NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. He! gebrek san Schoolruimte, 20e Jaargang Dinsdag 12 Mei ?90b. No. 6094 HAARLEM'S DAGBLAD At>onriemontsprl]s Voer Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden „1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0.021/» Gaüluatreard Zondagsblad., voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» n de omstreken en franco per post0.45 Advertentiën Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1^5 regels f 0.75, elke regel meer J 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zolder Boltenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgav® der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. AJtoaaimaatea sa AdvsrtsatlBa woirdsa »angenom«n door onze Agenten en door all® Boekhandelaren en Courantiera. Mst uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën "1 Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. OH blad vorsohljni dagalljkabohalvm op Zon- on Fo&stdagon Reclames betreffend® Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAJJBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad vaa 12 Mei berat o,a. De Macedonische kwestie, Rech ten van werkstakers, l)e iobraak te Hilversum. De dubbele moord te Berkel. In zijn laatste Zaterdagavondpraatje words door Fidelio gewezen op het ge brek aan schoolruimte. Deze toestand is ernstiger, dan men op pervlakkig denken zou. Het aantal kin deren. dat op dit oogenblik gedetacheerd is of nog niet geplaatst kan worden, be loopt meer dan achthonderd. Van de 2de opleidingsschool (hoofd de heer Brouwer) zijn twee klassen gede tacheerd in het- Proveniershuis. Zij ont moeten daar een klasse van de tweede Burgerschool, (hoofd de heer Kloeke), voor wellce laatste school bovendien nog twee lokalen van de Burgeravondschool tijdelijk in gebruik zijn genomen. Deze verwarde toestand is evenwel nag schoon, vergeleken bij dien van de zesde Tusschenschool (hoofd de heer Bouw meester). Deze school bestaat uit vier of vijf klassen in 't gebouw aan de Witte Heevensteeg, een klasse in de school van den heer de Beer, een in die van den heer de Koek en en in die van den heer Francken. Wil het hoofd dus zijn school overzien, dan moet hij van de Witte Heerensteeg gaan naar de Park laan, vandaar naar het. Schoterkwartier en ten slotte buiten de Amsterdam,sche Poort. Dat door deze gedetacheerde klassen in geen van de drie genoemde scholen meer plaats is, spreekt van zelf. Maar er komt bovendien nog ruimte te kort en daarvoor is het oog geslagen op de vroegere Nassauschool aan het Nassau. plein. Oppervlakkig beschouwd lijkt dit een gelukkige vondst, daar het gebouw immers al voor schoollokaal heeft ge diend en dus geschikt kan worden ge acht, maar 't is heelwat anders of de klassen uit nog geen dozijn, dan wel uit veertig of meer leerlingen bestaan. In verband daarmede is het zaak te let ten bijvoorbeeld op de ventilatie van de lokalen. Dar de som van f 400 voor het maken van privaten in dit huurhuis volkomen verloren geld is, ligt voor de hand. Mei dit gebrek aan ruimte gaat van zelf een eindeloos verplaatsen van, leer. lingen gepaard, De schoolwijken zijn al lang een fictie geworden. Kinderen uit een en hetzelfde gezin gaan op verschil lende scholen: een brievenbesteller, die drieschoolgaande kinderen heeft, ziet elk dagelijks naar een verschillende stadswijk wandelen. Welk een bezwaar dat is bij kleine, gebrekkige of lastige kinderen ervaren de ouders en de on derwijzers weten het eveneens. Meer dan achthonderd kinderen zijn er dus'overcompleet. Twee jaar geleden besloot de Raad een school te bouwen in 't Kleverpark en nog is er geen spa in den grond gestoken. De plannen zijn amper gereed. In de Linsehotenslraat is door de gemeente grond gekocht, voor de oprichting van een school, maar van, bouwen hoonen we nog niets. En toch is zooals we zien, de nood zoo hoog ge stegen, dat wanneer deze twee scholen 1 Mei 1904 gereed waren, zij dadelijk ge heel gevuld zouden zijn. Het is een onvruchtbare zaak om te zoeken naar de redenen van dezen ach terstand. Gebrek aan vóorzorg, aan spoed in de uitvoering, neiging lot uit stel bij den Raad zullen wel de hoofd oorzaken zijn. Moge men inzien, dat er thans met vlugheid dient gewerkt te worden om een einde te maken aan een toestand, die een gemeente als Haarlem onwaardig Is en die, behalve overlast voor onderwijzers, ouders en leerlingen, nog deze groote schaduwzijde heeft, dat. zij nadeelig moet zijn voor de hoeda nigheid van het onderwijs zelf. Buitenlandsch Nieuws ZuH-Afrika. Wij hebben over het volk der Boe ren, zooals het zich in deze dagen van druk houdt, twee getuigenissen, die van waarde zijn Een Transvaler schrijftTemidden van al de armoede toont het volk da gelijks meer karakter. Ik vrees voor niets Het is wonderbaarlijk, hoe zuinig onze menischen zich behelpen, en waar zij maar mogelijk kunnen klaar komen zonder door de regee ring geholpen te worden, doen zij dat. De werkgeest op de plaatsen is mooi.'' Een Vrij stater schrijft„Onze men- schen hebben het e,rg zwaarte mid den van al hun moeilijkheden, heb ben zij nu te kampen met een droogte zoo erg, als er jaren niet een geweest is. Met verkrijging van hulp gaat het nog steeds langzaam en onbevre digend. met eenige uitzonderingen. Over het algemeen wacht men niet meer op het beloofde, maar 0 het is best zoo gaat hard aan het werk en tracht zichzelf te helpen. Als ik zlie en hoor met hoe min het volk zich behelpt, lioe hard zij werken, hoe vol moed en. determinatie zij zijn en blij ven te midden van, men zou zoo den ken onoverkomelijke moeilijkheden, dan groeit de trots in mij voor dat volk, onoverwonnen, onoverwinbaar, en houd ik mijn hoofd omhoog, omdat ook ik Afrikaner ben en aan dat volk behoorAlles sal reg kom." Engeland Rechten van werkstakers. Er is Zaterdag in het Lagerhuis een gewichtig debat gevoerd, gewichtig zoo wel omdat het liep over de rechten van werkstakers, die door een paar rechter lijke beslissingen van den laatsten tijd ■op losse schroeven zijn gesteld, als om de kleine meerderheid, waarmede de re geering, aan het slot een nederlaag ont ging. Shackleton, de werkmansafgevaardig de voor Clitheroe, stelde de tweede le zing voor van een wetsontwerp tot wet tiging van den vreedzaam gevoerden ar- beidersstrijd. Met name wettigt het- in een werkstaking twee dingen, nl. hei vreedzaam posten en het in vereeniging doen van handelingen, die niet straf baar zijn wanneer zij door een persoon worden gedaan.. In zijn toelichting zeide Shackleton, dat deze wet niets anders beoogt dan boven allen twijfel wettig te verklaren wat men tot kort geleden door de wetten van 1871 en 1875 op de vakver- 'eenigingen vastgesteld achtte. Tot al- gemeene verbazing, ook van rechtsge leerden, hebben eenige vonnissen dat on langs twijfelachtig gemaakt. Shackle ton verlangde gelijk recht voor patroon en werkman. Evenals patroons bij een staking mensehen mogen aandrijven ol met geld1 verlokken om voor hen .te wer ken, moeten vakvereenigingen geld mo gen geven of aandrijven om er menschen van, af te houden. Bell, werkmansalgevaardigde, steunde het voorstel. Hij verzekerde dat de wet alleen gelijke rechten voor patroon en werkman beoogt. Galloway, een conservatief, stelde als amendement voor, de wet niet verder te behandelen, aangezien zij de kwestie niet in haar geheel raakt, en af te wach ten tot een commissie deze zaak gron dig onderzocht zal hebben. In zijn toe lichting bleek het, dat Galloway nog an dere bezwaren had. Wat was vreedzaam overtuigen, vreedzaam posten enz.? vroeg hij. Zou deze wet niet straffeloos maken wat anders als hinder onwettig is? En zou zij niet met de wet op samen zweringen in botsing komen7 Lyttelton, een liberaal-unionist, steun de het amendement. Hij erkende, dat de bestaande wet ten deze «enigszins duis ter is en eenigszins hard voor de vak vereenigingen. Maar eerst een onder zoek. Akers-Dougias, minister van binnen landsche zaken, meende, dat het wets voorstel verder iging dan alleen het be vestigen van vroegere wetten. Zoo zou het, z. i., het posten van alle straf voor hinder vrijwaren. Zoowel de persoon lijke vrijheid als de openbare orde zou er door gevaar loopen. Oolc de tweede bepaling ging, z. i., te ver. Wat onschade lijk is in de handeling van een enkel persoon, kan schadelijk worden als het in vereeniging wordt bedreven. Dan vond de minister het ook bedenkelijk, dat dit een wet zou worden alleen voor vakvereenigingen, dus niet voor het ge meen e best, maar voor het belang van enkelen. Hij raadde daarom aanneming van het amendement aan. De regeering zou dan een commissie van onderzoek benoemen. Asquith, liberaal, meende, dat het wets voorstel bezwaren had, maar die konden bij de artikelsgewijze behandeling weg genomen worden. Hij erkende dat in de geheele kwestie van, het nijverheidsleven een onderzoek gewenscht is voor er nieuwe wetten worden gemaakt, maar deze grieven kunnen alvast weggeno men worden. Het posten en het recht •an vereeniging, in deze wet behandeld, zijn kwesties, die voor behandeling rijp zijn. Hij ontkende-, dat de eerste bepa ling van het wetsvoorstel, de toelating van vreedzaami pasten, den rechter zou beletten te straffen wegens hinder. Sir R. Reid, liberaal, achtte de twee de eden van het wetsvoorstel voor een be slissing rijp. Algemeen geeft men toe, dat de wet, zooailis zij in den laatsten tijd toegepast wordt, onbillijk is. Hij be treurde h et, dat de minister van binnen- Landsche zaken de zaak niet wat meer in een geest van vertrouwen tegenover de arbeiders behandeld had en de zaak op de gewone manier door commisso riaal onderzoek van de baan wilde schuiven. Sir A. Hickmann, conservatief, zeide nog, dat hij lang in zaken was geweest en het altijd veel geschikter had gevon den met een organisatie te doen te heb ben dan met enkele arbeiders. Balfour, eerste minister, bestreed ten slotte het wetsvoorstel. De procureur- generaal had hem verzekerd, dat het eerste deel van het wetsvoorstel nog wel gewijzigd kon worden, maar het tweede niet, en dit tweede zou een groote en verdierfelijk® verandering in de wet brem gen. I-Iet amendement werd ten slotte aan genomen met 246 tegen 226 stemmen; eeni meerderheid dus van 20 stemmen. Turkije. De Macedonische kwestie. Herhaalde malen is in Turksche berichten de dood vermeld van beken de leden der Macedonische comités, maar telkens bleken, behoudens een enkele uitzondering de overledenen de Turksche doodverklaring getrot seerd en ten bewijze daarvan alras een of anderen brutalen aanslag ge pleegd te hgbben. Met generaal Zontsjef, van wiens sneuvelen melding is gemaakt, schijnt echter een dier uitzonderingen te constateeren te val len. In een gevecht nabij Saloniki is deze voormalige leider van een der comités te Sofia dezer dagen, naar men zegt, inderdaad1 gevallen. Zijn dood dunkt on& liet zij terloops opge merkt. opnieuw een bewijs, dat boe men ook over de comités en hun wijze van strijden moge denken, de beschul diging. als zouden de leiders de be weging enkel gaande houden om per soonlijke doeleinden, met name vette postjes in een gedroomd vrij Mace donië, na te jagen lasterlijk is tegen over de doodsverachting en den sfcer- I vensmoed ,die de opstandelingen on- weerlegbaar toonen. Zontsjef had na de ontbinding der Macedonische comités door de Bul- gaarsche regeerins eenige weken te Sofia gevangen gezeten- het was hem echter gelukt te ontsnappen en de Turksche grens over te steken. Als aanvoerder van een groote bende op standelingen heeft hij nu zijn leven gelaten voor de zaak, in welke hij blijkbaar oprecht geloofde. Met Zontsjefs dood wordt ook ge meld die van den onderwijzer Delt- sjef, den voornaamsten leider van de zg. hinnenlandsche organisatie, Hier- van is echter geen officieele bevesti ging; de Turken verzekeren slechts dat Deltsjef ook in een recent gevecht gevallen is. Mocht het bericht juist blijken, dan zouden de Turken wel reden tot verheugenis lxebben. Want Deltsjef was steeds de ziel van de or ganisatie en hij zou moeilijk te ver vangen zijn Zijn opvolger zou ver moedelijk wezen Petrof eveneens een schoolmeester, die "ook reeds een heele rol in de Macedonische beweging heeft gespeeld. Intusschen gelooven wij. dat Delt- sjef's doodsbericht behoort tot die waarvan wij in den aanhef spraken. Hij toch nam zelden aan gevechten deel; hij had geen militaire, wel orga niseer en de talenten; zijn werk bestaat of bestond in het onophoudelijk door trekken, in allerlei vermommingen, van geheel Macedonië in alle moge lijke richtingen, om de bevolking op te hitsen en benden te vormen, overi gens een taak niet minder gevaarlijk en gedurfd dan die der bendenaan- voerders. Een derde persoon van wiens dood melding gemaakt wordt, is de Russi sche consul Machkof te Mitrovitsa, Stsjerbina's opvolger. Hii zou door twee Macedoniërs vermoord zijn. Daar Rusland's politiek meebrengt in Oud- Servië de Serviërs sterk te maken en uit te spelen tegen andere elementen der bevolking, de Bulgaren en de Al- baneezen. en aldus indirect tegen Oos- teurijk. zou zulk een moord op zich zelf niet zoo vreemd zijn. Maar Mack- kof is ook al een paar maal op papier dood gemaakt en ook deze keer ont breekt elke bevestiging tot dusver. In tusschen heeft het geval-Stsjerbina het wenschelijk gemaakt zulke geruchten niet geheel en al te ignioreeren. Een ander punt waarop wij even uitvoeriger terug willen komen is de thans blijkbaar metterdaad aange vangen ontplooiing van militair machtsvertoon tegen de Albaneezen. Een anderen naam kan men er nog kwalijk aan geven, al ware liet maar alleen omdat de Albaneezen geen ver zet plegen en dus geen gewelddadig optreden uitlokken. De nu aangevan gen beweging is aldus: De opperbevel hebber O nier Roesjdi-pasja heeft een deel van zijn macht te Verisovits ge posteerd, een ander deel te Prizrend, tezamen 66 bataljons. 13 batterijen en 3 regimenten cavalerie. Hij heeft een zijner onderbevelhebbers Sjakir-pasja van Prizrend naar Djakova laten op rukken. welke plaats zonder tegen stand bezet is. Een ander onderbevel hebber Nassir-pasja rukt op van Veri sovits naar Mitrovitsa, dat waarschijn lijk nu reeds bezet is. Dan gaat het los op Ipek, in het hart van Albanië. Ook daar verwacht men geen te genstand. Dit wordt op twee wijzen verklaard; sommigen meenen, dat de Albaneezen de Turksche troepen kalm voorbij laten trekken, overtuigd als zij zijn, dat de gehete!© beweging slechts ten doel heeft Europa zand in de oogen te strooien en zij na afloop weer vrij spel hebben tegenover de Christenen. Anderen verklaren het verschijnsel door die onthulling, dat de Turken den Albaneezen aan het verstand gebracht hebben, dat de troepenconcentratie In Albanië voor namelijk tegen mogelijke oorlogs zuchtige bedoelingen van de naburige rijken is bedoeld. Mocht de Turk inderdaad zulk dub bel spel spelen, dan is die heele cam pagne tegen de Albaneezen natuurlijk een wassen neus en zijn de eerbewij zen, waarmede zij de Turksche troe pen bij d'en intocht van dezen in Dja kova ontvangen hebben een klap in het gezicht der mogendheden, die van de Port© herstel der orde in Albanië verlangen. sterk genoeg was om eiken aanval af te slaan, niet weinig meewerkte. Een honderdtal Bulgaren zijn in Monastir en omstreken gevangen genomen. De twintig Albaneesche hodsja's (priesters) die te Prizrend gevangen zitten, gaan allen naar Mosoel in Klein-Azië, waar zij ter afwisseling eens wat archaeologische studiën op de ruïnen van Ninivé kunnen maken. China. Een démenti van het Fransche gezantschap. De correspondent van de „Times" te Peking is door het Fransche gezant schap aldaar gemachtigd, om de ge ruchten tegen te spreken, volgens wel ke getracht zou zijn, China te bewegen, Fransche hulp ter onderdrukking van de onlusten in Kwangsi aan te nemen. Frankrijk heeft alleen maar van tijd tot tijd de Chineesche regeering op de noodzakelijkheid gewezen, om aan rustverstoringen in Kwangsi een einde to maken, daar deze zich anders ooktoi het naburige Indo-Ghineesche gebied zouden kunnen uitstrekken. Frankrijk heeft nooit aangeboden om troepen naar Kwangsi te zenden en China zijnerzijds verzocht ook nooit om zoodanige hulp. Dit démenti van het Fransche gezant schap werd door het Chineesche Ministe rie van Buitenlandsche Zaken bevestigd, met de gelijktijdige verzekering, dat de Chineesche regeering sterk genoeg om het alleen met de rustverstoorders klaar te spelen. Stadsnieuws. In Saloniki is de rust groo ten deels teruggekeerd. Politie en gendarmerie geholpen door militairen, bewaken de stad scherp en zetten inmiddels die nasporingen naar medeplichtigen der Macedonische comiléleden ijverig voort. Het verhaal van de landing1 van mariniers citer vreemde oorlogs-T schepen, blijkt een canard; de Turken1 b- Id- ld- ontwerp-overeenkomst gas- doen het werk alleen af. In Klein-levering in militaire gebouwen. Azië zijn ten behoeve van de hand-1 Id. id. in zake subsidie Kamers van having der orde in Saloniki nog de'Arbeid. beschikbaar gebleven zes bataljons1 8, Id. id. adres lantarenopstekers om van de Kle-in-Aziatische redifs (reser-1 hooger loon. ve) gemobiliseerd. De in Saloniki 9. Id id huur perceel voor behoefte Haarlem, 11 Mei 1903. Vergaderingvan den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 13 Mei 1903, des namiddags ten 1^ ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres mej. W. J. C. Zeeman ontslag onderwijzeres 2e kl. Vijfde Tusschen- school. 2. Schrijven B. en W. bepaling recog nitie 1902 Gasfabriek. 3. Id. id., adres B. Geurtsen, in zake bouw lichtfabrieken. 4. Voorstel id1., adres oud-werklieden I. C .G. A., indieruststelling bij gemeen telichtfabrieken. Id. id. vergoeding behandeling Medico-mechanisch Z ander-Instituut. achtergebleven bataljons van de re serve-divisie Konia kunrfan nu ter versterking van Omer-pasja's troepen dienen. Donderdag is te Saoniki voor den krijgsraad geweest een der beschul- aan schoollokalen en beschikbaarstelling gelden aanschaffing meubelen scholen voor L. O. 10. Id. id. vaststelling plan bebouwing gronden tusschen Wagenweg, Schouw- ook in één woord innig muzikaal. Zijn warm temperament kwam vooral „Abschied" No. 7b van Josephine Raug, uit. Zoo heerlijk was zijn zang dat hij ten slotte pa driemaal terug geroepen te zijn, bovengenoemd num mertje nog eens uitvoerde. Wij hopen dan ook dat dte Directie van het Brongebouw zich nog eens de medewier king van dezen begaafden zanger zal verzekeren, want hem te hoeren is zeker een groot genot. En nu een woord oVer het orkest. Met genoegen kunnen wij meedeelen, dat voor de2e maal een groot nummer, van een Holl. componist op het pro gramma stond, n.l. (fe suite voor or kest van den heer C. Andriessen uit Hilversum. De titel is „In Gooiland's dreven". En zij die wel eens in het Gooiland geweest zijn, kunnen zeker' wel zeg gen, dat de Inspiraties van den com ponist uitstekend door hem zijn uit gewerkt, en weergegeven. Vooral de gedeelten „Op de eenzam'e Heide" en bij een Hunnebed, zijn schoone stuk ken muziek. Ook het eerste gedeelte doet ons aan de heerlijke zangvogels, en schoone omstreken van het Gooi denken. Het laatste gedeelte „Boeren dans" is zeker wel een kunststukje van contrapunt en doorwerking. De uitvoering door het orkest van genoemde suite raag zeker zeer ge roemd worden. Eveneens vertolkte het orkest met groot succes de Ouvertu res Jubel-Ouverture van Web er en de ouvertuiëa Tell vaq. Rossini. Ten slotte een woord van dank aan de Directie, van het Brongebouw voor dezen genotvollen avond en een woord vafi lof aan den heer Kriens voor zijn keurig uitgevoerd pro gramma. De Gymnastiek- en Schermvereeni- ging „Wilheimina-Garde" onder lei ding van den heer P. M. van Looy; hield Zaterdagavond in de groote zaal van "Sint-Bavo" een Feestelijke Bij eenkomst. Op het programma stonden nummers van allerlei aard: voor drachten, gymnastiekuitvoeringen en muziek, dus voor een ieder wat. De gymnasten weerden zich dapper daar hunne toeren op onberispelijke wijze werden uitgevoerd en met den meesten aandrang door de aanwezigen werden aanschouwd. Een jeugdig duettistenpaar deed velen soms schudden van het lachen, daar hun het voordragen eveneens goed afging. Het was dus een recht gezelLigen avond. Den heer van Looy hiervoor als instructeur een woord van hulde, daar alles op de meest ordelijke wijze afliep. Na afloop werd nog een ge zellig hal gehouden, dat voorzeker het genoegen van d'en avond niet vermin derd* maar wel verhoogd heeft. Overreden. Zondagmorgen te tien uur werd op de spoorbaan bij den Oudenweg een zeldzaam mooie hond door een sneltrein overreden. digden in zake de- ontploffing aantj es laan, Leidsche Vaart en Raamsingel boord van die Guadalquivir. Hij werd j 11. Id. id. vergunning telephoonkabel pertinent herkend door de scheepsof- j Aerdenhout. ficieren, maar weigerde de bevoegd-12. id. id. id. id. Kleverlaan. heid zijner rechters te "erkennen. Hij13 id jd beschikbaarstelling gelden meende aanspraak te hebben om voor j piaatsing havenkantoor Koudenhorn. een F ranschen rechter terecht te J ub il In October a.s. zal. naar wij verne men. de heer P. Woestenburg, brug wachter in dienst van onze gemeente, als brugwachter den da? herdenken waarop hii voor 25 jaar in dienst der gemeente trad. Hiervan is hij 24 1/2 jaar achtereenvolgens werkzaam ge weest aan de -Hooge 0 fCatharinabrug. Thans is hij overgeplaatst naar de Gravesteenenbrug. taan, daaa- hij beklaagd is van een vergrijp, dat aan boord van een Franscli schip is gepleegd. De krijgs raad heeft nog geen vonnis gegeven op dit bezwaar. Omtrent het te Monastir gebeurde nog het volgende: In het dqip Laag- Oryzari, 2 K.M. noordoostelijk, en bij Capari, 12 K.M. westelijk van Monastir. zijn Woensdag gevechten geleverd tusschen opstandeiingenhen- den en Turksche troepen. In Monas tir verspreidde zich toen het gerucht, dat de opstandelingen op de stad aan rukten. De daardoor ontstane opwin ding werd ten top gevoerd, toen bij de hoofdmoskee en bij een kleinere moskefei dynamietbommen geworpen werden. Volgens de consulaire be richten 'ontploften echter geen van beide. Een der daders werd gevan gen genomen. De bazaar en alle win kels werden terstond gesloten; de bevolking sloot zich in haar huizen op. De gouverneur nam zulke flinke maatregelen, dat de rust spoedig her steld was. waartoe de zekerheid, dat het garnizoen ter sterkte van vier bataljons en 12 batterijen, artillerie 14. Id. id. vergunning C. Keur en Zo nen, overhaal Leidsche Vaart. 15. Id. id. id. H. van Oest dempinig sloot en hebben uitgangen Leidsche Vaart, 16. Id. id. adres Mr. F. A. Bijvoet, bou wen op voor tuin bestemden grond Nas- sauplein no. 8. 17. Id. id. adres H. Bernhardt Zonen hooger houwen Helmbrekersteeg no. 4. 18. Id. id. vaststelling rooiingslijn ge deelte Burgwal. 19. Benoeming leden en plaatsvervan gende leden Commissie van Onderzoek Schutterij. In het Brongebouw gaf Zondagavond de heer Kriens voor het laatst in dit seizoen een concert met zijn strijkorkest. Als één van de beste mag dit concert worden ge boekstaafd. te meer omdat niet alleen een uitgelezen programma was saam- gesteld, doch ook omdat de heer Frans Phlippeau zijne medewerking ver leende. Dit alleen was zeker wel een gang naar het Brongebouw waard. Wat hij ten gsehpore bracht was dan Prins Hendrik te Haarlem. Z. K. H. Prins Hendrik, protector der Hollandsche Maatschappij van Weten schappen, zal de algemeene vergadering dezer Maatschappij, welke op Zaterdag 16 Mei e. k. te Haarlem wordt gehouden, met zijne tegenwoordigheid vereeren. Ook heeft Z. K. II. de uitnoodiging tot het bijwonen van den vrïendschappelij- ken maaltijd, welke na afloop der verga- dering, in het Hotel Funkier plaats heeft, aangenomen. Museum, van Kunstnijver heid. Door de groote deelname en de b&- langrijke inzendingen heeft de Ten toonstelling van oude en nieuwe kantwerken, die in het Museum van Kunstnijverheid' alhier zal gehouden worden, eene aanzienlijke uitbreiding gekregen, zoodat de opening moest worden uitgesteld. De tentoonstelling, die boVen ver wachting geslaagd is, zal nu 26 Mei geopend worden.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1