Na de Stakiag. gebouw verrijzen zal, een chaos, waar in orde geschapen zal worden. We zijn er in geweest, maar een bezoek zal anderen dan persrnen- echen. die nu eenmaal overal aan ge wend zijn en overal tegen kunnen, niet bijster behagen. Je moet bepaald kangoeroe-eigen- schappen bezitten, 'in elk geval een matador zijn in het springloopen. om met eenige vreugde een tocht te on dernemen door de lokalen, die vol bakken en emmers, vol brokken bout en stukken steen zijn en over de t-ap- pen, die vol onbehagelijken rommel liggen. Er wordt druk gewerkt. Getim merd en gewit en gepleisterd en ge verfd. Tal van rappe handen zijn bezig om in een minimum van tijd een ma ximum van verbouwingskunst te ver- toonen. En als we dat alles zien, vergeten we hoe het daar op 't oogenblik is, om ons te verbeelden, hoe 'tworden zal. Daarvan mogen we een en an der mededeelen. We beginnen met het voornaamste, de cafezaal. Wat vroeger kantoor en woonkamer was. is tot éen geheel, tot een flinke ruimte doorgetrokken. Die ruimte moet allen, die de loka liteit in haar vroegeren toestand ge kend hebben, verbazend meevallen. De Architect Stom, die „De Kroon" gebouwd heeft, maakt bet ontwerp van de zaal en naar we vernamen, zal die vooral in mooie, aangename kleur gehouden worden. Een groote attractie moet worden de kletstafel. vooral de leestafel, die voorzien zal zijn niet alleen van alle vakbladen en voorname groote bla den en plaatselijke kranten, doch ook van tijdschriften, zoowel de voor naamste binnenlandsche als bekende buitenlandsche geïllustreerde tijd- schriften. Achter is een groote ruimte voor 't biljart, waarbij ook sloelen en tafel tjes geplaatst zullen worden. Het. wordt, zooals men weet, een geheel-onthouders-cafévoorgesteld zal echter worden ook bierverkoop toe te laten. Achter deze zaal waar thans een binnenplaatsje is, dat echter overdekt zal worden, wordt een vergaderzaal tje ingericht. Boven heeft men twee vergader zaaltjes en een kantoor voor het H. A.S., daarboven, roeiend met de rie men die men heeft, komtt de woning van den kastelein, den heer J. Tim mer, aan wien de exploitatie is opge dragen. Meer valt er op 't oogenblik en ter wijl alles nog in wording is, niet te vermelden, maar zeker is, dat er. als alles goed gaat, uitbreidingsplannen bestaan. Het zal zeker, wat het café betreft, een zeer aangenaam en geriefelijk ge heel-onthouders-café worden, ruim, licht en lucht, aangenaam voor liet oog en waar de arbeiders een uitge breide lectuur, bladen van alle rich tingen, kunnen vinden en aan de kletstafel met hun vrienden een boom. opzetten of met biljart of ander spel zich verder vermaken. Voor de arbeidersbeweging heeft dit gebouw de groote verdienste, dat het een centraal punt is, midden in de stad gelegen. Het bestuur van het PI.A.S. zal san de leden voorstellen op 1 Mei dit ge bouw te openen. Voorgesteld wordt den 1-Meidag te bestemmen voor een steundag voor de slachtoffers der algemeene werksta king. Daarom zal er dien dag ge werkt en het loon voor steun afge dragen worden. In 't gebouw St. Bavo is 's avonds een feestelijke vergadering waar een zeer korte toespraak zal worden ge houden en daarna een feestprogram ma afgewerkt (muziek en opvoering van een tooneelstukje). Om uiterlijk kwart over tien is diit afgeloopen, waarna men dan naar het gebouw in de Smedestraat gaat, om dat feestelijk te openen. Zoo althans zal, naar ons werd medegedeeld, het Bestuur aan de le denvergadering voorstellen. Maar speciaal verzocht men'ons, erop te wijzen, dat het een e/teun-dag wordt en dat het op dien dag ver diende loon ten bat© der slachtoffers komt. Harpe Davids. De feestuitvoe- ring van de vereeniginlg Harpe Davids bij gelegenheid van haar 12^-jarig be staan heeft Woensdag bij het talrijk pu bliek in de concertzaal van de Kroon veel succes gehad. Met gebed werd het feest geopend. Daarna voerde het geheele Haarlemsch Muziekkorps onder leiding van den heer Kriens een ouverture uit. Het koor, di recteur de heer A. J. F. Koelen, had in het eerste gedeelte een kleiner nummer „Komt laat ons zingen" en in het twee de een groote compositie, het Lobgesang van Mendelssohn, op zich genomen. Dat Mendelssohns werk de belangrijkste der muzikale uitingen van den avond was spreekt wel van zelf, ook omdat Haarl. Muziekkorps daarbij met de begelei ding belast was en zich daarvan op zeer loffelijke wijze kweet. Immers het dM- geeren van gemengd koor met volledig orkest brengt eigenaardige bezwaren mee. Als solisten traden hierbij op Mej. D. van Daalen—Misset, Mej. Heklcert en de heer Care] Phlippeau, de eerste en laat ste ook nolg met liederen in het eerste gedeelte. Eerstgenoemde kweet zich op zeer prijzenswaardige wijze van hare taak, ook mej. Hekkert zong verdienste lijk in het Lobgesang en de heer Phlip peau wist met zijn welluidende stem al len ten hoogste te boeien. In de pauze sprak Ds. Veen, wees op de macht van het lied en vooral van het Christelijk lied en sprak daarna de ver- eeniging en harem directeur toe, dien spreker opwekte om voort te gaan op den sinds 12.| jaar betreden weg. De waardeering die de vereeniging op dit haar feest heeft ondervonden, zal haar zeker lang in aangename herinne ring blijven en opwekken steeds verder te streven op het pad der kunst. Uit de Omstreken. Haarleminerliede en Spaarnwoude Herkozen zijn als bestuursleden van de Roomolen- en Veerpolders de heeren C. Hartgerink en A Th. Ne- lis alhieT. Halfweg Onze predikant Ds. Heeringa, hoopt na 6 maanden dioor ongesteldheid daarin te zijn verhinderd, Zondag 3 Mei de predikdienst weder? te her vatten. Beverwijk. De gemeenteraad zal vergaderen op Dinsdag 26 dezer, des voormiddags te kwart voor 10 uur. Op Maandag 27 April a.s.. des mid dags te uur. zal alhier in het zieken huis aan de Baanstraat gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inen ting en her-inenting. De heer E. de Vries alhier, heeft zijn benoeming tot lid van de Kamer van Arbeid) voor die Bloembollenteelt niet aangenomen, zoodat een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. B n n e u i a n d. Kameroverzicht. De rede waarmede de heer Reekers het debai over* de militaire straf- en tuchtwetten opende, zijn reeds be kende bedenkingen opperend tegen de artt. 6, 9 en 31 van het Mil. strafwet boek, werd! aanleiding tot een debat over de doodstraf in het bijzonder. De door hem verkeerd) geoordeelde artike len dei' su'af wet vonden ook bestrij ding bij den heer Van der Biesen, die meende dat de zoogenaamde vergel dingstheorie van het strafrecht was losgelaten en dat er een nieuw, ver keerd. element in ons recht werd ge bracht, nu de rechter zou hebben te overwegen of de veiligheid van den Staat de toepassing der doodstraf noo- dig maakte. De rechter moest z. i. niet traden op het gebied van den wetgever en dat geschiedde in dit ge val. Ook prof. Woltjer had bezwaar tegen de redactie van art. 9. Ongetwij feld kon de vergeldingstheorie samen gaan met de theorie der beveiliging van den Staat. Maar nu zou de ver antwoordelijkheid van dem rechter, die dit criterium te beo orde elen zou heb ben, veel te zwaar worden.. Het zou er toe komen, dat de doodstraf feite lijk niet meer werd toegepast. Maar, was dat de bedoeling dan was het royaler er geheel en al mee te breken. De heer Van Velsen had tegen het overlaten van de doodstraf-toepas sing aan den rechter principieel© be zwaren. De doodstraf moest met aan een of ander belang worden verbon den. maar een uitvloeisel zijn van de •goddelijk opgedragen rechtsspraak van de overheid Zijn bezwaren. op Bij- belsche gronden vooral ontwikkeld, zouden hem echter niet weerhouden aan deze wetten zijn stem te geven. Men ziet, de quaestie was princi pieel gesteld'. Minister Loeff ging er in dien zin op m. vooropstellende dat bij een ja- recilang vodrjbereidan arbeid gereed1 vond en geen vrijheid had, in 's lands, belang, die ongedaan te maken om principieel© opvattingen zijnerzijds. Hij onderscheidde ten aanzien van de doodstraf drie categorieèn: besliste te genstanders (als de heer Van Lier, die in een korte rede de wet had toege juicht omdat de toepassing der dood straf daardoor weder moeilijker was geworden); de voorstanders en d© op portunisten. D© Min. betwistte nu dat de aange vochten artikelen breken met den leer der vergelding, maar naast die theorie was plaats gegeven aan de overweging van de veiligheid van den Staat. Ver gelding behoorde alleen aan God. De aardsche rechter moest de straf toe passen evenredig aan de feiten, aan de schuld. De rechter liet. door tot de toepassing van de doodstraf krachtens deze artikelen niet over te gaan. het recht van gratie volkomen ongemoeid; hij beoordeelde enkel of een straf al dan niet moest worden toegepast. Over de wetten zelve had de admi raal Van Alphen gesproken en ze ge prezen. als enorme verbetering sedert den tijd dat hü officier werd.- Met vreugde constateerde de Reg.-com missaris dit gunstig oordeel van een militair over de militaire strafwetten. En met den heer Van Alphen was hij het eens. dat de toekomstige leden der krijgsraden behoorlijk op de hoogte moesten zijn van het militair' straf recht. Maar ook in dit opzicht was in de laatste halve eeuw zeer veel verbeterd in de opleiding der officie ren. Spr. was overtuigd dat de Reg. de bevordering van de kennis van het strafrecht voor officieren zooveel mo gelijk bevorderen zou Het algemeen debat werd. na replie ken. gesloten en na enkele opmerkin gen van den heer Van Asch van W ijck over het militair strafwetboek, door den heer v. d. Hoeven beantwoord; liep ook de behandeling van het eerste ontwerp ten einde. Heden 11 uur voortzetting. Amsterdamsche Hypotheek- Waarborg Maatschappij. In de te Amsterdam gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders werd het verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar, waaruit bleek, dat door bemiddeling der Mij. aan hypothécaire vorderingen werd afge sloten tot een bedrag van f 2,539,000; terwijl het batig saldo der remte-ver- zekering- en administratie 43,688.75 en de onkosten f 14,857.005 bedroegen, waardoor de winst- e" verliesrekening, met inbegrip van het onverdeelde winstsaldo ad f 146.39 een credit-saldo aan wijst van f 28(978.135. Balens en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd en besloten, na afschrijving van f 2000 op oprichtings kosten en f 500 op meubilair 100 per aandeel uit te keeren. De heeren jhr. nw. C. L. Rendorp en N. Groenendijk werden respectie velijk in hunne functiën van commis saris en lid der commissie van control© herkozen. Wel noodig. De raad der gemeente Oudepekela heeft eene woning onbewoonbaar ver klaard. waarvan de afmetingen 2.5 M. bij 3.15 M. bij 2.04 M. zijn. De hoogte is 2.04 M. De vensters zijn veel te klein. De halfsteens muur is zeer bouwvallig. De buitendeur geeft aan stonds toegang tot de kamer Men stikt er van den rook. De woning wordt beter geschikt geacht voor var kenshok dan voor nxenscheüjk ver blijf. Geen put of regenwater ook. Pokkeu. Te Dokkum, waai' een werkman aan pokken bezweken is. #ijn strenge maatregelen genomen om verbreiding der vreeselijke ziekte tegen te gaan. De begrafenis heeft binnen vier-en- twintig uur plaats gehad en alles wat met den lijder in aanraking is ge weest, is verbrand. Treurig. Twee politieagenten te Amsterdam troffen op den Sparreweg (Oosterpark- kwartier) een 14-jarigen jongen aan, die in Kcnnelijken staat van dronken schap verkeerde. Hij deelde mede. dat hij met nog drie andere jongens in de buurt van het Weesper poortstation van een onbekende sterkedrank had den gekregen ;een van dezen is, thuis gekomen, ineengezakt en naar het Lieve Vrouwengasthuis gebracht. De jongste der knapen was ternauwer nood 10 jaren oud. De politie tracht den man, die den drank gaf. op te sporen. De vereeniging van patroons in het bouwvak te Amsterdam heeft besloten het loon voor bekwame timmerlieden met ingang van 1 Juni a.s. te bepalen op 20 cent per uur. Aan de particulie ren zal van d'at tijdstip af 24 cent per uur in rekening gebracht worden, waaronder 1 cent is begrepen voor de te betalen premie ingevolge de Onge vallenwet. Politieke platen Het Nieuws" merkt bij het bericht omtrent het verbod van bet ophangen der platen van .Volk" en „Groene" in de kiosken schalks op: „Het Volk" had nog vollediger kun nen zijn. doch zou dan veel van de beteekenis van het bericht ontnomen hebben: alleNederlandsche politieke en spotprenten deelen in het lot van het roode Volk" en de groene „Amster dammer". Ook een titel. Uit t en provinciaal-bladzoodat geen termen bestonden om de moeder van het lijkje aan te houden. Ongelukken. Te Hengelo geraakte op de machine fabriek der firma Gebr. Stork en Co. zekere N met zijn borst beklemd tus schen een ijzeren kast en een blok ijzer, dat aan een kraan hangende, hem trof. Zwaar gekneusd is hij over gebracht naar het ziekenhuis. Gisteren is de spoorwegarbeider Be- rendhausen te Terborg bij het ran- geeren over een wissel gevallen en onder den rangeer enden trein ge raakt. De dood trad bijna onmiddel lijk in. De ongelukkige, een oppassend werkman, laat eene vrouw met kin deren in droeve omstandigheden ach ter. Bij Nijenbeek heeft op den IJsel een aanvaring plaats gehad van een tjalk- scliip en een praamschip. Er ontstond slechts kleine averij, maar na de aan varing werd op het praamschip het 5-jarig zoontje vermist. Vermoedelijk is liet ever boord geslagen en ver dronken. Aan het Noordzeestrand bij den Zanddijk is een oppassend jonkman uit Caliantsoog, de 22-jarige werkman Jan Hoek, in zee geraakt en verdron ken. Zijn lijk werd later aan het strand gevonden. Ra, ra, wat is dat? Dat brieven of briefkaarten som,s na jaren eerst hun bestemming bereiken, is overbekend. Dat één en dezelfde brief, kaart echter na verloop van een paar jaar weer voor de tweede maal aan het zelfde adres wordt toegezonden, is een minder voorkomend feit. Den graan handelaar te Strake overkwam echter zoo iets. In 1901 had hij een briefkaart ontvangen, dat van uit Deventer 20 zak ken meel aan zijn adres waren gezon den; deze waren in ontvangst genomen, en nu, 2 jaar later, ontving hij diezelfde briefkaart uit Haarlem. Hoe is dit te verklaren? Kerk en School. De algemeene vergadering der Evangelische Maatschappij, waarin haai 50-jarig bestaan zal worden her dacht, wordt op Donderdag 14 Mei, des voor middags 10 uur, gehouden te Haarlem. Den avond te voren, Woensdag 13 Mei, te 7 uren, zal in de kerk der Doopsgezinden een openbaite samen komst gehouden worden, waarin de heeren dr. P. J. Muller en J. Quast Hz. het woord zullen voeren en een koor zal zingen. Daarna is gelegen heid tot gezellig samenzijn, toegan kelijk voor alle belangstellenden, in het Brongebouw. De heeren E. J. F. van Dissel en C. H. Boland zullen al daar een „avondkout" houden. De algemeene vergadering op Don derdag 14 Mei wordt geopend met een toespraak van den eere-voorzitter den heer J. H. Maronier. Aan de beurt van aftreding als le den van. het hoofdbestuur zijn de hee ren J. Quast Hzn. (niet herkiesbaar) en Ph. W. van der Sleyden. Ned. Her?. Kerk. Aangenomen het beroep te Wezep door ds. P. J. Roscam Abbing te Nieuw-Buinen (Dr.) Rechtszaken. Lammertje Zondag. Uit Amsterdam meldt men: Voor de vierde Kamer dei4 recht bank stonden heden drie oude beken den, vrienden van Lammertje Zon dag terecht. wegens diefstal van een kachel uit het magazijn van de firma Van IJzer op den N. Z. Voorburgwal hoek N.Z. Armsteeg. De winkelier had de kachel, in houten latten en papier gepakt, op stoep giereed gezet ter ver zending. Doch het duurde niet lang of de kachel was verdwenen. Uit de volle dige bekentenis van een der drie beklaagden en de halve bekentenis van den derden bleek dat twee hun ner de kachel on den rug van den derden beklaagde hebben geladen, die haar naar de Oude Braak droeg, waar, door een achterdeur, toegang ;s te verkrijgen tot het etablissement van Lammertje Zondag. Zekere Mo- zes Pezaro opende de achterdeur en kocht de kachel van de drie dieven voor f 6, maar slechts ais tusschen- persoon, daar hij het geld uit han den van Lammertje Zondag zelve ont ving. Het O. M. eischte gevangenis straffen van 1 1/2, 11/4 em 1 1/2 jaar. Vervolgens stonden wegens heling van de gestolen kachel terecht Lam mertje Zondag en Mozes Pezaro. Het logement van Lammertje stond than.9 op naam van Pezaro, uit welke om standigheid Lammertje meende te mogen concludeeren, dat alleen Pe zaro, en zij niet, verantwoorde lijk en. aansprakelijk is voor de geld zaken, die in h/et logement worden afgedaan. Men had onderling afge sproken, dat, mocht de politie komen vragen, gezegd zou worden, dat de kachel voor f 23 gekocht was van een ouden man met een grijze snor en een bruine Jaa en Manchester broek aan. Het O. M. eischte tegen Lammertje anderhalf jaar en tegen Mozes Pezaro 2 jaren gevangenisstraf. Een Kaïa eu Abel. Een hoogst, treurige geschiedenis speelde zich af in den voormiddag van 13 Maart. jl. in de Heerestraat te Groningen, 't Was een geval van brood nijd tusschen... twee broeders! De ge broeders Jacob en Jan T. n.l. zijn glazenwasschers daar ter stede. Jan gaat het iets beter op dit ondermaan- sche d:an Jacob en dientengevolge be staat er geen te beste verstandhouding tusschen de beid© mannen. Jan nu stond op genoemden datum op een ladder tegen een huis in de Heere straat en was bezig d© glazen te boe nen. In de buurt, was ook zijn broer Ja cob, althans hij was even te voren door Jan opgemerkt. Op een gegeven oogen blik voelde de jonge man op de lad der heit voorwerp, waarop hij stond, zich bewegen. Jan zag naar beneden en zag daar zijn broeder de ladder met geweld omtrekken. Hij sprong ijlings een sport omhoog en had nog juist den tijd zich aan de dakgoot vast te grijpen. Hier bleef hij een poosje hangen en had toen het geluk zich in de goot te werken. Jacob, die spoedig werd gearresteerd en Donderdag voor de rechtbank te Groningen moest terechtstaan, zei dat hij zijn broeder om werk had willen vragen; hij had aan de ladder getrok ken om hem te doen schrikken. Jan vertelde, dat hij zich nog on mogelijk kan voorstellen, dat zijn broer -Ie bedoeling heeft gehad hem te dioen doodvallen. Wel heeft Jacob getracht zijn broeder vergiffenis af te smeeken en gedaan te krijgen, dat de zaak niet vervolgd zou worden, maar vaststaat ook. dat Jacob zijn broeder al lang naar het leven heeft gestaan. Beklaagde is iemand, die niet gun stig bekend staat. Door het. O. M. werd' één jaar ge vangenisstraf tegen hem geëischt. Beklaagde's ambtshalve toegevoegde verdediger was mr De Ranifz. van Winsum. d'ie het opzet van het aan held, ten laste gelegde niet bewezen achtte en daarom vrijspraak vroeg, subsidiair concludeer die hij tot ontslag van rechtsvervolging. Land en Tuinbouw De „France Militaire" weet mede te deelen, dat de Fransche minister van Oorlog de aandacht der leger commandanten er op gevestigd heeft, dat voor de manschappen kaas van mindere kwaliteit wordt ingevoerd uit Holland. Wie zouden hier de schul digen zijn. Uit de Arbeiderswereici BINNENLAND. Nu e Amsterdam de staking der grondwerkers en straatmakers tot het verledene behoort, hebben de direc ties van den gemeentelijken tram dienst en het electriseh bedrijf de werkzaam heden met volle kracht doen hervat ten. Dit is vooral het geval op en om het Fredieriksplein. óp dit plein is anen nu bezig met het vervangen der rails voor het paleis door nieuwe en het leggen daarvan langs den weste lijken. 1 ant van het plein naar de Utreclitsche straat, voor de lijn Am- stelldijkUtrechischestraatDam. Men weet dat de tegenwoordige lijn A ms tol di j kStad hou d erska deD am zal vervallen en de wagens van den Amsteldijk later zullen gaan langs Stadhouderskade, Westeinde, Utrecht- schestraat. enz. Voor het eectrische bedrijf is men bezig kabels te leggen van den Bin- neu-Amstel. langs Sarphatistraat (tus schen ie huizen en de hoornen), Fre- deriksplein. om ze dan later te ver volgen langs Weteringschans door Weteringplantsoen naar het Leidsehe- pleln. Te Deventer zijn eenige werklieden voornemens een© vereeniging op te richten mei het d.oel om arbeiderswo ningen te bouwen op coöperatieven grondslag. Te dien einde zal men zich in verbinding stellen met het ge meentebestuur om twee ontworpen bouwblokken in koop of erfpacht te krijgen ier grootte van ongeveer 6400 centiaren, waarop 60 flinke arbeiders woningen kunnen worden gebouwd. Te Antwerpen had een belangrijke vergadering plaats van diamantbe werkers, waarbij d© heer Henri Polak uit Amsterdam tegenwoordig was. Behandeld werd een voprstel tot al gemeene staking der Belgische en Hollandsche diamantbewerkers bij niet-invoering van den 9-urigen ar beidsdag. Het voorstel werd niet aangeno men, daar de heer Polak verklaarde, dat op het oogenblik 1600 Holland sche diamantbewerkers aan den ar-, beid zijn, en dat zijn landgenooten in de onmogelijkheid waren, de sta king vol te houden. De vergadering besloot de volgende maand te Ant werpen een congres bijeen te roepen van Belgische, Hollandsche, Fran sche, Duitsche en Arruerikaansche d/iamantbewarkails. Men zal dan trachten, een internationale bewe ging op touw te zetten ten gunste van den 9-urigen werkdag. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regöL Een nieuw produkt. Al onze lezers kunnen de won dervolle eigenschappen van het Vichy-Water, waarvan de bronr.en aan den Franschen Staat behoo- rende zoo beroemd en zoo gebruikt worden onder de namen Célestins, Höpital en Grande Grille. Welnu, met de Comprimés van Vichy Etat, vervaardigd met de natuurlijke zouten getrokken uit deze wateren onder de contróle van den Staat, het is alsof men dit water bij zich op zak draagt, daar eenige dezer Comprimés in een glas ot flesch met gewoon water geworpen ver anderen dit water en maken het in een oogenblik gasachtig. alca- iiniscb en spijsverterend De jagers, de touristen, de reizigers, ai die genen die op hunne tochten zich niet altijd het natuurlijke water van Vichy z lve niet kunnen ver- scbalfen, hebben de Comprimés vau Vicby-Etafc aangenomen. Sport en Wedstrijden. WANDELEN. Mr. G. H. Allen, een 36-jarige vege tariër, die houder is van 't wandel record Leicester—Londen (97,75 Eng. mijl in 20 uur en 22£ minuut), wil in 20 dagen een marsch maken van 1023 Eng. mijlen en eiken avond, na volbrachten wandeltaak, een lezing in de open lucht houden. Hij begint den 25en Mei te Glasgow en siert zich voor 28 Mei te Manchester aan te komen, 3 Juni te Sheffield, 4 juni te Nottingham, 5 Juni te Birming ham, 6 Juni te Gloucester, 8 Juai te Bristol, 11 Juni te Northampton, 12 Juni te Peterborough, den volgenden dag te Leicester en 16 Juni te Londen. Hij oefent zich met het com van landwerk, staat 's morgens im 6 uur op, eet dan aardnoten en dadels en gebruikt 's namiddags om 5 uur nog een maaltijd, bestaande uit greenten met water tot drank. PAARDEN. Te Epsom is gisteren een der voor naamste rennummeiAs gewonnen door Brambilla, een paard) van den Fianschman Ephrussi. AFSTANDS- EN JACHTRITTEN. Dei Militair'e Sportveireeniging is voornemens te houden: een afstands- i'it van Assen naar Venlo of omge keerd, afstand' 232 kilometer, te rij den in de maand Juni. binnen drie dagen; op Maandag 12 October te Breda een jaebtrit over pl.m. 12 kilo meter, gevolgd door een eindwedl iop van. 1000 meter over 3 hoogte-binder nissen en één breedte hindernis. Twee jachtritten zonder eindvvedloop te rijden zoo mogelijk, de eerste te Nijmegen, de andere te Amersfoort. Be Pers eti de stakiag. Het Weekblad van het Recht schrijft: Door mannen van gezag en invloed is genade gevraagd voor de velen, die tengevolge van hun meer dan licht zinnig kandelen in de dagen van 6 tot 10 April kommer en ellende hebben gebracht over zichzelf en hunne ge zinnen. Daartegenover is beweerd. dat genade-oefening op groote schaal de preventieve kracht zal verzwakken, welke in strenge rechtshandhaving gelegen is en die uit een maatschap pelijk belang niet kan gemist worden. Wij antwoorden, dat eene rechtstoe- passing. welke voor honderden en nog eens honderden armoede en gebrek beteekent. voor de gemeenschap een kwaad is van grooten omvang en die pe werking. Werkeloosheid van den man voert tot physieken en zedelijken achteruitgang van alle leden van het gezin; :ot verwaarloozing van de kin deren; tot dronkenschap, straks mis schien tot misdaad van dan man zelf. Vereeniging en voor Armenzorg,, Pro Juventute, het Genootschap tot zede lijke verbetering zullen na korteren of langeren tijd de gevolgen voelen, welke noodwendig uit de werkeloos heid van zoovelen zullen, voortvloeien. Wederaanneming van diegenen onder de ontslagenen, die deze gunst niet geheel onwaardig zijn .is dus niet slechts eene daad van barmhartigheid, maar van maatschappelijk behoud te vens. Bovendien mag gevraagd, of zoovelen. die in zwakke volgzaamheid de slachtoffers werden van een© lei ding waaronder zij zich te kwader ure hadden gesteld, niet te streng worden gestraft door een ontslag dat misschien eene straf voor het leven zal kunnen worden. Wellicht ook kun nen deze overwegingen van eenigen invloed! zijn bij de zoo moeilijke be slissingen. nog dioor de besturen der spoorwegmaatschappijen te nemen. Wij zouden er ons over verheugen. Over de oorzaken van het misluk ken der tweede spoorwegstaking schrijft het Sociaal Weekblad: En nu. na de nederlaag, ligt het slagveld voor ons, met al zijn slacht offers. wanhopig groot in aantal. In de eerst© plaats de prachtige vereeni ging van spoor- en tramwegpersoneel, die, zooals op de vergadering vart verleden Zaterdag werd gezegd, in den grond is geboord. Dan al de ont slagenen bij de spoorwegmaatschap pijen Reeds hebben ruim vierhonderd van hen een smeekschrift tot hun directiën gericht, waaronder men- schen met 37. 35. 24. 23 dienstjaren. Eindelijk alle gemeentewerklieden, die geweigerd' hebben tijdig terug te kee ren Dat zijn ze. die het eerst hij ons opkomen; wie weet hoeveel ellende nog nakomt. Aan wie de schuld van dit alles? De sociaal-democraten beschuldigen de organisaties, dat ze niet mee hebben gedaan, de anarchisten de sociaal-de mocraten dat ze ontmoedigd hebben, de leiders hun leden, dat ze laks wa ren, de leden hun leiders, dat ze verraad hebben gepleegd. Niets onbillijker dan hier te spre ken van verraders. Niet op verraad ia de beweging gestrand; zii moest mis lukken. De verbittering om de neder laag legt dien verslagenen zulke grie vende verwijten in den mond. Zij heb ben elkander niets te verwijten. Maar wèl is hier misdreven tegen over de arbeidersbeweging, tegenover den vooruitgang, en He hoofdschuldi gen daarvan zijn degenen, die het groote gevaar hebben ingezien, en toch deze doodgeboren beweging hebben gesteund. Dat zijn onder anderen de leiders der S. D. A. P., zooals wij zeiden. Zoo ook die hoofdmannen der spoorweg- vereeniging, die- het gevaar zagen aankomen. Hadden zij, des noods op het laatste oogenblik. nog maar ge- zegdi: „wij kunnen niet mee doen; onze vereeniging mag zich niet roeke loos Wagen"Maai' dat ging moeilijk. De spoorwegmannen hadden vooraan gestaan; over hun rechten liep voor namelijk het pleit; en nu zouden zij zich terugtrekken? Die aftocht zou de spoorwegvereeniging heel wat leden en heel wat sympathie gekost hebben. En aan den anderen kant zou haar positie door een tweedie overwinning natuurlijk nog meer versterkt zijn. Zoo werden de spoorwegmannen'door de omstandigheden welhaast gedwon gen. na den geheel verkeerden inzet van 20 Februari het gevaarlijk spelen te wagen; ze moesten wel quitte of dubbzl spelen of ze wilden of niet, en ze verloren. Hoe iet mogelijk was? „Op 31 Jan. vroeg men van alle kanten, waarom men niet had' mogen meestaken". riep op de leatste vergadering één der spoorwegleiders uit: .thans deden de zelfde personen, alsof zij van staking niets wisten", en hij schreef d'at toe aan laksheid van het spoorwegperso neel. Zou niet veel meer de reden zijn tie zoeken in wat wijl boven reeds noemden: dat er gelukkig niet veel sympathie bij onze arbeiders bestaat voor zulke politieke avonturen? Is die les geleerd uit deze jammer lijke historie, dan beeft ze toch eenig resultaat gehad. In een© „nabetrachting" over de staking schrijft de heer H(enri) Polak in het weekblad van den A N. D. B. o. a.: „Walgelijken vertooning dan de gansche burgerpers, daaronder be grepen de christelijke en soortge lijke zoogenaamdle arbeidierfebladen, thans dag in dag uit te zien geeft, is bezwaarlijk denkbaar. Zulke schandelijke laster, zulke scheeve voorstellingen en moedwilli ge leugens, zooveel domheid en boos opzet, zooveel afschuwelijk gehuichel en dolzinnige ketterjagerij zijn alleen mogelijk in een klein land, met een grooibendeels ksleinburgeiHijke, klein zielige, enghartige bevolking, verleu- gendi door de naamlooze middelma tigheden en. nulliteiten, die in de pers voor haar denken, en met een dood schrik op het lijf, nu de arbeiders even gerammeld hebbien aan hun ke tenen. De giftige aanvallen op de leiders der beweging, en meer nog op dege nen. die de groote pers met politieke doeleinden daarvoor wi! laten door gaan, volgen elkander onafgebroken op. Het vuilste is onzen dagblad- schrijvetrs niiet te vuil. In hare af schuwelijkste gedaante vertoont zich de bourgeoisie in deze dagen. Niets is er te bemerken van hare „idealen" In geen enkele barer organen is ook maar één woord te vinden, dat blijk geeft dat althans enkelen van baar sycophanten iets voelen dat lijkt op eenig begrip van d'e gevoelens die de arbeiders dreven tot hun wanhopigen stap. Het is alles modder en drek, dat uit die bladen stroomt. Geen greintje edelmoedigheid is er te be speuren in de geheele papieren wil dernis onzer vaderlandsche kranten- schrijverij. Niets dian de verachtelijk- ste laagheden, niets dan gemeen ge- jouw, niets dan smaad: en hoon voor de overwonnenen." En dan verder, na gezegd te heb ben dat hij thans geen kritiek wil le veren op het gebeurde: „Neen, ik heb er geen trek in, dien laffen ploertentroep, dien miserabe len victorie-parvenu's materiaal te Ie veilen voor hernieuwde aanvallen. Kritiek op bet gebeurde mag slechts dienen om in eigen boezem leering te trekken uit de begane misslagen niet om door „persmuskieten" ie worden omgezet in. tegen de arbei dersklasse uit te spuwen venijn. Kritiek zal worden geleverd, -de ontleding zal plaats hebben, als rust en kalmte zijn wedergekeerd, als de geslagen wonden zijn geheeld, als de slachtoffers van den strijd weder aan het werk, of op ©enigerlei andere wijze uit den nood geholpen zijn." Hoe men ook over den heer Henri Polak moge ooiïdeelen, talent om te schelden zal niemand hem1 ontzeg gen. Verspreide berichten. De aandacht van het S.S.-pei'sonjeel is bij dienstorder ook gevestigd op de wet van 11 April 1903 (Staatsblad no. 103), tot het instellen van een on derzoek ten aanzien van de rechts verhoudingen en de voorwaarden waaronder het personeel bij het spoorwegbedrijf in dienst is, in het hij zonder op de artikelen 3 en 6 dier weti, Aan diegenen van het personeel der H. IJ. S. M., die definitief ontslagen blijven, is aangezegd om morgen hun uniform en andere stukken der Maat schappij toebehoorend'e, in te leveren waarna het hun nog toekomende sa- laris wordt uitgekeerd. N. v. d. D. On© wordt medegedeeld, dat het groote plan. volgens hetwelk de dienst der posterijen tijdens de jongste werkstaking (gedeeltelijk) is uitge voerd, niet aan het hoofdbestuur der posterijen is opgemaakt, doch door de afdeelings-inspecbeurs, resp. te Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Am sterdam, 's-Gravenhage, Utrecht.Arn- hem. Middelburg, 's-Bosch en Maas tricht, en den inspecteur der spoor-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2