Prov. Staten van Noord-Holland aanwezig was met een oranje-roset in Zeker is het hat't terrein, dat ruim zijn knoopsgat, had niets te doem 80 HA. groot is. voor al deze gebou- .Dan werden er vaak kleurige,wen ;n inrichtingen «ruim plaats bonte groepen gevormd op de ,,hei- biedt. lige" steentjes, waar twee schutters,1 Noodig is ook een zijlijntje aanslui- 6childwachten, buitengewoon volijve- tende op het hoofdspoor naar Alk- s W ant zij presenteerden het geweer yoorts worden in de toelichting nog met, als het met behoefde. mededee.ingen gedaan omtrent water- Mooie uniformen toch van het Ne- leiding verlichting, faecaüen-afvoer, derlandsche leger, méanue een collega yerwarmjig transport, tuinaanleg, af- van een Duilscli blad, nog pas zeer rastering .telephoonnet. de inrichting onlangs uit het buitenland gearri- verschillende gebouwen enz. enz. veerd. En die Hollandsche militai-j Qok in de zeer uitvoerige toelich- ren waren zulke gewone menschen. ti.ng van den heer dr. J. W. Jacobi bij Dan moet je bij ons komen, zei hij het schetsproject wordt melding ge- grappig. Je studëert met een stuk of maakt dat het terrein voor het beoog- wat kennissen, en de domsten iwor- de doel uitstekend geschikt is. Door den maar militair luitenant bij-de ligging en uitgestrektheid er van voorbeeld. Maar als je ze in hun is eene rustige omgeving gewaarborgd nieuwe positie tegenkomt, dan schijnt en kan san patiënten ruimschoots ge- hun hoofd vastgegroeid, hun blik ver-legenlieid worden vepchaft buiten te duisterd, en machinaal stappen ze.werken en te wandelen. i&M*XaVzontn°ltl au- ™ng en^Xt^der giU- d?ent^> hebben. Wns ontving wen2» Hare Majesteit in morgentoilet de jen vim ae* suen militairen, 's middags droeg zij een Tot altcemeene toelichtüig van de lichtgroen toilet en het grootkruis overgeiegde plan-teekeningen. volgens van den Nederlandschen Leeuw. |een steisel dat Ged. Staten een pavil- Am ster dam's Burgfuniéqster. mr. joen-corridor-stelsel" zouden kunnen van Leeuwen, roerde nog even in noemen, worden door Ged. Staten nog een klein toespraakje de donkere da-verschillende bijzonderheden. ver gen der werkstakingen .aan, dïe thans. strekt, die reedis grootendeels hierbo achter ons liggen. En hoewel hij den toestand van handel en nijverheid bevredigend" noemde, bleélc wel vol doende hoeveel de hoofdstad toch ven zijn medegedeeld. Ten slotte stellen Ged. Staten voor de ben oodigde f 1,580,000 te vinden door eene geldleening niet hoogeer dan leden heeft toen hij direct daarop zei- 4 pet. n de te honen ,.dat de welvaart allengs Bi] gedeelten zal deze geldJeenin0 weder zal toenemen worden aangegaan tot zoodanig be- Ook Ham Majesteit sprak er Hare J drag als telkenmale noodig zal bli]- voidoening over uit, dat de spanning kern - het jaar 1907 moet thans verbroken is, <en zij toonde zich Ae De^mru J zeer ns verbroken en zij toonae wen bedrag worden af- r .verheugd weder 1.1 de leening 1 Januari 1968 is te zijn, waar zij altijd en ook nu zoo hartelijk ontvangen is. WMnu, daarvan kan ieder getuigen, die zich dezer dagen aan den weg der rijtoe ren bevond. Heden stond het bezoek aan het Wiiheimina-Gasthui op het pro gramma. Stadsnieuws. Haarlem, 26 Mei 1903. Algemeen Reglement van bestuur voer de waterschappen in Noord-Holland. Bij besluit van 25 Nov. jl. werd het door Ged. Staten aangeboden ont werp tot wijziging van het Algemeen Reglement van bestuur voor de wa terschappen in Noord-Kolland aan dat college 1 aenvoyeerd met verzoek dit ter kennis te willen brengen van de verschillende waterschapsbesturen in deze provincie opdat deze zouden kunnen nagaan in hoeverre zij daarop in. hun 1 ijzonder regieinent uitzonde ring zouden erlangen. Aan die uitnoodiging is thans vol daan. en blijkens de ingekomen ant woorden. heeft verreweg het meeren- deel dei- besturen zich met de voorge stelde wijzigingen kunnen vereenigen. Slechts enkele besturen hebbèn op eenjge J ezwaren gewezen en op en kele bepalingen eene afwijking ge vraagd. Het gevolg hiervan is dat Ged. Sta ten thais in overweging geven om in het ter Vaststelling aangeboden ont werp een tiental artikelen te wijzigen. Bouw tweede provinciaal krank zinnigengesticht onder Castricam In de najaarszitting van 1902 werd door Prov. Staten overeenkomstig de voor dra ent van Ged. Staten besloten: den voormopig door hen in koop aan vaarden grond onder de gemeente Castricum te bestemmen voor den bouw van een tweede provinciaal ge neeskundig gesticht voor krankzinni gen. Daar vrij spoedig de gronden reeds ter beschikking van Ged. Staien wer den gesteld, kon met de aan hen mede opgedragen voorbereiding van den bouw worden voortgegaan. Ter aanduiding en ter beoordeeling van bet door Ged. Staten opgemaakte plan leggen zij thans eene plattegrond- teekening van het terrein, houdende aanduiding van de wijze, waarop de onderscheidene gebouwen daarop zul len worden geplaatst, en verder ver schillende teekeningen en stukken, aanduidende en toelichtende den aard en de inrichting dier gebouwen. 'Al deze gegevens komen voor in de bij het schetsontwerp gevoegde memorie van toelichting van den heer F. \V. M. Poggenbeek. Daaruit, blijkt dat het. terrein dat 20 min gaans van liet station is gele gen. als voortreffelijk voor bovenge noemd doel kan worden aangemerkt. Ook 5s het bekend dot de bodem zuiver -s en daaraan uitstekend water kan worden onttrokken. De groepeering der verschillende ge bouwen geschiedde geheel in overleg met de medici bij het ontwerp betrok ken. De paviljoens voor rustige pa tiënten komen het dichtst bij den Schelpweg: verder daarvan verwij derd werd liet hoofd- of administratie gebouw geprojecteerd, waarbij op kor ten afstand het oeconomiegebouw ge legen is; diezelfde richting volgende werden voorts de paviljoens 2 en 3 ontworpen, achtereenvolgens bestemd voor de zieken, die halfstorende eu on rustige patiënten. De ziekenafdeelin- gen werden het dichtst hij het hoofd gebouw geplaatst, en de onrustige af- deelingen zoover als raadzaam was daarvan verwijderd gehouden. Eene strikte scheiding van vrouwelijke en marmelijKe verpleegden is hierbij in acht genomen. "Wat de overige gebouwen betreft, aanbeveling verdient bet de woningen voor den directeur, de uitwonende doctoren, den administrateur en hoo- gere ambtenaren te plaatsen aan den straatweg ten oosten van het terrein, en de meer ondergeschikte woningen ten noorden daarvan. Een nader onderzoek zal nog moe ten leeren. waar het voordeeligst ge plaatst kunnen worden het lokaal voor do godsdienstoefeningen, het ana- tomic-gebouw, do barak voor besmette lijke ziekten, het faecaliën-gebouw. db varkenshokken, de lichtfabriek enz. en "en slotte het kerkhof. gelost, dat de leening gedelgd'. Ten iaatste verzoeken Ged. Staten vast te stellen de eerste suppletoire begroeting, sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 200.00U (opbrengst eener te sluiten geldlee ning). Gezinsverpleging. Bij de boven aangehaalde beschei den is nog een lijvig rapport ge voegd van den heer Dr. J. W. Jacobi omtrent de wijze, waarop bij den bouw van het krankzinnigengesticht ,,Duin en Bosch" op gezinsverpleging moet worden gerekend. Volgens dr. Jacobi bestaat hier ge legenheid te over wanneer de daar voor geschikte personen onder d<& op het terrein wonende werklieden aan wezig zijn, voor geschikte patiënten de gezinsverpleging toe te passen. Ook de met het oog op de stabiliteit van het mannelijk verplegend perso neel zoo belangrijke vraag hoe men aan dia beste verplegers gelegenheid zal kunnen ge^en ie huwen, hangt hiermede samen. Onder gezinsverpleging van krank zinnigen moet hier verstaan worden: de verpleging van den lijder in een ander gezin dan dat, waartoe de pa tient behoort. Ter beantwoording dei* vraag hoe bij den bouw van het krankzinnigen gesticht ..Duin >en Bosch" rekening gehouden moet worden met gezins verpleging, is het van belang in de eerste plaats 11a te gaan welke betee- kenis deze wijze van verpleging heeft voor den patiënt, in vergelijking met •verpleging in een gesticht, en welke de voor- en nadoelen ervan zijn; ver volgens welke plaats zij uit een .eco nomisch oogpunt bij dh verzorging van krankzinnigen inneemt en hoe zij met zoo groot mogelijke kans op goeden uitslag kan worden toegepast. In een stuk van 16 pagina's druks werkt Dr. Jacobi al deze punten uit, bespreekt de voor- en nadeelen van enkele stelsels, wijst <er op hoe het V-eldwijksche stelsel op vele plaatsen in Europa en ook bij ons wordt toe gepast volgens dit stelsel worden de patiënten in den omtrek van het gesticht in gezinnen verpleegd, onder leiding en afhankelijk van het ge sticht en komt dan tot de volgende slotsom: 1. dat gezinsverpleging voor be- j>aalde patiënten waarde heeft; 2. dat eene gezinsverpleging ami goeden kans van slagen te hebben, moet uitgaan van een volledig gesticht en zich slechts langzaam en geleide lijk moet uitbreiden: 3. dat men moet beginnen de pa- tienten te doen verplegen in gezinnen van gehuwde verplegers-werklieden en gehuwde verplegers, eerst op het gestichtsterrein zelve, later er buiten; om ten slotte ook uit andere gezin nen die niet met het gesticht in ver band staan, de kostgevers te kiezen. Voor .evenwel nader wordt aange geven hoe de gezinsverpleging zich in aansluiting aan het gesticht .,Duin en Bosch" zal kunnen ontwik kelen. meent Dr. Jacobi, dat nog eens scherp op den voorgrond gesteld moet worden, dat wielke ook de be- teekenis van gezinsverpleging in de toekomst in Nederland moge zijn, Noord-Holland zulk een volledig ge sticht voor 620 patiënten in elk geval noodig beeft. Het aantal armlastige krankzinni gen in Noord-Holland neemt steéds toe, en de noodzakelijkheid tot voor ziening in de behoeften aan plaats ruimte in gestichten wordt' steeds dringender. De afdeeling Haarlem verklaarde z.ch voor de volgende voorstellen: Van bet hoofdbestuur: De jaarv 3 na dering drage het hoofdbestuur op een adres te zenden aan den minister van binnenlandscbe zaken, waarin aange drongen wordt op de tot standkoming eener wet op de ouderdomsverzekering zonder premiebetaling; de geschikte tijti van inzending worde aan het hoofd bestuur overgelaten. Van de afdeeling Arnhem: Het hoofd bestuur stelle beschikbaar voor de af- deelingen gedrukte brieven, waarin aan besturen van vereenLgingein van allerlei aard verzocht wordt, het doel van den Bond voor Staatspensionneering in hare ledenvergaderingen te bespreken en toe te treden als donatrice der afdeelingen van den Bond. Ook was de afd. voor het amendement van het hoofdbestuur op dit voorstel, om zich met gelijk doel in contact te stellen met hoofdbesturen van verschillende bonden. Nog vereenigde de afd. Haarlem zich met het prae-advies van het hoofdbe stuur, om niet aan te nemen het voor. stel der afd. Arnhem betreffende het zenden van afgevaardigden naar Dene marken, om het daar vigeerende stelsel te bestudeeren, daar rapporten hierover verkrijgbaar zijn. De afdeeling verklaarde zich tegen het voorstel der afd. Kolhorn, om van het maandblad „De Ned. Pensioenpartij" een weekblad te maken, wanneer de Bonds- kas dit toelaat, doch verklaarde in te stemmen met het prae-advies van het hoofdbestuur om liet maandblad te ver- grooten. Over het voorstel van Perio, dat sprekers, die bij hun optreden voor den Bond propaganda maken voor of tegen eene bepaalde politieke partij, of voor of tegen bepaalde partij-politiek, door het hoofdbestuur igedisgualificeerd kunnen worden, ontspon zich een lang durige discussie. Een bepaald besluit werd hieromtrent niet genomen, doch den afgevaardigde opgedragen het- hoofdbestuur in de al- gemeene vergadering te verzoeken de sprekers er aan te herinneren, dat zij steeds de politiek buiten bespreking moeten laten, en zich alleen moeten be moeien niet Staatspensionneering. Ten slotte werd aan den afgevaardigde nog opgedragen om voor te stellen, dat in het vervolg in het maandblad de re. kening en verantwoording en de begroo ting worden opgenomen. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer D. de Clercq Tot candidaat voor het hoofdbestuur werd gekozen de heer Willy Droog, ter wijl voor de 2de vacature, ontstaan door liet bedanken van den heer W. A. J. van de Kamp, geen candidaat werd gesteld en den afgevaardigde derhalve opgedra gen naar goeddunken te stemmen. Orgelbespeling. Wij willen nog even de aandacht vestigen op de orgel bespeling die Woensdag a.s. te 2J uur in ae Renionstrantsche kerk door den heer L. Robert wordt gegeven met me dewerking vanmej. M. Haentjens, zang, van Arnhem, en den heer Th. C. de Maarê. violoncel, van Amsterdam. Nat. Schietwedstrijd. De zil veren draag;dag)-medailles werden be haald den 25en Mei op Buks door W. Bakker met 98 en op cylinder door Smit met 93 punten. N u t. Het departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van het .Algemeen hield Maandagavond eene vergadering, waarin 0. m. de begrooting werd vast gesteld. alsmede de rekening en verant woording over liet dienstjaar 1902/1903 werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen Mr. H. J. D. D. Enschedé en gekozen de heer P. Dyserinck in de plaats van den heer J. R. du Rieu, die niet herkies baar was. Bond voor Staatspensionefi ring. In het Vegetariërshotel „Humani- tas" had Maandagavond eene vergade ring plaats onder presidium van den heer Westendorp, ter behandeling van de punten van den beschrijvingsbrief vcor de 3e jaarvergadering, welke Woensdag 27 Mei te Apeldoorn wordt gehouden. G e w 0 n d. Gisteravond heeft, zooals dat op Maandag bijna gewoonte gewor den is. in de Meester Lottelaan. eene kloppartij plaats gehad. Een zekere G van Heemstede zou daar eens opsteken, en kreeg ruzie met een jongmensch uit Haarlem G. ging daarop naar buiten en de ander liep hem na, gaf hem een stomp in het gelaat met een (glimmend voorwerp, aan de verwondingen te zien, een boksbeugel, en koos daarna ijlings het hazenpad. G. die aan wangen en slaap getroffen was, is daarop hevig bloedende naar huis gebracht. De locaal spoorwegen in de Haarlemmermeer en omgeving. Aan de leden van den Raad is de navolgende missive gezonden: Bij de discussiën in de op 18 dezer gehouden vergadering van het De partement der Maatschappij van Nij verheid te Haarlem, waar onze direc teur Van Ivretschmar bet onderwerp .de Lokaalspoorwegen in de Haarlem mermeer en omgeving" inleidde, werd door vele aanwezigen de wenscli uit gesproken dat deze lijnen een eind punt in bet Zuiden van Haarlem zou den verkrijgen, en ontvingen wij den indruk, dat het niet voldoen aan dien wensclï een beletsel zou kunnen zijn om den aanleg der lijnen als in bet belang :ler gemeente te beschouwen. Indien de uitingen op deze verga dering. die door enkele gemeenteraads leden en leden van de Kamer van Koophandel werd bijgewoond, als een afspiegeling van de openbare meening mogen gelden, is bet vermoeden ge wettigd dat. wanneer onze subsidie aanvrage in den gemeenteraad in be handeling zal komen, ook daar stem men iu dien geest zullen opgaan. Wij achten het daarom dringend noodig u de motieven te doen kennen, die ons tot de keuze van ons eindpunt op het station der Hollandsche IJze ren Spoorweg-Maatschappij hebben geleid en tevens de bezwaren aan te wijzen, die tegen den bouw van een station 1 oor deze locaalspo or wegen in het Zuiden der stad bestaan. Een noordelijke aansluiting van het locaalspoorwegnet aan de grooie spoor wegen is onmisbaar voor liet door gaande goederenverkeer tusschen de Haarlemmermeer en omgeving eener- zijds en de lijnen in Noord-Holland anderzijds. Waar ook in Haarlem een eindpunt zou worden gewenscht of gemaakt, vast staat dat spoorweg aansluiting aldaar niet kan ontbre ken. Dit is een direct gevolg van het vervallen der ontworpen lijn Amster damLilden van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, tegen welker totstandkoming vooral te Haarlem zoo krachtig is gestreden. Wanneer nu die aansluiting alleen voor goederenverkeer zou moeten die nen, zal zij toch, om technische rede- nen. •■immer eenvoudiger kunnen worden gemaakt dan op de wijze als door ons ontworpen, niet een viaduct over den Amsterdamschen straatweg, den Elejtrischen spoorweg, de Trek vaart en den spoorweg Amsterdam Rotterdam. Doch daarnevens zou dan noodig zijn een parsoneaistation. dat, bij plaatsing in het Zuiden der stad, on geveer ter plaatse van het vroeger ontworpen eindpunt der iijn Haar lemAmsterdam, de kosten van het geheele plan met pl. m. f 500,000 zou verhoogen. -Alleen hierom ligt het dus reels voor de hand, dat van de zeer kostbare werken bij het station zooveel mogelijk partij getrokken moet worden en dus d'at het geheele verkeer daarover dient te worden ge leid. En au moge men dit een zuiver spoorwegbelang noemen, dat in geen verband staat met de plaatselijke be langen van Haarlem, daartegenover mogen wö stellen, dat de rentabiliteit van het gesubsidieerde bedrijf der Hoil. Electrische Spoorweg-Maatschap pij rechtstreeks wordt geschaad door opdrijving der aanlegkosten. Dit na doel treft den Staat, de provinciën en alle gemeenten, diie voor zulk een be langrijk bedrag bij de zaak betrokken zullen zijn; dus ook Haarlem, indien deze gemeente tot het geven van fi- nancieelen steun mocht besluiten. Doch niet alleen door den druk van een te^groot kapitaal zou de levensvat baarheid der onderneming worden benadeeld. Een personenstation het Zuiden der gemeente kan voor de bewoners van de Haarlemmermeer en omgeving nimmer voldoen aan de eischen, die zij aan een doeltreffend verkeersmiddel mogen stellen, daar het hun de reisgemeenschap met het Noorden dei' Provincie in hooge mate bemoeieiijkt. Bovendien zou voor hen een station in het Zuiden, met het oog op het locaal verkeer, een beslist na deel zijn, daar het centrum van Haar lem meer in de nabijheid1 van het spoorwegstation is gelegen en zeer ze ker het neringdoende gedeelte der in woners verder van een Zuidereind punt is gevestigd. Voor de ontwikkeling van het rei zigersverkeer van de Haarlemmermeer enz mag dus Jaei gekozen eindpunt aan het spoorwegstation wel als het meest aangewezen worden beschouwd. Doch ook voor Haarlem zelf. kun nen wij niet medegaan met hen, die aan het denkbeeld van een Zuider station voor deze lijnen vasthouden. Immers, het lijdt geen tegenspraak, dat het spoorwegstation het- gunstigst is gelegen ten opzichte van het zwaar tepunt der bevolking en waar uwe ge meente zich zeer aanzienlijke offers heeft getroost om te verkrijgen dat de bestaande lage spoorweg niet langer een belemmering der gemeenschap zou blijven tusscheai liet Noordelijke deel en het centrum der stad, daar mag men vernachten dat d'e uitbrei ding der bebouwing zich voortaan ook Noordwaarts zal uitstrekken, avaar door het station geheel in het centrum zal komen te liggen. De quaestie zou zich andei's voor doen wanneer men stond voor de keuze van een eindpunt voor een spoorweg van Haarlem naar Amster dam. Daarbij treden naast die der Maatschappij in de eerste plaats de locale belangen van Haarlem op den voorgrond en daarom zullen wij bij het nader uitwerken van de plannen voor de liin gaarne overwegen of aan den wensch, om een personenstation in het Zuiden der gemeente te vesti gen, kan worden voldaan. Bij de zaak echter die thans beoor deeld moet worden, ligt het zwaarte punt der quaestie van. Haarlems be lang veel minder in de plaatsing van het eindpunt, dan wel in de gemakke lijke en doelmatige verkeersgemeen- schap met het achterland welke door ons plan in allen deele wordt verkre gen. Wij meen-en in het voorgaande de motieven van onze keuze voldoende te hebben 'oegelicht en vertrouwen dat u met ons van oordeel zult zijn dat de levensvatbaarheid onzer onderne ming ten nauwste samenhangt met eene goede aansluiting aan het groote spoorwegnet te Haarlem; en waar ove rigens Je voordeelen van de ontwor pen verbindingen voor uwe gemeente niet twijfelachtig zijn. vleien wij ons met de verwachting dat u. wauneer onze plannen in den Raad ter sprake komen, wel zult willen medewerken 0111 daaraan financieelen steun te verleenen, eon steun die onmisbaar is voor de totstandkoming der zaak en die ons 0.0or andere gemeenten niet werd onthouden. Hollandsche Electrische-Spoorweg- Maatschappij. De Directie 'w. g.) R. VAN HASSELT J. VAN KRETSCHMAR. s n a e n 1 a a d. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zondag j 1. de godsdienstoefening bij in de Ned. Herv. kerk te Baarn, onder ge hoor van ds. Meulenbelt. H. M. de Koningin-Moeder zal mor genmiddag om 3 u. 5 min. van Soestdijk naar Amsterdam vertrekken, vergezeld van de dame du palais, gravin Dumon ceau, de hofdame jonkvrouwe v. d. Poll, de grootmeester, jhr. de Ranitz en Kamerheer Jhr. Van Tets. H. M. de Koningin-Moeder zal Donder, dag met H. M. de Koningin naar Soest dijk terugkeeren. Park Het Loo. Onmiddellijk na haar vertrek heeft d-e Koningin haar prachtig park achter het paleis 't Loo weder toegankelijk gesteld voor het publiek, waarvan door honder den gebruik is gemaald. Merkwaardig. Ms eene merkwaardige bijzondeiheid kan worden medegedeeld, dat in de ves tibule van het stadhuis te Heusden zijn aangeplakt twee candidatenlijsten voor de verkiezing van twee Provinciale Sta ten, waarbij twee verschillende candi- daten worden aanbevolen en beide door dezelfde kiezers zijn onderteekend. Gered. Dezer dagen hadden <t\Vee kinderen, een jongen en een meisje, die vrij ver in zee op de ijzeren steunpilaren onder het Wandelhoofd te Scheveningen ge klauterd waren, het ongeluk in het water te vallen. Het meisje werd spoedig ge grepen, maar de knaap dreef weg met den stroom, en zou gewis verdronken zijn, zoo niet de badman van de heeren- baden, Arie Knoester, die aan het strand werkzaam was, den jongen ware uage- zwommen. Het gelukte hem den drenkeling te grij pen en aan wal te brengen. Hij was reeds bewusteloos en werd Ln allerijl naar het posthuis aan het Ge vers Deynootplein gedragen, waar 't ge lukte den knaap bij te brengen. Van droge kleeren voorzien, werden- de beide kinderen naar de ouderlijke woning gebracht. enkele giften in. doch lang niet no eg om de zeer vele behoeltigen maar eeuigszins in het verlies daj overstro iming hun berokkende, t moet te komen. A.s. Donderdagavond wordt tn schouwburgzaal der Officieren-' eeniging te Schiedam een liefda heids-son-ee gegeen door een f zang-, muziek- en declamatie-vore gingen aldaar waarvan de opbrei eveneens den getroffenen bij de <i braak ten goede komt Ook te Voorburg zal een liefda beidsvoorstelline voor hetzelfde gegeven worden. Dat een groote opkomst en een me ontvangst het loon mag zijn het loffelijk streven dier vereeni 'gen. De kolonie der Internationale Broederschap. Naar ons van goeder hand wordt me degedeeld, zal de kolonie te Blaricum niet naar Buitenpost worden verplaatst, zooals de bladen kort geleden wisten te vertellen. Wel had de ex-predikant S. Kijlstra het oog gevestigd op een geschikt ter rein aldaar, doch toen de couranten veel te voorbarig dit plan vermeldden, kwa men er kapers op de kust en werd de grond hun te duur. Bovendien hebben ze huniigrond te Blaricum bepoot en be zaaid en zullen ze toch in elk -geval dit jaar de vruchten daarvan nog oogsten. Over een bepaalde plaats van vesti ging is vooralsnog niets met zekerheid te zeggen. De aanstaande verhuizing betreft trouwens niet alle leden der ko lonie. De bakker namelijk blijft in Bla ricum wonen, waar hij een drukke ne ring heeft cn. een steenen huis, terwijl de andere kolonisten allen houten ge bouwen bewonen. (Tel.). Een drama. In een woning in de Van Swietenstraat te 's-Gravenhage, heeft Zondagnamid dag een man, na een huiselijken twist, zijn 9jarig dochtertje met een revolver schot verwond. De man heeft zich daarna door een kogel doodelijk getroffen. Het meisje is niet levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Nader meldt men: De tragische gebeurtenis heeft in alle stilte plaats gevonden, althans de naaste buren hebben er weinig of niets van be merkt. Sedert 6 jaren bewoont de gëpens. majoor van het Nederl.-Indische leger B. een bovenhuis in de Van Swieten straat. Zondagochtend verliet de heer B., zoo als gewoonlijk voor een morgenwande ling, zijn woning, zonder zijn ongeveer lOjarig dochtertje. Du laatste trok wel de aandacht der buren. Zelden toch ging hij zonder het meisje, dat, zoo niet idioot, dan toch voor haar leeftijd zeer achterlijk was, wandelen. Meermalen had het de opmerkzaam heid der bewoners van de straat getrok ken, dat het kind steeds met den vader, nooit of hoogst zelden met de moeder was. En in de buurt was 't dan ook voor niemand een geheim men hield 't er althans voor dat de moeder zich niet tot het kind voelde aangetrokken, of om gekeerd. Hoe 't zij, men meent w.el eens gemerkt te hebben, dat de verstandhou. ding tusschen de echtelieden niet al te best was, als gevolg van meeningsver- schil over de opvoeding van het meisje. Tegen het koffiedrinkuurtje kwam de heer B. gisteren thuis en om 2 uur on geveer had het treurig voorval plaats. De revolverschoten zijn niet door de benedenbewoonster nog minder een woordenwisseling gehoord. Wat, begrijpelijk is, omdat de gansche gebeurtenis is voorgevallen1 op de twee de verdieping der woning. Gelijk reeds gemeld werd, loste de heer B. eerst eenige schoten op het kind, dat, gelijk gisteravond nader bleek, niet buiten gevaar is. Daarna richtte hij het vuurwapen op zichzelf. Hij was terstond een lijk. De ongelukkige had in den vroegen ochtend of na de thuiskomst van zijn wandeling eerst het naambordje van zijn deur verwijderd. Eerst te vier uur werd voor het arme meisje geneeskundige hulp ingeroepen en daarna de politie van het gebeurde, dat in de buurt druk besproken wordt, kennis gegeven. Een waardevol „Lapje'*. Het is de heer Hoorenman, photo- graaf te 's-Gravenhage, geweest, die voort het depalrtement van huitenl. zaken een fotografische reproductie heeft geleverd van den chêque der Nederlandsche Bank te Amsterdam op den heer Carnegiel den schenker van de vorstelijke gift voor de stich ting van een niéuw gebouw voor het Arbitrage-Hof miet bibliotheek. De Nederlandsche Bank heeft zich na melijk belast met de incasseering van de aanzienlijke som. De tekst, geschreven op een gewone, met zegel van 5 cents voorziene chêque van de Bank, luidt woordelijk aldus: Am sterdam 11 May 1903. For ds. 1500000. At sight pay this first of exchange (second unpaid) to the order of de Nederlandsche Bank of one million five hundred thousand dollars. Value in account which place to account with or without advice from Bn. Mel- vil de Lyndien, minister of foreign affairs to mr. Andrew Carnegie. Payable with R. A. Franks Home Trust Company, Hoboken N. J. No. 11503." De naam van minister baron Melvil van Lynden is op h'et stuk gesteld in diens handteekening. De plaat die nende voor de reproductie en een exemplaar der afdruk wordfen aan het departement van buitenlandsche zaken bewaard. De doorbraak van den Kethel- polder. Men schrijft uit Schiedam: D© geldelijke gevolgen van de over- stroomiig zijn nosr niet. zelfs bij be nadering. te schatten. Reeds kwamen S. D. A. P. Het Partijbestuur der S. D. A vergaderde Vrijdag te Auuter< Aanwezig waren alle leden. Besprekingen werden o.a. gev over de wijze, waarop de gelden, hij het Landelijk Comité voor S aan de Slachtoffers der AJgem Werkstaking inkomen, worden deeld. Het partijbestuur was meening, dat het zeer gewenschi zijn, indien door het Comité gep ceerd werd. hoeveel aan verschi de plaatselijke comité s en wakv nigingen was afgedragen met op, van het aantal' slachtoffers.. da: steund was, de vakken waai'to slachtoffers behoorden, enz. ■secretaris werd opgedragen in zin tot het Comité een schrijve] richten. Nogmaals werd in het partij bes gewezen op den onzuiveren nest dat sommige personen, die ge beschikbaar hebben ten behoeve organisatie of propaganda, die den niet afdragen aan het part stuur, zelfs niet eens eenig ovi plegen, hoe de gelden het. best behoeve der propaganda of orga: tie zouden kunnen worden ~a£ wend, doch deze naar eigen in en meening besteden. Deze wijzt doen werd door liet partijbestuu sterkste afgekeurd. Pogingen om den ongewenschten toestand een de te maken, zullen worden ae wend. Door d'en administrateur van Volk was ingezonden d.e balans winst- en verliesrekening van dagblad Het Volk op 31 Dec. 1902 partijbestuur nam met zeer vee stemming kennis van hë.t daarbi hoorende zeer uitvoerige verslag, beschouwingen over "en toeliet van de balanscijfers. Hierna ging het partijbestuur tot behandeling van den besc vingsbrief, waarrned'e echter nie heel gereed gekomen werd. De volgende vergadering van partijbestuur wordt gehouden Z dag 30 Mei a.s. 's mid-dags 12 ui; Enschedé. (Het Vol Christelijk-Historische Pari In de vergadering te Amsterdam stand gekomen de fusie der vrije revolutionaire partij, en christeliji torische partij en den christelijk 1 rischen kiezersbond onder den :~.aa Christelijk Historische partij. INGEZONDEN MEDE' E5 LI N GEN. 30 cents per regel. VoorReizigers en Jagei Gij allen, jagers, touristei reizigers, die de moeilijkheid dervonden hebt op uwe toe een aangenaam, gezond en s verterend water te vinden 0: drinken, voorziet u in den toeki van een flacon met Cornpri Ticby Etat. Eenige comprimé een glas gewoon water, gevi in een oogwenk en als een s kei, een alcalinisch gasachtig ter; zij worden vervaardigd de natuurlijke zouten getrol te Vichy, uit het water der roemde bronnen van den Fransi staat: Höpital, Célestins en Grt Grille. Het gemak en denkïe omvang dezer comprimés hel hun gebruik terstond over de heele wereld doen aannemen. een voortreffelijk beschuitsoort, spi ciaal voor Keukengc bruik. t Overal verkrijgbaa i in bussen van stuks a f 0.35. Sport en Wedstrijde Do Bondgfeesten te Arnhen Aan de Kampioen ontle^nen een en ander van het prograt voor de Bondsfeesten te Arnhen Vrijdag 3 Juli. Haif 9 tot half 12 uur Concert het 8e Regiment Infanterie, ii Buiten-Societeit. Na afloop Bal. Zaterdag 4 Juli. Om half 1 uur Aankomst der Bc tochten uit alle oorden des la Musis Sacrum, Velperplein. De gedetailleerde opgave tochten verschijnt in het volj nummer van ,.De Kampioen". Half 2 uur. Receptie op het meentehuis van Bestuur 'en Con: leden. Kwart over 2 uur. Boottocht de grooie salonbooten van Fop Sn Co. naar Wageningen.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2