Tweede Blad, Een driemaandsche Veldtocht. Behoorende bij Haarlem's Oagblad" van Donderdag 21 Mei 1903 Hr. 6102 Uit de Omstreken. Bennebroek. Mejuffrouw K. W. Meijer, hoofd-ver- ieegst-er in het Stedelijk ziekenhuis te otterdam, is met ingang van 15 Juni: s. benoemd tot directrice der Van Ver- iheuï-Brantsstichting zoo mede tot wijk. ister. De heer A. Kouwenaar, arts, en S. Roo bloemist alhier, zullen op de alge- vergadering der Noord-Holland- •be vereeniging het „Witte Kruis", de bestaande afd. vertegenwoordigen. Binnenland. Do Spoorweg-enquête. ..Het Volksdagblad" ontleent het vol- ecce aan een particulier schrijven van spoorwegambtenaar, betreffende de ..Een klein staaltje van het wantrou onder het personeel, wil ik u hier, bewijs van de nutteloosheid der mededeelen. Op zeker station van de H. IJ. S. M. werd aan een oud-afdeelingsbestuurslid ar. E. M. M., vereeniging van machinl- ea en leerling-machinisten, door ge- ioemde staats-enquête een lijst gezon- len, om in te vullen. Hij wilde deze na- jiurlijkerwijze niet zelfstandig invullen, volgens gewoonte zijne kamera raadplegen. Hei. resultaat hiervan was, dat de eeni ik heb al lang bedankt als lid, ik nergens meer mee te doen hebben. Een ander zeide- Ja, maar ik dank je beleefd, ik heb jeers grieven, ik ben veel te blij er weer n re zijn, dat ze me weer in genade lebben aangenomen. De derde die gevraagd werd, gaf ten tntwoord: 3a, maar dan bemoei ik mij er ook mee. Ik zal wel oppassen geen de voorste meer te zijn; ik heb de laatste tijden ondervinding genoeg dat men niemand meer kan rouwen. De persoon, wien de lijst was toege- sonden, besloot toen maar m te vullen: nihil, dan liep hij ook geen- ge waar broodeloos te worden". Koloniën J Padangsche bladen melden dat het pas hotel. „Wilhrelmina" te Pa- des nachts om 3 uur bekende oorzaak is afgebrand, éenige dagen nadat de huurderes den inboedel voor f 5000 had verzekerd. Het aan een inlander behoorende huis was voor f 2000 geassureerd. Er werd niets gered, waartoe misschien bijdroeg dat öe civiele brandspuit niets kon uitrich omdat de anderhalf jaar geleden be slangen nog niet waren aangeko Des te beter werkten de militaire aan wier flinke bediening te danken is dat het belendende nieuwe en telegraafkantoor behouden bleef. Sport en Wedstrijden Ten behoeve van het postverkeer werd in Amerika op de laatste begrooting een van J 250.000 gebracht. Wanneer men hier te lande overgaan om den per automobiel te regelen? De zullen hier te lande toch zeker wel eindelijk overtuigd moeten pijn van het groote nut van dit nieuwe De werkstakingen dit paar hebben de proef op de som gele gerd. Bij den openbaren dienst in Weenen heeft men motorrijtuigen voor het ve gen der straten in werking gesteld, wel ke goed moeten voldoen. Het aanbren gen van steenen en zand voor bestrating geschiedt eveneens met automobielen. Op 21 en 22 dezer wordt te Turijn een een automobiel-bloemencorso gehouden, waarvan de opbrengst den armen ten goede zal komen. Do At jell-correspondent van de Ja- va-Bode schrijft, dato 9 April, uit Koe- ta-Radja, onder meer het volgende: Bepaalden de berichten van de. in Meulaboh ageerende colonne van het 3e bataljon onder kapitein Oort, waarbij ingedeeld zijn de luitenants Kramers, van Oudsburg van Laker- veld en Dra ai j er. zich meestal tot het weergeven van de marquantste feiten en eene opsomming van het aantal dooden. dat de vijand had laten lig gen .thans, nu de troep voor ongeveer veertien dagen is teruggekeerd en men dus gelegenheid gehad heeft met dezen en genen eens een gesprek aan te knoopen over den gemaakten tocht, doet zich als van zelf de gelegenheid voor, eenigszins in bijzonderheden te treden en ik geloof den lezers geen ondienst te doen, om aan de hand van een der deelnemers, een beschrij ving to geven van een paar der meest interessante episoden uit dien drie- Op de automobiel-tentooastellinig te Cleveland) moeten de handelaars goede zaken gemaakt hebben; ten minste men beweert dat er voor f 1,250.000 aan »"'o- mobielen is omgezet. De zucht om ie wedden bij Amerika nen is ook al gevaren in. wielrenners. Zoo worden er tijdens het traineeren onderlinge races gehouden, waarbij de verliezende partij betaalt. Kimble won de vorige week van zijn landgenoot CoL lett 10 dollars, door een match tijdens hun trainen. Op 23 dezer zal de neger Taylor te Marseille den voet op vasten bodem zet ten. Een kleurgenoot van hem, ml. de ne ger Hedspath, komt ook al naar Euro pa, en zal waarschijnlijk reeds 21 dezer te Antwerpen attriveeren, Van de-en ren ner wordt gezegd, dat hij zonder gang- making bijna 42 kilometer in het uur heeft gereden. Brieven uit Engeland 'Particuliere correspondentie). LEAMINGTON SPA. Borrowash (Derbyshire), 17 Mei 1903 Engeland heeft zijn zwarte land „black country" (Staffordshire), waar de rook der fabrieken, het gruis van het kool uit de mijnen, liet stuifsel van het ijzeroer, neergeslagen is met vochtige misten en heel het landschap zwart geverfd heeft, waar geen groen plaatsje meer gebleven is en alles bedolven onder de zwarte kolenhoopen... waar de atmosfeer ver pest is, en de ademhaling benauwd, het heeft ook zijne lachende vette weiden, zijne herstellingsplaatsen, waar de afge. werkte zakenman 's zomers met zijne familie heentrekt, om voor eenige maan den versche lucht te scheppen, en kracht te zamelen voor den winter. Er» onder deze is Leamington Spa wel een der eersten. Geen wonder dat de groote Shakespeare hier kracht vond zijne machtige dTama's te scheppen, waar nog steeds de geheele wereld van geniet. Verleden week had den wij het genoegen het stadje per fiets te bezoeken. Het Meiweer was prachtig, het jonge komen begon uit. te loopen, de zon wierp (gouden stralen over het uitloopende geboomte. Het drukste gedeelte door gefietst zijn de, kwamen wij in het eigenlijke villa park, geheel buiten de nauw opeenge pakte stad. Hier maakte alles een bijzonder En- gelschen indruk op ons. Met een Engel- schen indruk meen ik iets grootsch, iets rijles, iets bijzonder solider, want onte genzeggelijk geven de verschillende vil la's, de parken, de kasteelien, de prach tig breede allee's, de asphaltwegen, vijf tien meter breed soms, dien indruk. Het eerste wat onze bijzondere aan dacht trok was „The pump room!" Woor delijk vertaald zou het „de pompkamer" beteekenen, deze uitlegging echter zou belachelijk zijn, het zijn de gebouwen waar de herstellenden de baden gebrui ken kunnen. Het'breede gebouw, in het front opgetrokken uit stevig marmeren pilaren, met een toren rechts, maakte een gezelligen indruk; ook het interieur was groot en rijk. De tuinen en bijbehoorende parken besloegen ongeveer vijf Hectaren en be vatten alles wat een Engelschman eenige afleiding geven kan, als cricket, voetbal, polospel, zelfs zeiljachten en roeibooten, met een prachtige rivier verb reeding „hoch" genaamd. Bijzonder mooi was de York-promena- de, een wandeling langs de geleidelijk voortgolvende rivier, waarover treur- esschen en berken zich heenbogen, en grillig dansende afspiegelingen vorm den, waar rij aan rij de visschers hun aas. uitwierpen, en in de veile het boot huis wit opglinsterde tusschen het jonge groen. Langzaam dreven de jachten als meeu wen, voortgedreven door den voorjaars wind, over het heldere water. Wij konden verder door de „Binswood avenue' naar de Kenilworth-ruines. Als beeld van Engelands verleden en grootheid verhieven zich nog de sterke muren met de sluippoorten, de hooge kaniteelen met de schietgaten, waar nu echter vreedzame duiven nestelden, ei op de wallen groeiden struiken en hoo rnen, klimop slingerde zich om de kan- teelen en de gracht was droog. Het mooiste wat Leamington Spa ons echter toonen kon, was het beroemde „Warwick castle", waar de bekende Rus kin eens van gezegd heeft: „Het is ge lukkiger te leven in een klein huisje, en verrukt en verbaasd te zijn over de schoonheid van Warwick, dan op War- maandschen veldtocht. Het meest ge- wenschte zou wezen om met de kaart in de hand, den gang der patrouilles te volgen, maar daar het gedeelte, waar de compagnie na haar terug keer uit Kong ageerde, vrijwel terra incognita is. althans zoo goed als n.iet in kaart, is gebracht, dien ik hiervan af te zien en zal ik me er dan ook toe bepalen om, zonder te veel namen te noemen, weer te ge ven, wat zooal is voorgevallen. Zooals men weet. maakte do com pagnie in Meulaboh drie tochten, den eersten naar Kong en Tripa, in ver eeniging met andere afdeelingen, de beide laatste tochten in Boven Seu- nagan alleen. Hierin lag voor den aanvoerder het groote verschil. Eerst dan wordt gevoeld wat het zeggen wil om het lot van 250 man in de hand te hebben, om steeds te zorgen, voor hunne voeding, waarvoor dagplijks 130 k.g. rijst noodig was, voor hunne veiligheid en voor behoorlijke slaap plaatsen. en last not least voor hun werk. Zooveel dienst laten doen, dat de belangen van den lande voldoende behartigd worden, dat de vijandelij ke benden respect voor d'e aanwezig heid van den troep hebben, dat de goedgezinde bevolking beschermd wordt, doch ook werkzaam en hulp vaardig is, doch daartegenover weer, wiek te leven en niets meer te hebben' om verrukt over te zijn!" Het moet ook een ieder met betoove- rin.g bevangen, zoo grootsch is de aan blik. Toen wij er kwamen hep hei reeds tegen den avond, en alle ramen waren verlicht. De donkere gracht weerspiegel de alles gaaf en rustig, uit een der ra men klonk muziek. Dit ook was het kasteel, dat Cromwell trachtte neer te schieten, te vernielen. Maar de sterke muren, nog versterkt door zakken zand, boden zijnen kanon nen weerstand, en door een aanval der cavaliers en anders (gebeurtenissen in Londen, was hij gedwongen van deze vernietiging af te zien. Zoo staat daar nog het rijke kasteel, machtig en trotsch, en ziet van verre droevig neer op zijn vernielden tijdge noot, het bovengenoemde Kenilworth castle, dat den democraat der zeventien de eeuw geen weerstand kon bieden. In het stadje teruggekeerd werd ons nog getoond het Leamington college, in Januari wegens gebrek aan fondsen op geheven en juist eenige weken geleden aangekocht door de uitgeweken Fran- sche congregaties, die het nu in kloos ters herschapen hebben. Jammer, dat den tijd ontbrak nog even naar het aangebouwde gehuchtje Strat ford te rijden, dat Shakespeare's woon- en geboorteplaats was, gaarne hadden we nog even het huis bezichtigd waar die groote werken geschreven werden. Prentbriefkaarten, die wij kochten ga ven ons echter een duidelijk beeld, het scheen een in oude stijl gebouwd huis, met kleine vensters en roode pannen, dücht aan den straatweg met een waran da en een afdakje boven den deur. Leamington Spa is een der gezondste badplaatsen van Engeland, en vreemd mag het schijnen, juist bekend en ge zocht omdat het omliggende land bijna geheel vlak is (een exceptie in Engeland) waar wij, in Holland, altijd d'e heuvelen zoeken. HENRI VAN WERMESKERKEN. Gemengd nieuws. Een handvol dauies afgeschaft. Na een proef van 3 jaar heeft het gemeentebestuur van New-York een aantal dames ontslag verleend, die waren aangesteld als „haven-inspec- trices". Het bleek dat ze minder vol deden dan mannen in dergelijke be trekkingen. De nalatenschap van de koningin der Belgen. De Lokal Anzeiger bericht, dat het motief, waaronder de wettigheid der rechten van de kinderen op de "nala tenschap van de overleden koningin van België berust, dit is. dat het be drag der private schenkingen hooger is dan de Code Napoleon toelaat, nni. meer dan een vierde. Doordat ko ning Leopold echter afstand gedaan heeft van verschillende kostbaarhe den. is het evenwicht hersteld. Ver der bericht het blad, dat de prinses sen Louise en Stefanie geenszins be doelen een proces te beginnen, maar aan de betrokken notarissen hebben gevraagd haar op de hoogte te hou den. Een zonderling. In een Engelsch stadje is dezer dagen een man overleden, die vijftig jaar lang in volkomen afzondering leefde. Hij zat meesta Ite lezen, kwam nooit de deur uit en sprak geen sterveling, behalve een oude meid, die zijn huishouding deed. Als jonge man nad hij op een va- cantiereisje een jonge dame ontmoet, op wie hij smoorlijk verliefd geworden was. Weer thuis gekomen, vroeg hij per brief haar hand, en toen die brief on beantwoord bleef, trok hij zich voor al tijd uit het leven terug. Bij zijn dood sloegen de erflgenamen in zijn biblio theek bij toeval een oud boek open en vonden daarin... den brief met het 'hu welijksaanzoek, gelakt en gefrankeerd. De arme man had vergeten hem op de post te doen. Kanker on pypen. Een Engelsch chirurg heeft een ar tikel geschreven om aan te toonen, dat lippenkanker in bijna alle geval len het gevolg is van pijpen. De ziekte komt bijna niet voor bij men- schen, die niet rooken. en het meeste in de districten, waar de korte aarden pijp gebruikt wordt, waarvan bet- uiteinde scherp en afgebroken is. Soms zijn afgebroken scherpe of onregelmatige tanden de oorzaak, daar zij een wondje openhouden. Van 350 gevallen, door den chirurg behandeld, waren slechts drie vrou- wen. en dit waren boerinnen uit het dat de soldaten niet afgebeuld worden en de geest van den troep opgewekt blijft. Niet te zwak, want dan ver kapt de discipline en wordt het een toomlooze bende, niet al te streng, want ontevredenheid ondier d'e solda ten vermindert de kans op succes of goede resultaten van de tochten. Al is een comandant niet zwaartil lend van karakter, toch komen er op zoo'n tocht oogenblikken voor, dat al de wilskracht, die men bezit, noodig is om op zijn stuk te blijven staan, en schijnbaar hard te zijn, en her haaldelijk ontvliedt den bevelvoeren den officier de nachtrust, gedurende de nachtelijke urén wikkend en we gend hoe te handelen als dit of dat gebeurde. Een voorbeeld ter illustratie. Den 9en Maart, 's middags om 12 uur, marcheerde de commandant met een deel der compagnie, bestaande uit 40 man en 70 dwangarbeiders, met bagage, vivres enz. af van Meu laboh. met het doel om tegen donker de Sëunagan-rivier te bereiken en daar de pasar te overvallen om mo gelijke kwade elementen gevangen te nemen. De marsch langs het strand was warm, totdat het om 4 uur begon te regenen. Om 8 uur kwam de pa trouille kletsnat aan de rivier, over viel de winkels, vond er 2 lieden, die Westen van Engeland, die steeds rookten. Ook wordt verhaald van een geval van kanker, waarbij h«t noodzake lijk was. de tong weg te nemen. De patient was een zanger, hij bleef niet alleen gezond na de operatie, maar een uitstekend tenor en trad nog op in het publiek. Het getal 13. Zeelieden zijn nogal bijgeloovig. Des te merkwaardiger klinkt het ver haal van een Britsche stoomboot, die op 13 December uit Glasgow vertrok ken is, om de 13e reis te maken met 13 Britten onder de bemanningna 13 dagen te Port Said aankwam weder 13 dagèn stoomde om Colombo te bereiken en eindelijk nog eens na 13 dagen te Calcutta aan wal werd gemeerd. En toen de brieven aan boord werden gebracht, en men nu eindelijk. na de zeer voorspoedige reis, op een ongeluk was verdacht, bleek dat een der opvarenden een groo te erfenis (wellicht een veelvoud van 13 was ten deel gevallen Een weldoenster. Vrijdag jl. is een wouw, die zich ten behoeve van het lijdende mensch- dom zeer verdienstelijk heeft gemaakt, miss Florence Nightingale, 83 jaar geworden. In 1854, toen de Krimoor- log was begonnen, trok zij naar het oorlogstooneel om haar diensten aan te, bieden tot verpleging der ge wonden en kweet zich van dat liefde werk op zoo bewonderenswaardige wijze, dat haar landgenootien haar, toen de vrede gesloten was, een som van 5U.000 pond sterling aanboden. Zij besteedde dit bedrag tot stichting van een opleidingsschool voor zieken verpleegsters, welke als modlel heeft gediend voor dergelijke instellingen in vele andere landen. Zij geniet thans een welverdiende rust op haar landgoed in Hampshire. De Pers. De ,,pers" is de Koningin der aarde. Zij is het, maar.het wordt nog niet overal begrepen. Nog niet in Turkije, bijvoorbeeld. De Porte beschouwt het als misda dige beleediging, wanneer een boek verschijnt zonder permissie van den minister van binnenlandsche zaken. Deze beschouwing werd in den laat- sten tijd zoo sterk doorgedreven, dat er een crisis uitbrak onder de uitge vers. De Sultan bemoeide zich er moe en bracht de zaken tot een goed einde, door verscheidene van de schrijvers, uitgevers en onderhebbend personeel plaatsen aan te bieden bij de geheime politie. Er wordt nu veel minder geschreven, wantvele schrijvers werden rechercheurs. In Rusland begrijpt men het Ko ningschap der pers ook nog niet best. Een Engelschman, die eenigen tijd geleden een poosje in Rusland door bracht en de gast was van een pers censor in een Zuid-Russische stad, verhaalt het volgendie „Wij zaten te kaarten, het was om streeks middernacht De vrouw van den censor kwam binnen en zeilieve man. kunt ge nu niet eens even ach terkomen, er zitten al twee uur drie arme drommels te wachten. Laat ze nog maar wat wachten, zei de echtgenoot, 'ik moet eerst mijn rob ber uitspelen. Een uur later verwijderde hij zich even en kwam na een kwartier terug. Den volgenden morgen vroeg ik, wie die arme drommels geweest wa ren. „O, luidde het antwoord, de hoofdredacteurs der drie ochtendbla den ze komen eiken avond." De pers, de Koningin der aarde Geen caricaturen. In den Arnerikaanschen staat Penn sylvania is een wet aangenomen, die verbiedt in bladen en tijdschriften ca ricaturen op te nemen. Bovendien staat er in de wet, dat op bladen enz. de namen van uitgever, directeur, re dacteur moeten staan, alles wat er in komt, zorgvuldig moet worden nage lezen enz., dingen die van zelf spre ken. Als straf op de overtreding van deze wet wordt een boete van 500 tot 1000 dollars bedreigd. De bladen be weren dat deze wet een wraakmaat regel is van de wetgevende macht, omdat zij hebben geschreven, dat in deze lichamen zooveel omkoopbare menschen zitting hebben. Hoe hard is een een Eierschaal? Deze vraag heeft een Amerikaan, Guy genaamd, buitengewoon handig opgelost Hij bepaalde allereerst het gewicht, dat een uitgeblazen ei in staat is te dragen. Door een klein gaatje had hij het ei uitgeblazen, het daarna tusschen twee platen ge legd. die niet caoutchouc bekleed wa ren. en op de bovenste plaat werden vervolgens gewichten gezet. Het ge lukte hem op die wijze, de eierscha len gemiddeld met een gewicht van 20 kilogram te belasten voor zij bra- er niet hoorden, en bleef er dien nacht slapen, omdat het met de stortbuien onmogelijk was. nog dien nacht de pl.m. 100 meter breede rivier over te steken, hetgeen het oorspronkelijke plan was. Het regende den geheelen nacht door, zoodat dan ook den vol genden morgen de Seunagan bandjir- de en zich 50 M. verbreed had. Met drie djaloers (uitgeholde boomstam men), waarin tegelijk twaalf man overvaren konden, duurde het nog ruim 3 uur, vóór alles aan den over kant was. Intusschen stonden de menschen aan de beide oevers tot aan de knieën in het water, alles was ondergeloopen. Dien dag wilde men Poeloe Iè, een plaats, slechts een zestal kilometers stroomopwaarts, bereiken, om daar de rest van de kolonne, die onder lui tenant Kramers langs een anderen weg naar Poeloe Iè was gemarcheerd, af te wachten. Het water bleef ech ter stijgen en het voetpad stond zoo danig onder water, dat dit op ver schillende punten tot aan het middel kwam. De beekjes en slootjes, die men passeeren moest, vormden be paalde hindernissen en telkens moes ten boomen of bamboe gekapt wor den om de bagage enz., zoodanig over te krijgen, dat niet alles nat werd. wat o.a. met rijst direct met „bedor ven zijn" gelijk staat. ken. Nooit vond de breuk aan de beide u!iteinden plaats. Guy probeerde daarop, hoe sterk de drukking binnen in het ei kan zijn. voor het springt. Deze drukldng bleek proefondervindelijk te liggen tusschen 2.5 en 4.6 atmosferen als uiterste grenzen. Veel grooter drukking kan het ei verdragen, als het van buiten aan een naar alle zijden gelijkmati- gen waterdruk wordt blootgesteld. Eerst bij een drukking, die afwisselt tusschen 30 en 47 atmosferen, breekt de eierschaal. Guy trekt uüt deze proeven de con clusie dat de koolzure kalk. die het grootste gedeelte van de bestanddee- len van een eierschaal uitmaakt, voor drukking en tnekking verreweg het grootste weerstandsvermogen heeft van alle dergelijke samenstellingen. Zij kan op een vierkanten centimeter een druk van 980 tot 1.600 Kg. ver duren. Zeldzame postzegels Onder de groote zeldzaamheden der Engelsche afdeel ing van bekende postzegelverzamelingen staat boven aan een kleine serie, welke bij Engel sche verzamelaars en postzegelver- koopers bekend' is als „Post Office" Mauritius. Het kleine getal der nog bestaande postzegels van dleze soort is met die namen der eigenaars en met den datum, waarop zij door hen ge kocht werden, in een register inge schreven. Maar zoo nu en dan wordt er nog eens een nieuwe ontdekking gedaan. Ih de Conoisseur, een maand blad voor verzamelaars op allerlei gebied, wordt verteld, dat onlangs een schooljongen, snuffelende in een oude la, een geel geworden couvert met twee postzegels vond, welke hem vreemd en zeldzaam voorkwamen. Hij ging er mee naar zijn vader, die zelf geen kenner, ze naar een vriend in Partjs zond met verzoek de post zegels voor hem te verkoopen. Het waren 1 P. en 2 P. der öerie „Post Office" Mauritius, en ze werden ver kocht voor 1600 pond sterling. Sedert moeten ze voor 2600 pond sterling f 31.200) in andere handm zijn over gegaan. Een stufcje boomschors. Sedert een paar dagen is in het mu seum der Hohenzollers te Berlijn naast kostbare voorwerpen van goud en zilver, een bescheiden stukje boom schors te zien, 45 tot 50 cM. lang. Het opschrift geeft hierbij de verklaring. ..Boomschors, waarmee Z. M. de Keizer bij het ongeluk, dat 27 Maart 1903 in het Grunewald plaats had, het eerste verband legde om den gebroken arm van H. M. de Keizerin." Zij rasten in Trede. Op het kerkhof te Debreczin in Hon garije is onlangs op een familiegraf een gedenksteen opgericht, waarop een opschrift staat, zooals er in de heele wereld wel geen tweede te vinden zal zijn. Men leest er namelijk op: Hier rusten in vrede de heer JOSEPH MORICZ, Senior, gestorven in zijn 62ste levensjaar. Hij werd door zijn dochter doodge schoten. ELISABETH MORICZ, gestorven in haar 17e levensjaar door zelfmoord. Ze heeft haar moeder vermoord. JOSEPH MORICZ Junior, gestorven in zijn 27e levensjaar in den kerker. Hij heeft zijn vader doodgeschoten. Ter verduidelijking zegt de ..Pester Lloyd", dat laatstgenoemde niet de zoon is van den heer J. M, Senior, daar die reeds door zijn dochter was doodgeschoten. De laatste meneer droeg den titel van neef van juffrouw Elisabeth, die twee moorden op haar kerfstok heeft. Een zeldzaam erfgenaam. Onlangs overleed te Brescia dr. Bol- drini, drie miliioen lire nalatende, die hij niet aan zijn behoeftige verwan ten. maar geheel aan zijn intendant vermaakte. Deze erfgenaam heeft echter gemeend, dit groote fortuin niet voor zich alleen te mogen behou den. Hij betaalde 200.001) lire uit aan een nicht van den erflater, die haar in een vorig testament dit legaat had toegedachtonder zijn eigen onvermo gende familie verdeelde hij 100.000 lire, behield zelf 500.000 en stond de overige 2 miliioen aan de onterfde bloedverwanten van dr. B. af. Zijn onbaatzuchtige daad heeft uitteraard in Italië groot opzien gebaard. Tegen sterken drank. De minister van onderwijs in Honga rije heeft het noodig geacht maatrege len te nemen tegen, het toenemende ge bruik van sterken drank bij kinderen. Daartoe heeft hij bepaald dat kinderen Om 11 uur was men de rivier over getrokken en tot half zes namiddags had men geen droge plek gezien, werd er dus niet gerust, konden de koelies hun bagage niet neerzetten en waren de menschen wijkplaatsen voor een enorm aantal met den v.ood meegesleepte insecten. Hoeveel spin nen, torren, duizendpooten, on al wat men zich niet van 't lijf moest hou den, was ontelbaar Hoe den nacht door te brengen was een vraag, die beangstigde' want de koelies konden bet niet volhouden nog lang door te loopen. zij droegen hunne schouders reeds door Dat er dus blijdschap heerschte toen .cgen donker een heuvel werd aangetroffen, laat zich begrijpen. Zoo goed en zoo kwaad als 't ging. 'installeerde men zich. at wat koud zijnde eetbaar was en sliep in. Om vuur aan te maken was te bezwarend en ieder trouwens te vermoeid er voor. De wachtdienst was niet zwaar, want in geval van onraad kon men door 't water toch iedereen hooren naderen Den volgenden morgen was het wa ter veel gezakt en bleek, dat men ge heel van den weg was afgeraakt en raidden in 't oerwoud zat Op het kompas werd een weg gekapt en kwam men te 11 uur, na een marsch van 5 uur, in Poeloe Ié aan. Na drie dagen was men dus gekomen op 't in den leeftijd van leerplicht (onder 15 jaar) niet in lokalen waar sterken drank wordt verkocht, mogen wo-rden toege laten, ook niet onder geleide. Bij over treding worden de houders van zulke lokalen gestraft met een boete van ten hoogste 100 kronen. Een dry rende reclame. Aan het strand te Rockaaije is een goed gjasJotan flesch aangespoeld, waarin een sigarenpijpje, waarop de woorden: „Vraag het merk „Duin bloempje" 2 cents sigaar... enz. Jndels en Westerman. Twee, die niet erg bij elkander hoo ren. zou men zoo zeggen. Maar nu thans beiden niet meer onder de Ie* venden zijn, mogen wij eene aardige anecdote wel vertellen, die wij van die twee weten. Het was indertijd een lijfstukje van De Veer; maar hij had den ouden heer Westerman, die het hem zelf verteld had, moeten beloven, het niet te publiceeren zoolang hij of Judels nog in leven waren. En nu onze geacht» vroegere hoofd redacteur er óók al niet meer is, doet zijn oudste nog in leven zijnde medfe* werker het maar in zijne plaats. Judels was geen lid van „Artis". Driemaal was hij er gedeballoteerd, het doet er niet toe door welke in vloeden. Anti-semitische waren het niet. Het was toen nog niet als tegen woordig, nu, gelukkig verschijnsel, men begint als op a.s. Hemelvaarts dag, de hekken voor matigen prijs ook voor niet-lid zijnde Amsterdam mers te ontsluiten. Driemaal! was scheepsrecht en daarmede uit. Judels moest er dus in berusten in. deze het beloofde land nimmer te zullen aanschouwen. En dat viel hem zeer zwaar. Op zekeren dag kwam de oude heer Westerman iets later dan op zijn ge wone uur den tu'in binnen, maar werd tot zijn uiterste verbazing door den port ver op heel andere dan de gewone wijze, ja met zekere ontstel tenis begroet, ,,'t Is zonde dat ik het zeg. Mijnheer, maar vijf minuten ge leden is u al het hek ingekomen en den tuin ingegaan! Ik wil er op ster ven als het niet waar is! Gaat u maar eens mede!" De oude heer Westerman begreep er niets van; maar de portier stond op zijn stuk, riep gauw een plaats vervanger en ging met den directeur den tuin in. En jawel, bij de reigers zagen zij eene figuur, die op Westerman ge leek als de eene drup water op den ander: hoofd, baardje, houding, stap manieren 't was alles Westerman op ende op. Maar 't was Westerman toch niet, en het bleek Judels te wezen, die het maar niet kon verbijten dat hij „Artis" nooit zou gezien hebben m* die zich nu, na zorgvuldige bestudee ring, van de eigenaardigheden van den directeur, als Westerman had gegrimeerd! Deze vond de grap, die hij natuur lijk onmiddellijk vatte, zoo aardig, dat hij ongeveer den geheelen voor middag zoek bracht om zijn dubbel ganger door de tuinen rond te leiden om hem alles in de puntjes te laten zien. (Nieuws). Rechtzaken. Door den heer Frank van der Goes is nog geen verzet aangeteekend tegen het: vonnis der arrondissements-rechtbank te Amsterdam, waarbij hij wegens opruiing tot vier maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Naar wij vernemen, moet de heer van der Goes ernstig voornemens zijn om van de gelegenheid tot appelleeren geen gebruik te maken. Vrijdag a.s. verstrijkt de termijn van beraad. (Echo). Opruiende geschriften. Dinsdag diende voor het gerechtshof te Arnhm in hooger beroep de zaak van K. K-, wegens het verspreiden van op ruiende geschriften onder militairen, door de rechtbank veroordeeld tot f25 boete subsidiair 14 dagen hechtenis. De procureur-generaal bij het Hof eischte veroordeeling tot 6 weken gevangenis straf. I.eger en Vloot Naar men verneemt, worden de le luiis. G. K. Muller, van den staf der inf. werkzaam bij de cadettenschool te Alk maar, en G. H. E. Dierkens, van het instr.-bataljon te Kampen, overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers. punt waar men den .eersten nacht na den afmarsch uit Meulaboh had ho pen te zijn. Ook het andere deel der colonne had veel tegenspoed gehad en kwam eerst dienzelfden middag om 3 uur aan. Menschen werden in de streek niet aangetroffen, alles was gevlucht voor 't water of voor den troep gid sen waren dan ook niet te krijgen. Toch ging men den_ volgenden dag op wegkaarten zijn er, zooals ik reeds opmerkte, ook nog niet. zoodat 't kompas of de zon ons tot leidsman strekten. Vier dagen zwierf men zoo. al teekenende. rond, ojn dit terrein, waar «ven nog niet geweest was, in kaart, to brengen. Allerlei schuil plaatsen werden ontdekt van Atje- hers, die niet gedacht hadden, dat de Compenie hen hier ooit zou komen op zoeken. Ten slotte kwam men, waar men wezen wilde, nl. aan dt Zuidzijde van het zoo berucht geworden Seu nagan. Op den dag. dat men de eerste kam pongs zou bereiken, werd de marsch- dag verkort en betrok men in een paar alleenstaande huizen een bivak. Het bleek toen, dat de troep door At- jehers gevolgd werd, want nadat men p.lm. een uur in het bivak was. wan delden heel kalm 3 gewapenden daar langs. niet vermoedende, dat we, te gen de regels in, zouden halt houden:

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5