Revolutie in Servië. Amsterdamsche Beur? Koloniën nood in de residentie Semarang lezen in het Bat. Nbld.: Het aantal en, naar den tegenwoordigen des tijds, vooral lijvige rapporten, met één vermeerderd, namelijk met verslag over den waters- en voedings. od in de residentie Semarang, uitige- door de commissie, ingesteld bij uvernememsbesluit van 2 Juli 1900. de veelheid van commissies in den tijd is het niet ondienstig te dat de hier bedoelde com- issie bestond uit den resident van Se- arang, lid tevens voorzitter; den inge- eur der eerste klasse bij den water aat J. C. Heyning, den assistent-resi- ïnt van Soekaboemi H. G. Heyting, ambtenaar-kruidkundige bij 's lands lantentuin dr. J. van Breda de Haan, den assistent-resident C. J. Hassel- laatstgenoemde tevens als secre- De commissie had in opdracht: lo. het opmaken van een grondig rap- ort omtrent de oorzaken, eerste open ontwikkeling en den tegenwoor. omvang van den in de residentie heerschenden waters- en voe- en den huidigen toestand in door dien nood geteisterde gedeelten dat gewest, zoomede omtrent het door de tot leniging van dien, nood gestelde gelden gestichten: 2e. het indienen van op dat rapport voorstellen, welke blijvende voorzieningen ten doel hebben voor die gedeelten der bovenbedoelde geteisterde streken, waar zonder zulke preventieve maatregelen de daar tegenwoordig heer. schende nood niet anders dan van chro- nischen aard kan zijn of worden. Het rapport is gedagteekend Salatiga, 20 December 1902. Het is verdeeld in twee gedeelten, waarvan het eerste ge deelte, gevend „een algemeen overzicht van den toestand in do noodlijdende streken in vroegere jaren en thans, van de wording en ontwikkeling van den nood in de laatste jaren, van de maat regelen die genomen zijn om aan dien nood tegemoet te komen, van de oor zaken waaraan de nood, naar het oor deel der commissie, toegeschreven be hoort te worden, en van de maatregelen, die genomen zouden kunnen worden, i om herhaling in de toekomst v. z. m. te voorkomen" waarvan het aldus omschreven eerste gedeelte ons namens de regeering werd toegezonden. De com missie verzocht om openbaarmaking van dezen haar moeizamen arbeid, „ten einde in wijder kring bekendheid te -ge ven aan de in de residentie Semarang opgedane ervaring en aan de in ver band daarmede aanbevolen voorzorgs- maairegelen". De uitgave is bezorgd door de Buitenzorgsche Drukkerij. sen Unterstützung und Arbeitsnach- weis (Zurich, Kommissionsverlag der Buchhaadlung der Schweiz. Grütli- vereins 1901) enz. Het voornaamste punt echter is de beantwoording der beide vragen: "Be staat cr in Haarlem behoefte aan eene arbeidsbeurs èn kan verwacht wor den. dat zij in de toekomst reden van bestaan beeft. Wat de eerste vraag betreft, zij op gemerkt, dat door de voltallige Kamer éénstemmig deze vraag bevestigend beantwoord is. Dit zou op zichzelf reeds voldoende zijn .indien men bedenkt, dat in onze Kamer de hoofden zitting hebben der Centrale Werkplaatsen der H. IJ. S. M. (pl. m 1300 arbeiders), der Werlschuldig te hebben gemaakt. He scbreer gezegd had: „Anders zal ik je den nek breken", terwijl getuige zeide den zin gebruikt te hebben: „Anders zal je den nek breken". Daar beklaagde reeds tweemaal gevangenisstraf onderging wegens vernieling, vorderde het O. M. 6 weken gevangenisstraf. N. J. Kollaard hoorde wegens mishan deling en vernieling bevestiging van het verstekvonnis van den kantonrechter tegen zich eischen. Hij bracht bij een twist in ee« tapperij aan een der bezoe kers een slag met een kruik toe en trapte in drie tempo's de ruiten der tapperij in. Bekl. ontkende zich aan deze feiten Conrad (pl. m 425 man), der firma Beijnes (pl. m. 350 man), der nl. verin, v/h. Gebrs. Figee (pl. m. 225 man) en de heer De Graaf der firma Gebrs. de Graaf (pl. m. 40 man). Na een desbetreffend schrijven mochten we van de overige in deze bezwarende getuigenissen tegen zijn persoon toe aan zijn sprekende gelijke nis met een broer, die er ook bij was. J. de Heij stond terecht wegens dief stal van een kip en duiven. Eisch 3 we- gèmëënte gëvestTgdV Kamere van Ar-1 en J" Vinken werd wegwis beid een antwoord ontvangen, waaruitdiefstal van eenige stukken hout 1* da- bleek, --it ook in die lichamen de be-|ïcn gevangenisstraf geeischt; tegen J. Paap, wegens mishandeling van een ambtenaar hetzelfde; tegen G. en C. Beentjes, die voor hetzelfde feit terecht stonden 2 maanden gevangenisstraf, wegens hunne ongunstige antecedenten; tegen K. Stijn, wegens vernieling 10 da gen gevangenisstraf. hoef te gevoeld werd aan een© derge lijke instelling. Maar er is meer. Zoo bleek het aan tal werkeloozen in deze gemeente nog zóó talrijk te zijn. dat in Jan. 1903 op ééne avond zich 50 werkeloozen aan melden bij Patrimonium's werkver- schaffing om werk. Welnu, mocht éene arbeidsbeurs worden opgericht, dan hopen we, dat hierdoor een begin zal gemaakt zijn ter bestrijding der werkeloosheid. Onder één groote groep van werk neemsters, nl. de dienstboden wordt de behoefte aan een bemiddelingsbureau sterk gevoeld. Zoowel tot schade der j "verklamd"' werkgeefsters als der dienstmeisjes wordt veelal thans van de bemidde ling van besteedsters gebruik gemaakt. Met de ervaring, in andere steden op gedaan. gelooven we, dat een© ar beidsbeurs voor deze groep van werk zoekenden veel nut zou kunnen stich ten. Eene poging door het particulier initiatief genomen, in deze richting, schijnt door gebrek aan geldmiddelen te zijn mislukt. Vooral ook voor die arbeiders, die niet gerekend kunnen worden een be paald vak te verstaan, de losse ar bei- UITSPRAKEN. 1. K. Raat, los werkman te Purmerend, 2 diefstallen, 6 weken gevangenisstraf. 2. C. Ruis, schildersknecht te Haarlem, openlijk tentoonstellen van eene afbeel ding van beleediigenden inhoud. Het O. 3. K. Welderom, arbeider te Haarlem- merliede en Spaarnwoude, 2 diefstallen, 5 weken gevangenisstraf. 4. R. A. Dieters, timmermansknecht, zonder bekende woonplaats, opzettelij ke vernieling, 6 weken gevangenisstraf. 5. H. Pijlman, timmermansknecht te Zandvoor.t, wederspannigheid, 3 weken gevangenisstraf. 6. H. en G. Schoen, arbeiders en W. Metselaar, bootwerker, allen te Zaan dam, diefstal, ieder 6 weken gevange- Een in breker? Woensdagavond wandelde de beer Korthals Altes met zijne echtgenoot© in de omgeving van de onbewoonde villa „Uit en bosch" aan de Spanjaardslaan toen zijn op merkzaamheid werd getrokken door een verdacht uitziend persoon, die op den weg stond. Nauwelijks was deze j den heer K. gewaar geworden of hij gaf een sein. waarop een andere per soon. die zich op het terrein der villa bevond, op de vlucht ging. De heer K. liet bet hier echter niet bij zitten. Fluks sprong hij op een rijwiel en ging. vergezeld van zijne honden, den vluchteling achterna. Bij de remise der E. N. E. T. wist hij den man met behulp van eenige i beambten der E. N. E. T., waarvan één onbezoldigd rijksveldwachter was, te arresteeren en vervolgens aan de inmiddels gewaarschuwde politie over te geven. De^e bracht nu den man in arrest, en stelde tevens een nader onderzoek Daar echter, niets ontdekt werd. dat een poging van inbraak deed vermoeien, en de gearresteerde bleef volhouden, dat hij alleen op het ter rein was gegaan, om wormen te zoe ken, is de man hedenmorgen weder op vrije voeten gesteld. ders, de sjouwerlieden enz., schijnt j ïiiisstraf. ons toe. dat. eene beurs veel nut kan 7. J. J. H. Feldbrugge, handelsagent te afwerpen. Immers juist uit deze cate- Amsterdam, verduistering f 50 boete of gorie van arbeiders wordt bij elk voor- j 10 dagen hechtenis. Vervolg Stadsnieuws komend gebrek aan arbeidskracht, die niet bepaald vakarbeid behoeft te zijn, het eerst de leemte aangevuld. Om de hier aangegevene redenen meent dus onze Kamer dat een ar beidsbeurs in een behoefte zal kun nen voorzien. Met de ondervinding, opgedaan in P. Zwart Laan,, opperman te Sant poort, opzettelijke vernieling, 2 dagen gevangenisstraf. Tooneelvoorstelling in de open lucht. Naar wij vernemen bestaat het voornemen dezer dagen in den tuin andere plaatsen zoowel binnen- als van het Broiugebouw, een voorstelling buitenslands meent ons college, dat de tg geven van Koning Oedipus met beurs van gemeentewege moet worden I Bouwmeesl„ in de titelrol. Vofrseker Sé Br0"eSh, ITZZTsü Kamer die gedachte voorgezeten ook J k011 men ons dlt bencht echter steun -e vragen bij het Rijk, doch na gen noch ontkennen; zoodat wij het on- der voorbehoud meedeelen. Hedenmorgen werd door het Prov. Bestuur van Noord-Hol land alhier aanbesteed: lo. Het bouwen -van drie woningen voor personeel bij de rijks electrische inrichtingen nabij de groote schut sluis te IJmuiden, behoorende tot de werken tot onderhoud, herstel en ver betering van het Noordzeekanaal. Raming f 12.900. Ingekomen waren 7 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de beer J. M. Visser te Sliedrecht voor f 12.790. 2o. Het verbeteren van hoofden op het noorderstrand van het eiland Vlieland en het herstellen van hoof den op dat strand van stormschade. Raming 65.000. Ingekomen waren 7 biljetten. Laag ste inschrijver de lieer M. Daalder te Alkmaar voor f 54.646. Gem eental ij ke Arbeidsbeurs. Door de Kamer van Arbeid voorde Metaal- en Houtbewerking alhier is aan den Raad ingediend een ontwerp- reglement eener Gemeentelijke Ar beidsbeurs te Haarlem. De voornaamste bepalingen daar van zijn: Het doel der arbeidersbeurs is werkgevers en werkzoekenden in te lichten omtrent de vraag naar en het aanbod van werk. Zoowel mannelijke als vrouwelijke werkzoekenden kun nen van de inrichting gebruik ma ken. Ook andere werkzaamheden in ver band met de vraag naar en het aan bod van werk Kunnen aan de arbeids beurs worden opgedragen. De arbeidsbeurs wordt beheerd door een bestuur op de volgende wijze te kiezen: Elke Kamer van Arbeid, gevestigd te Haarlem, benoemt uit haar midden een patroon-lid en een werkman-lid, dezen vormen het bestuur. Het dagelijksch bestuur is opgedra gen aan den Voorzitter en één pa troon-lid en één werkman-lid; Je beide laatsten uit en door het bestuur gekozen voor den tijd van 3 maan den. Zij mogen niet beiden lid van één Kamer zijn. Zij zijn herkiesbaar. Het dagelijksch beheer is opgedra gen aan een directeur, welke door den Raad wordt benoemd op eene aanbeveling van het bestuur. De verdere beambten, zoo noodig ook vrouwelijke, worden door het be stuur benoemd. De Raad regelt de bezoldigingen van den directeur en beambten. De toelichting bij dit ontwerp-regle- ment luidt aldus: Einde December 1901 begin Januari 1902 werd door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken een onderzoek in gesteld naar de toenmalige heerschen- de werkeloosheid. Onze Kamer ontving eene daarop betrekkelijke vragenlijst en naar aan leiding daarvan is in haar midden de gedachte opgekomen door stichting van eene arbeidsbeurs een begin te maken met de bestrijding der werke loosheid. Het nut van eene arbeids beurs in het algemeen te betoogen zou ons te ver voeren; indien noodig ver wijzen wij daarvoor naar Mr, B. Ge win, Arbeidsbeurzen (A. J. d. Hüffel, Utrecht 1898), H. Greulich, Arbeitslo- Heden zijn alhier door de Mooij, commissionair in buitenlandsche groenten, de eerste tuinboonen aan de groentenmarkt gebracht. de woorden, door den Minister v. Bin- nenl. Zaken gesproken bij de behan deling der laatste begrooting. heeft zij deze gedachte laten varen. Om eene onpartijdige leiding van de beurs te verzekeren is het noodig. dat werkgevers en werknemers daarin een gelijk aandeel hebben. De Kamer heeft i a* gemeend de instelling der Kamers van Herstemming u W. F. Bij ae Arbeid hiervoor te kunnen benutten, gisteren gehouden h e r stem min lï aan daar de leden daarvan door èn man- de Centrale V erkplaats der H- IJ. o. nelijke èn vrouwelijke kiezers worden ML voor twee leden van het bestuur gekozen, zoodat de eerst belangheb- i voor het zieken- en ondersteunings benden indirect het bestuur van dé fonds "Ier werkplaats zijp uit de vier beurs aanwijzen. candidaten gekozen de heeren L. B. Wat de vermoedelijke onkosten be-1 Kooyman, met 187 stemmen, en E. treft beeft de Kamer berekend dat1 Lenteling met 12o stemmen; de heeren dieze. indien de gemeente een lokaal, j A-. v. Tinteren en G. A v 1 J bv. een kamer der Doelen, daarvoor verkregen 114 en 111 stemmen. Uitge- beschikbaar stelde, de jaarlijksche uit- bracht werden 272 stemmen. 1 gaven ue f 1500 niet zouden overschrij-1 TT den> Te water. Woensdagmiddag om- Rekent men het salaris van den di-streeks half vier geraakte een achtja- recfemr op f 1000. vuur en verlichting ng jongetje in het Zuider-Buitenspaar. op f 100, bureau-onkosten, porto's enz. j ne- Eenige personen die het zagen, op f 150 en f 150 voor presentiegeldschoten toe, en mochten er in slagen plus f 100 onvoorziene uitgaven, dan is den knaap behouden op het droge hron rrnvi daarmee de lijst van uitgaven com pleet. Het nut dat hierdoor zoowel voor de industrie als voor de werkzoekenden zal gesticht worden, meent de Kamer hiermee niet te duur betaald. Voorzeker zou deze instelling de eerste In ons land zijn. die van eenig belang zou kunnen worden. In ver band hiermee verwijzen we naar Bel gië waar reeds een twaalftal, naar Duitschland waar ruim 80 dergelijke inrichtingen voor een zeer groot deel van gemeentewege bekostigd, bestaan; naar Frankrijk waar Jaarlijks eenige honderdduizenden francs bezuinigd worden, nadat dit stelsel van bemid deling in de plaats is getreden voor de particuliere bestederij. verhuur kantoren. kroeg-plaatsing enz. en ein delijk naar de oprichting van derge lijke Uchamen in Hongarije, Italië, Zweden (Christiania 1898), Zwitser land, enz. Met de ondervinding in die landen opgedaan, heeft de Kamer haar nut trachten te doen door de daar gecon stateerde fouten te vermijden en. reke ning houdend met plaatselijke om standigheden, den Raad der gemeente Haarlem te moeten verzoeken te wil len overgaan tot oprichting van eene beurs, zooals de Kamer die zich vol gens de hierbij gevoegde statuten denkt.. P. GOEDKOOP Dzn., Voorz.-patroon. J. W. A. BEIJNES. Lid-patr. J. C GRAAFF, Lid-patr. J. F. HULSWIT, Lid-pair. L. SLOOT, Lid-patr. S. REINALDA, Voorz.-werkman. P. BOTTELIER. Lid-werkm. A. BIJLSMA, Lid-werkm. Th. OOSTEROM, Lid-werkm. C. VERMEER, Lid-werkm. J. GERRITSZ, Secretaris. Haarlem, 4 Juni 1903. Appondlssements-Reohtbank. (Zitting van Donderdag 11 Juni 1903). De eerste beklaagde van heden, N. W. Mijnders, stond terecht wegens mishan deling. Hij zou op den len Mei 1.1. J. L. Bouwmeester opzettelijk in het aan gezicht hebben geslagen of gestompt en verwond. Eisch 1 week. Vervolgens had A. Fh. van Oldemark zich te verantwoorden wegens een der gelijk feit. Op 3 Mei had hij B. J. Hatz mishandeld, toen deze hem gelastte van een hem (getuige) toebehoorende triplet af te gaan. Bekl. beweerde dat getuige brengen. De Tien. De Haarlemsche Vrij widligera-vereeniging ..De Tien" hield Woensdagavond haar jaarvergadering. Behalve de gewone werkzaamheden het uitbrengen der jaarverslagen werd aan de orde gesteld' de verkie zing van een nieuw bestuur, daar bet oude bestuur collectief ontslag nam. De redenen hiervoor moeten gezocht worden in het feit ,dat de Vereeniging niet die medewerking en waardeering van de autoriteiten ondervindt, waar op het bestuur meent, dat zij recht heeft, en bovendien door eene quaes- tie tusschen het bestuur en de staf der brandweer ontstaan, wegens het op heffen der verplichte gymnastiek- avonden op den Doeien door eerstge noemde. Tot nieuwe voorloopige bestuursle den werden benoemd de heeren P. C. Jansen, tot voorzitter. W. Hagen, tot len secretaris. L. van den Broek, tot 2en secretaris en F. C. Brakel tot pen ningmeester. In de zwemschool aan de Houtvaart was de temperatuur van het water: des morgens 6 uur 66 gr. F. en des middags 12 uur 66 gr. F. Erfpacht-besl uiten. Vrijdag avond a.s. zullen de Raadsleden, die principieele voorstanders zijn van het uitgeven van gronden in erfpacht, eene vergadering houden in café Brinkmann ten einde te bespreken in hoeverre het mogelijk is, om, nu B. en W. voorstel len doen de genomen erfpacht-besluiten in te trekken, het principe erfpacht te behouden, doch in de praktijk daarvan voorloopig af te wijken. Gevonden voorwerpen: Een bruin lederen schooltasch, inhoudende een griffeldoos met potlooden. Een oude bruine colbertjas, waarin een zakdoek en notitieboekje. Een sleutel. Een zwarte boezelaar. Drie petten gepakt in een courant. Een ijzeren hoepel. Een nikke len remontoir-horloge. Een pilowbroek, kiel, een paar rijschoenen. een treklijn en een schop. Een zwarte ceintuur met wit metalen gesp. Gebluscht. In een perceel aan de Schneevoogtstraat is een begin van brand gebluscht. Herhaaldelijk ontvangen wij klachten over de handelingen van den z.g. „Gekken Thijs". Vooral tegenover dames en meisjes stelt hij zich zeer brutaal aan. Woensdagmiddag maakte hij het weder de bezoekers der drinkhal bij het Brongebouw vrij lastig, zoodat de controleur zich genoodzaakt zag hem uit den tuin te verwijderen. Het wordt dan ook meer dan tijd dat hij aan de Maatschappij onttrokken wordt. Wethouderscrisis. Een gerucht wil, dat er onder onze wethouders zijn, die er aan denken om af te treden naar aanleiding der aanneming van de mo- tïe-Modoo. Ons kwam dit reeds op het eerste ge zicht zeer onwaarschijnlijk voor en een informatie aan gepaste bron genomen, heeft ons niet tot andere gedachten ge bracht. Wij zouden ook niet inzien, waarom de wethouders tegenover deze motie zouden aftreden. Verschil van gevoelen zal altijd mogelijk blijven. En daarbij was de Raad Woensdag verre van vol tallig. De Amerikaansche gezant te 's-Gravenhage, de heer Stanford Lewel, bezoekt heden het Stedelijk Museum. Uit de Omstreken. Haarlemmermeer. In plaats van den heer C. Koudijs, die bedankt heeft, is door de liberale kies- vereeniging de heer A. Keessen candi- daat gesteld voor de a.s. gemeenteraads verkiezing te Aalsmeer. De raadsleden aan de beurt van aftre ding in Haarlemmermeer, zijn de hee ren: R. W. Lammerts, A. Stokman, le district; A. Suidgeest, C. Bos, 2e district; W. Pruissen, P. de Breuk, 3e district. Candidaatstelling op 30 Juni a.s. Sommige scholen zijn in Haarlem mermeer zoo overbevolkt, dat vele kin deren uit plaatsgebrek op die scholen niet aangenomen konden worden. Zeer spoedig zal men weder tot aan- en verbouw moeten overgaan. Nog steeds komen in Haarlemmermeer, jevallen van typhus voor. van 14 Mei wordt door de Java-Ct. het volgende ontleend: Een« colonne onder kaptiein La Gordt Dillié naar de Gajolanden ver raste op 25 April jl. eene vijandelijke wijkplaats te Pameuë; gesneuveld 5 teungkoe's, gearresteerd 7 teungkoe's en 14 uitgewekenen uit Samalanga; onzerzijds gewond één inlandsch ma rechaussee In Pameuë werd gepa trouilleerd tot en met 3 Mei, daarna werd opgerukt naar de Gajolanden en Karang Ampar omsingeld, waarbij vrouwen en kinderen van Teugkoe Tjot Kroeëng Kali met 13 volgelingen, wapens en munitie ons in handen vie len; één inl maréchaussée werd ge wond. Twee brigades onder luitenant Aukes. met gewonden en gevangenen naar Samalanga teruggezonden, kwa men 8 Mei daar aan; de rest van de colonne vervolgt de excursie. In Pedië werd gampong Oenoe om singeld; daarbij sneuvelden 8 volge lingen van Pang Saneh, aan onze zijde sneuvelde één inl. maréchaussée en werd één inl. maréchaussée ge wond. Buit: Vuur- en blanke wapens. Blijkens bericht van het legerbe stuur is de in Pedië levensgevaarlijk verwonde kaptiein der infanterie A. B. B. Jansen den 12en Mei overleden. Men seint ons uit Breda: Het congres, heden in „Concordia" geopend, was druk bezocht. Vele af gevaardigden van gezondheidscommis- siën (ook Haarlem) waren aanwezig. Verder inspecteurs van de volksge zondheid, van de gemeentewerken (waaronder de heer O. Gunning van Haarlem, ingenieurs enz. Ook was aanwezig professor Van Hemel en de oud-minister Borgesius, Minister Kuy. per was verhinderd De voorzitter, de heer Reiger, Burgemeiester van Utrecht, heet allen van harte welkom. De groote opkomst geeft spreker de overtuiging dat de belangstelling in de volksgezondheid toeneemt Spr. herdenkt het verloopen jqar en brengt eerbiedige hulde aan wijlen den heer Conrad, die in binnen- en buitenland den naam van den Nederlandschen Waterstaat hoog hield. Conrad was lange jaren voorzitter van het con gres en heeft veel bijgedragen tot den bloei van het congres. Spr. herdenkt ook Mgr. Schaepman, den eersten onder-voorzitter van het congres, die groote sympathie bij allen heeft ge wekt. Spr. hoopt dat zijne nagedach tenis )n dankbare herinnering zal blijven. (Applaus). Voorts herinnert spr. er aan dat de Woningwet en de Gezondheidswet zijn ingevoerd en hoopt dat deze wetten veel goed zullen doen. Vele mannen zijn m gezondheids- commissiën gekomen. Spr hoopt dat deze met liefde "hun taak zullen ver vullen. De gemeenteraden zullen ver ordeningen hebben te maken. Aan het conn-es de taak de openbare mee ning voor te lichten. De daden der gemeenteraden moeten steun vinden in de door ons voorgelichte publieke opinie. Met den wensch dat dit 8e con gres vruchtbaar moge zijn. opent spr. de vergadering. De secretaris leest als. nu het jaarverslag voor, waaruil blijkt dat het 417 leden telt. Het gemeente bestuur van Haarlem blijkt officieel t( zijn vertegenwoordigd. In plaats van heeren Schaepman Reiger en Hal- bersma werden tot bestuursleden ge kozen: prof. dr. Spronck te Utrecht; dr. Pijnappel, te Zwolle en De Bruyn. te Amsterdam. De heeren M. v. d. Perk en^ctr. A. Erkelens houden daarna een voordracht over de verza meling van vuilnis uit huizen en de definitieve verwijdering van straatvuil uit den kom der gemeente. Het vol gend congres zal in Nijmegen worden gehouden. Faillissementen. Te Amsterdam is publiek geveild eene hofstede met ruim 40 H.A. bouw- en weiland aan den S'loterweg alhier; koo- per is de heer F. A. Verbeek voor J 35000. In de afdeelinig Abbenes is met ge- wenscht resultaat eene vergadering van ingezetenen gehouden om ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin daar ter plaatse feest te vie ren. Vervolg Nieuwstijdingen. Opruiing. De Amsterdamsche Rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van A. C. Wessels, bestuurder van den Ned. Scheeps- en Bootwerkers- bond, die in verzet was gekomen van het bij verstek gewezen vonnis dier Rechtbank, waarbij hij lot drie maanden gevangenisstraf was veroor deeld wegens het opnemen van een opruiersartikel, getiteld ,,De Strijd der Dok- en Veemarbeiders", in het door hem uitgegeven wordend week1 blad „De Propagandist". De Rechtbank bekrachtigde het bij verstek gewezen vonnis, daar zij het ten laste gelegde misdrijf wettig en overtuigend bewezen acht. Beklaag- de's verweer dat hij niet als uitgever zou zijn te beschouwen, berustte vol gens liet vonnis op een onjuiste ge volgtrekking; als uitgever toch is te beschouwen hij die het werk van den uitgever doet; bovendien is hij als be stuurder van den Ned. Scheeps- en Bootwerkersbond, die tot de uitgave besloot, mede aansprakelijk. Men meldt uit Sassenheim aan de „N. R. Ct": Eene nieuwe fiets, ter waarde van 140, gereed om afgeleverd te worden, stond voor de woning van een rijwiel handelaar alhier. De stoomtram uit Lei den komt aan, een heer springt er uit, neemt de fiets en verdwijnt er mee in de richting van Leiden, zonder eenig spoor achter te laten. Atjeh. Aan een van den civeilen en mili tairen gouverneur van Atjeh en On- derhooriglieden ontvangen telegram zekering gegeven, dat deze gelukkig geen Nederlander, doch een Duitscher is. Verdedigd zal de „misdadiger" worden door een der eerste Berlijn- sche advocaten, den ,,Justizrat"\Vron- ker. Zoover de mij geworden inlichtin gen. Een paar kantteekeningen zijn wellicht niet overbodig. Hoogstwaarschijnlijk is de aan klacht niets andei's don een laaghar tige wraakneming. Art. 95 toch van het Duitsche wetboek van strafrecht wordt bij voorkeur gebruikt om wraak te nemen. Wat dolk en gif zijn voor de Italianen, dat is dit artikel, dat tegen majesteitsschennis gevan genisstraf of vestingstraf van twee maanden tot vijf jaar eischt, in den loop der tijden geworden -voor de Duitschers. De eene vriend klaagt den andere aan, nadat de vriend schap in vijandschap verkeerde. De vrouw klaagt den man aan, van wien ze af wil zijn en omgekeerd of ze dreigt hem met een aan klacht als hij geen genoegen neemt met scheiding. De zoon klaagt den vader aan met wien hij in onmin leeft, en de broeder den broeder. Geen paragraaf van het Duitsche W. v. S. werkt, geloof ik, zóó demo- raliseerend op het Duitsche volk als deze, heeft zoo'n verderfelijken in vloed op het Duitsche volkskarakter. En bijna steeds gaat het om beleedi- ging -van keizer Wlhelm II de ove rige ruim 20 Duitsche bondsvorsten schijnen slechts zeer zelden beleedigd te worden. De eenvoudigste afkeuring, uitge sproken onder vier oogen; de minste spot, geuit in een vertrouwelijk on derhoud, is voldoende om een mensch nog na jaren voor geruimen tijd ach ter slot en grendel te brengen, een familie ongelukkig, soms zelfs broo deloos te makenaltijd wanneer de persoon, tegenover wien ge u uitge laten hebt, een Judas-natuur is. Zoo schijnt het nu ook Von F. te zijn gegaan. Weliswaar is in dit ge val de „beleediging" in het openbaar uitgesproken, maar dat de aanklacht niets dan een laaghartige wraakne ming is. daaraan valt, naar men mij verzekerde, niet te twijfelen. Overigens kan deze tevreden zijn niet zijn werk. Hij heeft succes, Von F. zit nu reeds een zestal weken pre ventief en het einde is nog niet te voorzien. Zijn zieke vrouw heeft een dood schrik gekregen door de onverwachte arrestatie. Zijn gezin is aan den be delstaf gebracht de directeur van het Carl-Weisstheater heeft de plaats van Von F. tot -3 Mei voor dezen opengehouden; toen was hij gedwon gen het contract te verbreken. Dat is voorloopig werkelijk een heel aardig succes. De „Denunzant" kanertrotsch on zijn. In een noot onder deze correspon- dentei geplaatst, zegt de redactie van het Iibld. te weten, dat door eenige Amsterdamsche tooneelcritici, die voordrachten van Von Fielitz hebben gevolkgd, een verklaring is ingezon den, dat Von F. bij de voordrachten die zij hebben bijgewoond, sleqfits volkomen onschuldige coupletten en anecdoten heeft laten hooren. Uitgesproken-. Amsterdam, 8 Juni. Carl Borro Herr mann, koopman, gewoond hebbende te Amsterdam. Rechtercommissaris: mr. P. J. Bij ie veld. 's-Gravenhage, 9 Juni. P. L. Stoeke, winkelier te 'sUravenhage. Rechtercom missaris mr. C. W. Voligraff. Opgeheven: H. J. van Keulen, koopman, te 's-Gra venhage; J. C. Kokee en A. S. Menist Jr., dames-kleedermakers te Amsterdam. Geëindigd: Sara van Dam, weduwe van M. B. Le- vits, winkelierster, te Dordrecht; J. C. vaii Velsen, te Oirschot; L. Veenendaal, bakker te Driebergen. Gemscgd nieuws. HajestcitssciieuiJib. In een particuliere correspondentie uit Berlijn in het Hbld. van 8 Juni lezen wij: In de maand November van het vo rige jaar trad de heer Von Fielitz in een Amsterdamsch café-chantant op het gezelschap waartoe hij be hoord had, was toen reeds uit elkaar en droeg daar o.a. een tweetal anecdoten voor, waarin ook denaam van keizei' Wilhelm II voorkwam Deze anecdoten waren niet door den heer Von F. „uitgevonden" doch hij had ze in Duitschland in den trein door een Duitscher hooren vertel len en later pasklaar gemaakt voor een voordracht. Von Fielitz had niet het minste be wustzijn, dat deze anecdoten beleedi- gend waren voor den keizer, noch dat een ander mensch ze als zoodanig zou beschouwen, en evenmin had hij de bedoeling te beleedigen. Hij had er veel succes mee te Amsterdam en vermoedde van den prins geen kwaad Later ging hij naar Duitschland te rug en had nu sinds 1 April j.l. aan het Carl Weisstheater alhier een zeer goed engagement voor den tijd van twee jaar. Den 23en April zat hij rustig thuis bij het ziekbed zijner vrouw, toen een politie-agcnt binnenkwam en hem verzocht mede naar het bureau gaan. Sinds dien was hij gevangen. Een aanklacht wegens majesteits schennis, begaan te Amsterdam door het voordragen der bewuste anecdo ten, was bij de justitie ingekomen. Vandaar de arrestatie. Wanneer de zaak voor zal komen, is nog niet bekend. Evenmin wist men mij den naam van den aankla ger te noemen. Wel werd mij de ver- Moordamislag. De Israëlietische bediende Frumbin trachtte te Kieff generaal Novitzky, der. bevelhebber van de gendarmerie in het district dood te steken, terwijl deze hem een verhoor afnam. De generaal werd slechts gewond. TelegrammeD. De Kölniache Zeitung bericht i Het Servische leger heeft hedennacht PE TER KARAGEOKGE- WITCH tot koning uit geroepen. Men drong het paleis binnen en vermoordde den Ko ning en de Koningin. De Ministers zijn waarschijnlijk ook ge dood. door bemiddeling van de firma CLAASSXK en BEÜN8, fïla'er Tied? Wd. lOJaDi.Dd.ll lui. Atchison Topeka, Oomm.66 67 Denver Rio Grande -$llt 27 Erie's 29*/* 29»/4 Kansas City South.20% 21% do. pref.421/s 4<:% Missouri Kansas Texas, Com. 19% 19% National R. R. of Mexico 21is/w19 New-York Ontario 25 23 Norfolk Western 60 61 Rock Island Cy. 31% 33 Southern Pacific 47% 48Vt Southern Railways 21% 2'.!% Union Pacific 7078% Wabash 20% American Car 33% 31% New-Orleans B. Co. 11% 11% Steels 29 29% Koninkl. Petroleum Maatsck. 195 490 Columbia Grand Trunkof '.'aaada Burgerlijke Stand Ondertrouwd: 11 Juni. J. A. de Landmeter en G. Meijer, A. G. W. v. Waveren en E. J. Resink; L. T. de Grood en A. C. M. Rosenberg. Getrouwd: 11 Juni. R. F. C. W. Damsté en J. v. d. Velden. Bevallen: 9 Juni. G. PetersPruis, z.; 11. J. Roestenberg— Coirsten, d.; A. J. Visser—Muller, d.; E. v. Eeden Busi, z. Overleden: 10 Juni. J. M. Kruijer. 72 j., Essenstr.; 9 B. B. v. d. Werff 23 j., Koudenhorn; II. Feije—v. Leus den, 65 j., Ravelingstr.; 10. P. v Garste, 78 jaar, L. Wijngaardstraat L. v. Bommel', 74 jaar, W. Geldeloo ze pad.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3