Brieven uit Engeland it&ÉÉis, ALLERLEI. 6 DB ZATERDAGAVOND. Auteursrecht verzekerd. Borrowash (Derbyshire) 20 April 1903. NAAR DALE. Gaat een Amsterdammer het hart open wanneer hij hoort van Schollen- brug of 't Kalfje, een Haarlemmer van Bloemewdaal en Overveen of Santpoort, den Derbyman klopt het sneller als &r sprake is van Dale of Matlock Bath. En tweede Paaschdag is de gróóte dag. Heeft de Engelseliman den eersten Paaschdag aan zijne kerkelijke plich ten voldaan, is hij thuis gebleven, heeft psalmen gezongen, hoofdstuk ken uit den Bijbel gelezen, ochtend^ of avondkerk bezocht... den tweeden gaat hij. om het oude woord te ge bruiken, uit ..spelevaren". En Dale is zijn geliefkoosde plaats. Geen wonder, het lieve plaatsje, misschien honderd huizen groot, ge legen tusschen de met bosch begroei de heuvelen, is werkelijk een bezoek waard. Rijtuigen... fietsen... automo bielen zoeken zich een weg door de honderden voetgangers en ruiters die allen het kleine ,,dale" (dal) intrek ken. Bij een der veelvuldige restau rants wordt afgestegen, even uitgebla zen of wat gedronken, en dan de heu vels op. Huismoeders met mandjes en barbie zen... melk- en limonade-flesschen be laden echter op. huisvaders die nog even in het restaurant blijven ..omdat ze wat dorstig zijn" kinderen die de hoogten op en af rennen of langs de hier en daar üitstekende rotswanden trachten op te klimmen... het is een Kalfjesachtig rumoer. Bij de ,,bars" dansen de negerzan gers... op de maat hunner mandoli nes... guitaars en harpen, kinderen met groezelige gezichten en vuile schorten verdringen zich om hen... trachtend de wijsjes op te vangen, om ze thuis te kunnen uitgalmen. Tegen ..theetijd" bedaart de drukte wat ..als de katjes muizen, miauwen zo niet!" Wij kwamen juist tegen vieren in groepjes zaten de kinderen bijeen, en peuzelden hunne cakes of sandwi ches en dronken uit de kogelflcsch- jes, die moeder voor hen gedragen had. 't Weer was prachtig we hadden ee.n ritje te paard, dwars over de heu vels. gewoonlijk Cowlane" (Koeien- laan) genoemd, verkozen hoven een fietstocht over den zonnigen breeden landweg. Na gestald te hebben, wandelden wij naar de ruïne... En wat stond er nog van? Als Cromwell's ijzeren vuist ergens geslagen had. was het ook immer raak geweest, In dit kleine vreedzame dal, waar nu helaas do mijnpompen puffen en zwarte hoopen steenkool en ijzererts grove prozaïsche contrasten vormen met de lief lachende heuvelen, stond voor vier eeuwen een machtig kloos ter. Maar de monniken waren tegen Cromwell's overheersching. herberg den de vluchtende koningsgezinden. verborgen ze in monnikenwaad... en op een mooien Septembermorgen glinsterden in het bosch de harnassen der Rondkoppen... vier dagen daarna deed eon hevige slag den omtrek schudden... Cromwell's mannen had den het klooster in de lucht laten vliegen". Van de monniken ontsnapte er slechts één. de andoren kwamen allen in de vlammen of door de zwaarden der woestelingen om. Alleen een boograam afgebrokkeld en gescheurd, staat er noff als trofee van vernieling,., maar ook als bewijs van de grootschheid van dit middel- eeuwsclie gebouw Die oéne ontsnapte monnik bouwde zich in oen rotswand een hut. donker en koud. vijf stanpen lang. twen hreecl en uit een klein venster zag hij lang en droevig, dag in... dag uit op de overgebleven fondamenten en liet boograam, opstekende uit den hoop van steengruis. En nu op dezen Paaschdag zingen op de mïne de negerzangers straat liedjes. waar vroeger de vrome psal men opklonkenstaan tegen het boograam motorfietsen en kinderwa gens... zwerven de weggeworpen vette Modern Kinderspeelgoed. Er is in den laatsten tijd druk ge- maar het is moeilijk zoodanig te be klaagd over het gebrek aan geschikt kinderspeelgoed. Vooral voor kinde ren van de allereerste jeugd is het grootste gedeelte van het bewaarde speelgoed zee,r slecht. Dit betreft ook de fijnere artikelen, waarbij een ze kere raffinement valt op te merken. Wij hebben het allen zelf ondervon den. Wat ons als kinderen de meeste vreugde gaf, waren meestal onaan zienlijke. eenvoudige dingen ruw ge sneden, maar karakteristiek duide lijke. dierenfiguren, waaraan wij de voorkeur geven, omdat zij onze ver- boejiidingskracht grooter speelruimte lieten. En ook nu nog ziet men de kinderen de voorkeur geven aan de bekende rose, blauw of groen geverf de huisjes met de zwarte venster tjes en roode daken, boven tot in bij zonderheden fijn afgewerkte huizen, aan ruw gesneden schnapjes hoven met krullend wol bedekte diertjes. Eenvoudig, duidelijk en zeker van uitdrukking moet het speelgoed zijn. denken, dat aan bovengenoemde eischen voldoet. Op de markt voor kunst en kunst- nijverheid, die in 1901 te München houdfen is bij gelegenheid van een jubileum van de Vereeniging voor Kunstnijverheid! aldaar, was in een poppenkraam gesneden speelgoed uit Obcrammiergau, uit het Grödeneir dal en uit Saksen te zien, dat door zijn kinderlijk eenvoudige en toch niet belachelijke vormen zeer naar den zin der kinderen was. Toch vond dit speelgoed slechts weinig navolging, tot onlangs een fabrikant te Dresden tot. eenige kunstenaars het verzoek richtte, speelgoed' te ontwerpen naar het voorbeeld van het te München tentoongestelde. Htet gevolg is ge weest de namaak van speelgoed, als waarvan de platen eenige afbeeldin gen geven: een dashond, een jacht, een hobbelpaard. En al deze artike len hebben in Duitsehland heel vlug veel vriendjes gevonden, zoodat reed wil het de k'inderejn aantrekken, nieuwe modellen in ontwerp zijn. boterham papier en en kogelfleschjes tusschen de heilige fondamenten en krassen kroegbazen (passez-moi le mot) hunne namen op de grijze kluiswan- den van de hut of steken prijslijsten op de \ermolmde hinten van haar venstor Bass beer" of .Scotch whis ky". Ook hot kerkje heeft druk bezoek. Het gebouwtje binnentredend reeds, kwam ons de lucht, tegen van ver molmd hout en oud- steen. Het is ook het oudste van Engeland en de kos ter. die het ons zien liet. vertelde dat de groote roover Robin Mood er reeds in getrouwd was. Dat was in do veertieade eeuw. Een oude grafzerk, van marmer gehouwen met een La- tijnsche spreuk, vertoonde het jaartal 1250, en deze werd gebruikt hij het optrekken van den preekstoel. Mag ik er nog even bijvoegen, dat ons een deur getoond werd (ik hoop dat niemand het mij als snot zat aan wrijven). nü met planken dicht ge spijkerd. die regelrecht in de... lier- berg uitkwam en in 1865 wegens ..te druk gebruik" gesloten werd. Het kerkje zelf was slechts 7 Meter lang 6 breed en niet hooger dan vier a vijf meter, verdoold in kleine bak ken. elk aan eene bepaalde boeren familie toebehoorende. De preekstoel was door de jaren eenigszius op zij gezakt... een orgel ontbrak geheel. En nog steeds is dit kerkje in ge bruik de oude balken kraken en har sten... de muren scheuren, de ruitjes zijn verweerd, maar geen Dalerboer zou het kerkje waar zijn vader zijn grootvader al zijne voorvaders in trouwdein. willen ruilen voor een ..nieuwigheid" De zon was langzaam naar het Westen gedaald, do stedelingen trok ken hij troepjes af... en na een laatsten blik op de nu door avondzon rood ver lichte inïne reden we het bosch in. en over Cowlane" terug naar Borro wash. In Dale keerde stilteen rust terug. de avondwind suisde door de jonguit- loopende hoornen... dé lijster zette zich herademd neer op den ouden eik hij liet boograam en zone zijn avondlied, dat ons nog verreverre nóklonk. HENRI VAN WERMESKERKEN. Zelfverdediging zonder wapens. Bij de Japanneezen bestaat eene eigenaardige manier om zich tegen aanvallen van gewapenden of ongewa- penden te verweren, vooral wanneer het een strijd wordt van man tegen man. Deze methode heet Jiujutsu, en, heeft niet alleen ten doel zich tegen den aanvaller door groote vlugheid te verdedigen maar ook hem te overwin nen. Het woord „Jiujutsu" beteekent ..overwinning door groote lenigheiden vlugheid" en duidt een worstelkamp aan volgen Japansche regelen. De Jiujutsumeester stelt zich niet ten doel door sterke aanvallen zijn tegenstan der af te matten, zooals de bokser. Rustige waakzaamheid en een voort durend uitwijken voor lichamelijke aanraking en afmatting is het hoofd doel. Wanneer de krachtsinspanning van de tegenpartij zoo groot wordt, dat een hotsing voor den ander ge vaarlijk wordt, wordt zij behendig af geweerd! zóó, dat de uitwerking op den aanvaller zeiven terugvalt, en deze be weging wordt vaak met zooveel be hendigheid uitgevoerd, dat den aan valler de schouder, een been of een arm wordt ontwricht, ja. als het noodig is. de nek wordt gebroken. Het eerste voorschrift voo-r de Jiu- jutsu-leerlingen is: buigzaamheid; de ze beschermt zijn beenderen voor me nige breuk en zijne spieren voor ver rekking of kwetsuren. Bij de eerste lichaamsoefeningen wordt den leer ling getoond hoe hij den arm zijner tegenpartij kan bemachtigen, hem uitrekken en, nadat hij zijn eigen .airm als standpunt onder het elle booggewricht heeft gebracht. d!en arm in den Pols moet terugbuigen. Dit veroorzaakt onuitstaanbare pijn en als clan d'e ander op de teenen danst en niet gauw zich weet te verdedigen, loopt hij kans dat hem den arm, wordt gebroken. Een andere methode is. den tegen stander het evenwicht te doen ver liezen en hem door een been om het zijne heen te slaan op den grond' te werpen, waardoor hij ook dikwijls de kans loopt dat hem een arm of been wordt gebroken. De resultaten van de Jiujutsu zijn verrassend. Niet zelden gebeurt het, dat in de straten van Yokohama een kleine bruine politieagent een strijd lustig matroos van een vreemd oor logsschip die hem in lichaamskracht verre de haas is, door een Jiujut.su- greep bedaard tot rede brengt en hem kalmpjes naar zijn schip terugvoert Huisdieren en kinderziekten Heer. Als wij dien weg links in- slaan, kunnen wij een groot stuk af snijden, Veldwachter. Denkt u eraan, hoe ren. dat het hier liet koninklijk park is en er niets afgesneden mag wor den. Onze huisdieren zijn dikwijls de overbrengers van besmettelijke ziek ten. Iloewel dit als algemeen bekend mag worden beschouwd, wordt aan het feit toch vaak te weinig aandacht geschonken. De kat, die zoo aanhalig is, brengt dikwijls diphther'itis of roodvonk over. Soms is zij zelf ziek, soms kle ven de bacil-lem aan haar huid' en is zij volkomen gezond. Honden, die niet vrij van tubercu lose schijnen te zijn, hrenp^m dik wijls roodvonk, mazelen en kinkhoest over. De hond wroet met zijn snuit in allerlei vuil en draagt daardoor in zijn neus vele eieren van darmpa rasieten. De bacil van ozaena schijnt soms door den hond te worden over- ebracht. Vooral het likken van de handen en het gelaat van hel kind door honden is hoogst gevaarlijk. Berucht is de hond als" drager van de Tsaenia Echinococcus (lintworm). Vogels, vooral papegaaien, sterven veelvuldig aan tuberculose. Kippen, die in de omgeving van sanatoria voor longlijders losloopcn, lijden veel aan tuberculose, vooral indien slacht de hand wordt gehouden aan het voorschrift, dat de lijders niet op den grond mogen spuwen. In 1897 kwam te Parijs een kleine epidemie vijftig gevallen voor van Psittacosis, een ziekte der pape gaaien, die zeer besmettelijk is voor den mensch. In het algemeen behoort men voor zichtig te zijn bij den omgang van 1 onze huisdieren met de kinderen, in DB ZATERDAGAVOND. 3 DE KUNST OM WOORDEN VAN DE LIPPEN TE LEZEN. Geen lijden sluit den mensch zoo zeer van het verkeer af dan hardhoo- righeidl en doofheid. Wie diat uit eigen ervaring weet en zwaar daar onder geleden heeft mag zich geluk kig rekenen een weg gevonden te heb ben. waardoor het haar mogelijk wordt dat lijden te verminderen. Zoo las ik den volgenden brief van één dier gelukkigen: „Sinds 15 jaar lijd ik aan hardhoo- righeid. Hoe onbeduidend het eerst ook was, het werd voortdurend erger en is nu bijna tot volslagen doofheid overgegaan. Iedere behandeling door oorartsen mocht niet baten. Ik leed zwaar. Mijn lichamelijke en geeste lijke tosstand was zoo gedrukt, dat ik mij ellendig en terneergeslagen, ja menschenschuw begon te voelen, of schoon ik van nature niet tot zwaai'- moedigheid overhel. Daar hoorde ik eenigen tijd geleden van de kunst om 1 het gesproken woord van de lippen te lezen, en ik besloot, wel is waar zon der veel hoop op goeden uitslag, een cursus tot het aanlceren van die kunst hij Friedrich. Müller te Berlijn te volgen. Reeds na het eerste uur werd mijn hoop grooter. Ik kreeg de zekerheid, dat het m-ogelijk is. met. het oog te begrijpen, wat het oor niet meer kan opnemen. Het onderricht begint met het af kijken van eenvoudige geluiden en gaat verder met woorden en zinnen, waaTbij steeds weer- herhalen en oefe nen als hoofdzaak wordt aangemerkt. Met eindeloos geduld worden dezelfde woorden telkens weer voorgezegd, tot dat het oog zich er aan gewend heeft en telkens vlugger ziet welke klanken voortgebracht zijn. Het vóórzeggen mioet afwisselend door verschillende personen geleid worden Daardoor ge went het oog zich van den beginne af aan verschillende lippen. De eerste groote moeilijkheden worden in den regel spoedie overwonnen Steeds wordt bij het onderwijs op het eigen aardige i-n het karakter van de lij dende gelet. Is zij droefgeestig ge stemd dan zorgt men voor een schert send woord. Men krijgt weer levens lust en levensmoed en steeds meer de aangename gewaarwording dat men weer in staat is zich met zijn mede- menschen. te ondlerhouden. Dikwiils schijnt het, alsof men het gesproken woord gehoord had. zoo duidelijk kan men het van de lippen afzien. Na het vijf weken volgen van dien cursus heb ik Berlijn als een geheel ander mensch verlaten, van harte strooming van het slachthuiswater zal dat niet beter maken. Maar de meerderheid van den Raad spotte met dat bezwaar, ja lachte hen uit. Kan ik het helpen, dat ik toen aan onze pompen en aan onze nitelkboeren dacht? De pom pen moesten weg, want het water deugde niet en schadelijk water moe ten de mensch en niet drinken. De melkboeren moesten duinwater ge bruiken, want er waren er de boos wichten! die hun vaatwerk wasch- ten met wel- of pompwater en melk uit. emmers, die met schadelijk water waren schoongemaakt, moesten de menschen niet binnenkrijgen. Ik heb altijd die maatregelen geloofd en go- prezen. Maar nu wil men menschen en kinderen laten zwemmen in water waarvan alle autoriteiten zeggen dat het slecht water is: de directeur van de waterleiding, die van openbare werken en bovendien de heele Raad. Och, ze krijgen maar een klein mond je naar binnen, werd er gezegd. Ia- wel! Heeft de Raad wel eens iemand zien zwemmen? Dan moest hij toch weten, dat de meeste zwemmers pre cies als dolfijnen bij elke beweging vóórwaarts water uitspuwen dat ze binnengekregen hebben. De leden vroolijk en dankbaar, dat ik met mijn doofheid anderen niet meer zooals tot nu toe tot last zou zijn omdat ik al leen bij luid schreeuwen in mijn oor hun woorden verstaan kon. Dat is nu volmaakt anders. Natuur lijk kan ik nog niet bij alle menschen zien. wat zij meenen. maar ik kan mij nu verder oefenen en kan nog dagelijks vooruitgang opmerken. Dat is een resultaat, zooals ik mij nooit voorgesteld had. Ik deel dit mee. in de hoop. dat lotgenooten ook hiervan gebruik zul len maken en daardoor groote ver lichting ondervinden Als deze regelen daartoe bijdragen dan zou mij dat een groote belooning zijn. Slechts een doove zelf weet. wat het zeggen wil doof te zijn." HET VIOOLTJE. Wat maakt het kleine viooltje zoo algemeen bemind bij jong en oud? Vóór alles zijn heerlijke geur. Boven dien is oen viooltje een der eerste voor jaarsbloemen en verrukt het oog door zijn prachtig, diep blauw. Omdat het in het verborgene bloeit is het het zinnebeeld van deemoed en beschei denheid. Een Grieksche sage zegt ons. wat de reden is van dat in 't verbor gen bloeien. De Lichtgod Phoebus vervolgde eons met een gloeiende straal een schoone dochter van .Atlas. Met vluchtende meisje wendde zich tot Zeus en bad hem om steun. Zeus ver hoorde de hecle van het schuchtere meisje, veranderde haar in een viool tje en beschutte haar voor de stralen van Phoebus onder de bladeren der hoornen. Zoo ontstond het viooltje en het bleef altiirl in 't verborgene. Nog lieden zijn or hijzonder veel viooltjes in Griekenland De groote dichter Goethe had ho ven alles het welriekend- viooltje lief. Toen hij in Weimar woonde, strooide hij onder 't wandelen dikwijls viool zaad uit. De inwoners van Weimar noemen daarom nog lieden hun over vloed van violen Goethe-violen. HUISHOUDELIJKE WENKEN. I. Om gaskachels schoon te maken moet men een weinig arnoniak in het water doen en dan op de gewone wij ze reinigen. Zij worden dan gemak kelijker schoon en worden niet bruin II. Een recept voor citroenvla. Vier eierdooiers kloppen en daardoor roe ren het sap van twee citroenen en 1 ons suiker. Dat gezamenlijk op het vuur zetten en steeds roeren, toe er geen schuim meer op is. Dan van hot vuur nemen en er langzaam het ge klopte wit van- vier eieren doorroeren. Slapen. In een „Medische Kroniek" in 't Hbld. schrijft Dr. Pijnappel het volgende over ..slapen": Dr. P. schrijft dan over slapen: Eén ding hoop ik voor allen, die van den Raad gevoelden dat ook wel en gingen bijna op hun hoofd staan, om daze hygiënische zonde goed te praten. De heer Schram zei dood kalm, dat de kinderen uit die buurt toch al gewend waren het Spaarne- water op warme dagen uit hun hand te drinken en de heer Thijssen gaf te kennen, dat hij voor zoo'n enkel in- fectïetje niet bang was. Waad zou anders het harden blijven? En waarom nu dit alles? Waarom wrong men zijn hygiënisch geweten in allerlei bochten, om toch maar te kunnen komen tot goedkeuring van een zwemschool op die plaats? Omdat er op dit oogenblik geen beterfe voor handen is. Hieruit blijkt dus alweer dat de hygiëne geen absolute, maar eein betrekkelijke wetenschap is. Harfe beoefenaren houden rekening met de omstandigheden. Zij zeggen niet: „er is geen volmaakte zwem plaats te krijgen, dus nu maar geen zwemplaats gemaakt", maar zij re deneeren zoo: „kunnen we niet pre cies krijgen wat we wenschen, dan moeten we het met een beetje minder doen." Ik vind dat niet onverstandig, ja ik wil zelfs heenstappen over die enkele infectie van den heer Thijssen, al hoop ik dat die hem noch mij, in deze dagen van zenuwachtigheid! en spanning eenige verantwoordelijk heid te dragen hebben, dat zij rustig kunnen slapen. Niets is er wat ons zoo verkwikt en krachten geeft voor nieuwe inspanning als een flinke, ge zonde slaap. Maar niets ook wat ons zoo ontzenuwt ©n krachteloos maakt als het gemis daarvan. Wie zijn zor gen en beslommeringen weet te ver geten zoodra hij zijn slaapkamer be treedt. is een gelukkig man. Hij kan tegen een stootje, en wat extra werk zal hem niet deren. Maar wie 'a nachts op zijn bed al wat hij overdag door leefde nog eens doormaakt en maar niet kwijt kan raken, is er in moeilijke tijdien slecht aan toe. Het is een vreemd dine die slaap. Wat hij is en onder welke voorwaar den hij tot stand1 komt, weten wij al tijd nog niet nauwkeurig Wel zoo wat natuurlijk, maar niet precies, zoodat men zeggen kan dat men alles van d'e zaak begrijpt Maar er is toch genoeg van bekend om er het een en ander van te kunnen zeggen. Overdag, als wij wakker zijn en in bezigheid, vormen zich in het zenuw stelsel en in de spieren stoffen, die men Vermoeiingsstoffen heeft ge noemd. De ophooping daarvan in de spieren geeft ons het gevoel van licha melijke vermoeidheid, in de hersenen het gevoel van slaap. De eerste voelen wij niet in gewone omstandigheden, omdat het slagaderlijke bloed steeds genoeg zuurstof in dlie spieren brensrt om die stoffen in een toestand te bren gen dat ze kunnen worden wegge voerd.. Het proces heeft dan wel plaats, maar men merkt het niet Als men veel van zijne spieren vergt, wordt de toestand anders. Het hart doet wat het kan en zendt met ver dubbelde kracht zijn inhoud naar d'e plaats waar het hloed noodig is als men loopt, heeft men van koude voe ten geen last maar er komt een oogenblik dat aan- en afvoer geen ge lijken tred meer kan houden, en het gevoel van vermoeidheid waarschuwt ons als dit gekomen is Voor de spie ren is deze gangvan zaken wel min of meer vastgesteld en ook de aard van die vermoeiingsstoffen niet geheel on bekend. Ten opzichte van ons zenuw stelsel besluiten wij er toe uit analogie, maar is de juiste samenhang van al les nog onbekend gebleven. Dat iets dergelijks plaats grijpt, mag echter wel worden aangenomen al moet er aanstonds worden bijgevoegd dat alle verschijnselen hierdoor nog niet wor den verklaard. Gedurende de slaap krijgen de her senen minder bloed. Dat is bij dier proeven gezien, maar ook bij den mensch. als een enkele maal een ver wonding gelegenheid «?af de hersenen direct 1e bespieden, en dat is ook in overeenstemming met wat wij dage lijks waarnemen. Iemand die zeeziek gaat worden, wordt bleek en slape rig. en dezelfde bleekheid zien wij bij iemand die flauw valt. Bij een eenigs- zins ernstig bloedverlies gaat het be wustzijn spoedig verloren. Er is dan ook als gevolg van die geringen bloed- toevoer een vermindering van de zuur- maan liever aan een ander ten deel mag vallen. Alleen wil ik er dit van zeggen, dat het geval tot eenige hygië nische bescheidenheid noopt. Mis schien zullen melkboeren met pom pen en particulieren met afgekeurd welwater wel zeggen, dat het ge meentebestuur zooal' geen water in zijn wijn heeft gedaan, dan toch bac teriën in zijn zwemwater/ heeft toe gelaten. Niets W wereld drijft zoo dikwijls den spot. met dc theorie van de hy giëne als de praktijk van het leven. Toen er indiertijd in een dorp in Noot d-Iiolland cholera heerschte, en als bron van besmetting de dorps- sloot duidelijk was aangewezen, dronk een vrouw, dio eens wou laten kijken dat zij aan dia meening niet geloofde, oen hancivol water uit die sloot, zonder dat zij daarvan eenige overlast kreeg. Indertijd is het wel water bij een particulier te Ilaarlom afgekeurd, dat hi;j jaren lang zonder schadie gedronken had. Een van zijn kinderen, dat het als zuigefldng in de melk gedronken had. is als kool op gegroeid. maar zijn tweelingbroertje, dat duinwater in de melk kreeg, is overleden. Nu weet ik wel, dat dit niets he- stofopenming gedurende den slaap ge constateerd Toch doen wij feitelijk in den slaap onzen voorraad zuurstof op. Er komt minder in. maar wij hebben nog minder noodig. Alle organen ne men hun rust. en het hart kan zorgen dat allen door het bloed verwijderd wordt wat weg moet. en kan zijn werk. als het ware. nog op zijn slof fen af. Een zekere bloedleegte in de herse nen geeft ons dus dagelijks het gevoel van slaap. Het is alsof het hart, dat zijn best heeft gedaan de vermoeiings- stoffen geregeld te doen opruimen, den strijd opgeeft en annonceert dat het ook naar rust verlangt en wij de pro ductie moeten staken. Maar nu komt de groote moeielijkheid. wij moeten in staat zijn de boodschap te vernemen, en dat kunnen wij juist dikwijls niet. Bij de gewone lichamelijke vermoeid heid kan men soms ook al iets derge lijks waarnemen. Als onze gedachten te veel door iets anders in beslag ge nomen worden, en vooral als gevaar- driegt. voelen wij ze niet Bij geeste lijke vermoeidheid kan dat veel lichter voorkomen. De overprikkeling van de hersenen, bij ingespannen geestesar beid of bij zorgvolle gebeurtenissen die onze gedachten steeds in beslag nemen, maakt maar al gemakkelijk dat de toestand van dat zelfde orgaan, die ons in gewone omstandigheden het gevoel van slaperigheid moet ge ven. niet tot onze perceptie kan ko men. Behoort men tot die gelukkigen die maar het hoofd op het, kussen be hoeven te leggen om al die andere prikkels te elimineeren. en alleen de gewaarwording van de slaperigheid over e houden, dan is de zaak ge zond. Men ziet op de klok dat het tijd is, gaat naar bed, en slaapt. Maar voor de anderen wordt het een heele toer. Zij weten dat de vermoeiingstoffen er zijn. maar het bloed maakt in hun hoofd nog zoo'n drukte, dat zij ze niet voelen kunnen, en dat maakt weer dat steed's andere ceidachten rijzen, die den bloedsomloop onderhouden, en de bloedleegte .de noodzakelijke conditie voor den slaap, niet tot stand komen kan. Zoo kan men zich de zaak althans voorstellen, en van dit standpunt kan men in ieder geval beproeven verbe tering aan te brengen. Het bloed moet uit onze hersenen weg, en alles wat daartoe mee kan werken, moet ge daan; al wat het bloed er houden kan. vermeden worden Eenigen tijd vóór men zich te slapen wil leggen, worde dus alle inspannende hersenarbeid ge staakt, Dat is moeilijk, want het is alsof 's avonds laat het werk hoe lan ger hoe beter gaat. Er ia geen lawaai meer in huis of opstraat; al wat ons daags zoo dikwijls afleidt, is verdwe nen, en wij kunnen doorwerken, met geen koffie- of etensuur dat een ge dwongen einde maakt de heele on eindigheid van den nacht in het ver schiet. Maar juist dat genot van het vlotte werken is een gevaar, het gaat zoo gemakkelijker omdat men eigenlijk hoe langer hoe wakkerder wordt. Als men 's morgens maar naar verhou ding langer slapen kan. is de zaak duidt. Er kunnen voor dat verschil tal van andere oorzaken zijn geweest. Daarom wil ik er alleen deze conchi- sie uit trekken, dat de leer der hy- giène geen w-et is van Perzen ©n Me den. liet voortbestaan van de Noord- hollandsche dorpsvrouw is om zoo te zeggen, een klap in het gezicht van de theorie der hygiëne en dat is de vestiging van de zwemplaats in het Zuid'er Buitenspaame ook. Wat do praktijk betreft, ik denk die zwemschool goed in 't oog te houden. Als de een© infectie, toegestaan door Mr. Thijssen, er meer worden, zal de zwemschool gauw naar elders moeten worden verplaatst. Bijvoorbeeld naar le Houtvaart, die immers voor een groot deel van d© stad niet verderaf ligt dan het Zuidetepaarno tegenover do Rustenburgerlaan! FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 7