MiteÈii ?8ËMÜMSÏES S VANMJK's ten volle in met de toelichting van den Gouverneur. Mocht onverhoopt blijken, dat men bij den aanleg van het Zuidelijk gedeelte van den geprojecteerden spoorweg op onoverkomelijke moeielijkheden zal stui ten. of de kosten buitensporig hoog zul len zijn, dan zal natuurlijk van dien aanleg worden afgezien. Dit strookt ook geheel niet de intentie van den Gouver neur. Noch de Koloniale Regeering, noen de Regeering hier te lande verlangt nu reeds uitgemaakt te zien, dat de spoor weg in elk bevail tot aan het Lawage- bied zal worden doorgetrokken. Door de aanneming van het ontwerp zal al leen beslist worden over den aanleg van den spoorweg te Kadjoe, waarvan de kosten, globaal, geraamd worden op 4.'100.000, en slechts in beginsel wordt uitgemaakt, dat de spoorweg verder zal worden doorgetrokken. Een van de omstandigheden, die van overwegenden invloed zal zijn op de be slissing van de vraag of de spoorweg van Kadjoe tot het Lawagebied zal wor den doorgetrokken, is natuurlijk het al dan niét aanwezig zijn in dat gebied v; een voldoende hoeveelheid met voordeel ontginbare mijnveklen. Aangezien de onderzoekingen dei- Maatschappij Suriname niet hebben plaats gehad in het Lawagebied, kun nen daaruit 'niet gevolgtrekkingen wor den gemaakt ten aanzien van de te ver wachten resultaten van het in dat ge bied in te stellen onderzoek. Er bestaat geen reden voor eene in grijpende wijziging van het wetsontwerp en daarmede vervalt het bezwaar dat door goedkeuring voor ie stellen van de op 5 Nov. 1902 vastgestelde Koloniale Ver ordening het aan de Kamer grondwetitg toekomend .recht van amendement zou zijn ter zijde gesteld. Dit bezwaar kan trouwens niet als grond worden erkend. De Minister geeft daarna een over zicht van de wijze waarop de noodïge werkkrachten voor den. spoorwegaan leg zullen worden gevonden, waaruit blijkt, dat het niet yle bedoeling is om met de uitzending' van Javanen tot het uiterste te wachten, doch om zoo spoe dig mogelijk eenige honderden over t.e brengen, die daar eventueel een kern kunnen vormen. Wat de financieele zijde der quaes!ie betreft, wijst do Minister er op, dat zoo lang Suriname niet financieel onafhan kelijk is, rente en aflossing eener leening toch ten laste van den staat komen. Als bijlage dezer memorie is, ter vol doening aan het in het V. V. gedaan ver. zoek, overgelegd een staat, aanwijzende de koersen waartegen zijn geplaatst de verschillende seriën van de leening ten behoeve van. het Immigratiefonds der kolonie Suriname. In antwoord op de vraag waarom van het moederland zal worden geleend te gen eene rente van 3 pet., terwijl toch vaststaat dat d.e Nedsrlandsche staat slechts op minder gunstige voorwaarde eene leening zou kunnen aangaan, strek- ke, dat vooralsnog met. met zekerheid is te zeggen, welke rente de staat ter zake van liet benoodigde bedrag van /8,000.000 zal hebben te voldoen. Met het oog op een en ander scheen het niet noodig van Suriname eene hoogere rente dan 3 te bedingen. De Minister betoogt dat volstrekt niet alleen in het voordeel van de maatschappij Suriname wordt gehan deld, doch dat de aanleg van den spoor weg voor de kolonie zelf van het hoogste belang is. Daarom moet een einde ko men aan de ingewikkelde rechtsverhou ding die bestaai en daartoe strekt de overeenkomst met de maatschappij Su- xiname. Wat ten slotte de waarde der aan den staat overgaande activa betreft, moet worden in het oog gehouden, dat die niet anders, dan zeer globaal kan wor den opgegeven, Bij de memorie wordt een gewijzigd ontwen) van wet aangeboden, waarbij de Minister van Koloniën wordt gemach. tigd om met de maatschappij Suriname eene overeenkomst te sluiten volgens een bij dat ontwerp gevoegd) concept. Ongeluk te Russum. Vrijdagochtend had bij Bussumeen ernstig ongeluk plaats. De stalknecht van baron Van Heemstra uit Amers foort, die" twee. paarden, welk© op de wedrennen hadden medegeloopen, van 's-Graveland, waar zij gestald waren geweest, naar het station te Bussuii wilde brengen, voor verder vervoer, had het ongeluk bij Bussum van het paard te vallen. Met één voet bleef hij in den stijg beugel hangen, waarna hij over een vrij grooten afstand werd medege- sleept. Eindelijk geraakte hij los en bleef liggen. De paarden gingen hei de op hol, doch'werden spoedig opge vangen. De stalknecht had een zware wond aan het hoofd' en was over het ge- heele lichaam gekneusd. Per brancard werd hij naar het ziekenhuis te Hilversum vervoerd. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. Uit Amsterdam meldt men Bij liet nationaal comité tot steun aan miliciens kwamen nog verschil lende giften in. Totaal tot op heden f 6857.50. Werkgevers, die plaatsen open heb ben aan hunne inrichtingen, zijn uit- genoodigd zulks op te geven aan een der secretarissen. Reeds kwamen uit Amsterdam een zeventiental van zulke aanbiedingen in Ook op andere plaat sen. o.a. te Rotterdam, Gouda, 's-Gra- venhage. Bergen op Zoom. Gorin- chcm, Enschedé, Waddingsveen, Nun- apeet, Amersfoort, Zutfien, Arnhem. Punnerend enz., lieten eenige werk gevers zich niet onbetuigd. De vraag om werk overtreft echter nog zeer belangrijk het aanbod en bij vele aan vragers, voorzien van goede getuig schriften. is hulp niet. alleen ge- wenscht, maar dringend noodzakelijk. Het centraal bureau van het comité te Amsterdam, dat thans zijn werk heeft aangevangen, is eiken dag voor mondelinge aanvragen of aanbiedin gen geopend va half een tot twee uur en wel op Maandag, Dinsdag en Za- terdag, Prinsengracht no. 687 (tele foon 2246) en op Woensdag, Donder dag en Vrijdag, Breestraat no. 141. Een aanhouding. De Haagsclie politie heeft Woens dag te Scheveningen een Franschman aangehouden, wiens opsporing door de Fransche regeering verzocht was. ter zake van diefstal van 8 a 9 dui zend francs. Het aan, de politie te 's-Gravenhage toegezonden portret van den verdachte leidde tot diens aanhouding. Bedoelde vreemdeling dreef reeds een. paai' maanden onder valschon naam een Winkel op slechte eenige huizen afstand van het poli tiecommissariaat te Scheveningen. Hij was in liet bezit van een valsch paspoort. SïarcoDi verbindingen i a Neid.-ïacLië Men zal zich herinneren dat de heer Pynacker Hordijk bij de behandeling dor Indische begrooting (27 Nov. 1902, Handel, apg. 240) oen lans gebroken heeft voor de aanwending der clraad- looze telegraphie in Ned. Indië, waarvan, zooals door den afgevaar digde met technische gegevens werd aangetoond, de kosten aanmerkelijk geringer zouden zijn dan die van het aanleggen van kabels. Dit optreden schijnt, in verband ook zeker met be richten van elders over de uitkom sten met de Marconi-toestellen ver kregen, reeds vrucht gedrageni te heb ben. Althans is een aan het departement van koloniën verbonden electro-tech- nisch ingenieur dezer dagen naar Londen vertrokken om te onderhan delen met de Marconi Wireless Com pany over draadlooze telegrafische verbindingen in Ned.- Indië. Het is nog niet zeker welke verbindingen zul ten worden aangelegdintusschen schijnt uien thans reeds te meenen, dat voor de verbinding tusschen -Java en de westkust van Borneo een draad looze installatie wel voldoende zou zijn, CNi C. Kraakzinnigemvezeii. Naai* liet U. D. verneemt, zal bin nenkort te Utrecht een samenkomst gehouden worden, hoofdzakelijk met het doel besprekingen te houden over het krankzinnigenwezen in Neder land. Tot bijwoning van deze belang rijke conferentie zullen alle autoritei ten, tot het krankzinnigenwezen in betrekking .staande, uitgenoodigd worden. Verschillende sprekers van naam zijn aangezocht om het woord te voeren en hun opiniën bloot te leggen. Op debat wordt door de in leiders prijs gesteld. De Minister van Staat en van Oor log, hersteld van zijn, ziekte, is he denochtend met den Dtrein uit 's Gra- venhage naar Wiesbaden vertrokken, teneinde nog een veertien dagen zijn rust te houden alvorens zijn taak weer te hervatten. De generaal Bergansius had bij de aanvaarding der reis zijn gewone opgewektheid en zijn„uiterïijk gaf blijk, dat de Minfister na zijn on gesteldheid. zijn gezondheid heeft te ruggekregen. Behalve door de leden van zijn ge-, zin werd den Minister tot. aan den Staatfspoovtrein uitgeleide gedaan door den inspecteur van den genees kundigen dienst van het leger, gene- r aal-majoor Binnendijk, onder wiens behandeling de Minister zich tijdens zijn ziekte gesteld heeft en den ka pitein Dufour, 's Ministers adjudant. Invoer van geweigerd vee. De ministers van waterstaat en van financiën brengen ter kennis, dat, met intrekking van do gemeenschap pelijke beschikking van de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën, van 16-22 Augustus 1898, in de gevallen, waarin de vreemde autoriteiten, op grond van de daar te lande geldende v ee artsenij ku ndige voorschriften, de toelating van uit Nederland ten invoer aangebod'en vee en vleesch mochten weigeren, het geweigerde weder in Nederland zal kunnen worden ingevoerd op de vol gende voorwaarden: lo. dat de invoer geschiede langs hetzelfde kantoor als de uitvoer plaats greep; 2o. dat aan het eerste kantoor hetzij in originali dan wel in ge waarmerkt afschrift of uittreksel de vrachtbrief worde overgelegd1, welke bij den uitvoer tot geleiding heeft gestrekt; 3o. dat het weder ingevoer de niet verder dan het eerste kantoor worde vervoerd, dan na door den districts-veearts of een zijner plaats vervangers te zijn onderzocht. Van genoemd onderzoek is vrijge steld het vleesch hetwelk voorzien is: a. hetzij van een merk teek en als bedoeld hij het Koninklijk besluit van 21 November 1902; h. hetzij van een merkteeken, stem pel of verklaring, ten bewijze dat het vóór dien uitvoer bij eene keuring van gemeentewege of door een geëxami- neerden veearts _vooa* verbruik ge schikt was bevonden. (St.Ct.) Boud 1903 en tot liaan plaatsvervangster de af deeling s-Gravenhage. Heden wordt de vergadering voortge zet. Examens Post eu Telegraaf De „Vereeniging ter behartiging van de belangen der Vrouw" heeft zich met een adres tot den minister van water staat gewend, verzoekende bij de exa mens van klerk en surnumerair der pos. terijen en telegraphie voortaan aan de vrouwelijke en mannelijke candidaten gelijke kans van slagen te geven, en ook aan de geslaagden gelijke kans te ge ven om benoemd te worden, zoodra er aan een der kantoren een vacature mocht ontstaan. Adressante meent, dat daarvoor sedert de regeling van den dienst van 31 Maart 1891 geen belemmering meer bestaat, wijl bij'die regeling van beperking ten opzichte van bezoldiging en aantal, voorkomende in het koninklijk besluit van 24 Dec. 1S78, ten deele herhaald in het Kon. besluit van 11 Juli 1880, geen melding meer wordt, gemaakt. Indien echter dit verzoek onverhoopt niet voor inwilliging vatbaar mocht zijn, omdat het volgens het oordeel van den minister bezwaar voor den dienst zou opleveren, dan verzoekt, adressante de gronden voor de achterstelling der vrouw bij de oproeping van sollicitatie kortweg t.e vermelden, of wel jaarlijks de ziekte staten te publiceeren, indien daaruit, de minderwaardigheid der vrouwelijke amb tenaren moet worden afgeleid, opdat dui delijk in het licht worde gesteld, dat de aanklacht van willekeurige, onbillijke achterstelling fh deze geheel ongegrond briefje lezen van den Heer Anton Theu- nissen te Stampersgat provincie Noord brabant. „Met blijdschap kan ik U mededeelen dat ik volkomen genezen ben van een langdurige ziekte, nl. bloedarmoede, hartkloppingen en hevüg.e koortsen. Paal Itrager. De heer Kruger is Woensdagavond te Utrecht aangekomen met den avond- sneltrein uit Frankrijk, en was verge zeld van de heeren Bredell en I-Ieymans en de familie Eloff. Aan het Centraal station ie Utrecht waren aanwezig dr. Leyds en zijn particuliere secretaris, de heer Bolman en de heer Van Hoytema. De .salonwagen, waarin de heer Kruger gezeten was, werd uit den trein geran geerd en vertrok met den locaaltrein van 10.50 via Maartensdijk naar Hilver sum. Woensdagavond ging het gerucht te Hilversum, dat ex-president Kruger no; te twaalf uur zou arriveeren. In weerwil v.an het late uur had zich nog een vrij groote menigte aan 't station verzameld. Het gerucht bleek waar te zijn. Verscheidene personen, o. a. de stal houder, die den heer Kruger rijden zou, de eigenaar van het Kurhaus Trompen berg en andere belanghebbenden hadden telegrammen ontvangen betreffende de komst van den heer Kruger. Om 11.37 spoortijd stoomde de laatste trein van Utrecht het station ,te Hilver sum binnen. Na eenige oogenblikken stapte de pre sident uit en begaf zich te midden van de eerbiedig groetende menigte en on. dersteund door dr. Heymans naar het wachtende rijtuig. Met denzelfden bree- •den zwaai van vroeger nam de oude president zijn hoed af om de menigte te rug te groeten. Geen hoer.a-geroep, doch een eerbiedig zwijgend groeten verwelkomde den grijs aard, die wederom in de schoone dreven aard, die wederom in de schoone dreven van Hilversum te midden van menschen die hem volkomen begrijpen en verstaan, eenigen tijd komt te vertoeven. In 't rijtuig bij den president begaven zich de heeren Bredell en dr. Heymans. In 't volgende rijtuig nam de familie Eloff plaats, die op 't Kurhaus Trompen berg baar intrek zal nemen. Op de villa „Djemnah" aangekomen, wachtte den heer Kruger eene aardige attentie. De heer Hoogenkamp, die zijn villa heeft afgestaan, had namens zijn echtgenoot© en zichzelf in de vestibule een bloemstuk doen plaatsen, waaraan linten in de Nederlandsche en Hilver- sumsche kleuren, op welke linten stond: „Welkom in Nederland" en „Welkom op Djemnah". handels- en kantoor bedienden. In een der zalen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, werd Woensdagavond de zevende jaar- lijksche algemieene vergadering geopend van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland. De voorzitter, de heer J. H. Odink, opende de vergadering met een kort woord van welkom. Vertegenwoordigd waren 20 afdeeün- gen. Uit bet jaarverslag bleek dat het af- geloopen jaar voor den Bond een zeer woelig jaar is geweest. Niettegenstaande dat is het aantal leden weer toegenomen. Het aantal afdeelingen is door de uit treding van de afdeeling Roosendaal met een verminderd. Uit de winst- en ver liesrekening bleek dat de inkomsten t 5,108.34i beliepen en de uitgaven f 5518,90, zoodat er een nadeelig saldo is van f 410.55J. Den penningmeester werd décharge verleend over het gehouden beheer in 1902. De afdeeling Amsterdam werd belast met het nazien van de rekening over Leger en Vloot. Benoemd zijn hij het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, tot officier van gezondheid der 1ste klasse, de officieren van ge zondheid der 2e klasse dr. C. W. Broers en D. J. E. Mac Leod, van dat personeel. Aan d'en, reserve-officier van ge zondheid der 2e klasse N. Rutgers van dea* Loeff is gerekend van 20 Mei 1903, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking tot de landmacht. INGEZONDEN MEDEöEE- LINGrEN. 30 eeiits per regel. Kleine brief. Indien ge acht wilt slaan op die regels die hierna volgen, kunt ge U zelve een dienst bewijzen en misschien Uwe vrien. den en Uwe kennissen van eene kost bare inlichting do<yi profiteeren. Lezer of lezeres, misschien zijt ge niet welva rend: Hebt gij deze nacht goed gesla pen? Terwijl gij deze courant leest be merkt gij geene storingen in het gezichts vermogen? Gisteren bij het beklimmen der trappen hebt ge U niet een weinig benauwd gevoelt, heeft Uw hart niet he. vig geslagen. U noodzakende stil blij ven te staan? Dezer dagen waar gij met Uwe zaken ten achteren, gij liept hard om den verloren tijd in te halen: maar hevige steken in de zijde noodzaakten U Uw gaan te vertragen. Kortom sedert eenigen tijd at gij met tegenzin! Vanwaar komt deze verandering? Waarom zijt ge zoo bleek? Waarom hebt gij een spier- versterkend middel noodig? Zoudt ge bloedarmoedig zijn? Gij hebt er al de verschijnselen van, wat moet ik dan wel doen? zult ge mij zeggen. Vooreerst dit De Heer ANT. THEUNISSEN, (volgens portret). Veel heb ik hiervoor aangewend, veel geld uitgegeven om mijne genezing te be komen en al mocht ik mij .eenige weken wat beter gevoelen, daarna was 't weer hetzelfde. Ten einde raad liet ik mij de zoo beroemde Pink Pillen van Dr. Wil. liams uit Rotterdam komen," na het ge bruik van 6 doozen gevoelde ik reeds eene groote verbetering en thans na in 't geheel 9 doozen gebruikt te hebben, kan ik geen woorden vinden om U mijn dank uit te spreken, want thans ben ik gezond en sterk .en ik heb mij nog nooit zoo welvaren^ igevoeld, en ofschoon ik slechts 35 jaar oud ben was voor het. ge bruik Uwer Pink Pillen mijn leven mij tot een ware last." Moet men wanhopen de genezing te bekomen? de Pinkpillen zijn rJ p p nj een geneesmiddel die zijne 'bewijzen geleverd heeft; Zij hebben bloedannoedigen, bleekzuch- tlgen, rheumatiek en neurasthenielijders genezen. Zij zijn onovertreffelijk tegen maagziekten en tegen zenuwaandoenin gen. Zij genezen, het is een onbetwistbaar feit, omdat zij het bloed hernieuwen, de zenuwen versterken. Indien Uwe proef nemingen met andere geneesmiddelen gefaald hebben, aarzelt, niet! Wendt U tot de depothouders die onder de artikels in de couranten vermeld .staan en gij zult hetzelfde geluk smaken als de heer Theunissen. een voortreffelijke beschuitsoort, spe ciaal voorKeukenge- I bruik. Overal verkrijgbaar m bussen van 2a i stuks a f©,85. Letteren en Kunst. Door de welwillendheid van een be langstellend kunstverzamelaar zal ge durende korten tijd in het Museum van Kunstnijverheid te 's-Giravenhage eene belangrijke tentoonstelling plaats vin den van eenrige middeleeuwse!!© ijzer werken, nl. vier gothiéke 15e eeuwsche haardplaten, waarvan een met wapens (sirenen), een met de wapens van de stad en den bisschop van Keulen en een met het wapen van Gelderland, een vuur- standaard (hrasero) Fransche 15e eeuw, een kerlckandeilaar, één-licht, Viaam.sch 35e eeuw, een deurklopper als ring, 14e eenvoudflg maar monumentaal, Kerk en School. Groningen, 22 Mei. Geslaagd voor het le gedeelte van het arts-examen de heer TE. Dommering. Brieven uit Berlijn (Van onzen. Correspondent). VAN „NATUURTUINEN" EN DE VOORBEREIDSELEN VOOR DE AL- GEMEENE VERKIEZINGEN. Berlijn, 21 Mei 1903. „Naturgarten eröffnet!" In die bla den adverteeren de eigienaars van en kele restaurants, dat hun „Naturgar ten" is geopend. Zij zijn wat trotsch op hunnen natuur-tuin, waardoor zij een streepje vóór hebben op het mee- rendeel hunner collega's, die niet zoo rijk zijn. De lezer zal zeker niet begrijpen, wat hij ondier een ..Naturgarten" moet verstaan, een tuin is toch een tuin, zou m/en zeggen, waarom dan nog de extra-benaming „natuur"- tuin? In een groote stad als Berlijn, waar een paar millioen menschen dicht op elkaar gepakt wonen, zijn afgezien van de openbare stedelijke parken en de groote, voor het publiek niet toegankelijke tuinen echter de „mitósterias", „natuurtuinen" niet lieusche, vaststaande boomen in hoofdzaak in het minder dicht op el kaar gebouwde maar dure westen t'e vinden en dan ook alleen in weinige exemplaren. Doorgaans is bij de prachtige woonhuizen met vorstelijk trappenhuis en toebehooren geen snipertje tuin te vinden, behalve de binnenplaats, waarvan men hier en daar getracht heeft een tuin met heestertjes en grasveld te maken. Nog veel zeldzamer zijn de tuinen in hét Centrum en andere dichtbebouw de gedeelten der stad, vandaar dat een Wirt, die een groen plekje rijk is met een paar echte boomen, al wordt dit ook rondom door zeer hooge mu ren ingesloten, hierop bijzonder de aandacht vestigt door middel van advertenties in bladen en plak aten aan zijn voorgevel. Zijn meeste collega's moieten zich met een imitatie-tuin behelpen, dien ze „naar buiten dragen", zoodra het voorjaar in he,t land is. Dan worden vóór liet huis of de binnenplaats eeni ge kuipplanten neergezet, daartus- schen bakken met klimop en zooveel mogelijk tafeltjes en stoelen— en da tuin is gereedi om gasten te ontvan gen. Wanneer het. trottoir voor het huis breed genoeg is en de gestrenge politie er geen stokje voor steekt, bouwt de Wirt ook wel ovter zijn „Kunpttuin" een volslagen tont van waterdüclit zeildoek, dat van boven en op zij geheel kan xvorden gesloten In zoo'n dichten „tuin" te zitten, waarin de frissehe buitenlucht zoo veel mogelijk wordt buitengesloten, is een denkbeeldig genot. De kiezel- steenen op den grond zijn vrijwel de eenige symptomen, d:ife aan een heu sclien tuin doen denken. En toe,li zou liet voor menigen restaurateur een ramp zijn, als hean de concessie werd. afgenomen, zeer zeker bijv. voor den eigenaar van een beleend restaurant op den Nollendorf Platz, dicht bij mijn woning, die gewoekerd heeft met het stukje trottoir vóór zijn huis. In zijn, door ondoordringbare zeildoe ken dak en wanden tegen regen en wind en door wilden, wingerd) vóór aan de straat tegen nieuwsgierige inkijkers zorgvuldig beschutten tuin, versierd met waaierplanten en pot ten, kunnen twee honderd menschen zitten en zij zijn er ook tot dien in den nacht in dezen denkbeeldigen tuin, wanneer het w>?ei* het maar evien toelaat. Maar voorloopig is het- zelfs J in dergelijke beschutte „tuinen" te koel, wanneer men de „Frostappeln" niet meerekent, zooals de echte Ber- j lijners de .lui noemen, dile bij 0 gra- j den hun glas bier ai buiten willen I drinken en daarbij een flinke ver koudheid! riskeeren. Niet voor niet heeft het „Mailüf- terl" een dubbele beteekenis. Regen en wind en hagelbuien, en nog eens regen en wind schering en inslag. Het liet zich in het begin van de maand zoo mooi aanzien, maar ja wel, de duizenden, die vandaag van d'en extra-Zondag, Hemelvaartsdag hoopten te kunnen profiteeren, om ver buiten de stad in echte tuinen en bossclien eens flink lucht te hap pen, en de honderde eigenaars van buiten-restaurants, die hen niet open armen zouden ontvangen, komen vandaag bedrogen uit. Nauwelijks is het asphalt opgedroogd na een zware stortbui, of er komt alweer opnieuw een schip, zwaar beladen met zure appels, aanzetten. Daardoor lieten zicli verleden Zon dag de verkiezing skianten niet af schrikken, die met het oog op de al gemeen© verkiezingen voor den Rijks- <iag op 16 Juni a.s. den boer op gin gen. Op dit punt zouden de burger lijke partijen van de uitstekend' geor ganiseerde en gedisciplineerde socia listen nog heel wat kunnen leeren. Bij hen is het wachtwoord uitgiege- ven: „Alle hens aan dek!" In den vroegen morgen Verspreidde zich Zondag een legeo* van 10.000 socialis ten door de stad en de naburige Vor- sche, die dien eeaien dag in weerwil van de telkens neergudsende stort buien het respectabele getal van 900.000 verkiezüngsstrooibiljetten huis aan huis op de verschillende verdie pingen afgaven. Hoe de nieuw© Rijksdag er zal uit zien, of sonimig-e partijen sterker vertegenwoordigd zullen zijn dan in den ouden Rijksdag, is natuurlijk j moeilijk met zekerheid te zeggen. On- der de tinnegieters, die „het gras hooren groeien", zijn er verscheidene i die verlies van een groot, aantal oon- servatieve en nationaal-liberaJe stem men voorspellen, welke aan Socialis ten en Fredsinnige Veneinigung ten goede zouden komen. Tot dusver deelde het Centrum met zijn 105 afge vaardigden de lakens uit. Onmogelijk is het niet, dat de socialisten, die nu reeds over 58 stemmen 'beschikken, die taak in den. nieuwen Rijksdag van hen zullen overnemiem, of ten ■minste, dat hun partij nog meer ge wicht. in de schaal zal werpen dan te voren. Dat da National-Liberalen in de verdrukking zullen komen, vrij zfeker. Zij hebben diit dan aan zichzelf te wijten, daar zij hunne medewerking verleenden om het be ruchte toltarief er door te halen-, ter wijl zij nu. nauwelijks vijf maanden later, niets van hetzelfde toltarief willen weten. Het eind' zal voor hen de last dragen. Qui vivra ven-a. En dat de Konservativen de noodi- ge veeren in den strijd zullen laten, is even waarschijnlijk, Dat zal wel liggen aan de wet tot bevordering van geheime uitoefening van het kiesrecht, welke bij de behandeling in den Rijksdag door de vijandige Konservatieven bij monde van den dikken, steeds wit gevesten Dr. O-ertel schamper Klosettgesatz was gedoopt, omdat voortaan in kleine gesloten localiteiten zal worden gestemd. De scheldnaam heeft intusschen burger recht gekregen, niet het minst sedert de joviale president Ballestrean mees muilend de verklaring gaf, dat het woord Klosetigesetz geen schampere beteekenis heeft, maai- dat het Austra lische kiessysteem herinnert, waar eveneens in „closed rooms" (gesloten ruimten) wordt gestemd. Voorloopig zijn we nog pa9 aan de voorbereidende werkzaamheden van de verkiezingen. „Genossen! Seht die Wahlerlisten nacïi!" of ge er wel op voorkomt, staat eiken morgen met vette letters aan het hoofd van den Vorwiirts te liezen en de Genossen gaan ook trouw kijken. Daartoe heeft dB stad het gebouw Poststrasse 16 speciaal ingericht. Op de tweede verdieping, kamer 57, lig gen de verschillend© kiezerslijsten naar de stedelijke kiesdistricten ge rangschikt. Een 25-tal beambten zijn den geheelen dag in de weer om de bezoekers te woord te staan en na te kijken, of hun naam op de lijst van hun wijk voorkomt. Na 26 Mei mogen geen namen meer aan de lijsten wor den toegevoegd. Om 9 uur, wanneer de kantoren geopend worden, komen hoofdzakelijk ambtenaren en kantoor bedienden zich overtuigen dat allf in orde is. In den verderen loop va den dag volgen de neringdoenden e al degenen, die niet aan een bepaal uur gebonden zijn, terwijl voomamt lijk in. het «middaguur, op schafttiji de Genossen in groote drommen va, fabrieken en werkplaatsen komen o; zetten om de lijsten na te> zien. Zot als men weet mogen actief dienend militairen, dus ook alle officierei hun kiesrecht niet uitoefenen. Voor die algemeene verki/ëzinge moeten niet alleen de verschillend partijen, maar ook de regeering die in de beurs tasten. Tengevolge va de aanneming van het Closetgeset; vvelks bepalingen nu moeten worde; uitgevoerd, zijn rijk -en gemeente gi dwongen extra-onkosten te maken. Voor rekening van het Reich san: des Innern werd! een enorme hoevee lieid- kiescouverts, bedrukt met h< rijkswapen, besteld, welke nu aan d verschillende steden en gemeente van uit Elberfeld, waar ze vervaal digd werden, zijn verzonden. Hie; medëi heeft de regeering hare „Schu digkeit gethan", doch nu moeten d steden en gemeenten voor de noodig „closed rooms" zorgen, waarin gi slemd wordt en wol voor elk kiesl< kaal minstens twee. De stad Berlijn met hare 724 vei schillende kieslokalen heeft dus mil stens 1450 af zon dierlijke „kiescellen noodig. Aan offerten van ofidernemers gee; gebrek. De een biedt aan, kiescèlle in den vorm van de bekende telt foon-kamertjes te leveren voor 22 Mk. per stuk, welke uitgaaf de sta dus op de som van 326.250 Mk. 1 staan zou komen, wordt gedept neeerd ad a.stra, een ander zit kans. zulke kamertjes te leveren voc SO Mk. per stuk, waarmee nog 43.5C Mark zou gemoeid1 zijn, weer een ar der wil cellen leveren, welke weggt nomen en dichtgeklapt kunnen woi den, terwijl een vierde verklaart, voor 3 Mk. per stuk bruikbare waa te kunnen leveren. Wanneer de marl der kies-cellen niet nog meer gedruis wordt, zal d.e laatste wel met de bt stelling gaan strij ken, bet is kort dag en de verkiezingen komen de stac buiten deze extra-uitgaaf, toch al o. 60,000 Mk. te staan. K. op ZONDAG U Mei 1«03. te MAAILLEM, Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Van Paassen. 's AvoncLs 6 ure, Swaan. Nieuwe Kerk. Voorai. 10 ur.e, Barbas. Janskerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt, B akenesser-Kerk. (Voor die Kinderen). Voorm, 10 ure: Montijn. EgiLse Wallonne. Voorm. 10| ure, Mr. Martin Dupont. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Mulder, 's Avonds 5| ure, Mulder. (Klein Heiligland). Vooral. 10 ure, Tibben, 's Avonds 5J ure, Tibben. (Zuiderstraait). Voorm. 10 ure, en *s avonds 5J ure Schotel, Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, H. A. van BakeL Intrede. Na bevestiging door Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool (Nassaulaan) Kerk der Vereenigde Doopsgezinden, Voorm. 10 ure, Elhorst. Remo nstr antsch-Geref o rm eerd en. Voorm 10 ure, Prof. Groenewegen. Hoogleeraar te Leiden. Kerk der Broedergemeente. Vm. 10 ure: de Blocq van Scheltinga BENNEBROEK. Voorm. 10 ure: A. Gerth van Wijk Jr HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure, F. A. Visser. Theo!. Cand. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 ure: Heeringa. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Van Le'nnep. pred. te Haarlem. SANTPOORT. Geen opgave ontvangen, IJMUIDEN. Voorm. 10 ure, J .de Vries. 's Avonds 5 uur, Geen dienst. Godsdienstoefening vanwege den Ned Protestantenbond, voorm. 10| uur, ir Hotel Nommer Een, Schim van der Loef Em. pred'. te Leiden. Apostolische Zendanggemeente. Voorm. 10 uur en 's avonds 5 uur. ZANDVOORT. Voorm. 10 ure, Hulsman. Burgerlijke Stand. BLOEMENDAAL. Ondertrouwd: P. Langeveld! en M. Waf elb akker. Getrouwd: W. C. Roozen en A. J. C. M. Offenberg; G. Lijnzaat en M. Kockelkoren. Bevallen: W. J. GrootegoedHes sels, z. Overleden: P. van Stralen, 25 j., Meerenberg. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: Th. Volkering en A. M. Harkmans; W. J. van der Vlugt en A. II. S. Bleuanus. Getrouwd: Th. van Bezu en M. dle Haas; J. van dea* Walle en J. de Vries; II. D. de Vries en A. Bos; A. G. van Bakel en M. J. Geeve. Bevallen: Th. F. SpoorBos, d.; A. Verschoor—van der Heiden, z. BEVERWIJK. Ondertrouwd: A. Duijn en J. Scha- vemalcer. Getrouwd: H. P. Janssen en M. C. Duiker. Bevall'en: D. van LaarHout, z.;

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6