werd en zij deed toen| Oplichting Maria Gesina van vrijwillig afstand van het haar toe- j Beeren. van Amsterdam, die reeds tal gedachte, zich tevreden stellend metvan veroordeelingen achter den rug f 2000 waarvan zij nu een zekere som i heeft, had zich op. 14 Maart 1.1. schul- besteedt om haar afgestorven heer dig gemaakt aan diefstal an e en 'on (Vervolg van ons Raadsverslag in het vorig nummer. Zie bijvoegsel van dit nummer.) PUNT 2. Voorstel van den heer Van 4e Kam» om een commissie te benoemen van vijf leden, tan einde: a. te onderzoeken of er mogelijk heid bestaat van gemeentewege in vloed uit te oefenen op eventueel* plannen tot verbouwing van de In- fanterie-Kazerne; b. van bare bevinding aan den Raad mededeeling te doen. Da heer VAN DE KAMP zegt, dat hij deze quaestie serieus heeft opgevat-, om. dat hij het een voor Haarlem gewichtige quaestie acht. Dait hij in die opvatting met alleen stond blijkt hieruit, dat -die Kamer van Koophandel zich daaroveT in. een vergadering ook uitgesproken heeft. Er is gebrek aan marktruimte, die door de tramlijnen wordt verbrokkeld en ver snipperd. Nu men te weten was geko men, dat het Rijk een ton aan de kazernes wilde verbouwen, had spreker het denkbeeld gekregen, dat het eertijds over de kazernes (gesloten contract niet wettig is geweest. Dit wilde hij den Raad niet opdringen, maar wel zou hij het goed hebben ge acht wanneer de Raad of B. eai W. eene Commissie hadden benoemd. Dat zou een brug zijn geweest om b.v. een ton subsidie en een terrein buiten de stad aan te bieden voor den bouw aldaar van een geheel nieuwe kazerne. Spr. beklaagt zich over de weinige medewerking, die hij hierin van B. en W. en van den Raad heeft ondervonden. Het voorstel is op voorstel van den heer Stolp uitgesteld om nadere inlichtingen, maar die konden spr. niet voldoen. Een transactie als door hem bedoeld zou ook zoo goed zijn geweest om, met bet oog op de tram in -de Janisstraat-, te ko men tot demping van de Bakenesser- gracht. De VOORZ. antwoordt, dat het College van B. en W. de zaak ook serieus heeft opgevat, maar igeen aanleiding gevon den om een voorstel te doen. B. en W. konden toch geen advies geven op een voorstel om een Commissie te benoemen. De heer VAN STYRUM doet opmerken, dat het hieir minder betreft een in ge bruik geven, dan een in gebruik laten, met dit verschil dat de gemeente onthe ven werd van de kosten van onderhoud, die zij voorheen te dragen had en die ongeveer 1 1700 beliepen. Een tweede dubium is of de kazernen wel eigendom der gemeente zijn in den zin van art. 194 E. En ten slotte verklaart spr., dat zelfs wanneer de goedkeuring van Ged. Sta ten voor de destijds aangegane overeen komst n-oodig geweest was, hij t-hanis geen beroep zou willen doen op een ver zuim, dat dan in elk geval dezerzijds is begaan. De VOORZ. stelt voor tot stemming over te gaan. De heer VAN DE KAMP verklaart zijn voorstel in te trekken. Boekhandelaren. Hedenmor gen hielden de Christelijke boekhan delaren hier te lande hun jaarlijksche algemeen© vergadering in het Bron- gebouw. De bijeenkomst was van huishou- d el ij ken aard. Omtrent de arrestatie van den slager D. S., zij nog vermeld, dat juist een uur te voren van den 11901 en officier van Justitie te Utrecht bij de Politie alhier bericht was gekomen, om S. aan te houden terzake van op lichting, aldaar' gepleegd. Zeer toevallig kwam de politie even daarna tot de ontdekking dat S. met een Fran-sch dametje in het hotel 't Haasje in de Jansstraat logieerde, doordat zijn vrouw, die er den reuk van gekregen had, met deze mede deeling bij de politie kwam. S. is thans naar Amsterdam over gebracht. De Directrice der Huis houd- en Industrieschool verzoekt ons het volgende onder de aandacht der ouders te brengen, wier kinderen met Mei a.s. de school veriaten- Er zijn verschillende kinderen, die vanwege het Korthalsfonds op de school gedurende een of meer jaren onderwijs mogen genieten. Slechts enkele ouders zijn bij mij geweest om opname te verzoeken. Zij die nog niet kwamen en anderen die nog ingeschreven willen worden kunnen dit van Vrijdag 24 tot Donderdag 30 April e.k. eiken middag van 25 en des Woensdagavonds van 79 uur. Zijn zij er niet op een van deze dagen geweest dan zal opname met Mei onmogelijk zijn. De Staking en de Rijkspost spaarbank. De Echo" die een onderzoek heeft ingesteld naar de ..volkswelvaart in verband met de stakingen" beeft van den heer Armani Sassen, directeur van de Rijkspostspaarbank de volgen de mededeelingen gekregen: De maand Februari is, voor de on der mijn beheer geplaatste instelling steeds een bijzonder gunstige geweest Wel w as dit niet in zóó exceptionee- le mate bet geval als met betrekking tot de maand Januari; maar, na deze, bekleedde Februari veelal de voor naamste plaats in de rij. Maart leverde altijd een minder schoon resultaat op, doch behoorde to-ch vaak tot de goede maanden. Zoo werd er bijv in 1902 ingelegd: in Januari pl. m. f 4,781,000. in Fe bruari pl. m. f 3,841,700, en in Maart pl. m. f 3,303.700; terwijl de batige saldo's over d'e twee eerste maanden gedroegen: pl m. 1,023,000 en pl. m. Maart leverdie toen een nadeelig saldo op. 8root_.pl. m. f 206.500. Ook dit jaar was wederom, ten op zichte van Januari, een hopgst verblij dend resultaat te constateeren. De totaal-inleg over die maand be droeg pl. m. 5,066,500. terwijl de gezamenlijke terugbetalingen beliepen pl. m. f 3,959,000; zoodat ten slotte baar batig saldo bedroeg: pl. m. f 1,107,500 (een der hóógste cijfers, die. over een enkele maand, ooit ver kregen werden). Februari en Maart daarentegen le verden ,in vergelijking met vroegere tijden, uiterst droevige resultaten op. Terwijl, gedurende het nu circa 22- jarig bestaan der Rijkspostspaarbank, in «pnze statistiek eerstbedoelde steeds batige saldo's nimmer ee^ nadeelig te aanschouwen gaf, beliep ditmaal haar nadeelig saldo circa f 7.500; en het na- deelie galde over de jongste maand Maart, bedroeg pl. m. f 403,000! Als basis aannemende de batige sal do's over Februari en Maart, jaren 1902, heeft men recht, om ,,De Vooruitgang", der firma Msuw- reeuw Bouten, aan de Gedempte Binnenrotte aldaar, in den nacht van Zondag op Maandag. Twee hunner hebben reeds bekend, terwijl in hun bezit werden gevonden allerlei inbr»- ketrsgeraedschappien, waaronder1 een 60-tal valsche sleutels. Allen hebben reeds gevangenisstraf achter den rug een hunner zelfs negen jaar. Zij wor den ook verdacht van de inbraak ia de bakkerij van Th. Brant aan de Ged. Botersl'oot, in den nacht van Zaterdag op Zondag gepleegd: In hun bezit werden tevens gevon den goederen, van diefstal afkomstig. Go»d De firma Van Besouw, te Goirle, Noord-Brabant, heeft voor haai) fa briek de bepaling gemaakt, dat da wevers, de twee getouwen bedienen, alsook zij, die voor vast weekloon werken, drie dagen per jaap verlof kunnen krijgen, met behoud van het volle loon. Z^ektn Tusschen Rome en Syracuse is de bagage van koning Edward, welke van de laatste plaats naar Malta moest gezonden worden, weggeraakt. De hevig ontstelde, verantwoordelijke ambtenaren hebben dadelijk alles op haren en snaren gezet om de vermiste koffers terug te vinden, maar aanvan kelijk zonder succes. het vermoeden uit te spreken, dat, wanneer de economisch-sociale toe standen in Nederland gedurende de periode 1 Februari31 Maart 1903 nor maal geweest waren het batig saldo over dat tijdvak minstens zoude be- dinage nï hebben, in totaal: pl. m. 637,300. Aan dit cijfer toevoegende het na deelig totaal-saldo, periode Februari en Maart 1903, verkrijgt men. met be trekkin gtot dat tijdvak, ten opzichte der Rijkspostspaarbank, een (vergelij kenderwijs gesproken) nadeelig resul taat van f 1,047,800. Dit alles, wat het gansche Rijk aan gaat. Wat nu meer bepaald het kantoor Amsterdam betreft, te dien aanzien is te vermelden, dat. overeenkomstig den regel, Januari jl. zéér gunstige resultaten opleverde. De totaal-inleg beliep pl. m. J 767,800, de totaal-terugbetaling pLm. f 571,600; zoodat het batig saldo pl. m. f 196,200 Heden zijn weder zeven mi- licilens van de lichting 1903, als on geschikt voor dep dienst, door den luit-kolonel, Provincialen Adjudant ontslagen, en naar hunne haardsteden teruggezonden. Naar wij vernemen wordt morgen. Vrijdag, de detacheering der infanterie aan bet station alhier, op geheven. Uit de Omstreken. en mieester een hem waardig graf en gedenkteeken op Tosari te bouwen. Letteren en Kunst. zijde ter waarde van f 19 k 20, uit den winkel van den heer T. Mok al hier. Bovendie had bekl. op 12 Maart, volgens den getuige op zeer handige wijze, een stuk satiin weggenomen uit den winkel der firma Wisbrun en Liff- De Groningsche meubelfabriek Ne-j man. Voorbelde feiten had bekl. derland" van den heer J. Huizinga, zich nu te verantwoorden. Zij toonde schrijft als prijsvraag uit een out- izch zeer bedroefd, en hortende ®n werp (intérieur) te leveren van een stootende verklaarde h kl. dat zij tot morera woonkamer-ameublement, j deze diefstallen, gekomen was. omdat met of zonder gordijnen voor een ka-1 de man ,met wie zij leefde, haar iets G e v a a r 1 ij k. Niettegenstaande de brugwachter der Langebrug Maan dagmiddag tweemaal de hekken had gesloten, werden deze door enkele jongens, tijdens het opendraaien we der opengegooid, met het ongelukkig gevolg, dat het zoontje van zekeren v. d. Kuijl met zijn beentje tusschen de brug en den kant, geraakte, waar door dit Lichaamsdfeel vrij ernstig werd! gewond. Prikkeldraad. Naar ons bericht wordt, is het prikkeldraad in de Park laan waarover wij dezer dagen klaag den. maar een maatregel van tij'delijken aard en zijn de hekjes, die dit draad zul len vervangen in de maak. De miliciens der lichting 1900 van het bataljon Infanterie al hier in garnizoen, werden heden we der In het genot van gTOot verlof ge steld. De indeeling van de lote- lingen lichting 1903 voor korte oefe ningen bestemd, zal te Haarlem plaats hebben op 26 Mei a.s. Bennebroek. A. J. E. baron van Ittersum, thans kapt. bij de 3e comp. van het 2e bat rustende schutterij zal als comman dant van het bataljon optreden ter vervanging van den heer H. M. J. van Lennep. Zandvoort. Tot voorzitter van 't Zandvoortsche Strijkorkest is benoemd de beer Jb. Hollenberg, tot secretaris de heer J. M. Heck J. M. Zn. en tot penningmees ter de heer J. Groen Wzm De eerste repetitie zal gehouden worden Donderdag 30 April a.s. des avonds te 74 uur in het café ,,de Ge kroonde Valk". Santpoort. De ruïne van Brederode werd geduren. de het le kwartaal 1903 bezocht door 543 personen. Een ernstig ongelik. gebeurde in de nabijheid van Mala ga, in Spanje. In een rijtuig, waar in zes personen zaten, vervoerde men ook een glazen balionflesch met zwa velzuur (vitriool). De ballon brak onderweg en al de zes personen kre gen zulke zware wonden, dat zij over leden. Mishandelisg. In het arrestantenlokaal van een Russisch vlek, Sotschi, stierf onlangs s nachts een boer. die don vorigen dag wegens dronkenschap was opge pakt. Het heette, dat hij tengevolge van 't overmatig drinken bezweken was. Intusschen geloofde de bevol king. die bekend was met wat er in de arrestantenhokken voorvalt, dal de dood het gevolg was van mishan deling. Zij eischten daarom een na dere lijkschouw. Een honderdtal man nen. ook al door brandewijn verhit, drong het arrestantenlokaal binnen en sloeg op de beambten los, waarop de .gevangenen bevrijd werden. De sectie vain 't lijk toonde inderdaad aan, dat de boer was doodgeslagen De schuldigen werden vervolgens aan de justitie overgeleverd. Haarlemmermeer. Eenige jongelieden te Haarl.meer bieden eene lijst ter inteeken'ing aan ingezetenen dezer gemeente om gel den in te zamelen tot aankoop van vee voor de slachtoffers van dten oorlog in Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Het gure koude weder gedurende de Aprilmaand heeft zijn nad'eeligen in vloed in Haarlemmermeer doen ge voelen. Koeien, die reeds in de weide liepen, heeft men reeds weder moe ten stallen. Vruchtboomen, die reeds te vroeg in vollen bloei stonden, heb ben van de nachtvorsten, gepaard gaande met hagel en sneeuw, zooveel t,e lijden gehad, dat van de vrucht niet veel terecht zal komen. Van de wintergewassen is helaas het meeste uitgeploegd, die vervangen worden door zomergewassen en bieten. Nog altijd kornjen in een deel van Haarlemmermeer gevallen van typhus voor. die eindigen met doodelijken afloop. Een zekere B.. aan den IJ- weg alhier, is nu het slachtoffer ge worden der gevreesde ziekte. Doch Februari en Maart gaven ook hier betreurenswaardiee uitkomsten. Terwijl over die 2 maanden, geza menlijk, in 1902 de inleg beliep pl. m. f 1,150,400 de terugbetaling pl m. f 941,500. derhalve het batig saldo pl m. f 208,900, was heit resul taat over d'e joncste maanden Febru ari en Maart: inleg pl.m. f 1,258,700, terugbetaling pl. m. f 1.130,600, dus ba tig slot pl. m. f 128,100. Ten slotte, derhalve, een nadeelig verschil van pl. f 80.800; een verschil, inderdaad! niet nering, maar toch (in proportioneelen zin) geringer, en vaak belangrijk. dan de nadeel)ge ver schillen. welke, ten opzichte dier tijds periode. elders in den lande te con state ere nvielen. Omtrent de Stads-Spaarbank te Amsterdam geeft het N. v. N. het vol gend bericht: Den invloed d!er onrustige dagen, die achte rons liggen heeft de Stads- Spaarbank reeds in Maart ondervon den. Blijkens den thans ontvangen maandstaat is in die maand! inge bracht f 213,600 doch teruggehaald f 448,200, een nadeelig verschil van ruim f 234,000. Afgegeven werden 321 nieuwe livret- ten .doch geheel afbetaald 586 boekjes, een verschil van 265 boekjes. Er ligt. gelukkig, nog altijd 8,783,477 bespaard geld aan de Bank. verschuldigd aan 53,943 inleggers, maar de bovengenoemde cijfers doen toch zien. dat menigeen het in Maart wenschelijk heeft geacht zijn ..appeltje voor den dorst" aan de Spaarbank toevertrouwd, aan te spreken, In de houthaven. Nog steeds hebben de werklieden aan de houthaven het we?rk niet hervat. Dit belet echter niet dat er gewerkt wordt. De stoomschepen ,,Odin" en „Ambassa dor" (de laatste heeft eene kolossale la ding hout) worden gelost door bootwer kers. Politie en de gewone militaire bewa king van de houthaven houdt toezicht, maar alles is rustig. (Hbld.). Laatste Berichten. Door het gezamenlijk ont- slagen Machine-pensoneel van hel Station Haarlem is heden aan H. M. de Koningin een adres gericht met het verzoek of H. M. Haren invloed bij de Directie,der H.S.M. wil aan wenden tot hunne wederindienstne- ming. daar hunne vrouwen en kin deren en zijzelf (ongeveer 100 perso nen) tot broodeloosheid gedoemd zijn. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 23 April. J. P. Kiiseroo en A. J. Hoseck. K. F. Putters en A. Bles graaf. P. Besse en C. C. Sommer. H. Grootveld en E. M. Keijzer. B. A. Ko per en M. C. S. Zitzman.. S. van Setten en J. M. Kool Getrouwd: 23 April. J. H. Jacques en A. C. A. M. Staal; J. Smit on W. H. de Rijk; T. L. de Groot en E. A. G. Parker. Bevallen: 22 April. J. H. Hoere- mansVan dier Peot. z.; 23. C. Ri chardJas. d. Overleden: 21 April. C. J. van Bre der o ode. 63 j., Bakkerstraat; G. van Norde, 9 m._ z.. Hazepaterslaan. Telegrammen. ENGELSCHE VERLIEZEN IN SOMALI- LAND. ADEN, 23 April. (Reuiter). Hier loopt eea gerucht, dat van de Engelseheni 200 man en tien officieren sneuvelden Ln een gevecht bij Nayilodo, op veertig mijlen afstand van Silado. De verliezen der So- malïes zijn onbekend. Het bericht is nog niet J door bemiddeling van de firma CLAAS8EN en BEUN8. Qleter. Heden TMAtr DA-23Apr. Atchison Topeka, Comm.83)/. 83)®/18 Denver Rio Grande 367/8 37)/» Erie's 35 35'/s Kansas City 8outh31)/8 31 '/8 do. pref.53 V* 54 Missouri Kansas Texas, Oom. 265/ia 26l/s National R. R. of Mexico 19®/? 197/8 New-York Ontario 291/2 297/g Norfolk Western 72 721/* Rock Island Cy. 44 "/s 45*/u 8outhern Pacific 58>/j 59n/K 8outhern Railways 32 32)/g Union Pacific 92s/* 93'/i Wabash 28'/o 2Ö1/a American Car 418/, 4j7/g New-Orleans R. Co. 14ii/1614'/, 8teels 368/8 36»/, Koninkl. Petrolenm Maatsch. 492 493 Columbia3V/t 311/. Grand Trunkof nanada20)/8 20i/i Een vat met wijn. In de gemeente Ferwerderadeel, Friesland, spoelde dezer dagen door het hooge zeewater een groot vat aan. Vier arbeiders, die aan het strand waren, wisten het op het dro ge te krijgen; bij onderzoek bleek dat het gevuld was met besten wijn. De burgemeester werd hiermede in kennis gesteld, en deze gaf hun het vat met den inhoud ten geschenke. De wijn werd nu bij gedeelten ver kocht, waarmede de arbeiders nu een aardig sommetje verdienden. Yerdachte personenj Door de politie der 2e afdeeling te Rotterdam zijn viein verdachte per sonen aangehouden, in verband met die inbraak, gepleegd in de drukkerij Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS \an Haarlem. Gelet op art 14 paragraaf 1 der wet van 2 October 1893 (Staatsbl. no. 149). tot heffing eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten; Gezien het besluit van den Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland van den 15en Apriï 1903, no. 109/3677 le af deeling; Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente: Dat met de uitreiking van de be- beschrijvingsbiljetten voor do belas ting op bedrijfs- en andere inkomsten: over het dienstjaar 1903/4 een aan vang zal worden gemaakt op Maan dag den 4en Mei aanstaande.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3