NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. HET AMULET. 2Üe Jaargang Zaterdag 9 Mei 19U3. No. 6092 DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor da dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afeonderlijke nnmmars 0.021/* Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» de omstreken en franco per post. 0.45 iLdvertentiën a Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zalder Baitenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 72-4. Uitgavs dar Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. ®a AdvarèsaitiSsa w©M®n aangenoman door onze Agenten en door all® Boekhandelaren en Courantiers, Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën «at Reclames betreffend® Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. D/i blad varsohf/nt dagmUJka, bmhalwa op Zon- on Foostdagen Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère G. L. BAD BE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmarlre. Haarlem's Dagblad van 9 Mei bevat o.a. De Macedonische kwestie, En- gelandeu de Perzische Golf, Een moordaanslag in den schouwburg te Amsterdam, öo reerafeering onzer marine-matrozen, Diefstal van Effecten, Gemeenteraad van Bloemende al. Advertentiën VOOR HET Zatsrdagavondnummer. Meermalen rijn wij tot ons leedwezen ge noodzaakt Adrertentlön al to wijzen toot het ZaterdagaTondnummer, die des Zaterdagsmor gens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dan U Inzending op Vrijdagavond noodlg, uit gezonderd kleine advertenties ol familiebe richten, die moeilijk vooraf kunnen worden Ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Buitenlandseh Nieuws Engeland. Engeland in de Perzische Golf. Men schijnt in Engeland zeer inge nomen met de stoute verklaring van Lord Lansdowne. in het Hoogerhuis afgelegd, dat Engeland' het als „een ernstige bedreiging van zijn be langen" zou beschouwen, als een mogendheid in de Perzische Golf een marine-station of een ver sterkte haven aanlegde en dat Enge land dat met alle middelen zou trach te beletten. Dat is een soort Mon- voor de Perzische Golf, merkt Westminster Gazette op. Het blad echter of het wijs is op liet aogenblik een dergelijke verklaring af te leggen, al is het zeker van zeer groot belang voor Engeland te belet- dat daar een operatiebasis wordt voor een vijandelijke vloot, Engeland den weg naar Indië kan Lord Lansdowne sprak i-ntusschen niet van dit belang, maar scheen al leen dien liandel van Engeland op het te hebben; gewaagde althans daarvan. In 1901. zeide hij, iiet aandeel van Engeland in den el van Perzië, vertegenwoordi gende een waarde van 3,600,000 p. st., vaard 2,300,000 p. st. Maar aan de Perzische Golf en in andere deelen Perzië voelt Engeland de med.e- van andere mogendheden gelijk dat elders het geval is. dat de pionier is geweest, ;an zijn meerderheid niet altijd hand- iaven. Maar het moet Engelands po rtiek wezen, zijn handel in d© Perzi- Golf te beschermen, ofschoon het in de bedoeling kan liggen, dat den rechtmatigen handel van an- tegengaat Verder deelde Lans- iowne mede, dat er met Perzië wordt mderhandeld over een regeling van- iet invoerrecht, die den Engelschen ten goede zal komen. Hoe groote'waarde men in Engeland aan hecht, het overwicht in de Golf te houden, kan wel 'lijken uit een opmerking van Lord ïllenborough, die voor lord Lansdowne het wooTdl was. Liever dan dat groote mogendheid een haven de Perzische Golf kreeg zoo zeide ij, zag hij de Russen Konstantinopel bezetten. Evenmin als Lord Lansdow ne zelf, die verklaarde niets te weten van eenlg plan voor de vestiging van een mogendheid aan de Golf, gelooft de Westminster Gazette, dat er voor loopig sprake van zal wezen. Geen mogendheid, meent dat blad, zal ge steld zijn op een haven, als ex niet eerst een spoorweg is die- er heen leidt. Gelijk Rusland- zonder den Siberische© spoorweg Port. Arthur niet genomen zou hebben, zal het geen haven aan de Perzische Golf begeeren voor het een spoorweg van Teheran daarheen aangelegd' heeft. Wil Engeland dit niet, dan dient het zelf den aanleg ter hand te nemen, want Perzië kan niet voor Engelands genoegen zonder spo ren blijven. He-t blad1 meent dus. dat de noodzakelijke gevolgtrekking van Lord Lansdowne's verklaring is. dat Engeland zoo spoedig mogelijk met een spoor van de Golf noordwaarts werkt. De Times, die onvoorwaarde lijk ingenomen is niet Lord Lansdow ne's verklaring .herinnert, dat Per zië wel Rusland heeft moeten beloven, allen spoorwegaanleg uit te stellen, maar Enigeland is daardoor niet ge bonden. meent het blad. en moet nu aanstonds beginnen Turkse. De Macedonische kwestie. Tengevolge van de gebeurtenissen in Saloniki zijn te Uskub, Köpruiu, Monastir en op vele andere plaatsen in Macedonië verscheiden personen, in hechtenis genomen, daaronder heel wat notabelen o.a. de secretaris van den Bulgaarsclien bisschop, een zekere Tonef. De Porte heeft voorts verlangd, dat de Bulgaaitsche han delsagent in Monastir zou worden te- .ggeroepen, omdat hij zich heeft ge compromitteerd; de overige „han delsagenten" van Bulgarije genieten de onderscheiding van een bijzon dere bewaking. Ook in Konstantino pel zijn Verscheiden Bulgaren opge pakt, meest kooplui, waarvoor de Buigaarsch© regeering thans invrij- lieidsstelling tracht te verkrijgen. Of baar dat gelukken zal nadat Danef de krachtige nota der Porte heteft ge weigerd in ontvangst te nemen, lijkt twijfelachtig. Behalve deze Bulgaren worden ook de BulgaarischQ bisschoppen in het oog gehouden, met name di|a van j Monastir en Köpruiu; zelfs de exarch staat onder toezicht der geheime po litie. Bisschop Gerassimo van Stroe- m-itsa zal, als hij blijft weigeren heen t'e gaan, met geweld verwij-éö'ud wor den; men weet dat de exarch zijn te rugroeping aan de Porte heeft gewei gerd. Maar ook tegen de Albaneezen blijft de Porte optreden. In Prizrend en omstreken zijn tot dusver reeds over de 30 Albaneezen hoofdton, en notabe len wegens verzet tegen d!e hervor mingen gevangen genomen. De aan gehouden Albaneezen schijnen vol gens een mededeeling van den Turk- schen minister van buitenlandsche zaken naar een verbanningsoord in KIein-Azië gebracht te worden. Daar heen gaan trouwens ook de verdachte Bulgaren, wier schuld men niet be wijzen kan. De tegen gisteren St. George-dag op grond van een mededeeling van den Turkschen commissaris te Sofia gevreesde aanslag op Konstantinopel, is achterwege gebleven voor zoover men weet. Er. waren echter ook ex tra maatregelen gen-omen, zooals we reed's gjfemeld hebben. De stad is in vierr militaire kringen verdeeld ter betere bewaking. Pera wordt bewaakt door die divisie van Jildiz. Het verhaal van de ontdek king eener bommenfabriek in Pera wordt tegengesproken; het vereischt inderdaad groote behoedzaamheid om uit de tallooze vaak tegenstrijdige berichten de waarheid te willen be naderen. Voor Saloniki zijn nog aangekomen een tweede Turksch en een Fransch oorlogsschip. In Volo komt een En- gélsch oorlogsschip te liggen, om zoo noodig de Britsch© belangen in Salo niki te beschermen. De mogendheden hebben sedert be sloten geen oorlogsschepen meer te zenden. Het Weensche K. K. Tele graaf agentschap zegt, dat dit besluit gegilond, is op die overweging, dat de verschijning den Oostenrijk-sch-Hon- gaarsche oorlogsschepen reeds vol doende heeft geleid tot het doel, n.l. om de door de dynamietaanslagen verontr u ste vile em deli ngenkolo nïe s gerust te stellen. In de tweede plaats wilde men vermijden, dat de opstan delingen zich zouden gaan verbeel den, dat er kans is op Eurqpeesche interventie, zooals onze Weensche correspondent hierboven ook schrijft. In de derde plaats wil men de Mo- h,amin ed aansche. bevolking niet on- noodig opwindien. Alle schepen die dus nog op weg zijn zullen met de reeds aanwezige SaQöniki voor het grootste deel ten spoedigste weerver- laten. Wij moeten 't eerst zien! Borland Men heeft'te St. Petersburg in re- geeringskringen erg het land over den gruweiijken jodenmoord in Kisjinef wegens den slechten indruk, dien zul ke gebeurtenissen op het buitenland1 maken. Wel een verheffende reden! De Tsaar ,aan wiens persoon-lijk in grijpen het te danken was, dat ten leste na vier dagen het bloedbad op hield toen de telegraaf het nieuws ein delijk te Petersburg had gebracht, heeft bevel gegeven den gouverneur en het hoofd der politie onmiddellijk te ontslaan en alle schuldigen gevan gen te nemen; 300 hunner zitten al achter slot en grendel. De staat van beleg blijft voorloopig van kracht. De verhalen over de gepleegde wreed heden zijn schier ongelooflijk. Man nen, vrouwen en kinderen, die op d'e diaken gevlucht waren, werden op straat geworpen, enz. A. S. Raitt, P. Roux, H. Solomon en H. P. van Rensburg. Het getal zal nog aangevuld worden D© wetgevende raad komt dien 20en dezer bijeen. De broer van generaal de la Rey, die eerst genoemd werd. is dus niet in den raad. J. P. Villiers is d'e vroe gere burgemeester van Johannesburg. II. P. (F. J.) van Rensburg was vroe ger lid van den Tweeden, daarna van den Eersten Volksraad; in den oorlog een handsopper le klas. Farrar, Fitzpa- triek, Loveday. Hosken. zijn bekend'e figuren; en ook anderen. En dan An- dries Cronjé, de verrader. Is :t won- dier. dut de generaals Botha en de la Rey voor een benoeming hebben be dankt? Stadsnieuws. Finland Stockholm© Tidingen deelt mede, dat de hoofdredacteur Erkko van het Finsclie blad Paivalehti oolc uit Fin land verbannen is. Znid-Afrika, Uit Pretoria worden de namen ge seind van benoemde niet-officieele le den van dien wetgevende© raad van Transvaal (d'e ambtenaren zijn de of- ficieele leden). Het zijn E. F. Bourke, J. C. Brink. Andries Cronjé, J. Z. de Villiers, Thomas Everard, Sir George Farrar, Sir Percy Fitzpatrick, W. Hosken. II. C. Hull. R. K. Loveday. Haarlem, 8 Mei. Examens L. O. 8 Mei 1903. Geëxamineerd 8 vrouwelijke can didate© Geslaagd) d'e- dames E. A. Oudt te Haarlem; A. Pel te IJmui- den, en C. de Quay te Leiden. Beroepswet. Door Geil. Staten zijn benoemd: In den Raad van Beroep te Haarlem: tot lid-werkgever: P. Goedkoop Dz., II. J. Geyl, J. W. A. Beynes, L, M. Barnet Lyon, allen te Haarlem; J. H. Eilmann en E. G. Verkade. belden te Zaandam-, P. M. Duyvls en J. M. Vis. beiden te Zaandijk; C. J. Eel- tink, Edam-, T. van Spall, Alkmaar; A. Wees- hoff, Scliermerhorn; J. de Boer, Volendam, gemeente Edam; A. G. Bosman en J, Bier drager, beiden te Alkmaar; K. Horjus, Hoorn; F. A. J. Kaag, Hoorn; J. Lankelma J.Vzn., Purmerend; J. P. M. Brantjes, Pur- merend; C. S. Jaring, den Helder; E. ,T. Bok. den Helder; J. Th. Andriessen en J. Eu- siDk, beiden te Hilversum; P .Vis Azn. en J. P. Akker, belden te Enkhulzen; tot plaatsvervangend lid-werkgever.- A. Rin- kema, Haarlem; R. Veth, Heemstede; E. Ke vert, Haarlem; O. P. Casaretto, Alkmaar; L. Molenaar. Zaandam: E. C. C- Dekker. Zaan dam; H. Dlerdorp, West/aan-, J N. de Jong, I Westzaan; D. Volger, Edam; J F. van der j Oord, Alkmaar: A. H. J. C. M. Allard, Haar- j lom; K. de Wit Pzn., Beets; ,T. de Wit Dzn., 1 Alkmaar; D Roozendaal, IToorn; J. Zeyle- maker Jzn., noorn; V. s. Ohmstede, Purme rend; D. Vas Visser, Purmerend; A. Kor ff Jzn., den Helder; J. Bakker Dzn., den Hel der; W. Sukkel, Hilversum; J. M. van der Horst, Hilversum; D. van der Spruyt, Enk huizen; S. Groot Szn., Enkhuizen; J. de Graaf Azn., Beemster; tot lid-werkman- J. Forfgens, L, F. Lous en A. Brakel, allen te Haarlem; S. Wage naar en A. J. Herens, beiden Zaandam; K. Huysman Fzn., Koog aan de Zaan; D. Groot Mzn, Wormerveer; J. Groot Kzn., Purme rend; H. H J. Leemeijer, Alkmaar; P. A. Fransen, Alkmaar; P. P. Hartendorf, Weesp; D. Veldhuis, Haarlem; H. Kuiper Wzn., Edam; J. Eeyzer Hzn., Edam; S. Pascha, Alkmaar: C. van der Woude, Hoorn; A. W. W. Nuyten, Hoorn; W. R. Zlts, den Helder; A. Korff, den Helder; G. Postma, Hilversum; Ph. Weijer, Hilversum: L. van Heiningen, Enkhuizen; J. W. de Graaff, Enkhulzen; M. L. A. Klein, Haarlem: tot plaatsvervangend lid-werkman: J. D. Turk, w. Koppen, C. Nfemftller, allen te Haarlem; J. Rot Czn., Zaandam: H. W. de Gooijer, Zaandam; J. Teer Jzn., Koog aan de Zaan; P. Leguyt Jzn., Krommenie; H. Kwaad, Hoorn, J. M. Jansen, Alkmaar; H. J. Wan- sink. Alkmaar; C. L. Flink, Bussum; G. La- court, Haarlem; H. Winkel, Edam; H. Al- blas, Edam; E. H. J. ten Pas, Alkmaar; T. Giltay, Hoorn; G. J. Feijen, den Helder; L. den Berg, den Helder; H. P. de Gauw, Hilversum; H. J. Grotenhuis, Hilversum; U. J. van der Meulen, Enkhulzen; S. de Wolff, Enkhuizen; W. Dekker, Hoorn; A. Kouwen- hoven, Enkhuizen. Uit de Omstreken Bloemendaal. Raladayergadering der gemeente Bfcoeanendaal op Dondierdag 7 Mei 1903, des avonds 8 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwtor z-ig de heeren Bispinck, v. d. Hulst en' Bijvoet. PUNT 1. Aan de orde wordt ge steld een ontwerp-ver ord'eming ïlege- itendie bet verleenen van pensioen en wachtgeld. Aan die verordening ontleen'an wij het volgende: Ten laste van de ge meente wordt pensioen verleend aan gemetonte-ambtenaren. voorzoover bij die aanstelling aanspraak op pensioen niet uitdrukkelijk is buitengesloten of bij de wet, behoudens het bepaal de bij art. 5, niet in hun pensionee ring is voorzien. Bij genot van vrije woning wordt het pensioen berekend naail het trak tement plus de door B. en W. ge schatte huurwaarde. Aanspraak op pensioen hebben ge meente-ambtenaren indien zij: a. na een diensttijd van minstens 25 jaar, den leeftijd van 60 jaar hebben bereikt; b. na een diensttijd van minstlens 15 achtereenvolgende ja- uien, door ziekte of lichaamsgebreken van blijvenden aard, ongeschikt zijn hunne betrekking bij voortduring waar te nemen, en bij hunne aan stelling den leeftijd van 40 jaren nog iiijet haddien bereikt; c. ongeschikt zijn hunne betrekking bij voortduring waar te nemen, tengevolge van een ongeval, hun in verband met d!a uit oefening van bun dienst overkomen, behalve indien het ongeval te wijten is aan opzet, dronkenschap of ander plichtsverzuim. I Het pensioen bedraagt lo. voorge- i meente-ambtenarea vallende la- dé I termen sub a en b, voor ieder dienst jaar. 1/60 van den biervoren genoem den pensioengrondslag; 2o. voor gemeen/te-ambtenaren, val lende in de termen sub c. hiervoren genoemd, 2/3 van den pensioengrond slag. Het pensioen van den ambtenaar die krachtens d.e ongevallenwet van 1901 eene rente geniet, wordt met bet bedrag dieii rente verminderd. Als pensioensgrondslag geldt het gemidideldle bedrag der gedurende de drie laatste jaren van bun werkelij ke a dienst over een jaargenoten be zoldiging. Bij genot van vrije woning wordt t van het dool B. da W. geschatte bedrag voor een jaar bij den pensi oensgrondslag in rekening gebracht. Het recht op pensioen vervalt bij vervreemding, venpanding of belee ning van het recht op eenige krach tens deze verordening te ontvangjen u-itkeering. Op voorstel van enkele leden w"erdi deze zaak aangehouden en zal aan ieder der Raadsleden een exemplaar dezer verordening terinzage worden •gezonden. PUNT 2. Verschillende adressen warton ingekomen van de Binnenl. Exploitatite-Maatschappij van onroe rende Goederen d.d. 28 Mei 1902, 21 Oct. 1902, en 25 Maart 1903, omtrent den aanleg van wegen, enz. in Kwe'ek- duin, Duin en Daal en Zomerzorger duinen en gesteld in handen deri Raadscommissie, d'ie daarop e'en breedvoerig rapport uithbacht. Naar aanleiding daarvan legden B. en W. een concept-raadsbesluit over, waarin wordt voorgesteld' vroe gere raadsbesluiten ten deze in te trekken en opnieuw vast te stellen verschillende bepalingen, verbonden aan de goedkeuring door den Raadi van de verschillende overgelegde bouwplannen. Die bepalingen treffen peil, breedte der wegen en voetpaden, beharding, rioleering, rooiingslijnen, beplanting der paden em andere voor het publiek toegankelijke terreintjes, bet ondierhoud der behardingen, rio leering, beplantingen, enz. overdracht van wegen, paden enz., ondergrond se, lie electriscbe verlichting, aanslui-i ting aan gemeentelijke waterleiding., Ten slotte stelden B. en W. vooraan adressante te kennen te geven, om gjeen afwijking meer te dujden van liet voorschrift, dat plannen voorden aanleg van wegen en van de bebou wing der belendende terreinen door den Raad behooren te zijn vastgesteld en goedgekeurd, alvorens eenig ge deelte daarvan tot bouwterrein mag word'en uitgegeven of gebruikt. De VOORZITTER zegt dat B. en W. lof brengen aan de Commissie voor de plantsoenen voor bet omvangrijke werk door haar verricht. B. en W. meenen dat de Raad deze voorstellen zal moeten aannemen Echter hebben B. en W. enkele kleine wijzigingen be treffende de breedte van de wegen voor te stellen. Zoo zouden B. en W. in plaats van 4Meter voor de hoofd wegen eene breedte van 5 M. willen bepalen, en ook bepaald te zien dat de straatwaalklinkers van deugdelijke qualiteit moeten zijn door B. en W. te beoordeelen. Bij het onderhoud der wegen zouden B. en W. ook willen zien opgenomen de bepaling omtrent bet Tèin houden der bermen, riolen enz. enz. Ook omtrent de verlichting wor den nog eenige wijzigingen voorge steld. en wel omtrent de lichtsterkte der gloeilampen den afstand der pa len en het aantal brandputten Oolc wenschten B. en W. bepaaldl te zien dat de Duin en Daalsch© weg alsnog eene breedte van 12M. kreeg, hetgeen met het oog 'op eene© eveu- tueelen aanleg van een electr. tram baan bepaald noodzakelijk is. De heer TER HOFFSTEEDE meent dat de zaak na deze mededeelingen- van B. en W. moet worden aangehou den. opdat de commissie alsnog over deze punten kan beraadslagen. De beer TIDEMAN bad gaarne ge zien dat B. en W. deze bezwaren wat vroeger ter kennis hadden gebracht der commissie, om onnoodige vertra ging te voorkomen. De VOORZITTER antwoordt dat hieraan niet kon worden voldaan, om dat bet zeer uitvoerige rapport der commissie eerst 2 Mei is ingekomen en bet antwoord van B. en W. derhal ve eerst beden Donderdagmiddag is gereed gekomen. De VOORZ. erkent dat er eenig op onthoud zal ontstaan, maar dat be hoeft niet langer dan 14 dagen te duren. De 'heer TER HOFFSTEEDE - wijst er op dat de bewoners steeds op spoed! aandringen. De VOORZ. antwoordt dat hij om onnoodig oponthoud te voorkomen, de aannemers nu reeds gaarne inzage wil' geven van de ontwerp-plannen Naar het Duitsch door FOX. De rij af, begroette de officier de dames, de oudste der meisjes bet >rst.Bij de laatste, die met het witte at en 't witte kleedje met blozend en blond! haar. die een beetje werd ,toen ze elkaar de hand .hield hu wat langer op en het g hem op de tong te zeggen: Ik heb i amulet verloren. Maar bij zeide niets. Nu moest bij zich in den familie- zetten e© er was nog een kopje voor hem. Hij werd over zijn enst ondervraagd en over zijn kame- den, Men zat in de wit geschilderde tuin- oelen, de dames allen met een De landraad rookte als schoorsteen en zoo verstreek de ifl terwijl men vertelde vroeg, lacb- Af e© toe kwam een bediende, zei- 1 wat tot den heer des huizes, die opstond en voor een kwartiertje verdween of zij© vrouw stond op, nam haar sleutelmandje, dat altijd voor haar op de tafel stond en ging door de laa© naar huis. Op eens riep tante Maaltje: ..pst" ©n legde een vinger op den mond. Allen gingen rechtop zitten en luisterden. Men hoorde paardengetrappel en rij- tuiggerol. Er komt bezoek, meende tante Isidlora. Dadelijk sprongen de meisjes op én ook de luitenant stond op. Alle© keken opmerkzaam ©aar den bediende, die gauw kwam aangeloopen en aandien de: Mijnheer en mevrouw von San- gersdorf. 1 De jonge .meisjes sloegen de banden samen en klaagden: O. o. wat zal die geven. Maar tante Maaltje, die altijd op de band der jeugd' was. zei: Kindertjes, wees wijs, ga een wandelingetje doen en kom eerst over een poos terug. Hetzelfde 0ogenblik stoven ze alle drie het boscb in zoodat de uitwij kende takken luitenant Wagner bijna in 't gezicht sloegen; zoo snel hij kon. volgde hij de jongste zuster. Achter de boschage bleven de drie meisjes en de jonge luitenant staan, de meisjes met den zakdoek voor den mond om bun lachen te verbergen, al len luisterend en ze hoorden hoe vader zijn stoel op zij schoof, kopjes rinkel den en een hooge stem zeide: Hemel tje-lief, wat hebben we elkaar in lang niet gezien. En dan begon er weer een ander. De visite was er. De meisjes verlieten den tuin door een wit ceschilderd poortje en volg den een beek, die zigzagsgewijze door een klein dal liep. De oudste meende: Nu zal Sangers- dorf weer vertellen van de haas. die hij miste, toen de koning er was. En de tweede riep: En zij spreekt over de crèche. De jongste echter deed hun spraak na .vouwde de handen mummelde met de onderkaak, opende den mond als 'n kikvorseh die naar een vlieg hapt, deed de© oogopslag ©a en kicherte: Denk eens, mevrouw de landraad, ik heb een crèche in 't le- ven geroepen! Ze speelde prachtig comedie, maak te bewegingen, zooals de oude dame. die zoo juist op bezoek was gekomen, toonde een heel verbaasd gezicht en vroeg: Och, weet u bet al. mevrouw de landraad? De drie meisjes lachten dat het schaterde. De twee oudsten liepen arm in arm vooruit. Luitenant Wagner volgde met de jongste. Anders lachte bij ook en daar hij heden ernstig bleef vroeg bet meisje: Wat scheelt u dan toch vandaag? Wat zou me schelen? U is zoo ernstig. Hij zag haar dee- en weemoedig aan: Er is me vandaag iets verschrik kelijks overkomen! Verschrikt bleef ze staan: Om Gods wil ,wat dan? Het wilde er nog niet bij hem uit. Doch ze liet hem niet los. Eindelijk zei hij. Ik heb wat ver loren. Ze keek hem ee© oogenblik twijfe lend' aan. Hij keek op zijn horloge en speelde met de ketting. Dadelijk raadde ze het: de Philip pine? Bedroefd knikte hij en trok aan de losgesprongen ketting, wier schakels hij zelf met een tangetje weer dicht gebogen bad. Ze was treurig en stom vervolgden ze hun weg. Eindelijk zei het meisje stilstaande: Hebt u werkelijk het amulet verloren? Weer knikte bij. Hij schaamde zich en kon er toch niets aan doen Tot verontschuldiging voerde hij aan: Ik heb alles gedaan om het weer te krij gen Maar ze bleef ongerust en vroeg waar het gebeurd was. In de manége. „Als een kameraad het maar niet vindt. Verbaasd zag bij baar aan: Waarom niet? Ze zweeg: Ik dacht het maar zoo! Maar hij wilde weten. Ze beweerde, dat het onaangenaam voor hem zou zijn. Maar men mag toch wel een, Phi lippine hebben? Ze boog haar kopje eens lings en eens rechts: Het zou voor mij onaange naam zijn. Nu vond bij een uitweg: Men weet immers niet. van wien het is. Haastig antwoordde ze: Ja wel, toch. want Ze hield stil. als kon ze niet verder. En lachend vroeg hij: want want? Ze schudde het hoofd Nu kwam bij al dichterbij, zag haar lachend in de oogen en kwam met zijn kepi bijna aan den rand van haar hoed: Nu, want want? Daar ontdekte hij dat ze rood was geworden en hij keek haar zoolang aan. dat ze de oogen neersloeg en haar wangen zich hooger kleurden. Hij wierp gauw een blik om zich heen. naar de kleedjes der zusters. I die als lichte plekken tusschen het groen lichtten, waren niet te zien. Wat is er? Doch op eens liep ze weer door, be^ gon bijna te draven, zoodat hij niet kon meekomen. Toen ze een kleine helling achter zich hadden, keken ze weer om. waar de zusters waren. Nie mand was te bekennen; hier splitste de weg zich; een plank lag over de beek en men kon op den rechter- en lin keroever verder gaan, Ze gingen bet waLertje over en liepen ijlings 'het pad! af, zij altijd vooraan, hij achter, tot hij eindelijk buiten adem riep: Ik kan niet meer, ik kan niet zoo hard loo- pen. Zo lachte: Een officier? Een militair? Hij zei: Ja, te paard kan ik alg'u wilt. duizend kilometer per dag rij-, den. maar hard loopen kan ik geen stap meerl Zij was goed ter been. daarom lachte ze hem uit. maar hare gedachten schenen toch weder tot het verloren amulet terug to keeren. Ze wilde do heele scène precies weten en eindelijk vroeg ze: Het zal toch niet stuk zijn? Hij begreep haar niet. Slot volgt.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1