Het kapitaal heeft de gToote macht' van de arbeiders gevoeld; maar ook heeft het kapitaal zijn eigen onmacht gevoeld, an daarom moesten politie en militairen het verdedigen. Nooit zal de bourgeoisie dulden dat wij arbeiders recht krijgen. En daarom zullen wij steedis een zeer moeilijken strijd te voeren hebben, te meer omdat er nog zoovele arbei ders gevonden worden, die de kapita listische Masse willen dienem, en nu daarvoor een blikje krijgen. Nu, ik gun ze er een, van 375 kilo's, zeide Epr.. dan kunnen ze hem voelen, en kunmeai wij zeggen: Kijk, daar gaat zoo'n steunpilaar van het kapitaal, die heeft een chocolaadje op de borst hangen." Voorts zeide spit weder dat de ar beiders allen arbeid voortbrengen, en daarom nooit voor liet patronaat moeten kruipen, maafl steeds fier uit de oogen moeten zien; want dat zij de steunpilaren djer Maatschappij zijn. En al is nu de stemming onder de ajrbedlde^s ©enigszins gedrukt, spoedig zal de oude geest weder her leven. In Amsterdam staken de hout- werkers, en de grondwerkers alweer. Wie weet wat er zal volgen. De wet legt ons aan banden, doch prikkelt ons tevens. Al wordt er ook é'n de doos ingedraaid, voor 3 of 9 maan den. daarmede drukt men de arbei dersbeweging den kop niet in, want „de arbeiders zijn als de vlooien; doodt men er één. dan springen er 3 weer op" zeide spreker, een der uit drukkingen, welke wij al meermalen uit zijn mond hebben gehoord1. Buiten de arbeiders kunnen de patroons nooit; aldus ging spr. ver der; en daarom de macht van den arbeider getoond. Alle vrees op zij en zich krachtig aangesloten, dat is de plicht der arbeiders. De tweede spreker behandelde het doel en streven van den Ned. Metaal- bewerkersbond. Kantongerecht. Uitspraken van 13 Mei 1903, H. B.. te Amsterdam, wegens over treding van -het Reglement voor de scheepvaart ter beveiliging van de 6poorbrug te Veisen, tot, f 3 boete, subs. 2 d. h.; J. C. K.. te IJmuiden, en D. van L., te Haarlem, wegens over treding der Drankwet, ieder tot f 10 boete, subs. 8 dj. b II. II. te Haarlem, wegens overtreding der Veiligheids wet, tot f 1 boete. subs. 1 d. h.; C. P, B., J. Ph. V.. A. II v O. en G. G. v. M.. allen te Amsterdam, wegens spoor- we tover treding. ieder tot 0.50 boete, subs. 1 d. la.; J. E. W te Bennebroek, wegens vischdelict. tot f 1 boete, subs. 1 d. h.: D. de Z. te Haarlem, wegens straatschenderij, gepleegd met oordeel des onderscheids, tot 1 boete, subs. 1 d. h.; H. A. K.. alhier, wegens Idem, tot j 0.50 boete. subs. 1 d. h. H. S. en H. v. C., beiden alhier, wegens verkoppen van sterken drank aan een kind beneden 16 jaar, ieder tot f 5 boete subs. 3 dagien luecht. H. S. alhier, wegens onbevoegd ■loopen over eens anders grond tot 0.50 of 1 dag. L. W. J- S. alhier, M. O. teOver- veen en H. C. G. K. te Bloemendaal. aansluitingsvoorwaarden tgj gemeen tesecretarie te bekomen zijn en dat het Gemeentebestuur in_het bezit is van eenige exemplaren der circulaire, die door de Bell Tel. Maatsch. verspreid Men melde zich dus zoowel voor het rayon Bloemendaal, maai- vooral voor het irayon Aerdenhout, nog ten spoedigste aan, wil men van deze nuttige instelling gebruik maken. Yelsen. Het onderzoek van de verlofgangers der nationale militie zal in deze ge: meente worden gehouden op 15 Juni e.k. des namiddags half twee in het gebouw, alwaar die Rijksnormaalles sen worden gehouden. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 eentg per regel. De Bronnen van den Staat Men moet steeds zorg dragen wanneer men «Vichy water» ver langt, de bron aan te duiden. Een voudig om aVichy water» vragen, zonder zorg te dragen aan te geven dat men water wenscht der Bron nen ran den Franschen Staat, stelt men zich bloot een ander water te ontvangen dan dat der Célestiös, Grande Grille of Höpital. Er zijn zoovele wateren die men in hun plaats stelt, dat wij deze kostbare raadge\ing aan het publiek mee- nen te moeten herinneren. De naam van den Bron bevindt zich op de capsule en het etiket Bo vendien is de hals van iedere ilesch voorzien van een blauw schijfje met de woorden Yichy-Etat, als waarborg. een voortreffelijke beschuitsoort, spe- ciaal voorKeukenge- I bruik. Overal verkrijgbaar in bussen van 85 stuks a fO.35. Binnenland. i- 1 i ietc i rins eter in eoenanuen emoe wegens overtreding van het Prtivjn- düzer maand tegjn Juni naai. Wee Hofbericht. Uit den Haag meldt men aan de N. R. Ct. Van welingelichte zijde wordt ver nomen. dat het vrij zeker is. dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden einde ciaal Reglement op de wegen in N.- Holland tot f 1 boete subs. 1 dag. Th. v. V. en L. K. te Beverwijk, wegens overtreding van de Alg, Pol. verordening te Beverwijk tot 1 boete of 1 d. h. Veroordeeld werden wegens overtre ding van de Alg. Politieverordening voor Haarlem. Th. K., E. F. K., J. v. R., J. K., A. V. J. J.. J. M. S., allen alhier tot f 1 boete subs. 1 dag hech tenis. A. C. K. te Beverwijk, J. J. N. te Schoten. E. M. te Velsen, P. J. v. d. B. te Bloemendaal, tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Verder werden veroordeeld, wegens in staat van dronkenschap de orde verstoren: C. W., P. M. en C. W. te Beverwijk. Y. de G.. P. II. en G. B. te IJmuiden, no 1, 2, en 3 ieder tot 6 dagen hecht., no. 4, 6 en 7 ieder tot_4 dagen hecht., en no. 5 tot f 10 boete subs. 5" d. b. J. L. te Heemstede tot zes mnd. fa. J. Th. R.t C. L. G. A.F. C. K.. alhier wegens dronkenschap bij 2e herbal., ieder tot 7 dagen hecht. G. Z. te Zandvoort, en G. O. alhier, wegens dronkenscli. bij le 'herhal. ieder tot 3 dagen hecht. V.erder werden ongeveer 35 perso nen veroordeeld wegens dronkensch. rasp. tot fl boete subs. 1 d. h., fl of 2 d. h., en f2 boete of 2 d. hecht. Vrijgesproken werden H. F.. II. A. R.. J. v. L., J. P., alh. vanstr.sch.. G. P. V. alhiiier van Politieovertred.. C. II. te Haarlem, van idem II. v. L., P. II. Th., J. J. N., A. B.. en S: E, S. alhier van zich na beslo ten tijd in een tapperij bevinden. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Alhier is door de Ned. Bell Tele- phoon Maatsch. begonnen met het plaatsen der telefoonpalen. Zulks ge schiedt op die plaatsen, welke door B. en W. daartoe zijn aangewezen en als een uitvloeiisel van de door den Raad verleende concessie. Een der eerste palen is gesteld in het stukje gemeentegrond schuin te genover het Raadhuis gelegen en die paal maakt daar in tegenstelling met gewoonlijk elders boven en tus- schen het groen uitkomende, waar-, lijk ook nog een heel aardig effect, welk effect zeker ook voor een deel te wijten is aan den slanken en sier lijken vorm van die paal. Tot voor korten tijd had zich nog slechts omstreeks een tachtigtal ingezetenen, wonende in het rayon Bloemendaal-Overveen, voor aanslui ting opgegeven, maar slechts 8 in het rayon Aerdenhout. Het is nu in het belang der inwo ners dat zij alsnog spoedig aan de Di rectie der Maatschappij een aanslui ting vragen, aangezien zij anders mis schien lang zouden moeten wachten alvorens ze geholpen kunnen worden, daar de maatschappij eerst telkens, wanneer nieuwe aanvragen tot een bepaald getal bij haar zijn ingekomen verplicht is. nieuwe kabels te leggen 'tot aansluiting van meeT perceelen. Voor belanghebbenden zij nog ver meld. dat exemplaren der concessie- 1 nen zal vertrekken, en bij die gelegen- beid een officieel bezoek zal brengen aan keizer Frans Jozef. Daarna zou Z. K. IJ. nog eenigen tijd: op Schönbrunn, het lustslot en zomerverblijf van den Keizer, door brengen .ten einde deel te nemen aan jachtpartijen. In verband met bovenstaande ont- leenen wij aan da hofberichten in de Neue Freie Presse van Maandag j.l de volgende mededeeling: Prins Hendrik van Mecklenburg, de gemaal van Koningin Wilhehnina dei- Nederlanden. zal den 29en dezer hier komen om een bezoek aan den Keizer ie brengen. De hertog zal aan het Westerstation door den Keizer, de aartshertogen en de officieele hoog- waardigheidsbe-kleeders verwelkomd worden ,tot 1 Juni in "VVeenen blijven en als gast van den Keizer zijn intrek nemen op den Hofburg. Tijdens het verblijf van den Hertog te "VVeenen zullen ten Hove verschillende feeste lijkheden plaats hebben- Men schrijft van Het Loo aan die N C.: Evenals wijlen Koning Willem III, aan wien Apeldoorn en omgeving een groot deel van zijn tegenwoordigen bloei verschuldigd is, veel deed wat eigenlijk niet anders was dan werk verschaffing in het <?root, besteedt ook Prins Hendrik ontzaglijk veel geld aan heideontginning enz. Dit is op den. duur een goede geld belegging en féekent den Prins als een verstandig oeconoom. Maar Zijne Hoogheid doet meer. Door zijn toe doen zijn de loonen en traktementen van de werklieden en officianten van het paleis en het domein sedert Jan. van dit jaar aanzienlijk verhoogd; de salarissen, aan verschillende betrek kingen verbonden, werden met drie vilei-honderd' gulden per jaar ver hoogd. Daarbij heeft de Prins veel over voor sport, vooral voor paardensport. Dit blijkt niet- alleen uit het aankoo- pen van mooie paarden, maar bovenal uit de wijze waarop het personeel van het staldepartement geoefend wordt. Zoo is in het park van Het Loo een rij- en een renbaan aangelegd, waar koetsiers en rijknechten geregeld wor den bekwaamd in Pe Tijkunst. II. M. de Koningin stelt trouwens ook veel belang in deze sport en is bij de lessen in die rijbaan dikwijls tegen woordig. Dit was ook j.l. Vrijdag het geval ,toen met 2-, 4- en 6-span werd gereden, zoowel van het rijtuig als te paard. II. M. was toen vergezeld van den Groothertog van Mecklenburg en van de Groothertogin-Moeder. Daarop woonde het hooge gezelschap de oefe ningen hij op de renbaan, waar ook werd gesprongen over hindernissen. Om een denkbeeld te geven va# de grootte der ontginningen, welke de Prins aanlegt, zij nog bet volgende vermeld: Dezer dagen werd. voor re kening vaai Z. K. H. aangevoerd' een halve wagon lupinnenzaad en 10 H.L. dennenzaad. en in dit voorjaar wer den reeds eenige honderdduizenden jonge dennen gepoot. Yorstelijk bezoek. De prinses Von Wied met hare dochter. prinses Louise en ge-i volg, bezochten gistermiddag nog de Nieuwe Kerk te Amster dam, waarna een wandeling ge maakt werd' door Kal verstraat, Re- gnlietrsbneejstr aat, Rembrandtplein van hier uit werd tegen half vijf naar Artis gereden, vanwaar die vor stelijke personen, na het Aquarium bezichtigd te hebben, omstreeks half zeven naar het station terugkeerden. Een nieuw reddiugs-kanon. Da lieer J. R. Jacobs, oud-luit. kol. N.-I. L., directeur der Ned. Fabriek van Oorlogsmateriaal, heeft e»en uitr vinding gedaan, die, beantwoordt zij aan de verwachtingen en de geno men proeven bebhen zeer gunstige •resultaten opgeleverd van groote beteekenis zal blijken voor onze scheepvaart. Tot nu toe werd bij stranding van schepen getracht van de kust af een schip te bereiken door het afschieten van een projectiel, waaraan een lijn was verbonden. Dit ging echter met groote moeilijkheden gepaardl; het bleek dikwijls onmogelijk het schip te bereiken. De heer Jacobs heeft nu een pneu matisch dynamiietkanon geconstru eerd, zeer vernuftig samengesteld en dat met groote juistheid een lijn kan brengen van de kust op een in gevaar verkeerend schip. Den 26en dezer zul len in Den Haag de officieele proe ven genomen worden, waartoe zijn uitgenoodigd de beijde reddingmaat schappijen, de voornaamste scheep vaart- en sleepdienst-maatschappijen en verschillende autoriteiten. De Heer Yiljoen in Europa. De eigenaar dei- Universiteit te Stellenbosch (Kaapkolonie), de heer Viljoen, is te Brussel aangekomen. Hij is van plan het onderwijs van het Hollandsch in de Kaapkolonie to reorganise eren; hiertoe zal hij naar Gent gaan om met de professoren der Universiteit te confereeren. Vervolgens zal hij de voornaamste centra van het faooger onderwijs in België en Neder land bezoeken. Aangaande de aanstaande verkiezin gen in Augustus in de Kaapkolonie, meent de heer Viljoen. dat de meer derheid der Hollanders in sommige plaatsen zal verminderen, doordat vele burgers, die van hun bezittingen be roofd zijn omdat ze de Boerenpartij zijn toegedaan, niet mogen stemmen. Hij bevestigt dat de partij van Ja- meson groote uitgaven doet voor de verkiezingspropaganda. De aanhan gers van deze partij worden talrijker doordat honderden Engeische officie ren, die eigenlijk slechts tijdelijk in Zuid-Afrika zijn. zich als kiezers doen inschrijven. Nietemin gelooft hij dat het Kaapsche Parlement een Afri kaander meerderheid zal behouden. Een treurig geval. Het moet niet waar ziin, dat de be woner van de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam, die Dinsdag zoo ern stige brandwonden bekwam, zijn eigen leven in gevaar bracht, wegens on aangename huiselijke omstandigheden, tem and, die zich een' familielid noemt, schrijft dat de ongelukkige ten. gevolge van den dood van een 9-jarig dochtertje en ook misschien tengevol ge van veel werken in een toestand van overspanning verkeerde, maar op dit oogenblilc weer volkomen bij zijn ver stand is. Bloedvergiftiging. Te Rozendaal is een 15-jarig meisje aan bloedvergiftiging gestorven. Zij nieuwe leden, indien die volgens het reglement zou plaats moeten hebben, uit te stellen tot de algemeene verga dering in 1904. 3o. De algemeene vergadering be sluite de afdeeling Helder en Omstre ken als opgeheven te beschouwen. Voordrachten zullen gehouden wor den door d'r. Van der Weijde over ..militaire verpleging", en door dr. F. II. Schreve: ..eenige beschouwingen over de al of niet wenschelijkheid' en de mogelijkheid van het geven van huishoudonderwijs aan ie#.ting-ver pleegsters. De moordaanslag te Kuitaart, De landbouwer Fr. Kooleen zijn vrouw verkeeren nog steeds in aller- treurigsten 'toiestand. Zij lijden ver schrikkelijk veel pijn. Ieder oogen- blik verwacht men den dood. Dinsdag heeft Koole enkele woor den gesproken, doch daar hij zoo vreeselijk aan de hersenen verwond is, durft men aan zijn verklaringen geen waarde hechten. Daarbij zei hij nu eens dit, dan weer dat. Van de daders is nog niets bekend. Effectendiefstaï. Men meldt uit 's Graveuhage Het, gerechtelijk onderzoek in den onlangs vermelden diefstal van bui- tenlandsche effecten, is van zeer groo- ten omvang. Er zijn "in deze zaak reeds ongevejer 60 personen gehoord. Vermoed wordt, dat er behalve de vier reedis aangehouden ven-dachten nog meer medeplichtigen in deze zaak betrokken zijn. Een bruiil als redster. Men meldt uit Al te veer (Hoogeveen) aan het ,,Vad.": Dinsdag gaf het bruidspaar Lunen- borgBotter een kinderfeest. Bij het spel geraakte een der jongens in het kanaal, waarop de bruid zich te wa ter begaf om het kind te redden. Dit mocht haar niet gelukken, want ook zij zonk in de diépte weg. Gelukkig werd dit opgemerkt door K. Spijker man, die zich te water begaf en met gevaar voor. zijn eigen leven de dren kelingen no,g juist bijtijds redde. Ongeluk. ging te Oosteifaout. heeft de paus het Bij de werken aan de Oranjegalerij -Pr0 Ecclesia et te Sch evening en stortte een hiiseh IPonrtlüce toegekend aan mevrouw H. ue ocnevemngen stortte een hijsch-1 vau WeeI_ barones van oideneel tot Oldenzeel. sinds de oprichting presi- Schevemngen stortte een hijscli- machine naar benoden, waarmede het beton omhoog wordt gehaald, met het ongelukkig gevolg dat een beton werker het gevaarte op zich kreeg. Zwaar gewond over zijn g/eheele bo venlichaam, werd hij naar het poü- tieposthuis aan het Geve its Deynoot- plein vervoerd. Slagers eu de Zondagsrust. Het bestuur van de plaatselijke af- deeling van den Ned. Slagershond te Dordrecht heeft een rondschrijven aan de Dordtsche ingezetenen ge licht, waarin op het publiek een be roep wordt gedaan om Zondagsrust mogelijk te maken, die, zooals het rondschrijven zegt, doofr on eertij ke concurrentie en tegenwerking van énkelen niet te verkrij gen is. dentie dier vereeniging. Tot generaal-overste der- orde van dJe paters Dominicanen hier te lande ós gekozen pater Ceslaus Hansen, prior te Venlo. Leger en Vlooi. De Nederlandsche Vrouwenbond tot verhooging van het Zedelijk Bewust- ij.n houdt 29 Mei te Haarlem hare 13e jaarvergadering. Op de agenda konten voor: -i XT 1 3 1 113Cl'J\3U J ik l^öllUi Verslag van de secretaresse en Machtiging werd verleend om ook dii van de thesaurière jaar weder den gebruikelijken bijslag ~o. Keuze voor de aftredende be-op verschillende lage pensioenen te stuursleden mevr', douair. Klerck 'en verleenen. terwijl mede werd toege- De te 's-Gravenhage gehouden ver gadering van de Koninklijke Vereeni- ging van gepensioneerde officieren van het Nederlandsche leger. werd dloor den gep. generaal-majoor jhr, Stoop, geopend met een welkomst woord, waarin hij zijne ingenomen heid betuigde met de betoonde belang, stelling welke blijkt uit de tegenwoor. digheid van zoovele hoogbejaarden. De voorzitter deelde daarna eenige cijfers en bijzonderheden uit het jaar. verslag dat. reeds is gepubliceerd mede, waarna de rekening en verant woording werd goedgekeurd onder dankbetuiging aan den secretaris-pen- ningmeester, den gep. majoor Iiissink, Verdronken, Te Hengelo (O.) raakte Woensdag middag een driejarig knaapje al spe lende in een door de veelvuldige re gens der laatste dagien isnelstroo- gravin van Hogendorp. Des avonds groote openbare komst, onder leiding van mevr. dou air. Klerck. Sprekers: dr. De Visser, lid der Tweedy Kamer; dr. Burkens, arts; gravin Van Hogendorp, en miej, Rofman, directrice van het Door gangshuis te Amsterdam. Yoor de tweede maal. In Febr. 1902 werd door de mare chaussee der brigade Roswinkel we gens fraude gearresteerd zekere K. D., van wieu toen bleek dat hij was mi licien-plaatsvervanger der lichting 1898 en Van zijn korps, het 7e reg. infanterie te Amsterdam" als deserteur afgevoerd. De aanhouding^deed hem voor den, krijgsraad te Iiaarlemi te rechtstaan en een vonnis ondergaan van twee maanden _gevangenisstraf. Na expiratie werd hij weder ingelijfd, nu hij het bataljon teNaarden in gar nizoen, waarvan hij zich in Juli d.a.v. verwijderde en naar Duitschland uit week. Dezer dagen evenwel over de grenzen komende, werd hij voor de tweede maal aangehouden, nu door de marechaussee te Nieuw-Ametei- mend gewonden beekje, juist op de j dam, en eergisteren te Assen gevan- plaats, waar dit voor een ri] woningen kelijk binnengebracht. Heden werd Hangs, over een lengte van pl.m. 30 - M. gerioleerd is. 't Verdween onmid dellijk in het riool. Dadelijk toege schoten hulp brak dit op veifscheide- ne plaatsen los, tot men het kind na ongeveer 20 minuten zoekens vond. Geneeskundige hulp vermocht niet de levensgeesten op te wekken. hij onder militair geleide opniéuw naar Haarlem getransporteerd om voor den krijgsraad terecht te staan. CP. D. C.) Rechtzaken. Vervroegde winkelsluiting. Men meldt uit 's-Gravenhage: Nadat het resultaat van herhaalde vergaderingen der „Vereeniging voor Vervroegde Winkelsluiting", te's-Gra- venhage, het bestuur tot de overtui ging had gebracht dat het onmogelijk was, zelf de verdere leiding der zaak in banden te houden, was gistera vond ©ene vergadering biVeengeroe- pen, om tie trachten groepsgewijze te I'M mf T ^aeri z,°'3di verkrijgen :eene vervroegde winkel- sluiting gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus. Ook deze bijeen komst was slecht bezocht. Velschillende branches of vakken waren niet of slechts matig vertegen- Md ,e»TnS=wSeaTn '"JITt,Z tMST^ voet. doch lette daar niet op bij het aantrekken van nieuwe gekleurde kou sen. Denzelfden dag zwol de voet sterk op. daarna het been. totdat ge neeskundige hulp niet meer kon ha ten en zjlj Woensdagochtend1 onder vreeselijke pijnen is overleden. circulaires een aantal bewijzen vanhet kantongerecht. Mecliaaicieü-Beatiste Eenigen tijd geleden wandelde een inspecteur van politie tö Rotterdam met zijn vrouw. Onderweg kreeg de dame hevige kiespijn en in de Jonker- fransstraat een bord ziende hangen, waarop .mechanicien-dentiste", gin gen zij naar binnen. De demtüst boorde in de kies en met betaling van f 1.50 was de zaak afge- loopen De kiespijn werd echter veel erger in plaats van minder, zoodat de dame zich onder behandeling van een anderen dentist stelde, die ver klaarde dat de eerste haar niet des kundig behandeld had doch de zaak verknoeid. Het verder onderzoek leidde er toe. dat hij ook niet gediplomeerd was, en ten slotte kwam de zaak gisteren voor staan een onbepaald cnediet om hulp te verleenen aan leden, weduwen ep weezen van leden, waar dit- noodig en nuttig mocht blijken. Tot bestuursleden werden herkozen de gep. generaal-majoor jlir. Stoop (als voorzitter) en gep. kolonel Wil. brenninck. Door den gep kapt. Schut werd er op gewezen dat hij reeds een paar- ja ren gepensioneerd was, voordat hij hot bestaan en het doel dezer schoone vereeniging wist. Hij vroeg of de gep. officieren wel op de hoogte zijn met deze vereeni ging. Onbekend maakt onbemind'. Spr. meende dat wanneer aan alle gepens] officieren circulaires werden gezon den. een groot aantal zich als lid zou den opgeven. De voorzitter antwoordde dat hel bestuur alles doet- wat moge-Lijk is, om de officieren in de gelegenheid stellen als lid toe te treden. De secre taris. de gep. majoor Hissink meende dat velen uit nonchalance geen lid worden. Herhaaldelijk worden circu laires gezonden met uitnoodiging om •als lid toe te treden. Er zijn ook velen dde zeggen: ik hoop nooit van dé ver eeniging te profiteeren, dus word geen lid. Weer anderen zeggen: dö vereeniging is rijk genoeg, terwijl weer anderen zeggen: wanneer hulp noodig is. moet d'e regeering die maar ver leenen. Ook ddt jaar zullen weder circulai re-s worden rondgezonden. Nadat de voorzitter ook nog had op gewekt om propaganda te maken voor •dze vereeniging die zooveel goed doei en zulk een schoon doel nastreeft, werd de vergadering gesloten. Ned. Bond yoor Ziekenverpleging In dé 11e algemeeme vergadering van den Ned. Bond voor Ziekenver pleging. die Woensdag 27 dezer te Rotterdam onder voorzitterschap van prof. Kouwer zal worden gehouden, zullen, behalve verschillende versla gen. huishoudelijke reglementen en verkiezingen, aan de orde gesteld wor den de volgen die voorstellen: Afdeeling Amsterdam, lo. De alge- ineen© vergadering verzoeke aan het hoofdbestuur, art. 17 van het huish. regl. van den bond in dier voege uit te voeren, dat in overleg met de af- deelirugen de grenzen van deze zóó worden vastgesteld, dat dézen aller- wiege aan elkande-r grenzen, behou dens 'het recht om binnen deze gren zen nieuwe afdeelingen op te richten. 2o. De algemeene vergadering be sluite tot het benoemen van eene pro- p ag an da-co mm issi e. Afdeeling Zutphen. De afdeeling wenscht de aandacht der vergadering te vestigen op de Nederl. Collectieve Pensioenvereeniging voor vrouwen te 's-Gravenhage en de doelmatige wijze waarop deze haren leden een pensioen verzekert.. Afdeeling 's-Gravenhage. De afdee ling 's-Gravenhage en omstreken van den Nederl. Bond voor Ziekenverple ging stelt voor. dat door de algemeene vergadering aan de commissie van het ondersteuningsfonds (art. 1 van het huishoudelijk reglement van den Nederlandschen Bond voor Ziekenver pleging) wordt opgedragen om te on derzoeken: lo. op welke wijze hulpbehoevende ziekenverplegers en verpleegsters kun nen gesteund worden; 2o .of het. oprichten van een rust en herstellingsoord, hetzij in eigen beheer dan wel in verbinding met reeds bestaande inrichtingen, kan tot stand gebracht worden,, en 3o. hoe zal dienen gehandeld te wordén opdat de verplegers en ver pleegsters opgenomen worden onder hen, die vanwege de Rijksverzekering- bank tegen ongevallen geholpen wor den. Hoofdbestuur lo. De algemeene vergadering noodige het hoofdbestuur uit, alsnog pogingen in het werk te stellen, om te bewerken, dat aan den inhoud van art. 8 alm. 1 wordt vol daan. 2o. De algemeene vergadering be sluite met liet oog op den korten ter mijn gedurende welken de door den bond benoemde commissiën hebben kunnen arbeiden .de periodieke aftre ding van leden en verkiezing van sympathie waren ingekomen. Beslo ten werd dooH de aanwezige groepen dat zij zullen trachten het voorge stelde doel te bereiken door bewer king van de verschillende winkeliers en houders van magazijnen. Vriösseveem. In. deze zaak werd, behalve de in specteur en zijn vrouw ook een des kundige gehoord, de heer Charles Co- hen, die in een uitvoerig rapport aan toonde, dat de kies niet deskundig be handeld was. Bekl. betoogde dat hij slechts uit mcnsehlievendheid had gehandeld en Op de Woensdag gehouden jaar- ,nieLa!\dei's had dan wat ge lijksche Algemeene Vergadering van-s(eld en er een watje ln getopt, aandeielhoudens, waarop vertegen woordigd waren 89 aandeelen, recht geiende tot het uitbrengen van 57 stemmen, werd het dividend over 19Ü2, na ruime afschrijvingen, vast gesteld op 5^- of f 55 per aandeel, betaalbaar van 15 Mei e.k. af. In de vacature in den Raad van Commissarissen ontstaan door het overlijden van den heer A. d'Angre- inond, werd voorzien door eenstem mige verkiezing van den heer D. W. II. Patijn, lid der firma van Nelie- steijn Co. Een woord van waarde,arïng werd door den Voorz. gewijd aan de nage dachtenis der overdeden Commissa rissen, de hoeren A. d'Angremond en R. M. Mees. Een dienstweigeraar. Uit den Bosch wordt aan ,.de Tel." gemeld De bekende dienstweigeraar H.~ de Bruijn is niet in de gevangenis te Breda gedetineerd zooals is gemeld, maar in het huis van bewaring te 's Hertogenbosch. Hij zal te dier plaatse voor den_krijgsraad terecht staan wegens desertie, omdat hij niet voldeed aan een oproeping om onder de wapens te verschijnen. - - watje in gestopt. Dit werd echter door den inspec teur en zijn vrouw pertinent ontkend. Het O. M. was van oordeel, dat het tijd werd dat aan dergelijke knoeie rijen paal en perk werd gesteld en achtte dus een gestrenge straf noodig. Hij eischte f75 boete subs. 15 dagen hechtenis. Kerk en School. Ned. Herv» Kerk» Beroepen te Leeuwarden (vacature- Paré) ds. A. J. Werner te Groot Sclierm'er; (vacature Drijfaer) ds. J. Homan te 't Zandt. Eoniuklijk bezoek. Betreffende het Koninklijk bpzoek te Amsterdam kan nog worden ge meld: Den dag na aankomst, Zaterdag 23 Mei, zal een groote rijtoer worden gemaakt en een bezoek worden ge bracht aan het Stedelijk Museum. Daarna volgt eien bezoek aan „Arti" Des avonds gala-voorstelling in den Stadsschouwburg. Zondag zal des ochtends de gods dienstoefening in de Nieuwe Kerk worden bijgewoond, waar ds. C. J. Lammerink zal voorgaan. Te twee uur rijtoer en bezoek aan Artis. Maandag en Dinsdag audientiën. Des Dinsdagnamiddags rijtoer en bezoek aan bet Wilhelmina-Gasthuis. Woensdag audiëntie voor particu lieren en des namiddags inwijding van het Beursgebouw. Des avonds rfaöut. Het vertrek zal Donderdagochtend plaats hebben, waarschijnlijk te 10.30 uur. Geref, Kerk. De classis Zierikzee heeft tot de Bediening des Woords en der Sacra menten in de Gereformeerde Kerken in Nederland' toegelaten den hieer G. de Jager, candidaat. Op den Gereformeerden Zendings dag in die provincie Groningen, op 8 Juni te Winschoten te houden' zul len als sprekers optreden: ds. Schol- ten te Zuidliorn: Verslag van de evan gelisatie in dia pr'ov. Groningen; de colporteur A. Stuive; ds. de Jong, van Loppersum: Het drievoudig ambt van den Christen; de heer J. Iteuning van Groningen: Het spiritisme. De slot rede wordt gehouden door ds. W. W. Smitt, te Assen. Op het zesde Amsterdamsche zen- dingsfeest, idlat Woensdag 9 Juli op het Tolhuis zal gehouden worden, zullen als sprekers optreden: dr. P A. Klap. van Amsterdam, ds. A. C. Adler, van Amsterdam, de heer A. van Os, va nAmsterdam, dr. J Weener, van Wageningen, ds. G. Wisse Jr.. van Leiden, dr. H. Schokking. van Vlaar- dingen, ds. J. P Fazelaar, vanWeesp. de heer O. v. d. Brug. zendeling met verlof, de heer H. J. Kasteijn, van Arnhem en ds J. Schrijver, van Schie dam. Sport ea Wedstrijden. VYielernieaws BordeauxParijs. De Fransche sportbladen publicee- ren nog eenige nabetrachtingen over den grooten wegwedstrijd Bordeain-. Parijs, waarvan wij röeds het resul taat publiceerden. Aucouturier, is zeer tevreden ovet zijn rijden, alhoewel hij slecht begon, door 500 meter te vroeg te spurten!» Barbézieux, zoodat Georget nog juiei tijd had, hem de premie voor de eet- ste 100 K.M. te ontnemen. Over hel geheel is hij aeer tevreden over zijne talrijke gangmaking, en niet minder over zijn manager, den lieer Titus Postma. Met Trousselier is hij kt den morgenstond1 samen blijven rij den, totdat hij te, Doui'dan is wegge- loc-pen. Trousselier zelf, is ook zéér voldaan over zijn eersten langen wedstrijd, et hoopt volgend jaar als No. 1 de eind streep te passeeren. Georget is zeer ontevreden, wa.« tot ChStelle'rault steeds voor, totdsi hij daar even moest afstijgen, er] zoodoende gepasseerd werd door Au couturier, Muller, No. 4, heeft niet minde;' d.an 13 maal van machine moeten verwisselen én heeft, veel pech gehad Nog zijn aangekomen te Parijs: No. 14, Niepceron, No. 15, Franck en Barroy, No. 15 F. Barbiel. Uit de Arbeiderswereld De heer K. Sonies, theol. candidaat aan de universiteit te Groningen, heeft te Utrecht het proponents-examen af gelegd. Eoom8ch-Katkolieke Kerk. Ter gelegenheid der plechtige vie ring van het vijf-en-twintigjarig be staan van de St. Elisabeth-Vcreeni- BINNENLAND. De stakende machinewerkeats tal Glasgow hebben besloten het werk tv hervatten en wel Maandag, Heden kan dus ook hun zaak op de bijeen komst te York ter sprake komen, BUITENLAND. Volgens berichten uit Melbourne heet! de regeering van Victoria het aanbod aa-ngenqmen van 200 studenten van ds Universiteit te Melbourne, waarbij de zen gratis hun diensten aanbieden om gedurende dé staking bij de spoorwe gen werkzaam te zijn. De minister van Openbare. Werken van Nieuw Zuid-W ales, de heer O'Sui-) livan, heeft in een redevoering hel gedrag der stakers goedgekeurd, die volgens hem de vrijheid van arbeid der werklieden eischen, door te weige ren te breken met de socialistische syndicaten. In de kolonie Victoria daarentegen is de publieke meening geheel en al aan de zijde van de regeering. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prins Willem IV, van Paramaribo naar Amsterdam, vertrok 12 Mei des nam. 11 uur van Havre. Het dubbelsehroefstoomschip Rot terdam van de HollandAtnerikalijn vertrok 13 Mei van Newyork naar Rotterdam, met 4049 vn. margarine en 200 vn. reuzel. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, vertrok -3 Mei van Suez. Het stoomschip Besoeki. van Rot terdam naar Java, a tri veerde '2 Mei té Oleh-leh. Het stoomschip Koning Willem l vertrok 13 Mei van Batavia naar Am sterdam. Het stoomschip Solo. van Rott&ï-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2