Kerk en School. UH liet thans verschenen jaarverslag over 1902 van de christelijk philanthropiscbe in richtingen te Doetlnchem, bedoelende de op leiding van Jongelingen tot predikanten in de Ned. Herv. kerk, blijkt, dat in dal jaai 19 kweekelingen hun proponents-examen heb ben afgelegd, die reeds bijna allen zijn ge plaatst. Ook de voorloopige opleiding is steeds met vrucht -werkzaam. Zij bepaalt zich tor het opnemen van 10 hoogstens 12 kweekelin gen, en zij wil het blijven doen, want zijn alle' plaatsen bezet, dan heeft zij nog even eens reden van bestaan. Het getal gymna siasten en studenten blijft dan om de hon derd. Voor de inrichtingen chr. scholen, armen zorg enz. bedroegen de ontvangsten f 77,136.53, de uitgaven 79,195,23, nadeelig slot f 2058.70. Door het provinciaal kerkbestuur van Drenthe zijn heden tot de evangeliebediening in de Ned. Iierv. kerk toegelaten de heeren j. Goslinga en G. Samplonlus, candldatenin dé godgeleerdheid aan de hoogeschool te Groningen. (P. D. C.) Ned. Herr. Kerk. Beroepen te Schelllukhout (N.-H.) ds. E. Groenveld te IJzendijke. Gerei'. Kerk. Beroepen te Murmerwoude de heer T. Alge- ra, caud. te Exmorra. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de Plant en Dierkunde op proefschrift: „Embryolo gische onderzoekingen" l. Bijdrage tot de placentatle van Erinaceus Europaeus, 2- The- oretlscho beschouwingen over Embryonale organen, de heer A. J. Resink, geb. te Djoc- jacarta. Utrecht. Theor. geneesk. 2: J. N. Bongart v. d. Grient. Groningen. Geslaagd F. Bergenia voor het theoretisch apothekersexamen. Leger en Vloot. Den 2Gsten Mei e. k. vertrekt van Amster dam per stoomschip Prins Hendrik een de tachement suppletietroepen, sterk 3 onder officieren en 40 minderen. Het bevel is op gedragen aan den Ie luit.-kwartiermeester T. Camerling, tot medegeleider is aangewe zen de 2-luit. der inf. P. Siebelhoff. Het de tachement is bestemd voor Batavia. Men meldt ons uit Den Haag: Woensdagmiddag kwamen op de plaats van de Oranjekazerne alhier bijeen de officieren van het regiment grenadiers en jagers, ten einde afscheid te nemen van de hoofd- en verdere officieren van dat regiment, begre pen in de Jongste pensionneeringen of over plaatsingen in hoogeren rang bij een ander regiment- Bij deze gelegenheid werd door den kolo nel-commandant, jhr. van der Goes, een har telijk en waardeerend woord tot de vertrek- lcenden gericht, terwijl hij op de borst van den met rang van kolonel gepensionneerden luitenant-kolonel Wenniger bevestigde hei officierskruis van do Oranje-Nassau-orde, dien hoofdofficier dezer dagen verleend. (N. R. Ct.) Faillissementen. Uitgesproken: Maastricht, 23 April. Jan Mathijs Heldt, winkelier en zadelmaker, te Beek. Rechter commissaris: mr. van Rijckcvorsel. 's-Gravenliage, 28 April. H. J. van Keulen, koopman te 's-Gravcnhage, Rechter-commls- A. E. Croockewit. L. L. Martijn, meubelmaker en koopman te 's-Gravenhage, Rechter-commis- saris: Jhr. mr. R. O. van Holthe tot Echten. H. van Es, vroeger slijter te Leiden, thans timmerman, te 's-Gravenhage. Rech- T-commissarls: mr. A. E. Croockewit. Haarlem, 28 April. H. van Waveren PHzn., bloemkweeker, te Hillegom. Rechter-commis- sarls: jhr. mr. R. de Marees van Swlnderen. Jan Molenaar, schilder, te Aalsmeer. Rechter-commissarls: jhr. mr. R. de Marees an Swindercii'. AmsterdapL 27 April. Gerson Blok, koop man in aardappelen en fruit, te Amsterdam. Rechter-commlssaris mr. F. A. Eggers. 22 April. lo. W. C. Kooper, 2o. Ernst Johan Becker, aannemers, beiden wonende te Amsterdam. Rechter-commlssaris: mr. Eggers. Geöindigd: Naamlooze vennootschap „Nederlandsche Meubelfabriek", te Amsterdam: Johannes v. Filhurg, van beroep loodgieter en metselaar, te 's-Gravenhage; Leon Willems, koopman ln steenkolen te Maastricht. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 April, 7 u. voorin.. Dungeness. Het stoomschip Koning Willem II vertrok April van Batavia naar Amsterdam. liet stoomschip Koningin Wilhelmina, v: Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 April van Suez. Het stoomschip Ixlon arriveerde 28 April van Batavia te Amsterdam. Het dubbelschroefstoomschlp Rijndam, van de Holland-Amerika Lijn, vertrok 29 April van New-york naar Rotterdam met 4558 vn. margarine en 400 vn. reuzel, Vervolg Stadsnieuws Bij beschikking van den minister van oor log is de lsto luitenant-adjudant bij het 4e regiment infanterie, jhr. J. C. A. van Haef- ten, op zijn verzoek, met ingang van 16 Mei 1903, voor den tijd van een jaar, op non- activiteit geplaatst zonder bezwaar der schat kist. Te Nijmegen is overleden de gep. luite nant-generaal T. M. B .ridder Alewijn, ad judant b. d. van H. M. de Koningin. De bij het 7e reg. inf. benoemde majoors H, Meijboom en J. F. N. van Bunge komen te Amsterdam in garnizoen en worden belast resp. met het bevel over het 3e en 4e bat. De bij het 6e reg. inf, benoemde majoors R. H. Luber en F. G. J. Bosschart komen te Breda in garnizoen en worden belast met het bevel resp. over bet le bataljon en het depot. Bij het 7e reg. inf. wordt de luit.-kolonel F, Baak belast met het bevel over het depot, terwijl dc nieuwbenoemdo majoor W. A. E. Mansfeldt zal optreden als commt. voor het le bat. van het korps te Hoorn. De luit.-kol. C. A. Prins, commt. der le divisie Kon. maréchaussée te 's-Hertogen- bosch, zal binnenkort het leger met pensioen verlaten. Aan het examen voor de Hoogere Krijgs school hebben voldaan de le luitenants: C. F. Muschart. H. Z. A. van de Roemer, G. B. Noothoven van Goor eu ,J. P. J, Verberne, allen van het reg. gren. en jagers; H. A. A. Sinnigen van het 2e, A. A. den Hoed en C. Koning, beiden van het 4e reg. inf.: G. Voge laar van het le. ,T. Irish Stephenson van het 2e en C. M. G. P. Couvée, adj. van het 3e reg. veld-art. De sergeant-tamboer Snel van het 7e re giment infanterie is aangesteld tot sergeant- majoor-titulair-tamboer. Voor zoover wij we ten, is dit de eenlge titularis in ons land. De vroegere tamboer-majoors, die zulk een kranig effect voor den troep maakten, zijn afgeschaft eu vervangen door een sergeant- tamboer, wiens eemg distinctief bestaat in de gouden schouderbedekkingen. Ook de heer Snel zal zijn tegenwoordige uniform behou den on alleen zijn nieuwen naam ontleenen aan de strepen. (Hbld.) Bij liet 4e reg. inf, wordt de luit.-kol. D F. H. I-Ielbach, thans commt. van het 2e bat., belast met het bevel over het depot, terwijl de nieuwbenoemde majoor A. W. Noorduijn commt. wordt van het 2e bataljon, beiden te Lelden. Bij het reg. gren. en Jagers zal de liiit.-ko- lonel D. L. Hoogkamer worden belast met het bevel over het depot bataljon en de ma joor J. van Voorthuijsen met het bevel over het vesting-bataljon. De bij bet 4e reg. vesting-art. benoemde luit.-kolonel J. A. D, de Tremery komt te Gravenhago in garnizoen; de majoor jhr. C. van der Does do Blje, als commt. van het korps pantserfort-art. te Haarlem. De majoor der huzaren J. V. Westenberg, toegevoegd aan den inspecteur van dat wa pen, blijft to 's-Gravenhage in garnizoen, terwijl do majoor der art. H. Oolgaardt. toe gevoegd aan den inspecteur van dat wapen, van Breda naar 's-G'ravenhage wordt over geplaatst. De bij bet 8e reg. inf. benoemde luit.-kolo- nel L. W. van lloek, blijft te Arnhem ln garnizoen; de luit.-kol. van het le reg. veld- art. J. H. Knel blijft in zijn nieuwen rang directeur van het remonte-depot te Milligen. Letteren en Kunst, Heden verscheen, no. 27 van het „Weekblad voor den Boekdrukker", uitgave onzer nootschap. Het blad, dat thans in zijn der den Jaargang is, heeft zich in dien betrek kelijk Korten tijd bij alle boekdrukkers, zoo wel patroons als gezellen populair weten te maken, door zijn degelijken, vakkundigen inhoud en uitstekende gelegenheid voorvraag en aanbod van werklieden. Dit weekblad, dat aanvankelijk in 8 pagina's, op ordinair pa pier en met een gering aantal advertenties verscheen bevat in dit nummer reeds 12 pa gina's, is op goed papier zorgvuldig gedrukt en geeft in zijn advertentie-gedeelte een over zicht van alles wat in binnen- en buitenland op typografisch gebied wordt aangeboden Daar do abonnementsprijs slechts t 1 per Jaar bedraagt is de lezing voor iedereen ten zeerste aan te bevelen. Na de Staking. To,t dusver is bij het Landelijk Comi té tot oindieirstemiirug van de slachtoffers inigekomerii f 10.433.86. Henriet te Roland! Holst schrijft in ,,Het Volk" ©en woordi lot opbeuring-. Over het laatste bedrijf van het Comité van Verweer, dat den 6en April begon, zegt zij: Toen de vakbonden, haastig opge roepen, weer bijeenkwamen, was de strijd in het parlement al begonnen. Tijd tot overleg ontbrak, nu was geen terugtocht meer mogelijk, maar alleen een capitulatie (overgaaf). Men moest openlijk erkennen te zwak te zijn voor zulk een worsteling, naar huis gaan en zich laten ontrechten. Tot deze moeilijke overwinning op zich zeivan bezat de Nederlandsche arbeidersbe weging niet de noodige zelfbeheer- sching en discipline. Zij klampte zich vast aan de eenmaal gebleken sterkte der spoorwegorganisatie, zij weigerde te galooven. diat die. niet meer be stond. zij joeg deze dapperen en de transport-arbeiders in den strijd, zon der zich de gevolgen bewust te zijn. Als de Spartanen van Leonidas, zijn de spoor wegmannen, den toegang tot de rechten der arbeiders verdedi gend, tot den laatsten man gevallen. Gelijk dat offer in de grijze oudheid, zal ook liet hunne niet vergeefs zijn gebracht. Het waarschuwt de vijan den der arbeiders, tot welke wanho pige daden een politiek rechteloos proletariaat besluit, wanneer men heit wil knevelen. En de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel is als- een doode. waarover iedere regeering heen moet stappen, hier en in het buitenland, die een aan slag op de rechten der arbeiders wil begaan. De Opr. H. Ct. meldde dat de be stuursvergadering der verschillende spoorwegv erg.enïging enaange slo ten bij de Algemeen© Nederlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegper soneel, met meerderheid van stem men besloten had deze vereeniging te ontbinden. De Tel. zegt te kunnen mededeelen, diat omtrent eene ontbinding der ver eeniging nog geen besluit is genomen. De afdeeling Eist en Omstreken der Ned, Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel is ontbonden verklaard. Alle leden, ruim 5U, hebben het lid maatschap opgezegd: Op initiatief van mevrouw Roland Holst heeft zich Woensdagavond te Amsterdam eene commissie gevormd die met alle kracht op hare wijze zal werken tot het inzamelen van geld voor d© ontslagen werklieden in alle vakken. Onder anderen moet het plan bestaan zoo spoedig mogelijk een fancy-fair" te organiseeren. waarvan de netto-opbrengst voor de werkloozen zal komen. De afdeding Arnhem der S. D. A. P. heetf besloten, aan het partijbestuur in overweging te geven de oprichting e ene r ar b e i der s-1 ©v ens ver zek eringm aat- sc-happij. waardoor het misschien mo gelijk zou zijn tal van ontslagen spoor weg beambteiL aan betrekkingen te helpen. De „Joodsche Courant" vestigt de aandacht op de geheel afzonderlijke houding, die de vakorganisatie van Joodsche werklieden ..Bet-balei' te Amsterdam inzake de stakingswetten heeft aangenomen. „Bet-Salel" heeft na de indiening van. het eerst© ontwerp der strafwet novelle een adres aan dl© Tweede Ka mer der Staten-Generaal gezonden, waarin het de verwerping van dat ontwerp verzocht. Na de. intrekking door de Regeering van art. 284bis van het ontwerp heeft „Bet-Salet", welks oppositie vooral tegen dit artikel was gericht, gezwegen. Toen kwam de ..algemeene" werkstaking, voorafge gaan door die der spoormenschen en die der bakkers. Hier had men nu te doen met het type van een politieke staking, een revolutionnair middel om op de wettige Regeering des lands invloed uit te oefenen. En dadelijk verhief de Joodsche werklieden-ver eeniging .tegen dat middel haar stem. Zij waarschuwde de arbeiders aan deze staking niet mede te doen, niet tegenstaande zij tegen het streven der Regecring, om stakende werklieden te zeer in hun verweer te belemmeren, geageerd had." De „Joodsche Courant" prijst de Joodsche arbeiders 'om deze houding, hoewel zij liever had gezien, dat na wijziging van het ontwerp ..Bet-Sa lel" had verklaard, dat het bezwaar was vervallen. ITT A. "S. 'ih de bestuursvacature, ont staan door het periodiek aftreden van den heer S. Reiniaida als bestuurslid is gekozen, de heer J. Willemse. Het comité van voorbereiding voor het eiiigen gebouw is thans ontbonden en gekozen een comité van beheer, bestaan de uit de heeren W. Koppen, voor den inwendigen dienst, J. Geriutsz voor on derhoud van gebouw en meubilair en D. J. Buys voor finantiën.. Van weg© het H. A S. is het volgende manifest verspreid: VIERING VAN DEN EERSTEN MEIDAG ten bate der slachtoffers in de groote zaai van St. Bavo, Smedestraat. Om zooveel mogelijk onkosten te be spare^ zijn geen sprekers van buitenaf uitgenoodilgd. Daarentegen is gezorgd voor een zeer afwisselend programma van koor en solozang, viool, piano enz., gevolgd door de opvoering van een pakkend co- medjiestukje van Heyermans, ten fcoo- neele gebracht door een- aantal geoefen de spelers. De geiheele opbrengst is voor de uit gestotenen. Entrée 10 cents. Aanvang te 8 uur precies. Opening der zaal te half 8. Na afloop der voorstelling in St. Ba vo gezellige bijeenkomst in het eigen gebouw van het H. A. S., Smedestraat 43, dat op 1 Mei. te twaalf uur voor het publiek wordt opengesteld. MOTIE. De ledenvergadering van het Haar- l'emsch Arbeiders Secretariaat gehou den op 28 April 1903, gehoord de bespre kingen, spreekt de wenschelijkheid uit, dat de arbeiders op 1 Mei dit jaar den arbeid niet neerleggen, om te beter in staat te zijn de slachtoffers der alge meene werkstaking te steunen. Deelden wij mede, dat voorgesteld was bier-verkoop toe te laten, thans kunnen wij daaraan toevoegen, dat dit voorstel is aangenomen, doch elk jaar een ver plicht referendum over bierverkoop uit spraak zal moeten doen. Vrijdagavond te zeven uur wordt het gebouw in een gedelegeerden vergade ring officieel geopend. Remomstr. Geref. Gemeente. Woensdagavond werd in d© Kerk de algemeene ledenvergadering der Remonstrantsch Gereformeerde Ge meente gehouden. Behalve1 de1 meer huishoudelijke za ken kwam aan de orde verkiezing van 2 bestuursleden wegens het pe riodiek aftreden van de hoeren L. de Fouw en Mr. H. Ph. 't Hooft. Met groot© meerderheid van stem men werden beid© heeren tot be stuursleden herkozen. Uit. d© door den secretaris en den penningmeester uitgebrachte jaarver slagen bleek dat het aantal leden be langrijk was toegenomen, en dat de finantieeie toestand der Gemeente be vredigend genoemd mag worden. Ten slotte werd nog aangenomen t Bestuursvoorstel om 't huish. regle ment aan te vullen roet art. Sb'is, lui dende „In den regel wordt uit de diaconale kas aan niemand onder stand verleend, die niet minstens éen jaar als lid der gemeente is ingeschre ven geweest." Gaarne vestigen wij d© aandacht op het concert, te g,even door het orkest onder leiding van den heer Joh. Steenman, 2 Mei a.s. in de concertzaal van „De Kroon". Dit orkest bestaat uit 13 eefiste en 13 tweede violen. 6 alten, 6 cellen en 1 contrabas, 1 fluit. 1 orgel en 2- pia no's. Het batig saldo wordt aan de. vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen" overhandigd. Wij wenschen dit concert zoowel artistiek als financieel, een gr or succes. Ten gehoore wordt gebracht de 2de Symphonic van Beethoven (de twee eerste deelen), Prélude du dé- luige 'voor orkest met viool solo, voor dragen door Mej. H. 't Hooft, Je Symphouie van Haydn, waarin de concertmeesteres Mej. C. d:e Clerq van Weel, de viool-solo (variatie 'n het Andante) zal spelen. Verder: Bal- Lide et Polonaise van Vieuxtemps, Vioolsolo door den heer- W. H. Boek wijt met orkestbegeleiding en tot slot de Marche Militaire van Schubert. Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland alhier aanbesteed: Het onderhouden en vernieuwen van het verfwerk van de ge bouwen, behoorende tot de visschersha- ven te IJ mui.den, -gedurende d-e jaren 1903 en 1904. Raming 2800 in de 2 jaren. Ingekomen waren 21 biljetten-. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer S. Goldsteen te Haarlem, voor f 2400. Schouwburg. We wijzen met genoegen op de voorstelling van het Ghetto-drama „Dertig Zilverlingen", van A. van Sprinkhuyzen, dat overal elders en ook hier bij eerste opvoe ring zooveel succes heeft gehad. i Het :is een stuk van spanning ©n mooie teekening van het Ghetto. Men zal goed doen deze opvoering te gaan bijwonen. 1 Mei-dag. Vrijdagmiddag te 12 uur zal vanwege het P. A S. in het gebouw St. Bavo een© openbare vergadering worden gehouden en om 8| uur eene in de groote zaal der Vereeniging. •Als sprekers tredlen op de heeren Reens en van Schermerhoxn. mede-arbeidster te ontvreemden, vorder, de het 7 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Lieftinck' pleitte vrijspraak. In zijn pleidooi wees hij .er op, dat op held. d'e uitdrukking „laaghartig" niet van toepassing is, maar dat bekl. veel meer medelijden- verdient, omdat hij een man is van zulke weinig .geestelijke ont wikkeling, dat het weruschelijk was, dat hij waren daarvoor gestichten daarin werd .geplaatst. Voorts achtte pleiter niet bewezen, dat het feit op 31 Maart had plaats gevon den. 1-Iet kan evengoed op 1 April ge schied zijn. Het bewijs achtte pleiter bovendien zeer zwak, omdat het heel wel mogelijk is dat bekl. van een hem onbekend man de kleeren gekocht heeft. Nog wees de verdediger er op, dat bekl. -grondwer ker is en dat mocht de -rechtbank het geen pleiter niet geloofde bekl. tot 7 maanden gevangenisstraf veroordeelen, hij eerst met November uit de gevan genis zou komen, en dus juist in een tijd, dat hij igeen werk zal kunnen vin den. Ook met het oog hierop vroeg spr. eene lichte gevangenisstraf voor bekl., tenzij dat de rechtbank hem vrijsprak als zijnde het bewijs niet geleverd. De subst. off. van antwoord dienende, zeide, dat hij aan het laatste bezwaar van den verdediger wel kon tegemoet komen, en wijzigde zijn requisitoir der halve tot één jaar in plaats van 7 maanden. Zoo iets had de verdediger nog nim mer bijgewoond. Dat waar hij verzach tende omstandigheden pleitte, het O. M. zonder dat er verzwarende feiten bij waren gekomen, zijn eisch ging vgrhoo- gen. Met kracht kwam pleiter dan ook tegen een dergelijke verhooging van eisch op, maar tevens zag hij thans met nog meer vertrouwen de vrijspraak van de rechtbank tegemoet-, omdat uit de wijziging van den eisch bleek, dat het O. M. zich ook nog geen vast oordeel over de aan bekl. op te leggen straf had -gevormd. B el e e di g in g. Vervolgens had zich te verantwoor den Martinus Schots, 'koopman en makelaar, wonende te Krommenie, terzake dat hij op of omstreeks 1 April 1903 als schrijver en inzender van een ingezonden stuk in het Weekblad voor Krommenie en Om streken opzettelijk den Burgemeester van Krommenie, J. Ch. P. Mossel, heeft beleedigd' door in dat ingezon den stuk den Burgemeester voor te stellen als een ambtenaar, due zich niet ontziet de waarheid te kort doen en met wien hef. gevaarlijk is te spreken zonder getuigen, vooral dooi de geloofwaardigheid1 zijner verkla ringen op grond van zijn ambtseed en als een chef. die geen gehooil ver leent aan klachten over ©en zijner politiebeambten. De burgemeester, de heer Mossel, als getuige gehoord, -verklaart, dat door'de woorden van het ingezonden -tuk hij zijne positie verzwakt acht, en hij zich door verschillende uit drukkingen van het stuk beleedigd Vindt, vooral door de uitdrukking: „Nu moet u weten lezers, enz." Bij het venhoor der getuigen brengt d© verdediger tea* sprake ©en rapport van het raadslid Verwer. Twee getuigen h décharge verkla ren d'at uitdrukkingen, die in het rapport genoemd zijn en die door burgemeester- voor onwaar verklaard zijn, wèl waar zijn* Deze verklaring moest dienen om te doen zien, dat liet niet gewenscht was zonder getuigen met den Burge meester te spreken. De president acht deze zaak echter geheel op zichzelf staand en niet in verband met de ten laste gelegde be leediging. Verder verklaren de getui gen h décharge, dat er in de gemeen te Krommenie veel wordt getwist en dat de burgemeester veel in die "'wis ten betrokken is. Beklaagde deelt mede, dat het zijne bedoeling niet geweest is den burge meester te beleedigen, maar wel om zichzelf te verdedigen. Het O. M., er op wijzende, dat eene geldboete voor beklaagde niets uit werkt,: vordert 1 dag gevangenisstraf. Mr. Z. van den Berg, de verdedi ger, schetst een idyllische plattelands gemeente met een moded-burgemees- ter, een vriend van zijn gemeentena- ren. Zulk een burgemeester heeft Krommenie niet. In die gemeente wordt veel getwist en de burgemees ter stelt zich veel te veel partij bi"1 allerlei twisten in Krommenie. De verdediger is van meening dat het artikel in het Weekblad voor Krom me nie niets beleedigends bevat. Als raadslid van Amsterdam noemj spreker ook wel eens onwaar, wat een ander meent dat waar is. Mocht de rechtbank iets schuldigs vinden in het artikel van beklaagde dan zal, meent de verdediger, hij gr noeg gestraft zal zijn met een geringe geldboete. Verduistering. Tegen II. Ceelen alhier werd w< gens verduistering 2 maanden gevan genisstraf gevorderd. Cursuslessen. Den 4en Mei a.s. zullen de cursuslessen voor d« nieuw ingeschreven leerlingen van de Ambachtsschool aanvangen, des morgens ten. 8 ure. Gevonden, voorwerpen Een portemonnaie met geld', een stukje zoolleer. Een boer uit Haarl.lie werd bekeurd omdat hij reed met honden, die niet van een muilkorf voorzien waren. P r o t e st an t e n-hon d. In de Woens dagavond gehouden vergadering der afd. Haarlem van den Ned. Protestantenbond werd de begrooting voor het voJgende jaar in ontvangsten en uitgaven goed gekeurd. Voorts werden de verslagen der com- mlssiën uitgebracht, waaruit bleek dat de commlssiën alle uitstekend werken, maar tevens dat zij alle met groote fi nantieeie moeilijkheden te kampen heb ben, zoodat steun hier dringend, nood zakelijk is. Zoo heeft de commissie voor de bibliotheek op het oogenblik groote behoefte aan een boekenkast. Wie helpe haar daaraan?! Uit de Omstreken. Bererwyk. Het a moveer en van het per ceel aan de Breestraat no. 104 en het daar ter plaatse bouwen van een woon huis, voor rekening van den heer J. Dierkx, onder beheer van den architect N. de Wolf, is opgedragen aan den heer H. N. van Wingerden alhier, voor f 4700, Vervolg Nieuwstijdingen. Ongeluk. Woensdagmiddag te ongeveer half twee had aan de Heerengracht bij 't Koningsplein te Amsterdam voor per ceel 442 een ernstig ongeluk plaats. Omstreeks genoemd uur kwam daar langs geieden een_„ aapje". waarin twee dames gezeten waren. Hiet paard schrikte vermoedelijk van een wagen met ladders van Heineken's glazenwaisscherij. die langs den wal kant stondde koetsier kon zijn paard! niet meer houden en paard en i-ijtuig vielen te water, in den val een gedeelte van den wagen der gla zen wasscherij medesleepende. De beer Kingma, bewoner van per ceel 442. die voor zijh~raani gezeten, toevallig liet geheele geval gez-en had, vloog naar buiten en smaakte 'L genoegen een der dam >s ui' liet wa ter te halen. de andn-e was leeds, op straat gesprongen. Beide dames werden door den heer Kingma in zijn oning genomen en keerden, na van den schrik bekomen te zijn, in eën stoomtrawler genaamd „Tjepma" welks reedër J M. v. d. Lely te Maas sluis. en diens agent J. van Dnijven te IJmuiden voor contröle ter plaatse waren, van hunne momenteele afwe zigheid hebben gebruik gemaakt, ijs te leveren waarvan 27 van het be stelde ontbrak, volgende uit het zin verband van deze zinsnede, in ver band met het overige deel der bro chure. dat onder de handelaren Groen bedoeld worden getuigen Leendert Groen en Isaac Salomon Groen, resp. directeur der Mij. Nederlandsche Stoomvisscherij en directeur der Stoomvisscherij-Mij .Mevcurius"; II. dat de vischhandielaren Groen een partij kabeljauw, die zij. direc teuren Groen uit het bun van bun stoomtrawler ..Betsy" achtergehouden en niet in publieken afslag verkocht hadden ,op een oogenblik dat ër wei nig levende kabeljauw aan de markt, en de prijs dus hoog was. aan de vaste klanten van de andere vischhandela- ren voor den halven marktprijs waar voor dezen hadden geoffreerd hebben geoffreerd; III. dat Klein zich onlangs heeft aangeboden tot het doen van een val- scheu eed. Het O. M., mr. Bosch van Oud-Ame- lisweerd. requireei-de dat alsnog zou den worden gjehoord de getuigen Groen over de vragen die bekl. in het midden heeft gebracht. Mr. Wienecke gelooft dat het O- M. niet bevoegd' is in dezen stand van liet geding d'^ze getuigen te laten hoo- ren. omdat door de Rechtbank aan de gedaagden vergund zal worden om de drie bepaalde feiten te bewij zen. en dat dus alleen deze zitting bestemd 'is om den bekl. tot het be wijs toe te laten. Bovendien was be klaagde volstrekt niet op de hoogte dat de getuigen Groen zoudeii komen. Het O. M. meende dat het niet aan ging om het O. M. buiten het straf geding te zetten. Men wenschte hier eigenlijk een domper óp de waarheid te zetten. De beklaagde verklaarde dat hem het hooien der getuigen Groen gewenscht voorkomt, wanneer eerst de drie getui gen die hij noemde, gehoord zullen zijn. Nadat mr. Wienecke nog het woord had gevoerd, ging de rechtbank in raad kamer. Zij besliste dat er geen termen zijn om de getuigen Groen nogmaals te hooren; stond den bekl. toe het hoor en der drie genoemde getuigen en zoo noo- dig ook nog andere getuigen, doch be sliste dat die zitting de laatste ztoting zou zijn waarop getuigen zullen worden gehoord van zijn kamt. De zaak werd daarop geschorst tot 15 Mei a.s., 's nam. 2 uur. (Alg. Hbd.) 'Gevaarlijk. Na den verjaardag van prins Hen drik bleef d© vlag aan de torenspits I te Jour© hangen: het hijschtoeste! ander rijtuig terug naar de Hoogte vvas onklaar geworden en het einde Kadijk. waar zij gelogeerd waren. Onderwijl had een loodgieter, M. Biet die juifefc voorbijkwam, zich zeer verdienstelijk gemaakt door den koet sier. die in het water in levensgevaar- verkeerde. behouden op het droge te brengen. De man had eien wonde aan het hoofd bekomen, welke even in de woning des heeren Rahusen ver bonden werd, waarna de man zich ter verdere behandeling naar het Bin non-Gasthuis kon begeven Natuurlijk waren spoedig na het gebeurde aan beide kanten van dc gracht honderden en honderden nieuwsgierigen samengestroomd. De politie onder bevel van den hoofdin specteur van he.t oude Gymnasium, den heer Kummer, spoedig ter plaat se, liet van de plaats des onheiis het terrein vrijhouden, opdat de mannen van Sinck, ondertussclien gekomen, hun werk zouden kunnen doen.' der streng, waaraan de vlag naar be neden moest gehaald worden, bij het trekken afgebroken. Er moest nu iemand naar de spits klimmen, om de katrol bij den windwijzer weefc in orde te maken. Daaraan waagde zich de scheepstimmerknecht S. van Slageren, en het lukte hem uitste kend; maar den toeschouwers ging een rilling over het lijf. Hij kreeg voor zijn gevaarlijke onderneming 5 gulden. Eerst werd! het paard op den wal ge bracht het arme dier leefde, doch bloedde geweldig uit het linker voor- been, waarvan de peezen waren door gesneden. Het beest werd verbonden doch zou, naar deskundigen verze kerden, toch dadielijk moeten worden afgemaakt. Daarna ging men het rij tuig op den wal hijschen. Arrondissements-Reehtbank. Terechtzitting van 30 April 1903. Diefstal. Aan C. Warmenhoven was ten laste gelegd, dat hij op 31 Maart 1.1. kleederen had gestolen ten nadeele van vrouw G. te Velisen. Bekl. beweerde de goederen van den grooten. onbekende te hebben gekocht. En evenmin schuld aan den diefstal te hebben als de Edelachtbare heeren. Het O. M. wees in zijn requisitoir er op, dat de vermiste goederen in het be zit van bekl. zijn gevonden, zonder dat hij op voldoende wijze de herkomst daarvan kan opgeven. Daar het O. M. het zeer laaghartig vond van bekl. om kleederen van zijn Uitspraken. 1 W K. Waning, los werkman, te Haarlem, diefstal, 1 mnd. gev. straf. 2. J. J. Kollaard, bakkersknecht te Haarlem^ wederspannigh., 3 w. gev. 3. M. G. van Beeren, zonder be- roep, tie Amsterdam, 2 diefst. 1 jaar gevang, straf. 4. H. J. II. Legebeke, werkman te IJmuiden. mishandeling. 2 d- gev.str. 5. A. Edses, zonder beroep, te Pur- merend. Eenv. beleediging en mish. f5 of 5 dagen hechtenis. Jubil-é. Hedenmorgen herdacht de heer H. Wildschut, vuurwerker aan de Centr. Werkplaats der H.S. M., den dag, waarop hij voor 25 jaar bij bovengenoemde maatschappij in dienst trad, Op hartelijke wijze werd de jubilaris gelukgewenscht door den opzichter J. Riphagen, welke hem namens de maatschappij een enve loppe met inhoud en een diploma in lijst overhandigde. Daarna verliet de jubilaris de werkplaats om den dag verder in huisüijken kring door te brengen. IJmaider toestanden. Voor de Amsterdamsche rechtbank diende de bekende zaait Hermann con- i tra de stoomvisscherij-maatschap- j pijen .wegens beleediging vervat in ecu brochure van den heer Hermann. De heer Hea-mann nam liet techni sche gedeelte zijner verdediging op zich. liet juridische deel droeg hij op aan zijn verdediger, mr A. C. Wie necke. Als getuigen decharge waren ge dagvaard' de heeren G. Dekker, E. Tol, J. van Duinen, A. Haringa, W. van Voorst, J. N. Klein, J. Fisscher, 11. Medik en Uterendorp. Mr. Z. van den Bergh. raadsman der beleedigdie partij, deelde mede dat de heeren Groen hier aanwezig wa ren en gaarne als getuigen zouden worden gehoord. Mr. Wienecke verzette zich daarte gen. De heeren Groen zijn niet gedag vaard; alleen1 de getuigen die door den bekl zijn gedagvaard, kunnen ge hoord worden. De Voorzitter: De getuigen Groen worden niet gehoord. Mr. Van den Bergh merkt op dat die getuigen reeds gehoord zijn; niets belet, hen u;et de getuigen a décharge te confronteeren. Mr. Wienecke: Ik zou mij er zeer tegen verzetten. Beklaagde moet alleen de drie ten laste gelegde feiten bewij zen. Op de verklaringen der andere getuigen kan niet worden teruggeko men. De voorzitter: Op 't oogenblik is er geen quaes tie van om andere getuigen te liooren. De beklaagde stelde aan de getuigen décharge een aantal vragen, strek kende om te bewijzen: I. de zinsnede .Wanneer de ijshan- delaren Groen op 28 October 1901 liet wagon durfden een stoomtrawler ge naamd ..Tjepma" welks reeder J. M. v. d. Lely te Maassluis, en diens agent J. van Du ij ven te IJmuiden voor con trole ter plaatse zijn. van hunne mo menteele afwezigheid gebruik makend, ijs te leveren, waarvan 27 percent van het, bestelde gewicht ontbreekt, hoe veel enz.", en wel bet bepaalde feit: dat op 28 October 1901 de ijshandela- ren Groen het wagen durfden een 372ste Staatsloterij. Trekking van Donderdag 3o April 4e Klasse, 4e Lijst. Nr. 12643 f i5°o. Prijzen van f 65. 57 3153 7129 10055 13952 17915 407 3242 7348 10293 14093 18658 429 3259 7722 10790 14380 13819 823 3544 7737 11031 14489 18914 849 3774 8342 11056 14573 1893" 917 4526 8461 11463 15167 19839 1141 4631 8465 11510 15308 19940 1522 4985 8817 1160115321 20011 1656 5506 8893 11638 15631 20078 1808 5693 9319 12241 15768 20289 1829 6026 9399 12299 16179 20615 1999 6509 9484 12550 16446 20687 2193 6545 9610 12558 16912 20696 24006557 9702 12757 17137 20744 2624 6829 9976 12922 16276 20753 2662 6858 13062 17502 3122 7065 1-1664 17506 Asastertfa-ffifcctti Bears Wa.29Anr DUOAir! Atchison 'fopeka, OurnmBl'/S 828/g Denver Rio Grande 37s/s 37'A Erie's 341/8 3ó*/4 Kansas City South30|i/]C30i/8 do. pref.52"bo 52s/g Missouri Kansas Texas, Com. 25s/s 26 National R. R. of Mexico 22ï/lc 21&/8 New-York Ontario 28i/4 2IU/8 Norfolk Western 71 7H/i Rock Island Oy. 44 447/s Southern Paciho 56i/9 56s/« Southern Railways 30i/s 311/* Union Pacific l'05/g 91 Wabush 27*/j 28 American Car 417/, 4R/3 New-Orleans R. Co. J4i/S H'/iu Steels S5s/4 8ó7/8 Koninkl. Petroleum Maatsch. 490 491 Columbia32 313/4 Grand Trunkof Canada..19?/a R>s/4 Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 30 April. A. Verhage en G. C. de Zwart. B. Wagenaar en A. Lig- tenberg. C. II. de Jong en J. F. Neien- huis. J. Hendriks en J. W. II. Martin. G. P. van de Geer en A, Olij. Getrouwd: 30 April. A. F. de Waal en A. M. Jongerdijk. P. F. Marttin en W. Toepoel. R. Meurs en A. C. van d:a Bogaardt. M. H. Verboog en S. A. van Komtingsbruggen. N. M. Verdel en J. C. van der Steur. Bevallen: 30 April. M. E. Pape Kok, z.; 29. F. van Nordenvan den Bunt, d.; 28. M. T. Cartonvan Wort, d.; 29. E. W. GoukaBogaart, d.; 30. A. H. van Roode—-de Bruijn, d.; 28.' C. K. de HaanBakker, z.; 29. E.; JansenVerhoeven d. Overleden: 30 April. S. J. Vaster, 50 jaar. Roosveldstr.; G. v. Staveren, 17 j., z., Gr. Heiligland. N. M. do Vos, 16 j., z.. Kinderhuissingel.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3