Haarlemmer Halletjes. uu Xinllv/UfAUrAVUiNf. Wie in Londen is geweest, heeft daar de eigenaardige, hooge rijtuigen op twee wielen gezien, bekend, onder dien naam van ..hansoms" waarbij de bok voor den koetsier zich aan do ach. terzijde van het rijtuig bevindt. Ten gevolge van deze inrichting gebeurt het nogal eens. dat de hansom uit zijn .evenwientstoestand geraakte en omver rolde. Men weet dat de beruchte En- Een nieuwe ^ansani. gedsche minister Chamberlain onge veer een jaar geleden door zulk een ongeval vrij ernstig gewondi werd cn een week zijn kamer moest houden. Men is cv dus op uitgeweest, hot model van den ouden hansom te ver beteren en sedert eenigen tijd rijden door London's straten nieuwe han soms. waarvan de wielen lager zijn. waardoor in de eerste plaats het even wicht stabieler is geworden en in die tweede plaats meer ruimte is vork re gen voor de inziitend'en. Voorts be vindt zich een rcmloestcl onder het bereik van don knotsier en ook aan het portier zijn kleine verbeteringen aangebracht. Op d© plaat is zulk een nieuwe hansom afgebeeld. kennen, dat twee mannen dertig veer tig passagiers do Pullmann-wag- gon was zeor goed bezet d1© daar enboven nog allen met revolvers zijn gewapend, op dezo wijze kunnen plunderen Het is mij totaal onbegrijpelijk, merkte een der collega's hoofdschud dend op, het is toch eene erbarmelij ke lafhartigheid, dat een heele wag gon vol passagiers zich door twete mannen vrees laat aanjagen, alleen omdat ze een vuurwapen laten zien. Als het mij mocht gebeuren, ik schoot den kerel overhoop. Zoo dood bedaard alles, wat ik aan voorwer pen van waarde bezat, over te geven, daar kwam niets van in. Dat neerschieten zou je wel heel netjes laten blijven, zei Billy Parker en hij lachte ironisch, heb je wel eens in een revolver gekeken, diie op je gericht was? De monding lijkt haast zoo groot als die-van een ka non. En nog iets: eer je de hand in je revolverlasch hebt gestoken, heeft meneer do spoorwegroover je reeds lang ontheven van do zorg, dat je later misschien aan eene pijnlijke kwaal op je bed zoudt moeten sterven Wij kwamen niet weer van het on derwerp af. Hiet een© verhaal over spooTWegovervallcn na het andere werd verteld en eindelijk kwam hot gesprek ook op een bekend geval, hetr welk een paar weken geleden in San Francisco had plaats gehad en door d'ei brutaliteit, waarmee de roof was uitgevoerd, overal groot opzien had gewekt. Daar ik toevallig ooggetuige van de geheele zaak was geweest, moest ik natuurlijk vertellen. Op zekeren namiddag liep ik door d© Koameystraat, de drukste winkel1- 'ear kantoor straat van San Francisco. Niet alleen bevinden zich de groote magazijnen ien de banken in deze straat, maar de jeunesse do- rée van d'e stad geeft elkaar daar In het late namiddaguur rendez-vous. Kort en goed, dio Koameystraat, was dien namiddag dicht bezet met men- schen. Plotseling sprongen dicht voor mij drio hoeren in elegant wandel- costuum uit den ingang van een groot magazijn. Alle drie hadden blink'endle revol vers -in de hand en een schreuwdc, toen hij op straat sprong, met Guide stem: Hands up! Verschillende scho ten in die lucht gaven dit bevel dien noodigen nadruk. De uitwerking was vVo-bluffend. Ge/lijk willooze mario nettien, welke door de hand van den vertooner worden, gedirigeerd, bleef de menigte, d'i© voorbij het magazijn wandelde, plotsciftng staan en als door toovcrmacht werd'en ontelbare handen gehoorzaam in de hoogte ge stoken. Wie wat. verder weg was, zocht instinctmatig zijn heil in de Vlucht, en in weinige oogenblikken was de Kearneystraat bijna geheel leeg. Met groottei sprongen snelden do kardievecn want zulke personen waren het de straat uit, terwijl ze onder het loopen voortdurend scho ten om dten schrik er in te houden. Leeds waren ze zonder gehinderd te worden ongeveer honderd meter ver gekomen en hadden de eerste «Ij- straat bijna bereikt, doen een half dozijn politie-agenfcen op het geluid der schoten in looppas kwamen aan snellen en met hunne zware soldaten- revolve|rs, düe ongelooflijk juist schieten, op die vluchtelingen begon nen te vuren. Dezen liepen om hun lev'en en gunden zich slechts nu er» dan tijd om zich orn tie keeren en oen schot te lossen. Nu kwamen er eindelijk patrouillevyagens, gevuld met politie-reserve. in gestrektcn draf aanrijden en mankten aan het t'oo- neel een einde. Twee der misdadi gers, die zwaar gewondi waren, war den in hechtenis (genomen, terwijl het den derde gelukte te ontsnappen. Den volgenden morgen brachten do waarts; wij wartn dwars door Cali fornia gekomen en gingen nu over den Sierra Nevada. Plotseling stond die trein rajet een geweldigen schok midden in eene geheel onbekende streek stil. Verbaasd openden wij het venster van de coupó om te zien, wat er te doen was. Maar reeds kwam de conducteur in den waggon en deelde ons mede, dat een klein defect aan de locomotief, hetwelk spoedig hersteld zou zijn, het opont houd veroorzaakte. Spoedig daarop zette de trein zich weer in beweging. Drommels, zei Billy Parker en haaldio verruimd adem. ik dacht al, dat ik ween* het genoegen zou hebben mijn© handen een kwartier in de hoogte te moeten houden em een be- ininnclijken gentleman, die mij eten revolver onder den neus houdt, mijn geld en mijn horlogo te overhandi gen. Hoe dat zoo? Heel eenvoudig, omdat mij zulks nog geen drie weken geleden op dóze lijn gepasseerd is. Totaal uitgeplun derd heeft ons de bende. Vertellen, vertellen! riepen wij allen. Och, er valt wbinig te veTtellen, zei Billy Parker." Ik ging met den avond-express naar Chicago, op deze lijn. Tegen twee uur 's nachts stopte de trein plotseling met een schok, die ons behoorlijk door elkaar schud de. In het eterste oogenblik vreesden we, dat er eene botsing had plaats gehad, maar het. duurde niet lang. of de deur van de slaapwagen werd opengerukt en twee elegant gekleedte hoeren traden binnen, terwijl ze op luiden toon riepen: Hands np! han den omhoog. Wat zal m'e.n dan dioen. De kerels wagen hun leven en ver staan geen gekheid. Wie niet dade lijk de handen omhoog steekt, krijgt beslist zeker een kogel. Terwijl een dte-r 'gentlemen zich bij de dieur van den waggon posteerde, met de groote revolver van zwaar kaliber dreigend opgeheven, ging de ander ons uit plunderen. Wat had de man een ta lent! Hij stak de hand imaar even heel voorzichtig in de rok- en broek zakken en haalde met eene handig heid, welko van nauwgezette^ oefening getuigde, horloges, en rolletjes bank biljetten voor den dag. Hij was zoo •voorkomend! om het kleingeld1 te la ten behouden. Toen werden we ver maand toch de handen omhoog te houden tot de tnfein weer verder ging, daar men anders door de vensters van den waggon zou vuren. De heele historie duurde nauwelijks e'en kwar tier. Naderhand vernamen we, dat de infame bende eenvoudig den ma chinist het sein van onveilig hnxl ge geven, door met e'ane roode lantaarn ■te zwaaien en daardoor d©n trein lot staan had gebracht. Het is eigenlijk toch wel oen beetje om zich te scha men, m'en, wanneer men moet be- Een Zaterdagavondpraatje. ,,Ik denk." zei mijn waarde «eet Wouter. »k denk dat ik maar eens eeui kijkje zal gaan nemen hij de be woners van de Sandwicli-eiltuiden Hier wordt het ine te benauwd. Ons gemeentebestuur speelt me in den laatsten tijd veel te veel do baas. Mijn hemel. Ze zijn pa en voogd tegelijker tijd. Je mag dit niet. je mag dat niet, 't duurt niet lane meer of je moet aan 't stadhuis permissie wagen om een paar pantoffels te koopen of een deuk hoed. Ik zie den tijd nog komen, nat je aan een ambtenaar van de secre tarie zult moeten gaan zeggen: ..Mijn heer. ik wou met den trein naar Half weg mag ik een permissiebiljet var» u hebben?" net als een vat jenever of een vette koe". „Man. wat scheelt je?" vroeg ik. ..Heb je dan niet gelezen", zei Wou ter. ..wat zo nu weer uitgevonden heb ben? Een verordening on den verkoop van do molk. Ja meneer, op de melk. zeg ik je. Voortaan moet een mclkver- kooper vergunning hebben van Bur gemeester 011 Wethouders, zijn werk plaats mag niet behangen wezen, hij moet op zijn vaatwerk zetten welke melk or in zit. hij mag do melk niet afleveren als do koe zus en als de koe zoo is. allemaal uit angst voor de ba cillen. 'Je bacillen! 't Zal mettertijd1 nog zóó worden, dat de menschcn niet. meer durven eten of drinken, uit vrees dat ze bacillen naar binnen krijgen, niet meer op straat durven loopen uit angst voor stof met bacillen en den heeien dag in bun bed blijven liggen van pure vrees ..Dat is anders nu juist de gevaar lijkste plaats die je ie denken kunt", zei ik. wftPt de meeste menschen sterven juist in hun bed'i. Deze opmerking, waarvan de juist heid toch niet kon worden ontkend, scheen hem niet kalmer te stemmen. Althans hjj zei: ..ik groet je" en ver dween 'n de richting van het spoor wegstation. waarschijnlijk 0111 aan onze specialiteit, in buitenlandscbo, reizen, den hoer Schooleman. een reis biljet naar de Sandwich-eilanden te vragen. Moge hij daar een gemeente bestuur vinden, zooals zijn hart dat wenscht! Mijn neef Wouter is op 't stuk van gezondheidsmaatregelen niet de eeni ge die zoo denkt, alleen zijn de an deren er een beetje kalmer onder cn blijven binnen Haarlem's veste. ,'t Wordt overdreven met die voorzor gen". zeggen zij. ..het gemeentebe stuur gaat. uit dokteren", zegt de ecu. .B. en W. worden ziekenoppasser", beweert de ander ..Al die vrees voor besmetting door bacillen is schrikke lijk overdreven" beweren ze gezamen lijk waarom moeten we met zulke maatregelen worden geplaagd?" Laat ik er vooraf eens aan herinne ren. dat de overheid niets meer doet dan haar plicht .als zij zorgt voor de openbare orde. veiligheid en gezond heid. Nu heeft dat natuurlijk ook een grens. Als menschen opzettelijk hun gezondheid willen bederven door to lang of te kort te slapen, te veel te rook en. te eten of te drinken, dan kunnen honderd gemeentebesturen daar niets aan doen. Maar wanneer or dag in dag uit allerlei eet- en drinkwaren worden verkocht, die voo.r onze gezondheid schadelijke bestand- deelen bevatten, dan kan het gemeen tebestuur ingrijpen en dan moeten we het toch prijzen wanneer het dat doet ook, mitsmet toepassing van het gezond vorstand en zonder over drijving. De geieerden hebben uitgemaakt en in dat opzicht zijn ze zoowaar een stemmig dat, de ziektekiemen het gemakkelijkst cn het snelst worden overgebracht door water en door melk. Vandaar dat. voortdurende jacht ma- ken OP slecht water in de gemeente en vandaar nu ook do voorgestelde ver ordening op den nledkverkoop. En nu zal menige huismoeder zeggen: ,,Ik ..kook ie melk en ik heb altijd ge- boord, dat daardoor allo schadelijke ..bacteriën sterven! waarvoor dient ..dan nu nog een verder onderzoek ..van de melk!" jawel, geachte huisvrouw, maar dat de menschen do melk koken is een zeldzaamheid1; ver reweg do meestem doen het niet, om dat zij den smaak van gekookte me:lk niet lekker vinden! Do menschen willen er niet aan. Al praat je als Brugman, ze drinken do molk ongekookt en, gelooven. niet aan de mogelijkheid van schadelijke ge volgen. Goed", zegt het gemeentebe stuur. .dan zal ik jelui in bescher ming nemen". En zoo is de verorde ning in 't leven gekomen. Dat is volkomen logisch. Als ik een mes neem en iemand daarmee een prikje geef in zij,n hand dat de heer Karei Fredcrik van Maas of een an dere wondheeler in een paar dagen weer heslemaal gecureerd heeft, dan ga ik wis cn zeker voor mishandeling de doos in. Maar als ik aan denzeif- dcn man melk lever, afkomstig van een zieke koe, of vermengd met allerge meenst zak water zoodat zijn kinderen o.r inge vandsziekten van krijgen en hijzelf een langdurieen en hinderlij ken uitslag, om nog maar niet van de mogelijkheid van longtering te spre ken, dan maakt dio rechter mij niets, clan ben ik melkvorkooper, tegelijk on der en boven do wet. We hebben in Haarlem ongeveer een paan* honderd melkverkoopers, groote en kleirio. Naar ik gehoord heb wordt hier veel slechte melk verkocht. Nu zie ik dezen en genen al kwaad DE ZATERDAGAVOND. 7 van drift opsprong en zijn zwaard trok, om op den ongeJukkigen artist los te gaan. Gelukkig voor hem, was Isabey beter looper, dan haasje-over-springer. Hij pakte zijn biezen, sprong over de sloot, die de bezitting van den openbaren weg scheidde, klom over den muur en kwam niet eer tot staan dan toen hij, ademloos, de poort van de Tuilerieën bereikte. Isabey snelde onmiddellijk naar de appartementen van mevrouw Bonaparte, die, na hartelijk om zijn ver gissing en het ongeluk gelachen te heb ben, hem den raad gaf haar man een paar dagen uit den weg to blijven. Barlioz 011 mevrouw Pleyel. Hot was in 1831, Berlioz, als uit verkorene voor den Grand! Prix van het Conservatoire!, ging naair jRomo als bewoner van de villa Medicis. Hij had in Frankrijk een verloofde ach tergelaten, mademoiselle Mo Ice, een begaafde pianistfe, die Liszt naar de kroon stak. Hij aanbad haar cn noemde haar liefjes zijn „bevallige Ariel", waarop de jongedame ant woordde met d'e vleinaampjes „lieve Lucifer" ,en „mooie Satan". Berlioz dacht na zijn aankomst te Rome spoedig- brieven van zijn meisje te vinden. Hij kreeg er geen en ver moedde, dat hij „verraden" was. Verdriet, boosheid, ...Berlioz was driftig. Hij had spoedig een besluit genomen: de grens overtrekken, in Frankrijk zich vergewissen van het verraad en ten slottb zich wreken. Te Florence vond de onstuimige min naar een voor hem besitem den brief. Hij was niet van mademoiselle Moke, maar van madamle Moke, de moeder van de „bevallige Ariel". En mada me Moke schreef nan Berlioz om hem kennis te geven van het huwelijk van hare dochter met den heer Pleyel. Nu stond zijn plan vast. Berlioz zou te Parijs met e'en goeden revolver mada me Moke, mademoiselle Moke en den heer Pleyel doodschieten. En daartoe liet hij bij een modisfe te Florence oen volledig kameniers- toilet maken: japon, hoed, groene voile, enz. Zijn plan was zich's avonds in het thdeuurtje bij de Mokes te ver voegen, onder voorwendsel haar een dringenden brief t© moeten overhan digen. Men zóu hem in het salon la ten, hij zou d'en brief overgeven, en terwijl men bezig zou zijn, met dien to lezen, zou hij zijn dubbelloopsre volver afschieten, nummer een en nummer twee de hersenpan verbrijze len en nummer drie bij het haar pakken en den derden kogel geven cn ten slotte zichzelf een vierde door d'e slaap schieten. Zekerheidshalve voor het geval d© revolver zou wei geren, wapende hij zich met ver schillende fleschjes, laudanum, strych nine, enz. Berlioz ging op weg. Maar te Nice, aan de Riviera, was het prachtig weer. zulk prachtig weer, dat het verrukkelijk zou zijn om hier eens te corn poneeren. Berlioz bleef meer dan een maand in dit heerlijk land en schreef er de ouverture ..Roi1 Lear". En daarop... keerde hij naar Rome terug, nadat hij zijn wrok en zijn liefde in het paradijsklimaat had; vergeten. De bedrieger bedrogen. Voor een Russisch gerechtshof werd onlangs een geval behandeld op eeno wijze, koning Salomo waardig. Ik heb een koe van dezen man gekocht, zoo verhaalde de eischer den rechter, het geld daarvoor betaald' en van hem verlangd, dat hij het dier naar mijn boerderij zou brengen. Hij nam daarmee genoegen, maar later wilde hij mii de koe niet geven, of ik moest hem 20 roebel betalen. Hij be weerde niets van mij te hebben ont vangen. Maar dat is een leugen, want ik had hem het geld eenigc minuten te voren betaald. D© rechter vroeg hem naar zijne getuigen; maar die had hij niet. Heaft hij u het geld betaald? vroeg de rechter den gedaagde. Neon, was het antwoord. Ik heb nooit een penning van hem gezien. Anders zou ik hem toch wel 't Is goed, zei de rechter. De eisch. welke door geen enkel getuige nis kan worden bevestigd, is nul en van geener waarde. Maar hij schijnt toch een eerlijk man te wezen en ge looft blijkbaar vost aan het verlies van zijn 20 roebel. Wij zullen een kleine collecte voor hem houden. Ik geef het voorbeeld met 5 roebel bij te dragen. Wat geeft gij? vroeg hij den gedaagde. Gij zult toch zeker ook wel een kleinigheid bijdragen. Wel zeker, zeer gaarne, wat het antwoord. Hier is een banknoot van 3 roebel. De rechter nam het biljet en bezag het nauwkeurig van allo kanten. Daar riep hij op eens toornig uit: 1-Ioe durf je het wagen met valsch 'bankpapier te betalen, hier voor het gerecht? Heb je nog meer van zulke biljetton? Dat is een zeer ernstig ge val. Hoe kom je aan dat valsch© pa pieren geld? De gedaagde werd beurtelings rood en bleek. Hij trachtte eene verklaring te geven; maar hij versprak zich tel kens, stamelde, stotterdeen ein delijk zeide hij. dat hij do banknoot van den eischer in betaling had ge kregen voor de koe. Hij betaalde mij 20 roebel voor de koe. Edelachtbare Heer, maar hij betaalde, zooals gij zelf zegt. met valsch gold en hij heeft dus niets be taald. Hij moet naar Siberië, omdat hij valsch geld in omloop bracht, ik niet. Ik ben zoo onschuldig als een pasgeboren kind. Ik dacht al terstond dat hij het geld voor de koe had betaald; maar ik wist het niet zeker, zei de rechter. De banknoot is ztoo echt mogelijk, maar gij zilt een valscho, ellendige be- drieger. En hij liet den gedaagde terstond wegens bedrog in hechtenis nemen. Gelukkige toevalligheden. Lord Coleridge, een der bekwaamste rechters, die Engeland ooit heeft be zeten. had zijn eerste succes aan een gelukkig toeval te danken. Hij werd als jong advocaat te Exeter benoemd tot verdediger van een man. die te- rechtsto id onder beschuldiging van moord. Coleridge deed al zijn best de vrij spraak van zijn cliënt te bewerken. In pleidiooi ging hii alles tot in do ge ringst© bijzonderheden na. Hij sprak ernstig en lang zoo lang zelfs, dat do kaarsen op de tafel der rechters opgebrand waren ©n uitgingen. Het was nu schemerdonker in de zaal en de rechter met zijn streng ge laat. pruik en rooden tabbaard en do beschuldigde met bleek en angstig gezicht leverden in het halfdonker een schilderachtig schouwspel op. De bediende zette zwijgend nieuwe lichten op de tafel en een oogenblik daarna klonk weder do indrukwek kende stem van Coleridge: Hoeren Gezworenen, gij hebt een ernstigen plicht te vervullen. Het leven van den beschuldigde hebt gij in han den. Gij kunt het met één woord ver nietigen. liet doen uitgaan, gelijk de kaarsen daar vóór u zooeven uitgin gen. Maar het staat niet in uwe macht, noch in die van eenig mensch, dat le ven weder aan te steken, gelijk de lichten diidr. Dio woorden, op plechtigen toon ge sproken. maakten een diepen indruk op do gezworenen. Zij spraken den be schuldigde vrij De jonge verdediger was van dien dag af een gezocht ad vocaat en klom gaandeweg op tot de hoogste ecreambten. De Engelsche bisschop Hannington had eens in Afrika, waar hij gerui- incn tijd aan de zending onder do heidenen werkte, aan een gelukkig toe val zijn leven te danken. Terwijl hij in het bosch wandelde, kwam er een aardig diertje, dat hij voor een hond hield, naar hem toe. Hij nam het op en streelde het zon der ccnige vrees. Maar eenige inboor- 49 DE DIAMANT oog óp den all er jammerlijkstcn rechtstoestand in de mijnstad. Den volgenden dag zouden er pogingen worden gedaan om Ray's voorwaardelijke invrijheidstelling onder borgtocht te ver. krijgen, ofschoon de heer Clayton, die op zich nam do noodigo stappen daartoe te doen, ,sterk betwijfelde of een borgtocht zou worden aangenomen van iemand die niet in het land geves tigd was. Intusschen besloot de heer Clayton om. deels als tijdkorting, anderdeels uit belangstelling in d.e instellingen en, zeden vniru het hem onbekende land. een openbare meeting, die 's avonds in het stadhuis zou worden gehouden, bij te wonen. Hij in formeerde bij den hotelhouder, een goedhartigen, bewcgclijkon Schot, met een dikke, vriendelijke, donkoroogige vrouw, die den gcheelcn dag even druk in de weer was als haar man, of er ook igevaar bestond voor wanordelijkheden. De hotelhou der achtte liet niet waarschijnlijk. ,,Er zal wel een beetje lawaai worden gemaakt", zelde hij, „dat hoort er zoo bij. Ze vertelden me, dat er een partij rotte eieren is gezonden uit Chiselhurst een soort van Portors- kolonie, hier in de buurt om zoo nood ig,gebruikt te worden. En dan zullen er stellig heel wat mannetjes van de directie op de galerij worden geplaatst om te zorgen dat de boel niet in het honderd loopt. Mocht deze of gene lastig worden, dan zou het woi kunnen gebeuren dat hein wat rotte eieren naar het hoofd werden gegooid, maar voor vechtpartijen of zoo bestaat geen gevaar, ik geloof het tenminste niet. En als u zorgt onder do galerij te blijven, dan loopt u in elk geval geen gevaar in het gedrang te geraken". Afgaande op deze eenigszins twijfelachtige verzekering, be gaf de heer Clayton zich even voor achten naar het stadhuis. Het was een middelmatig groote zaal, met een verhooging, die als platform word gebruikt, aan ue eene zijde, en een galerij, aan do andere. Te oordeelen naar het verward rumoer, dat van boven kwam, moesit de galerij reeds vol zijn, doch in do zaal zag men nog oen groot aantal ledige plaatsen, vooral onder de galorij. Na eerst eens -ondgokeken te hebben, koos de heer Clayton een plaats uit naast een bedaard en "fatsoenlijk uitziend jong- mensch van omstreeks vijf-en-twintig jaar; hij kreeg oen vagen indruk dat hij liet jongmenscl» meer gezien had. Dat was in derdaad zoo. Zoowel om den tijd te passeeren, als om eon poos DE DIAMANT M doen verkeert, het partijtje diamant voor Blain kocht, om daar mede Wolston in het verderf te storten". „En toen?" ,0, toon was do zaak heel eenvoudig. Er kwamen twee re chercheurs. die, terwijl Wolston uit was, huiszoeking bij hem deden; zij vonden de diamanten in den zak van een jas, die aan de deur hing, en bij zijn thuiskomst werd de arme kerel, die niets kwaads vermoedde, in hechtenis genomen. Ziedaar de geheele zaak". „Mij dunkt ze kunnen hem niets maken", zei de heer Clayton. „Het openbaar ministerie zal liet bewijs moeten leveren, dat hij van het bestaan van dat partijtje steenen afwist en op on rechtmatige wijze in het bezit er van was gekomen" „Meneer Clayton", antwoordde Weare plechtig, „ik zie wel dat u van do toestanden hier niet veel afweet; het openbaar ministerie heeft in gevallen als dit niets te bewijzen, absoluut niets. De beklaagde daarentegen moet het bewijs leveren dat hij onschuldig is, en hoe kan hij dat tegenover een hof, dat a priori overtuigd is van zijn schuld, of zich althans zoo houdt, en zonder jury en zonder een behoorlijk verdediger? Ik verze ker u, meneer en wederom daalde Weare's stem tot een zacht gefluister Ik verzeker u, dat het oogenblik, waarop het pakje in Wolstons zak is gestopt, het alleen no<g maar de quaes- tie was tot hoeveel jaren dwangarbeid hij zou worden veroor deeld, drie of vijf of zeven. Ik houd het er voor, dat hot zeven zal zijn". De heer Clayton liep eenige malen de kamer zwijgend op en neer. Toen bleef hij plotseling voor zijn bezoeker staan. „U kent dezo plaats beter dan ik", zelde hij. „Meent gij Jn allen ernst, dat er hier ooit zulke schandelijke dingen hebben plaats gehad, en nog zouden kunnen plaats hebben?" „Zeker hebben hier zulke dingen meer plaats gehad! 't Is zoo gemakkelijk! Ik ben er zoo zeker van als ik hier zit, dat het in dit geval zoo is toegegaan, als ik het u heb verteld". ,,'t Is verschrikkelijk!" riep de heer Clayton opgewonden uit. „En wat kunnen we doen? Als er op de rechtspraak niet te rekenen valt, zouden we dan met geld iets gedaan kunnen krijgen". Weare schudde het hoofd. „Ik herinner me," zeide hij, „dat destijds de broer van een man, die nu tot de rijksten en machtlgsten hier behoort, in

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6