CONGRESSEN. De conclusiën, waaiioe zij zijn geko men, luiden als volgt 1. Het is wenschelijk, dat de wet Kelegenheiidi geve aan_de ingezetenen eener gemeente om bij stemming te beslissen, dat in die gemeente of in een bepaald gedeelte daarvan geen sterkedrank in het klein zal worden verkocht (local option)2. in de drankwet worden bepalingen opgeno men waardoor 't mogelijk zal zijn dat de met 1 Mei 1904 en later vrijkomen de vergunningen wordien verleend aan vereeni,gingen, die zich ten doel stellen den 'verkoop van sterkedrank in het klein in banden te nemen en te leiden ten minste schade voor_ het algemeen welzijn. (Gothenburger stel sel. zoonoodlg gewijzigd en zooveel mogelijk verbeterd.) 3.Administratie der invoerrechten en accijnzen worde dienstbaar gemaakt aan de handha ving van de Drankwet, o.a. door haar te verplichten aan de politie of aan de colleges van Burgemeester en Wet houders opgaven te doen van de hoe veelheid sterkedrank, ingeslagen door verkoopers van andere dan sterke dranken. die geen vergunning hebben. 4. De verkoop van andere dan ster kedranken in het klein worde afhan kelijk gesteld van een toestemming, zooals het ontwerp tot herziening van de Drankwet, in 1900 ingediend, voor stelde. Geen geüniformeerde weezen meer Het bestuur ven het Israëli etisch Weeshuis te 's-Ilage heeft besloten, de speciale veezenuniformkleeding van de in die stichting ven leegden al te schaf ten en die te vervangen door een een voudige burgerkleeding zonder eenig onderscheidend teelten. Een verdachte gephofcographeerö „Nelis de Bels", alias Verstraelen, i. in de besrteHerskamer van het lioofdcom- mis sar iaat van politie aan het Al ex a n- dersveld, te 's-Gravenhage, in verschil lende houdingen gephotographeerd dooi den inspecteur, den heer Aaitsz, chef der recherche. Dc verdachte van den doodslag op een militair en van den internation. post trein-diefstal werd daartoe, aan heide handen geboeid, per celrijtuig uit het. huis van bewaring naar het hoofdcom missariaat vervoerd. Verstraeten liet zich het nemen van zijn konterfeitsel kalm welgevallen. Eitidermoord. Te Terneuzen is een kindermoord ge pleegd. De politie heeft ,een 2.1 jarige vrouw tot bekentenis weten te brengen, dat zij een kind van het vrouwelijk geslacht door worging om het leven gebracht heeft. Het lijkje is reeds gevonden, begraven in een kalltschuur grenzende aan de woning waar het kind geboren werd. te Rotterdam, op de Plas onder de ge meente Hilligersberg met zwemmen ver dronken. Door de Rijksveldwacht weid het lijk opgedregd en naar het drenkelingen huisje te Hilligersberg overgebracht. Eeu vreemde vondst. De veehouder H. te Kallijk (Fr.) vond dezer dagen voor zijn huis een... levend paard, flinke, zwarte merrie. Hij" stalde het en ging Sn den omtrek naar den ei genaar informeeren, doch deze was des avonds nog niet gevonden. Branden. Te Ommelandenvijk. gem. Veen- dam, is Zaterdagnacht de stoopi- en wïndkoronmolen afgebrand van den heer J. Kuiper. Eenige vette varkens kwamen in de vlammen om. Alles is verzekerd bij de Onderlinge Moleu- verzekeringmaalschappij Wezep, voor- pi. min. f 6500. Te Eindhoven brandden gisternacht omstreeks half een, vier arbeiderswo ningen. gelegen aan den Kleine Berg, geheel af. Van dc drie bewoonde hui zen gingen de inboedels mede in de vlammen op. Alles is tegen, brand schade verzekerd. De oorzaak is on bekend. Droevig ongeluk. Te Leiden had een droevig ongeluk plaats. Een jong vrouwtje reed met een kinderwagen voorbij de Maars- mansteeg, toen juist een zwaar bela den wagen van de Kotterdamsche Pakscluiildienst de Hoogstraat kwam afrijden. Het vrouwtje kwam te val len en werd evenals het kindje over reden en beiden werden zwaar ver wond. Dr. Voorthuyzen verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna de patiënten naar het academisch zie kenhuis wevden vervoerd. De toe stand van moeder en kind is zeer ernstig, zoodat voor beider leven wordt gevreesd. Het algemeen gevoelen was dat de voerman geen schuld had. De man werd zoo zenuwachtig, dat ook voor hem geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De vrouw is reeds overleden. Effectendiefstal. Omtrent he t onderzoek in zake den be kenden effeciemdiefstal uit een interna tionalen trein vernemen we nog nader, dat. deze op een zeer brutale en listige wijze gepleegd werd; een der die ven had zich daartoe in de nage maakte uniform van een post ambtenaar gestoken >en opende met een valschen sleutel den wa gen. In voorarrest bevinden zich behalve Van der Straeten, Van Beusekom en Vis, ook nog de broeder van dezen laatste. (N. C.) De moord te Bergen. Men schrijft aan de „Tel": Nadat de justitie eerst den Woensdag namiddag en daarna een groot deel van den Donderdag had {gebruikt, om een on derzoek in loco in te stellen naar den moord te Well, gem. Bergen (Limb.), waarschijnlijk Dinsdag in den avond omstreeks 9 uur gepleegd, is zij terug gekeerd, zonder zich te kunnen verblij den over eenig succes van dat onder zoek Ongeluk. s Zondagavond is in de Soetensteeg te Rotterdam 'n omnibus van de R. O. M. in botsing (gekomen met een tramwagen van de R. T. M. De 22-jarige conducteur van de R. O. M. genaamd J. A. v. w. werd door beide voertuigen overreden doordat hij van de bus geslingerd werd. De man werd met verwondingen aan he<t linkerbeen en aan het hoofd naar het Ziekenhuis overgebracht. Naasting spoorwegen. Ons wordt gemeld dat de Belgische regeering besloten heeft tot naasting van den spoorweg Mechelen—Ter Neu zen; omtrent de exploitatie op Neder- ltuwlsch gebied is niets met zekerheid bekend. (Tel). Vogelbescherming. De algemeene vergadering van deVer. eeniiging tot bescherming van vogels, die te 's Gravenhage werd gehouden, was slechts door enkele leden bezocht. In het jaarverslag wordt met dank baarheid vermeld, dat de Ver. veel steun ondervindt bij hare bemoeiingen, van de burgemeesters 'h' er te lande, zoomede van den dir.-generaal van landbouw, den lieer Loviruk. Het ledental verminderde eenigszins. In .samenwerking met de Ver. tot be scherming van Dieren, zal den Min. van Binn. Zaken verzocht worden, te willen bevorderen, dat op de scholen de bescherming van dieren, inzonderheid van vogels, ter sprake wordt gebracht bij het onderwijs. De rekening sluit met een batig saldo van ruim f 300. Herkozen werden tot bestuursleden mevrouw v. Diepenbrock en jonkvrouwe v. Citters, en in de plaats van dr. Baëza, die bedankt had, gekozen de heer Lo- vink, directeur-generaal van landbouw. Aangenomen werd een reglementwijzL ging, strekkende om het bezoeken der vergadering te bevorderen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. SO cents per regel. derland en Apotheken. Franco toezen ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER v. d. HULL, Drogerijen, Jansstraat 28. Cit de Arbeiderswereid Verdronken. Zondagmiddag 4 uur is een lCjarige knaap, Kieviet genaamd en wonende een voortreffelijke beschuitsoort, spe- j ciaal voor Keukenge- i bruik. Overal verkrijgbaar in bussen van Së» stuks a f W.g5. ïk gevool mij thans gelukkig. Als men nog jong van harte is, d. w. z. wanneer men zich nog in de lente des levens bevindt, heeft men een afschrik van den dood, maar hoe ouder men wordt hoe meer deze vrees vermindert en waarom, omdat wanneer men in den herfst van zijn leven gekomen is de le venslust en moed verminderen, des te meer, wanneer men eene gekrenkte ge zondheid heeft. Gelukkigerwijze dat de wetenschap in de laatste jaren zulke groote vorderingen gemaakt heeft, dat men in staat is den grijsaard nog een nieuw bloed te geven. Zulks heeft de heer Johannes van Beek, 128, Duitenhuis te Prinsenhage ook mogen ondervin den. Wij laten hier volgen een schrij ven van den schoonzoon van den heer van Beek, waarin hij zegt, dat zijn schoonvader sedert twaalf jaren aan de maag vreeselijk .geleden heeft. De maag pijn was des morgens bij het ontwaken zoo erg dat hij zich des morgens niet kon aankleeden, met het eten en drinke-n moest de grootste voorzichtigheid in acht genomen worden en hij was niet meer in staat zijn landarbeid te verrich ten, maar thans na het gebruik Uwer Pink Pillen kan hij alles verrichten en is om zoo te zeggen zoo gezond als een visch in 't water, Hij werkt met lust, het Den heer JOHANNES VAN BEEK (volgens portret), eten smaakt hem en de slaap is rustig en verkwikkend. Onlangs zei.de hij mij, ofschoon ik reeds zeven-en-vijftig jaar oud ben kan ik thans verklaren, dat ik opnieuw weer jong geworden ben, een ieder in mijne omgeving staat er over verbaasd en het eenige wat ik mijne ondervragers toevoeg is met hen te zeg gen, di8 verandering hebben de Pink Pillen bij mij teweeggebracht. Met ge noegen geeft miln schoonvader u ver gunning zijne ongehoopte genezing naar goedvinden bekend te maken, wij zelf zullen niet nalaten zooveel mogelijk als in onze macht is het aan een ieder in onze omgeving bekend te maken. Prijs f 1-75 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabllió, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Ne BINNENLAND. Kamers van Arbeitl en stakiugen Men meldt uit Rotterdam; De Kamer van Arbeid voor het Ha venbedrijf heeft een circulaire ver- sprleid, waarmede volle instemminig wordt, betuigd dooi- de Kolenwerkers- Vereeniging „Helpt Eikander". „Kar dinaal Manning". Rotterd Vrijliedlen- ver eenig mg „Handel en Scheepvaart" en de Christelijke Bootwerkersvereeni- ging ..Toenadering". In deze circulaire wordt er op ge wezen dat ofschoon de Kamers van Arbeid geacht kunnen worden bij sta king een belangrijke roeping te heb ben, bij de achter ons liggende sta king in al haar vertakkingen geen Kamer :an Arbeid haar bemiddeling kon aanbieden," omdat het een politie ke, geen economische staking was. Zoo ooit, dan werd bovendien bij deze staking op den voorgrond gesteld he,t beginsel van vrijheid zoowel voor den. een om te staken als voor den ander om niet te staken, omdat men elkan ders individueele overtuiging op poli tiek gebied behoort te eerbiedigen. „Het -s echter aan onze Kamer ge bleken"' zoo gaat de circulaire voort, „dat er toch werklieden zijn, die zich niet op fit breedle standpunt weten te plaatsen en vooral blijkt bij vele werklieden te ontbreken de zoo noo- dige verdraagzaamheid, die bij ver schil over politieke overtuiging ge- eischt mag worden. Hierdoor ont staan conflicten gedurende den ar beid. weike weder tot ernstige gevol gen in de verschillende bedrijven en niet het minst in het havenbedrijf aan leiding zouden kunnen geven. Hierte gen te waarschuwen, rekent de Kamer van Arbeid voor bet havenbedrijf zicli tot plic.it en zij doet dit dan ook bij dezen met allen ernst. Iudien door te weigeren om te werken met ben die uit politieke overtuiging niet gestaakt hebben, het aan de werkgevers moei lijk wordt gemaakt om zonder aan zien des persoons het werk weder uit te deelen en te doen uitvoeren, dan kan het niet uitblijven of er zullen weder verwikkelingen ontstaan en als gevolg daarvan weder slachtoffers moeten vallen ondier hen. die het standpunt van verdraagzaamheid niet willen innemen. Dit zou te betreuren zijn en kan en moet voorkomen wor den. Echter niet door aan de werk gevers te verzoeken de niet-stakers ten gusste van de stakers buiten werk te stellen, maar door aan de werklieden die dit zouden willen, het onjuiste van zulk optreden onder het oog te bren gen. Dit wensclien wij hiermede te doen. „Maai- tevens roepen wij daartoe de medewerking in van de besturen van alle vakvereenigingen in het bijzonder van dezulke die. aan den kant der sta king stonden. De politieke actie is ai- geloopen. Laat de politiek nu geen verdeeldheid bestendigen tusschen de arbeiders, die immers zulke groote algemeene belangen hebben, welke on afhankelijk van politieke overtuiging behartigd moeten worden, waarvoor eendrachtig samenwerken zulk een groot vereischte is. „Ook aan u werkgevers vragen wij. streeft er naar de scherpe kanten van de gevolgen der staking zooveel moge lijk weg te nemen zonder echter on billijk of onrechtvaardig te worden te genover hen. die gedurende den tijd' der stakina in uw dienst hebben ge arbeid, omdat hun overtuiging hun verbood aan een politieke staking deel te neuten. ..Ten slotte richt onze Kamer tot alle andere Kamers van Arbeid bet- verzoek ook harerzijds in deze ver zoenende richting werkzaam te zijn, opdat dc gezonde ontwikkeling der vakorganisatie niet door politieken partijhaat worde belemmerd". Stoom vaartberiehfeu Het ss. Prins Hendrik van Amlsterd. naar Batavia, passeerde 30 Mei Kaap St. Vincent. He-t dubbelschroefstoomschip Rot terdam. van de Holland-Amerika-lijn, van Rotterdam Naar Newyork. ver trok 30 Mei te 3 u n mvan Boulogne. Sport en Wedstrijden. Courses ie Woesiduin Beide Pinksterdagen heeft Woest- duin zich mogen verheugen in een zeer groot bezoek. Dit was dan ook geen wonder, daar èn het weder èn d'e sport op zich zelf zeer goed waren. Ie DAG (Zondag 31 Mei). I. Berthus-Prijs. Wediren op de vlakke baan, voor inlandsche paar den van 3 jaar en ouder. Ie Prijs 500, 2e prijs 50, 3e prijs f 25. Afstand 2400 Meter. Een zestal paarden waren voor de zen ren ingeschreven. Twee daarvan kwamen evenwel 'aan den start. Het waren Berthus en Curacao. Laatst- gcno'emde nam terstond de leiding, tot aan de overzijde, alwaar Berthus even naar voren komt, in het laatste rechte eind komt Curacao gevaarlijk opzetten en wint met twee fengten. Curagao 1, eig. G. J. v. <1. Vliet, rijder Speek, Berthus 2, eig. A. van Hoboken van I-Ioedekenskerke, rijder Wienert. Totalisalor winnaar 4.50. II. Mirka-Prijs. Recordharddrave rij voor Nöd'erlandsche paarden. Mi nimum-afstand 2400 M. Ie prijs 350, 2e prijs f 100, 3e prijs f 50. Swaska II, Antoinette, Elsje. Mas- cctta, Rita, Goudmijn, Caïd, Krylati II, komen voor dezen course tegen el- kand'er te staan. Bij het gaan der bel blijft Krylaty slaan en laat eerst at do paarden, welke allen goed weggingen, passee ren. Caïd vooral weet zich kranig te weren daar ge'en der paarden hem kan bereiken. Goudmijn is een klein eindje achter Caïd geraakt en kan dit stukje niet meer inhalen, zoodoende, is Caïd 1 en Goudmijn 2, terwijl An toinette een flink stuk achter derde aankomt. Caïd 2400 M„ tijd 4.21 3/5, eig. Stal' Minerva, rijder A. Mol. Goudmijn, 2400 M„ tijd 4.21 4/5 sec., eig. en rijder A. H. v. Wickevoort Crommelin, An toinette, 2475 M. in 4.25 4/5, eig. Stal Pech, rijder Alkemade. Tot. winnaar 13.50. pl. f 14 en f 13 III. Frisson-Prijs. Verkoopswedren op de vlakke baan, voor paarden van 3 jaar en ouder, te koop gesteld voor f 1500. Ie prijs 500, 2e prijs f 50, 3e pr. 25. Afstand 1300 M. 10 paarden verschenen aan den start. Het waren Royal Mint, Brank- some, David Devant, Deen Hayer, So mething, Tintagel Castle, Royal Go verness, Reissette, Nebucadnesar t en Lady Doneraille. Na een paar vergeefsche_ pogingen viel de vlag en ging David Devant aanstonds aan het hoofd. "Weldra rekte het veld zich en bekwam Royal Governess e'en oogen- blik de leiding. In de rechte lijn bed Nebucadnesar het commando. Brank- sonie deed een goede poging, doch de afstand was -te kort en bij bleëf on geplaatst. zeer dicht achter Tintagel Castle eindigende. Something bezette de Uveede plaats en Tintagel Castle de derdte. Nebucadnesar, eig. W. Jochems, rijder Killick, Something 2, eig. Mr. John, rijder A. Childs; Tintagel Castle 3, eig. baron Creutz, rijder Speek. Tot. winnaar f 18, plaats 11.50, 11.50, 11.50. Nebucadnesar te koop voor 1000, werd gekocht voor f 1050 door baron Creutz. IV. Rack Reut-Prijs. Wedren op de vlakke baan, voor paarden van 3 jaar en ouder. Ie prijs f 500, 2e prijs 50, 3e prijs f 25. Afstand 2700 M. Slechts een drietal paarden, Marked Man, Bedbampton, Glasnevin, lie pen hierin mede. Marked Man nam al dadelijk en bleef tot aan de over zijde de leiding behouden, doch toen ging Bedhampton naar voren en was handsdown. 1 Bedhampton, eig. VI. Jochems, •rijder Saya; 2 Marked Man, eig ba ron Creutz. rijder Speek, 3 Glasnbvin eig. v. Hoboken v. Hoedekenskerke, rijder Wienert. V. Kozir-Prijs. Als minste snelheid wordt 1.45 aangenomen. Minimum afstand 3600 Meter. Ie prijs 500, 2e.prijs 100, 3eprijs f 50. Deze harddraverij was voor Linsca II, eig. S. Witteveeu, 3600 M. in 6.00 1/5, gevolgd door Carmaleta, eig. Schuyli, Sehuyl Jr., 3675 M. in 6.00 3/5 en door Eddallah, eig stal Trio, Schönrock, 3625 M. in 6.01 4/5. Tot. 11.— Placé f 7.50 12.50 en 11.50. Niet geplaatst; Isabella, 3600 M„ Nettie Bruen 3700 M. Bellwood 3700 M. Troubadour, 3725 M., Sierra 3825 M., Cribbage 3825 M., Abdul Ameer 3825 M.t en Anselor, 3875 M. ï>e tribune na de eerste ronde pas- seerende, was Linsca II aan liet hoofd gevolgd door CafmaïJ?ta, Edid'allab, Bellwood, Isabella, Troubadour, Sierra en de overige met Anselor laatste. Linsca 'liep hoe langen- hoe meer uit cn won op haar genaak, gevolgd door Carmaleta en EcM'ellah. VI. Princess Ida-Prijs. Verkoops Steeple Chase voor paarden van 4 jaar 'en oudier, te koop gesteld: voor f 1500. Ie Prijs f 400; 2e prijs 50, 3e prijs Afstand 3400 M. Deze course werd gewonnen door Sila eig. baron Creutz, rijder Speek, tweede, was Waddon eig. v. Hoboken van Hoedekenskerke, rijder Burk'e, derde Single String eig. Korthals van Schorlen, rijder Mac Cord. Tot. 11.50, placé 15 en 9. Connaugh Girl ging aan het hoofd, dan de overigen met Muggins II laat ste. Na de eerste ronde de tribune passeerende, was Muggins II gesla gen. Aan de overzijde stortte Con- naught Girl, doch de rijder besteeg het paard wederom. Sita won van Wadidon terwijl Single String derde was. 2e DAG (1 Juni). De. Haarleimm.ermeerprijs was voor Parsimony, De Vogelenzang-prijs, verkoopsdra verij, was voor Cyclone, eig. A. A. van den Berg, ten Hagen, 2225 M. in 3.50 3/5, gevolgd, door Anton, stal Mi nerva, A. Mol, 2175 M. in 3.52 2/5 en door Krylaty II, eig. Ockhorst. Doe- lenian, 2150 M. 'in 3.52 3/5. Tot. voor f2.50: f20; placé voor f5 f 35.50 en f 15. Niet geplaatst Herman 2125 M., Swaska II, 2150 M., Atlantic 2225 M., Nel la 2225 M., en Anna, 2150 M. De winster bleef onverkocht. De liaarlem-prijs, vlakke haan af stand 2000 M., was een match tusschen Diamant, eig. jhr. Boreel, Speek, en Kempred, eig. Van Hoboken van Hoe dekenskerke, Wienert, die hands down door laatstgenoemde gewonnen werd,. Gewonnen met 5 lengten. Tijd 2.20 3/5. Tot. f4.50 voor f2.50. De beide paarden gingen eenigen tijd naast elkaar, totdat aan de oveiri zijde Kempred naar voren ging en vanaf dat oogenblik d'e course in handen had. De Bennebroekprijs, harddraverij, handicap voor Nederlandsche paar den, was voor Anton, eig. Stal Mi nerva, Doeleman, 3125 M. in 5.191/5, gevolgd door Linsca II, eig. S. Wit teveeu, eig., 3250 M., in 5.22 4/5 en door De Luitenant, eig. J. Koster, eig., 3225 M. in 5.25 2/5. Tot. f8.50. Placé f8.50 en f7.50. Niet geplaatstCaïd, 3075 M.,, An toinette. 3150 M., Molly, 3200 Mr, en Cyclone 3250 M. De Heemstedeprijs. vlakke baan, heerrijders, afstand 2600 M., was voor Berne, eig. Van Hoboken van Hoede kenskerke, ridder Huyssen van Kat- tendyke, gevolgd door Bedhampton. eig. Jochems, e!ig., en door Chillon, eig. Metelerkamp van Bronkhorst, eig. Gewonnen met klein verschil, slech te derde. Tijd: 3.10 lï5. Tot. f 10.50 placé, f10 en f6.50. Niet geplaatstBranksome, en- Roayl Mint. De paarden gingen allen op éen.lijn af. Royal Mint nam weldra de lei ding. Bij het passeeren der tribune was Berne aan bet. hoofd, gevolgd door Royal Mint, Branksome en de overige. Aan de overzijde vergrootte- Berge zijn voorsprong, doch werd in de rech te lijn door Bedhampton aangevallen. Een goede strijd ontstond, dlie met klein verschil in 't voordeel van Ber ne uitviel, Chillon was derde. De Bloemendaalprijs, recordhard draverij, was voor Concurrent, eig. A. II. Wickevoort Crommelini, eig., 2500 M„ in 4.07, gevolgd door Crib bage, eig. stal Duo, AJkemade, 2550 M, in 4.071/5 en door Moquette, eig. stal Unïtas, Oppelaar, 2575 M., in 4.09 3/5. Tot. f3.50, placé f6 en 9.50. Niet geplaatst Nettie Bruen 2500 M.,'Belle Bay, 2550 M., Sierra, 2575 M„ Cleri- mond. 2600 M. en Anselor 2700 M. Cribbage scheen gewonnen spel te hebben, doch de he.©r Crommelin reed een magnifique finish en versloeg Cribbage met 1/5 seconde verschil. De Haarleniimermeerprijs. verkoops- liordenren, afstand 3200 M„ was voor Parsimony, eig. R. graaf van Bylandt. W. graaf van Bylandt. gevolgd door Europa, eig. Van Hoboken van Hoe dekenskerke, Burke, en door Prea cher, eig. baron Creutz. Speek. Tot. f 7, placé f 60 en f 9. Gemakkelijk gewonnen met veel lengten. Niet geplaatstFabulist. Preaclier nam' d'e lieding gevolgd doo'i- Fabulist, Parsimony en Europa. Bij het passeeren der tribune na de tweede ronde, leidde Preacher nog steeds, Aan 'de overzijde gingen Europa, Per ach er en Parsimony dicht bij een, In de rechte lijn zette Parsimony op en won gemakkelijk van Europa en Preacher. Coagi'68 der S. i>. A. P. I Speciale correspondentie van ;(J7oeiofiooöi s algeoieenyn dienst) voor Haarlem's Dagblad. Enschedé, 31 Mei en l Juni. EERSTE DAG. In de Groole Sociëteit Lange Straat, En schede, werd op de heide Pinksterdagen het Congres der Sociaal-Democratische Arbeiders partij gehouden. Tegen 10 uur stroomde Zondagmorgen de Schouwburgzaal der Sociëteit rol. De zaal was langs de galerij versierd met roode dra perieën en wimpels, met de letters S. D. A. P. Nadat de congressisten en verdere belang stellenden verschillende socialistenliederen hadden gezongen, en zooals Polak het uit drukte een kiekje genomen was van de eerbare facies' der afgevaardigden, opende Henri Polak, de voorzitter der S. D. A. P., het 9e congres. Spr. wees er op, dat dit con gres gehouden wordt op den klassieken bo dem der arbeidersbeweging. Twente is een der belangrijkste centra voor politieke eu arbeidersbeweging in Nederland. Spr. her innerde aan de ver- en herkiezing van Van Kol in het kiesdistrict Enschedé, en aan den greoten strijd die hier gestreden werd. En al werd die strijd verloren, toch was hjj een indirecte, overwinning. De organisatie werd er door versterkt en eene uitstorting van solidaritei ts-gevoel over het geheele land was er het gevolg van. Daarom hulde aau de wak kere strijders (applaus). Spr. herdacht hierop de dierbare partijge- noolou in het afgeloopen jaar overleden: Cor- nelie Huygens, Dirk Troelstra, Bayens enz. Ter eere dezer drie dooden verhief het con gres zich cenige oogenbllkken van zijn zetels. Spr. wijdde voorts eenige woorden aan de a.s. Duitsclie. Rijksdagverkleztngen, op IC Juni a.s. Namens het congres werd een tele gram gezonden aan de Duitsche partijgenoo- ten, waarin de hoop op eene overwinning werd uitgesproken. De geschiedenis der laatste. 14 A. .15 maan den nagaande, releveerde spr. de verkiezin gen In Amsterdam IX en lil. Zij bewezen wat er met bet proletariaat in de groote steden kan worden gedaan voor de beweging. Hulde werd gebracht aan de Amsterdamsche partljgenooten. Een tweede groote moment was de ACTIE TEGEN DE DWANGWETTEN. Er zal straks over het optreden van het partijbestuur wel worden gesproken. Daarom slechts één verklaring: opgekomen moet worden tegen enkele valsche voorstel lingen over het optreden van het partijbe stuur. die langzamerhand een legende wor den. Het is absolniu onwaar, dat de Partij, door middel van het partijbestuur en Troel stra, de algemeene werkstaking heeft doorge dreven, De veel besproken motte hield niet j anders in dan dat. de vergadering steun toe- zegde aan spoorweg- en transportarbeiders bij hunne actie. Spr. kwam er tegen op, Troelstra tot zondebok te malcen, dat men hem tracht onmogelijk te maken door hem af te schil deren als een karakterlooze (langdurig ap- plaxis). Spr. meende namens het congres aan Troelstra to mogen toevoegen dat de liefde, hot vertrouwen en de aanhankelijkheid der Partij aan hem onverzwakt zijn. (Toejuichin gen). De Partij moest deelnemen aan de alge meene werkstaking, hoewel de nederlaag vast stond. Maar hadden wij niet mee gedaan, dan zou men de nederlaag hebben toegeschre ven aan deze terughouding. Hoewel de anarchisten trachten nu toch ons verraad te bewijzen. Wel zeker, dat bewijzen van der Goes. Hugenholtz e. a die met ge vangenisstraf bedreigd worden, dat bewijst het werken van zoovele partljgenooten. Neen, het verraad ligt hij hen, die in troebel water wilden vlsscheu, die een revolulielje wüdun stoken, en zich quasi ter goeder trouw bij de arbeidersbeweging tegen de dwangwetten aansloten. Voor ons is maar één les uit deze ervaring te trekken.- „Er zal heel wat moeten gebeuren, eer wij ooit weer een gemeenschap- pelijken stap doen met die anarchistische be driegers en verraders, W'ij zullen de tactiek der Duitsche partij weer volgen. Wie met ons mee wil loopen, loope me, maar wij volgen niemand meer. Aan het beginsel der alge meene werkstaking, dat Is zeker, heeft niets meer kwaad gedaan, dan juist de algemeene werkstaking. Het is een hocmoeopatisch ge nezingsproces. Als do bourgeoisie zich nu al spitst op de verkiezing van 1905, dan kan spr. verzekeren, dat zij zich met een dooden musch verheugt. Wij moeten onbekommerd onzen weg gaan, Op dit congres zullen wij tot klaarheid ko men, en straks keeren wij in de maatschappij terug om de actie krachtig te hervatten, en schrijden voort op den weg. die leidt tot de eindelijko overwinning (applaus). Als plaats waar het volgend congres zal worden gehouden werd aangewezen Dord recht. Iu behandeling kwam nu DE LEIDING VAN HET PARTIJBESTUUR gedurende de algemeene werkstaking. Allereerst kreeg het woord P. L. TAK. 11 Ij wees er op, dat Amsterdam III geen crltlek wilde uitoefenen, maar fouten her stellen tot verzekering van de toekomst der partij. Spr. vroeg of na 31 Januari het Par tijbestuur de propagandisten had samenge roepen, ter bespreking der dwangwetten en het verzet daartegen. En hij antwoordde daarop ontkennend. Neen, er Is ntet getracht naar gemeenschappelijke samenwerking. Dan de krant „Het Volk". Waar in tijden als deze, de krant klaarheid moet geven lij lcriei quaesties, daar zagen wij nu i| elkaar opeenvolgende meeningeu op de ej pagina van „Het Volk" verschil Spr. illustreerde deze zijne meenlug metl schillende bloemlezingen uit hoofdartlk in „Het Volk". Eerst werd de algemeene werkstaking I geprezen en daarna verschijnt het belu artikel „Wat nu?", waarin de politieke staking wordt afgeraden. Wel wordt aan| schllleude vakvereenlgingen aangeraden! schillende oeconomische werkstakingen te drijven. Inderdaad was dit een aanzj tot algemeene werkstaking, althans in schillende centra moest het daartoe koj Wij hebben In deze moeilijke tijden, spr., geen steun gebad van de krant. Ei artikelen waren mr. Troelstra's persooi werk. Daarom rijst, de vraag of in tijdei achter ons liggen, het partijorgaan pers lijk mag worden geleid. Moet liet part stuur dan zijn taak ten opzichte van het lijorgaau niet wat breeder opvatten? Meegedeeld werd dat 75 afdeelingen aa zig zijn met 103 afgevaardigden. Nadat een uur gepauseerd was werd t eerst aan VAN DER GOES het woord j ven, ter toelichting eener resolutie in de werkstaking in April. Oorspronkelijl gediend door hem eu Herman Gorter eu 1 Roland Holst. Wegens formeele bezv> nain Gorter de resolutie als afgevaart over, terwijl van der Goes sprak als ri tcur van de „Nieuwe Tijd". In de uitgebreide resolutie wordt, e: gewezen, dat de verscherping van de stri mei alle beschikbare middelen moest wc gekeerd. Dat de algemeene werkstakinj eenige middel was, en dat werkloos to bij de voltrekking van den beraamden slag nadeeliger zou zijn geweest dan mogelijke nederlaag. Ten slotte verkp de resolutie dat tic S. D. A. P, in deze standigheden krachtens haar beginsel al volutionaire partij verplicht was de bewt te ondersteunen enz. Dit lichtte van der Goes nog eens to hij sprak het vertrouwen uit dat geen de: geslotenen behoudens eene uitzonderli den vuist zullen ballen •.•.•gen de leiders, tegen de directiÈn. De leiders kunnen dt geslotenen gerust onder do oogen treden deden wat de. massa wilde. Do werksti was geen uitstekend middel, maar het het eenige, f wibaut zeide geen crltlek t,e willen i feu en op het meegaan van het Pariijbe, met de algemeene werkstaking. Maar zegt spr. dadelijk deze werkstaking t treuren. Wij hebben in de kaart van vijand gespeeld. Deze wees ons den tijd handelen aan, toen wij niet liet sterkst ren. Ons aller inzicht was niet sterk ge Uil naam van verschillende propaguac verklaart spr. dan ook geenszius de algi ne werkstaking te hebben aaugeprezen. Zelfs al was de werkstaking 10 maal meener geweest dan nu liet geval was, nog kon ze mels uitwerken. FÜRTUIJN deelt mede. dadelijk nad: S. D. A. P. zich aansloot hij hot Gonmt Verweer, een ingezonden stukje te h< gezonden aan de redactie van „Het Daarin waarschuwde hij tegen du ver waarvan algemeene werkstaking nood lijk het gevolg moest zijn, en zegt Fori algemeene werkstaking ls revolutie i werk der anarchisten. Het Partijbes waarvan Troelstra deel uitmaakt, lieefl gedaan wat liet moest, het lieeft ge toont mogelijke gebrek aan inzicht te hebbei van het begin af aan heeft geen enkel dende gedachte bij cle redactie vau Volk" voorgezeten. Eerst het artikel nu?, gaf weer den goeden weg aan. De algemeene werkstaking heeft tonge gehad dat thans velen in de arbeiders ging afkeerlg van ons zijn (kreten van waar"). Spr. wijst dan op de sigarenm; de timmerlieden enz. Bij hen blijkt di het beste, liet eenige geluk vau deze staking is, dat wij ons thans gelieei ren van de anarchisten, wier propagaud veel te veel onderschat hebben. De arbt zijn verkeerd geleid door het partijbes Dit lioeft schuld. (Kreten van: ,,er is schuld, de regeering is schuld). Jawel, zegt Forluyn. Wij hebben sc en... ik zou wel eens willen zien wat w den. als wij regeering waren. OUDEGEEST beaamt, volkomen wat tuyn zegt. Het kwaad zit in de eerste sta Was zij niet uitgesproken dan was ei dwangwetten en algemeene werkstaking sprake geweest. Het partijbestuur had e legen de anarchisten moeten optreden, het partijbestuur moet verweten worden het er niet voor gezorgd heeft, dat de so democratie meer in de vakvereeniging drong. BIJKERK meent, dat Troelstra in de lijlce dagen in opdracht van het Pariijbe had moeten schrijven, althans in ovi maar niet op eigen houtje. Voorts vraai immens zijne afdecling inlichtingen uve: schillende punten. MENDELS brengt allereerst hulde a: sociaal-democralisclie Kamerfractie, dan noemt hij het een bewijs van zwal dat men in hol Comité van Verweer heel len zitten, heeft willen samenwerken mensehen als Reens, enz. Spr. heeft bet tij bestuur gesommeerd zich uit te sp over het artikel „Wat nu?" Maar dat i geschied, cn de propagandisten wisten wat ze moesten doen. Bovendien zijn de naamste brochures van voor- eu tegei ders niet principieel behandeld in Volk". GEERT SM A meende, dat de S D. A. P had laten meeslepen met de strooming het ongeschoolde proletariaat. DEN EXTER vroeg of Van Kol. heen do in do moeilijke tijdsomstandigheden, delde in overleg niet de S. D. Kamerfi BERGMEIJER neemt hot Troelstra k\ dat hij niet genoeg het manifest van en Omiegcest hoeft geanalyseerd. En he tljbestuur der S. D. A. P. had den koud: straal moeten richten op het stroovuu: 31 januari. KAMPIIUVZEN brengt hulde aan Tro voor zijn artikel „Wat nuï", en spree zijn leedwezen over uit, dat het Parti,jb< aiou weg niet opging, spr. geeft de kering dat de band die hem als socmal- cratisch fabrieksarbeider bindt met zij de werklieden, na de staking zeer lu is geworden. Du VOORZITTER bestrijdt, dit laatst, voorzitter van den Diamantbewerkers hij anders. HORSTMAN neemt het dr. Gorter kwalijk dat hij Domela Nieuwonhuis geprezen. Dr. GORTER meent, dat de anarc zich tot Donderdags toen men uit ging even goede strijders hebben gr als de sociaal-democraten. (Deze verk! verwekt blijkbaar ougenoogeui. Spr. ook het artikel Wat nu?, maar vindt in 1 zaak de houding van het Partijbestuur Spr. vindt de leiding van Troelstra vei in alle groote zaken waarop de S. D. tot dusver gestuit is. Spr. spreekt v: zwakheid van Troelstra's politieke opv bij de bespreking van zijne artikelen ir Volk", Voor groote quaestles gcplaats trouwt Troelstra steeds op de liulp va dersdenkenden, (Er ontstaat nu verschil aan de bes tafel over de vraag of Gorter ook op 3 punten Troelstra mag critiseeren. De dering beslist van wel-. GORTER haalt nu als nieuw bezwaa dat Troelstra zich te veel laat bejnflu ren door de dingen van den dag. Spr. er op, dat Jarenlang aan het proletariat Nederland het ideaal ls gepredikt vt sociaal-democratie. En waar wij geen lieidsklep hebben als in Duitscliland het algemeen kiesrecht, daar moest li een uitbarsting komen. En het kon oo anders. De sociaal-democratie wil g evolutie, maar schrikt desnoods niet voor revolutie. VLIEGEN wees in een uitvoerige vc ging van het artikel Wat nu? op dit g Dat het Comité van Verweer zicli wend de organisatie van spoorwegarbeiders de vraag hoe de zaak stond. Spr. keuri dat de S. D. A. P, eenmaal begonnen door dik en dun met de arbeiders-org ties meeging, maar het voorstemmen vi alg. werkstaking was verkeerd. Spr. het ook ln Gorter, dat deze Domela Nie huis in do hoogte stak waar deze ui soohshaat weigerde te spreken met Trc of Vliegen. In de avondvergadering voerden nog

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2