Tweede Blad, Liefde en Haat. Bohoorende bij „Hnarlem'g Dagblad" van Maandag 4 Mei 1903 Mr. 6Q87 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. by Kon. Bee luit van 12*Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche BaMefevereenigainig hier ter stede, Opgericht 10 Mei 1902, heeft in den loop van deni tijd wei haai recht van bestaan bewezen. In zeer veei gevallen, zaken van verschillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijils met groot succes. Jammer echter, dat men afligemeen niet meer blijk geeft dit te waardeeren door ails lid der vereend.1 ,ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet voldoende, Elk handelaar, neringdoende, ja zelfs parti culieren moesten lid worden om ten min. ;ste te laten gevoelen dat men het werk op prijs.stelt, dat de Haarlemsche Han- delsvereeniiging steeds opneemt als doen de, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelem, die de VereeniLging bui. ten hare bemoeiingen van verschillenden aard haren lpden aanbiedt, zijn zeer vele, en zeer groot tegenover de geringe jaar- lijksche contributie van 2.50, die ge vraagd wordt. De Haarlemsche Handielsvereenigdng bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van har,e leden te bevorde ren door onwiMiige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen'. Bovendien heb ben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in proeeduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk al leen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Vereeni iging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaar- ne 94, alhier. Bankiers der Vea',eeniging zijn de Hee ren Laane en Van Bemmel, Kruis straat 51. Het bureau der Vex.eenigimg is geves tigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pet. der vordering voor incasso's, dooa bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pet, der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advo caten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ct. per informatie plus 5 c.t: porito- vergoediing. Informatiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentien op buiten de stad wonende personen worden niet behandeld, wan neer niet 10 ct. voor porto-vergoeding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskundige adviezen werden in het afgeloopen jaar gegeven. In dé maanden Januari, Februari en Maart 1903 zijn 53 vorderingen tot een be drag van 1131.95 betaald; 16 vorderin gen worden afbetaald, 21 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van, wanb et-al ërs ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur, en 's :nar\ddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te beko-' men. „Zij, die nu reeds toetreden tot lid der Haarlemsche Handelsvereeniging over het jaar 1903—1904, genieten tot 1 Mei a.s. alle voorrechten ais igewoon lid". Men wordt geraden alvorens te le veren aan: Mevrouw de Wed. Bitteirberg, hotel Zomexzorg, Bloemendaal; mejuffrouw Van Gunster en (dochter) Barrevoet- straat 9rood; J. B. F. Wijdeman, Antho- niesitraat 67; G. van Pelleoom, Tempe lierstraat 32rood, e-n mejuffrouw Mole naar, Linschotenstraat 23a, zich om in lichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Schoolhygiëne. De heer J. van der Breggen, civiel- ingenieur te Delft,, wiens eerste deel „Sprokkelingen op technisch-hygië- nisch gebied" allerwege gunstig ont vangen werd, heeft thans een twee- den bundel uitgegeven, waarin hij Feut! i« i® Vertaald uit het ENGELSCEL 52) Hoe duiister zijn verleden ook was, het Zou hem nog vergeven kunnen worden, dat voelde hij, maar dit laat ste toen hij probeerde zijn leven te koopen voor zijn eer dat laatste was zijn totale ondergang. Hij durf de hun blik niet te ontmoeten maar deinsde grommend achteruit, met ver wrongen gelaat en oogen, die brand den van onleschbare haat en wan hoop, terwijl hij hijgend ademde. En nu klonk droog en gebiedend de stem van Cromwell en maakte een einde aan die onheilspellende stilte. Kom, maak er een einde aan. Uw zwaard. Snel als de bliksem flikkerde het in de hand van Harden en met een vloek wierp hij zich op Cromwell, en het lot van Engeland zou een verandering hebben ondergaan, had niet een an der zwaard den doodelijken slag af geweerd. Dat w-as het zwaard van school- en nijverheids-hygiëne, voch tige huizen en grondwater! behandelt. Speciaal over het eerste willen wij het een ,en ander meedeelen. Het zal den meesten onzer Dezer® belangstel ling inboezemen. Want het betreft de gezondheid en dus het geluk onzer kinderen onze voornaamste zorg. Vooraf zij echter vermeld, dat het medische gedeelte van dezen J weeden buncüel bewerkt is -door den heer C. A. van Hees, arts te Delft. En uu venoorlove men ons een paar sprokke lingen.. Bijv. over Schoolhaden. Dat het invoeren van schoolbadcn, d. z. aan de school verbonden bad inrichtingen, van groot belang geacht moet wordén, behoeft igeein betoog. Men leert aldus schr. daardoor den leerlingen zindelijkheid op prijs stellen. Zij rullon hunne gezond heid ten goedie komen. Al worden van overheidswege nog zoovele bepalin gen in het leven geroepen, o,m de volksgezondheid te verbeteren zij zul len niet dat groote nut hebben, het welk men zich hiervan voorstelt, zoo de menschheid zelve niet doordron gen is van hef groote nut der zinde lijkheid van het lichaam. Jong moet men hiervan doordrongen worden en dit zullen de schoolbadteu kunnen bevorderen. De badinrichting moet tochtvrij wezen en verwarmd kunnen worden. De goedkoopste inrichting is het stortbad, wat betreft aanleg en be drijfskosten. Vóór het vloeien van 't water uit de douche moet hef, koude water met warm vermengd worden. Kachels. Het stoken der kachels, zoo dit in het vertrek zelve inoet ge schieden, moet met overleg geschie den. Het ontsnappen van ver brandingsgassen uit kachel en kachelpijpen moet voorkomen wor den. Op grond hiervan dient voor de grootste zindelijklieidvan kachelpij pen en schoorsteenen zorg te worden gedragen. Het rood worden van ijse- ïten kachels moet onvoorwaardelijk vermeden worden. Komen namelijk die in de lucht aanwezige organische stofdeeltjes me,t de gloeiende kacnel in aanraking, zoo worden zij gedeel telijk verbrand of ontleed (droge des tillatie) en daardoor1 ontstaan ontle- dingsproducten, die uit «en gezond heids oogpunt schadelijk zijn. Het materiaal voor kachels bestaat hoofdzakelijk uit ijzer en leem. Als goede warmtegeleider neemt, ijzer ge makkelijk warmte op. doch verliest deze ook weder spoedig; het is daar om uitstekend, wanneer men eene spoedige verwarming van het vertrek beoogt. Daar het een gróót uitstra- lings-ver,mogen bezit, za;l het vertrek bij staking dea* kachelstoking, spoedig afkoelen. IJzer wordt spoedig gloei end en geeft dan tot boyengenoemd bezwaar aanleiding. Geheel andere èigenschappen bezit de leem. Leem heeft een gering gelei- dings-vermogen, maai- daarentegen een klein uitstralingsvermogen en is dus niet geschikt voor de spoedige ver warming yan het schoollokaal. Door zijn groot warmiteropslorpiaigsverino- gen is het daardoor bij onregelmatig branden zelfs eene constante warmte bron; ook zelfs nadat het stoken heeft opgehouden geeft het nog geruimen tijd warmte af en is dus zeer geschikt voor eene gelijkmatige verwarming van het schoollokaal. De stookinrichtingen moeten geen gevaar kunnen opleveren en gemakke lijk te bedienen zijn. Voor scholen met meerdere klassen is uit een oogpunt van gemakkelijke bediening de centraal verwarming te prefereereh. Het huiswerk moet zooveel moge lijk beperkt blijven. Doei hiervan moet wezen eene verwerking van de leer stof, die op school behandeld is. Het, huiswerk moet daarom wezen eene herhaling, beoefening en voortzetting van datgene, wat in de schooluren behandeld moet worden. Het woorde lijk van buiten leeren. evenals het in pompen van getallen en namen en het schriftelijk werk moet zooveel ingekrompen worden. Strafwerk moet niet anders dan in hoogst noodzakelij ke gevallen gegeven worden. Bij het opmaken van het leerplan moet met het daaraan verbonden huiswerk reke ning gehouden worden. Zooveel mo gelijk moet dit voor ideren dag afwis selend wezen en eene gelijke verdee ling voor mondeling en schriftelijk huiswerk moet daarbij niet uit het oog verloren worden. Ook vac anti e o pgav en moeten tot het hoogst noodzakelijke beperkt blijven. Hoe moet uit een hygiënisch oog punt geoordeeld worden over handen arbeid buiten de school? Onze kinde ren moeten weTken. Arbeid is het beste middel om hen voor het moeie- lijke leven en zijne gevaren te bewa ren. Lichamelijke arbeid is het beste tegenwicht voor schadelijke gevolgen van het lange stilzitten op school; dioor doeltreffenden handenarbeid wordt de lichamelijke ontwikkeling bevorderd, de j'eugd wordt daardoor mot bet praktische leven meer bekend, de kin- deren worden daardoor beter met het Maunsell en direct keerde zich Har den nu tot hem. Hond zei hij. daar heb je wat En Maunisell wankelde achteruit, ter wijl zijn zwaard machteloos langs zijn lichaam hing. Snel als een pan ter sprong Harden t'oe om zijn stoot te herhalen, toen Dorothy tusschen het tweetal sprong en op dat oogen- blik liet Cromwell een scherp en schril gefluit h o oren en meteen weerklon ken haastige voetstappen. Harden liet hij het zien van Doro thy zijn arm vallen. Het is jou ischuld siste hij, en sprong achteruit, want Ir ei Ion was daar met zijn wachten, en zij hadden' hem geheel ingesloten. Zijn zorgeloo- ze moed liet hem nooit een oogenblik in den steek. Hij zou nu sterven, dat wist hij, maar hij zou sterven met het zwaard in de hand. Een Hardeneen Harden riep hij uit. en vloog naar den dichtstbij- zijnden wacht. Ofschoon niet van moed ontbloot maakte de man toch ru'imte bij het zien van hef doodelijk staal en Har den had zich nu den weg naar de poort gebaand. Maar zijn uur was geslagen. Op het hooren kletteren van de sabels en op het fluiten was Peter Mauley beroep, dat zij na het verlaten der school zullen kiezen, vertrouwd Zoo lang de ideale toestand nog niet be reikt is, dat ieder huisvader zijn huis gezin kan onderhouden, zoolang kan de handenarbeidl niet uit dJe wereld geholpen wordlen. Overmatige en onpractisch© arbeid der schooljeugd werkt hygiënisch en geestelijk nadleelig Te veroord'eelen is daarom die kinderarbeid, die hunne moreele en lichamelijke ontwikkeling in den weg staat, die arbeid, welke die goede resultaten van het schoolonder richt belemmert, die arbeid, weülce de geestelijke ontwikkeling onzer jeugd benadeelt. Dit zijn slechts enkele sprokkelingen. Ze zijn echter voldoende om de belang rijkheid van het werkje des heeren Van dór Breggen aan te toon en. Buitenlandsch Nieaws Ewgeiaiirt. De Engelschen in Somaliland. Dat de Engelschen in Somaliland feitelijk slaag hebben gehad blijkt duidelijk uit den algemeenen terug tocht van de troepen. Dejiolomne van Gough is, gelijk wij weten, te Bohotle aangekomen, de operatie-basis in het Noorden, en generaal Manning trekt volgens een bericht van den corres pondent dJer Daily Telegraph te Bo hotle. met achterlating van sterke pos. ten te GaJadi en Doedoeb op Galkajoe terug. Vandaar worden honderd man blanke troepen naar Bohotle gezon den. omdat ei* te weinig water en kost is. Brodrick zeide wel in het Lagerhuis, dat de regeering nog inlichtingen van generaal Manning afwachtte voor zij een beslissing zou nemen, maar de beslissing lag toch reeds in zijn bewe ring. dat het doel van de expeditie gelukt was, aangezien aan den Mollah een zware slag was toegebracht. Het gelach van de oppositie op deze woor den was het passende antwoord op dieze grootspraak Engeland trekt zich terug, nadat het doel van de expeditie, de vernietiging van den Mollah, mis lukt is. Dat is de waarheid. Cranborne. de ondersecertaris van buitenlandsche zaken, gaf voordat Brodrick aan het woord kwam, ie kennen, waarom Engeland deze expe ditie begonnen is., al werd er na zijn redevoering van liberale zijde gezegd, dat men 't nu nog niet wist. Die uit legging van Cranborne was weer ken merkend Engelsch. De ware reden gaf hij eerst. Een blik op de kaart, zeide hij. toont het belang van Somaliland. Geeft Engeland die heele streek prijs dan zou zijn positie tegenover Abes- synië ernstig veranderd worden; d. w. z., zouden wij meenen. dat Ahessi- nië Engeland daar dan vervangen zou. En dat zou zeid© Cranboma, op Engelands positie in geheel het Noor den van Afrika een ernstige uitwer king hebben. Het was nooit de bedoe ling der regeering haar eigenlijk be stuur tot cü£p in het binnenland uit te strekken. Zij bezette alleen een ster ke strategisch© stelling en had wat handel Dat is duidelijk. Somaliland is voor Engeland van gewicht; ten eerste op zich-zelf, al wat het rijk vergroot is tegenwoordig welkom. Dan ligt het aan den ingang van de Roode Zee en op weg naar Indië; Përim en Aden zijn vlak bij. En wie weet of Italië zich wel op de Zuidkust handhaaft. In de toekomst kan misschien die ge- heele uithoek van Afrika bij het En- gelsclie gebied getrokken worden. Te genover het wassende Abessinië dient een ferme houding aangenomen. En dan was er reeds handel met het binnenland! De Mollah die Somaliland voor de Somali's wil behouden, werd lastig. Dus moest Engeland hem klein krijgen. Maar Cranborne zou geen lid van een Engelsch© regeering wezen als hij zich in het openbaar met deze uit legging tevreden stelde. Daarom, mat hij breed; Engeland's zedelijke ver plichting uit om den Mollah te beoor logen. Immers had Engeland plechtig op zich genomen zekere stammen in Somaliland1 te beschei-men en die be vriende stammen nu werden aanhou dend door den Mollah lastig gevallen. Dat, brave Engeland! Ook in Zuid- Afrilca was het zijn plicht, de Kaffers, die op Engeland vertrouwden, tegen de Boeren te beschermen. Van liberale zijde wilde rnen nog weten of de regeerinc voornemens was den Mollah op Italiaansch grond gebied, de gevechten die in den laat sten tijd geleverd zijn liggen geheel buiten Engelsch gebied verder te bestrijden zonder Italiü's hulp. En men drong aan op mededeeling van wat er met Italië overeengekomen is. Wat Brodrick daarop antwoordde weet men uit het Reut er-telegram, al is het ui et geheel duidelijk. Zeker ver rassend is de mededeeling. dat Italië niet allen bijstand verleend heeft, waarop Engeland meende te mogen rekenen. Ieder dacht dat men het vol komen eens was geworden. Maar Ita lië bedankt er blijkbaar voor. voor den koning van Engeland te werken. in den tuin gekomen en stond nu met zijn karabijn gereed, te wachten tot zijn kans schoon was. Door mijn hand zal hij vallen, mompelde hij, hij, die mijn kameraad heeft neergeveld. Harden had nog geen drie passen gedaan, toen er iets schitterde, en een hevige knal ge hoord werd, het volgende oogenblik sloeg Harden de armen in de lucht, wankelde achteruit en viel neer. dood. Hallo, hij is gevallen! Hij is gevallenDe ruwe stem van Peter Mauley weerklonk, toen hij voorthol de met, de rockende karabijn 'in de hand. Ze gingen allen om den doode staan, die met zijn gelaat naar bo ven gekeerd lag. Zijn hoed was afge vallen en het maanlicht viel op zijn mooie lokken en voorname trekken in doodsangst vertrokken en ver wrongen. Zoo snel en onverwacht was dit einde, dat allen zwtijgend daar stonden en zelfs de woeste Mau ley trok zich na een blik op dat stille gelaat zwijgend terug. Plotseling klonk er een schrille angstkreet, die den aanwezigen (door merg en been drong en een vrouw kwam aangevlogen, knielde neer, hief zachtzinnig het hoofd van den doode op en kuste 't koude voorhoofd. Lange zuchten .deden haar lichaam Frankryk De Dreyfus-zfiaL De Berliner Börsen-Courier heeft een gesprek gehad met Esterhazy. Deze heelt van alles verteld, hij zou de maker zijn •geweest èn van het oorspronkelijke bor derel èn van het borderel met de kant- teekeniug van keizer Wilhedm. Hij zou verraad hebben gepleegd niet alleen ten behoeve van Duitschlaxud, maar ook nog ten behoeve van andere landen. Kolonel Henry is die schuldige in zake den vai- schen brief van Panizzardi aan Schwartz- koppen en Heury heeft aan de Bois- deffre en Gons© verzekerd, dat het vaL- sche stuk van keizer Wilhelm echt was. Wat dit laatste stuk betreft, Esterhazy kan het bewijs leveren, dat dit valscn moet zijn, want er stond als hoofdje bo ven „kabinet van Willem II, keizer van Duit sc hl arid", in plaats van den geëikten term „Duitsche Keizer"- Herury, Boisdeffre, Gonse, geen van allen kende genoeg Dudtsch om dezen igroven blunder op te merken, zegt Es-1 terhazy, maar ik merkte het wel op. Ik zeide, dat het gevaarlijk zou zijn, van dat stuk gebruik te maken, maar ik zeide niet waarom. Onze lezers zullen zich Walsin Ester hazy nog wel genoeg herinneren om te wieteai, dat zijn woordien ten ©enenmale onbetrouwbaar zijn. Hij zegt maar wat. Naar deze laatste uitlatingen zou men zeggen, dat hij in <Leze nieuwe phase, die de zaak Dreyfus niet onwaarschijnlijk in zal treden, aan dien kant der Dreyfusards zal staan. Op zulk een helper zullen zij weinig gesteld1 zijn. Stadsnieuws. Z o n d a .g 3 M e i zal in het Mus e- urn van Kunstnijverheid te bezichtigen zijn de reproduction eener rijke verza meling brocaat en zijdenstoffen, afkom stig uit verschillende tijdperken en lan den. Door de teekening ais ook door de gelukkige samenstelling van kleur vor men deze stoffen een uitmuntend mate riaal voor de studie der stijlinrichtinge-n en de textiel-kunst gevolgd. Zondag is de toegang kosteloos. Op de groote zaal van het Stedelijk Museum (Raadhuis) zijn ten toongesteld teekeningen uit den Atlas van Haarlem, afbeeldende „een kijkje in het oude Haarlem". Het Museum is dagelijks geopend van 10—4 uren, Des Zondags is de toegang vrij. N, O. G. Het bestuur der afd, Haarlem Van hat Ned. önd. Genootschap, is als volgt samengesteld: Chr. Somers, voor zitter; Th. Sorgdrager, vice-voorzitter; Ed. A. van Bilderbeek, le secretaris; P. Tuyn Wzn., 2e secretaris en J. H. W. Habermehl, penningmeester. In h.et douc hebaldhui,s aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week 461 baden genomen, In het douchebadhuis aan het Leidsch© Plein zijn in da aflgeloopen week 252 baden' genomen. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Donderdagnacht zijn uit een hole van den heer Erkelenis aan den Bloemendaal- schen .straatweg eenige duiven ont vreemd. Vrijdagmorgen is reeds een individu, verdacht van dezen diefstal aangehou den. Eenige goederen-, afkomstig van den diefstal bij Mevr. Schouwenburg in het park alhier, zijn door den chef der ge meentepolitie te Amsterdam bij uitdra gers in beslag genomen. Benoemd tot adj unct-commles ter Pro vinciale Griffie van Noord-Holland, mir. Sj. H; Veiling Meinesz alhier. Zandroort. Donderdagmiddag te 5 uur werd de eerste steen gelegd voor het Casino-cir cus alhier door jonker C. J. Collot d'Es- cury. De directeur der Zandvoortsche Terrein- en Hotel-Maatschappij sprak waardeerede woorden- tot den architect- ingenieur, den heer A. Hartog Azn., en hoopte, dat het gebouw „Olympia" mo ge medewerken tot Zandvoort's bloei. IJniaiden. Het paardenspel der firma Cohen wordt op het Willemsplein alhier opgeslagen om hier eenige voorstellingen te geven. sidderen en toen isloeg zij de droge, brandende oogen op, waarin een krankzinnig vuur schitterde, en keek om zich heen. Hij was mijn minnaar, mijn echt genoot, mijn alles en ik voerde hem in de armen van den dooden wie zal hem mij weer teruggeven, zij, die zijn lichaam en ziel gedood hebben, lichaam en ziel? kermde ze. Dier bar© oogen, die nooit meer in de mijne zullen zien, dierbare handen, die zoo koud zijn, zoo koud dierbaar hart dat stil staat, ik ben het, Patien ce is 't die je roept En nog eens en herhaaldelijk weer kuste zij die kille lippen. Hij antwoordt nietHij kan mij niet hooren 1 ging zij op woest en toon voort en toen lachte zij, en die lach sneed de toehoorders door do ziel maar eer de echo dien vreeselijken, dvoevigen lach herhaalde, was haar gemoedstoestand al weer veranderd en zij streelde met hare vingers zijn lange, mooie lokken. Goud zei ze, mooi goud, en geen zijde is zoo zacht als dit. O. KitDe vroegere dagen zullen voor ons terugkeeren. lieveling voor jou en voor mij En zij ging met zijn hoofd in haar schoot op hetgrasveld zitten en begon, zichzelve heen en Do wensch naar een grootere zaal voor concerten en voorstelilingen zal waar schijnlijk spoedig vervuld worden, naar men verneemt, zullen de beide bovenhui zen boven het café die „Kleine Willem Baren-dz tot een groote zaal verbouwd worden met ongeveer 300 vierk. M. op pervlakte. De sleepboot Cyclop van die Maatschap pij, onder directie van den heer A. D. Zurmühleri te Amsterdam is nu ook in gericht voor die vischvangst en zal voor taan aan de vlsscherij deelnomen onder het meik A. M. 62. Haarlemmermeer. De dijk van den Oosteinderpolder heeft het gedurende deze laatste dagen zwaar te verantwoorden gehad. Door tijdige maatregelen t© nemen, is echter alles zonder ongelukken af- afgeloopen. Sleten. Ter voorjaansveemarkt waren 95 runderen aangevoerd bij weinig han del liepen de prijzen tusschen f 120 en f170. Binnenland. Hofbericht. Behalve .de groothertogin-moeder van Mecklenburg worden in den loop van Mei nog meer vorstelijke perso nen als logeergasten op het Loo ver wacht. Men rekent dat de laatste lo gés tot 20 Mei aldaar zullen verblij ven met het oog waarop het hoogst onwaarschijnlijk wordt geacht, dat he Koninkl. bezoek aan Amserdam reeds voor dien daum zou gebracht worden. Zaak Van Beresteijn. De vrijspraak van jhr. mr. E. van Be- r.esteijn, reserve-2e luitenant, die vol gens jhr. Van Asch van Wijck een sta- kenden machinist zou hebben toege juicht, is door den raad van onderzoek met algemeen© stemmen geschied. Weer een Gooische geschiedenis In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een inwoner van Laren, de 22-jarige Hendrik Smit, hij een der toegangen tot de Meent bij Blaricum. op welke meent hij vee wilde scharen, door een aldaar gestationneerd in fanterist doodgeschoten. Deze treurige zaak heeft zich als volgt toegedragen. Zooals men weet bestaan er sedert eenige jaren onder do Erfgooiers twee partijen. Een vóór en een tegen het tegenwoordig© bestuur der Vereeni ging van Stad en Lande van Gooi land. Dit had in zijn vorige verga dering als dagen waarop het vee op de verschillende meenten tot scharing kon worden toegelaten, bepaald een en twaalf Mei. Het vee moest dan gebrand zijn met de merken van Stad en Lande, want ook het bestuur der oppositie had merken ingesteld. Ver leden jaar was alles met een pisser afgeloopen, hoewel men toen onge regeldheden vreesde. Vandaar dat men ook dit jaar een kalraen afloop verwachtte. Hoe -is echter alles anders uitgeko men. De eerste Mei was aangewezen als schaardag voor het zoogenaamde harde op de Meent, het meest on vruchtbare gedeelte. De twaalfde Mei was aangewezen voor het betere ge deelte. De burgemeester van, Blari cum had. met het oog op mogelijke gebeurtenissen, het detachement in fanterie, dat ter bewaking van de ko lonie der Internationale Broederschap in Blaricum is ingekwartierd, gere- quireerd, waarop de infanteristen, alle toegangen tot de Meent afzetten. Hedennacht te ongeveer twee uur kwamen eenige Laarder boeren, be- hoorende tot de oppositie onder de Erfgooiers. bij een der toegangen, 't zoogenaamde Laarderhek, met het doel het vee, "dat zij bij zich hadden, op de meent te brengen. Daar de toegang eerst bij zonsopgang wordt, opengesteld en hun. vee niet gebrand was. werden zij door de twee aldaar gestationneerde infanteristen tegen gehouden. Daar dezen natuurlijk het hek niet wilden openen, begonnen de boeren het dijkje, dat rond de meent loopt, door te graven, ten einde zoodoende hun vee op de meent te kunnen bren gen. De beide schildwachten, dit gewaar wordende, waarschuwden eoniige malen dit na te laten. De boe ren hielden echter vol, waarop de sol daten eenige schoten in de lucht los ten Door het misschieten brutaler geworden, groef men met vernieuw den ijver, de schildwachten daarbij uitlachende, zoodat dezen ten slotte een paar schoten op de boeren losten, met het noodlottige gevolg, dat Smit doodelijk in de zijde werd getroffen. De boeren, onder wie de bekende Vos, weer wiegelend, te schreien. Vol ontzaglijke ontroering over dit tooneel durfde niemand te spreken of zich te ven-oenen. Plotseling werd hear gelaat met een hoogroodén blos bedekt en, zijn hoofd weer wegleggend- de. knielde ze weer neer. Ik heb .het gedaan, gilde zij, ik vermoordde hem, mijn lieveling, mijn alles O, God vergeef. Zij wilde opstaan, maar de kracht ontbrak haar. en met een scherpen, half gesmoorden kreet viel zij voor over, met het gelaat op Harden's borst en bleef daar roerloos liggen, terwijl een dunne straal bloed uit haar mond vloeide. De dood had zich over haar ontfermd, zij was heengegaan. Toen kwam Crornwell naderbij en stond met den hoed in de hand een oogenblik over ,de beide lijken ge bukt en toen hij zijn hoofd weer op hief. blonken tranen op zijn koud aan gezicht en toen werd de stilte verbro ken door het snikken van eenie schreiende vrouw. Dorothy had zich niet kunnen inhouden en, zich aan Maunsell vastklemmend, die niette genstaande zijn wond daar nog bleef staan, barstte zij in tranen uit. Dat gaf verademing. Maunsell, zei Cromwell met be vende stem. breng haar weg. Ik moet namen den getroffene op en brachten hem zieltogend in de nabijzijnd© R. K. pastorie, alwaar hij, na nog on geveer een half uur te hebben geleefd en nog de sacramenten ontvangen te hebben, den laatsten adem uitblies. Zijne familie te I-aren. direct gehaald, bereikte Blaricum eerst, toen .de ge troffene dood was. Ook de burgemeester van Blaricum verscheen dadelijk ter plaatse. Het lijk werd daarop naar de ouderlijke woning te Laren vervoerd. Vreeselijk is de wanhoop van do bejaarde ouders van den verslagens en andere familieleden, waarbij nog het bewustzijn komt. dat eigen schuld de oorzaak is. Naar verluidt, was door de boeren afgesproken met de wethouders van Blaricum. die beiden tot de oppositie behooren, eerst te zeven uur op de meen.t te komen. Geheel Laren en Blaricum, zijn on der den indruk van het gebeurde en met spanning ziet rnen den volgen den schaardag, 12 Mei, tegemoet Het is maar te hopen, dat de toe stand in het Gooi de aandacht der Regeering zal trekken, vooral nu de gooierskwestie reedis een slachtoffer dieed vallen. Inyoerrecht op tabak. Donderdag is. zooals wij reeds me- dedeelden^ door den makelaar in ta bak, den heer Theod. C. Dentz (lid der firma Henri Dentz) te Amsterdam, aan den minister van financiën een open brief gezonden naar aanleiding van het voornemen der Regeering om in het aangekondigd ontwerp voor een tarief van invoerrechten, op tabak de belasting van f 0.70 op f 20 per 100 kilogram te verhoogen. In het belang van de Nederlandsche tabaksrnarkt. vestigt de schrijver de aandacht van den Minister „op de be zwaren verbonden aan dit voorstel, bezwaren die. gezien van het stand punt van de tabaksrnarkt. niet zoo zeer voortspruiten uit die verhooging zelve, dan wel in hoofdzaak uit het aantasten van het grondbeginsel van vrijen handel in een land als Neder land. welks koloniale producten een der hoofdbronnen van inkomsten en welvaart uitmaken". D© heer D wenscht dus buiten be schouwing te laten de nadeelen. welke verhooging van belasting aan de in- landsche tabakindustrie, in alle hare vertakkingen, vermoedelijk zal berok kenen, waaromtrent de Regeering zeer stellig van bevoegde zijde zal worden ingelicht. ..Hij wil zelfs voor een oogenblik aannemen, dat die nadee len niet van onoverkomelijken aardl zijn, om zich alleen te bepalen tot het nagaan van den invloed welken een gewijzigd belastingwezen zal kunnen uitoefenen op de verdere ongestoorde ontwikkeling van Amsterdam en Rot terdam. als wereldmarkten voor dek bladtabak". De schrijver somt als vaststaande feiten op. dat Amsterdam en Rotter dam ontegenzeggelijk de eenige mark ten ter wereld zijn waar dekbladtabak in groot© hoeveelheden oo methodieke wijze door dien producent aan den consument grootendeels door bemid deling van Nederlandsche kooplieden en makelaars, verkocht wordt en dat die markten, door tal van vreemdelin gen bijgewoond met groote krachts inspanning zich hebben ontwikkeld tot de tegenwoordige hoogte. Dat een hoofdfactor, welke heeft medegewerkt tot die ontwikkeling, juist is de afwezigheid van belemme rende tolformaliteiten .die in andere nabijgelegen landen, de vrij© ontwik keling van dergelijke markten in den weg stonden Dat intusschen die landen geen noemenswaardige koloniale tabaks productie te beschermen hebben en dus bij het vaststellen hunner invoer rechten op tabak onder geheel andere omstandigheden verkeeren dan bij ons het geval is en derhalve de rech ten. in die landen geheven, bij ons niet als aanleiding noch als leiddraad! mogen dienen. De schrijver gaat dan uitvoerig na hoe de toestand zal worden waarneer het in voorbereiding zijnde wetsvoor stel tot wet wordt verheven. De controle, zegt de heer D., zal veel scherper moeten worden in ieder geval ,die niet anders dan verlam mend kan werken on de vrije en on gestoorde ontwikkeling van den ta- bakshandel. D© slotsom van den schrijver is, dat .van welke zijde men het. wets voorstel ook beschouwe en welke faci liteiten ook in uitzicht mogen worden gesteld, steeds onoverkomelijke be zwaren blijven bestaan, steeds do han del in zijne vrije beweging zal wor den gestoord. En nu is het de vraag of de Regeering het kan verantwoor den. een artikel als tabak, hetwelk den lande, zoo direct als indirect, zulke ontzaglijke financieels voordeelen be zorgt, dusdanig te treffen, dat ook deze bloeiende tak van handel zal eraan kwijnen, en de tabaksrnarkt bui tendien aan het gevaar bloot te steL len. dat eventueel het product van In- hier maatregelen nemen. HOOFDSTUK XVIII. Haar vergiffenis. De trompetten schalden hij het krieken van don morgen ,,In 't zadel", en een uur later, toen de dauw nog op het grasveld lag en glinsterde op de blaren, draafde de lange rij Iron sides voor den laatsten maal door de Coombe bosschen. Een weinig in d'e achterhoede re den naast elkander Cromwell en Maunsell, de laatste met zijn gewon den arm in een doek. Zij spraken lang en ernstig tot elk ander en hielden half onbewust hun pas in. zoodat zij ten laatste zoo Ver achter kwamen, dat ze ntiets meer van de manschappen zagen dan zoo nu en dan een gegïinster van staal. Eindelijk hield Cromwell zijn paard in en stak zijn met een pantserhand schoen bedekte hand uit. En dus scheiden wij eindelijk, Maunsell. zei hij. om ieder zijn eigen weg te gaan. Ik begrijp nu alles, en ik wensch u het beste. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5