Tweede Bïad, HET AMULET. Behoorende bij „tfaaplem's 5B» gtalad" van Maandag 11 Mei 1903 Nr* 6093 Haarlemsche Handels- vereen iging. Goed gele. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handels vereen iging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1902, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen1. In zeer veel gevallen, zaken van verschillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft dit te waardeeren door als lid der vereeni ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet voldoende, Elk handelaar, neringdoende, ja zelfs parti culieren moesten lid' worden om ten min ste te laten gevoelen dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Han- del'sver.eenalginig steeds opneemt als doen de, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereendging bui ten hare bemoeiingen van verschillenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele, en zeêx groot tegenover de geringe jaar- Ujksche contributie van f 2,50, die ge vraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeniging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorde ren door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, e-n informatiën voor hen in te winnen. Bovendien heb ben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in prooeduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk al leen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Vereeni ging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. die Kanter, Spaar- •ne 94, alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Hee ren Laane en Van Bemmel, Kruis straat 51. Het. bureau der Vereeniging is geves tigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pet-, der vordering voor incasso's, door bemiddeling der advocaten e.en vast recht van 5 pet. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor port steeds worden bijgevoegd,, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advo caten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto- vergoeding. Informatiën naar binnen de •stad wonende personen woTden gratis verstrekt. Preientiën op buiten de stad wonende personen worden niet behandeld, wan neer niet 10 ct. voor porto-vergoeding iS bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskundige adviezen werden in het afgeloopen jaar gegeven. In die maanden Januari, Februari en Maart 1903 zijn 53 vorderingen tot een be drag van f 1131.95 betaald; 16 vorderin gen worden afbetaald, 21 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art, 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur, en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te beko men. „Zij, die nu reeds toetreden tot lid der Haarlemsche Handelsvereeniging over het' jaar 1903—1904, genieten tot 1 Mei a.s. alle voorrechten ais igewoon lid". Men wordt geraden, alvorens te le veren aan: Mevrouw da Wed. Bitterberg, hotel Zomerzorg, Bloemendaal; mejuffrouw Van Gunsteren (dochter) Barrevoet- etraat 9rood; J. B. F. Wijdeman, Antho- niestraat 67; G. van Pellecom, Tempe lierstraat 32rood, en mejuffrouw Mole naar, Linschotenstraat 23a, zich om in lichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Opvoeding in het huisgezin. 't Was voor arbeiderskringen, dat Prof. J. TI. Gunning Wz. den vorigen winter een lezing hieldover de opvoe ding in heit huisgezin. STsmiïlat® s*. Naar het Duitsch door FOX. 3. Ik. bedoel, dat niemand er op trapt. Daar ben ik juist bang voor: Daarom heb ik tegen de dragonders gezegd dat ze op zouden passen, want daar men niet weten kan. waar het ligt, zouden ze er allicht op kunnen trappen. Ze werd' erg bleek: Kon het dan opengaan, ik bedoel in tweeën gaan? Hij dacht na: Het zand is in ieder geval meegevend, maar als bijvoor beeld een paard erop getrapt heeft. Ze verschrikte doodelijk Doch hij zei: Als ik het terug heb, draag ik het in 't vervolg in mijn portemonnaie! Doch angstig bleef ze er bij, dat het niet stuk mocht gaan, om Gods wil niet stuk gaan. En nu begon een bezraadslaging wat men doen kon om het verlorene terug te vinden, ofschoon alles toch al ge daan was. Daartoe zetten ze zich op Dit onderwerp moet, vooral in die kringen, zeer de aandacht hebben ge trokken, want het beisef van het groo- t,e belang eener goedie opvoeding zal zeker voor niemand) een leeg begrip zijn. Nu die rede .in druk Verschenen is, willen we er ook een en ander aan ontleenen en zullen ons daarbij be palen tot wat ons, van algemeen pae- dagog'isch standpunt beschouwd, het belangrijkste voorteomt. Prof. Gunning dan stelde met na druk in liet licht de verantwoorde lijkheid, die die ouders dragen voor de opvoeding hunner kinderen, een ver antwoordelijkheid, waaraan niemand zich onttrekken kan. Eén ding is er. dat de Staat den kinderen nooit geven kan en dat al leen van de ouders konten moet, en dat is de liefde. Die liefde mag echter- niet in „apen liefde" ontaarden, doch moet zijn een door verstand en rede verlichte' liefde. Hieromtrent heeft Prof. Gunning 't een en ander gezegd, dat zeer zeker de aandacht verdient. Zoo merkte hij o.a. op „Het groote geheim is, dat de op voedende liefde moet zijn tegelijker tijd en in dezelfde mate sla-eng en teder. Gewoonlijk )is zij slechts een va.n beiden en dan. is het mis. Som mige ouders zij n overtuigd, dat de -p- voeding streng moet zijn en zij heb ben gelijk maar omdat zij het niet verstaan tceder te zijn, worden zij hard en ruw. Andere zijn overtuigd dat de opvoeding teeder moet zijn en zij hebben gelijk, maar omdat zij niet verstaan streng te zijn., worden zij islap en week en bederven hun kinde ren. En zeer vele, ja de meeste ouders, zijn nu eenis hard en ruw s:s zij streng willen zijn en een volgend oogenblik zwak en toegeeflijk, als zij teeder willen zijn, en dat is 'iet erg ste van alles. Want uit zoo'n cvvoe- ding kan geen miensch wijs worden en geen kind zal er wijs uit worden. Wanneer men mij nu echter vraagt naar welke zijde in uwe kringen liet meest gezondigd wordt, dan geloof ik afgaande op wat ik gezien en gehoord heb, te mogen zeggen, dat er 't meest gezondigd wordt cl oor ruwheid. En dat. ligt voor de hand. Want ten eer ste. behoort er veel geestesbeschaving, veel wijsheid en zelfbeheersching toe om streng te zijn met teederheid. Het is gemakkelijker met eenige streng heid teeder te zijn, dan streng te zijn met de noodige teie derheid. En ten tweede is de ruwheid een nationale ondeugd va,n ons volk. Ik heb veel gereisd en heb lang in het buitenland vertoefd, maar ik geloof niet, dat er onder de beschaafde volken er een zoo ruw is als de Hollanders. De HoL landsche vloeken zijn niet alleen tal rijker, maar ook ruwer en grover clan die van eenige andere natlie, de, Hol- landsche manieren zijn niet alleen ongegeneerd en plomp, maar zeer be paaldelijk ruw, enjvoor zoover mijn kennis ervan strekt, is de opvoeding die cle kinderen in de volksklassen krijgen, als zij een opvoeding krij gen, in dein regel ruw". Niet genoeg kan, in het licht worden gesteld het, groote belang van be schaafde, .gekuischte taal. En om in dien toon het huisgezin te houden is, zegt Professor Gunning, niets noodig dan wat zelfbeheersching. Vooral niet .straffen, omdat kinderen wei eens lastig zijn of omdat men zich persoonlijk wat gekrenkt gevoelt. En dan zegt Prof. Gunning „Zeer vaak is de ruwheid der ouders een uiting van zwakheid zij kunnen hun kinderen niet aan het gaat hun als indertijd Kitchener tegenover de Boeren, aan wien president Steyn schre)ef „Uw Excellentie houde het mij ten goede Uw Excellentie's ge zag reikt juist even, ver als zijn ka nonnen." Dat i-s de reden waarom vele ouderg zoo bulderen tegen hun kinderen. Het gekke daarbij is, dat in den regel zulke ouders zich daar over volstrekt ni/et beschaamd gevoe len en zeer vaak gebeurt het, dat zij de hulp der onderwijzers inroepen met de verklaring,,Ik kan hem niet baas worden, 't Is zoo'n ondeugende rakkert. Daarom meneer, als hij weer eens een pak ransel vteirdiiend heeft, geneer je niet, hoor!" Zuke ouders zijn naief 'overtuigd, dat de schuld ligt aan het bijzondei- booze karakter van bun kinderen. Zij ge voelen niet, diat zij aldus een aan klacht indienen tegen, zichzelf, want van tweeën ©én óf de kinderen heb ben diem booze,n aanleg van hen ge ërfd, óf zij zijn door bun opvoeding zoo geworden in bleide gevallen ligt de eigenlijke schuld bij de ouders. Laat mij u mogen zeggen, wat meest al de reden 'is van deze verschijnse len zij is deze. dat men met, de opvoe ding gewoonlijk veel te laat begint. Ouders die zulke krasse maatregelen noodig hebben tegen hun kinderen, zijn bijna altijd ouders, die de opvoe ding te lang hebben uitgesteld. De opvoeding moet beginnen bij de ge boorte. Maai- wat zien wij gebeuren ALs zij nog zeer jong zijn, worden de kinderen geliefkoosd en gestreeld, ge- een door den wind omgeworpen ber- kenstam. Ze wipten als kinderen erop. En to,en zij bijna het evenwicht ver loor. greep ze onwillekeurig om zich heen om zich vast te houden en hij reikte haarde band. Nu werden ze kal mer, bleven zitten en hij hield haar hand in de zijne. Hij sprak van het leven in het gar nizoensplaatsje; hii vertelde dat bij het eigenlijk meer dan moe was, maar hij zeide niet waarom. Toen berekende bij de mogelijkheid, wanneer hij rit meester kon worden en besloot schou derophalend: 't Blijft toch altijd het zelfde. Hij durfde zich nog niet verklaren, nog niet zeker zijnde van zijn zaak. En hij begon over het amulet, in plaats van over de neiging, dlie hij in 't ge heim al zoo lang koiester.de. Hij schil derde zijn ergernis, ziin uitz'n hu meur-zijn, zijn barteleed', dat hij het eenige voorwerp dat hij van haar be zat verloren had en uit zijn woorden klonk een stille bekentenis zonder dat hij bekend©. Zij echter zeide alleen maar weer in doodsangst: Als niemand1 het maar vindt! Maar het moet gevonden worden. Neen. het is beter, dat bet voor goed verloren is. sust en bedorven en dat duurt net zoo lang, totdat de ouders op een goeden dag merken, dat de kinderen hun de baas zijn geworden. Het. zijn vooral de inoedens, dlie in het begin de kinderen totaal bederven en door misplaatste meewarigheid en blinden moedertrots zich latlen verleiden, en dit verklaart, wat wij straks vertneld hebben, dat juist de moeders vaak zoo ruw zijn die ruwheid i,s de po ging om hefc ontglippende gezag te redden en het verloi'en gezag te her winnen een poging die wel misluk ken moet, want als men er me© be gint, dan is het al te laat." Wij bevelen cle hier geciteerde be langrijke opmerkingen in de overwe ging onzer lezers aan. Stadsnieuws. Naar wij' vernemen hopen op den 22en Juni a.s. C. d© Droog en M. C. Hoogveld, wonende Leid- scbestraat no. Slrood, hunne 50-jarige echtvereeniging te vieren. De oudjes mogen zich nog in een uitstekende gezondheid verheugen. Het concert van Proza en Poëzie was Donderdagavond een groot succes, niet het minst door de samenstelling wan het puiogramma maair zeker ook door cle uitvoering. Allereerst een woord van lof over de uitvoering dep koren. De beer Carel Phlippeau had voor dit con cert gekozen de bekende „Hymne an dra Musik" van Lachner (die echter altijd mooi blijft, wanneer ze, zooals hier, goed1 wordt uitgevoerd). „Psalm VIII", en de „Bots in Zee" van Rich. Hol (ook bekende koorwerken), en „Ossian" van BCschnitt. En met blijdschap mogen wij con- stateei'en, dat niettegenstaande 's liederen Phlippeau's reis naar het buitenland, met het qua/rtet Zals- man, toch de noodige zorg was be steed aan de instudeering dezer wer ken. Dat spreekt zeker èn voor direc teur, èu voor koorleden. Trouwens, „Proza en Poëzie", het is meert opge merkt, bezit uitnem'ende elementen. Vooral in de Duitsch© nummers was echter de Mank der koren mooier dan cle uitspraak dep taal. Waarom kiest men toch niet, zooveel mogelijk, Hol- landsche nummers? Onze nationale componisten hebben genoeg geschre ven, en onze taal is zoo mooi ook als ze gezongen wordt. Het Duitsche den te hoor en uitspreken als 't Holl. dfen, of zu inet een Hollandscbe z of ■schöu als sejeun, verstoort de illsie. Een woord van lof echter aan dien heer Phlippeau voor' zijn mooie, ver deeling van licht en schaduw in den zang, "die zeer beschaafd was. Ook mogen wij niet vergeten, te vermel den den eersten tenor, di© in „Ossian" even als solist optreedt, in de twela regels: Es ist ein Klang so siiss und mild Es klingt wie euner JungfUauspiei. De stem van dlezen zanger is van natuurlijke schoonheid. Het zou jam mer zijn als hij ze niet door studie ging vormen. En nu de solisten. Ze warten de da- mles: Mien Scholten (mezzo sopraan) en Kitty Singels (pianiste), en de heeren D. de Lange (bas) en IC. H. Kerkhof f (violist), allen stadgenooten. Mej. Scholten zong vóór de pauze de aria „Che faró sienza Euridice" uit Glücks Orpheus", en daarna twee liedjes .„Aan nufneusje" van H. Fneyer en „Nacht" van Cath. van Rennes. Zóó wam waren toen de toejuichingen dat zij als bis-numnrer zong' „Verraden" van Catli. van Ren nes. Mej. Scholten wordt een mleer en meer gewaardeerde zangeres in onze concertzalen. Ook zij maakt naar men weet deel uit van het quartet- Zalsman, en zij is er een onwaardeer bare kracht van. Hoe frisch is haar geluid, hoe mooi haar klankvorming en hoe dui delijk haar uitspraak. En haar talent is zeer verschillend. Dat bleek uit bet kittige, ondeugende „Nufneusje" en het breebe, zwoele „Nacht". De com ponist van het eerste liedje die d© uitvoering bijwoonde, maakte er mej. Scholten dan ook zijn hartelijk com pliment o vier. :t Kon niet anders of de heer De Lange werd hierdoor met zijn zang nummers ©enigszins in de schaduw gesteld. Hij zong „Van eene Konings- wrouwe" van Spoiel, ,,Ons Vaderland1" van Hol, en mèt mej. Scholten „So wahr die Sonne scheinet" en „Ich bin dein Bauin" van Schumann. Hoe wel een zeer verdienstelijk amateur ontbreekt hem nog de noodige rou tine. Ook hij wertl echter flink geap plaudisseerd. De heer Kerkhoff had met zijn vioolnummiers een welverdiend en groot succes. Door hem waren uitge kozen de „Romanze" van Papini, ..Ab'Schied" van Kéléor Bèla, en „Me ditation" van Massenet, en „Zortzi- co" van (ie Sarasate. Maar ik zou het graag terug heb ben. Ja, als u het vondt. is het wat an ders. maar geen vreemde. Daar lachte hij luid op: Dat zou verschrikkelijk zijn. Neen, dat zou gelukkig. Ieder stukje zou ik bewaren als een heilig dom. Maar zij werd steeds angstiger, al tijd meer opgewonden en opeens keer de zij tot hem., ze had een groot ver zoek, een verzoek, dat hij vervulen moest, hij moest het beloven op zijn woord. Verbaasd keek hij haar aan, maar hij beloofde het. Toen zeide ze plechtig: Als een dra gonder het vindt en het is stuk gegaan, beloof me dan, bekijk het niet en geef het me terug zooals het is, zonder- dat gij het gezien hebt. Hij begreep niet, wat ze daar mee voor bad maar had het nu eenmaal beloofd. Toen ze in huis waren was hij in gepeins verzonken, want die belofte woelde hem steeds door het hoofd. Meesoupeeren deed hij niet. ofschoon de heele familie hem uitnoodigde Hij kon onmogelijk langer blijven. de dienst De anderen meenden dat de San- gersdorfers er de schuld van waren, Het handgeklap en voetgestamp daverde als een rollende dondfer dooi de zaail, en hield zóó lang en hard nekkig aan dat de heer Kerkhoff als bis-nummer tien slotte nog speeld© „Beuceuse" van Benjamin Godard. Ten slotte 't ïs jammer dat dit altijd aan het slot moet komen, want d© taak van accompagnatrice is ze ker niet de minst verdienstelijke een wo-ord van lof voor mej. Singels. Zij vervuld© haar taak met veell ta lent. D. K. Benoeming Directeuren. In de laatste vergadering van het Be stuur van de Hollanidsche Maatschappij der Wetenschappen werden tot direc teuren benoemd: Jhr. P. J. Veigelin van Glaerbergen, di recteur van het Kabinet van H. M. de Koningin te 's-Gravenhage; D. Laan, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, te Wormerveer; Mr. M. Tydeman, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Breda; Jhr. C. H. A. van der Wijck, oud-gouverneur-generaal van Ne- derlandsch Indië, te 's Gravenhage; Mr. W. F. van Leeuwen, Burgemeester van Amsterdam: L. Serrurier, wethouder van Amsterdam: D. J. van Houten, lid van de Provinciale Staten van NoordHolland, te Weesp; Jhr. L. Boreel, te Bloemen daal; Mr. J. C. de Vries, lid van de Pro vincial© Staten van Noord-Holland te Bloemendaal; Jhr. mr, A. Prins van Westdorpe, te Bloemendaal; A. K. P. F, L. van Hasselt, gedelegeerd lid van den Raad van Bestuur van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, te Am sterdam, mr. H. J. D. D. Enschedé, te Haarlem, Jhr. W. Th. Pahud de Mom tanges, hoofdcommies van het Provin ciaal gouvernement, te Haarlem. (Reeds in een gedeelte van onze vo rige oplaag vermeld). Bij de pp 7 Mei door de Rotterdam- sche Tramweg-Maatijte Rotterdam ge houden aanbesteding voor het maken van de aarden haan, het leveren en ver werken van ballast, het leggen van spo ren en wissels en het bouwen van een remise enz., ten behoeve van den stoom tramweg Middeldijk—Zwijndrecht. wa ren.' laagste inschrijvers de heeren C. Versteeg te Hardingsveld en L. de Groot te Haarlem, voor f 179.800. Vrijdagmiddag werd door- den archi tect J. H. Welsenaar alhier, aanbesteed: Het bijbouwen van 9S privaten met bij komende werken voor rekening van de Coöp. Bouw vereeniging „Door Eendracht Saamgebracht". Ingeschreven werd door: Neuteboom en. Zn., 15.900; H. London, f 14.360; Coöp. Bouwersbond, 13.333; Nonaiekes en Rol, 13.223; H, Schorna gel, t 13.160; II. Munsterman f 12.950; C. Romein, f 12.917; R. Wereldsma 11.700 Vink en Mul, 10949; H. Bloem f 10.695; alle inschrijvers wonen alhier. In het do u ch e badhuis aan den Kondenhom zijn in de afgeloopen week .591 baden genomen. In het douchehadhuis aan het Leidsche Plein zijn in d© afgeloopen week 372 baden genomen. Gevonden voorwerpen: Een knipmes. Een zweep. Een porte monnaie met geld in een winkel laten liggen. Een portemoninaie. 2 sleutels aan een touwtje in een pet. Kieèjes van de straat. 's Middags- op 't Spaarne. Van verre reedis te zien, dat er wat „aan 't handje" Is. Warrel klompje van menschen. Dichterbij ontwaart men 't geval. Een troep slampampers hitst een klein hondje op, ze hollen 't achterna, sissen en fluiten, sarren, gooien 't diertje metstee. nen in voortdurend rennen achter 't be angste beestje, Hondje wordt eigenlijk gesard, om- dat-ie 't hondje van zijn baas is. De haas is een stokouwe man, 'n be kend type, een figuur-van-die-straat, die altijd een troep jongens achter zich heeft en getreiterd, gegooid en nagejouwd wordt. 't Is ©en man met een grijze mummie- kop, diep ingevallen wangen van vel- over-been en diep in de kassen liggende zwarte oogen. Om den scherpen mond meestal 'n nijdige trek. Zoo loopt hij voort, in gestaag sjokken met 'n groote stok in de hand. Als 't plagen hem te erg wordt, keert hij zich, sarrensmoede, om, loopt de jon gens 'n eindje achterna, scheldt terug, dreigt, en sjokt dan weer ver der, deze en gene z'n nood klagend over - want hij sprak geen twee woorden met ze. Het jonge meisje fluisterde hem toe. toen hij haar de hand gaf en uit hare blauw© oogen sprak daarbij angst en maagdelijke schaamte. Ge hebt het beloofd, dat ge het niet zult bekijken. Stuurt u het me. hè? Langzaam reed hij terug, maar hoe verder hij van het landgoed kwam. hoe sneller het tempo werd en ten laatste galoppeerde hij, dat de kiezels tegen de boomen langs den weg sprongen. Eerst dicht bij het garnizoen matig de hij den gang vanzijn paard wat. Hij draafde de stad binnen; steeg voor zijn woning af. rood, met 't zweet op 't voorhoofd en in het voortuintje van het huis vroeg hij den oppasser. Heeft cr een het gevonden? Ja, luitenant. Wie dan? Ik, luitenant. Waar is het? De oppasser grijnsde over zijn heele gezicht van pleizier in 't vooruitzicht van den beloofden daalder: „op de schrijftafel, luitenant. Angstig vroeg de jonge officier: Is het heel? Neen. het is kapot,vertrapt en opengesprongen, luitenanti Opengesprongen? 't gespuis, dat hem niet met vree laten kan Maar nu waren 't opgeschoten rekels, jongens van achttien, twintig jaar om trent, die om den ouwen man te plagen z'n hondje ophitsten en achterna-renden- De ouwe man liep op zijn beurt de rekels en 't hondje weer na, maar z'n ouwe beenen komden er niet tegen op... Op 'n sukkeldrafje liep hij voort, 't straat-gespuis hem weer achterna, nu hij 'n eindje vóór was. Plots, in 'n woede-uitbarsting keert zich de ouwe man om, heft z'n stok op en met 'n durf, dia ik niet van hem ver wachtte werpt hij de Pet van een zijner kwelgeesten te water. Deze nu, op zijn beurt, rukt den ou wen man, die op z'n dribbel-draf je zoo liaastig hij kon, was weggesukkeld, de pet van 't hoofd, die nu ook 't water ingaat, Waar de ouwe man plotseling geble ven is, zie ik niet. Ik hoor het gejouw van 't zoodje slam pampers over hun heldendaad. Dan wordt eenlange vaarboom gekre gen en een pet opgevischt. De menschen, die zonder ook maar in 't minst een flauwe poging te hebben gewaagd tusschenbeide te komen 't ge val niet meer interessant vindend, trek ken weg Uit de Omstreken Beverwijk. Aan den 2den fitter aan de gemeente gasfabriek is met ingang van 3 Mei een verhooging van loon van 1 1 per week toegekend, zoodat diit thans f 8 bedraagt. IJmaiden. Om zonder minder onderwijs te ge ven, de leerlingen op d© helft van den morgen schooltijd een 'kwartier van d:e buitenlucht te doen genieten, vangt men op de openbare school alhier een kwar tier vroeger met les geven aan. Door den makelaar D. Bus van Vel- sen, zijn, voor de strandvonderij alhier verkocht een paar ankers, 1 grenen bailk, 1 korijzer, 1 gaffel, 14 vaten cylin- deroliie en 57 vaten machineolie. De opbrengst daarvan bedroeg 801. Door eenige dames wordt hier een col lecte gehouden voor de slachtoffers der laatste stakingen, naar men verneemt, met goed) succes. Binnen land. Hofbericht. H. M. de Koningin-Moeder wordt Maandag 18 dezer op Soestdijk ver wacht. Heden morgen te 8.50 keerden de Groothertog van Mecklenburg van het Loo naar Schwerin temg„ Krankzinnigenwet en gezinsver- pleging. „Het Weekblad van het Recht" wijst op een leemte in onze Krankzin-. nigenwet. Voor verlenging van de machtiging tot verblijf in een krankzinnigenge sticht is n.l. noodig de geneeskundige verklaring, dat zoodanig verblijf nood zakelijk of wenschelijk is. Hiervan mag de rechter niet afwijken. Aangezien nu onze wet aan gezinsverpleging niet gedacht heeft, is het onmogelijk om een verklaring, dat, gezinsverpleging noodzakelijk is. voor die omtrent ge- stichtsverpleging in de plaats te stel len. De dokter kan, indien hij dat wil, vermelden dat de patiënt in een gezin verpleegd wordt of zal worden: maar hij zal altijd moeten verklaren, dat verpleging in een gesticht noodig of wenschelijk is. Dit laatste is alleen mogelijk met behulp van den truc. dat men de ge zinsverpleging als een onderdeel der gestichtsverpleging beschouwt. Maar dit heeft veel van een goochelen met woorden. Streng genomen moet een dokter, die gestichtsverpleging niet noodzakelijk acht, de verklaring wei geren ook dan. wanneer hij opneming en verpleging in een gezin noodig oor deelt. Wenschelijk is dus dat de machti ging tot het doen verblijven in een ge sticht vervangen worde door een al ternatieve machtiging tot verpleging, óf in een gesticht, óf in een gezin. De keuze zou clan kunnen geschieden door den geneesheer-directeur in overleg met hem, voor wiens rekening de ver pleging plaats heeft, of met de inspec teurs. al naar den aard van het geval. De landkolonie. Men schrijft uit Barneveld: Het tehuis voor ontslagen gevange nen op de Landkolonie van het Leger des Heils is thans geheel voltooid. Het gebouw, dat, behalve een groote Nou ja, het zijn twee stukken, maar het portret is heel! Met openmond! staarde de luitenant zijn oppasser aan. Die grijnsde ver genoegd en een weinig familiair wat hij in de twee jaar geworden was. die hij bij zijn goedmoedigen luitenant, oppasser was. voegde hii er nog bij, terwijl bij met de eene de teugels had de andere band op den naad van zijn broek recht in de positie, als wilde hij de vertrouwelijkheid weetr. door een stram uiterlijk goedmaken: „Het portret van de juffrouw is niet be schadigd, luitenant!" EINDE. eet- en slaapzaal, ook een badkamer bevat, zal den 18en Mei a.s. door den commandant .den beer Th. Estill, ge opend worden. Waarnaar vraag bestaat in Znid-Afrika. Aan dan artikel in de Labour Ga zette is het volgende ontleend: Kaapkolonie. Er is hier vraag naar wagenmakers, rijtuiigsmeden, mod(emaaksters, stukadoors, metse laars en zeer goede schilders. Er is absoluut geen vraag naar kleerma kers, tenzij zij uitstekend van hun vak op c3e hoogte zijn. Evenmin naar losse werklieden of boerenarbeiders^ Wel naar vrouwelijke dienstboden, doch wij raden haar aan, niet alleen te gaan. Patroons, verblijf houdend in d© Kaapkolonie, kunnen voor hun ne dienstboden, in Europa gehuurd^ goedkoopen overtocht verkrijgen .voor 3 p.st. Ook is er eenige vraag naar onderwijzeressen, doch de sa larissen zijn zeer laag. Het lieven is hier vrij duur. Natal. In deze kolonie worden gewaagd goede spoorwegwetrkers voob d© Nalalsche gouvernements- sp oor wegen. Sollicitanten moeten zijn van sterke constitutte, met min steais vijfjarige ondervinding, niet jonger dan 25 en niet ouder dan 40 jaar. Loon 12 p.st. per maand (met achturigen arbeidsdag), opklimmend met balfjaarlijksche verhooginigen, tot 14 p.st. per maand, indien naar genoegen gearbeid' wordt; ©n daarna weer tot 16 p.st. wanneeH de ingenieur persoonlijk heeft nagegaan en be vonden, dat bet werk naar behooren wordt gedaan. Per jaar wordt een verlof van acht dagen toegestaan met behoud van loon, terwijl in geval van ziekte tot uiterlijk twee maanden half-loon wordt uitbetaald. Het con tract luidt voor drie jaar. Het loon wordt gerekend te beginnen van den dag van aankomst, doch gedurende de reis van Londen naar Natal wordt half loon uitbetaald, terwijl dierd'e- klas overtocht van Londen af koste loos geschiedt, Appil'icaties met opgave van ouder dom en grootte, gehuwd of onge huwd, met getuigschriften van den ingenieur over bekwaamheid, gedrag enz., benevens een medisch certificaat moeten opgezonden worden aan den Agent-General for Natal, 26 Victoria- street, Westminster, S. W. Uit Durban wordt gemeld, dat al daar) geen waag is naar mijnwer kers of boerenurbeiclers, wel naar losse werklieden, vrouwefl'ijkje dienst boden en ambachtslieden, met name metselaars, timmerlieden en loodgie ters; deze verdienen 16 sh. per dag; stukadoors 20 sh. Het leven is er duur. Transvaal. In hat, bouwvak :s de toestand iets beter, doch nog steeds zijn velen zonder werk. Zadel-, rijtuig- en wagenmakers klagpn over slapte in hun bedrijf. Drukkers even wel hebben goed werk en worden gevraagd. Voor letterzetters, boekbin ders cn winkelbedienden is het ge middelde loon tot nu per week (45 werkuren) 5 pond, voor nachtwerk 6 pond sterling, in Pretoria; in Johan nesburg 5 p.s. 10 sh. tot 5p.s. 15 sh. per week van 48 uur. Overwerk tegen 2 sh. 6 d. lier uur. Onbekwame werklieden vinden hier geen paats. Het leven is hier zeker twee- tot driemaal zoo duur als in Engeland, voornamelijk voor men schen met een gezin. Gouvernementsgronden zijn thans te koop of te huur; applicaties moe ten gericht worden aan het Land De partement in deze kolonie, hetwelk een tegemoetkoming in de reis geeft van 13 p.s. per hoofd' aan diegenen, die zich rnet hunne families op gou- vernementsgronden vestigen. Ieder, die zich naar Transvaal of de Oranje rivierkolonie begeeft, moet nog steeds in het bezit zijn van een permit. Oranjerivier Kolonie.. Hier is eenige vraag naar' bekwame tim merlieden. metselaars en schilders, doch waarschijnlijk zal deze vraag niet lang aanhouden. Het Teven is hier duur. Van de gouvernementsgilonden geldt hetzelfde als van Transvaal; voor deze kolonie evenwel moeten applicaties ingezonden worden bij de Land Settlements Board, te Bloem fontein. £en Pruisisch luiteuant gevonden Dinsdagnacht te twaalf uur werd op de Voerstreek ce Leeuwarden een Prui sisch luitenant gevonden, liggende op de straat. Hoe hij daar kwam, is voor loopig nog een mysterie. Laten we ech ter dadelijk zeggen, dat, niettegenstaan de het middernachtelijke uur en de voor een Duitsch officier zoo ongewone plek, hij in alle opzichten' zijn stand eer aan deed. De houding was onberispelijk stram, de kraag van zijn jas sloot zonder een enkelen plooi om zijn rechtop-geheven hals; de voeten waren op militaire wijze vast aanéén gesloten en de arm maakte lussohen sabeligevest en schouder een hoek van 110 gr. De borst was behoor lijk gewelfd, de pet stond geen millime ter scheef en krachtig waren de vingers der gegarneerde hand om de greep van het rapier geslagen. Eu toch lag hij daar op de straatstee- nen, van nacht om twaalf uur, als een doodgewone philister, die te lang de kof fiehuizen had bezooht. Maar zijn glans had hij niet verloren; zijn uniform, zljo netjes gepoetste laarzen en zijn „es 1st erreicht" knevel glinsterden in den len tenacht. Bij nader bekijk moest men echter deernis met zijn lot hebben. Hij had het hard ,te verduren gehad. Hij was over zijn/geheele lengte midden door gezaagd en toen had men de beide vlakke helf ten weer aan elkaar gesoldeerd, maar het was bedroevend menschenwerk ge weest, want men zag dwars tusschen de helften door. Zoo werd het een ieder duidelijk, hoe hol hij was en van zijne fiere inborst bespeurde men niets. Daarna had de dokter, die hem had moeten heelen, een ring aan zijn schedel gesmeed, recht door zijn uniform-pet heen, en zoo heeft de betreurenswaardi-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5