NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 1 Mei. 2Ue Jaargang Maandag 4 Mei i9U3. No. 6087 HAARLEMs DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen ln den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.021/» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37V« u n de omstreken en franco per post. 0.45 A.<avertentlën 3 Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zuider Bnitennpaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad vmrsohljnt dagelijks, behalve op Zoo- on Foostdagon. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Oénérale de Publicité Etrdngère O. L. BAVBE Co., JOHN F. JONES, 1 Parijs 31bis Faubourg Montmartre. KMfc nismfflier bestaat uit acht bladlssijdleu. Haarlem's Dagblad van 4 Mei bevat o.a. De Engelschen in Somaliland, De Dreyfas-zaak, Bezoek van ko ning Edward, Schoolbygiène, Weer een Gooisclie geschiedenis. Bovendien behoort bij dit nummer van blad als gratis-bijvoegsel no. 139 van ..De Zaterdagavond letterkundig weekblad voor jong en oud. bevattende o.a.: Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Dames, Licht en Schaduw: De voorspelling, Verloopen genie, In buitenmodel, benevens de gewone rubrie ken, afbeeldingen ênz. Buitenlandsch Nieuws Engeland. De Engelsche minister van Buitenlaina- sche Zaken, de heer Landsdowne, ver klaarde in het Hoogerhuis, dat hij van den Rnisslscheni gezanrt mondeling d.e voiL gencle verklaring had ontvangen: De be. richten welke de Britsche Regeering haa ontvangen inzake de voorwaarden ge steld door Rusland voor de ontruiming van Manchourije, zijn volkomen onjuist. De besprekingen die te Pek in gevoerd worden betreffen Manchourije alléén en hebben betrekking op sommige garan ties, die noodzakelijk gegeven moeten worden om e voornaamste belangen van Rusland in genoemd gebied, na ae ontruiming der troepen, te beschermen. En wat betreft de uitsluiting van buiten- lamdsche consuls en de wering van bui tenlandschen handel, zoo ligt het geens zins in de bedoeling van de Russische Regeering dergelijke maatregelen te treffen. Zij beschouwt integendeel de ont wikkeling van den> buitenlandschen han del als een der hoofddoeleinden, door de Russische Regeering voor oogen gehad, toen zij den aanleg van spoorwegen in dit gebied ondernam. België. D.e Belgische minister van justitie heeft een ambtenaar van zijn ministerie naar Nederland gezonden, ten einde de sta- kingswetten te bestudeeren. De Belgische regeering zou voornemens zijn een der gelijke ewt te ontwerpen. Dit bericht, door sommige Duitsche bladen gemeld, vindt weinig geloof in België. Frankrijk. Het Bezoek van Koning Edward. Koning Edward kwam te 5 uur p het Elysée. Loubet noodigde hem uit naast hem plaats te nemen. PIe,t ge sprek was zeer hartelijk. Edward ver zocht zijn beleefde groeten over te brengen aan mevrouw Loubet. Na het onderhoud, dat 30 minuten duur de. deed Loubet den Koning uitge leide en zei: ,,Tot vanavond ia het Thé&tre Francais". De Souverein teed weg, door het publiek toegejuicht. Geen noemenswaardig incident decu zich voor. Bij de ontvangst van de Engels-me Kamer van Koophandel sprak Ed ward met veel hartelijkheid over Frankrijk. Deze beleefdheid) maakte een grooten indruk op de toehoorders. In zijn antwoord op een adres van de Engelsche Kamer van Koophandel zei Edward: „ik hoop, dat van jaar tot jaar de vriendschappelijke gevoe lens en wederzij dsch:e genegenheid tusschen de beide natiën mogen toe nemen. Hij koesterde het vaste vertrouwen dat de dagen van vijandschap geluk kig geëindigd waren. De geschiedenis zou in de tegenwoordige eeuw in de betrekkingen tusschen Engeland) en Frankrijk niet anders kunnen zitn dan een vriendschappelijk samen werken op handelsgebied. In de toe komst, evenals in het verleden; onge veer een beele eeuw, konden Frank rijk en Engeland beschouwd worden als twee kampioenen voor beschaving en vreedzame vooruitgang. AI 1 e- stonden er ook in het afgeloopen tijd perk punten van misverstand en oor zaken van oneenigheid, thans waren deze, naar hij' hoopte, vergeten. Er was den ganschen dag zeer \eel volk op de been; van een over'groote menigte kan men echter niet spreken. Langs den weg was de houding van het publiek netjies, en heerschte er geen enthousiasme. Het rijtuig van den Koning en dien President werd door kurassiens geëscorteerd. Heden avond heeft op den Faubourg St. Ho- noré en in de Rue Royale de illumi natie plaats van Engelsche woningen en groote magazijnen. De Koning en de President reden naar de Comédie Frangaise, doo.r een klein escorte van die Republikeinsch i garde vergezeld. Vooral op de boule vards heerschte grootei dilukt/e; Let publiek onthield zich echter van toe juichingen. Omtrent het verzet der geestelijken in Frankrijk tegen de ontruiminasbe- velen,, leest men in de bladen het vol gende: De boeren blijven de wacht trekken om de abdij van Karbénéat (Finistère). Zij verlaten de abdij niet meer, uit vrees van in den nacht de wegen te zien afsluiten door de gendarmerie. Voorgesteld werd ijzerdraad over de wegen te spannen om de paarden te doen struikelen De royalistische leiders vroegen aan de Benedictijnen zich te verzetten tot het laatst, maar de geestelijken zeiden, dat zij trouwe dienaars der orde en der Republiek zijn en hun eenig doel is. tot het laatst te protes teeren tegen eene onrechtvaardige wet. De notabelen van Finistère loop-en het land af, om de bevolking aan te zetten zich aan te sluiten bij de be schermers der abdij. Twee compagnies soldaten, eene te Landerneau en eene andere te Mor- laix, hebben bevel ontvangen op het eerste bevel naar de abdij te vertrek ken. Over de uitdrijving te Sables d'Olon- ne wordt gemeld: In den nacht van 30 April hadden twee compagnies voetvolk al de we gen en straten naar he1 klooster af gesloten. i Om 7 uur deed de rechter, na de tw.ee vereischte sommaties, de deur openbreken en drong daarna binnen. Hij stond tegenover graaf De la Rochethulon, afgevaardigde der stad. die. na geprotesteerd te hebben, al de geloovigen aanzette, het klooster te ontruimen. De zegels werden daarop gelegd. De graaf is daarna met de bevol king naar het stadhuis gegaan, terwijl dte menigte riep: Leve de Republiek! Leve de Vrijheid! waarna de rust te- tugkeerde. Te Nizza begaf de kantonrechter zich naar de Franciscanen, met 150 po litieagenten en twee compagnies infan terie. De rechter vond d'e kapel gevuld met geloovigen die lofzangen zongen. De eenige pater, die in 't klooster was gebleven, werd van het altaar met geweld naar buiten gebracht De knielende vrouwen, die weiger den te vertrekken, werden eveneens met geweld' verwijderd. Drie aanhoudingen hadden plaats. Tegen een buitenlandschen mani festant. graaf Buffel, Nederlander, is een decreet van uitdrijving geveld en hij zal over de grenzen worden gezet. De Capucijnen te Marseille zijn Vrijdagmorgen uitgedreven. De .grootste ordemaatregelen waren genomen. Nadat de poort was opengebroken hebben d'e 6 nog aanwezige paters, die met 10 vrienden in het klooster waren, het gebouw jrerlaten. De paters zijn aangehouden en op gesloten. Geen verdere incidenten. Te Versailles is een jonge dame uit de gegoede klasse, mej. De Lambert, veroordeeld tot 8 dagen gevangenis straf .onvoorwaardelijk, wegens belee- diging van den rechter, die d'e zegels aanbracht. Deze strenge straf, tegen over een 20-jarig meisje, heeft de ge moederen in Versailles zeer verbitterd. Kardinaal Labouré, aartsbisschop van Chambéry. en de bisschop van Beauvais protesteerden m brieven te gen de bevelschriften van Combes. De maire van Corbara (Corsika) spreekt het bericht tegen, dat aldaar een klooster zou verwoest en geplun derd zijn door een met bijlen gewa pende menigte. De ..Action" meldt, dat de heer Hubbard, bij de heropening der Ka mer, an minister Combes zal vra gen of deze het niet noodig oordeelt, na de jongste brieven der meeste bis schoppen. de scheiding van kerk en Staat voor te stellen. Italië. Bezoek van Koning Edward. Het door het protocol vastgestelde program voor het bezoek van koning Euard aan den Paus is stipt gevolgd. De Koning verliet, gekleed in de uni form van veldmaarschalk, om half vier in een gesloten landauer het Qui rinaal en reed naar het Engelsche gezantschap. Daar nam hij. met den secretaris van van het Britsche depar tement van buitenlandsche azken, Charles Hardingen, plaats in een coupé, terwijl in een tweede dergelijk rijtuig genraal Stanley Clarke en ka pitein Lambton volgden. Van de ambassade tot het Vaticaan stond een dubbele haag van Italiaan- sche troepen langs den weg geschaard. Voro het Vaticaan was alles vrij ge houden; de Koning trad binnen door het hof van San Damasso. Aan den voet der groote trap werd de Koning opgewacht dor ode hoogwaardigheids- bekleeders van het Pauselijk hof. De Engelsche geestelijke, msg. Stonor, vroeg den Koning hier of hij met de lift naar boven wenschte te gaan of langs de trap; daar de Koning zich wat vermoeid! gevoelde, koos hij de lift. Boven gekomen bevond de Koning zich in de. prachtige Clemens-zaal, waar de Suisses geschaard stonden met hun kuras aan. welke eerewacht in hooge mate de bewondering van den koning opwekte. Eduard VII werd van hier door verscheiden hooge gees telijken en den commandant der lijf wacht prins Rospigliosi naar de klei ne troonzaal geleid, waar de Paus Paus hem met teekenen van levendi ge voldoening tegemoet kwam. De Ko ning maakte een lichte buiging en sttak d:en Paus de hand toe, die deze greep en vasthield tot beiden verdwe nen waren in 's Pausen particulier kabinet. Daar stonden onder een bal dakijn van roode zijde twee staatsie- stoelen gereed. Het onderhoud, waar bij niet veel anders dan wat vorme lijke beleefdheden schijnen gewisseld te zijn. duurde precies 22 minuten. De Paus vroeg, naar 't heet naar den geozndheidstoestand van zijn bezoeker en van koningin Alexandra; de Ko ning gaf van een gelijke belangstelling jegens dien Paus blijk en volgens som migen was het eenige opmerkelijke, dat de Paus den Koning zijn ingeno menheid betuigde over het bezoek der Engelsche kajholieken onder den her tog van Norfolk en er aan herinnerde hoe hij in 1846. toen Eduard nog maar vier jaar oud' was, na zijn nuntiatuur te Brussel een maand te Londen ver toefd had en door koningin Victoria was ontvangen. Leo XIII wees er op hoe hij de eenige Pauswas .die ooit in Piccadilly had rondgewandeld en op de vreemdelingengalerij in het. Parlement had gezeten, waar hij O'Connell had gehoord. De Koning antwoordde op al deze herinneringen met den Paus om zijn portret met eigenhandige opdracht te vragen. Overeenkomstig 's Konings wensc-h be. zorgde msg. Marzolini, de pauselijke ceremoniemeester, 's avonds aan de Engelsche ambassade een portret van den Paus met de opdracht: ..Aan Eduard VII, koning van Engeland" en den datum en 's Pausen handteeke- ning. De Paus was geheel in het wit ge kleed voor 's Konings bezoek en droeg ee ndiam.an.ten halssnoer waaraan een kruis met briljanten. Om 5 uur was nadat ook 's Konings gevolg aan den Paus was voorgesteld' de visite afgeloopen en reed d'e Koning, plech tig uitgeleid door het pauselijk hof tot aan den uitgang van het Vaticaan, naar het Quirinaal terug. Stadsnieuws. Haarlem, 23 Mei 1903. Zang en Vri.end schap. On langs lazen wij in die couranten, dat de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" alhier zich wegens langdurige ongesteldheid van haar Directeur, den heer W. Robert, tot. haar leedwezen genoodzaakt zag haar 2© Concert in dit seizoen, dat bepaald was op Vrijdag 24 April, te geven op Vrijdag 8 Mei a.s. Daardoor ook is zij verplicht haar programma geheel te wijzigen. Bij uitzondering zal zij dien avond slechts twee maal op treden, waardoor zij echter in de ge legenheid is haren stadgenooten iets nieuws op muzikaal gebied te doen hooren, namelijk het meer en meer bekende Raichakwintet. dat nog nim mer in Haarlem optrad, doch in de voornaamste plaatsen van oil© tend het meeste succes mocht verwerven. Door de grootste musici wordt daar over met den meesten lof gesprokeu en het keurig en meesterlijk samen spel trekt in hooge mate de 'Aan dacht van muziekliefhebbers. Ter afwisseling treedt dien avond mede op mej. Jacq. Stok (sopraan), uit 'ö-Hage (leerlinge van het Con servatorium te Leipzig). Als de lezer hoort, dat Reicha eene Vereeniging voor blaasinstrumenten is, zal hij allicht aan een fanfare korps denken, doch die voorstelling is inderdaad geheel verkeert!. Wat de leden van Reicha doen hooren, is werkelijke, degelijke kunst; zij zijn beslist mieesters in hun vak en cis men bedenkt, dat groote componisten ais Beethoven, Mozart, Reicha, heer lijke werken hebben gjeschrteven, die tot heden ongebruikt lagen, voor de combinatie van blaasinstrumenten, dan voorzien de heeren van „Reicha" in .een© werkelijke behoefte. De stichters diezer Vei (een iging Leb ben den naam „Reicha" aangenomen naar Anton Reicha, in 1770 te praag geboren, een componist, die verschil lende opera's en o.a. 24 kwintetten voor blaasinstrumenten geschreven heeft. Daarom besloten de heeren B. E. Samuels, fluitist, J. Vink, hoboïst, M. J. Vermeulen, klarinettist, P. .T. Elders, fagottist, en H. Kok, aoorn- ist, den naam Reicha aan te nemen. Ze worden steeds begeleid door hun vasten medewerker, dien' heier J N. W. C. A. Ruigrok, pianist te Utrecht. Tal van gunstige beoordelingen werden ons toegezonden, waardoor 't ons niet gewaagd1 lijkt een avond van kunstgenot op 8 Mei a.s. te voorspel len. Zeldzaam toch zijn wij in de ge legenheid kamermuziek voor blaas instrumenten te genieten, waaronder meep parelen schuilen dan men wel weet. Ook zal men daardoor heeren blazers uit een orkest beter 1 eer en waardeeren die zulk een voornaam 'en onmisbaar bestanddeeil daarvan uitmaken. 30 Zilverlingen. Toen door het gezel schap van den Salon des Variétés te Amster dam eenige weken geleden voor den eersten keer van Sprlnkliuijzens drama 30 Zilverlin gen werd opgevoerd, was het in den Schouw burg heel wat voller dan nu. Destijds had den wij geen gelegenheid, een eenlgszlns uit voerige beschouwing over stuk en spelers ten beste te geven en willen nu even nagaan, wie er gelijk hadden: de velen, die den eersten keer zijn gekomen of de velen, die dezen tweeden keer zijn weggebleven. Het joodsche volk is ten allen tijde door verschillende schrijvers met voorliefde ten tooneele gebracht en geen wonder, want het is een typisch ras en voor alles heeft hettoo- neel typeering noodig. Evenals in Heljermans' Ghetto stelt van Sprinkhuijzens stuk Israëliet en Christen naast en tegenover elkaar, even als in Ghetto eindigt de heldin ln 't laatste bedrijf in de gracht, met dit verschil dat het bij den een het Christenmeisje en bij den ander het Jodenmeisje is. Evenals In Ghetto is er in 30 Zilverlingen een raissonneur, een Jonge Israëliet met moderne begrippen, Is het wonder, dat ons de herinnering aan Heijermans' stuk Vrijdagavond niet losgela ten heeft? Niet dat het in Van Sprinkhuijzens stuk aan goede momenten ontbreekt. Bovenal gelukt ls de figuur van vrouw da Selbez, die ln geen geval wil zien dat haar dochter zal trouwen met den verfoeiden „Chris" en. hoewel zij een liefhebbende moeder is, daardoor zelfs komt tot de leugens, die haar dochter drijven tot zelfmoord. Mevrouw van Westerhoven gai deze moeilijke rol, doorspekt met Israëlitische termen waarvan het programma de beteeke- nis gaf, op zeer talentvolle wijze weer. Da Selbez zelf, de arme boekenkoopman, ls een zeer sympathieke figuur en werd zoo ook gespeeld, maar de woekeraarsier ls wel wat héél sterk geteekend, Z(jo grof en ruw ge draagt zich zelfs een woekeraarster niet, te genover den zoon, dien zij immers liefheeft, dat zij hem haar historie vertelt met zulke details, die in het stuk zelf niets anders doen, dan den toeschouwer een rilling op het liji jagen. Wat haar zaon zelf aangaat, de heer Van Eisen die deze rol vervulde, kon ons be zwaarlijk doen gevoelen dat de liefde van het Joodsche meisje voor hem sterk genoeg kon wezen, om de kloof van het godsdienstverschil te overbruggen. Hij heeft wel een mooi stem- geluUl, maar als acteur in een drama nog veel te leeren. Zoo kwam het dat de heftige strijd tusschen hem en zijn moeder ln het tweede bedrijf eerder tot glimlachen, dan toi schrikken aanleiding gaf. De auteur zelf gaf den raisonneur Ruben Cohen op verdienstelijke manier weer. Het stuk is zeker Interessant genoeg om nog tal van opvoeringen te beleven, maar o.i. is het de fout van den schrijver, dat hij van de woekeraarster een zoo harde figuur heeft gemaakt, dat de toeschouwer voor haar geen sympathie kan hebben. Dat zij met geldschie- ten op de week verhard is, spreekt van zelf. maar dat zij zelfs haar zoon, het eenige wat zij liefheeft, niet spaart, is al te kras. Toch ligt in haar droevigen levensloop stof genoeg voor sympathie. Van de tooneelschikklng ln 't armzalige boe- konkeldertje, ging wel een Indruk van rea liteit uit. Haarlem 1 Mei. Examens L. O. Geëxami neerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren: G. F. Biezeno, P. van der Burch, bel den te Zaandam; C. P. de Bruijn, J. Drijver, belden te Haarlem. Hedenmorgen werd het lijk van den In hot militair hospitaal alhier overleden huzaar de Vos van het 2e reg. huzaren al hier, met militaire eer ter aarde besteld. De le luitenant G. Koning van het bataljon infanterie, alhier ln garnizoen, ls geslaagd bij het examen voor de Hoogere Krijgsschool. Het bataljon infanterie, alhier ln garnizoen, zal dezen zomer kampeeren In de legerplaats bij Harskamp tot het houden ran schietoefeningen op groote schaal. De 1 Mei-dag-vlering zooals die dit jaar was opgeval door het Haarlemsch Arbeiders- Secretariaat en de hierbij aangesloten ver- eenigingen kenmerkte zich door twee omstan digheden, n.l. le dat op dien dag nu wel ge werkt werd en het loon bestemd voor de slachtoffers der groote werkstaking, zoodat de dag dus een dag van steun was en 2e. dat op dezen dag het eigen gebouw ln de Sme- destraat werd geopend. Te zeven uur waren de gedelegeerden en vele belangstellenden present. In het café bleef men eenigen tijd in een gezellig onder onsje, waarna men zich naar het boven-voor- zaaltje begaf, waar de plechtige, opening plaats had en de heer F. W. N. Hugenholtz een korte toespraak hield. Spreker riep de aanwezigen het welkom toe op dlc voor allen zoo heugelijk uur. Eigen aardig ls het dat we ons eigen gebouw openen op ons Meifeest; eigenaardig, doch niet toe vallig, want het plan bestond reeds lang. De gedachte van dit eigen gebouw valt zoo goed samen met de gedachte aan ons Mei feest. Na de winterstormen, is de Mei aange broken. De zomerlucht, die ons tegenruischt doet ln zoo dubbele mate de heerlijkheid der lente ons gevoelen. Wij hebben ook in de arbeidersbeweging stormen gehad. Nog zien we In de verte de wegtrekkende donderwolken; gelukkig echter zijn de stormen voorbij en het Meifeest is voor ons op sociaal gebied een herleving. We zijn wel geslagen, maar niet overwonnen. Dit bewijst de Inwijding van het eigen ge- houw, laat dit voor ons allen zijn een teeken van nieuwe lust-, van nieuwe begeerte. We hebben hiermede echter ons einddoel niet bereikt. Dit ls slechts ons uitgangspunt, vanwaar onze opmarsch naar de nieuwe toe komst zal zijn. De bestemming van het eigen gebouw is ln de eerste plaats om een centraal-punt te heb ben. Niet alleen een bureau waar het bestuur van het II. A. S. kan komen werken, doch een centraal-punt voor alle aangesloten vak- vereenigingen. Naar links en rechts moet het zich uitbrei den, liet H. A. S. moet én door deze onder neming én door andere rijk worden, een flin ke kas vormen om te steunen de werkstakin gen, die kans van slagen hebben. Het H. A. S. zal als men dit eenmaal naar Engelsch voorbeeld mocht wensclien nooit civiel rechterlijk aangesproken kunnen wor den, want het H. A. S. proclameert werksta kingen niet, doch kan dan des te krachtiger steunen. Spreker bracht ten slotte een woord van hulde aan den architect Stom, die wel niet veel architectuur had behoeven aan te bren gen, doch had gezorgd alles ln fraaie scha keering van kleur te houden. Hulde ook aan den Coöperatieven Bouwers- bond. die zoo vlug en degelijk alles ln elkaar had gezet. Vooral echter past een woord van warme hulde aan Jan Gerrltsz, zei spreker, die meer dan een van ons heeft gedaan voor de tot standkoming. Hiermede was dit gebouw geopend. Toen naar het gebouw St. Bavo, waar te acht uur de heer W. Koppen de bijeenkomst opende en allereerst het woord verleende aan den heer Wildschut. We zijn, zei deze spreker, eenigen tijd ge weest ln den woesten winter en velen meen den zelfs reeds het lijf,te moeten hergen, doch te midden van dat alles zagen we het Mei klokje groeien, en opkomen, het Meiklokje der solidariteit. Spreker wees er voornamelijk op, dat van wege het H. A. s. deze dag beschouwd wordt niet als een propaganda-, doch als een steun- dag. We moeten zooveel mogelijk trachten de wonden te heelen, die geslagen zijn. De gestreden strijd heeft ons doen zien, dat zelfs de etisch denkenden ln de bourgeoisie thans geen mededoogen kennen en dat de ge heele kapitalistische bent ons trapt. We moeten nu zelf zorgen voor onze men- schen, en daarom hebben we op dezen 1 Meidag gewerkt met genoegen, want we we ten dat het ls voor het goede doel; het steu nen der slachtoffers van den slrljd. Hoe men over dien strijd ook moge denken, er is gestreden voor een recht en zij die slacht offers zijn geworden hebben alles daarin ge waagd. Ten slotte sprak de heer Wildschut den wensch uit dat het eigen gebouw, dat zooeven geopend ls, spoedig te klein moge blijken voor den groei der arbeidersbeweging. Hierna werd aangevangen met de uitvoe ring van het feestprogramma, in hoofdzaak samengesteld door den heer S. Maas. Men ving aan met de opvoering van „Het Puntje", politieke scherts van Herm. Heijer mans Jr.. dat zeer verdienstelijk werd opge voerd. Daarna wisselden zang en plano en viool spel elkaar af. Na afloop ging men weer naar het eigen gebouw, waar gerulmen tijd vertoefd werd. Vanwege het P. A. S, werd Vrijdag avond in de gToote zaal der Sociëteit Vereeniging eene opnhare vergade ring gehouden onder voorzitterschap van den heer De Kleyn. In zijn openingsrede wees spr. er o. m.. op dat de arbeiders bij de laatste werkstaking wel geslagen waren, doch geenszins verslagen; en dat zij nu allen als één man. weder met nieuwen moed de propaganda voor de idee: Algemeene werkstaking. ter harte moesten nemen. Hierna kreeg de heer Reens van Amsterdam het woord. Spr. zeide dat ons voLk verdeeld is in twee klassen., die der kapitalisten en die der voortbrengers. Op den 31 en Januari nu is er door ons volk een electrischen stroom gegaan, die aan de zijde der bezitters angst en vrees heeft gebracht en die .in het kamp der bezitloozen hoop en geloof heeft doen ontstaan. Daar is op dien dag eene werksta king uitgebroken. De personen, die een diep ingrijpende rol spelen in ons maatschappelijk leven hadden den ar beid) neergelegd, en iuist daarom werd deze schok zoo gevoeld. Maar toch niettegenstaande dat, noemt de bezittende klasse de arbei dende klasse ..Jan Rap en zijn maat", eene uitdrukking, die spr. niet beter kon beantwoorden dan de bezittende klasse te bestempelen met den naam van ..Jan Gap en zijn maat". Voorts schetste spr. de groote macht van de arbeiders. Eén dag in dit jaar is het proletariaat meester geweest in Nederland; dien dag was het. waarop d'e bourgeoisie verbleekte en de arbeiders met nieuwen moed en hoop werden bezield. Eu hoe de strijd ook is afgeloopen, hij heeft ons doen zien. dat Mij niets van de bezittende klasse hebben te verwachten en alles van onderaf moet komen, van die arbeiders, die krach tig vereend, de burcht der bourgeoisie moeten bestormen. Daarvoor moeten zij in die eerste plaats hun vakorganisatie sterk ma ken. wier taak het is aanvallenderwija en verdedigenderwijs tegen het patro naat op te treden, in. a. w resp. steedia te trachten voordeeliger voorwaarden van den patroon te verkrijgen en te zorgen, dat in slappe tijden de loonen niet verlaagd worden. Ten slotte herinnerde spr. er nog aan hoe de Ned, Pers getoond heeft aan de zijde der kapitalistische klasse te staan; raadde voorts alle aanwezi- gen aan het boekje van Domela Nieu- j wenhuis. getiteld ..De revolutionaire dr. Kuyper cantra den reactionairen Mi- nister Kuyper" te lezen en spoorde al len aan krachtig te blijven strijden voor een menschwaardig bestaan. (Applaus). De tweede spreker ds. Van Scher- merhorn van Nieuwe Niedorp. ving zijn rede aan met er op te wijzen, hoe hij als predikant, als verkondi ger van het Evangelie van Christus moest staan aan de zijde der ver drukten en van de armoede,derhalve aan de zijde der arbeiders. Dat was zijn plicht. En vol vertrouwen zag spr. een betere toekomst voor de arbeiders tegemoet. Al is de strijd verloren, ons geloof en vertrouwen zijn nog onge schokt. Belemmeren kunt ge ons, maar ona stuiten in den strijd voor ons heilig ideaal, dat nooit. De staking uit solidariteit getuigde dat er iets leefde in het binnenste der menschen; eene groote .heilige harts tocht. Tot strijd zijn de arbeiders geroe pen, tot den reinen strijd, die ge>- voerd wordt op het gebied van het leven van eiken dag. En laten de ar beiders 'toonen waardig te zijn voor een schoon ideaal te strijden, en steeds propaganda maken voor hun heilig beginsel, opdat zij éénmaal zulleu ver lost worden van het juk dat hun op de schouders is gelegd. Wekt bij allen den geestdrift op, zonder welken nooit een strijd kan wor den gestreden. Ook de vrouwen, de opvoedsters der jeugd, moeten medestrijden, en in hun kinderen doen ontvonken de liefde voor ons heilig ideaal, opdat ook zij later koene strijders worden tegen de booze geesten het gezag en het privaat-eigendom die in onze maat schappij heerschen. Met eene krachtige opwekking aan allen om de banier der menschelijk- heid hoog te houden, besloot spr. zijn luid toegejuichte rede. Een gemengd koor bracht op zeer verdienstelijke wijze verschillende nummers ten gehoore. één der liede ren moest zelfs gebisseerd worden. De zaal was slechts half bezet. Aan dien uitgang werd' eene collecte ge houden. Soli Deo Gloria. Ln Octo ber a.s. zal de Chr. Zangvereen ..Soli Deo Gloria" .dir. de heer A. W. Wes- selius haar 5-jarig bestaan herden ken. Ter gelegenheid hiervan heeft zij de omvangrijke koorwerken Psalm 42 van Mendelssohn en „Landelijke avond", groote cantate voor soli en koor in studie genomen. Proza en Poëzie. Den 7en Mei a.s. zal de mannenzangvereeni- ging ..Proza en Poëzie", dir. de heer Carel Phlippeau. een concert geven in de sociëteit Vereeniging. Het koor zal ten gehoore brengen die beide nummers, waarmede het te Rotterdam op den wedstrijd van ..Kunstmin" zal uitkomen.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1