Tweede Blad, De Gouvernante. Behoorende bg ssfSem's Dagblad" van Maandag 25 Mei 1903 Hf, 8104 larlemsche Handels vereeniging. Goedgeh bij Kon. Bealuit van 12 Nov. No. 22, 189,9. Haarlemscha Handelsvereeniging ter stede, opgericht 10 Mei 1902, in den loop van den tijd wel haai van bestaan bewezen. In zeer veel allen, zaken van verschillenden aard is zij opgetreden en dikwijls groot succes. Jammer echter, dat algemeen niet meer blijk geeft dit vaardeeren door als lid der vereeni- g toe te treden. Er zijn wel meer dan leden, maar dat is niet voldoende, Elk neringdoende, ja zelfs parti- moesten lid worden om ten min- te laten gevoelen dat men het werk prils stelt, dat de Haarlemsche Han- svereeniigiag steeds opneemt als do en- wat hare hand vindt om te doen. ie voordeelen, die de Vereeniging bui. hare bemoeiingen van verschillenden rd haren leden aanbiedt, zijn zeer vele, zeer groot tegenover de geringe jaar- tsche contributie van 2.50, die ge- wordt. )e Haarlemsche Handelsvereeniging zich in de eerste plaats er mede belangen van hare leden te bevorde- door onwillige betalers voor hun tot aan te manen, en mformatiën hen in te winnen. Bovendien heb. de leden het recht het hun gratis ie advies van de rechtsgeleerde der Vereeniging ie vragen, die in prooeduren en faillissementen atis voor hen optreden, natuurlijk al en voor zaken betreffende den handel het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eenl zijn de heeren Mrs. Th. de Haan pgenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaar- 94, alhier. der Vereeniging zijn de Hee. Laane en Van Bemrnel, Kr uits 51, bureau der Vereeniging is geves- Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der ereeniging wordt een vast recht van pet. der vordering voor incasso's, dooi emiddeling der advocaten een vast echt van 5 pet. der vordering berekend, moet 10 c. voor port steeds bijgevoegd, bij inzending van door bemiddeling der advo- jaten re innen, i De kosten van informatiën naar buiten e stad woonachtige personen bedragen 10 ct. per informatie plus 5 ct. porto- rergoediug. Informatiën naar binnen de tad wonende personen worden gratis erstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonende ersonen worden niet behandeld, wan eer niet 10 ct. voor porto-vergoeding is ij gevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskundige dviezen werden in het afgeloopen jaar regeven. In de maanden Januari, Februari en Haart 1903 zijn 53 vorderingen tot een be- irag van 1131.95 betaald; 16 vorderin- ;en worden- afbetaald, 21 vorderingen ;ijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der listen van wanbetalers ongeschonden tewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen., reclames, of jjvat dan ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur, en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te beko men. J „Zij, die nu reeds toetreden tot lid der Haarlemsche Handelsvereeniging over bet jaar 1903—1904, genieten tot 1 Mei a.s. alle voorrechten als gewoon lid". Men wordt geraden alvorens te le- jveren aan: Mevrouw de Wed. Bitterherg, hotel Jzomerzorg, Bloemendaal; mejuffrouw Wan Gunsteren (dochter) Barrevoet- jstraat 9rood; J. B. F. Wijdeman, Antho- jniestraat 67; G. van Pellecom, Tempe- Bierstraat 32rood, en mejuffrouw Mole naar, Linschotenstraat 23a, zich om in te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. TOTTen i Tnrl scb Rïëö ws Frankrijk. De Temps" verklaart in een offici eus bericht dat de advokaat Mornard zich zal belasten met de verdediging van Dreyfus bij een revisie van het proces. Het is juist dat de gewezen luitenant Wessel aan mr. Morpard heeft mede gedeeld, dat hij hem zoo spoedig moge lijk de documenten zal zenden, die hij bezit. Mr. Monard verzoekt alle origineelé stukken, welke men hem zou willen toe. zenden, te adresseeren aan den minister van justitie in Frankrijk, terwijl hij al leen de copieën wenscht te ontvangen, aldus de „Tel." Turkije De Macedonische hee.-tie. De inspecteur-generaal voor de her vormingen HJilmd. Ilussein-pasja heeft gerapporteerd, dat twee aanzienlijke Albaneesche stammen, de llassis en de Ratra's, zich tenslotte ook onder worpen hebben en zich bij de hervor mingen, inbegrepen de Christen-gen darmes, zullen neerleggen. Daar staat tegenover, dat talrijke andere stammen van plan schijnen te zijn het verzet vol te houden. De Tui'ksche regeering zou voorn emeus zijn de hoofden van deze tot onder werping te brengen door hun families op te pakken en naar Klein-Azië te zenden. De correspondent te We enen van de N.It.Ct. schrijft: Aan die. N. Fr. Presse worden uit Salonikï bijzonderheden meegedeeld over den loopgraaf naar de Ottoinan- sche bank aldaar. Deze begon onder het huis tegenover de bank, waarin een slager woonde. Dit huis, dat aan een Griek behoorde, werd het vorig jaar in Augustus door eien Griek en een Bulgaar gehuurd namens Stojan. Daar het slecht ging met de slagers- zaak, trok de Griek zich terug. En zoodra was de Bulgaar Stojan niet alleen in huis of hij verdeelde de win kel door een houten schot 'in tweeën, zoadat het achterste gedeelte van het lokaal aan de oogen van het publiek onttrokken werd. Van daar uit werd met het graven van de mijn een aan vang gemaakt, welk werk wel 7 maan den oncler leiding van een Bulgaarsch officier der genie geduurd heeft. Want na de ontploffing werden in den loop graaf militaire handschoenen, te'eke- ningen en plannen gevonden. Het P'lan_schijnt geweest te zijn, de mijn op St. Jorisdag te laten ontploffen mei, 't. doel niet alleen om de bank in de lucht 'te laten vliegen, maar ook het ondermijnde hotel Colombo, waar op dien dag een bruiloft gehouden zou worden. Intusschen is het aan de po litie na lang zoeken gelukt om bo- vengenoemclen Stojan in hechtenis te nemen, die reeds bekend heeft. zaak Zwaardemakerde. Vtrie£ en bepaald dat de twetede hypotheekhou der niet kan worden vrijgesteld van bij dragien in den omslag der faillis sementskos tem. De rechtbank overwoog, dat artikel 59 der Fail 1 is sementswet den eersten hypotheekhouder het recht geeft tot zelf executeeren zonder kosten, mits het overschot afdragende aan den cu rator, dit pocht volgens de woorden fen den geest van artikel 182 niet toe komt aan den tweeden, hypotheek houder, dat diens vordering moest gebracht worden in het faillissement en dus had te deelten even goed als alle andere doeletn in de gemaakte kost/en, zoodat den eischer zijn eisch werd ontzegd. Reedg in een gedeelte van onze vo rige editie geplaatst. Een lezer schrijft ons: Gisteravond (20 Mei) heb ik van vijf minuten over negenen tot 3 minuten voor half tien. (zeggen 22 minuten) in een stortbui moeten staan voor de slaig- boomen over den spoorweg aan den Zijlweg. 't Is ongeloovelijk. maar 't is de waarheid. Een goederentrein bleef kalm den weg versperren. Langzaam hoopte zich een menschen massa op, handkarren en wagens rolden aan, tot dat na 20 minuten de menigte plotse ling woelig werd, ze waren nu te lam getart. Ware niet op 't juiste moment nog de trein vertrokken, dan was 't beslist tot baldadigheden gekomen, cl. w. z. men zou de hoornen geforceerd hebben in derdaad geen wonder. Aan dergelijke wegafsluitings-willekeur staan wij Haarlemmers voortdurend bloot, er schijnt hier geen voldoende krachtige besturing te zijn, die ons daar. voor kan vrijwaren. Misschien is er on der uw lezend publiek iemand, die be voegden hieromtrent kan interpelleeren. Ik zou dit stukje mogelijk niet geschre. ven hebben, waren ik niet verholgen door 't feit dat ik onder het geduldig wachtend publiek twee geneesheeren her kenden, die heide gehaast schenen. U. M. de Redacteur, dankend voor de verleende plaats, verblijf ik, Hoogachtend, B. TER WOCHT. Haarlem, 21 Mei "1903. Uitgesteld W eg ens het over- lijden van Z. D. H. den Bisschop wordt de feestelijke herdenking van het 124 jarig bestaan der houtbewerkersver- eenigjing ,,St. Joseph", onderafdee- ling van den R. K. Volksbond, welke op Zondag 24- Mei zou gehouden wor den, uitgesteld. Stadsnieuws. S. D. A P. envalibe w eg'in g, Woensdagavond had in het gebouw van het H. A. S. .eene cursusvergadering plaats voor de leden van de S. D. A. P., waarin de heer Jos. Loop uit van Am sterdam sprak over de S. D. A. P. en de vakbeweging. Deze begon met de opmerking, dat in ons land de yakheweging nog zeer wei nig te'beteekenen heeft. Waar van de 800.000 arbeiders in Nederland slechts 21 èt 2-2.000 georganiseerd zijn. kan men niet anders dan dit getal gering noemen. - Een gvoote fout in de Nederlandsche vakbeweging, meende spreker, was dat de politiek daarin te veel op den voor grond was geplaatst. Ze moet voor de vakbeweging zijn eea hulpmiddel, meer niet. Spreker wekte de aanwezigen op, elk voor zich, in zijne vakbeweging met- kracht te werken om deze groot te ma ken. Een n i '6 u w e Kerk. Op het terrein der nieuwe strafge vangenis aan de Papentorensvest- zijde, is men sedert e'enigen bezig met een bouwwerk, dat diienst zat moeten doen als Kerkgebouw voor hen., die gevangenisstraf ond)ergaan in het Huis van bewaring; wel was réeds een kerkinrichting in dit nieuwe gebouw ingericht, de deunen dier cellen werden nl. allen op een 20 cen timeter wijde kier gezet, zoodat alten de godsdienstoefening konden bijwo nen d'och in de praktijk dezer nieu we vinding bleek, dat, men ook zeer gemakkelijk oneerbiedig kon zijn en dat dit hinderlijk was voor de eerbie dige toehoorders en... de kerkgangers van het sterke geslacht konden de kerkgangers van het zwakke geslacht ...hooiren kuch'emü De Haarlemsche Recht bank heeft uitspraak gedaan in de In het Douchebadhuis a an den Kou denhom zijn in de afgeloo pen week genomen 528 baden, aan dat op het Leidsch'eplein. 384. Uit de Omstreken De Koniuginueweek iu Amsterdam. Speciale correspondentie van (Peereboom's algemeenen dienst) voor Haarlem's Dagblad. Bloemendaal. Aan den heer D. Holwerda te Half weg is desgevraagd eervol ontslag verleend als lid der gezondheidscom missie, zetel te Bloemendaal. ïJmnlden. De heer J. de Nobel alhier, die de vorige week de acte als onderwijzer heeft behaald, is nu reeds tijdelijk werkzaam gestéld aan de openbare school te Wijk aan Zee. Mej. E. I-I, Lancée van Haarlem, die^ eenige weken als tijdelijk onder wijzeres aan de openbare school al hier werkzaam is geweest ter ver vanging van een zieke onderwijzeres, is nu in dezelfde functie te Velsen werkzaam voor een 'ongestelden on derwijzer. Beverwijk. Op het fort in den Zuidwijkermeer- polder zullen 26 Mei en zoo noodig volgende dagen schietproeven geno men worden; tijdens het schieten zal een roode vlag op het fort geheschen zijn. Tot, voorzitter der commissie inge steld bij de Ongevallenwet, zetelend alhier, is benoemd de heer J. Mooy, burgemeester van Castricuin, en tot plaatsvervangend voorzitter die heer Dr. A. J. Warning te Uitgeest. Heden ontspoorde alhier vermoede lijk door verkeerden wisselstand, na bij de spoorwegovergang, de loco motief der stoomtram Alkmaar Haarlem. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor, na eenige uren wer ken had men het spoor weder vrij. De heer A. II. Leroi, ambtenaar ter secretarie te Wijk aan Zee en Duin, slaagde voor liet examen van aspi rant-gemeente-secretaris. Welkom, welkom in' deez' stad, Die na al de troeble tijden In Uw komst zich mag verblijden, Bloemen strooiend op Uw pad. Zoo zong de prentbriefkaarten-dichter deze week reeds H. M. de Koningin toe. En de dag van gisteren (Vrijdag) bood er de 'levendige illustratie van. Maar welk een dag ook. De eerste ware lentensche, neen een zomersclie. Amsterdam lachte van fel zonnelicht, en van blijde vlaggen-kleuren. Ik las dezer dagen in een of ander Amsterdamsch blad de klacht van een vurig Oranjehart, dat vlaggen wilde, mooi vlaggen, met lange banen van rood, wit en blauw, met jolige oranjewimpels, maar daarin verhinderd werd door de v.l aggenbeiasting. Men weet immers dat de Amsterdam- sche gemeenteraad hiertoe indertijd over ging? ik meen omdat vele nering doenden onze nationale driekleur als reclame-middel, ge- of misbruiken. Maar om op het warm kloppend, vader landslievend hart terug te komen dit voorspelde met somber dreigen dat. de Koningin slechts weinig vlaggen zou te zien krijgen. Een leelijke bedreiging want. wat is nu een feeststad zonder vlaggen? Maar de onheilsprofeet, heeft zich vergist, 's Morgens vroeg al werden de hooge, stoffige zolderluiken der Amster- damsche koopmanshuizen en particu liere woningen opengestooten, om de vlag buiten te brengen. En de zwoele zomerwarmte die dan de huizen binnen, stroomde bracht een tinteling in de har ten, joeg het bloed sneller door de ade ren. Mooi Koningi'nmeweertje Nu ja, mijnheer, philosopheerde mijn tramconducteur, maar 't moet gezegd worden de Koningin heeft zelden of nooit slecht weer. Ik vatte dit niet figuurlijk op, maar letterlijk, zooals bedoeld was, en beaam de bet maar want je moet over weer nooit gaan discussieer en. Bovendien is mijn weer-herinnering al. tijd' erg flauw. Alleen weet ik nog heel goed dat het op den dag van den fees- telijken intocht in Amsterdam bakstee- nen regende, >en dat wij, journalisten, die vlak naast het Koninklijk rijtuig mee liepen, geen parapluie mochten opsteken omdat Hare Majesteit het ook niet deed! Maar waarom deze zwarte herinnerin gen? 't Was Vrijdag in ieder geval mooi weer, en uit den aard der zaak warm en vol al vroeg in den morgen, De intochtsweg was mooier dan ooit met de voltooide Beurs ter linkerzijde. En op den Dam dit middenpunt van het leven der igroote stad, zochten al in den voormiddag de kijkers hun plaat sen op. Trouwens de echtgenooten en dochters van de leden der Sociëteit „Zee- manshoop, waren alle auderen voor ge weest. Om elf uur was het breede voor balkon met stoel-vaste kijkers bezet. En de aankomst van li. M. de Koningin zou eerst om half vier plaats hebben. Hoe verder de tijd ging, hoe drukker en roezemoeziger het op straat werd. De kooplieden die „Oranjee en Nasjo- naal" rondventten begonnen goede za- kc-n te maken. Maar hun voorraad scheen onuitputtelijk. Wat was die Dam weer vol! De menschen schenen wel tegen de huizen aangeplakt, als waren ze vogel-, nestjes. De Nieuwe Kerk torste weer tal van functionarissen, vrienden en heken, den; stoutmoedige photographen (om niet te zeggen „brutale") zaten zoo kalm in de dakgoten, alsof dat fauteuils wa ren. Overal guirlandes van menschen. Op de bovenverdiepingen van alle magazij nen in het rond, tegen de Beurs, het Kommandantshuis, de Groote Club. En op straat, tegen het monument aan om de kiosken, op de verhoogde voetpaden een duizendkoppig publiek, waarboven uit dansten, hereden politie, huzaren en marechaussee. Eu de vergulde kopper der banieren, de gekleurde stoffen, verhoog, den den feestelijken indruk nog. Al warmer en al voller werd het. De temperatuur steeg onder het publiek tot het kookpunt of braadpunt al naar je het noemen wil. Wat een menschen van „buiten" waren er over met het mooie weer. Dat zag je vooral langs het Damrak, waar de kijkers wat uit elkaar stonden, een breede strook vormden, als verbinding van station en Paleis. Hier overal vaandels, overal insignes en ordeteekenen, heeren en dames die het in de benauwende feestkleedij, met de warme en verwarmende handschoe nen, hooge boordjes en dergelijke, vrij eng hadden. Toen op het perron van het Cen.traal- Station. 't Was er vrij rookerig en smoo. kerig, maar de koelte onder den hoogen glas-ijzeren kap, deed weldadig aan. Hier veel offieieelerigheid. Geen. men schen van drukke gebaren of in feest stemming. Maar'buigende dames en hee- ren, met hooge orden of hooge betrek- k'nngeui een gezelschap dat volkomen bij den voornamen looper hoorde. Noig waren ze aan het doppen en nij gen to-en de trein kwam binnengestoomd d:e trein, de Vorstelijke. De machinist bleek zijn kunst nog-al tijd te verstaan vlak voor den looper stopte hij. Net geuniformde conducteurs rukten de glimmend-verlakte portieren open, en die Koningin trad met den, Prins naar buiten. De Koningin! Nog altijd hetzelfde elegante, jonge figuurtje nu alleen wat smaller dan in het eerste jaar van haar huwelijk. De Prins vierkant en stoer als altijd. Mr. Van Leeuwen, de kranige Burge meester van Amsterdam, heette Hare Majesteit welkom, en spoedig ging zijn slanke, van zilver glanzende gestalte de hooge gasten voor .naar de rijtuigen'. Zoodra de lieve, grijsgekleede ver schijning van Hare Majesteit en de krachtige schout-bij-nacht, aan haar zij. de, zichtbaar werden, verhief zich een jubel van geestdrift uit de opeengepakte menigte, zoodat de paarden der bereden manschappen hoog opsteigerden, en stapvoets reed het Vorstelijk rijtuig af, weldra gevolgd door de geheele hofhou ding. Wat een hoerah's, wat een welkom geroep, wat- een gewuif met. zakdoeken, een gezwaai van hoeden. Maar ook, wat een bezorgde uitroepen. Dat was iets kenschetsende, en ik wijd de er mijn speciale aandacht aan. Als zij voorbijkwam dan vloog er een trek van medelijden over het eerlijk, zwaar tran- spireerend gezicht van menige burger- vrouw. Och, och, was zij niet magerder geworden? Maar dan schreeuwden de keten nog schorder, gingen de armen nog vlugger als wilde het groote, edelmoedige hart van het Volk, haar het leed vergoeden. En het moet er in geslaagd zijn voor een oogenblik alle 'gedachten aan ernstilge en droeve dingen, te verjagen, want de Koningin lachte vroodijk en gelukki, lachte minzaam <en jong, telkens als zij weer een bloemenhulde in ontvangst had te nemen, uit de handen van mooi- getooide, bevende kindertjes in het wit. Op den Dam, eerst een spontane uit barsting van lang-ingehouden geestdrift, Wèl zal de Koningin lang leven, als al die „leven's" verwezenlijkt worden. Toen een oogenblik van spanning. Daar gingen de balkondeuren open de di rigent zwaaide dien staf, en breed en machtig.zwoi aan het statig Wilhelmus. Met aandacht luisterden de Koningin en d'e Prins toe, ernstig, wel onder den indruk van dit mooie oogenblik. Toen kwam „Zij zuilen het niet heb ben", sprekend als eene manifestatie. Even wenkte de Koningin haar gemaal. De cavalerie hield nog altijd den sabel gepresenteerd. Een kort handgebaar van den Prins toen nog eens en dc sa- hels zonken. Het lied was uit en een stem naast mij, een oude, bevende stem, riep hoog en luid: „Lang leve de Koningin!" En toen nog eens „Lamg leve de Koningin!" Een oogenblik van pauze. Maar toen riep opeens iemand: „Lang leve de Prins der Nederlanden!" En een koor van stem men, dat zich voortzette over alle op ziende menschenhoofden riep: ..Lang leve de Prins der Nederlanden". Toen trokken de Vorstelijke bezoekers zich terug in het Paleis, en de men- sch en menigte mocht naar voren komen,, tot. vlak aan het Paleis, waar de bordjes „Halt" in de handen d,er politieagenten een duidelijke grens trokken die nie mand overschreed. Zoo liep de eerste dag af feestelijk en opgewekt. Dank zij het mooie weer wanen ook 's avonds de straten bedekt met vroolijken van harten. En de café's waren boordevol. Vandaag is 't een drukke dag. Van half tien tot half een rijtoer en bezoek aan het Stedelijk Museum (Suasso-Museum en Pharmaceutisch Museum). Van half twee tot 4 uur roeiwedstrijden van „de Hoop" op den Amstel en bezoek aan de schilderijententoonstelling in „Arti ei Amicitiae." Om zes uur di ner, en 's avonds om acht uur voorstel ling in den Stadsschouwburg, waar Een Amsterdamsche Jongen gegeven wordt. Zondag om 10 uur bijwoning van den dienst in de Nieuwe Kerk, van kwartier voor tweeën tot kwartier over vieren rij. toer en bezoek aan Antis. Om zeven uur diner. Over Maandag in mijn volgenden brief. Binnenland, Nedorlandsch JongelingsTei bond Het Nederlandsch Jongelingsverbond heeft in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam zijn gouden feest gevierd. Woensdagavond was er soirée, waar op 4500 leden en genoodigden tegen woordig waren. Dontterdagochtend vond in de Nieuwe Kerk een liank- eü bedestond plaats. Des middags vergadering in het Con- ertgebouw. Da heer Gerretsen voerde het eerst het woord. Spreker gewaagt van de vele vriende lijke woorden, dezer dagen gesproken. Vrrblijdend is vooral het eenparig ge tuigenis. dat het verbond zijn afkomst niet verloochende, zijne roeping getrouw bleef, land en volk tot zegen werd, in dit alles heertwijzend naar het Réveil. Gritiek liet ons niet onverschillig, maar kon een vroolijk bewandelen der oude paden niet beletten. Zeker werd bejam merd. dat vete vogelen wegvlogen van tusschen de takken, en niet weerkeer den, maar spr. verblijdt zich er toch over, ze in het naasie bosch te liooren zingen, vroolijk hun Schepper ter eer! >ris verbond is „niet van bepaald kerke- lijken oorsprong, met eerbiediging van confessioneels onderscheidingen, wil 't de broeders in Christus blijven vereeni gen. Over de gebouwde scheidsmuren heen blijven wij de broeders de hand reiken. Zijn we niet meer het Ned. Jong. Verbond, wij pretendeeren toch.nog al toos het eenige Ned. Jongel. verbond te zijn, op en top. Vragen en eisch en des modernen levens bleven ons niet vreemd, we betrachten al wat welluidt. De bondsuitgaven bewijzen liet. Toch blijft de Heilige Schrift middenpunt en doel van het werk. Aan vriendelijke hulp ontbrak het nooit, en de waarheid, soms onvriendelijk gezegd, we hebben er door geleerd. Door het verbond ook bracht God Zijn discipelen waar Hij ze hebben wilde. En dit zoo blijvende, zegt spr.: met goeden moed voorwaarts! als we naar 's Heeren werk werken, zal Hij ons èn jeugd en kracht vernieuwen tot in lengte van.' dagen! Thans werd een telegram van den ad judant van H. M. de Koningin voorgele zen, waarin deze Harer Majesteit dank voor de Haar aangeboden hulde over bracht, Men zo.ng, opgestaan, het Wil helmus en vervolgens kweet de heer E. Corneli.?-/ zich van eene voordracht op het orgel. Daarop richtte prof. dr. P. J. Muller het woord tot de buitenlandsche afge vaardigden, .elke groep toesprekend in hare eigene taal. Den Duitschers voegde hij toe, dat het hunne jongelredenver- bonden waren, die men zich hier in Ne derland tot voorbeeld nam; herinnerend aan het verleden jaar te Christian ia ge houden congres onder cerevoorzittor- schap van prins Oscar Bernadotte, gaf spr, uiting aan zijne vreugde over het feit, dat nu ten onzent de Prins der Ne derlanden het beschermheerschap over het Nederlandsch Jongelingsverbond heeft aanvaard. De Fransch-sprekende afgevaardigden huldigde spr. in den persoon van den Jieer Charles Fermand te Genève, algemeen secretaris van het Internationaal comité van jongelings bonden. Nu nam minister de Marez Oyens het woord. Z.Exc. prees dé historische schets, inzonderheid de studie omtrent de Nieuwe Kerk, waarmede het feestpro gramma is verrijkt. Na enkele herinne ringen uit den tijd der stichting van het verbond, zeide de spreker op dit jubileum blijde verwachtingen te bouwen, verrui ming van den blik, belangstelling in de vragen van den dag en in de zaken des lands, het dienen van den lieer in blijd schap, ook als de maatschappelijke taak soms zeer zwaar valt. De minister werd luide en langdurig toegejuicht. 's Avonds was er een groot avondfeest in het Paleis voor Volksvlijt. Spoorwegaanleg Lawagebied. Het doet den Minister van Koloniën leed blijkens zijne Mem. v. Antw. dat vele loden zich door dit voorstel en zijne toelichting teleurgesteld verklaar den, doch naar het oordeel van den Minister bestaat er voor de ondervonden teleurstelling weinig reden. In algemeenen zin stemt de Minister Éf n £v® Uit het Engelsch naar DOROTHEA GERARD. 2) Bij het open van het raam: kwamen 'i de .straatgeluiden van beneden naai' binnen, dat mengsel van gegons en gebabbel, dat ie diere drukke straat van alle groote (steden kenmerkt. Een Is oogenblik stak zij haar hoofd naar buiten, als badende in den frisschen hérfst.lucht, toen trok zij het weer I snel terug en sloot het venster op nieuw, want zij had nog eenige vra- gen te doen en wilde daarin niet door het straatrumoer gehinderd worden. Wie krijst alles? Een nicht, een zeer verre nicht, maar er schijnt niemand te zijn. die nader in de familie is Frau von Helm- bach woont in Noord-Duitschland te genwoordig ik heb haar geschi'even. Heeft zij het noodig? Ik vrees van wel, en heel noo dig. ook. Haar; echtgenoot is ambte naar aan het Gouvernement. Het is het gewone liedje, een klein salaris en een groot gezin, dat schijnt zoo altijd samen te moeten gaan. Het is natuurlijk mogelijk, doch niets meer dan mogelijk, - dat zij genegen is een schikking met u te tre'ffen uit eigen vrijen wil natuurlijk, enkel uit eer bied voor de vermoedelijke wenschen van de overledene maar iemand met acht kinderen is over 't algemeen niet tot veel edelmoedigheid geneigd. Zon der twijfel zal zij oprecht medelijden hebben met uwe teleurstelling, maar om dat medelijden in daden, om te zetten u kent ons spreekwoord, van 't lvemd, dat nader 'is dan de rok, lk wou, dat ik 't met mijn geweten overeen kon brengen u meer hoip te geven in dat opzicht, maar. Dank u, ik ben nog niet zoo ver gekomen dat ik aalmoezen aanneem, zei het meisje, gedwongen glimla chend. Langzaam was de kleur weer op haar gelaat teruggekomen, of schoon haar oogen nog van schik spraken. Hef ambt van bedelares zal even gemakkelijk te leeren zijn als een ander, denk ik. Ik ben blij, dat zij arm is, dat maakt het eenvoudi ger. Ik was bang, dat zij tot die rijke menschen behoorde die meer geld beschouwen alsof 't hun toe komt. Het zou mij niet aan 't hart gaan plaats te maken voor haar en haar kinderschaar, als ik maar eenig idee had. wat er van mij wor den moet. U kan mij zeker daarin geen raad geven Het is heel moeilijk juffrouw ik zal er eens over denken, en als U steun noodig hebt natuurlijk een raadgevende steun voegde hij er haastig bij, want met schrik bedacht hij, lioe zij een bei'oep op zijn beurs zou kunnen doen natuurlijk, zal mij dat een eer Ja ja, dat weetik; maar zoover is het nog niet. Ik moet eerst alias rustig overdenken. I-Iet is mij zoo plotseling overvallen, begrijpt n. Ik had misschien eter gedaan nog niets te zeggen en eerst, mijn gedachten te verzamelen ik moet eigenlijk alleen zijn en zij keek veelbeteekend en driftig naar de deur. Die wenk was overbodig, want reeds eehige minuten haakte de kleine man er naar die deur achter zich te slui ten. Ongemerkt was hij haar steeds' meer genaderd, en telde de seconden, die nog zouden moeten verloopen, eer hij veilig aan den anderen kant van deze deur gekomen was, vurig hopend, dat het onvermijdelijk zenuwtoeval zoolang uit mocht blijven (met. zijn bekrompen kennis van een vrouwen ziel was hij overtuigd, dat er zoo iets gebeuren moest.) Terwijl zij mo.g sprak, had hij reeds de deurknop ge grepen, toen scheen dait veilige ge voel hem weer eenig berouw te geven. U begrijpt natuurlijk, dat u elk geschenk, dat uw meesteres u ver eerd mocht hebben juweelen of iets dergelijks uw eigenidom blij ven. U behoeft er geen bezwaar van te malten ze mee te nemen. Ja ja, zei ze, nog steeds met haar blik op de deur. Kan ik nu niets meer voor u doen Zal ik u uwe karnen/ter zen den Mijn kamenier? Wat 'n idéé! Wat. zou zoo'n arme stumper met een kamenier doen En u heeft mij juist aangetoond, dat ik doodarm ben, niet waar Eerder zou ik er over dén ken, zelf kamenier te worden. Maar de kleine zaakwaarnemer had de deur al gesloten en liep snel de trap af. Met een langen blik om zich heen liet zij zich in een van de olijfgroene stoelen vallen. Het zenuwtoeval kwam niet, dat was duidelijk, maar in plaats daarvan voelde zij zich als iemand, die plotseling een zwaar ge wicht op 't hoofd is gevallen. Haar ooren suisden en zij was niet in staat tot denken. En als zij zoo nu en dan om zich lieen keek dan was het al leen om z'ich te overtuigen dat zij 't was, die daar zat en dat zij nog de zelfde persoon was als een half uur geleden misschien ook onbewust, om dat zij nog eens goed in z'ich op wilde nemen, wat zij waarschijnlijk nog ook zoo kort om zich heen zou zien. Die spiegels, tapijten en schilderijen wa ren uiterlijke teekenen van de weelde en het gemak van haar genoten be staan, maar waarschijnlijk zou zij daar in de toekomst weinig meer mee verwend worden. Niets absoluut niets, zei ze luid. nog steeds doelloos om zich heen kijkend. Zij was 'in 't geheel niet dom, in tegendeel maar, zooals zij zelf op gemerkt had. deze slag had haar te plotseling getroffen. Gisteren nog een tehuis, een beschermster, een toe komst, die veilig scheen en heden de zekerheid dat zij de sieraden mocht behouden, die haar geschonken wa ren dat was alles. Zelden zou er zoo'n plotselinge ommekeer in iesmand's leven plaats grijpen.. Ze keek naar haar handen, die onge- handschoend waren ze waren blank en welgevormd. Ik geloof toch, dat ik werken kan. peinsde ze. Toen plotseling haar ge laat met de banden bedekkend, mom pelde zij, terwijl ze baar best deed een snik te onderdrukken Zou er ooit wel iemand zoo arm geweest zijn als ik, en zooalleen? HOOFDSTUK ii. Een Herhaling. Inderdaad zou het moeilijk zijn om zelfs in Weenen, waar zoovelen een zoo rampzalig bestaan voortsleepen, iemand (e vinden, die zoo eenzaam en alleen op de wereld stond, iemand zoo totaal zonder ocnigen familiesteun, als Clara Wood op dit oogenblik. Het hertnmerde haar in zijn treurige een zaamheid aan een ander moment in haar leven, dat twaalf jaar geleden ontijdig een eind gemaakt had aan haar jeugd. Ilet. gas had: geschitterd en de zweep had geklapt en de doordringende stal lucht had alles doortrokken. Zij was dien avond niet fin de arena geweest ofschoon zij, nog maar acht jaar oud. al door haar eersten papieren hoepel sprong, maar het was hedenavond haar beurt niet. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5