i Lemon Cheese A. F. H. v. d. VAART, Alkmaar. Jf. FAIIIl», Hifi Meubeleermg, H. v. d. LAAN DE VRIES, Zie de nieuwe collectie in alle prijzen. Drukkerij Lourens Coster, Croote Houtstraat No. 55. Brieven uit Engeland Vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstrekei Gr. Houtstraat 71, HAARLEM. Vraagt uw leverancier GIERSTRAAT 62. GOUD- en ZILVERWERKEN. alsmede aan Luxe Artikelen. gezien, dat ons volk liet dooddrukken van zijn taal niet wil dulden. Waarin bestaat het onderwijs in deze taal nu? In het opdreunen van het „Onze Vader" als gebed, het lezen, of vertellen van de Bijbelsche ge schiedenis gedurende een half uur per dag. Dat is „all". Van een onder wijs in" onze taal waardoor het kind zijne taal leert spreken en schrijven, is geen sprake. Voor eenigen tijd) hoorden wij een paar „teachers" zeg gen: „waartoe is Hollandsch onder wijs noodig in de school; dat leeren ze van zelf thuis." En aan zulke snuggere onderwijzers moeten wij onze kinderen afgeven. Schaf het on derwijs in Engelsch in het moeder land af, zouden wij evengoed kunnen zeggen. De kinderen leeren het van, zelf thuis. Waarom al die moeite en geldverkwistiug! Wij kennen scholen waar het Hollandsch aan totaal on bekwame handen is toevertrouwd. We zien het, wij worden gedrongen onze eigene wegen te zoeken, want wij hebben onze taal even lief, als de Engelsch man de zijne. Waar wij Hollandsch sprekende en schrijvende onderdanen van Zijne Majesteit Koning Eduard den VII wen- schen te zijn en te blijven, zonder vij andig tegenover de Engelsche taal te staan, daar zullen wij even trouw en gehoorzaam zijn als onze Engelsch sprekende medeond'erdanen. Maar we vragen slechts onze rechten. Gaarne wilien wij Engelsch leeren, maar men behandele onze taal niet als een. vreemde taal. Wanneer het Departement van On derwijs op dezen weg voortgaat, zal het nooit de liefde van ons volk ver krijgen. Wat onze oude onderwijzers betreft, zij hebben niet te roemen over de gunsten van meergenoemd! halingsoefeningen en wei voor den tijd van 5 weken. In aanmerking genomen, dat de bedoelde militieplichtigen 10^ resp. 12 weken in werkelijken dienst ge houden werden, gaat de dankbaar heid der Regeering niet bijster ver; hoewel Zijne Excellentie de Minister van Binnenl. Zaken in zijne rede in de Tweede Kamer in de maand April verklaarde, dat de opgeroepen mili ciens den dank der Regeering ten volle verdiend hadden. Het oude spreekwoord komt hier wel te pas: „Bewezen diensten zijn gauw verge ten." Velen van de opgeroepenen heb ben hunne betrekkingen verloren, anderen hebben door het plotselinge van de opkomst hunne huisgenooten in kommervolle omstandigheden moeten achterlaten; op enkele uit zonderingen na hebben allen belang rijke financicele schade geléden. Men kan het verlies aan arbeidsloon voor de opgeroepenen veilig op" een milli- oen schatten. Het ware zeker niet van onpas ge weest, indien de Regeering met het oog op de belangrijke offers hierdoor de miliciens van 1900 en 1901 ge bracht, werkelijk hare dankbaarheid getoond had door de bedoelde mili ciens vrij te stellen vanaf 2 perioden, herhalingsoefeniingen. inplaats van één, resp. van het totaal der weken (12). die zij onder gewone omstandig heden moeeten opkomen, 8 weken had laten vallen, zooals indertijd de Soldatencourant van 2 April 1903, als liggende in de bedoeling der Re geering, bekend maakte. Hierdoor zouden de miliciens de dankbaarheid der Regeering onder vinden, beter dan door woorden en holle frasen. Bovendien blijven dan nog altijd vier weken voor herha- Departement. Meer dan een van de i lingsoefening over, behalve nog de onderwijzers, die wat wetenschap enLandweer. Laat de Regeering dus op ervaring betreft, niet behoeft achter te staan bij een zijner collega's, moet nu de tweede en derde viool spelen en wordt afgescheept ju et het laagst mogelijke salaris. Wij kennen ze, die eerlijk den nieuwen toestand aan vaardden, met geestdrift hunne krach ten gingen wijden aan de opvoeding der jeugd, doch door allerlei grie vende handelingen afgestooten wer den. Trein ongeluk voorkomen. De express-trein) no. 55 van Amsterdam naar Brussel is aan een groot gevaar ontsnapt. Toen. de huize Woestduin in volle vaart was gepasseerd, zag de ma chinist een man met een rood en doek zwaaien, waarop hij onmiddellijk den trein tot stilstand bracht. Bij onderzoek bleek, dat door een voorgaanden trein de wissel stuk was gereden. Daar her stellen niet zoo spoedig mogelijk was, werd gewaagd er over heen te rijden^ hetgeen gelukte. Naar Haarlem werd geseind om een nieuw stuk in te voegen. Katholiek Congres. In September, waarschijnlijk te Bo logna, zal op geheel nieuwe leest het 19de Italiaansche Katholieken-congres worden gehouden. De commissie van 50, die thans de Rome onder voorzitterschap van kardi naal Respighi dit congres voorbereidt, wil zooveel mogelijk de Duitsche ka tholiekendagen navolgen. haar besluit terug komen en rijker beloonen, dan tot nu toe het geval was. Eenige miliciens der lichtingen 190' en 1902. Borrowash - Derbyshire, 7 Juni 1903. „THE WALKERS." (De wandelaars). Als er iets is, waarom ik sympa thiseer met den Engelschman, zoo is het om zijn warme sporthart. Een sporthart, dat zich niet alleen een kortere editie... en het laatst de jongeren, men verwachtte ze terug tegen zessen, maar om half zes reeds brachten eenige fietsrijders bericht dat ze er aan kwamen en verzochten om ruimter- Dadelijk mijn fiets gereed om ze te volgen en ja, daar kwam, omge ven door een zwer^i fietsers, nummer één een lange jonge man van onge veer 25 jaar aan wandelen met vlug gen pas, ofschoon hij er tamelijk ver moeid' uitzag. Een gejuich ging op... „Hou je goed" de herbergier stond) buiten en gaf hem een glas limonade, dat hij al wandelende opdronk. Maar vlak achter hem kwam eeu tweede, een jongen van 16 jaar, klein van postuur, snel aanwandelen, een hon- derd „yards" verder een derde. Alles ging op zij, rijtuigen wachtten aan de kanten, automobielen stopten. Ik volgde met mijn fiets en, zag weldra hoe no. 2 begon op te halen meer en meer „Hou je goed, Billy!" nu waren ze gelijk. Eenige minuten liepen ze samen op maar nummer Een verloor, eerst één stap. toen nog één, eindelijk was hij achter en had een jongen van 16 jaar de leiding. Meer en meer naderden wij de eindpaal den heuvel nog op, langs d0 kerk, den hoek nog om. Een rij tuig stopte, een dikke koetsier klapte met. de zweep „Well done. Billy well done!" schreeuwde hij. No. *2 nu, begou nog op te halen, maar on der groot gejuicli der biieengestroom- de menigte bereikte Billv de eind paal. De eerste, die hem te pakken kreeg moeder, die hem (tot zijn smoordronken kerel, die zijn vrouw kwam opeischen. Eerst hoorde de dronkaard geduldij haar toespraak aan, maar bleef ijskoud voor de goede vermaningen. Het eenige succes wat mevrouw Nation had, was. dat de dronkaard ten laatste- met tra nen in de oogen zijn vrouw wilde om helzen. Mevrouw Nation werd zoo rood als 'n kreeft van kwaadheid, en zonder de tusschenkomst van de toehoorderessen zou ze den dronkaard het hoofd gekliefd hebben met 'n bijltje, tengevolge waar van de kerel vertrok, terwijl hij beloof de eerstdaags me^ versterking te zullen aanrukken ,om zijn wederhelft te komen halen. Hoa lang duren vier minuten? Eenigen tijd geleden werd iu het groothertogdom Baden eene locaal- spoorwegmaatschappij tot eene flin ke schadevergoeding veroordeeld, omdat door de vonken uit eeu loco motief brand was ontstaan in eene houtzagerij, die daardoor binnenkor ten tijd in de asch was gelegd. Deze beslissing herinnert aan eene andere van dien aard, eenige jaren geleden ergens in Amerika genomen, en die daar veel opzien verwekte. Zekere mrs. Philipps eischte van een spoorweg mij. 300.000 dollars schade vergoeding niet rente, omdat eene vonk uit een der locomotieven van deze maatschappij haar bezittingen te Ethel in brand had gestoken. De getuigenverhooren on het onderzoek hadden bewezen, dat in den nacht, dat de brand was uitgebroken, wer kelijk een trein vier minuten voorliet VAN a 3i>and> en Inbraak- Trrlje, gepantserde Brandkasten, Kluisdeuren, Hekken Safe deposit inrichtingen. alwaar modellen te zien en inlichtingen gratis vei krijgbaar zijn. groote ergernis) kuste, terwijl zijn,station had gestaan, maar dat het vader bijna danste onder de woorden: i vuur reeds heftig woedde vóór de „He is one... he is first!" trein liet station had verlaten. De ad- Een ieder wilde hem de handdruk- vocaat der spoorwegmpij. verklaarde ken- j daarop, dat. .het nonsens was, te be- „Hurrah, for Billy Nap!" weren, dat eeu vonk in zoo korten Ongetwijfeld zal deze sport no°- i tijd zulk een hevigen brand kon ver veel grootere uitbreidingen onder-oorzaken. gaan en naar het vasteland! slaan, wat zeker te hopen is! De bekende wandelaar Dudok de Toen antwoordde de advocaat van mrs. Philipps: ,,'t Is zeker, dat de tijd snel voorbijgaat, wanneer een Wit in de Vechtstreek zal wel met jynoe niau niet zijn verloofde in een genoegen van zulk een vooruitgang gezellig hoekje op de sofa zit, maar I wanneer een vonk in den zomer op een droog houten stroodak valt, dan hooren. HENRI VAN WERMESKERKEN. Sport en Wedstrijden Wielerniouws Te Amieiis hebben Zondag belang rijke wedstrijden plaats gehad, waar van het hoofdnummer was een ont- heeft geuit in het naloopen van I meeting over 10Ö6 nieter in twee af- paardenrennen of wielerbanen of deelineen en beslissing tusschen H. bukspartijen. waar men vooral geniet; Meyers en Piard, welke laatste op het Het blad der spoorwegarbeiders Naar men mededeelt zal binnenkort de uitgave van het Weekblad der spoor wegarbeiders worden voortgezet onder redactie van de lieerert Oudegeest Van den Berg. De redactie zal gevestigd zijn te Utrecht, om welke reden de heer Van den Berg zich reeds metterwoon naar Utrecht heeft begeven. Overwonnen. In den wielerwedstrijd in het circus Carré te 's-Hertogenboscli tusschen een lid van het wielergezelschap van het circus en de heeren Van Steenis te Hertogenbosch en Venroy te Orthen, ge houden, bleef laatstgenoemde overwin naar. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstt wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Miliciens. Bewezen diensten zijn gauw verge ten. Nu ailerwege in den lande op particulier initiatief comité's gevormd worden om miliciens, die door de buitengewone opkomst in Februari van dit jaar hunne betrekkingen ver loren hebben, te steunen of aan werk te helpen, valt het des te meer op hoe weinig de Regeering zich aan het lot van diegenen gelegen laat lig gen, wien de bovenbedoelde opkomst aanging, n.l. aan de miliciens der lichtingen 1900 en 1901.. Als treffend bewijs hiervoor kan gelden het dezer dagen gepubliceerde Kon. Besluit van 9 Mei 1903, Staats blad no. 44, waarbij bepaald wordt dat de tijd die de militieplichtigen der lichtingen 1900 en 1901 welke volgens Art. 110 der Militiewet 1901 den 5en Februari 1.1. opgeroepen werden, on der de wapenen doorgebracht heb ben, gelden zal voor eene periode her ais er dooden vallen of zwaargewon den... liet klopt ook voor bedaardere sport, waar lichaamskracht en ge hardheid de eersiè plaats innemen, ja, waar zelfs vrouwen in meedingen kunnen. En het is gevonden... de Beurshee- ren van Londen zich reppende van kantoor naar Beurs of heen en weer dravende in het groote Berusgebouw waren de eersten die de kracht hun ner beenen en longen tegen elkander beproefden in een „Walkrace" (wan delrace). Dit jaar was de wandeling van Londen naar Brighton, een afstand) van ongeveer 65 Kilometer, die ruim 7Jf uur gewandeld werd, wat zóó de aandacht en belangstelling trok, dat het in verschillende andere vakken en bezigheden navolging vond, niet alleen, maar ook naar Parijs oversloeg. Naar Parijs... zullen wij binnen kort onze Amsterdamsche Beurshee- ren van Amsterdam naar Haarlem zien wandelen? Wij hopen het, want eene dergelijke sport ligt in ieders' bereik niet alleen, maar geeft groote' kracht aan het lichaam en verbetert den bloedsomloop. En nu, in de laatste weken is het eensklaps begonnen, een ieder toont' die 'gfrootste belangstelling en offert graag eenige „pennies" om de prij zen te vormen... en dan is het nog slechts in zijne geboorte. Wie zichzelf een goede wandelaar acht, geeft zich aan de, in elke plaats reeds gevormde, comité's op, en toont zijne krachten. 't Is hier nu een algemeene wan delmanie... en de winners zijn hééle wand'elheeren... en -dames mag ik) hier wel bijvoegen, want ook deze leggen zich nu niet kracht op de nieu we sport toe. Zoo i3 in Londen de Kellnerinnenrace gehouden, waarbij een vijftigtal jonge meisjes een af stand van 8 K.M. in 47 minuten af legden, onder grooten toeloop en en thousiasme van het publiek er waren zelfs meer menschen op de been dan op deu welbekenden Lord Mayor's dag. Ook de makelaars koffie- thee-, tabak- of katoenmakelaars allés doet mee en zeer zeker is het verma kelijk te zien hoe ze zich uitsloven; de een in hemdsmouwen, de ander in rok en hoogen hoed. Gisteren had ik het genoegen, het enthousiasme, de belangstelling en hulpvaardigheid duidelijk gade te slaan, waarmee een ieder de „Wal kers" behandelde. Er was een wandelrace van Spon- don (Derbyshire) naar Nottingham (Notts) en terug, een afstand van 17 Eng. mijlen of 28 K.M. Half drie gingen ze af en passeer den alzoo Borrowash tegen drieën, eenige lange mannen vooraan... dan oogenblik de snelste Fransche rijder is. De eerste afd. won Piard, de tweede afd. en beslissing Meyers, die de laatste ronde in 24 seconden reed. De „Grand Prix de Picardie" en de „Course de primes" won de Belg Bro- ka. Meyers reed daarin niet mede. Letteren en Kunst. „Sherlock Holmes" herleeft. De Newyorksche correspondent vanae „Standard" meldt, dat dr. Conan Doyle den zomer zal komen doorbrengen te Montauk, waar hij Sherlock Holmes zal laten herleven in een reeks Amerikaan- sche verhalen. Hij heeft, om aan deze locale kleur te geven, een hotel gehuurd dat gewoonlijk 's zomers leeg staat, maar 's winters door sportliefhebbers bezocht wordt. Daar gaat hij een tijd lang wonen. Gemengd nieuws. In 8takingsnootl. Te Chicago staakten juist tegen het etensuur honderden koks, ksllners, waschsters, kamermeisjes enz. De ver ontwaardiging daarover was zoo groot, dat verschillende deftige dames hun feestjaponnen voor schorten verwissel den en het werk gingen doen van de trouwlooze koks. De stakers willen thans eten in bus sen rondbrengen, om de lieden uit de restaurants te houden, en zullen ook coöperatieve restaurants stichten. Gewichtig nieuws. De „Daily Mail" brengt gewichtig nieuws uit Windsor. Koning Eduara draagt de vouwen van zijn broek te genwoordig niet van voren en van ach teren, maar op zij. Revolutie aan de broekophangers en onder de matrassen, waar sommigen hun pantalons in de vouw houden! De vouwen verlegd! Moeder Nation. Zekere mevrouw Carrie Nation heeft in Nebraska (Ver. Staten) onlangs een toevlucht opgericht voor vrouwen van dronkaards. Tusschen de talrijke aanvragen om plaatsing heeft mevrouw Nation nu vijf vrouwen uitgezocht, die thuis een leven als een hel hebben door de schuld van haar man. De eerste dagen besteedde ze het houden van lezingen over den nadeeligen invloed van het gebruik van alcohol. Verleden week werd ze echter in hare bezigheid gestoord door een beweer ik, dat het vuur in vier minu ten zooveel uitbreiding kan krijgen, dat het onmogelijk is het huis te redden." Toen hij de jury en het pu bliek ongeloovig zag glimlachen, haalde hij zijn horloge voor den dag en verzocht den voorzitter der jury op het zijne te zien en te wilien mede- deelen, wanneer vier minuten zouden zijn verstreken. De andere gezwore nen haalden ook hunne uurwerken voor den dag, maar reeds na eene halve minuut staken zij ze van verve ling weer in den vestzak. Na eene mi nuut begon de voorzitter deir jury tel geeuwen en legde zijn horloge voor zich op de tafel. De rechter keek een tijdlang naar de klok aan den wand, maar gaf eveneens die vervelende bezigheid spoedig op en keek uit het venster. Wie van de aanwezigen een horloge in den zak had, had het even eens voor den dag gehaald en onder diep stilzwijgen een tijdlang naar het voortschuiven van dien secondewij zer gekeken. Toen eindelijk de voor zitter der jury mededeelde, dat de vier minuten om waren, kwam het allen aanwezigen voor alsof men min stens tien minuten had moeten wach ten. De advocaat der klaagster had op schitterende wijze zijn „pleidcoi' gewonnen. Eenige minuten later had de jury mrs. Philipps hare vordering van 300.000 dollars toegewezen op grond van de overweging „dat vier minuten toch langer duren dan men gewoonlijk geneigd is aan te nemen". Een malle toestand. De Zwitsersche correspondent van de N. Roit. Ct. schrijft: Fransch-Zwitsersclie bladen dis- schen hun lezers het volgende ver haal op: Toen de heer Bertoni, raadsheer in het hooggerechtshof van het kan ton Tessino, dezer dagen te Genève was, bracht hij ook zijn broeder, Luigi Bertoni, den beruchten anar chist, met wien hij altijd, in goede verstandhouding geleefd heeft, eeu bezoek. Samen gingen zij eene flesch wijn drinken in eene naburige bo dega. Eenigen lijd) later kwam 'daar de heer Brenner, minister van justitie, binnen, en toen deze den hem beken den raadsheer Bertoni daar zag zit ten. haastte hij zich hem te groeten, en ging zelfs op uitnoodiging zich neerzetten bij hem en den innemen- den heer, die hem als 's raadsheeren broeder werd voorgesteld, 't Werd een gemoedelijk praatje, en het duur de niet lang of dtö minister di-onk den broeder van zijn vriend een hartelijk prosit toe. Van den minister, die geen flauw vermoeden had, dat hij den beruchten anarchist, vader van den- lastigen drieling: „Le RéveilII Ris- veglio Das Envachen" toedronk, die ook niet kon denken dat deze an archist voortkwam uit eene familie, waaruit raadsheeren e)n gewoonlijk geen anarchisten groeien, was dit niet meer dan natuurlijk. Maar op andere bezoekers in de bodega, die èn minister èn anarchist kenden, maakte het natuurlijk een dollen in druk, dat de minister van justitie op innemende wijze den beruchten an archist, die pas zoo lang gebromd heeft, een prosit toedronk. SAMGüiNOSE duiver plantaardig: v&xsterkiaigsiaaiddel. Hebt gij bleeke gelaatskleur, bieeke lippen, bleek tandvleesch? Hebt gij dikwijls hoofdpijn; vooral bij het opstaan en naar bed gaan? Zijt gij gedurig moede, zóó dat u alles te veel is? Ontbreekt u de eetlust Hebt gij spoedig last van hartkloppingen; beklemde ademhaling zonder dat daar eene plaatselijke ooi zaak voor aan te geven is? Voelt gij u dikwijls misselijk en duizelig; suizen in het boofd, suizen in de ooren e;; Hebt gij pijn in den rug, of lendepijn? Voelt gij u angstig, zonder dat gij weet waarvoor? Hebt gij last dat gij niet kunt inslapen Dat zijn alles verschijnselen die op bloedarmoede of zenuwzwakte wijzendaar moet gij wat aan deenniet wachten tot het erger wordtniet wachten tot het te laat is. Probeer het eens met de SANGU1NOSE; dit is een middel dat waarlijk helpt bij bloedarmoede en zenuwzwakte. Gij zult er u wel bij bevinden. Tweemaal per dag,'s mor gens en 's avonds, een eetlepel is voldoence. Prijs per 11. 1.50, 6'11. 8.—, 12 fl. /15.— Te Haarlem bij J. GÖPPINGER Groote Houtstraat, VAN GCLIK, Zijlstraat; GRIEVEN, Kampersingel. Seüismgerij, Stoffeersierif esa Beddsessmakerij en andere Jamsoortes nit de fabriek Keniieineriand Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenheid van Haarlem naar: le kl 2e kl HEEMSTEDE15 Cents 121/, Centl BENNEBROEK 20 17'/ HILLEGOM, LEIDEN, SASSENHEIM, OEGSTGEEST of LEIDEN30 a 25 Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij (d« goederenagenten, geven' voor korte afstanden veel besparing. Atelier voor reparation aan OM IKItllUinV k h RTF,IV.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6