Na de Staking. •den werden strenge maatregelen ge vraagd tegen het schadelijk suggoraat van de saccharine. Letteren en Kunst. Donderdag Is op 40Jarlgen leeftijd te 's-Gra- tenliage ororleden de kapitein E. E. H. Fau- ra, van het 5e reg. lnf. gedetacheerd aan de no'rmoal-schletschool aldaar. Op den 16en Hel e. k. zal te Haarlem de tiendo algemeeno vergadering van de mili- talro wederkeerige waarborgmaatschappij Onderlinge Voorzorg gehouden worden. In 1894 door 268 leden opgericht, ls de gterkte titans 2760 en bezit de Maatschappij een kapitaal, groot I 64.000, belegd ln sollede effecten en gedeponeerd op de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Bovendien werd aan hen, die sedert de oprichting den dienst en alzoo de Maatschap pij op de eeno of andere wijze hebben ver laten en aan erfgenamen van overleden le den een totaal bedrag vanf 15,269.18' uitge keerd. Dat het doel en streven dier Maatschappij meer en meer begrepen wordt, blijkt uit het voortdurend toetreden van nieuwe leden en vooral uit het feit dat zoovele officieren uit alle rangen van het leger zoowel hun mo- reelen als flnancleelen steun blijven schenken. Kerk en School. Ned. Herr. Kerk. Na examen afgelegd te hebben zijn door het provinciaal kerkbestuur van Gelderlana tot de evangeliebediening toegelaten de hee- ren C. W. Coolsma, te Rotterdam, en G. A. de Roos, van Arnhem, candldaten aan Utrechtsche universiteit. Donderdag zijn door het provinciaal kerk bestuur van Groningen tot de evangeliebe diening in de Ned. Herv. kerk toegelaten de heeren T. G. van Vreeswijk, candldaat aan de universiteit te Utrecht en D. E. W. van Weel, candldaat aan de universiteit te Lel den gevangenisstraf, .mede overwe gende. dat de man eens wegens dief stal was veroordeeld. Door het provinciale kerkbestuur van Utrecht zijn tot de evangeliebediening in de Nederlandsche Hervormde kerk toegelaten de thool. candldaten J. Visser, J. C. H. Schol ten en K. Sonies. Door het provinciaal kerkbestuur van Zee land werden op 6 dezer de heeren M. M. den Hertog en M. J .Besselaar, theol. cand. aan de universiteit te Utrecht, na afgelegd exa men lot de evangeliebediening ln de Nederl. hervormde kerk toegelaten. Beroepen te Suameer (Fr.) de heer J. Gos- linga, cand. te Groningen. Geref. Kerk. Door de Classis Dordrecht na peremptoir examen is tot de bediening des Woords en der Sacramenten In de Gereform. Kerken in Nederland, toegelaten de heer E. A. Groene- wegen, beroepen predikant te Westmaas. Beroepen te Hattum ds. A. S. Schaafsma te Beilen (Dr.). Amsterdam. Met gunstig gevolg is af gelegd het doctoraal examen in de ge neeskunde door den heer C. W. van Schaick. In de Zaterdagavond gehouden verga dering van de afdeeling Rotterdam van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers is het besluit genomen, om op de scholen lijsten te laten circuleeren ter verzameling van bijdragen voor de uit gesloten spoorweg-, bouwvak-, haven- en andere arbeiders .te Rotterdam'. Naar aanleiding van dit besluit hebben Burgemeester en Wethouders aan cie hoofden van alle openbare scholen een circulaire gericht, waarin er op gewe zen wordt, dat, mocht het bovengenoemd besluit bedoeld zijn, dat de eene onder wijzer den ander daar ter plaatse een lijst overhandigt, het niet in de bedoeling van B. en W. ligt, zoolang daardoor de geregelde ga/riig van het onderwijs op geenerlei wijs gestoord wordt, daarte gen bezwaar iie maken. Mochten echter •enkelen in dit besluit aanleiding vinden, om bij de kinderen op eenigerlei wijze gelden in te zamelen of daartoe invloed uit te oefenen, dan deelen B. en W. me de, dat zulks voor geen. enkel doel op de school mag geschieden dan na voor afgaande vergunning, daartoe van hun college verkregen. B. en W. berichten bij voorbaat, dat het indirecte colilecteeren voor de uitge- slotenen tengevolge van de jongste sta kingen door jeugdige kinderen bij hun ouders, althans op openbare .scholen, werd het aangevraagd, niet zou worden toegestaan. Beleediging van minister Kuyper Gistermiddag had zich voor de vier de kamer der Rechtbank te Amsterdam te verantwoorden I. S. van Praag, winkelier in fruit in de Blasiusstraat, beklaagd dat hij openlijk heeft ten toongesteld of aangeslagen die beken- die plaat van ,,Het Volk", waarop dr. Kuyper een op den grond geboeid liggend en werkman worgt. Bekl. had de plaat voor de ramen van zijn winkel hangen en werd door den rechercheur J. H. v. d. Bult her haaldelijk aangezegd, dat hij die plaat moest wegnemen. Gedeeltelijk voldeed beklaagde a.an dien lasthij hing de plaat niet meer vlak voor het raam op, doch aan dien muur. evenwel zoó, dat zij buliten waarneembaar was, als men den winkel van zekeren kant naderde. Bekl. gaf voor dat hij de plaat zeker uit zijn winkel zou hebben verwij derd. als hij geweten had. dat zij in den winkel niet mocht hangen. Hij zeide niet de beteekenis der plaat te kennen en als hij geweten had dat er kwaad in stak, had hij ze zeker niet opgehangen, in zijn winkel niet en in zijn huiskamer niet. Hij beschouw de de plaat als iedere andere plaat. Het onderschrift had hij niet gele zen ..ik kan rechtschapen niet goed lezen", luidde zijn verweer. Het O. M., Mr. Baart do la Faille, achtte hier aanwezig overtreding van art. 271 W. v. Str. Dit misdrijf kan slechts op klachte van den beleedigde worden vervolgd.. De laatste alinea van het art. verwijst echter naar art. 269 en dlit weer naar art. 267. Ten duidelijkste blijkt d'at dit misdrijf ook niet op klachte kan worden ver volgd, wanneer het betreft een belee diging aan een ambtenaar, aangedaan in of ter zake van de rechtmatige uit oefening zijner bediening. Dit is hier geschied. De vraag of de plaat voor dr. Kuy per beleedigend is, beantwoordt spr. bevestigend. Volgens de plaat hul digt dr. Kuyper het beginselmacht gaat boven recht. Dit blijkt ook uit het onderschrift. En in het bijschaaft van het Zondagsblad van ,,Het Volk" wordt daarop ook gezinspeeld. Het art. legt spr. aan de Rechtbank over. De bedoeling van de plaat is duide lijk, ook voor den bekl., al doet deze het voorkomen, alsof hij de strekking niet begreep. Spr. requireerde ten slotte tegen den bekl. een geldboete van f25 subs. 40 dagen gevangenisstraf. vereeniging. die de zaal zoo uitste kend. mogelijk voor (ie expositie hadJ ingericht, is dit eene groote teleurstel ling. Het aantal inzendingen bedraagt on geveer 300, hetgeen voor den tijd: van het jaar zeer groot is. Zoodra de hokken gearriveerd! zijn, zal de tentoonstelling worden geopend'. Het is te hopen, dat dit morgen zal kunnen geschieden. Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam: 4 Mei. D. Schopman, kantoor bediende, aldaar. Reciiter-commlssaris: mr. F. A. Eggers. 6 Mel. W. C, Dlelemans Jr., aannemer en bouwondernemer, te Buiksloot, Rechter commissaris mr. J. Deking Dura. Opgeheven: H. G. Cavé. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Madura, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 7 Mei te Suez. Het stoomschip Merapi, van Rotterdam naar Java, passeerde 6 Mei Suez. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De bemiddeling van B. en W. van Alkmaar inzake die werkstaking der sigarenmaken-s, heeft geen resultaat gehad. De bond van fabrikanten heeft besloten om de ontslagenen, 27 in getal, niet meer aan te nemen. De eischen der werklieden waren, dat alle stakers weder zouden worden aangenomen, uitbetaling van het vroegere loon en, recht om lid van den hond te mogen zijn. Rechtzaken. Woensdag werden te Amsterdam de matrozen Neijssel en Blok wegens wan- rag uit den dienst bij de Koninklijke Marine ontslagen. Wij vernem/en, dat dit ontslag nog in verband staat met de stakingsdagen. Ongeveer drie weken geleden, toen bo vengenoemde matrozen op post stonden, kwam een politieagent zich in het ge sprek mengen, dat de matrozen onder elkaar voerden. Er moet toen, volgens het getuigenis van den politieagent, door hen gezegd zijn: .wanneer het op schieten aankomt, weten wij wel naar welken kant het te moeten doen". Dit we-rd hun dien volgenden dag dan ook ten laste gelegd door hunnen com mandant en werden zij, ofschoon zelf ontkennende zich in dien geest te heb ben uitgelaten, tot veertien dagen pro voost veroordeeld. Later is door den commandant ontslag voor Neijssel en Blok aangevraagd, wat is ten uitvoer gebracht om de gemelde redenen. (Tel). Men schrijft uit den Haag aan „Het Volk Gisteren zijn te 's-Gravenhage door bemiddeling der commissie Kerdijk Talma en anderen een tiental spoor wegmannen, waaronder machinisten, door de directie der H.S.M. weder aangenomen. In Den Haag mogen zij echter niet blijven, zij worden naar Haarlem overgeplaatst. Het Bondsbestuur van den ALg. Ned. Diamantbewerkersbond bericht, dat-de uitslag van het referendum over het voorstel om f 10.000 uit de bondskas beschikbaar te stellen ten behoeve van de slachtoffers, der alge meens weijkstaking, uitgestotenen, stakers enz., is als volgt: Stemmen Voor 4247 Tegen 640 Bianco 78 Onwaarde 28 Stukken van den Gemeenteraad. II. Bernhardt en Zonen vragen in een adres aan den Raad vergun ning tot den bouw van het perceel aan de Helmbrekersteeg No. 4, tot een gTOoteue hoogte dan anderhaif- rnaal de breedte van de aangrenzende openbare straat. B. en W. stellen voor hier afwij zend op te beschikken. Voor het bin nentreden van icht en lucht in wonin gen aan nauwte stegen en straten achten zij het noodig het oprichten van hooge gehouwen te weren. Door drie der alhier Kamers van Arbeid (confectiebedrij ven, metaal- en houtbewerking voedings- en genotmiddelen) is aan den Raad verzocht jaarlijks uit de gemeentekas een bedrag ter harer be schikking te stellen ten einde den secretarissen dier Kamers als vol doende tegemoetkoming voor de vele werkzaamheden te kunnen verschaf fen. eEn som van f 200 voor elke Kamer wordt naar de meening van adressanten voorloopig niet te hoog geacht. B. en W. ontraden de toestemming hietevan omdat het niet op den weg der gemeente li'gt, de kosten te bestrij den van deze instellingen, bij Ivon. besluit, krachtens een Rijkswet in het leven geroepen tenzij de Wet zelve daartoe verplicht. B. en W. stellen voor aan de Nederlandsche Bell- tel'efoonmaatsch. vergunning te veile enen: lo. tot het plaatsen van een ijzeren kabelpaal in de Korte Klteverlaan, tegenover den uitgang van de Kleverlaan onder de gemeente Bloemendaal; 2o. tot het plaatsen van kabelkastten tegen bestaande houten" telefoonpalen op de Kleverlaan. 3o. tot bet doortrekken van den te- lephoonkabel van uit den Klever- parkweg langs de Kleverlaan tot den sub 1 bedoelden kabelpaal, en vandaar langs de Korte Kleverlaan tot aan den straatweg Bloemendaal-Overveen. een en ander ten behoeve van teleplioon- aanile-g tie. Bloemendaal. Daar de toestand van het noor delijk deel van den Burgwal, voor het gedeelte gerekend van ongeveer 10 M. zuidwaarts van de Kerkhofstr. tot aan perceel 62 aan de Spaarnwou- d er str aal dringend verbetering eischt, achten B. en *W. het gewenscht eene rooiingslijn voor dit gedeelte van den Burgwal vast te stellen. Zij doen des betreffende voorstellen. Door Mr. F. A. Bijvoet, is aan den Raad vergunning verzocht tot het bebouwen van, voor tuin bestemden grond, beboterende bij bet perceel aan het Nassauplein boek Nieuwe Gracht. B. en W. stellen voor dit toe te staan. Met 1 Juni zullen de kinderen van de in aanbouw zijnde zesde Tus- sch'-enschool, tot dusver onder dak gebracht in de gewezen militaire school in de Zaksteeg, in de z.g. hulp- school aan de Tuchthuisstraat onder wijs ontvangen. Daar de ruirnte hier- echter voor alle kinderen te klein is. stellen B. en W. voor het het over compleet van pl. min. 200 leerlingen onder te brengen in de gewezen Nas- sauschool. Zij vragen daartoe een crediet van f 1400 voor huur, f 400 voor het aanbrengen van privaten, f 1500 voor banken en schoolmeubelen. Bo vendien is f 3050 noodig voor banken einz. in de hulpschool. zoek moet zich uitstrekken over alle klassen van (gewervelde dieren. V. Men vraagt een hernieuwd ondier- zoek over den aanleg der kiembladen bij de Arachnoiden, vooral met betrekking tot de vraag of de zoogenaamde dooier- cellen aan de vorming van het darm- epitheel deelnemen of niet. Verder wordt voorgesteld den termijn van beantwoording met één jaar te ver lengen en dus te stellen op 1 Januari 1905 van de navolgende prijsvraag, thans no. 1 van het programma voor 1 Janu ari 1904. In het midden der zeventiende eeuw heeft zich in Japan (zie Cantor, Vorlesun. gen ueber Geschïchte der Mathematik, Bd. III, 1898, pp. 646650 en ook Revue Semestrtelle des publications mathémn. tiques, T. VI 2e partie pp. 18—23) eene eigenaardige wiskunde ontwikkeld', waar van het onzeker is, in hoeverre zij haren oorsprong aan Europeeschen invloed te danken heeft. Zoo deze invloed inder daad heeft bestaan, is het niet onwaar schijnlijk, dat de Hollandsche taal daar bij als voertuig heeft gediend en der halve die invloed van Hollandsche oor spronkelijke of vertaalde werken is uit gegaan. Hoe dit zijn moge, de Maatschappij vraagt eene studie van den aard en den inhoud dezer Japansche wiskunde, ge paard met een onderzoek naar haren samenhang met de Europeesche. Het aantal directeuren is dit jaar be langrijk toegenomen. Aan Z. K. H. den Prins der Nederlan den, protector der Hollandsche Maat schappij van Wetenschappen, is het ver zoek gericht om deze algemeene verga dering met, zijne tegenwoordigheid te vereeren. Z. K. H. had hierop tot heden nog geen antwoord (gezonden. Uit de Omstreken. Zanéveort Door B. en W. is aan. Jb. de Wiel en E. Bol tot wederopzeggens toe ver gunning verleend op het door hen ge pachte gedeelte strand voor de exploi tatie van strandstoelen, bier. limonade enz, te verkoopen. Haarlemmermeer. In publieke veiling is te Haarlem mermeer verkocht: 40 H.A. bouw- en weiland, met woning, schuur en hooi bergen voor f 47,000. kooper J. Kofoed te Haarlemmermeer; 20 H.A. bouw- en weiland, oznder woning, f 19,200, koo per J. Tieanens te Haarlemmermeer. Gelegen aan de Hoofdvaart M M te Haarlemmermeer. 24 H.A. bouw- en weiland aan den Bennebroekerdwarsweg te Haarlem mermeer. met woning schuur en hooi bergen. voor f 30,400. kooper A. v. d. Heuvel te Haarlemmermeer. Vroegere eigenaar de heer M. H. v. Loon te Steenbergen. Julius Caesar. De beer Wil len Royaards droeg Donderdagavond in onzen Schouwburg Shakespeare's drama Julius Caesar voor. Die het niet gehoord hebben kunnen er zich geen denkbeeld van maken lioe deze knappe acteur geheel alleen, gekleed in een simpele zwarte jas, den indruk weet te geven, alsof daar op 't tooneel het geheele drama in werkelijkheid wordt afgespeeld. Zijn hulpmiddelen zijn de allereenvoudig ste een overzicht van den inhoud van elk bedrijf, vooraf door hem gege ven,; eeni|ge verandering van stjem voor de verschillende personen en een sober gebarenspel. Het is duide lijk. dat het alles sober moet zijn. want als het overdreven werd zou liet onmiddellijk belachelijk worden. 't Is geen geringe verdienste van den heer Royaards, dat hij deze ge vaarlijke klip weet te ontzeilen. De indruk van ernst, dien zijn voor dracht maakt, is zoo groot, dat toen hij, snel achteruitloopende, over een bloempot struikelde en viel, niemand zelfs glimlachte. Menscben die er niet toe zouden ko men om Shakespeare te lezen, zullen in deze voordracht genot en genoe gen hebben gevonden. Zij werkt op de verbeelding. De toehoorder ziet zonder inspanning het marktplein, tijdens het onweer, hij ziet de om geving van Brutus, wanneer deze na een slapeloozen nacht zich bij de sa menzweerders aansluit, hij ziet Caesar in den Senaat, stervende, met het verwijt„Ook gij, Brutus", op de lippen. Het was een mooie avond, zoowel voor het genie van Shakespeare als voor het talent van Royaards. Uit de stakingsdagen. Te Amsterdam hebben enkele zaken voor de rechtbank gediend uit de sta kingsdagen. Tegen een werkman, die aan de Oosterdok/sluis de brug had willen passeeren, welke door politie' en mili tairen was afgezet, voorgevende dat hij werk zocht, en een agent een klap in 't gezicht gaf, werd 1 maand' ge vangenisstraf geëischt. Tegen een anderen werkman, die een collega, welke was blijven door werken, een klap gegeven had, werd 3 weken gevangenisstraf geëischt. Tegen iemand, die zich in de Wil lemstraat n'iet uit een volksverzame ling had willen terugtrekken en ver zet pleegde, eischte het O. M. 8 maan- Totaal 4993 Zoodat het voortstel is aangenomen. Men meldt uit Amsterdam: Toen Donderdagochtend het deta chement jagers uit Den Haag tot ver trek naar zijn garnizoen gereed stond, verzocht de bevelvoerende kapitein den stationschef, den heer Van Vas- sen ,even voor het front te willen ver schijnen. Toen deze daaraan gevolg had gegeven, bracht de kapitein na mens zijn officieren, onderofficieren en manschappen den heer Van Vassen in hartelijke bewoordingen dank voor de goede zorgen, die hij tijdens hun verblijf op het station had genomen. Met een hoera voor den chef stemde het geheele detachement in._ Toen daarop de kapitein en de stationschef een eindweegs het station opwandel den. begaf het detachement zich in parademarsch, ter eere van den heer Van Vassen, naar de gereedstaande waggons. Benoeming Directeuren. In de laatste vergadering van het Be stuur van de HoJlamdsche Maatschappij der Wetenschappen werden tot direc teuren benoemd: Jhr. P. J. Vegelin van CJawbergen, di recteur van het Kabinet van H. M. Koningin te s - Gr a v enhag eD. Laan, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, te Wormerveer; Mr. M. Tydeman, lid van de Tweedie Kamer der Staten- Generaal, .te Breda; Jhr. C. H. A. van der Wijck, oud-gouverneur-generaal van Ne derlandsen Indië, te 's Gravenhage; Mr. VV. F. van Leeuwen, Burgemeester van. Amsterdam; L. Serrurier, wethouder van Amsterdam; D. J. van Houten, lid van de Provinciale Staten van NoordHolland, te Weesp; Jhr. L. Boreel, te Bloemen daal; Mr. J. C. de Vries, lid van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland te Bloemendaal; Jhr. mr. A. Prins van Westdorpe, te Bloemendaal; A. K. P. L. van Hasselt, gedelegeerd lid van den Raad van Bestuur van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, te Am sterdam, mr. H, J. D. D. Enschedé, te Haarlem, Jhr. W. Th. Pahud de Mom tanges, hoofdcommies van het Provin ciaal gouvernement, te Haarlem. Het water in den HaarlemmermeeJ"- polder heeft zijn normalen stand weer gekregen. Vervolg Nieuwstijdingen. gedeeld, waarvan één gedeelte rood. een ander groen was, om mee te kun nen waarnemen hoe bij goede kleur combinatie heit juisila beeld gezien wordt en hoe (Mn de diepte in het beeld kon worden opgemerkt. Men zal met buitengewoon veel be langstelling deze demonstratie heb ben gevolgd. Hierna kwam de collectie land schappen vervaardigd door leden der f-' 7 j® Amsterdam, en een coülec- T v, tie: Het dierenleven in Artis vervaar- te bouwen restaurant en pension digd door den heer A. F. W" Vost te aari de Dr- Joll-Mezgerstraat is voor Amsterdam, benevens nog- als extra 1 rekeninS van deo beer A. Verheus. De nummer een serie, afgestaan door de'heer A' H' S'"*01? .h.<*<}, Franscta Amateur-fotoErafendub aansenomen voor I 14,321. WÜr,k?ansbond- Donderdag- tdf Af[L Haarl™ van den Christielijk-Nationalen Werkmansbond onder leiding van den heer J. W Hilbrander, eene algemeene ledenver- !n het *ebouw Ridderstraat. Nadat de vergadering met gebed en Bijbellezing was geopend, sprak de voorzitter een kort inleidingswoord, waarm hij herinnerde aan de gebeur tenissen der laatste dagen. Spr. bracht een eere-saluut aan den Christen werkman en aan den werkman in 't bijzonder, die pal was blijven staan tegen den stroom der revolutie, maar betreurde het, dat zoo menig huisva der was meegesleept en de dupe is geworden van lien die zich scharen onder de roode vlag. Nooit mag de christen-werkman zich verbinden tot dergelijke vereenigingen maar steeds moet hij zich bewegen op de paden van recht en gerechtigheid, en' zich scharen on den- de banier des Kruises. Aan het einde zijner met aandacht aangehoorde rede deed spr. opnieuw zien, dat het noodig 'is, de christelijke organisatie ter hand' te nemen. De le penningmeester, de lieer D. Semé Az., bracht het jaarverslag uit van de afdeeling en de onderafdee- lingen. Uit die verslagen bleek, dat ae kas der afd. en van enkele fondsen met een batig saldo sloot. De 4e penningm., de heer G. v. Bottenburg. deed verslag als penning meester van het begrafenisfonds. Het bleek, dat het batig saldo bijna f3000 bedroeg over het vierjarig beheer. Hij wekte daarom een ieder op, zich aan dat fonds te verbinden, daar dit de steun is voor het Weduwenfonds. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Roos. H. Le Due. G. G'ijs- bers, en C. C. v. Maarleveld werden met algemeen® stemmen herkozen ter wijl voor de heeren J. v. Wijk en T. S. Bakker gekozen werden de heeren A. N. Hopman en C. W. Taker. Medegedeeld werd dat het vijfde jaarfeest kerkelijk gevierd zal worden waarschijnlijk ,in da tweede week van Juni. Als sprekers zullen wor den uitgeuood'igd de H. H. predikan ten Ds. M. F. v. Lennep, Eere-Voor- zitter, Ds. C. J. van Paassen en Ds. A. J. Montijn. Tot deelname aan de Pr. Chr. vak organisatie werd met Idem aange drongen. Nadat nog eenige aspirant leden waren toegelaten en bet voor-, stel gedaan was van de propaganda- commissie tot het vormen van afdee- lingen. van dten grens van Leiden tot Alkmaar, werd de vergadering met dankzegging gesloten. Stukken van den Gemeenteraad De heer B. Geurtsen, opzichter bij den bouw der gemeente lichtfabrieken, richt naar aanleiding van het feit, dat aan den heer N. van Rhijn een som van f 12.500 werd toegewezen boven de aan- nemingssom een schrijven aan den raad, over zaken den bouw der gemeen- ittelichllabrieken betreffende. Hij verklaart o. a.: Dat de werkstaking geen invloed ge had heeft op den voortgang van den bouw, om .dat men toch op den aanvoer Niedermendimigersteen moest wachten. Dat de aannemer de kolenloodsen niet heeft gebouwd en daardoor wei tijdig met het werk kon ldaar komen zonder te forceeren. Dat de aannemer voor meerder bag- igerwerk in den haven pl. m. f 3500 krijgt vergoed', dat de aannemer 700.000 M3 duinzand volgens bestek moest leveren en slechts 38175 M2. heeft geleverd, waar door dit een en ander voor hem pl. m, f 25.300 voordeel heeft opgeleverd. De meerdere M2 grond, uit de bebouwde put ten gegraven, moeten nog met den aan nemer worden verrekend. Gedurende de eerste drie maanden van den bouw. schrijft de heer" Geurts. klaagden de aannemer en de gemach tigde uitvoerder, dat de eerste op- zeer nauw' was op 't werk; Do Or de Genie alhier werd hedenmorgen aanbesteed Bestek no. 10. Het maken van bergloodsen bij de forten bij Kromrneniedijk en aan den Ham, ramling f 18000bestek no. 125, het maken van aardwerken en betongebouwtjes voor een nevenbatte rij in de linie door den Haarlem mermeerpolder bezuiden Hoofddorp, raming f 12000 bestek no. 137, het le veren van meubelen voor de forten bij Krommeniedijk, aan den Iiam en Zulidwijkermeer, raming f 10.000 onder het beheer der genie. Ingekomen waren 22 biljetten. Het laagst werd ingeschreven voor bestek no. 10 door den heer H. "Wijker te Helder voor f 1S994 voor bestek no. 125 door den heer Gerrit Smit te Nauerna voor f12198 en voor bestek no. 137 door de heeren gebrs. Gorter te Wormerveer voor f8978.71. H a a r 1. Amateur-foto grafen- Club. Deze club gaf Donderdag avond een soirée in het Brongebouw I zjchter" Uit zulk een soirée kan uitstekend ree.ds op F Maart" 190Ï"gelastte" de di- b lij ken van welke groote beteekenis U-ecteur mij namens den opzichter toch voor dte algemeene ontwikkeling en I vooral geen heipalen te gebruiken, die in het bijzonder voor de kennis van j minder dan 0.25 M. Dm. hadden; daar Oprniiog. De vijfde kamer der rechtbank te Am sterdam deed heden uitspraak iiu de zaak tegen Frank v. d. Goes, die voor 14 dagen terecht heeft gestaan wegens op ruiing, door in een vergadering, 23 Fe bruari belegd in Handwerkers Vrien denkring door de Amsterdamsche afdee ling van den Bond van Miliciens en oud- Miliciens, de daar aanwezige soldaten o. m. de volgende woorden te hebben toegevoegd, althans woorden van gelij ken zin en strekking: „Als den soldaten geboden wordt, „schiet!" zeggen wij niet: „schiet niet" maar „schiet naar den kant waarheen geschoten moet worden". Wij verzoeken den soldaten beleefd te komen aan den kant waar zij moeten staan, aan onzen kant. Wij roepen hun niet toe-, „De wapens neer!" maar: „De wapens hier!" Het O. M. requireerde, gelijk men zich zal herinneren, tegen bekl. 9 maanden gevangenisstraf. De rechtbank overwoog dat de door den verdediger opgeworpen exceptie van nietigheid der dagvaarding niet behoort te worden aanvaard. Dit zou alleen het geval zijn wanneer het primair ten laste gelegde door de rechtbank onbewezen werd verklaard. En ten aanzien hiervan overwoog de rechtbank, dat de getuigen A change in hun verklaringen in hoofd zaak overeenstemmen. Daarom achtte de rechtbank het primair ten laste gelegde bewezen, met uitzondering van de woor. den: „als den soldaten geboden wordt: „schiet!" en „Wij roepen hun niet toe enz.", welke moeten luiden: „als er ge schoten moet worden", en „wij zeggen niet". Het opruiend karakter der rede gaat echter volgens het oordeel der recht bank door deze wijziging niet verloren, vooral daar bekl. uit het door hem aan de rechtbank overgelegde verweerschrift getoond heeft een ontwikkeld en be schaafd man te zijn, die zeer wel zijn woorden weet te wikken en te wegen. Wegens het opruien tot eenig strafbaar feit veroordeelde de rechtbank den bekl. tot 4 maanden gevangenisstraf. Vervolg Stadsnieuws Pluimvee-tentoonstelling. In het gebouw .Weten en Werken" alhier zou hedenmorgen de pluimvee- tentoonstelling. georganiseerd door de jeugdige Haarlemsche Pluimveever- eeniging „Kennemerland" worden ge opend. Daar echter de hokken per abuis door de H IJ. S. M. naar eene andere stad! waren1 doorgezonden, moest het bestuur tot zijn leedwezen de tentoonstelling verdagen. Voor de jeugdige Haarlemsche Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. De algemeéne ver gadering van de Hollandsche Maatschap pij der Wetenschappen, zal ingevolge art. VII der wet, op Zaterdag 16 Mei 1903, des namiddags te half een worden gehouden. De agenda bevat de volgende onderwerpen van behandeling: Opening der vergadering door den voorzitter; mededeelingen van den se cretaris; Rede van den hoogleeraar H. de Vries; vaststelling van nieuwe prijs vragen.; benoeming van vier bimnenland- sche en twee buitenlaindsche leden. De voorgestelde prijsvragen zijn: I. Men vraagt een onderzoek naar den bouw en de ontwikkelingsgeschiedenis van bonte bladeren. II. Mem vraagt een onderzoek naar den graad van vruchtbaarheid van bastaar den, in vergelijking met de overeenkom stige verschijnselen bij wilde en ge kweekte soorten van planten. III. Een kritisch overzicht te geven der bekende gevallen, van kuopvariatie. IV. Men vraagt een hernieuwd onder zoek over den bouw en de ontwikkelings geschiedenis der carotisklier. Het onder. land- en volkenkunde de fotogniafie ivoor hen, diiei haai* beoefelnen, is. Men zwferft met zijn camera heren der, kijkt geved en kiekt wat mooi is en interessant, en, wanneer goed ge kozen wordt-, legt mien in beeld aller lei vast, wat van onschatbare waarde is. Hee-1 goed bleek dat nit de causerie van prof. II. J. Gallée, den historicus die er ook met zijn camera op uit is getogen, en, kenner van zijn land en olk, bij de studie waarvan hij zijn bijzondere aandacht bleeft gewijd,, aan de kleederdrachten, heeft hij d'en reeks zeer interessante en goedge slaagde opnamen gedaan, die, op doek geprojecteerd, wonderwel voldfeden. Prof. Gallée voert ons letterlijk het gansche land door en liet ons afbeel dingen zien van huizen en kleeder- drachten uit de meest typische stre ken van Nederland. Van Noord naai' Zuid, van Oost naar West werden we gevoerd! en met des kundige opmerkingen en aanwijzin gen ons het karakteristieke aange toond dier velschillende kl'eeder- dr achten. Het auditorium dankte prof. Gal lée met applaus voor hetgeen men gezien had. Van -geheel anderen aard' was het geen de heer Ign. Bispinc-k ten bestte gaf. De heer Bispinck legde uit wat stereoscopisch zien was en projecteer de om dit goed te d'emonstreeren beel den eerst in verschillende kleuren en daarna twee kleuren over elkaar, op het doek. Vóóraf waren brillen rond- Men seint ons uit Amsterdam: D'a grondwerker Teunis&en, die in de stakingsdagen e'en niet-staker van de tram trok met het doiel hem tot staken over te hallen, werd op grond van art.. 284 van het Wetboek van Strafrecht veToordeteiLd, tot 14 dagen gevangenisstraf. Tegen J. M.' van Ooyen, die tijdens de staking in een vergadering van gróndwerkerg opruide om die bazen een blauw oog te slaan en de aanne mers in de put te trappen, werd 8 maandfen. geëischt. na is er veer verander^' en moest al les minder streng worden gekeurd; toen bepaalde de eerste opzichter, dat de heipalen voor ankers, kelders, enz. die 10' a 20 te licht waren, toch goea te keuren, waarvan duizenden zijn ge bruikt, zelfs topeimden waren toen goed, oude palen van den aannemer der gevangenisbouw werd ik door den eersten opzichter gelast goed te keuren (zij waren zoodanig verweerd, dat 25 werden stukgeslagen) bij weigering ozude hij mij bij den directeur voor ontslag voordragen. Volgens informatie zijn. zegt de heer Geurts. meer heipalen verant woord dan door mij volgens de rappor ten waren opgegeven. Volgens den heer Geurts ging het keuren der metselstéenen al even treu rig. Tegen elke gewoonte, zegt hij, wer den de putten en keldervoeren zoodra mogelijk gemetseld, zeer waarschijn lijk om de te lichte heipalen te vier- bergen. De heer Geurtsen zegt dan, na nog een lange reeks technische bezwaren: Naa-r aanleiding van het besluit d.d. dezer voornoemd, en de aange haalde posten met de daaraan nog onvermelde opgaven, verzoekt onder- geteek'&nde UEd. Acht-b. Heeren, be leefd, al het niet goed uitgevoerde werk door den aannemer te doen ver beteren of. vernieuwen, all'es door een commissie te doen onderzoeken, de afmetingen enz. met het bestek en de teekeningen te vergelijken en vol gens de bepalingen van het bestek met dan aannemer te willen verreke nen. (Ongecorrigeerd.) In de .groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam werd heden morgen de 18e Internationale Honden- tentoonstelling van de Nederlandsche Kennelclub Cynophilia" geopend. De inzendingen bedragen 682. Zeld zaam fraaie collectie van verschillen de soorten zijn dit jaar ingezonden, zoodot d'eze tentoonstelling, die tot Zondagavond duurt een groote attrac tie voor liefhebbers zal zijn. AristerdamgcËe Beun; door bemiddeling van de firma CLAA8SE> en BEUN8. Gister. Heder Bi. 7 III. Tl DU. Atclnson Topeka, Comm82% 82% Denver Rio Grande 37 SliP/g Erie's 35S/i 35% Kansas City South30% 30% do. pref.52 52% Missouri Kansas ifc Texas, Com. 26% 20% National R. R. of Mexico New-York Ontario Norfolk Western Rock Island Oy. Southern Pacific Southern Railways Union Pacific Wabash American Car New-Orleans R. Co. Steels 22% 227/g 29% 29% 4 Ï7/J 45% 56% 56 31»/* 31% 91 907/3 28% 28% 41% 41% 169/ia 15 357/8 36 Koninkl. Petroleum Maatsch. 491 Columbia31% 31 Grand Trunkof Canada19% 10% Burgerlijke Stand. Bevallen: 7 Mei. A. v. d. Meijden—Weel d. 8. C. v. d. Pavert—Vreeburg d„ H. M. v. d. GoesBouma, z. M. de Bie—Led der d.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3