passeeren en sedert maanden en da gen hebben kunnen waarnemen dat de z.g advertentieklok onverbidde lijk op kwart voor zeven wees, en bleef wijzen, moeten dit genot? mis sen. aangezien nu het uurwerk geheel er uit is. Moge dezelve spoedig ook nog an dere uren accuraat aanwijzen. Voor vreemdelingen zoowel als voor stede lingen is het gemakkelijk op dit punt den juisten tijdf te kunnen waarne men. Jozef Hay dn. Door de schoon© uitvoering van genoemd koor. op 25 April 1.1. hebben eenige katholieken besloten, den heer N. H. Andrieasen te öteunen .door tot dit koor als dona teur toe te treden. Spoedig zal er eene circulaire wor den rondgewonden, geteekend door eenige notabele katholieken om zoo doende anderen op te wekken tot in standhouding van dit koor. Als een bijz onderheid kan worden medegedeeld, dat door D. de Mooij, commissionair in buitenlandsche groenten, de eerste nieuwe aardappe len. Opperdoes, aan de groentenmarkt j ten voldaan, gebracht zijn. Ze zijn opgekocht door G. F. Beele en Joh. P. Hoes, wonende Over- veen; dit is 4 weken vroeger dan het vorige jaar. Aan het vierde jaarverslag ontlee- nen wij het volgende: AFDEELING WEG EN WERKEN, Aan de normaliseering van het baan vlak der lijn HaarlemZand voort en daarmede gelijken tred houdende verbreeding van de baan voor een eventueelen lateren aanleg van 'dub bel spoor werd dit jaar geregeld voort- gearbeid. Wij vertrouwen in den loop van het jaar 1903 met dezen ar beid geheel gereed te kunnen komen. Wat de Ceintuurbaan betreft, zoo lang bestrating afwatering en reini ging der gemeentewegen in Haarlem zooveel te wenschen. overlaten, zullen <ie onderhoudskosten dezer lijn verre boven het normale blijven. Op den Kruisweg huurden wij het perceel 110. 3 en waren na eenige ver- timmering in staat in het laatst van December daarin een wachtlocaal voor de reizigers naar en van Bloe- mendaal te openen, waardoor aan een lang gevoelde behoefte werd tegemoet gekomen. ROLLEND MATERIEEL. Het ten vorigen jare aangeschafte rollend materieel heeft in alle opzich- De kapitein F. W. J. de Witt Huberts zal zijn garnizoen Leiden verwisselen met dat ie Haarlem. bijna onverschilligs, dat bij deze rol ons immer als die van een ernstig man aangeprezen, maar weinig paste. Ik sprak daar straks van een stoel. Dit meubel speelde in het stuk een niet onbeduidende nol. Nadat de stoel eerst in den Parijschen salon van Frou Frou was gebruikt en daar zelfs met voorliefde door die spelers was „bezeten"', komt hij opnieuw op de proppen in het zuidelijk verblijf, waarheen Frou Frou met haar vriend is gevlucht en ten slotte vinden we hem in het laatste bedrijf weer terug in den Parijschen salon. We kunnen ons voorstellen, datetn gescheiden echtpaari moeilijk van een I geliefd meubel scheiden kan, maarl ook dit heeft zijn grenzen. De regie had het in elk geval hier niet mogen toelaten. J. C. P. Weder aangenomen. Heden zijn 4 machinisten en 1 leerling-ma chinist der H. IJ. S. M., die voor en kele dagen nogmaals door den Inge nieur van Tractie waren gehoord, om zich te verantwoorden, waarom zij gestaakt hadden; weder aangeno men. geqn succes had. Volksbond. In een der zalen van de „Vereeniging" had Woensdag avond een vergadering plaats van de afdeel in g Haarlem en omstreken van den Volksbond. Vereeniging tegen Drankmisbruik, onder leiding van den heer A. C. de Koek, waarn. voorzitter. Uit liet jaarverslag der afdieelimg over 1902 diooi- den secretaris, dien lieer mr. Van Sloterdijck. bleek. dat. het leden-aantal stationair i,s geble- j ven. dat verspreid werden een groot aantal ex. van ..Paljas", een geschikt jongensboek, dat niet minder dan 13,000 exemplaren zijn verkocht van het blaadje ..Aan Neerlands jeugd" en tot lieden mislukt zijn pogingen ter verkrijging van een eigen gebouw. Overgelegd werd het verslag van den penningmeester, dien heer De Koek. over zijn gehouden financieel beheer; daaruit bleek, dat de uitga ven der afdeeling hadden, beloopen een bedrag van f 441 en er een batig saldo in kas restte. Door den heer D Th. Suerhoff werd als penningmeester uitgebracht het verslag over den toestand der Stuivers spaarbank. wier werking doel blijft treffen. In 1902 werden ingebracht posten met f 13727.015. en terugbetaald 974 posten met 14816.23. Op 31 Dee. 1.1. was aan 1416 inbrengers verschul digd een bedrag van f 22963.47. Als commissarissen der Spaarbank werden herbenoemd de heeren P. v. Thiel J-Jz. C. A Honigh. F. Sipkes, N. Bakker. C. de Beer. C. L. F. Sar- lei. M. C. v Pellecom en A. F. Over- akicer: tot reserve-commissarissen be noemd de heeren G Smits. H. v. d. Berg en N. Platteel. Tot lid van bestuur der afdeeling werden gekozen, de heeren J. Drost (vacature ds. Wempe) en C. L. F. Sar- let (nieuwe vacature). WERKPLAATSEN EN MAGAZIJNEN. Wijzigingen van aanbelang hebben wij niet te vernielden, daarmede is echter niet gezegd dat dit belangrijk, gedeelte van ons bedrijf minder onze aandacht getroleken heeft dan in vorige i jaren. Tal van kleine verbeteringen werden ingevoerd zoo op technisch als administratief gebied VERVOERSTATISTIEK EN VER- VOERAANGELEGENHEDEN. liet vervoer op onze drie lijnen heeft dit jaar onze verwachtingen teleurge steld. Mochten wij einde Maart 1902 te genover het voorafgaand jaar een avails boeken van bijna f 5400, in April, Mei, Juni en Juli hieven de in komsten steeds op die van he>t vorig jaar terug, zoodat wij einde Augustus een nadeelig saldo van pl. m. 1150 te boeken hadden ,een en ander tengevol ge van de meer dan slechte weersge steldheid. Na Augustus begonnen de inkomsten van het vervoer weer te rij zen en mochten wij niet alleen het bovengenoemd nadeelig saldo dekken doch het jaar afsluiten met een meer dere bate uit de inkomsten van het j vervoer van ruim f 2000. Intusschen moet daar tegenover ge-1 steld worden dat wij meerdere expioi- tatie-uitgaven hadden. Het déraillement van een wagen op de Wilsonsbrug. waarbij deze wagen te water geraakte en brug en wagen aanzienlijke schade bekwamen, ver oorzaakte ons een schade vau ruim f 1500. welke schade mede de exploita- Uit de Omstreken. Heemstede. De mieilkslljter Wildschut kwam bedien tot de minder aangename ont dekking dat negen van zijn twaalf kippen, dood in het hok lagen; er wordt aan vergiftiging gedacht, een onderzoek wordt ingesteld. Bennebroek. Het getal kinderen dai zich heeft aangemeld om met 1 Mei a.s. tot de O. L. School te worden toegelaten, be draagt 30. Aan de echtgenoote van een mili cien dezer gemeente is nu voor de derde maal van wege het Rijk eene uitkeering gedaan. Binnenland. Hofbericht. Groothertogin Marie van Mecklenburg, Moeder van Prins Hendrik, wordt Za terdag 2 Mei op het Loo verwacht. Door de ruit. Een paard, ge spannen voor een grutterswagen der firma Leupen alhier, begon Woens dagavond hi de Ghoote Houtstraat te steigeren, met het gevolg, dat het dier met een zijner achterpoten over hetftrepen aandeel aan bestelgoederen is tie-rekening van dit jaar drukt. Om trent de aanleiding tot bedoeld onge val verkeeren wij steeds nog in twij fel. Zooveel is intusschen zeker, dat wij nóch aan het spoor nóch aan den te water geraakten wagen iets. zelfs het geringste niet. vermochten te ont dekken. wat middellijk of onmiddel lijk het déraillement kon veroorzaakt hebben. Wij zijn niet verre van de veronder stelling dat di^ ongeval zijn oorzaak heeft in de verregaande baldadigheid waarmede wij te kampen hebben en- welke zich onder meer uit in het neêrleggen van ijzeren voorwerpen in de rails, welke baldadigheid dies te gevaarlijker is, aangezien (leze voor werpen niet van de spoorstaven te on derscheiden zijn. Het goederenvervoer is met c-.a. f 1500 vooruit gegaan; het daarin be- lemoen deir wajjen geraakte, waar door het zich in een zeer moeilijke positie had gebracht Op drie pooten vervolgde het verschrikte dier nu zijn weg. doch niet lang, want eenige meters verderf reed de wagen tegen den trottoirband aan. en vloog het dier met zijn l.emoen in de groote winkelruit van het. magazijn van den heer Scheer in de Groote Houtstraat, waardoor een gat in de ruit kwam en deze geheel barstte. Door den schok en doordat het met één zijner pooten in een rooster trap te, viel het paard nu omver. Met veel moeite werd het daarna weder op de gering; dit laatste vervoer echter dekt zijn kosten. FINANCIEELS BESCHOUWINGEN. De balans-, winst- en verliesreke ning sluit met een winstsaldo vau 10.426,865. De directie acht. dit saldo niet vol doende om voor te stellen tot eene di- vidend-uitkeering over te gaan. doch meent in overweging te mogen geven het geheel voor afschrijving te be stemmen en wel f 2000 op het hoofd concessie en f. 8000 op het conto dienst dier Obligatieleening 1898. Het resteerende bedrag a 426.865 zou pooten geholpen. Maar nog' was doble directie wenschen te bestemmen maat der rampen niet vol want) als een gil't voor het Zieken- en Onder bij het opstaan, sloeg bet dteii met steuningsfonds voor het personeel, de lemoen als metéén slag de gehee-1 waarvoor bereids uit diverse baten, le groote ruit eruit, wat zulk een he-giften, etc, een fondsje van pi. m. vlg lawaai veroorzaakte, dat tal van nieuwsgierigen uit den omtrek kwa men aangehold. Een geluk mag het genoemd wor den, dat de verschillende stukken ruit niet naar buiten, doch naar binnen vielen, waardoor het paard geen uitwendige kwetsuren kreeg en dei veearts aLlee® eene verrekking van den achterpoot kon constateenen, waardoor het dier eenige dagen rust zal moeten houden. Het ongeval, dat in den beginne aan de familie Scheer eenigen schrik bezorgde, liep dus nog betrekkelijk goed af, temeer daar deze week in de etalagekast geen voorwerpen van waarde, zooals enkele weken geleden waren uitgestald, en de schade, lie- halve die van de ruit, derhalve niet groot is. f 13o0 is bijeengegaard. Een reglement voor het beheer van dit fonds is. in overleg met de vertegenwoordigers van ons personeel, in bewerking. E. N. E. T. Algemeen© vergadering van aan deelhouders op Woensdag 29 Aplril 19U3, ten 2 1/2 ure. in het Brongebouw te Haarlem. Vertegenwoordigd 20 aandeelen 20 stemmen. Punten van behandeling: lo Aanwijzing van 2 aandeelhou ders tot mede-onderteekening der po tuien der vergadering. Aangewezen vordeoi de heeren J. H. Kanu en W. Huygens. 2o. Behandeling der notulen der j vergadering van 14 Maart 1903, welke zonder opmerking worden goedge keurd. 3o. Uitbrengen van het jaarverslag. Balans, winst- en verlies-rekening worden zonder opmerkingen goedgc keurd overeenkomstig voorstel van commissarissen en directeur. 4o. Ycrkiezinv van een commissaris tetr vervanging van den heer J. A. G. van der Steur aftredend commissaris. De aftredende worclit met algemeen© stemmen herbenoemd. 5o. Benoeming van een directeur ter vervanging van den heer L. M. Barnet Lyon, aftredend directeur. De aftredende wordt herbenoemd. Schouwburg. Het Nedecrl. Tooneel was Woens dagavond nog eens hier gekomen met Frou Frou en (1 u s ook met mevrouw Mann-Bouwmeester. want wij kun nen ons voor- het Nederl. Tooneel dit stuk niet denkeu zonder deze actrice. En dat is maar gelukkig ook. want als een tooneelspeeUsfcervan minderen rang deze rol te zien gaf. zouden we ons moeilijk kunnen intieresseeren voor al die slappe wezens: Frou Frou, bedorven en lichtzinnig; haar vader in weerwil van zijn ja ren lichtzinnig; haar man zonder wilskracht, die aderhand quasi om de eer te redden den minnaar doodschiet; haar minnaar uit den aard' van de zaak ook lichtzinnig. Tegenover dit weeke quartet staat als karakter de zuster van Frou Frou Louise, iu hare krachtige eenzaam heid. Evenwel, het is nu wel? wat laat, om nog iets over het stuk te zeggen, 't is ai zoo oud. Ileel anders dan me vrouw Mann, die eeuwig jong blijft, en met succes jonge meisjesroben1 speelt wanneer een ander aan de mere noble" begint te denken, Dat zij in de hoog dramatische giedeelten biet meeste effect bereikte spreekt vanzelf bijvoorbeeld na het duel, als zij, naar haar stoel wankelend, zegt: ..o, als zijn moeder bij hem :s kan ik er natuurlijk niet bij wezen' en daarna in snikken uitbarst. De stervensscène in het laatste bedrijf was zeer mooi. Mevrouw Pauwelsvan Bi ene was een hoogst sympathieke Louise, de heen Tourniaire speelde den lucht- liartigen papa, zóó. dat er voortdu rend om hem gelachen werd en me- touw Poolman gaf een aardige tee- kening van de koele barones. De heer Chrispijn was de echtgenoot: in rijn manier van doen ligt iets haastigs, j De huwelijksfeesten aan het Hof yau SchauuuburgLippe. De laatste en voornaamste brui loftsgast, de Keizer, is aangekomen. Jammer voor duizenden, uit andere plaatsen overgekomen, dat het regen de. Op hoog bevel had geen officieel© ontvangst plaats; slechts de Vorst met enkele andere prinsen waren aan wezig. Het perron, en het station wa ren ge hie el afgezet, slechts de Pers was toegelaten. De Keizer rnet groot gevolg begroette hartelijk alle vorste lijke personen, dia natuurlijk den obeirsten Kriegsharra het militair eerbewijs brachten. Daarna stapte de Keizer vlug door het ontvangsalon naar het a la daumont bespannen rijtuig met 4 paarden en twee voor rijders, dat Z. AL besteeg met den Vorst en reed naar het Slot onder geestdriftige hoerahs dei' menigte. De Keizer za:ï heden op het Hofconcert verschijnen. In de groote feestzaal van het Re- sidenzschloss had gisterenavond we der een galaconcert plaats. De toilet ten waren zoo mogelijk nog fraaier dan vorige avonden, ter ©ere van de aanwezigheid des Keizers. Tegen 9 uur trad dei schitterende vorstelijke stoet binnen, waar inmldideJls 300 genoodigden zich hadden vereenigd. De Keizer geleidde onze Koningin aan den arm. Prins Hendrik Vorstin van Schaumburg Lippe. De Keizer was evenals prins Hen drik in de uniform van het eerste garde-regiment te voet. De groother tog van Saksen droeg de generaais- uniform van hetzelfde regiment, waartoe Z. K. H. gisteren door den Keizer werd benoemd. De Keizer en de Koningin droegen het ordelint van Oranje-Nassau. Prins Hendrik, de Vorst en vele andere vorstelijke personen droegen het lint van de orde van den Zwarten Adelaar. De Keizer nam plaats tusscbem de Koningin en de bruid. Door de hofkapel versterkt met be- Poeriag tot brandstichting. i werd meer gespaard, geen kracht was 7 J ..'tegen deze overstrooming te brengen Aan de Hoofdstraat te Joure zijn bij i ejl Wéldra gespoelde het water den twee winkeliers bij nacht gaatjes in de weg. Thans strekt het zich uit aan den spiegelruitep geboord en daardoor bran, linkeroevr der Mark noordelijk tot Ter- den.de lucifers geworpen, om zoodoen- j heijden en verder met breede terreinen de brand te stichten. Een- gordijn ge-1 westwaarts. raakte Ln brand doch het vuur doofde Oostelijk van den kunstweg ligt de oo, weer. zoodal, de pc** g-Jf geheel e stukken blank, vooral die Moe ren zijn thans één groote pias; verder geheel e wetlanden langs de vele vaar ten. die dezen polder doorsnijden, als de'kruisvaarten, terwijl ook verschil lende wegen 61' geheel, of gedeeltelijk ondier liepen. Maar van een geheele overstrooming. zooals rondom de Mark, is hier geen sprake. Wel dreig de er gevaar en bij een eventueel© doorbraak, zou geheel Teteringen over stroomd zijn geworden. Doch gisteren zijn honderden werklieden, zoowel uit Terheijden als uit Teteringen, als één man voor hun belangen opgekomen en hebben krachtig de handen aan 't werk geslagen. De burgemeesters en autoriteiten waren ter plaatse, waai' 't dreigde. De verschillende dijken zijn thans zeer versterkt geworden, Alles wat maar dienstig was. werd aangedra gen, karren zand. keien, takkenbos sen enz en dit alles werd aangewend tot versterking vooral van den Groe nen Dijk Zwartendijk. Moerdijk je. Maasdijkje, enz. Thans zijn .zoo geen ruw weer komt aanzetten, deze geïmproviseerde bedij Yalschheid. De heeren Vierhout Sleur-s, effecten, handelaren aan de Wijnhaven no. 31 te Rotterdam, hebben bij de politie al daar aangifte gedaan van de vermis sing van eenige couponbladen van 4 pet. Russische Zuid West Spoor obli- gatiëii, een reëele waarde van f (1000 vertegenwoordigende. Deze couponbla den waren aan genoemde firma per aangeteekenden brief uit Amsterdam toegezonden. Vermoed wordt, dat de kennisgeving van dezen aangeteekenden brief bij de firma Vierhout Sleurs uit de brieven bus is gestolen en dat de dader vervol gens door miiddei van vaLscliheid in ge schrifte zich in het bezit van den brief heeft gesteld. Dergelijke gevallen hebben zich in de laatste paar maanden meer voorgedaan. De uitvinder van het gas. Onder het eere-voorzitterschap van den Commissaris der Koningin iuburgen wel voldoende en is tenminste Limburg is in een dei* zalen van het t. gevaar voor den Vughtpold'&r ge stadhuis te-Maastricht een vergade-w©erd. ïoch is ook hier cle .scha^' ring gehouden van de commissie voor j zeeJ' sroot: c]0 grond is drassig, het de oprichting van een standbeeld tér wa^er korPt langs _m°lpi.ipen^ afzetten, gedachtenis aan Minckeler. gebo'en,(rrej." alles iol wat te Maastricht, en uitvinder van het lichtgas. Aan het oordeel der verga dering werd onderworpen een ont- wInHP"Sno?db^eld^ ,dat goedgekeurd weid, behoudens de aanvulling met eenige karakteristieke beelden waar uit de qualiteit van Minckeler als hoogleeraar en academielid te her kennen is. Het standbeeld zal een plaats vin- hSsfa MaScUegeU0Ver he' !lad- zit. Water in woningen is hier echter gelukkig nog niet voorgekomen. Kwytschelding van straf. De Koningin heeft kwijtschelding ver leend van de straf van ééne maand °-e- vangems, wegens verduistering, aan een reiziger in thee, te Rotterdam opge legd bij een in hooger beroep bevestigd RoXaar de Rembmk K Bezoek der Dnitsche vloot aan Nederland. Het Duilsche Noord- en Oostzee-eska- der, te zamen uitmakende een zeer aan zienlijk deel der Duitsehe oorlogsvloot, zal, allihanis naar het- „Dagblad" meldt, weldra een bezoek aan ons land bren gen. De havens Nieuwediep, Amsterdam en Rotterdam zullen in de eerste plaats worden bezocht. Daarna zal de vloot Antwerpen aandoen, Ongeluk. Te Hoorn had Woensdag een ongeluk plaats. Een zwaar beladen wagen weTd door 2 man van den hoogen dijk neer gelaten, De bestuurders konden den. wagen niet meer houden, waardoor twee personen die niet spoedig uitweken, onder het voertuig raakten. De één, een oude man uit Avenhorn, werd ernstig gewond, de andere Is er met eenige kwetsuren afgekomen. Beiden werden verbonden door dr. Pesman. Overreden. Nabij het station Horst-Sevenum is de echtgenoot© van den landbouwer A. Keijzers door een goederentrein overre den en gedood. „Moed, beleid en tronw1 De Vereeniging onder bovengenoem de zinspreuk, houdt heden haar 13de algemeeue j aarlij ksche vergade ring houden te 's Gravenhage, in het lokaal „Diligentia". Aan het op deze vergadering uitge bracht verslag ontleenen wij het volgende Ingevolge de aanvulling der in het Bestuur ontstane vacatures, zijn als bestuursleden opgetreden de heeren jhr. mr. J. W. G. Boreel -van. Hooge^ landen, van Haarlem. C. J. de Vriese, van Rotterdam, en jhr. C. H. A, van der Wijck, van 's-Gravenhage. Uit de afdeelingsvenslagen blijkt o.m. het volgende Vau. de afdeeling Amsterdam is de voorzitter de vice-admiraal P. Zegers Veeckens, overleden. Een opvolger is nog niet gekozen. De wegens vertrek naar Europa uit het bestuur der centrale afdeeling te Batavia getreden heeren W. Boetje en E. G. Taylor werden vervangen door de heeren Schluter en Knonouer terwijl als voorzitter optrad de heer A. J. J. Staal. Tevens blij let uit van daar ingeko men mededeeling. dat de ontvangsten daar geen gelijken tred houden met de uitgaven, zoodat op bijdragen uit Indië niet meer te rekenen valt. Verder worden nog verschillende bestuunsverordeningen medegedeeld, wat de plaatsing van ridders betreft. Door toedoen der vereeniging mocht een tweetal een aanstelling verkrij gen, de een hij het departement van Oorlog, de ander bij het provinciaal Archief te Assen. Uit de balans blijkt dat aan onder stand is uitgekeerd een bedrag van f 6789,55de rekening sluit met een batig saldo van f286.94. zijn met de verwaarloozing van dit stuk vaderlandse hen bodlem. (Tel.) Uit de Arbeiderswereld Hoog water. Door het hooge water op de Maas SersSS* taaien reeds water over de umkadius- zal gaan en (f™S™rBfa"00,Dina Vim "«a top In den Bernschen polder werkt het injks~stoomgemaal thans dag en kende krachten van elders, en metdoor om het polderwater op peil medewerking van Frans Naval (tenor) j10 houden. Edith Walker (alt), beiden "uit vveenen, werd ond'er leiding van den noikapelmeester prof. Sahla een uiU ge!ez*?n programma uitgevoerd. In de pauze steldse de Koningin jonkvrouwe Snoeck, aan den Keizer voor en de Prins zijn adjudant, jhr. Hooft Graafland1 en den kamerheer Von Engel. Met beiden onderhield de Keizer zich geruimen tijd'. Bijzonder hartelijk begroette 'le Keizer baron Grovestins en jhr. van Pabst. De Koningin begroette de hooge hofdignitarissen van het gevolg dies Keizers. Dinsdagnacht te half een hralc brand uit op de boerderij bewoond door L. van de Wildenberg te Gestel en Blaarthe-m. bij Eindhoven. In kor ten tijd stond het woonhuis met aan- hoorige stallen in volle vlam, zoodat aan redden niet te denken viel. Een groot gedeelte van het vee kwam in de vlammen om. Zekere W. V., die het nog waagde een geldkistje uit het brandende perceel te halen, bekwam daarbij zoodanige brandwonden aan armen en beenen, dat men voor zijn leven vreest Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. De verwoesting te Blaricum. De „Gooi- en Eemlander" schrijft o.a.: We kunnen met zekerheid mede- deelen, dat de uitgebreide instructie tot nu toe totaal geen itesultaat heeft gehad. Velen zijn reeds voor den rechter-commissaris als getuigen atepaard, maar wisten weinig of umus 0D uon 201aer totaal niets. JM aan dag jl. heeft die^of- J een bergplaatsje van hooi onder de Heden hebben wij. zegt de N.-Br.. onze verkenningstochten verder buiten de stad uitgebreid .doch zij zijn er niet minder interessant door geworden Eerst togen we naar de Hooge brug. circa een half uur van Breda gelegen, aan den kunstweg BredaTerheijden. Even voorbij den Crogtdijk wordt die westelijke zijde van den weg overal bespoeld. Het geheele terrein daar staat blank. De verschillende hagen hier en daar komen, evenals de draai- boomen voor de dammen der verschil lende 'velden, even hoven de water oppervlakte uitsteken. Er woei een lichte bries en uit die verte komen de golfjes met hun door (le zon gehelmde kopjes aanrollen en breken zich tegen den kunstweg. Als een eenzaam verlaten eiland ligt in de verte het hooger gelegen Speelhuis. Een schuur, die aan de noordhelling staat, is voor een gedeelte door 't wa ter bespoeld. Eveneens staat de weste lijke helft van den Crogtdijk ondier water. Van dezen dijk gaande naar de Hooge brug zagen we de aan den linker kant van den weg staande huisjes, voor d'e helft in 't water. Althans op de erfjes en rondom en in de daar op gebouwde schuurtjes. Aan gene zijde dJer Mark zagen we het witte gebouw van den achtersten Emer en een boschachtig en dus hoo ger gelegen stuk land gelegen, droef afsteken bij die eindelooze water vlakte. In dien omtrek staan op 't lagere terrein woningen, wier ongelukkige bewoners eveneens overvallen zijn door den niet te keeren vijand. Ook die stumperds wonen thans op dón zolder. ficier van justitie, vergezeld van den reek ter-commissaris, weder een be zoek gebracht aan onze gemeente, en vier. personen gehoord, die even vel ook al geen licht konden verschaf fen. M., die al3 dader was aangewezen, schijnt volkomen onschuldig te zijn. pannen. Daar huist thans dat gezin met de weinige levende have. die zij bezaten, een geit en een varken. Reeds de geheele vorige week was die waterstand in de vaarten en slooten daar zeer hoog geweest, doch Zondag kwam het water in groote massa's af-1 zetten .geen plekje op de weilanden Een ontgiiiriing8inaatsehappij. Men schrijft ons: De oude heerlijkheid Westerwolde zal mettertijd van de „levenwekken de" kanalen niet zóó profiteeren, als men het voorgesteld heeft, zoo ook, als noodig zax zijn voor de vele Wes- terwolders, om de waterschapslasten in de toekomst te kunnen betalten, als niet aan landverlegging wordt gé- daan. Door verkoopen, door ruilen hebben enkelen iets verkregen, maar men stuitte daarbij ook op groote bezwaren. De ligging van het land, behoorende aan die verschillende eigenaars, is allerongelukkigst, zoo dat niemands bezittingen eigenlijk 'n mooi geheel vormen. Men heeft percee- len, dlio enkele duizenden meters lang en maar enkele meters breed zijn. Commentaar is hier totaal over bodig. Met zulke perceelen is eigen lijk niets aan te vangen. Een spoor wegman zou er nog wat mee kunnen: hij kon gebruik gaan maken van een lorrie. Op enkele uitzonderingen na zijn de breedten niet breed/er dan 18 tot 24 meter, zoodat voor Westerwol de de meest gewenschte toestand alle landerijen in één geheel, bijv. een groot vierkant te hebben liggen, en dan de boerderij in het midden voor de bezitters en gebruikers op een utopie gelijkt. Algemeen© land- verlegging is daartoe noodig. Er wordt reeds op aangestuurd. Met dit eene noodige voorloopig voor oogen, etn in aansluiting daarmee, heeft de heer B. L. Tijdens, de vader van de kanailisatileplannen, welke nu staan uitgevoerd te worden, reeds in uitzicht gesteld, dat hij zooveel mogelijk de oprichting van eene ont- ginningsmaatlschappij zal bevorde ren. Verwacht mag hierbij worden, dat hij door velen trouw ter zijde ge staan zal worden. De voorzitter dier kanalisatieveifeeniging heeft zijne getrouwen van Jever ook; hij heeft, als zoodanig, nog gezag, en, wat ook van belang is, veel werkkracht. Zoo'n ontginningsmaatschappij zal veel te doen vinden. Met hoofdkana len, zooals ze geprojecteerd zijn, al léén. komt men er niet. De Maat schappij moet wijken laten graven, voorts de velden laten behakken enz., opdat ze in cultuur zullen kunnen ge bracht worden. Op groote schaal, door stoommachines, zooals er enkele al in gebruik zijn, kan ze het veen laten verwerken. Grondstof, voor brandstof, van uitstekemdte kwaliteit, is voorhan den. Ook zorge de Maatschappij voor het bekalkeri der nieuwe gronden enz. De heer Tijdens stelt zich voor. dat de ontgin.ningsmaatschappij de ren ten van het benoodigd'e kapitaal, o. a. in den vorm van vaste huren, terug zou kunnen vragen. Moge de Heer lijkheid nu spoedig uit der eeuwen slaap gewekt worden. Het moet uit i BINNENLAND. Van de agenda voor de 37e jaar- lijksche bondsvergadering van den Alg. Ned. Typografenbond vermelden we die navolgende belangrijkste voor stellen. Van de afdeeling Delft een voor stel: De Bond sluit zich weder aan bij het landelijk comité voor Algemeen Kiesrecht. In de toelichting wordt gezegd: „Nu de verschillende vakorganisaties in Nederland teekenen van leven begin nen te geven is de regeering en de be zittende klasse direct erbij om te trachten deze vereenigingen het sta ken te neletten door een wet in 't le ven te io.epen, die den strijd der ar beiders den kop indrukt. Daarom, arbeiders, laat uwe poli tieke rechten niet ongebruikt, daar uwe tegenstanders ze tegen u wel zul len gebruiken, om u nog meer te drukken. Arbeiders, gij moet u poli tiek en economisch vrijveohten. dus werkt met ons voor algemeen kiQg- recht ,daar dit een eerste eisch is, val len wij niet aan de willekeur der re geering overgeleverd worden. IJver dus krachtig met ons ter ver krijging van het voor ons allen hoog- noodig algemeen kiesrecht. Betreffende de contributie stelt het hoofdbestuur voor: de afdee-lingen zijn verplicht zooveel maal 10 of 12 cent te betalen aan contributie als men le den telt. ongezien of er zieken of werkloozen zijn. Enkele voorstellen zijn ingekomen tot, contributie-verlaging en van de afd. Dordrecht en Haarlem' tot af schaffing van contributiezegels. Een voorstel is ingekomen om één Bond in het leven te roepen, die alle gvaphische vakken zal omsluiten; dat de bond zich afscheid© van het Natio naal Arbeidssecretariaat, en twee voorstellen om zich af te scheiden van het internationaal boekdrukkers-secre tariaat. De slagersgezellenvereenciiging te Gro ningen besloot gisterenavond met op ©en na algemeen© stemmen (64) voor taan niet langer dan tot 10 uur des Zondagsmorgens te werken. Zondag half elf wordt appèl gehouden. Uit Amsterdam mel'dt men: Het scheidsgerecht heeft gisteren nog 35 vonnissen geconcludeerd. 1 15 gevallen werd tot ontslag giecon cludeei'd. in 8 gevallen tot schorsing en in 12 gevallen tot vrijspraak. Er moeten na nog slechts 4 gevallen aden onderzocht. Uit Alkmaan schrijft men: Hlet uitgaan diejr sigarenfabriek, waan nieuwe sigarenmakers in diens genomen zijn, veroorzaakte) gister avond een volksoploop. Degenen die werken, werden begeleid door de po litie en gevolgd door de stakers met tal van nieuwsgierigen en die straat jeugd. Ten slotte drong men bij het politiebureau gekomen, zoodanig op, dat het blijkbaar wenscheüijk wter geoordeeld een der nieuwelingen het bureau te doen ingaan, vanwaar hij langs een zijuitgang, onder geleide der politie, huiswaarts is gebracht. I-Iet bleef den geheelen avond rumoe rig, doch de orele is niet gestoord. Er zijn 32 sigarenmakers, die staken, waarvan er 19 onvoorwaardelijk ont slagen zijn. De fabrikanten handha ven hun eisch voor hen, die ,nen eventueel weer aan wil nemen, dat dezen het lidmaatschap van den Bond moeten opzeggen, waartegen de meesten echter bezwaar maken. Gisteravond vergaderde het bestuur der afdieeling met het hoofdbestuur van den Bond. ter bespreking van den toestand. De Vereeniging van fabrikanten weigerde een onder houd met het bestuur der afdeeling zoowel als met den Algemeenen Be stuurd ersbond. Rechtzaken. Yalsche mailt. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond in hooger beroep terecht Pieter. van Breemen, die bij vonnis van den löen Maart 11., door de rechtbank al daar, wegens het in voorraad hebben van valsche munt, tot 5 jaar gevan genisstraf werd veroordeeld. Er werd thans nog éen getuige b. décharge in deze zaak gehoord. Een juffrouw, die kon verklaren dat Jan en Hendrik Spek kers eens in haar tegenwoordigheid tot haar vader had den gezegd: ,.dat ze van Breemen eens een poetis zouden bakken enjiem in de gevangenis zouden helpen." Bekl.'s verdediging berustte ook nu voornamelijk daarop, dat hij de val sche rijksdaalders slechts „als curio siteit" hij zich had, hetgeen den pre sident Mr. Op ten Noort, de vraag ontlokte, of hij dan ook de 20 Rijks daalders, die in zijn huis gevonden zijn, daar als curiositeit bewaarde. Beklaagde zegt verder dat alles het werk is van Jan Spekkers c.s., welke hij het „uitvaagsel der maatschappij" noemt. Hem wordt opgemerkt, dat hij zich toch bij voorkeur onder dat uitvaag sel bewoog en een vaste klant was bij Luc Kroes in de Nes waar alle dier ven van Amsterdam bijeen kwamen.' Het O. M., waargenomen door den advocaatgeneraal mr. baron Baud, wees er op dat waar bekl. er prijs op gesteld heeft zich in zijn dage- lijksch leven te omringen" van men- schen als Spekkers, Bouquet en „de Koubeitel", hij ook bezwaarlijk an ders kan verlangen dan dat deze men- sc'hen als getuigen in zijn zaak ge hoord zouden worden, al geeft hij nu ook op hen af. Verder wijet spr. er op dat reeds in 1901 op bekl. 2 valsche rijksdaalders gevonden werden er was toen echter geen voldoende bewijs voor vervol ging. Opmerkelijk is dat de thans tn zijn huis gevonden rijksdaalders de zelfde eigenschappen vertoone.n als die van 1901. Bij al die muntstuk ken toch is het randschrift niet inge slagen, zooals dat bij andere valsche munten, steeds het geval is. maai- in gegoten. Ten slotte vroeg spr., na de ver schillende getuigenverklaringen in 't kort nagegaan te hebben, bevestiging van het vonnis der rechtbank.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2