NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgele^en Oagblad in Haarlem ess Omucrekeis. Bi eerste vrouwelijke Advocaat van üederland. Liefde en Haat. 20e .Jaargang Zaterdag 25 April 1903. No. 6080 HAARLEM'S DAGBLAD Atconnementsprlls Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden „1.30 Franco door het gaheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02V» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» de omstreken en franco per post. 0.45 ild-vertentlëii Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zulder Buiteiiapaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBQOM. Aüi@®afc®m®a4ea aa AdvartemÜSm wsrdan aangenomen door onze Agenten en door alia Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën a® Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. S3 It blad varsohljnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 25 April bevat 0. a Combe's aanstaand aftreden, De bonding der Macedonische comités, De eerste vrouwelijke advocaat van Nederland, Een oigeu gebouw, Na de staking. Advertentiën VOOE HET Zaterdagavondfiummer. I Meermalen zijn wij tot ons leedwezen ge noodzaakt Advertentiën al te wijzen voor het 1 Zaterdagavondnummer, die des Zaterdagsmor gens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dan la inzending op Vrijdagavond noodlg, uit gezonderd kleine advertenties ol famlllebe- 1 richten, die moeilijk vooral kuunen worden Ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Buitenlandsch Nieuws Frankryk Combed aanstaand aftreden. Mem beweert. dat de Fransche mi nister-president, de heer Combes, van plan is cm onmiddellijk na 't Weer bij eenkomen van de Kamer af te treden. Aldus Aerzekert d'e Parijsclie bericht gever 'an de Indép. Beige" aan zijn blad. De Indép." zelf vindt niets bij- zonder-'-errassends in deze tijding. Sinds weken was men er op voorbe reid. verwachtte men niets anders. Sommige incidenten in den strijd te gen de congregatiën, die houding van het Kabinet tegenover de hervatting van 't cnderzoek in de Dreyfus-zaalt, Révoil's aftreden op 't oogenblik dat de president zich gereed maakte voor zijn officieel bezoek aan Algerië: het waren allerlei aanduidingen dat er iet9 op til was. Een redacteur van d'e Matin" heeft een gesprek gevoerd met den minister Combes. Deze laatste zei 0. a. dat hij nooit naar macht gehaakt of verlangd had. Het rustige leven van een stu die-man bevalt den heer Combes 't best. Hij aanvaardde indertijd de bestuurstaak op aandrang van Lou- bet en cm dat, waar de omstandighe den moeilijk waren eene weigering ge brek aan moed zou hebben beduid. Maar d'e heer Combes wist best. toen hij minister werd (zei hij) wat hem te wachten stondMen scheldt hem uit voor tyran. Robespierre, beul. 't Laat hem koud, want hij weet wat hij wil, en wat hij doet". De heer Combes heeft voorts zijne denkbeelden over geloof en godsdienst in een paar zinnen saam-gevat. Wij vermelden daarvan slechts, dat de mi nister Atrklaarde het geloof voor on misbaar te houden, doch „tevens heeft men rekening te houden met den ge- heïmzianigen stroom, die vooruitgang heet". Heel erg duidelijk is dat niet. De idee van den vooruitgang acht de heer Combes voortreffelijk weergege ven in bet algemeen kiesrecht. Erkend moet worden, dat de toon van dit „interview" wel in overeen stemming is met 't gerucht van Combes' aanstaand aftreden Toen hij de na latenschapvan Waldeck-Rousseau overnam, voorspelde men, dut des hee- ren Combes Rijk geen twee maanden zou duren. Deze voorspëlling is te pessimistisch gebleken, maar in de gelederen der uiterste linkerzijdie heeft zich al geruimen tijd allerlei verschil- van opvatting en zienswijze omtrent verschillende quae sties geopenbaard. Ook heeft de heer Loubet, in Algerië, een paar maal iets eezcgd. dat de aan dacht trok. Zoo' bijv. dat hij niet alles, wat men hem. voorlegde, bekrachtigde en ook geide hij eens dat hij beslist te gen naasting, door den Staat, van de spoorlijnen is. En een groep der meer derheid heeft een ontwerp in die rich ting juist bij de Kamer aanhangig ge maakt. Men vraagt zich af wie (als de heer Combes werkelijk zijn taak wil neerleggen) beroepen zal zijn, hem op te volgen. Genoemd wordt reeds de heer Rouvier. doch zijn naam schijnt weinig geestdrift te wekken. De heer Waldeck-Rousseau is wordt van andere zijde betoogd de man om het eenmaal door hem aangevat pro gram verder uit te werken. Italië. De Italiaansche regeering heeft naar aanleiding van haar weigering om Goetz aan Rusland uit te leveren talrijke gelukwenschen ontvangen. 0. a. een brief van een groep Engelsche liberalen en anderen, onder welke men de namen aantreft van Herbert Spencer, George Meredith miss Emily Hobhouse, Walter Crane, John Burns enz. Bal feau-Schiereiland. De houding der Macedonische Comité's Van Macedonische zijde wordt nu be weerd, dat de uit Konstantinopel af komstige tijdingen aangaande ge vechten tusschen benden van 6070 man met sterker, Turkscbe troepen- afdeelingen onjuist zijn. De taktiek der Macedonische leiders brengt thans geenszins mee, voegt men eraan toe om gevechten uit te lokken. De benden zouden instruc tie hebben gekregen om overal slechts een „voorbereidende bewe ging" aan te moedigen, de Turksche troepen af te matten, aanslagen te probeeren op spoorwegen en telegraaf lijnen, dus de guerilla te voeren, zooals reeds vroeger gemeld werd. Daaruit wil men dan aantoonen, dat de toestand onhoudbaar is, met of zonder de hervormingen. Tot den oogsttijd toe wil men deze taktiek handhaven, dan zou een rustpoos in treden 0111 de boeren, die het vorige jaar zooveel leden van den slechten oogst, dan ongestoord aan het werk laten. In Augustus ongeveer zou eindelijk het bevel uitkomen, eeu groot getal benden te formuleeren uit alle mogelijke plaatsen en plaatsjes, welke dan, over het geheele land ver spreid, een algemeenen opstand wil len verwekken, althans den schijn er van Ter illustratie van deze tak tiek der Macedoniërs kan wel dienen, dat een Deensch journalist, die niet goede introductiën van het Hof van Kopenhagen naar Sofia kwam en naar Macedonië reisde, den vriend- schappelijken raad van Macedonische zijde ontving, om voorshands zoomin mogelijk van den trein gebruik te maken, daar aanslagen „op het pro gramma" staan. Intusschen schijnt dat zomerpro- gramma toch nog niet zoo vast te staan, want de hoofden der beide Ma cedonische fractiën Zontschew en Boris Sarasoco ..zullen dezer dagen een geheime vergadering te Sofia houden om een en ander te overleg gen en te trachten tot overeenstem ming te geraken Van Turksche zijde wordt verze kerd, dat de veiligheid dor spoorwe gen in Macedonië nu volkomen is. Men zoekt ijverig naar dynamiet en munitie, maar gevonden wordt er niets Het ergste is, dat Turksche: knoeierijen de zaak zoo lang in de hand hebben gewerkt. Eene opluchting is 't zeker, dat Pa- schen rustig is voorbijgegaan De meest, alarmeerende geruchten liepen, ook te Salonica. Beweerd werd, dat men de blanken ini dJe lucht wilde la ten vliegen. Intusschen bleef en blijft het kalm. Troepen patrouilleeren ijverig. De Griekische kerken, waar d'e Bulgaren heenstroomen, worden op de strengste wijze bewaakt, en zelfs de mandjes en kistjes met ver- sche eieren, die de boeren naar de stad brengen, worden naarstig onder zocht. of er .soms bommen in verscho len liggen Ja, alis de Turken een maal uit den hoek komen Speeiale corréspondentie van (Peereboom's algemeenen dienst) voor Haarlem's Dagblad. Is Mr. K 0 k thuis, meisje? Wat klonk dat gek, die vraag" in onze eigen ooren. Een jonge dame meester in de rechten, een jonge dame advocaat, Maar de dienstbode scheen zich met die gedachte al geheel ver- eenigd te hebben, ten minste zonder eenige verwondering te doen blijken, ging zij ons voor naar de werkkamer der eerste vrouwelijke advocaat in Nederland. Wij traden binnenen neen, stel u gerust, lezer, wij schrikten niet. Voor de schrijftafel zat een slanke, sierlijke vrouwengestalte, niet een als de „Fliegende" ze het liefst geeft, geen geëmancipeerde in man- nenkleeren. Een jonge dame, geen jonge advocaat, gekleed in donker groen, stemmig reformdress, een fijn, geteekend, vriendelijk gelaat, het haar gladweg naar achteren gestreken en daar vereenigd in een groeten wrong. Mr. Kok stond ons welwillend te woord. Welja, dat wilde ze wel. Iets anders was de vraag, van verschillen de zijden tot haar gericht, om haar portret voor een tijdschrift af te staan. Daar moest zij, zei ze lachend, eerst eens niet haar verloofde over spreken. Die verloofde, Mr. J. van den H 0 ek, werd naar men wel licht reeds elders gelezen heeft Maandag, tegelijkertijd met zijn meis je, door den president der arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam, Mr. v. Heukelom, geïnstalleerd een aardige beleefdheid van den hoogen rechter lijken ambtenaar. Maar gelukkig maakte hij er verder niets bijzonders van, antwoordde ons Mr. Kok op onze vraag. Waarom ook, niet waar? 't Is immers voor ons. meisjes of vrouwen. niet moeilijker dan voor mannen, om den graad te behalen? Waarom zouden wij er dan meer 'drukte van maken? Hoe kwam U er eigenlijk toe in dit studievak te gaan vroegen wij. Was daar een bijzondere aanleiding voor, hadt u er bij zonetere liefde voor? Wel, dat kwam zoo, vertelde Mr. Kok. Ik had eindexamen gymnasium gedaan en had de school verlaten. Maar thuis beviel het mij niet. Ik wilde andere bezigheden hebben, en daar ik op het gymnasium altijd veel van de mathesis gehouden had, koos ik de rechtsgeleerdheid als studievak. Bij beiden is combinatie-vermogen noodig, nietwaar? Toen ik eenmaal studeerde, ging ik hoe langer hoe meer van deze studie houden. Vooreerst kan men daar zoo weinig van zeggenmen voelt pas wat een studie Is, wanneer men ze doormaakt, nietwaar? Eerst studeer de ik eenige jaren thuis, daarna be zocht ik als spoorstudente de Univer siteit te Leiden. En na een jaar was ik klaar, en promoveerde op de dis-, sertatie „Het huwelijks-goederenrecht in het Duitsche burgerlijk wetboek." D.w.z. op het eerste deel, het twee de deel moet ik nog schrijven. Leermeesters van Mr. Kok waren de professorenVisscher (voor bur gerlijk recht), v. d. Hoeven (straf recht), Oppenheim (staatsrecht), Fo- ckema Andrea (Oud-Hollandsch recht) en Greve (socialisme en sociale poli tiek. Men meene nu niet, dat al deze stu die, in verband met het a.s. huwelijk, om niet is geweest. Mr. Kok is voor nemens ook na haar trouwen,.de prak tijk te blijven uitoefenen. Op éen emaille-naambord zal men de namen van man en vrouw de naam der firma dus zien staan. Want in deze zijn zij natuurlijk eikaars com pagnon. Men meene nu niet, dat wij deze bijzonderheden mededeelen uit een zucht naar sensatie. We deelen ze mede, even eenvoudig, als Mr. Adol- phine E. Kok ze ons deed. Zij sprak zich open en vrij tegen ons uit. omdat zij bepaald weigerde in zichzelve een bijzonderheid te zien. Spoedig zal men van meer dames hooren die tot meester in de rechten zijn gepromo veerd. Is het dan zoo merkwaardig, de eerste te zijn, scheen zij ons te vragen; Mr. Kok zal zich niet op bijzondere gevallen toeleggen. Zij oefent de prak tijk uit als elk ander advocaat; zij treedt dus op zoowel in civiele proce dures, als in strafzaken, en zal ook op haar beurt door de rechtbank aan gewezen worden als curator in een faillissement. Men zie in haar echter geen verde digster van de rechten der vrouw, daar zij aan deze beweging geen deel neemt. De eerste stap is thans gedaan, Ook in Nederland beeft de vrouw haar in trede gedaan in de rechtswetenschap pen. Aan mej. Mr. Kok de eer, dat zij de eerste vrouwelijke advocaat is in Nederland. Stadsnieuws. Haarlem, 24 April 1903. Onze Haarlemsche afdee- ling van Toonkunst zal op Donderdag 30 April a.s blijkens achterstaande advertentie het „Requiem" van Verdi uitvoeren, het werk dat verleden jaar zooveel succes had. Die uitvoering zal bij wijze van proef, v.p Zondag 3 Mei a.s. worden herhaa'd. voor het publiek tegen een entrée van 50 ct de persoon. Eerst zouden deze uitvoeringen in Maart pjaats hebben, maar door ziekte van den directeur, den heer W. Ro bert. werden die uitgesteld. Daardoor zal onze tenor Carl Phlippeau op Don derdagavond den zanger Rogmans vervangen, die voor dien avond reeds elders geëngageerd was. Van een tal rijke opkomst van leden en publiek kan men zich verzekerd houden. J aarvergadering. Den 25en April zal de jaarvergadering der Haar- lemsche Brandverzekering-maatschap pij worden gehouden De over 1902 gemaakte winst laat een dividend-uit- keering van 15 toe. Examen L. O. Geëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames: J. C. W. Hoogkamer, te Lei den; A. Houdijk, te Hoorn; II. Volger, te Edam, en H. varu Klaveren, te Haarlem. O u d-0 n d e r 0 f f i c i e r en. De afdeelimg Haarlem van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren hield Woensdag j.l. op de bovenzaal van café „Suisse" hare jaarlijksche algemeeme vergadering. De voorzitter opende ten 8 3/4 uur met een hartelijk woord van welkom de ver gadering, en deeldie mede, dat door het hoofdbestuur bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. Hoolgheid Prins der Nederlanden een telegram van geluk- wensch gezonden was aan Zijne Kon. Hoogheid, Hare Majesteit onze geliefde Koningin en Koningin-Moeder, en dat daarop een zeer vleiend telegrafisch antwoord terug ontvangen was. Hierna ging men over tot afdoening der punten van de agenda. Als eerste punt was de voorlezing der notulen van de vorige vergadering, die onveranderd en onder dankzegging aan den secretaris werden goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris het jaar verslag uit, waaruit bleek, dat het aan tal leden en donateurs was vermeerderd, dat enkele leden en donateurs door ver trek als anderszins bedankt hadden, en dat 2 leden en 1 donateur waren over leden. De afdeelimg was echter voor te genspoeden gespaard gebleven. Voor de vele werkzaamheden, en voor de wijze waarop deze door den secreta ris werden waargenomen, werd hem een hartelijk woord van dank gebracht en den wensch uitgesproken, dat hij nog lang deze functie zal mogen waarnemen. (Applaus). Vervolgens werd door den penning meester verslag gedaan van de rekening en verantwoording van het afgeloopen j jaar, en hl'eek daaruit dat de algemeen e rekening en die van de onderafdeelin-1 gen „Stoffelijke Belangen", Ondersteu ningsfonds en Schietvereeniging; alle sloten met een voordeelig saldo. Eene commissie bestaande uit de hee. ren P. de Lugt, de Vink en -Alleman, zal de rekeningen nazien en daarvan in de eerstvolgende vergadering verslag uit brengen. Tot bestuursleden werden herkozen de beeren K. Javaux en A. van Everdingen, die hunne herbenoeming aannamen. Tevens werd op voorstel van het be stuur de heer Javaux tot lid van ver diensten benoemd, als bewijs van waar deering voor de uitstekende wijze waar op hij tal van jaren het penningmees terschap had waargenomen. (Daverend applaus). Met een hartelijke toespraak van den voorzitter werd' hem vervolgens het di ploma overhandigd en het insigne op de borst gehecht en ontving hij de ge- lukwenschen van zijn medekameraden, waarvoor de heer Javaux hen hartelijk dank zegde. Tot afgevaardigde ter algemeene ver gadering te Den Haag in. Juli a.s. werd gekozen de heer J. G. Piederiet, Met algemeene stemmen werd tot lid! van het hoofdbestuur camdidaat gesteld het aftredend lid, die heer J. N. B. Don kersloot. Daarna had de uitreiking der prijzen, behaald in den wedstrijd van de winter- schietoefeningen, plaats. Dit geschiedde door den voorzitter die allen hartelijk geluk wenschte met de behaalde lau weren. Ten slotte werd medegedeeld', dat de Raad had goedgekeurd een gouden en zilveren medaille te schenken voor den a.s. Nationale,n Schietwedstrijd. Een gezellig samenzijn met verschil lende voordrachten besloot deze alge meene vergadering. Door het gezamenlijk 0 n Ij slagen Machine-personeel van het Station Haarlem is heden aan H. M. de Koningin een adres gericht met het verzoek of H. M. Haren invloed bij de Directie der H.S.M. wil aan wenden tot hunne wederindienstne- ming, daar hunne vrouwen en kin deren en zijzelf (ongeveer 100 perso nen) tot broodeloosheid gedoemd zijn. (Reeds in een groot gedeelte van onze vorige oplaag geplaast). Een eigen gebouw. Als een bewijs dat de arbeiders-or- gantfsatie het „Haarlemsch Arbeiders- Secretariaat", bij verkorting H.A.S. genoemd, vooruitgaat, mag ze ker gelden dat deze organisatie eraan heeft durven en kunnen denken, om, zooals men weet, het vroegere woon huis van Mevr. de Wed Frank in do Smedestraat aan te^koopen, teneinde daarin een eigen gebouw te vestigen, dat een centraal punt voor de Haar- lemsche bij dat lichaam aangesloten arbeidersbeweging worden moet. Dra nadat de koop gesloten was, werd met de verbouwing begonnen. Thans is men er druk bezig, want, als het eenigszins kan. moet men op 1 Mei gereed zijn, opdat dan de fees telijke opening zal jilaats hebben. 't Is er nu een ruine, een chaos, maar een ruïne, waarop een nieuw J?1 ia I 5» 4® n. Vertaald uit het ENGELSCH. I 45) De vriendelijke trek in Cromwell's oogen verdween, terwijl zij sprak, en nu was zijn stem weer schor en hard. U heeft gelijk! Genoeg daarvan! Waar is Harden? Hier! hijgde zij; hier in Coombe RoyaJl Dat vermoedde, neen wist ik reeds. Ik moet meer weten. Luister dan. Hij is verborgen in de geheime kamer in Kenelm's To ren, en heden nacht zal hij trachten te ontsnappen. I' -Zoo Ja, met behulp van Maunsell en van Lady Capel. Ik ontlokte het ge heim aan den verrader Maunsell door 'hem mijn hulp aan te bieden. Zij vertrouwen mij en en ik haat hen. Bepaal u, viel Cromwell haar 1 bijna woest in de rede, tot bet punt in kwestie, meisje. Ik wensch het plan tot ontvluchting te weten. En snel en fluisterend! vertelde Pa tience hem alles tot in de kleinste bijzonderheden, en toen het uit was. keerde Cromwell zich van haar af en liep zonder een woord te spreken naar het venster. Een oogenblik bleef hij daar staan turen uit het venster, toen wendde hij zich weer tot Pa tience: U heeft de belooning verdiend, en ze zal u worden uitbetaald. Ga nu heen en zwijg. Uw wensch zal spoedig vervuld worden. En zij, die door toedoen van Harden zoo diep gezonken was, ging heen met gebo gen hoofd en waggelenden gang. Al les was nu voorbij en zelfs al had zij er haar leven voor over, zij kon haar woorden niet meer terugroepen. De wraak had zij geproefd maar haar smaak was bitter in plaats van zoet. Met een zachte jammerkreet vloog zij de duistere galerij langs, een spook achtige gedaante vluchtte langs twee mannen, die daar in ernstig gesprek verdiept stonden, en die haar terwijl zij verder ging met nieuwsgierige blikken volgden. Zij wist zelf niet, waarheen haar eigen beenen haar brachten, en als gedreven door een vreemde, on weerstaanbare macht, ging zij den zelfden weg, dien zij gekomen was. Weent- was zij in de kapel. Zij ging langs de donkere vleugel in de scha duw van de pilaren niets opmerken de en onopgemerkt door dien ande ren. die met gebogen hoofd op de trap van het altaar zat. Licht en onhoorbaar als een 'licht stroom sloop zij door de gewelfde ka mer en eerst toen zij de koude, wel riekende lucht van de rozentuin in ademde, werd zij zich bewust, waar ze was. Zij trok zich terug uit het maanlicht in de schaduw en kromp inéén tegen de mtet mos begroeide muur. Verdriet, berouw en honderd herinneringen knaagden aan haar hart Haar onnatuurlijk schitterende oogen keken deerniswaardig rond, als om hulp smeekend; en een diepe zucht ontsnapte haar boezem. Wat heb ik gedaan? Wat heb ik gedaan? kermde zij. O, kon ik het ongedaan maken! En zij drukte haar gloeiend voorhoofd tegen de koude steenen en stond daar te beven. God ontferm U over deze ongelukkige! Want terwijl zij daar stond, werd zij weer bevangen door een vlaag van waanzin, en zij sprong tegen de muur op als een wild dier, totdat haar vingers bloedden. Nooit! hijgde zij, nooit voort! haar! Mijn God! Ik ben mijzelf! Ik heb een afschuw van mijzelf ik gruw van mijzelf maar hij hij heeft mij zoo gemaakt. O, Hadden! Har den! En met een zacht gekerm zonk zij sidderend inéén in de duistere scha duw. En hij, de ongekroonde koning, da man waarvoor zij haar hart had blootgelegd, bleef, toen zij hem ver laten had. met een vreemden glim lach op het gelaat staan. O, jaloezie, zei hij, ze heeft net hart van een wolvinMet die woorden Met hij zich in een stoel neervallen met een norsche on bewo gen uitdrukking op het gelaat. Ik begrijp nu alles, zoo peinsde hij ver- dei; die furie heeft mij den sleutel in handen gegeven maar ik had gelijk, ik vermoedde het al. En Maun sell speelt den verrader. Maunsell heeft zijn welvaart, zijn eer, zijn oude vriendschap voor mij wegge gooid waarvoor? Voor een liefde, die niet beantwoord wordt. En hij cn dat meisje denken met mij te kun nen spelen met mij! En hij lachte boos. toen veranderde plotseling zijn houding en de donkere wenkbrauwen samentrekkend, zei hijo Neen! er mag hier geen genade gelden Har den moet sterven! Hij stond weer op, maar er was iets aarzelends in hem. Dat was zijn gewoonte niet; maar inééns kwamen hem honderden herinneringen be stormen; en onder deze de voor spraak van Ireton, met de woorden: „Roei Benjamin niet voor goed uit!" Zijn handen waren rood van bloed en er was een vlek, die de tijd niet kon uitwisschen. Nogmaals stond bij voor het getraliede venster in af wachting van het woelende gepeupel voor Whitehall en ook in afwachting van dat andere ding, dat hooge, zwarte schavot, waar zijn Koning moest sterven ter dood gebracht door zijn toedoen. Hij scheen het huiverende gemompel daar beneden weer te hooren, en boven dat alles klonk een stem. een meisjesstem, hel der en duidelijk: Ja, uw Koning, generaal Crom well Uw Koning en de mijne! Hij streek snel met de hand over zijn voorhoofd. Dood! mompelde hij, gij achter volgt mij altijd. Het is een nood_\- kelijkheid maar dit... Hij bedwong zichzélf en met beslis te stem riep hij: Ireton HOOFDSTUK XVI. Het net wordt dichter. Op het geluid van zijn stem ging de deur onhoorbaar open, en Ireton trad binnen. Zijn baardeloos gelaat stond kalm en streng in tegenstelling met het ruwe in Cromwell's trekken. Zij heeft mij alles verteld, zei Cromwell, en alles beleden. En terwijl zij dat deed,, haar hart gebroken, luidde het an woord.- Pride en ik zagen haar kei mend langs de galerij gaan als een verlo ren. ziel. Zij ging vlak langs ons heen De schaduw van zijn hoed verborg de uitdrukking van Cromwell's ge laat. terwijl Ireton sprak, en toen zei hij langzaam: Neen, Ireton! Zij had haar hart al eerder gebroken, anders was zij nooli hiertoe gekomen. Zij i3 krank zinnig, krankzinnig, doordat haar iets vreselijks is aangedaan, en krankzinnig uit jaloezie en zij ia even wraakgierig als een tijgerin. Ik zag het aan haar gelaat, toen zij binnenkwam, toen kwam mijn hart in opstand; en ik ik liet haar c'a keus maar zij wil bloed zien. Het is dus. zooals wij daiMen... (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1