NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD ileestgelezen Ilagblad in Haarlem en Omi.crek.esi. Gouvernante. 20e .iaargang Zaterdag 6 Juni 1903, No. 6114 DAGBLAD Atoonnementsprljs Voor Haarlem par 5 maandenf 1.20 Voor da dorpen In dan omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), psr 3 maanden„1.30 Franco door het geheels Rijk, psr 3 maanden1.65 Msondarlijka nnmmara0.021/» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Saariem, per 3 maanden0.3?1/» da omstreken en franco par post. 0.45 Advertentiën Van i—5 regeis 50 Cis.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zuïder Buitenspaame No. 6, kater communaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. U'tgsvi dar Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. teaaonisafoa en Adveréoattöffi wsrdsa -Bssgenoman door oazs Agenten en door alle Boekhandelaren sn Courantisrs. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën sai Slficlarass betreffend! Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dsi alaa vorteohijni da gat Ijk m, b&hafos Zon- an Faostdagon Moofdagmten vow hei Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère O. L. BAH BE Co., JOHN F. JONESSuco., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. Dagblad van 6 Juni at o.a. en een Times-uorres- Heerenberg:, Vermogens- Eet N. 0, G. eu de Leer- ihtwet. Tuinbouw. Advertentiën VOOE HST ?Un wij tol ons leedwezen gs- Uikt CdTertentléa ai va wijzen tooi hel iS&gaTondnamjner, die des Zaterdagsmor- pa* worden feezorgd. men teke? rijn van de plaatsing dan op YrlJilag&TGBd noodlg, ali- idei-d klelno advertóntles ol famUleh»- eu, die moeilijk yoorai kunnen worden DS ADiLLNISTRATLE. MEEREiNBERG. ii jaarverslag van het krankzinni gs ticht Meerenberg is geen aange- e lectuur en kan dat ook niet zijn. ziekte die den mensch treffen de ziekte van den waanzin, wordt 1 in allerlei vormen beschreven, alle bijzondei heden er bij. Soms zelfs de vraag op de lippen, of het wat ai te uitvoerig gaat worden en i beschrijving van het ziekteverloop zoovele patiënten, niet eerder thuis lort in een geneeskundig tijdschrift, in een jaarverslag, dat uit den aard de zaak voor algemeene openbaar- bestemd is. Zelfs de ongesteldhe- V'an het personeel worden beschre ien leed aan pijnlijke platvoeten in aan „wolf'' in de tanden. waar, diezelfde uitvoerigheid min of meer een vroolijken toon en daar in 't verslag. Zoo verne- wij, dat er helaas zes van de jonge op het landgoed gestorven zijn at het gemiddeld gewicht van de a 110 KG. en dat van het zwaarste 168 KG. bedroeg. Uitvoerige ta- geven aan, hoeveel vruchten en er geteeld werd n van 1893 i me{ 1902, beginnende met aalbes- eindigende met zuring, benevens die zij opbrachten, zal de Directie van het ge- i hiervoor hare goede redenen wel Mocht ik een wensch uitspre- dan zou het deze zijn, dat er in uitvoeriger mededeelingen en worden gedaan over de gevallen Daarvan vernemen wij nu Behalve de tabel der genees- die het treurige resultaat aan- dat bij de opneming de voorzeg van herstel, gunstig was voor 58, ig voor 06 en bepaald ongun- niet minder dan 118, bevat het sg een hoofdstukje „verlof en ont- waarin wordt meegedeeld, hoe uim 100 patiënten verlof werd ver- om te kunnen beoordeelen of zij voor het maatschappelijk leven waren. In list overgroote mee der gevallen werd dit proefver- ontslag gevolgd. Onderschei- patiënten bleken nog niet bestand tegen de prikkels van bet gewone maatschappelijk leven en keerden van verlof terug. Kon het zijn, dan zouden zeker de lee- ken, die belang stellen in de stichting, ook hieromtrent de uitvoerigheid wen- schen te zien toegepast, die heerscht in 't overige van het versiag. Niet uit onigezonde nieuwsgierigheid, maar omdat juist voor 't publiek de quaestre van het ontslag door genezing zulk een belangrijke is. En in verband daarmee wijs ik op de elders in '1 ver slag gedane mededecling, dat in een groot aantal gevallen de behandeling der lijders zich niet beperkte tot het ver. blijf in 't gesticht, maar dat er ook een wakend oog over hen .gehouden werd na ontslag, of zorg gedragen, dat zij onder gunstige omstandigheden waren geplaatst. „Dit was o.a. het geval bij een pa tiënte, die zich als dienstbode had over werkt en steeds in betrekkingen werk zaam was geweest, waar te veel van hare krachten werd gevorderd. Een tweede patient had tijden achter een dagelijks 17 tot 18 uur gewerkt, zon der in te zien, dat zijne krachten dit niet konden uithouden. Ook voor hem werd zorg gedragen, dat hij onder betere om standigheden werd geplaatst. Een derde verpleegde, een theosoof, vegetariër en geheel-onthouder, een vol. Ijverig propagandist, werd aanbevolen met het oog op zijn lichaamsgestel zich zooveel mogelijk van gemoedsprikkels en buitengewone inspanning te onthou den en het leven kalmer op te vatten". Zulke mededeelingen kunnen groot nut stichten. Zij verhoogen de waardee ring voor het gesticht zelf en geven in 't voorbijgaan nuttige wenken: dat men noch zichzelf, noch anderen mag over werken en dat propaganda waarvoor dan ook voeren kan tot... razernij. Behalve voor de vraag: „hoe loopt het met de patiënten af?" interesseert zicv het groote publiek voor deze andere: „hoe worden de menschen krankzin nig?" En in dat opzicht is het verslag uitvoeriger. Het geeft misbruik van ster ken drank als een hoofdoorzaak. Zij was na te sporen bij 26 mannen en 19 vrouwen. Zelfs bij een man, die van zijn 20ste tot zijn 30ste jaar alcoholist ge weest en toen geheel-onthouder gewor den was, trad op zijn 50ste als gevolg van drankmisbruik krankzinnigheid op. Uit tal van ziekten sproot krankzinnig heid voort, dikwijls ook uit neerdruk kende invloeden. En het is de moeite waard, te vermelden hoe in verschillen de van deze gevallen een werkstaking met hare gevolgen in het spel was. Twee van deze patiënten verklaarden na hun herstel, dat. zij zich aan de werk staking niet hadden duiven onttrekken, uit vrees voor erger. De aanhoudende angst, dat hun gezin nu geheel tot ar moede zou vervallen, had hun hoofd ge heel in de war gebracht. Een derde geval betrof een patroon, die zich den ongewenschten geest die onder zijn knechts optrad, zeer aantrok en voortdurend in angst verkeerde dat zij zouden staken en hij dan zijne ver plichtingen niet zou kunnen vervullen. Bij een andere patiënte brak liefdes waanzin uit, nadat men haar had wijs gemaakt dat een heer op haar verliefd was; een kreeg epilepsie, toen men tiaar 's avonds plotseling liet schrikken door in een witte gedaante voor haar te ver schijnen. En ten slotte: in drie gevallen was overmatig rocken het „oorzakelijk mo ment". Het is, dunkt mij, niet een van de geringste verdiensten van dit met zoo veel zorg samengestelde verslag, dat het een kijkje geeft op de oorzaken van den waanzin. Allicht brengt het daarmee sommigen tot ernstig nadenken. J. C. P. uueniandsch Nieuws Frankrijk. De Chartreux, de uit Frankrijk uitgewezenen, zijn thans in onder handeling getreden met den hertog van Argyll, zwager van den Koning van Engeland, voor den aankoop van zijne bezitting Iona, een der Hetori- den. Dit eilandje, 26 vierkante kilo- nieter groot, geldt als de bakermat van het Schotsche Christendom, vroe- I ger waren er de Clunymonniken ge- j vestigd, tot de protestantsche hervar- I ming er hen vandaan kwam jagen. De Karthuizer monniken komen hier dus iu bekend land, de plaats waar zij vroeger hun propaganda dreven, en waar als oudheidkundige curio siteit een steen wordt aangewezen, waarop eens de katholieke Ietrsclie priester Colomban rustte. Een bezoek, dat onlangs door de Schotsche bisschoppen aan Rome is gebracht, wordt met deze plannen in verband gebracht. Etienne Flandin, die onlangs in de Kamer gesproken heeft over de be weerde omkooperij van het ministerie van binnenlandsche zaken door een Parijsche sociëteit om liet recht tot j het spelen van baccara te verkrijgen. komt in een brief aan de Temps daarop terug. Volgens een bericht van Havas zou Flandin. sedert het bekende voorval in de Kamer toen de minister-president den goeden naam j van zijn zoon Edgar verdedigd heeft. gezegd hebben dat het hem speet, dat j hij Edgar Combes beleedigd had. en 1 hij dit niet zou hebben bedoeld. j Terstond nadat dit bekend werd, i heeft men Flandin er op nagevraagd, j of liet waar was, en Flandin heeft j toen geantwoord, dat het niet op zijn wee lag een bewijs van eoed gedrag voor Edgar Combes uit te reiken of te weigeren. Het geheele verhaal van dat berouw was daarna vrijwel te niet gedaan. Etienne Flandin ver- klaart nu uitdrukkelijk, dat het be- richt van Havas onjuist was. Hij voegt er echter aan toe. dat hij per soonlijk nooit heeft beweerd, dat Ed- gar Combes zijn voordeel heeft ge-1 noten van de 251)00 francs, die door de sociëteit zijn uitbetaald aan den op- lichter, die beweerd heeft, dat hij bij j machte was te bewerken dat de secre- taris-generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken zijn invloed ten bate van de sociëteit zou laten gelden. Den dag, dat langs den regelmatigen weg zal zijn vastgesteld, dat die be wuste persoon zich heeft beroepen op een denkbeeldige verstandhouding met Edgar Combes, om zoo een ge- meene oplichterij te kunnen volvoe ren. zal Flandin de eerste zijn om te genover den minister-president zijn spijt te betuigen dat zijn woorden, tégen de bedoeling in, diens zoon Ed- srar blijken te hebben getroffen. Tot dat o.ogenblik trekt Flandin zijn woor den niet terug, daar de president van den. ministerraad in de Kamerverga dering zelf hem heeft gedwongen te spreken over die geschiedenis, waar aan hij overigens vreemd is. daar het artikel van de Gil Bias, dat die ge schiedenis openbaar gemaakt had. niet van zijn hand was. Oostenrijk-Fonfarije Er heeft eergisteren te Lamberg een groot nationaal Poolsch congres plaats gehad, waar ook verscheiden verte genwoordigers van de Russische en Pruisische Polen aanwezig waren-. De volgende motie werd er aange nomen „Het nationale Poolsche congres, vertrouwende in de onverwoestbare eenheid van het Poolsche volk, geeft de Polen uit Pruisen en Rusland de verzekering van zijn eerbied en dank baarheid voor hun onwankelbare trouw aan do nationale idee. temid den van de zware verdrukking en het lijden, dat zij moeten verduren. ..De vertegenwoordigers van het congres verklaren zich bereid bij elke gelegenheid hun stamgeuooten van heide naburige landen te steunen en verzekeren hen,_dat zij, al werkende in Galicié aan de nationale wederge boorte. altijd het geheel van het Pool sche volk voor oogen zullen hebben." Rusland Braham. de uit Rusland verban nen correspondent van de Times, is te Berlijn ooor een medewerker van het Berliner Tageblatt geïnterviewd. Hij vertelde eerst boe men hem op het politicbureau liet komen en hem van daar na eenige uren rechtstreeks op den trein wilde zetten en over de grens brengen totdat hij eindelijk door bemiddeling van den Eögelschen gezant uitstel van drie dagen kreeg. Dit is dus onlangs juist weergegeven. Als redenen voor de uitwijzing gaf men hem op den vijandige» toon. dien de Times sedert zijn optreden als Petersburgsch correspondent had aan geslagen en in de tweede plaats het verspreiden van onware berichten. Von Wahl. de gouverneur van St. Pe tersburg en von Plehwe's rechter hand. liet er bij zeggen, dat tegen Bra ham persoonlijk niets iu te brengen I was, maar den vijandigen toon van het City-blad kon men niet onopge- j merkt laten. Is deze laatste verzeke ring van Braham juist, dan heeft de Russiscne regeering zich al zeer incon-1 sequent uitgedrukt: eerst beschuldigt zij hem, dat sedert zijn optreden de I Times vijandig is begonnen te wor den en iat hij valsche berichten rond- strooide en daarna zegt zij. dat zij tegen hem persoonlijk niets heefi. Maar hoe dit zij, Braham loochende te Berlijn in elk geval beslist de ge grondheid der beide beschuldigingen, j Hij verklaarde integendeel steeds uit drukking te hebben gegeven aan zijn overtuiging, dat Rutland's bedoelin gen werkelijk vredelievend zijn en hij was een der eersten, die het alarmbe- richt uit Moskou over groote Russi- scbe krijgstoerustingen tegensprak. Dat de Times tegen de Russische po litiek front maakte was buiten zijn medewerking en schuld. Ook de tweede aanklacht over het verspreiden van onware berichten ontkende Braham gelijk gezegd. Hij heeft met name over Kisjinef geen let ter geschreven, omdat zijn beginset was over binnenlandsche Russische aangelegenheden slechts te schrijven als hij absoluut zeker van zijne zaak was. De veelbesproken door de Times medegedeelde missive van von Plehwe aan den gouverneur van Bessarabië door de Russische regeering voor on echt verklaard was dan ook niet van hem afkomstig al was ook hem meegedeeld dat von Psehwe een soort gelijk besluit had uitgevaardigd. Op de vraag wat dan eigenlijk de ware reden van zijn opzienbarende verbanning is geweest zei Braham. dat men de Times eeu waarschuwing wilde geven en haar nopen een vrien delijker houding tegenover Rusland aan te nemen. Terecht merkte een. natuurlijk gezaghebbende Rus, die bij het gesprek tegenwoordig was. op. dat deze kortzichtige politiek zich zelf straffen moet. Want in plaats van ..een serieus correspondent, dien de Times in onzen vrieud Braham tot dusver had"' zullen nu ..Konderde vrijwillige mededeelingen" van Russen en niet- Russen over Russische toestanden het blad toestroomen. zooals von Plehwe tot zijn ergernis met de z.g. geheime missive over Kisjinef al heeft gemerkt. Dezelfde Rus verzekerde overigens uit Rusland vernomen te hebben, dat die missive, alle ontkenningen der Russi sche regeering ten spijt wel degelijk echt is. Met Braham's verwijdering heeft de Russische regeering zich zelf meer kwaad gedaan dan aan de Ti mes. Voor de lezers van het groote City blad valt. dunkt ons. uit dit interview en den grooten lof, daarin aan Bra ham's behoedzaamheid en betnouw- baa^ieid toegezwaaid, de les te trek ken. dat men tot nader order met de Russische berichten van de Times maar wat voorzichtig moet zijn. Stadsnieuws. Haarlem, 5 Juni 1903. Del 6e algemeene vergade. ring der Spiritistische Vereeniging .Broederhand Harmonia", wordt.Zon dag 7 Juni in het gebouw van den Protestantenbond alhier gehouden. Behalve de gewone werkzaamheden der jaarvergadering, zullen als spre kers optreden de lieer II. N. de Fre- mery te Bussum. met het onderwerp Automatisch Schrift" en dr. C. Hille Ris Lambers met het onderwerp „Hoe moeten wij denken over de opstan ding van Christus?" toe te treden en tot zijn gToot leedwe zen moest spr. mededeelen dat In deze groote bloemenstad geen enkel nieuw lid was toegetreden. De voorzitter wekte daarna de aan wezigen op in eigen kring te trach ten ledm .aan te werven. In de vorige vergadering was eene vraag gedaan omtrent het gebruik van Cal ;ium Carbid bij den tuinbouw. Thans zette de heer Staring naar aan leiding van deze vraag uiteen wat deze stof is waaruit zij bestaat, en wees er vervolgens op dat men voor zichtig met het gebruik van Calcium Carbid moest zijn. omdat het vaak schadelijke bestanddeelen bevat. Daarom is het gebruik van zuivere kalk beter. Bovendien is kalk voor den Tuinbouw niet zulk een belangrijke meststof. Besloten wordt nog om dezen zo mer eene excursie te houden. Deze excursie zal door eene commissie wor den voorbereid. Het plan werd geop perd om de excursie in de maand Augustus te doen plaats hebben naar Haar zuilen. Een 1 epaald' besluit werd daarom trent niet genomen. Tot leden dezer commissie van. voorbereiding werden benoemd de heeren Sturing en Van Cruyningen. In eene volgende vergadering zul len genoemde lieeren daaromtrent ver- siag uitbrengen. I Door enkele leden was eene wijzi- 1 ging van art. 4 van het huishoudelijk reglement voorgesteld. De heer Van Cruyriingen verzocht, niet het oog op de afwezigheid van den heer Onderwater, dit punt voor- loopig aan te houden. De heer Voet zou gaarne de opinio der led >11 over dit artikel dat han delt over contributie, eens hooren. De heer Van Cruyningen handhaaft zijne meening. De heer Voet antwoordt dat het be stuur de contributie der tuinbazen niet kan verhoogen en die der gewone le den verlagen. Eén der aanwezigen verklaart dat hij gaar ie zijn contributie van f 2.50 verhoogd ziet tot 4. mits de leden, die thans om deze quaestie uit do Vereeniging geloopen zijn. weder te rugkomen. En dit zal dan bepaald het geval zijn. Do Voorzitter wijst er op dat er eenige leden zijn. die deze zaak in den breode hebben onderzocht en eeu voorstel hebben ingediend, dat bepaald een ieder zal bevredigen. Echter acht spr. hel gewenscht dit voorstel m een voltalliger vergadering te behandelen. Na enkele besprekingen wordt be sloten dit voorstel in de October-ver- gadering te behandelen. Tu i a b 0 u w. De afdeeling Haar lem en Omstreken dér N'edertÜndsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, vergaderde Donderdag avond in liet gebouw „Weten en Wer ken" onder presidium van den heer J. Sturing. Naar aanleiding van een schrijven van het hoofdbestuur wordt besloten eene lezing aan te vragen van den heer De Greeff over boomteelt. Daarna deelde de secretaris mede, dat 200 circulaires aan verschillende personen waren gezonden, waarin zij uvrrlen nneewek; als lid der afdeeling Arrondissements-Seolrtbank. (Terechtzitting van 4 Juni 1903). Rijstdiefstai. Hendrik Schoen. Gerrit Schoen en Witiem Metselaar, hadden zich ie verantwoorden ter zake, dat zij op of omstreeks 17 April te za nten een hoeveelheid rijst, toebehooren- do aan de firma Mohrbrothers hadden weggenomen. De eisch luidde tegen do beide eerstgenoemden 1 maand, tegen den derden, die reeds meermalen ver oordeeld was, 3 maanden gevangenis straf. Klaas Wilderom, 18 jaren, arbeider^ Faafilei® 0. Uit h«t Enselsch naar DOROTHEA GERARD. toont dat dan hoofdzake- met een air van hoogheid lerde dingen te doen en door on- Idige menschen te vernietigen haar ijskouden blik. Een van voornaamste slachtoffers is een papieren mannetje van een gou- iur, die den jongsten zoon op- voor Eton. Even wil ik u hierbij dat deze belangwekkende v een manie voor frissche lucht opgevat, wat veel menschen hier is. Om zich eeoi chronische op den hals te halen, it hier een voorwaarde voor ge leid te zijn, en o, ofschoon het September is, hoe kan ik naar onze gezellige porceleinen 1I3 verlangen Ik beken, dat ik >P h&d met open haarden, maar n al genezen (kon ik dat ook zeggen van de verkoudheid, die mij even na aankomst is over vallen). Lady Georgina, die iu dat opzicht ook al weer in uitersten vervalt, heeft een voortdurend verschil van mee ning met Mr. Todd, die dagelijks zichtbaar bibbert ik denk dat zijn borst niet heel sterk is. Het is de moeite waard om de ma noeuvres bij te wonen, waarmede de arme jongen tracht zijn constitutie te behoeden als wij op Zondag theedrin ken in de zeer tochtige hal. Als Lady Georgina toevallig verdiept is in een "gesprek, weet hij soms tersluiks een venster te sluiten, maar 0 wee, als zij hem in de critieke richting ziet gaan. dan blijft hij door den ijskou den blik als aan den grond genageld staan. Het wordt zoo bedompt, verwaar digde zij zich te verklaren, en wat kon ik anders doen dan toestemmen Maar u moet uit mijn woorden niet opmaken, dat Lady Georgina en kel voor deze wereld leeft. Zij heeft ook een Puriteinsche trek in haar ka^ rakter. Zij heeft bijvoorbeeld een af keer van alcohol, maar haar afkeer strekt zich alleen uit tot onzen stand. Wie voor zoover ik kan nagaan, ge wone gasten zijn. met wier smaak geen rekening gehouden behoeft te worden, omdat een plaats aan haar tafel voor hen al eervol genoeg is. die gewone gasten krijgen nooit iets anders dan eenvoudig water. Er zijn sommige, die het brengen tot whisky en water, maar men moet bepaald een baron zijn om zelfs de lichtste soort Bordeaux te krijgen, terwijl de champagnekurken alleen geknald heb ben onder het dak van King's Hall, ter eere van vorstelijk blauw bloed. Zij is even bezorgd voor uw ziel al3 voor uw stamboom, maar haar be- zorgheid wordt door denzelfden stan daard geregeld als haar afkeer van alcohol. Als je tot het. volk behoort, vindt zij het haar plicht je de behulpzame hand te bieden, een titel schijnt :n haar oogen in staat te zijn verleiding te {rotseeren. De echtgenoot van deze indruk wekkende vrouw heeft, zooals u be grijpt. binnenshuis niet veel te zeg gen, maar troost zich met voortdu- renden ijver daarbuiten. Hij schijnt vroeger predikant geweest te zijn, maar heelt, na een erfenis gekregen te hebben, dat beroep prijs gegeven, maar niet zonder eenig berouw, naar het mij voorkomt. En nu eindelijk nog een woordje over mijn leerling. O, beste Fraulein Pohl, toen wij samen spraken over den tredmolen van het onderwijs, ver gat u zoowel als ik. welk een heer lijke vergoeding zoo'n tredmolen mee brengt het kwam pas in mij op, toen ik het ronde gezichtje van mijn lieve, kleine Ella voor 't eerst zag dat mij stralend scheen aan te kijken uit een kerstmisnummer van een of an der tijdschrift dat sprak van ge zondheid, een gevolg van biefstuk en rijst, van vroeg opstaan en vroeg naar bed gaan, koud water en zeep. omvat in een lijst van goudblonde haren, zooals ik ze nog niet gezien had in dit land. Te bedenken dat zij voor maanden misschien wel voor jaren inderdaad bij mij zou behoo- ren. leek mij haast al te heerlijk.- Her innert u zich nog mijn bekentenis op het bureau Het hinderde u, dat weet ik. maar ik ben nu eenmaal zoo. Toen ik besloot gouvernante te wor den, dacht ik eraan, dat een groot deel mijner hartewensch daarmee ver vuld zou worden, maar dat is mij nu gebleken. En wij hebben een hond in de leerkamer, en marmelade bij de thee eu er bestaat groote wedijver tusschen de beide leerkamers wat be treft het opkweeken van dieren van zeer verschillenden aard. Zoo is er op 't oogenblik bijvoorbeeld een koele verhouding tusschen de twee afdee- liugen. omdat onze terrier beschul digd wordt een gevlekte muis opgege ten te hebben. Die arme Mr. Todd is, geloof ik. even bang voor een muis als voor de tocht, maar de aanstaan de baron was zeer aan de muis ge hecht O neen, dat is waar, Percy is niet de aanstaande baroner is hier of daar een oudere zoon. naar ik hoor. die spoedig thuis venvacht wordt. O ja, geloof mij, de tredmo len heeft toch veel goeds niet van wege deu oudsten zoon. neen, ik dacht aan de gevlekte muis en de marme lade, toen ik dit schreef. Het is bijna al te gemakkelijk gegaan, zal u zeggen, zoo gaat 't ge woonlijk niet iu 't leven. U heeft ge lijk. De moeilijkheden zullen nog moeten komen, denk ikmaar ik ben niet van plan vóór den tijd erover te tobben. Iedere dag heeft aan zichzelf genoeg. Intusschen zal u moeten toestemmen, dat ik het zoo slecht nog niet getroffen heb. Maar ik moet eindigen, ofschoon ik u niet meer heb verteld dan een klein overzicht van mijn indrukken. Om ze in 't kort nog eens op te noe men, zou ik zeggen, dat de huizen er tienmaal zoo soliede en de men schen tienmaal zoo welvarend en ten minste twintigmaal zoo achtenswaar dig (en ook evenveel maal zoo saai) als onze Weenenaars zijn. Gevoel van eigenwaarde drukt z n stempel op het landschap. Het zetelt op de monumentale boerenwoningen die voor de eeuwigheid gebouwd schij nen te zijn. zoowel als op de gelaats trekken van de gladde, goedgekleede. weldoorvoede kooplui, die op de uit stekend onderhouden wegen rijden op hun even uitstekend verzorgd© wa gens. tot berstens toe gevuld met goe de. gezonde en ontwijfelbaar koste lijke etenswaren EtenDat is hier een tooverwoordIk zou wel eens willen weten, of de zeelucht het eten tot zulk een buitengewoon ernstige bezigheid maakt. Het is onmogelijk, een kwartmijl te wandelen, zonder herinnerd te worden aan de behoeften van het lichaam in den vorm van een bakkers- of slagerswinkel. Ja, bui ten kwestie weten zij, hoe hun licha men te verzorgen en mooie lichamen hebben zij daardoor, ofschoon wang en jukbeenderen te veel ontwikkeld zijn. veel meer dan in Oostenrijk. (Wordt Tervoladk

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1