Tweede Blad, Gemeenteraad. Behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Try dag 15 Mei 1903 Nr. 6097 Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 13 ïvlei 1903, des namiddags ten H uur m de Statenzaal (Prinsenhof). Voorzitter de Burgen does ter. Afwezig bij den aanvang der zit ting de heeren Hugenholtz, van Lyn- den, Tjeenk Willink, PUNT 1. Mededeedingen en Ingekomen Stuk ken B. en W. de elfen mede: a. d'at in handen van B. en W. is gesteld om advies: lo. een adres van cle Wed. E. J. Kessleils om haar een onderstand te verleenen; 2o. een adires van die Vereeniging van Industrieeten en Kooplieden, om het tarief van gebruik van gemeie-nite- grond te verlagen. 3o. een adres van A. Wijnandis om benoemd te woi'den tot makelaar in paarden, rijtuigen en aanverwante arlikellen. 4o. een adres vaar het Houtbewer- kersg'ilde, onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, om in de bestekken van gemeentewerken op tie nemen een maximum arbeidsduur van 10 uur en een minimum loon van f 0.25 per uur. 2o. drie processen veilbaal van af keuring v.a.n vleesch. 3o. een schrijven van de Ghrisllelij- ke Werklieden vereenig-ing ..Patrimo nium", den Christel ij ken Werkmans bond, den R. K. Volksbond en de vte-r- eeniging „Maarten Luther", waarbij hukte wordt gebracht aan het stede lijk gezag over de uitstekende wijze, waaiiop hjet de orde heeft gehand haafd. 4o. een schrijven van dfe Regerings commissie van den natioiiailen schiet wedstrijd, dank betuigende voor de verleende medailles. 5o. de rekening dienvst 1902 van die ambachtsschool. 6o. een schrijven van H. Meybootm, houdend!© verzoek toean w'egbns) ver trek uit de gem eente eervol ontslag te vferüeenen ais lid dier Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager On dierwijs. d. lo. een schrijven van Ged. Sta ten der provincie Noord-Holland, ten geleide van het doou hen goedgekeur de besluit van 1 April j.l. no. 5 in zake de aanvaarding van de schilde- rij van den heer P. J. Buyskens. 2o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goed gekeurd^ besluit van 22 April j.l. no. 16 inzake verhuring van grond in de Veerpoleien- aan G. J. Beus. 3o ©en schrijven van dezelfden, ten geleid© van het dloor hen goedgekeur de besluit van 22 April j.l. no. 16 in zak:© verhuring van grond' aan den Ivletinen Houtweg aan H. van Wa ver en. 4o. ©en schrijven van diezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de Insluit vaar 22 Aipril j.l, no. 19 in zake den verkoop van grond aan de Temp©Ijeirstraat aan J, T. Duim en "dat B. Hau'bog heeft aangetoond1, diat de redJenen, w.elkle hebben geleid tot de onbewoonbaarverklaring van het perceel aan de Noorderschoolsteeg, No. 8, zijn vervallen; weshalve B. en W. voorstellen de imtiekking van het raadsbesluit van 13 Maart jl. No. 20. Verzoek om eervol ontslag van mej. W. J. C. Zeeman, als onderwijzeres aan de 5e tusschenschool, ingaande 15 Aug. Wordt verleend. PUNT 2. Ingekomen is een rapport van den heer J. W. Holterman, over de gasverlichting in 1902, De hoeveelheid in dat jaar door de I.C.G.A. geleverd, bedroeg 4.212.596 kub. M. of 365.075 kub. M. meer dan in 1901. De over 1902 verschuldigde recog nitie beloopt f 842.52; de korting ad '10 voor het in dat jaar ten behoe ve der geme'entegebouwen gebirtiiikte gas, bedraagt ditmaal eene som van f 387.84.5, alzoo samen f 1230.36.5. W ordtgo edgekeurd. PUNT 3. De heer B. Geurtsen, opzichter bij den bouw der gemeente lichtfabrieken, richt naar aanleiding van het feit, dat aan den heer N. van Rhijn een som van f 12.500 werd toegewezen boven de aan- nemingssom een schrijven aan den raad, over zaken den bouw der gemeen- uelichtfabrieken betreffende. Hij verklaart o. a.: Dat de werkstaking geen invloed ge had heeft op den voortgang van den bouw, om dat men toch op den aanvoer NLedermendingersteen moest wachten. Dat de aannemer de kolenloodsen niei heeft gebouwd en daardoor wel tijdig ■met het werk kon klaar komen zonder te forceeren. Dat de aannemer voor meerder bag- igerwerk in den haven pl. m. f 3500 krijgt vergoed, dat de aannemer 700.000 M' duinzand volgens bestek moest leveren en slechts 38175 ML heeft geleverd, waar door dit een en ander voor hem pl. m. f 25.300 voordeel heeft opgeleverd. De meerdere M2 grond, uit de bebouwde put ten gegraven, moeten nog met den aan nemer worden verrekend. Gedurende de eerste drie maanden van den bouw. schrijft de heer' Geurts. klaagden de aannemer en de gemach tigde uitvoerder dat de eerste op zichter zeer nauw was op 't werk; reeds op 9 Maart 1901 gelastte de di recteur mij namens den opzichter toch vooral geen heipalen te gebruiken, die minder dan 0.25 M. Dm. hadden; daa** na i's er veel veranderd en moest al les minder streng worden gekeurd; toen bepaalde de eerste opzichter, dat de heipalen voor ankers, kelders. enz„ die 10 20 te licht waren, toch goéd te keuren, waarvan duizenden zijn ge bruikt, zelfs topeinden waren toen goed, oude palen van den aannemer der gevangenisbouw werd ik door den eersten opzichter gelast goed te keuren (zij waren zoodanig verweerd, dat 25 werden stukgeslagen) bij weigering zoude bij mij bij den directeur voor ontslag voordragen. Volgens informatie zijn. zegt de heer Geurts. meer heipalen verant woord dan door mij volgens de rappor ten waren opgegeven. Volgens den beer Geurts ging het keuren der metselsteenen al even treu rig. Tegen eJke gewoonte, zegt hij, wer den de putten en keldervoeren zoodra mogelijk gemetseld, zeer waarschijn lijk om de/te lichte heipalen te ver bergen. De heer Geurtsen zegt dan, na nog een lange reeks technische bezwaren: Naar aanleiding van het besluit d.d. dezer voornoemd, en de aange haalde posten met de daaraan nog onvermelde opgaven, verzoekt onder- geteek'ende UEd. Achtb. Heeren, be leefd, al het niet goed uitgevoerde werk door den aannemer te doen ver beteren of vernieuwen, allés dooreen commissie te doen onderzoeken, de afmetingen enz. met het bestek en de teekeningen te vergelijken en vol gens de bepalingen van het bestek met dan aannemer te willen verreke nen. Naar aanleiding van dit schrijven stellen B. en W. voor, om, inge val de Raad dat gewenscht acht, een deskundige Commissie te benoemen, bestaande uit een rechtsgeleerd Raads lid als president, twee architecten en twee aannemers, met opdracht om deo bouw der lichtfabrieken, beneveria alle verrekeningsposten, nauwkeurig te onderzoeken en van bare bevindinv verslag ui.t te brengen aan den Raad. Van Mr. Johan Spoor was het vol gend amendement ingekomen De Raad besluite, het adres van B. Geurtsen inzake bouw lichtfabrieken c. a. gedrukte stukken No. 103 en 112 in handen te stellen van de commissie van bijstand in het beheer van open bare werken, met verzoek om bericht consideratie en advies. De VOORZITTER deelt mede. dat hij geconfereerd heeft met de heeren Van Rijn en Bastiaanse, die hem ver zochten mede te deeien. dat het met hunne volle goedkeuring en toestem ming was, dat eene commissie werd benoemd. Tevens hebben B. en W. omtrent de uitbetaling van denlaatsten termijn de aannemers voorgesteld, deze voor alsnog niet uit te betalen, doch daar mede te wachten tot het onderzoek in deze is afgeloopen. De heeren Van Rijn en Bastiaanse hadden daartegen geen bezwaar, mits het onderzoek binnen 3 maanden ge schied is en de r.ente vergoed wordt. De heer SPOOR merkt op, dat het door hem ingediende stuk een voor stel is. Voorts zegt spr., dat het hem direct voorkwam, dat het stuk van den heer v. Geurtsen onbetrouwbaar was, omdat hij 2 jaar met die zaak gewacht heeft, na medegewerkt te hebben aan verschillende malver satiën. Het is daarom, dat spr. dit voorstel gedaan heeft, want voor de betrok ken personen is men verplicht dat een onderzoek wordt ingesteld. Te meer, daar de betrokkenen bet zelf vragen, is het z.i. de pl'icht van den Raad dat deze zaak^ flink wordt onderzocht, opdat de heeren, die fei telijk met modder zijn gegooid, schoon gewasschen kunnen worden. Doet men de zaak in de doos. dan blijft er altijd een klein smetje be staan En dat wil spr voorkomen In het belang der zaak in dat van de be trokkenen is een onderzoek noodzake lijk. En dat onderzoek is aan de door spr. voorgestelde commissie ten volle toevertrouwd en ten tweede wordt daardoor eene zeer kostbare commis sie voorkomen. Vindt de Raad dit. laatste niet. dan i.s spr. voor het voor stel van den heer Blom. De heer GROOT verwondert er zich over dat de heer Spoor reeds bij voor baat van moddervlekken gesproken heeft. Spr. zegt niet. dat de heer v. Geurtsen gelijk heeft maai- ook niet. dat hij ongelijk heeft. Dat zou een onderzoek moeten uitmaken. De heer MODOO dacht- dat we een prachtstuk van een gasfabriek had den en alles netjes was uitgevoerd. Maar nu komt daar op eens de heer v. G. met verschillende mededeelin- gen. die spr ook van andere kanten reeds heeft gehoord Er zijn beschul digingen geuit die zeer ernstig zijn. en die onderzocht. moi(Len worden. Ontgravingen moeten plaats hebben en geconstateerd worden of die palen verrot zijn. Dit kan geschieden en daarvoor is afbreken volgens deskun digen niet nood'ig. Spr. is bijv. mede gedeeld dat er rotte balken zijn ge bruikt, waarin men een passer tot op de helft kon insteken. Daar er'nog menschen in dienst der gemeente zijn, die daarbij werkzaam zijn geweest acht spr. het dringend noodzakelijk dat deze beschuldigingen worden onderzocht. Dit kan niet an ders dan in het belang van de be trokkenen zijn. Voor zulk een onderzoek moet men echter niet op geld ziien. Dit onder zoek moet degelijk geschieden. Spr. is niet voor het voorstel-Spoor, maar wel voor dat van B. en W. Dfe heer DE BRAAL is voor eene commissie en wenscht daarin ook 2 werklieden, Vakmannen, opgenomen te zien De heler SNELTJES achtte eerst het stuk van den heer v. G. niet waar dig om in den Raad te worden be handeld. Na het schrijven van den lieer Blom, is spr. echter tot andere gedachten gekomen >en meent thans dat een degelijk onderzoek gewenscht is. De Raad dient zich echter af t>e vragen of v. G. een toerekenbaar en betrouwbaar man is. Hij komt als mosterd na den maaltijd en alleen om e'en paar personen en ook zie h- z e 1 f af te maken. Het is daarom dat spr. zich heeft afgevraagd of voor zulk een onbetrouwbaar en z.i. on toerekenbaar man eene dergelijke commissie noodzakelijk is. De heeT KLEYNENBERG was eerst niet voor eene commissie, maar daar de heer Modoo nieuwe mededeelingen gedaan heeft, is hij ook voor een on derzoek. Spr. kan zich niet vooretellen waarom die werklieden dan nooit1 over deze zaak gesproken hebben met liun vrienden, waarmede ze nu de zaak behandeld hebben. Echter had spr. gaarne gezien, dat de Jusütüe zich met de zaak bemoeide, en een iu~ stitieel onderzoek binnenkort plaats vond. De heer DE BRAAL zegt dat er dingen goedgekeurd zijn, die een degelijk bouw kundige niet zou hebben goedgekeurd, en blijft voorts aandringen op het be noemen van een commissie, afgeschei den van wat de heer v. Geurtsen voor een man is. De heer SPOOR protesteert er tegen, dat hij vooraf den heer v. G. heeft wil len bekladden, onwaarheden te hebben gesproken. Alleen wenscht hij licht in deze duistere zaken, en dit was dian ook de bedoeling van zijn voorstel. De hefer SCHRAM stelt voor een amen dement op het voorstel van den heer De Braai om 5 deskundigen te benoemen. Voor lo zegt ispr.. dat wanneer de commissie van Bijstand, het onder zoek goecl zou moeten doen, dit ook veel geld zou kosten. En dan aclit spr. het oneündig beter dat een ge heel deskundige commissie werd be noemd. Alle comniissien, die in den loop der jaren zijn ingesteld, hebben geld ge kast. Het is in het belang dei' ge meente en van, de betrokkenen, dat de zaak onderzocht wordt. Voorts antwoordt spr. den heer Kleynenberg, dat de werklieden, zoo lang zij in de afhankelijke positte verkeerden, niet konden spreken. Dat moest de lieer KI. weten. Den heer BIJVOET bevreemdt het, dat de heer v. G. nu eerst die beschul diging heeft geuit, nu het geheele werk afgeleverd is en over de geheiele flinke uitvoering steeds hulde is ge bracht. Kerst nu, nadat de Raad in een naar spr.'s meening onverdedig bare gulheid een som van f12.500 heeft toegestaan aan de aannemers, nu komt de heer v. G. pas aan met beschuldigingen, die hij reeds lang wist, en die dienen moeten om d.e be trouwbaarheid der aannemers aan te randen. Echter blijft spr. nog het volle vertrouwen stellen in de perso nen. onder wlie d'e uitvoering heeft plaats gehad; en meent spr.. dat de heer v. G. getoond heeft met dfeze be schuldigingen op dit o ogenblik onbe trouwbaar te zijn. Spr. maakt een onderscheid tus- schen de beschuldigingen aan de aannemers en tusschen die aan den Directeur, Wat de eerste beschuldiging be treft, met de aannemers heeft de Raad zich niet meer te bemoeien de licht fabrieken zijn afgeleverd en de wer ken zijn goedgekeurd. Voelen deze heeren zich dus beleedigd, dan moe ten zij den rechterlijken weg volgen en eene vervolging vragen legen den heer v. G. Wat de tweede beschuldiging be treft, deze acht spr., zeer onaanneme lijk en vindt luet derhalve de plicht der gemeente, dat, waar een hoofd ambtenaar zoo klakkeloos wordt aan gevallen, daarop niett verder in te gaan want de Raad moet zijn ambte naren achten daarboven te staan. Het is daarom, d'at spr. meent dat bet 't beste te, alle voorstellen om trent het benoemen van commissies te verwerpen en de zaak niet verder te onderzoeken, omdat dit in het be lang der Gemeente is. De heer HOFLAND acht een onder zoek noodzakelijk, omdat de gemeen te daardoor wellicht voor grootere kosten wordt bespaard. De heer GROOT zegt dat het niet beneden de waardigheid van den Raad is, dat een dergelijke Commissie wordt benoemd. Reeds de vorige keer had spr, een commissie willen benoemen en dan zou er wellicht ook uitgekomen zijn, dat er wel of geen fouten gemaakt zijn. Voorts haalt dfe heer Groot aan, ter illustratie van 't gevaarlijke van dergelijke redenaties, 't geval van de Kamp contra den ge-, wezen hoofdopzichter dier Gem.reini ging V. Men kan dus niet steeds op die be trouwbaarheid van die ambtenaren afgaan. De heer BIJVOET zegt, dat we de betrouwbaarheid' niet in twijfel mo gen trekken op aanklacht van den eersten den besten. De hoeren BIJVOET en LAANE stel len voor het adires van den heer Geurt sen voor kennisgeving aan te nemen. De heer SPOOR zegt, dat dit goed zou zijn, wanneer er geen feiten wa ren genoemd. Maar waai* dit nu wel het geval is, is hét z.i. noodzakelijk, de zaak ter ondier-zoek in handen der commiisie van Bijstand te stellen. Het voorstel-Bijvoet wordt in stem ming gebracht en verworpen met 16 tegen 8 stemmen, die van de heeren Rasch. Loomeyer, Sabelis, v. Linden Tol, Laane, Beynes, Thyssen, Bijvoet, Buiten stemming bleven de wethou ders. Het voorstel Spoor, in stemming ge bracht, werd daarna aangenomen met 18 tegen 6 stemmen; die van die hee ren Laane, Hofland, v. d. Kamp, de Braai, Thyssen, Bijvoet. De wetliou, d'ea-s bleven buiten stemming. PUNT 4. Adres van E. van Kleef en 18 andere werklieden der Lichtfabrieken, dat er onder hen voor den dienst zijn afgekeurd, doch dat dezen verzoeken, onder afstand van pensioenrechten, in z.g. los-vasten dienst te mogen blij ven. B. en W. raden dit af. Zij achten bet niet gewenscht, o.a. omdat als een pensioen geweigerd werd. toch een gratificatie zou worden toegestaan. Bovendien zal van de Imperial een nog te berekenen som worden ontvan gen als bijdrage voor de pensionee ring van de van haar overgenomen werklieden. In verband daarmee zijn deze als losse werklieden overgeno men. onder voorbehoud van genees kundige goedkeuring. Zij hebben nu in elk geval de koude wintermaanden werk gehad. Ten slotte gevenB. en W. in overweging het adres ter afdoening in hunne han den tv stellen De Leer GROOT zou toch gaarne zien, dat er nog een weg werd gevon den om clie menschen in dieneit te houden. De heer HOFLAND meent dat er van de zijde der gemeente geen enkel bezwaar kan bestaan, om die werklie den zonder recht op pensioen, in dienst te houden. Ze zoo maar op straat te zetten, gaat toch niet aan, Bij die Imperial hebben ze toch indirect ook de ge meente gediend. Wat de keuring betreft, e-r zijn er afgekeurd' omdat, ze aanleg voor een of and.©;ie ziekte hadden, terwijl h)et ook voorkomt., dat arbeiders voor een- gebrek zijn afgekeurd, terwijl andere arbeidw's, die aan hetzelfde gebrek lijden, zijn goedgekeurd. Z.i. worden alle arbeiders bij de keuring niet over dezelfde kam geschoren. De lieer Dr. v. d- BERG zegt, dat hij niet. kan gelooven, dat een medicus iemand, die aanleg voor een of an dere ziekte heeft, afkeurt. Ook wijst spr. er op diat de keuring voor alle personen niet hetzelfdle kan zijn. Om een voodbeeid te noemen, zoo zal een persoon, die plaitvoetton lieeft-, afge keurd moeten worden, wanneer hij steeds staand werk moet verrichten en dozelfdl? persoon goed kunnen wor den gekeurd, wanneer hij niet zittlend werk werd belast. De VOORZITTER leest een brief van dien heer Blom voor, waaruit blijkt d'at d© werklieden dfeir Imperial voorwaardelijk zijn aangenomenon der nadere regeling van pensionee- ring en kleuringen. De werklieden wisten dus onder welke bepalingen zij in dienst kwamjeu. Voorts is spr'. niet gebleken, dat het geneeskundig ondei'zoek niet goed is geweest. Bovendien is dit ondier- zoek geheim en B. en W. krijgen al leen liet. resultaat, daarvan of de per soon al dan niet geschikt is. De herren GROOT en HOFLAND wezen er op, dat. dfe werklieden ge meend hadden dat zij voor 1 jaar werdén aangenomen om een proef jaar mede te maken, en dat hun aan stelling afhankelijk was, niet van geneeskundig onderzoek, maar van ijver en plichtsbetrachting. De heer v. d-. KAMP zou willten ver zoeken aan B. en W. om bij dfe te nemen beslissing zooveel mogelijk ci;em<éntie te betrachten en hoopt dat zij zich niet zouden laten bebeeirschen door sympathie en antipathie jegens werklieden, waarvan het slot van het adres van den hee^ Blom blijk geeft. De hoar RASCH ziet in h)et schrij ven van den heer Blom het belang dei- fabriek en dhr gemeeaite, maar geen bewijzen van sympathie en antipathie jegens werklieden. LI© bei©;-- HOFLAND dient een voor stel in, waarbij de Raad aan B. en V'. verzoekt, om de werklieden, zon der recht op pensioen in dienst te houdien en hunne bekwaamheid» door dfe Directie te laten beoordeêlen. Dit voorstel wordt verworpen nfct 17 te gen 9 stemmfen, dte va.n de hieeren Kleynenberg, l-Iofland. v. d. Kamp, Modoo, AVelPlvuaar, Schram, de» Braai, Groot, v. d. Berg. Builen stemming bleven de heeren Ivih'seman V?n Nieuwenhuijzeu Kir use man. Daarna werd het voorslPl van B. en W. aangenomen. PUNT 5. Voorstel van B en W. om aan het Ilaand. Zanderinstituut voor de be handeling van stadsDaliënten een ver goeding toe Ie kennen van f 2 per week. De lieer SPOOR stelt voor om de subsidie gedurende 2 jaar te stellen. Die VOORZITTER zegt, dat. B. en AAL dit voo Istel gedaan hebben, om dat zij het jammer zouden vinden, dat zulk eene belangrijke inrichting voor Haarlem verloren ging. De heer KRUSEMAN gelooft diat d:e commissarissen van het Zander-Insti tuut niet dit voorstel geen genoegen zullen nemen, en de zaak daardoor zeer zwak blijft staan, zoodat db in richting dan wel binnen 2 jaar kon worden opgeheven. De heer SPOOR beeft nu nog meer bezwaar, omdat hij nu bemerkI, dat de woonden .,tot wederopzeggenis toe" niet per abuis vergeten zijn maar dat de gemeente daardoor een eeuwigdu rende last op zich heeft genomen. Hij blijft zijn voorstel handhaven. De heer DE LANOY zou ook wel voor eeu proef van 1 of 2 jaren zijn, omdat men dan eens kan zien, hoe veel dit de gemeente zal kosten. 1 De heer MODOO vreest, dat de gel den der gemeente zullen moeten die nen om de stichting in stand te hou den, Zonder een beschuldiging uit te spreken, zou het wel mogelijk zijn, dat vele patiënten door doctoren op kosten der gemeente naar dit insti tuut werden gezonden. Spr. is daarom voor een vaste sub sidie van f3000 vooi- 1 .jaar. Dan we ten wij, waar we er mee af zijn. De lieer KRUSEMAN antwoordt, dat de kosten voor de gemeente ongeveer f S00 zullen bedragen. De lieer MODOO stelt voor aan het, Zanderinstituut een subsidie van f3000 voor 1 jaar te verleenen. Dit wordt, verworpen met 2 stemmen voor. die van de heeren Modoo en Thyssen. Het voorstel van den lieer Spoor wordt aangenomen met 17 tegen 8 stemmen, die van de heeren Rasch. Kruseman, Kleynenberg, v. Linden Tol, v. d. Kamp, Schram, de Braai, en Thyssen. PUNT 6. B. en W. verzoeken hen te machti gen tot het sluiten van een overeenkomst met den Staat der Nederlanden, betref fende het leveren van igas door de ge meente aan verschillende miliiaire ge bouwen. Luit-kolonel Schwarz, garnizoenscom mandant vertegenwoordigt ten deze den Staat en de burgemeester en de secre taris de gemeente. Bedoelde militaire gebouwen zijn de groote kazerne, de voormalige stal no. 4 (wapenmagazijn) het hospi taal de bakkerij, de voormalige stal no. 6 (het gebouw aan de Bakenes- sergracht), de cavaleriekazerne, de hoofdwacht. Voor gasprijs en meterhuur zijn van toepassing de bepalingen voor komende in de art. 9 en 11 der be treffende verordening. Voor de verlichting van het afgeslo ten terrein der groote kazerne met drie lantarens, zal worden betaald een som van f 105,35. De heer BIJVOET zegt, dat de Staat der Nederlanden ook z.i. is onderwor. pen aan dc bestaande verordening. Een afzonderlijke overeenkomst isz.i. niet noodzakelijk. Spr. vraagt nadere 'inlicht in gen hierom treint. De lieer STOLP begrijpt ook nid. waarom deze afzonderlijke overeen komst moet worden aangegaan. Men moet zich buiten bijzondere bepalin gen. die ook niet, op particulieren toe passelijk zijn. houden. Het is in 't belang der gemeente, dat de gewone p'ijs voor particulieren wordt bere kend. De VOORZITTER zegt. dat die prijs berekend is. Er bestaat hier geen pré voor het Rijk zooals de heer Bijvoet doet voorkomen. B. en AV. hebben de voorwaarden, van het Rijk ingekomen, onderworpen aan hel oordeel van den heer Blom, die zeide. dat hij er geen bezwaar te gen had. waardoor B. en AAr. hebben beschouwd, dat deze nieuwe klant in het belang der Gemeente was. Daar het Riik niet anders dan bij deze contracten gaslevering wenscht. zal het sevolg zijn, dat. de gemeente een klant verliest. De heer SPOOR verklaarde zich te gen art 5 der overeenkomst, en acht cic zaak veel te rilskant voor de ge meente. Al heeft de Imperial het ge daan, daarom behoeft de gemeente het niet te doen. De heer SNELTJES wil de risico van. het verwerpen van dit voorstel wegnemen en stelt voor deze zaak te renvoyceren naar de commissie van bijstand in de lichtfabrieken om ad- tlê heer BIJVOET zegt dat het niet aangaat oor den Staat afwijkingen loe te staan op de algemeen vastge spelde verordening. Gaat. de Staat hierop niet iik dan doen wij het ook niet. Spr. is derhalve tegen het voor stel. Do VOORZITTER acht dit voor de gemeente geen gelukkige politiek. Waar de Staat geen ander contract wenscht. daar behoeft de gemeente /:ch niet halsstarrig t,e toonen. En waar de Imperial, aan wie hulde mag gebracht worden voor de wijze, waar op zij steeds haan- belangen heeft, be hartigd. een dergelijke overeenkomsl heeft aangegaan, daar kan de ge meente Haarlem daarop toch ook wel ingaan. Het voorstel Sneltjes in stemming gebracht, werd met 16 tegen 11 slem- men aangenomen. PUNT 7. Door drie der alhier gevestigde Kamers van Arbeid (confectiebedrij ven, metaal- en houtbewerking en voedings- en genotmiddelen) is aan den Raad verzocht jaarlijks uit de gemeentekas een bedrag ter harer be schikking te stellen, ten einde den secretarissen dier Kamers als vol doende tegemoetkoming voor de vele werkzaamheden te kunnen verschaf fen. Een som van f 200 vooa- elke Ivamer wordt naai de meening van adressanten voorloopig niet te hoog geacht. B. en AA", ontraden de toestemming hie.wan omdat het niet op den weg der gemeente ligt. de kosten te bestrij den van deze instellingen, bij Kon. besluit, krachtens een Rijkswet in het leven geroepen tenzij de wet zelve daartoe verplicht. De heer DE BRAAL heeft uit het voorstel van B. en AA;. gezien, dat zij niet op verzoek van adressanten wenscht en in te gaan, omdat men daartoe niet verplicht, is. Maar eiene andere vraag is het of dit billijk is tegenover de betrokken personeai en spr. hoopt, dan ook dat dé Raad niet liet gevoelen van B. en W. zal deeien. eu evenals aan het bureau voor so ciale Adviezen, een subsidie te geven. De heer MODOO hoopt, dat waar het Rijk te koa-t schiet, de gemeente in deze leemte door eene subsidie zal voorzien. De hulp die de Iv. v. A. kunnen verrichten, is toch ook in het. belang der geaneente. Al was het. maar voor 1 jaai', zou spr. aan de Secretarissen dezer Kamers een vergoeding willen geven. De heer SPOOR wijst, erop, dat wanneer de gemeenten deze Kaniers gaan subsidieer en, het Rijk. op wiens weg het ligt da.artoe nimmen zal overgaan. De liefer KLEYNENBERG erkent de noodzakelijkheid van het. betalen van een loon aan de secretarissen. De K. v. A. lijden aan eene Engel- sclte ziekte, maar dat komt, omdat dfe secret arissen slecht bezoldigd wor den. Daar het echter de plicht, van het Rijk is, deze te bezoldigen, is spr. tLgen subsidieering van gemeente wege. Het voorstel van B. en AV. wordt aangenomen met 3 stemmen tegen. PUNT 8. Voorstel van B. en AAL om af te wijzen een verzoek der lantaarnopste kers om verhoosins van loon. als on- tijdig en ongemotiveerd. 'De heer SCHRAM wijst ep op, dat de menscheai een nachtarbeid van 28 uur per wieeik hebben, en dus nog geen 13.V cent, per uur verdienen. Dit ïs veel tl© weinig in verhouding met andere loonen, En daahoni stelt spr. voor liet loon te brengen op 20 cent pier uur of f 5.60 per week. De heer v. d. KAMP stelt voor eene nieuwe loonregeling voor hen te ont werpen, omdat de menschen vebl te weinig verdienen. Al zegt de Direc teur dat deze verhooging nog niet ge motiveerd' is, omdat de menschen nog zoo weinig gepresteerd hebben, daar wil spr. als pendant tegenover stellen dat de Directeur reeds sailaris ontving vóór hij iets uitgericht had. De heer N. KRUSEMAN wijst er op. dat de Directeur voce- goede loo nen is, maar dat hij eferst goed werk van hen wil zien. En dat is nog niet het geval geweest. Zoo heeft eender onderteek en aars reeds 44 maal ver zuimd en vatten velen hun taak ni,et serieus genoeg op. De heer DE BRAAL is vooa- het voorstel van dien heer v. d. Kamp, omdat, daardoor de goede werklieden niet afhankelijk zullen zijn van de anderkn. De heer KLEYNENBERG wijst er op. dat de lantaarnopstekers nimmer vrij hebben; verder op hun lage loo- hen en nachtarbeid, en meent dat liet. vooistel van den heer v. d. Kamp aanbeveling verdient.. Gaarne zou hij zien dat lantaarn opstekers ook in and'enc- gemeente dienst werden opgenomen, waardoor hun positile aanmerkelijk \iartheteird zou worden. De heer SCHRAM zegt. dat liet. de allereerste plicht is van de gemeente om een goed loon voor den arbeid in gemeentedienst te betalen. Zijn er nalatigen, die dikwijls verzuimen, dan kunnen deze gestraft worden. Maar dat neemt n/iot. weg. dat de ge meente in de eerste plaats de" arbeid d moet betalen, waardoor ook de verzuimen zullen verminderen. De heer GROOT zegt., dat wanneer de bclooning goed is, de arbe-iders on getwijfeld ook beter hun plicht zullen doen. Een arbeider is zijn loon waard. Des nachts door weer en wind moe ien cle lantaarnopstekers loopen en verdienen zij derhalve een goed loon. Het voorstel-Schram wordt verwor pen met 9 stemmen voor. Vóór stemden de heeren Kleynen berg, v. Kamp, Modoo, AA'elsenaar. Schram. Beynes. de Braai, Groot, v. d. Berg. afwezig cle heer Hofland. Het voorstel v. d. Kamp wordt aan genomen met 17 tegen 10 stemmen, die van de heeren de Breuk. Kruse man, Spoor. Sabel'is. AA'ïiikler. Snel tjes, v, Lennep. Stolp. Nieuwenhuizen Kruseman. de Haan Hugenholtz. af wezig de heer Hofland. PUNT 9. Met 1 Juni zullen de Mndoren van de in aanbouw zijnde zesde Tus schenschool. tot. dusver onder dak gebracht in de gewezen militaire school in de Zaksteeg. in de z.g. hulp- school aan de Tuchthuisstraai onder wijs ontvangen. Daar de ruimte bier- echter voor alle kinderen te klein is. stellen B. en W. voor het het. over compleet van pl. nun. 2UU leerlingen onder te brengen in de gewezen Nas- sauschool. Zij vragen daartoe een erediet van f 14U0 voor huur. f 4U0 voor bet aanbiengen van privaten, f 150U voor banken en schoolmeubelen. Bo vendien is f 3U5U noodig voor banken enz. in de hulpschool. De heer SCHRAM vraagt, waniueer gerekend wordt, dat die huur zal in gaan. De lieer NIEUW'ENH. KRUSEMAN zegt, dat de bedoeling is uiet lo. Mei. De heer SCHRAM wil dit in het voorstel opnemen. De heer NIEUAVENHUYZEN KRU SEMAN zegt, dat wanneer de Raad B. en \V. machtigt om voor een jaar te huren, het onnoodig is om op te nemen van Mei tot Juni, of iets anders. De heer KLEYNENBERG heeft hoo- ren mompelen over de onaangenaam heid van een school in d'ie buurt (Nas- sauplein). Waarom, vraagt spr., wordt niet. voor school gebruikt liet Proveniershuis. Laat hei Burg. Arm bestuur het huis op het Nassaupiein betrekken en. richt liet proveniershuis tof school 'in. Dan kwamen daar rus tige kinderen en word ook uitgewon nen de bouw van. privaten. Spr. maakt er geen voorstel van, maar geeft het alleen iai overweging. Do lieer NIEUWENHUIZEN KRU SEMAN geeft toe. dat het niet in alle opzichten aanbevelenswaardig is. op het Nassaupiein een school te vesti gen, maar het kan niet andeirs, en het is nu ook maar voor een jaar. Aan het Proveniershuis hebben B. en AA', ook wel gMacht, maar dat is voor een deel voor andere doeleinden afgestaan, en die andere colleges kunnen niet zoo gemakkelijk weer worden verplaatst. Een aantal loka len zijn bovendien voor scholen on geschikt. AA'as het voor school ge schikt. dan zouden B. en AAL het, er graag voor gebruiken en misschien zal men het later nog moeten doen, omdat we met het aantal kinderen vrijwel vastzitten. In de eerste plaats moeten de nu wachtende kinidiebeii geplaatst worden. Tot nogtoe hebben R. en AV. dat altijd kunnen doen wat uiet in alle gemeenten het geval is. A'"oor "t oogenblik moet echter het lo kaal Nassaupiein worden betrokken. Het voorstel van B. en AAL wordt zonder hoofdei, stemming aangeno men. PUNT 10. Voorstel van den heer J. H. Wel- senaar, om een wijziging te brengen in het plan van bebouwing voor de gronden, omsloten door AVagenweg, L.eidschevaart en Raamsingel. B. en AAL raden dit af, ten einde het systeem van het plan niet t© ver breken. De lieer AVELSENAAR zegt: Hel ge wijzigde plan door mij ingediend heefi de volgende voordeden boven het plan ingediend door Burg. en Wethouders. lste. De as-lijn der daar op gepro jecteerde straat wordt niet. zooals <>p het door B. en AV. ingediende plan 8.50 Monderbroken, welk een gebrek is dat, slechts door betrekkelijk groote gelde lijke offers zal zijn te verbeteren. 2de. De daar op aangegeven straat kan aan beide zijden warden bebouwdi met. kleine villa's op de hoeken, deze zullen dfe inzichten in die straat en dé omgeving zeer verfraaien en aardi ge puntjes geven. 3de. Zal door die straat een meer aantrekkelijker toegang worden ver kregen naar de aangrenzende kwar tieren. wat d© stand van' liet geheel zeer ten goede zal komen. 4de. Zal bij eventueel e verlegging der tram die tramwe^ gemakkelijker worden, als in liet plan door B. en AA', voorgesteld'. 5de. Zijn de aangrenzende bouwter reinen meer productief geworden, er kunnen pl. m. 18 perceelen meer op worden gebouwd, en hebben de over blijvende gronden een betere diepte gekregendie makkelijkei- verkoop baar is, ui. pl. m. 29 M de door B. en \V voorgestelde diepten waren pl. m. 37 M. 6de. Behoeft er nu of later geen gel delijke offers gevraagd te worden voor onteigening. 7de Is dloor dit plan het systeem van het door B. en AAL ingediende plan niét onderbroken. M. dé A'oorzit- ter. ik heb er werkelijk naar gezocht er een systeem in te ontdekken, ik ben niet zoo gelukkig geweest er een in te vinden, wel kwam ik tot de overtui ging dat er in het geheel geen systeem in lag. Dank u De heer v. d. BERG stelt voor deze plannen uit te e tellen, totdat de

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5