NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Oagblad in Haarlem en Om^creken. 2üé Jaargang Maandag 25 Mei ISOb, No. 6104 DAGBLAD Atoonnern enteprljs Voor Haarlem per 3 maande®. f 1.20 Voor d® dorpen ia d®m omtrek, waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per S maanden „1.30 Franco door het geheels Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijks m&mme?a0.021/* GeUlnstreerd Zondagsblad,, voor Biaarlem. per 3 maanden 0.371/» d® omatreken en franco per post. 0.45 ndvertentiën Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zulder Buitenspaariie No. 6, intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave «Sar Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. AMoatfEffiimtesi Adv«rÉ«aitl$m aangenomen door onza Agenten en door all® Boekhandelaren en Gourantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën «si Reclames betreffend® Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan hst Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. DU biatü vertsohljni dagotlJkmF bah&ïwm ee Zo»- c# Faostdagon Hwf&mgmkn voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G, L. BAD BB CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. S5S£ s3fö?sas2£er fseaiftat salt aelït MftfiSalfdteia. Haarlem's Dagblad van 25 Hei bevat o.a. De Macedonische kwestie, De Jodenmoorden in Rusland, Ge meenteraad van Bloemendaal. De Koningmneweek in Amsterdam, Brieven uit Berlijn. De tramlijnen in de Haarlemmermeer (Ingezon den). Bovendien behoort bij dit nummer van ons Blad als gratis Bijvoegsel No. 142 van „De Zaterdagavond" be vattende o.a.: Figuren uit d© Raads vergadering- (de heer J. Sabelis) Por tret van wijlen Mgr. Bottemanne, Wandelingen in Kennemerland II, benevens de gewon© rubrieken en af beeldingen. Buitenlandsch Nieuws Rusland Finland. Op den avond van den loden Mei zijn uit Finland tin ballingschap ge gaan de gebroeders K. en M. Bro- feldt van Kuopio en de advokaat Pro- copé van Tammierfors. De Brofeldts behooren beiden tot een geslacht, dat zich een welverdienden naam op het gebied der Finische letterkunde heeft verworven. K. Brofeldt is een koop man. maar heeft verscheiden tooneel- stukken in 't licht gegeven P. Bro feldt was de redacteur van Uusi Savo te Kuopio en heeft een aantal novel len geschreven. Hun broeder tot dusver niet verbannen behoort tot de eerste F'insche .schrijvers en is om- der den schuilnaam Juhani Aho door •geheel Finland bekend. Voorts is denzelfdeixi dag 'sochtends verbannen Alexander Sikio, hoofd van het kantoor der Noordielijke Bank te Nyslott. Sikio behoorde tot de Fini sche partij in den Landdag. Tegen over de bewering der Russische ver drukkers, dat het verzet tegen de rus sificatie uitgaat van het Zweedsclie element in Finland, is het wel merk waardig. dat zeven van de twaalf tot dusver verbannen voorname Finnen tot de Finische partij behooren. Den 15en is tevens bekend gemaakt een nieuwe verordening betreffende het ontslag van ambtenaren. Tot dus ver golden de bepalingen fe dien op zichte alleen voor hen, die rechter lijke en administratieve posten be kleedden. maar nu zijn zij uitgebreid tot het personeel van alle inrichtin gen van onderwijs, met uitzondering van de Universiteit. Een der eersten, die van deze nieuwe vlaag van Rus sische vervolgingswaanzin te lijden had, was de godsdienstonderwijzer Magnus Rosendal, van het gymna sium te Uleaborg. Sedert September 1902 zijn ongeveer 75 ambtenaren óf ontslagen óf ge dwongen ontslag te nemen. Daar ko men nog een 50 bij, die bijtijds vrij willig ontslag hebben gevraagd, om dat zij zagen aankomen, dat het toch mis ging met hen. De Jodenmoorden. De Israëliet Chaskel, die uit Ivisji- nef gevlucht en op weg naar Parijs is, heeft in de N. Fr. Pr. een verhaal gedaan over de moordtooneelen in di© stad. Daaruit blijkt o.a., dat als de joden aan den gouverneur van Bes- sarabië de 80.000 R. geleend hadden die hij had aangevraagd, de slach ting misschien niet had plaats ge vonden. Drie andere joden, die voor zichtiger geweest waren en den gou verneur 30.000 R. hadden voorge schoten, kregen een wacht Kozakken voor hunne huizen, met dit gevolg dat zij gespaardl zijn gebleven en niets bij hen vernield en geplunderd is. Evenmin liet de gouverneur dé pêches door naar Petersburg waarin de joden den Tsaar om hulp smeek ten. Chaskel vertelde voorts, dat hij zich met zijn vrouw en kinderen bij tijds in den kelder van een christelijk huis had kunnen verbergen, maar dat de eigenaar er zijn leven aan ge waagd had, omdat hij herhaalde ma- 'len aan de woestelingen had moeten zweren dat hij geen joden bij zich verborgen had, en hij ten slotte een kruisbeeld voor zijn venster plaatste, •in de hoop daardoor zijn veiligheid te bevorderen. En hoe noodig dit was bleek, daar toen een ander Is raëliet en zijn vrouw den kelder ver lieten om het tehuis liggende geld te redden, deze eenvoudig op straat werden doodgeslagen. Evenals op de platen van den Bethlehemsche kin dermoord werden de kleintjes bij de beenen gepakt en uit elkaar getrok ken. Die in den kelder verborgen wa ren moesten zich daar drie dagen schuil houden, zonder eten en zonder een kik te mogen geven; uit vrees van anders ontdekt te worden. Ge lukkig dat eenige vluchtelingen naar Odessa wisten te ontkomen, die den gouverneur van Z.-Rusland "waar schuwden. Deze telegrafeerde daarop naar Petersburg, en vex-kreeg toe stemming om met 16.000 man naar Kisjenef op te rukken. Aldus is er een einde gemaakt aan de moordtoo neelen, waaraan niet alleen door het gepeupel, maar ook door officieren en beambten was deelgenomen. De straten lagen vol dooden, de ge wonden gilden om hulp. Den een ontbrak een arm, den ander een been een derde was de hersenpan ingesla gen. Zeer velen waren platgetrapt, en een groot aantal lijken vond men in de riolen. Stadsnieuws. Haarlem, 23 Mei 1903. Akte-Examens L. O. 2 Mei. Geëxamineerd 8 mannelijke candida- ten, Geslaagd de heer en E. H. Reits- ma. Haarlem, C. Rooker, Haarlem, J. van Rozendaal, Hoorn, en R. Sas- berg, Haarlem. Tentoonstelling. De Ten toonstelling van oude' en nieuwe kantwërken, die Woensdag jl. voor 't eei'st geopend was, wordt reeds druk bezocht. De inzendingen zijn alle genum merd, zoodat men in de catalogus die dezer dagen zal verschijnen hunne determinatie kan vinden, waardoor deze tentoonstelling zeker veel nut zal stichten. Des Zondags is het Museum van Kunstnijverheid geopend van 10 tot 4 uur. Nog eeiis de tramlijnen in de Haarlemmermeer. Een- onzer lezers schrijft: Vergun mij nog even terug te komen op de bespreking in de buitengewone vergadering der Mij. van Nijverheid over bovenstaand onderwerp gehouden, en wel speciaal naar aanleiding van de kwestie die alhier gemoederen warm maakt, namelijk die van e.en nieuw zuider-station Uit de opinie van enkele onzer industrieelen alhier, die ik hoor de, wil ik gaarne een en ander mede- deelen. Bij de beschouwing van het eindpunt der lijnen moet men twee punten in het oog vatten, nl. het belang van het goederen- en dat van het personenver keer. Voor het goederenverkeer is het abso luut noodig dat eindpunt te hebben dat in verbinding staat met het centrale goederenstation, dat thans door de H. IJ. S. M. wordt gebouwd en dat met be hoorlijke los- en laadinrichtmgen moet zijn ingericht. Het is voor elke fabriek •gewenscht zijn 'goederen met wagen of per schuit naar dit eene punt te kunnen dirilgeeren, en niet dan naar dit. en dan naar dat station te moeten gaan. Vooral niet, wanneer men in dit tweede station vermoedelijk w.einig hulpmiddelen zal vinden. En zal nu dat goederenvervoer van overwegenden invloed zijn? Zeer waarschijnlijk wel, waar thans het ge heele verkeer van Haarlem gaat over het drukke baanvak Haarlem—Am sterdam, over Centraalstation, en over de drukke terreinen d,er Rietlanden. Dat het dus van belang zal zijn, zoowel voor de fabrieken als voor de spoorweg-maatschappijen, voor het goederenverkeer gebruik te maken van de verbindingslijn HaarlemNieuwer- sluis—Utrecht al maakt deze dan ook enkele omwegen, ligt voor die band. Voor het personenverkeer ligt de kwes tie anders. Voor 'n gedeelte van de reizi gers kan het van belamig zijn, in het zui den der stad aan te komen, een ander zeer groot gedeelte echter heeft evenveel belang bij een aankomen in Noord-Haar lem O. i. is de toestand dus gelijk met die in Utrecht. Ook daar een groot Cen- traal-station, dat bijna het geheele ver keer tot zich trekt en daar naast nog twee stations Maliebaan en Biltstraat, die ongeveer dezelfde rol spelen als bier een Zuider-station. Wanneer men ech. ter het verkeer in deze beide laatste ziet, Tijst onmiddellijk de vraag of dit nu een gewenschte toestand is en of het voor Utrecht niet veel gelukkiger zou zijn één enkel centraal-station te heb ben, en goede tramverbindingen van alle deelen der stad met dit station. Trou wens overal in het buitenland ziet men het streven een enkel groot centraal station voor een stad te bouwen, wij wij zen slechts op Frankfort, dat zijn drie stations tot een enkel zag combineeren. Waar nu in Haarlem de toestand dus zoo is, dat voor het goederenverkeer een aankomst in het bestaande station noo dig, en voor een gedeelte van het per sonenverkeer gewenscht is, daar rijst van zelf de vraag of men geen principieele fout zou begaan met vast te houden aan het idee van een Zuider-station, onaf hankelijk van bet Noorden. Nu is het misschien mogelijk heide tot stand te brengen, en wanneer de gemeenteraad een zeer ruime subsidie geeft, zal, dunkt ons, de H. E. S. M. er geen bezwaar te gen hebben voor personenverkeer een -eindpunt in de nabijheid van: het nieuwe station te maken, alleen zal men op moe ten geven de gedachte van een brug over het Spaarne (tenzij natuurlijk ook de ge meente daartoe wil bijdragen). De kosten hiervan zouden zoo hoog zijn, dat door 't vasthouden aan dezen eisch de geheele zaak weer op losse schroeven zou komen te staan. Het zou natuurlijk voor de be-, zitters van terreinen in bet Zuiden van Haarlem aangenamer zijn, wanneer er een station in de buurt kwam, maar het algemeen belang gaat toch per slot van rekening boven hef particuliere, en het komt ons voor, dat men om thans die zaak tot een.' einde te brengen, maar over de bezwaren moet beenstappen en door een ruime subsidie de verbindin gen tot stand moet helpen brengen. Geschiedt dit niet, dan kunnen wij misschien weer voor een nieuwe periode komen, waarin niemand de zaak aan durft pakken en waarin dus alle plan nen voorloopig weer begraven worden. Men moet niet licht denken over onder handelingen met 80 autoriteiten, waarop de voorzitter van Nijverheid bij zijn slotwoord nog wees. Laat nu de gemeente Haarlem eens een ruime subsidie, stel bv. een rentegaran- fie over twee ton geven, dan beteekent dit dat de gemeente jaarlijks in het on gunstigste geval 8000 gulden zou hebben bij te passen, maakt de Mij. winst, dan wordt natuurlijk dit cijfer een weinig minder. Gelooft men nu niet dat de voor- deelen der nieuwe verbinding opwegen tegen de rentegarantie, zouden deze lij nen direct en indirect voor Haarlem geen f 800 's jaars opbrengen? Beschouwt men alleen maar eens, welk kapitaal in de bouwjaren door Haarlemsche fabrie ken niet ten behoeve der lijn kan omge zet worden bouwbureau, machine-per soneel enz. De heer Kriens, 0 fx z e ha venmeester, verzoekt ons te berichten, dat hij naar aanleiding van den la gen waterstand in de haven bij de Lichtfabi'ieken, alleen in zooverre van den Kethelpolder gesproken heeft als noodig was om duidelijk te maken, dat bij het oveawloedige water ook hier spuien nood'ig was,_wilde men voorkomen, dat zwakke dijken be zwijken zouden. Heden middag te 2 uur had de algemeène Vergadering van aan deelhouders der Haarlemsche Machi nefabriek, voorheen Gebr. iFgée, ten kantoi'e der vennootschap plaats. Uitgebracht werden het verslag over 1902 en voorts werden de balans en de Winst- en Verliesrekening vastge steld. Ten slotte had de benoeming van een Commissaris plaats. In een vol gend nummer komen wij op deze vergadering terug. Gevonden voorwerpen Een zwarte damesparapluie een fantasiebroche, 2 kaarten van Neder land. een lederen hondenmuilkorf. een medaillon met twee portretten, een bruin hondje, een muntbiljet van f 10. een zakje waarin een kinderpor tret, een portemonnaJie met geld. Brandje. Door do Politie is een klein schoorsteenbrandje gebluscht in een perceel aan den Krocht.. Bekeurd. Een winkelier in man denwerk is bekeurd wegens het in ge bruik nemen van openbaren grond zonder de vereischte vergunning. Onvoorzichtig. Vrijdagavond wilde een omstreeks 12-jarige knaap te Halfweg uit den trein stappen, die te 6.52 van bier vertrok, terwijl deze nog nüet stilstond. Het gevolg hier van was. dat hij viel en een gapende wonde aan het gezicht bekwam. Door enkele bewoners van. het dorp werd hij naar zijn woning aldaar overge bracht. Bij beschikking van Z. E. den Mi nister van Ooi'log is aan- den loteling jhr. F. Teding van Berkhout uit de gemeente Haarlem, die op 26 Mei e.k. moét worden ingelijfd,.een jaar uitstel van eerste oefening verleend. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Vergadering van den Raad der ge meente op Vrijdag 22 Mei des namid dags ten 8 ure. Voorzitter de Burgemeester*, Aanwezig de heeren Rouwens, van Hooff, wethouders; Ter Hoffsteede, Ti dein an, Boreel, Bispinck, van der Hulst. PUNT 1. Aan de orde wordt gesteld een ontwerp-verordening regelende het vex-leenen van pensioen en wacht geld. Van deze verordening zijn de belangrijkste bepalingen in ons num mer van 9 Mei j.l. gepubliceerd, zoo dat wij daarheen verwijzen. Op verzoek van den heer TIDEMAN wordt deze verordening aan het einde der zitting behandeld. PUNT 2. Daar B. en W. in de vori ge vergadering eenige wijzigingen voorstellen op het rapport der Raads commissie, inzake den aanleg van we gen en voetpaden, 'b©harding, riolee- ritig, rooiingslijnen, het onderhoud der behardingen, beplantingen, enz., en overdracht van wegen, paden enz. in Kweekduin, Duin en Daal en Zo- merzorgerduinen, werd het voorstel toen aangehouden. Thans had de Commissie voor de- Parken en Plantsoenen', naar aanlei ding der voorgestelde wijzigingen van B. en W., eenige gewijzigde voorstellen ingediend'. Behalve enkele ondergeschikte wij zigingen, wenschen B. en W. thans nog bepaald te zien, dat binnen kor ten tijd een© beslissing volge over de overneming dezer weigen. Hoewel B. en W. thans niet eene wijziging op het voorstel der Commissie willen voorstellen, geven zij dit toch in overweging, daar dit in het belang van de gemeente zal zijn. Ook met het oog op het Politie-toezicht, dat weldra op die wegen plaats moet hebben, is overdracht gewenscht. De heer TER HOFFSTEEDE meent dat hiertegen op dit oogenblik nog bezwaar bestaat, doch is in beginsel voor de overdracht der wegen. Met algemeene stemmen worden de voorstellen der commissie goed lceurd. De VOORZ. brengt hierna een woord van dank aan de commissie, voor lxet omvangrijke werk, door haar verricht. PUNT 3. B. en W. stellen voor, art. 7 en 8 der Alg. Politie-verorde- ning eenigszins aan te vullen en te wijzigen. Deze artikelen houden in bepalin- gexx omtrent wegen bij Provinciaal Reglement vastgesteld. Wordt goedgekeurd. PUNT 4. B. en W. stellen voor ben te machtigen tot aankoop van materi aal voor de Reinigingsdienst, waar van de kosten op f 3200 worden ge schat. Na eenige discussie wordt dit goed gekeurd. Ingekomen is een adx*es der Directie der Eerste Kennemer Bouwmaatsch. om den verbindingsweg tusschen Kleverlaan en Bloemendaalsche weg wel in eigendom te willen aanvaar den. Dit adres wordt in handen der des betreffende conxmissie gesteld. B. en W. wenschten voor te stellen aan de 16 onbezoldigde rijksveld wachters die tijdens de staking dienst gedaan hebben, bij de overwegen, eene vergoeding van f 100 toe te ken nen. Daar echter van den Commissaris der Koningin over deze zaak een schrijven is ingekomen, wenscht spr. het voorstel thans nog aan te hou den. Enkele loden verklaren zich tegen aanhouding en wenschen het bedrag op f 0.20 per uur te bepalen. Dit wordt na enkele besprekingen goedgekeurd. Aaix Wezenaar zal echter een dag geld van f 1.75 worden uitgekeerd. Ook werd aan B. en W. overgelaten om alsnog aan de politiebeambten de Vries en Smits, dia niet medegedeeld hebben in het bedrag door de ingeze tenen van Bloemendaal verzameld, eene gratificatie toe te kennen. Daarna komt aan de orde de pèn- sioenverordexxing. De heer TIDEMAN zegt, dat het systeem, dat B. en W. van Bloemeix- daal volgen, geheel anders is dan dat ie Haarlem gevolgd wordt. Daar is de ver ordening geregeld naar die te Rotter dam en z.L nog veirbeterd. Nu wenscht spr. echter dieze. verordening te maken naar beide verordeningen. Spr. zou gaarne eene commissie zien benoemd, om deze zaak te on derzoeken. De heer TER HOFFSTEEDE acht dit niet. noodzakelijk. Wanneer de heer Tideman aan elk der leden zijn amendementen zendt, kan elk lid zich daarover een oordeel vormen. De VOORZITTER wijst er ook nog op, dat elke verordening verschillend zal zijn. Z.i. is de zaak niet van zulk een ingrijpenden aard, dat daar voor eene commissie noodig is. Besloten wordt dat de heer Tideman zijn amendementen zal roxxdzenden. Bij de rondvraag zeide de heer Ti deman, dat hij van plan was een voorstel in te dienen om voor de a.s. Raadsverkiezing een derde stembu reau op te richten. De VOORZ. gaf den heer T. in overweging, daarmede althans tot na de verkiezing fö wachten, omdat zoo iets vele moeilijkheden medebrengt Haarlemmermeer. Door een onbekende oorzaak is in den afgeloopen nacht te Burgerveen (gem. Haari'meer) verbrand huis en inboedel van G. Cardol. Niets is gered. Huis en inboedel waren verzekerd bij de Mij. ,,de Nederlanden." Heemstede. Door de Directie van het Circus Ro bert! Althof f is vergunning gevraagd en verkregen om op nader te stellen voorwaarden eenige dagen in de vol gende maand alhier voorstellingen te xnogen geven met 30 paarden, in. een tent van 20 M. "diameter, naar de eischeni ingericht en electrisch ver licht. ontsterxtenis van dexi Voorzitter, prof. Kern, de vergadering met een woord van welkom. Zoo langzamerhand, zei spr.. wikkelt zich het Ned. Verbond uit de nevelen vaxi beschouwing in de werkelijkheid der daden en neemt de waardeerixxg toe. Van verdere plaat sen dan ooit het geval is geweest, zijn de afgevaardigden thans opgekomen om van hun belangstelling blijk te geven. Het Ned. Verbond is een kracht geworden, alhoewel het nog niet zijn vollen bloei lieeft bereikt, zal het toch daartoe komen. Hierna bracht de Secretaris, de heer C. van Son, verslag uit over den toe stand van de groep Nederland, waar uit. bleek dat na jaren van schijnbaar geen tastbaar resultaat, eexx groote vooi-uitgang is te bespeuren. Het le dental steeg tot 23U7. Geconstateerd werd de groote belangstelling van de Leidsche en Delftsche studenten en voorts gewag gemaakt van betgeen in lxet afgeloopen jaar werd gedaan ten behoeve der Boeren en het onderwijs in Zuid-Afrika, Uit de i'ekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat aan bijdragen van Nedej'landsche le den werd ontvangen f 5544,50 en aan bijdragen uit buitenland f 263,43. te zamen f 5807,93. De uitgaven bedroe gen f 2089,24s. zoodat het voordeelig saldo f3718,03s bedraagt. Inmiddels was Pröf. Kern versche nen. Hierna hield Dr. Kiewic-t de Jon ge een referaat over den werkkring van lxet Alg Ned. Verbond in Zuid- Afrika. waarbij o.a. gewezen weid op het gewenschte dat schrijvers in'Zuid- Afrika tekst zouden leverexx eix hier in ons land de uitvoering zou geschie den. De grondtoon in heel Zuid-Afri ka is altijd helpt toch in Holland wat gij kunt. Gestreden moet xxu worden met taaie volharding. Dit ïxioet het Ned. Verb, blijven doen. Ook in Duitsch-Zuidiwest-Afrika hebben we verbinding exx thans moet die eveneens gezocht iü Portugeesch Zuid-Afrika. Voor het overige deed) spr. mededec- lingeix minder voor de pers geschikt. Prof. W. van der Vlugt en Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer werden tot leden van lief groepsbestuur be noemd. Tot leden van het hoofdbe stuur werden gekozen Dr. Kiewiet de Jonge, Mevr. van ZuylenTromp, Dr, Buitenrust Hettema. Dr. Schepers en Prof. J. te Winkel. Zsnrivoort. Met het bouwen van een nieuw abri aan de halte „Dorp Zandvoort" der H.S.M. is een begin gemaakt. Het wordt een houtexx gebouw op ste.eneix voeting en zal bevatten twee wacht lokalen, een bureau en een bergplaats voor goederen. Aangekomen Badgasten: Mevr. Wed. II. M. Kleeman, Arnst., Villa Mildridt, 3 pers. Mi". M. J. Pijnappel, Amsterdam, Hotel Beau Site, 2 p. F. Weiden, Keulen, idem. Th. Smale, Amsterdam, Villa Bij- duin, 9 personen. Mej. C. Lampe, Leeuwarden, Pen sion de Roos. J. C. v. d. Kous, Amsterdam, Villa Ida, 8 personen. A. J. W, Smits, Haarlem, Kerk sir, no. 24, 2 pers. A. Jansen, id. Villa Jozina, 3 p. G. A. Tuijl, id., Villa Annette, 5 p. C. H. v. d. Velden, Amsterdam, Villa Casa Sana, 5 p. Dr. C. W. A. Essers, id. Villa Geer- truida, 7 p. W. A. Horsthuis, id, Villa Louise, 4 pers. A. Ivlene, id., Villa Zomerlust, 6 p. G. Brusou van Grunau, id., Villa Adrn. Heemskerk, 6 p. D. H. Vette winkel, id., Prins<es Wil- helmina, 10 p. D. A. Braakenburg, idi, Villa Nelly, 5 pers. D. de Clercq, Bloemendaal, Villa Riva, 7 pers. B. I. Catz, Amsterdam, Villa Mar- celle, 8 p. C. Teves, Haarlem, Villa Licht toren, 5 pers. Binnenland. Alg. Ned. Yerbond. Men seint ons uit Dordrecht: Heden werd te Dordrecht de Alge meene vergadering gehouden van he' Algemeen Nederlandsch Verbond. Dr. H. Kiewiet de Jonge opende. b:' Do Mant. In lxet jaar 1902 werden aan 's Rijks Munt verwaardigd f 100.000 aan cen ten Ned.-lndië f 150.000 aan 2i cen ten Ned.-Indië f250.000 aan rijks daalders; f300.0000 25-cent stukken, f 100.000 aan centen totaal f 1.000.000 of 47,300.000 stuks. Yeeuhuizen. Uit esn der wijken aan lxet 3e ge stic lit te Veenhuizen werd opgehaald het lijk van een verpleegde, die voor eenige dagen geleden aan het ge sticht wierd vex-mist. Men veronder stelde toen. dat de man was ont vlucht. (Ass. Ct.) Mnrinebegrooting over 1903. Uit de Bijlagen tot de Begrooting blijkt dat de bouw van bet op 's Rijks wei'f te Amsterdam in aanbouw ziju- de pantsensch'ip Hertog Hendrik, waar van de te-waterlating op 7_ Juni 1902 heeft plaats gehad, zal worden beëin digd. Men stelt zich voor daaraan te verwerken f315.300 arbeidsloon en f 134,650 materieel. De vervaardiging der werktuigen en ketels, aan de Kon- Mij. de Schelde te Vlissingen opgedra gen, zal nog een bedrag van f70.000 vorderenvoor artillerie- en torpedo- materieel zal respect, f 1.020.500 en f12.100 besteed worden. Aan 's Rijks werf te Amsterdam wordt de bouw van een Vierde pant- sei'sc'hip type Koningin-Regentes voort gezet. In 1903 stelt men zich voor, daaraan te verwerken f 101.000 aan arbeidsloon, en f248.700 aan materia len. Voor de werktuigen en ketels, waarvan de vex-vaardiging na uitbe steding aan een pai-ticuliere finna zal worden opgedragen, wox-dt uitge trokken f320.000. terwijl voor torpe- doniateriaal f137.750 bestemd is. Aan particulieren zal worden opge dragen de bouw van 4 toi-pedobooten type Oph^r. Merkwaardige Brand. Vrijdagavond brak op het Centraal station te Utrecht brand uit in een goederenwagen, geladen met bestel- goed, welke was meegekomen met) den trein van 7.47 (spoortijd) van Am sterdam. De brand werd spoedig gebluscht, doch de wagen brandde grootendeela uit.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1