Een steun uit de schare: Dit is de eerste maal, dat men de moordenaars liet H-eenen bij de groeve hunner slachtoffers. Uit protest tegen deze uitlating ver. lieten ia dit voorval de burgemeester, admiraal Rouvier en verschillende Ka merleden die de plechtigheid bijwoon den, het kerkhof. Toen deze heeren vertrokken waren sprak ?r nog iemand uit naam van de ingeschrevenen bij de marine en daarop gingen de menschen uiteen, pijnlijk getroffen door het verloop van de plechtigheid. Stadsnieuws. Haarlem, 12 Juni 1903. Op8en9Julie.k. zal hier ter stede de 31e algemeeue vergadering van de Vereeniging van Gasfabrikan- ten in Nederland worden gehouden. De vergadering zal plaats hebben in het Brongebouw, alwaar twee de jeuners en één dinep den leden zullen worden aangeboden. De officieele maaltijd zal plaats vinden op 9 Juli in het Grand Hotel te Zandvoort. Aan de lichtfabrieken zal op 9 Juli een bezoek worden gebracht, waarna een rijtoer door Haarlemsch schoon© dreven en het vermelde diner in Zand voort de vergadering zal besluiten. De agenda voor deze vergadering bevat 25 vraagpunten de gasfabricage betreffende. Het bestuur der vereeni- ging is samengesteld als volgt: J. Blom I Szn.. Haarlem, voorz.; D. van der Horst, Amsterdam, vice-voorz.; N. W. van Doesburgh, Leidee, seer.; C. T. Sa lomons. Rotterdam, vie-secr.; J. W. H. auduin, Maastricht, Penningm.; O. S. Knotnerus, Rotterdam, vice-pen- ningm.; J. E. H. Bakhuis, Den Haag, bestuurslid. Vele buitenlandsche leden worden verwacht. K u n s t n ij verheid. Donderdag lieeft onder voorzitter schap van jhr. Ernst van Loon in de Raadzaal van het Museum van Kunstnijverheid alhier plaats gehad, de eerste algemeeue vergadering der Nederlandsche Kantwerkschool, waar van de statuten bij koninklijk besluit van 27 Februari 1903 werden goedge keurd. De directrice der Nederlandsche Kantwerkschool, mevrouw Agathe» WegerifGravestein, hracht daarin verslag uit omtrent de stichting en organisatie der school, terwijl de ge- cr.etaris-penningmeester, de heer E. A. von Saher, directeur van het mu seum van kunstnijverheid, omtrent haren financieelen toestand verslag uitbracht. Op voorstel van den secretaris zal de geschiedenis van de stichting der school worden gedrukt en verspreid, ten einde de belangstelling voor dezen tak van vrouwelijke handwerken in Nederland te doen toenemen. Na afloop der vergadering werd door de aanwezige leden de tentoon stelling van oude en nieuwe kantwer ken met veel belangstelling bezich tigd. R. K. K i es ver e e n i g i n g. De ka tholieke kiesvereeniging, die de vorige week reeds candidaten stelde voor den Raad. vergaderde Donderdagavond we derom, omdat de vergadering de vorige week een onwettig besluit zou hebben genomen door toen reeds candidaten te stellen, terwijl toch het reglement zegt, dat dit eerst mocht geschieden op een later te houden vergadering. Bovendien was toen iemand 'niet ge- candideerd ook al omdat gezegd was dat hij vrijmetselaar zou zijn, wat gebleken was niet waar te wezen. Met 20 stemmen werd de candidatuur Lasschult «gehandhaafd. De heer Rinke- ma kreeg 12 stemmen. Geen appel aangeteekend. De heer F. W. N. Hugenholtz heeft be rust in het vonnis der arr.-rechtbank al hier, waarbij hij ter zake van opruiing is veroordeeld tot één maand gevange nisstraf. De afd. Haarlem van den Ned. Barbiers- en Kappersbond en van den Ned. Kappers- en Barbiersbedienden- bond, heeft aan alle kappers en bar bierspatroons to Haarlem een circulaire gezonden, van den volgenden inhoud: He; zal u waarschijnlijk niet onbekend zijn dat sinds tenigen tijd te dezer stede pogingen :n liet werk worden gesteld om vor r de kappers- en barbierswinkels een uniform-sluiting van 9 uur 's avonds (uitgezonderd 's Zaterdags) ingevoerd te krijgen. Wij twijfelen^ niet of deze actie zal uwe voll© sympathie wegdragen- en wij mee- nen niet te veel te zeggen, wanneer wij ons overtuigd houden van het succes onzer beweging. Het slagen van de actie's voor 9 uur sluiting in verschillende plaatsen, doet ons met volle vertrouwen ook te Haar lem, waar de plaatselijke gesteldheid voor ons doel zoozeer geschikt is. po gen deze verbetering in t«e voeren. Om tot dit doel te geraken hebben bo venstaande vereenigingen besloten sa men te werken en nemen daarom de vrij heid u uit te noodigen tot bijwoning eener openbare vergadering voor vak- genooten, {patroons en bedienden), op Maandag 22 Juni 1903, 's avonds te 9£ uur, op de bovenzaal van café Smit, Kleine Houtstraat 2, bij de Anegang, waar als spreker zal optreden de heer W. II. Polman Tuin, van Amsterdam, lid van het hoofdbestuur der Nederland, scha Barbiers- en Kappersbond, met het onderwerp: ,,9-uur sluiting". N' ij v e r he i d. Het departement Haar lem der Maatschappij van Nijverheid, vergadert Maandag 15 Juni a.s. Punten van behandeling zijn: 1. Benoeming van afgevaardigden en plaatsvervangers voor de algemeene ver gadering. 2. Mededeeling en voorstel van het bestuur. 3. Vertrouwelijk voor stel van het dagelijksch bestuur der maatschappij. 4. Punten van beschrijving voor de algemeene vergadering, die op 10 pn 11 Juli e k. te Groningen zal wor den gehouden. Nieuwe plannen. Meldden wij voor enkele dagen, dat bij Burgem. en Weth. van Bloemen- daal door eene commissie van heeren uit Haarlem en Om streken plannen zullen worden inge diend tot stichting van een nieuwe renbaan aldaar, thans zijn al weder andere plannen in bewerking voor het bouwen van een café-restaurant te vens pension in den Aerdenhout. Te vens wenscht men op het terrein, dat 80.000 vierk. M. groot is. tennis-, cricket- en voetbal-velden aan te leg gen. Ook zullen tegen matige prijzen, rijtuigen en paarden van de Haarlem- ische Rijtuig-Maatschappij beschik baar worden gesteld, zoodat men hier alle gewenschte uitspanning zal kun nen vinden. Haarlemsch Tooneelgezel- schap. Naar wij vernemen, zullen de heer en mevrouw Van Ollefen, het echtpaar Erfmann en mej. Mina Beekman deel uitmaken van het too- neelgezelschap van den beer Louis Bouwmeester. Met mevrouw Van Westerboven, die thans aan den Salon des Variété's verbonden is, wordt on derhandeld. Onderhandelingen met mevr. Julia !van LierCuypers en den heer Jos- van Lier. als regisseur, zijn afge sprongen. Het gezelschap zal tweemaal per week in Haarlem en tweemaal te Am sterdam spelen, en de overige dagen in de provincie. Hedenmorgenomstreeks9 uur werd in de Kruisstraat een jongen van ongeveer 9 jaar, die tegen een rijwiel liep en toen kwam te vallen, door een rijtuig overreden. De wielen gingen hem over een hand en been. Bij den heer van Maaren Jansen werd hij bin nengedragen en eenigszins verbonden en ,toen naar zijn huis in de Nieuwe Kruis straat overgebracht, waarna onmiddel lijk een dokter werd ontboden. Uit de Omstreken. ©verveen. Op Zondag 14 Juni zal in het Hotel ,.Van ouds het Raadhuis" alhier, eene vergadering gehouden worden der R K. kiesvereeniging „Bloemendaal". Daarin zullen candidaten gesteld wor den voor de verkiezing voor den ge meenteraad, wegens periodieke aftre ding van de heeren W. F. van Hooff, N. Rouwens, heiden wethouders en C. J. Roozen Hz. Volgens art. 18 van het reglement heeft ieder lid het recht can didaten aan de vereeniging voor te stel len, mits de namen ervan vijf dagen voor de vergadering schriftelijk bij het be stuur worden opgegeven. Als vuorloopige candidaten zijn opge geven-. \V. F. van Hooff, aftredend lid; Martinus Kokkelkoren; C. J. Roozen Hz. en N. Rouwens, aftredende leden. ZandroorÊ. Aangekomen badgasten: Mej. Corbier.re, Amsterdam, Kleine Krocht 1. Mevr. Morie, Amsterdam, Hotel Drie huizen. Mevr. Smit Pek, Meppel, idem. C. P. Schleicher, Rotterdam, Hotel d'- Orange, 2 pers. E. Wegener, Amsterdam, idem. Dr. Gailenkamp, Berlijn, idem, 3 pers. A. Fock, Amsterdam, Grand Hotel, 4 p. Fam. Stem, Berlijn, Villa Fredérica, 6 pers. Mevr. Furstner, Amsterdam, Cottage Pretoria, 2 pers. Burinigh Boekhoudt, Davos, Villa Mon Plaisir, 4 pers. G. de Vries, Watergraafsmeer, Villa Rozïna, 4 pers. M. de Leeuw, Amsterdam, Penision Backman, 6 pers. D. van Lennep, Heemstede, 3 pers. Ds. O. Hulsman alhier is de eer te beurt gevallen om benoemd te worden tot lid van de Maatschappij van Let terkunde. Zijn jongste arbeid op let terkundig gebied is de biographie van wijlen prof. Beets, opgenomen in El- sevier's geïllustreerd Maandschrift, welk stuk o. a. door het Handelsblad zeer goed gerecenseerd is geworden. In de Amsterdamsche vacantie-ko- lonie in het perk „Kostverloren" is aangekomen de le ploeg Amsterdam sche kinderen, ten getale van 60 en ook het Haarlemsch Kinderhuis aan de Parkstraat is weder geopend met 42 kinderen. Haarlemmermeer. Een heerlijke, verfrisschende regen, waaraan in de laatste dagen de bouw, maar voornamelijk de weilanden te Haarlemmermeer, zoo'n groote behoefte hadden, is gevallen. Een ware uitkomst is 't voor den bietenbouwer, vooral voor hen, die dit igewas voor de tweede keer zaaiden wegens slechte opkomst. Op en kele uitzonderingen na, zijn de vooruit zichten der gewassen vrij bevredigend. De karwei heeft zich veel hersteld en van dat gewas verwacht men nog een vrij goeden oogst. De vroege aardappe len hebben ten gevolge der koude en het vele water, zeer veel geleden en zijn hier en daar voor mislukt te beschouwen. De verwachting zal dan ook middelmatig zijn. Van de late soorten valt niets te zeggen. Da veestapel verkeert in uitste kende conditie. Door den gemeente-veldwachter Re- vius te Haarlemmermeer zijn twee veld artilleristen gearresteerd, die van hun korps waren gedeserteerd. Beide deserteurs zijn ie Hoofddorp in verzekerde bewaring gesteld en zullen naar hun korps overgebracht worden. Zelden is in zoo'n korten tijd de re genval zoo sterk geweest als Woensdag nacht te Hoofddorp. Volgens meting bedroeg die 34 streep. Binnenland. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 Juni, voormiddags elf uur. Lichting 1902. Het staatsblad bevat een Koninklijk be sluit van den lieten Juni, waarbij de mi nister van oorlog wordt gemachtigd, om van de miliciens der lichting van 1902, die zich thans krachtens Koninklijk Be sluit van 11 Maart 1.1. onder de wapenen bevinden, hen die behooren tot de eer. ste ploeg der lichting, zoodra mogelijk overeenkomstig art. 118 der Militiewet 1901 niet verlof huiswaarts te zenden. Naar aanleiding van dit Kon. besluit brengt de minister van oorlog ter alge meene kennis, dat, ter uitvoering daar van, door hem, minister, bevelen zijn uitgevaardigd om de miliciens, behoo- rende tot de eerste ploeg der lichting van 1902, met groot-verlof te doen vertrekken: lo. hen die zich in hun garnizoen be vinden op 13 Juni a.s.; 2o. de overigen ook op dien dag, of anders zoo spoedig mogelijk daarna, mits niet op Zondag. Jlir. van Ebe»stein f Op zijn buiten bij Appingedam is over leden jhr. m.r W. C. A. Alberda van Ekensiein, oud-l:d der Eerste Kamer, ka. merheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, oud-schoolopziener enz. Hij bereikte den leeftijd van 77 ja ren De i isjiK'it) F riesehe verloüiig Nader wordt omtrent dit geval dato gisteren nog uit Sneek aan de Leeuw. Ct." gemeld: Groote sensatie verwekte hedenna- middag alhier bet gerucht, dat de trekking der groote Friescbe verloting, die in .Amicitia" gehouden werd, op last van den commissaris van politie was geschorst. De trekking had ten overstaan van een daartoe bevoegd ambtenaar (volgens de voorwaarden der verlating) plaats in de groote zaal, in het openbaar, voor elk toeganke lijk. Uit een koffiebranderstrommiel werd door draaiing eener krulc eerst een prijs getrokken waarna uit een andere dito, grootere trommel het nummer, waarop de prijs gevallen was. werd getrokken. Het publiek wees er op. Jat het juist andersom behoor de. Men bleef echter zoo doorgaan. Nadat de zevende en eerste hoofd prijzen waren getrokken, kwam na eenigen tijd de achtste hoofdprijs er uit, waarvoor no. 6248 werd afgeroe pen en even later 16248. Een paar uit het publiek wilden zich overtuigen of dat goed was en bestegen bet podium, het tooaeel, waar de trekking plaats had. Het bleek dat 16248 er wèl uit was. Nu werd gevraagd om no. 4363 te zien, waarop de hoofdprijs was geval len. welk no. niet terstond geleverd kon worden, waardoor achterdocht werd opgewekt. De commissaris van politie ging in afzonderlijke lokaliteit dit onderzoeken en constateerde, dat 4363 er niet uit was. Velen bestormden nu het tooneel. waar de politie alle trekkingsmateriaal als voornoemde trommels, lijsten, uitgelote nummers, bord net ezel. waarop de hoofdprij zen waren vermeld enz. in beslag nam en onder veel belangstelling van het publiek deze zaken naar het politiebu reau liet vervoeren. De personen bij de trekking be trokken werden in bewaring gesteld, terwijl één er van, men zegt de be voegde ambtenaar door wien de trek king plaats had, onder bet stadhuis werd ongeborgen. Tegen allen moet van de zaak proces-verbaal zijn opge maakt. Nader vernam men nog. dat velen bij bet begin der trekking al eenigen argwaan hadden, daar het bun hin derde. -jat er bijna geen contröle door ben. die de trekking uitvoerden, werd geoefend. Ook spraken we iemand, die getrokken nummers had gezien met een gedrukt nummer aan de eene en een geschreven nummer aan de an dere zijde. De ver xntwaardiging over genoemde bandeiiogen is bij velen alhier, die een lot of loten hadden genomen, zeer groot. Tal van personen bewogen zich tot laat in den avond voor bet politie bureau. lïoleamiei'ing invoer Tuinbouw- producten in Duitscliland. Het Bestuur der Commissie tegen de belemmering van den invoer van tuinbouwproducten in Duitscbland, beeft aan Z.Exc. den Minister van Waterstaat, Handed en Nij've/rheid, een rapport aangeboden, waarin bet hooge belang wordt uiteengezet, bet- welk onze tuinbouw beeft bij de door de Duitsche wetgeving vastgestelde heffing van invoerrechten op tuin bouwproducten. De Commissie zegt hiermede de Re geering en de Volksvertegenwoordi ging^ volledig in te willen lichten, zoodaf( mocht onverhoeds den Nedei-- landschen tuinbouw de hoogst nadee- lige slag worden toegebracht, dit niet geschiedt, zonder dat er lang vooruit op het groote gevaar is gewezen, het welk dien Nederlandschen tak van bodemcultuur bedreigt. Nog is bet tijd maatregelen te nemen om dien dreigenden .slag, zoo niet geheel af te weren, dan toch te breken en dit ie bereiken is het doel onzer Commis sie. liet rapport strekt om doordrongen te worden van het feit, dat duizen den persoon in ons land zwaar in bun bestaan zullen worden getroffen, wanneer de voorgestelde heffing van invoerrechten ingevoerd wordt. Daar de mogelijkheid nog bestaat, de belasting op tuinbouwvoortbreng- selen door den invloed der Regeering langs diplomatieken weg, zoo niet geheel op te heffjen, dan toch be langrijk minder te maken, leven de duizenden tuinbouwers nog tusschen hoop en vrees. Zij hebben volledig vertrouwen in de Regeering, aan wier waakzaamheid ze hunne belan gen met klem aanbevelen, bovenal' omdat de Duitsche Regeering steeds heeft te kennen gegeven, niet te kun nen verzekeren dat de door den Rijks dag aangenomen tarieven werkelijk heid zullen worden, in verband met de af te sluiten handelstractaten op langen termijn. Vaccinatie eu verlamming. Men schrijft uit Friesland aan de „N. C.": Voor eenigen tijd deed in de Pers bet bericht de ronde, dat te St. Nicolaasga {Fr.) bij een kind verlamming geconsta teerd was tengevolge van vaccinatie. Op last van den minister .van binnen- landsche zaken werd door den inspec teur der volksgezondheid in de noorde lijke provinciën een onderzoek ingesteld. Het rapport van dezen autorite t moet luiden, dat de vaccinatie een normaal verloop had, veertien dagen daarna de verlamming geconstateerd werd en deze niet is te beschouwen als een gevolg der inenting. Later werd in een Friesch blad gemeld, dat de moeder de oorzaak zou zijn der verlamming. Wij ve nemen, dat thans namens de moeder een klacht te dier zake bij de justitie tegen dat blad is ingediend. Intusschen moet in den toestand van het kind verbetering te bemerken zijn. Yer. tot handhaving van liet Christ, Historisch karakter der natie. Woensdagavond vergaderde in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht bovengenoemde vereeniging, onder presidium van dr. Ph. Hoedema- ker, die sprak over: de concept-wet op het Hooger onderwijs. Dr. Hoedemaker schetste het dilemma waarvoor het ontwerp van wet ter wijzi ging van de wet op het Hooger Onder wijs hen, die het Christelijk karakter van de natie wenschen gehandhaafd te zien, heeft geplaatst, en oefende er scherpe kritiek op. Aan het debat namen deel de heeren Van Koetsveld, H. Schokking, ds. Wage naar en dr. Kronxsigt. Ds. G. A. Wagen,aar van Leeuwarden leidde de vraag in, of aansluiting, ont houding of zelfstandig optreden bij de politieke actie voor do vereeniging ge- wenscht is. Allereerst wees spreker er op, dat de christelijke politiek tegenwoordig staat in het teeken der concentratie. Hij ge voelde zich genoopt te ad viseer en tot n iet-aansluiting aan de fractie Lohman of Kuyper. Spreker zeide geen van beide groepen een kwaad hart to,e te dragen en wil zeker n-ist bet practisch voordeel dat de concentratie afwerpt, gering schatten, meent echter zeer beslist dat «geen wezenlijke redding kan worden verwacht van een politiek, die niet den eisch Gods, dat overheid en volk beide zich buige voor den wil van God gelijk deze in zijn woord geopenbaard is, tot ideaal stelt en omgekeerd dit ideaal tot eisch stelt. Dat de vereeniging zich blijve bewegen op principieel terrein, acht spreker noodig, en dat zij de wacht hou- de bij het beginsel en ten opzichte der actueele politiek aan dit beginsel de voor. stellen der huidige regeering toetse. Spreker meent, dat juist het opschui ven der partijen in de radicale richting een zelfstandig optreden der Vereeniginig noodzakelijk maakt. De Staatsinstellin gen. en Staatswetten van ons land rusten nog tengevolge van de enertie der chris telijke traditie op christelijke grondsla gen. De overheid zal echter spoedig haar onzijdig karakter moeten verliezen en partij moeten kiezen tusschen de rechts beginselen, die in den chrislelijken gods dienst wortelen, waarvan in ons land de Hervormds kerk in historischen zin1 de draagster is of de positivistische of materialistische wijsbegeerte. Spreker maakt zich geen illusies, doch meent dat de ontwikkeling- der verschillende zaken op politiek terrein de christelijke groe pen zal nopen haar standpunt te herzien en zich op een anderen bodem voor den strijd tegen ongeloof en revolutie te plaatsen als tegenwoordig, nu zij de waarheid en dwaling als gelijkberech tigd behandelen en dientengevolge ijve ren voor een christelijke Staatkunde met prijsgevixxg van den chrïstelijken Staat. Als jammerlijk resultaat van een poli tiek, waarbij de waarheid niet steunt op het recht, maar op de meerderheid, noemde spreker ten slotte het ingediende wetsontwerp op het Hooger Onderwijs en deed een beroep op de principieele personen uit de christelijke groepen om elkaar in de vereeniginig te ontmoeten. Land- en Tuinbouw 2ïed. Landhuishomikuiidig Congres Het officieel programma is versche nen voor het 55ste Nederlandsch Land- huishouikundig Congres dat gehou den zal worden te Zutfen van 22 tot 25 dezer, waarvan de laatste dag zal be steed worden, overeenkomstig de ge- woont van dit congres om een geza menlijke excursie in den omtrek te ondernimen, aan een tramtocht naar het MoaferlancL Do volgende onderwerpen zullen in behandeling komen, waarvan de meer of minder uitvoerige prae-adviezen reeds zijn verschenen en aan de leden rondgezonden. 1. Is het in het belang van den landbouw, dat de akkerhouwer zich meer op den tuinbouw gaat toeleg gen, en wel lo. op de vruchtenteelt en 2o. op den verbouw van groenten? Inleider: de heer C. II. Claassen, rijkstuiuhouwleeraar te Boskoop. 2. Enorm is de schade, zoowel door het „bieten"- („haver"-) „aaltje" (He- tei'odera Schachtii) als door het „st&n- gelaaltje" (Tylenchus devastatrix), in steeds toenemende mate in. onder scheiden streken des lands aan zeer verschillende gewassen teweegge bracht. Ij het niet gewenscht, dat zoo nauwkeurig mogelijk de uitbreiding en omvang van het kwaad hier te lande worden vastgesteld, en dat eeni- ge jaren lang op verschillende plaatsen en onder verschillende omstandighe den proeven worden genomen betref fende een rationeele bestrijding dezer mikroskxpische wormpjes? Zoo ja, hoe dan hef best daartoe te geraken? Inleider: prof. dr. J. Ritsema Bos. di recteur van bet, phytopathologisch la boratorium Willie Commelin Schol ten Amsterdam. t 3. Is het ruimer gebruik maken van een Nelerlandsch Rundveestambóek gewenscht? Zoo ja, ho« is zulks te be vorderen? Inleider: de heer H. D. Has. selinan, rijkslandbouwleeraar. Utrecht. 4. Is het gewenscht. dat de Ongeval lenwet worde uitgebreid tot het land- bouwbeirijf? Inleider: de heer K. de Boer Cz., lid van de Tweede Kamer, te Assendelft. 5. In hoeverre is het mogelijk ver betering tot stand te brengen van eenige vruchtensoorten, die in Neder land worden gekweekt, en dit vooral met het oog op den uitvoer naar het buitenland, voornamelijk wat betreft pruimen en appelen. Inleider: de Ne derlandsche Kamer van Koophandel te Londen. 6. Is het niet gewenscht, dat de landbouwers meer algemeen gebruik maken van de erf- en gevelbeplanting met viuchtboomen, en zoo ja, hoe kan men dat bevorderen? Inleider, de heer C. II. Taassen. rijkstuinbouwleei-aar, Boskoop. 7. In welk opzicht heeft de Neder landsche wet tot regeling van de coö peratieve vereenigingen niet voldaan aan de behoefte van den landbouw en hoedanig zou zij, met het oog daarop, moeten worden gewijzigd? Inleider: dé heer J. B Westerdijk voorzitter van de Gro linger Maatschappij van Land bouw en Nijverheid. Uithuizermeeden. 8. De natuurlijke phosphaten, de zoogenaamde phosphoriten, dienen te genwoordig vooral ais grondstof voor de bereiding van sup er phosphaten en zeer weinig direct tot bemestingsdoel einden. Daar echter gebleken is, dat deze phosphaten, mits fijn genoeg gemalen, althans voor sommige grond soorten eene duidelijke hemestings- waarde bezitten, en aan den anderen kant blijkt, dat het opnemingsvermo gen voor moeilijk oplosbaar phosphor- zuur bij verschillende cultuurgewas sen zeer ongelijk is. wordt de vraag gesteld of bemestingsproeven, vooral met Algiersphosphaat. dat blijkbaar tot de eter opneembare phosphoriten behoort, niet meer aan de orde moe ten worden gesteld, en of men niet aan de commissiën van toezicht op de rijksprjefvelden en aan de rijksland- bouwleeraren dergelijke proefnemin gen, vooral bij lupinea. in hunne programma's op te nemen, dient aan te bevelen- Inleider: prof. dr. A Mayer, directeur van het rijksland- bouwpr oef station. W'ageningen. 9. Ligt het op den weg der tegen woordige waterschappen om daar, waar daartoe aanleiding bestaat, de bevloei ing der gronden officieel te re gelen? Zoo ja. op welke wijze zal dat dan moeten geschieden? Inleider, de heer A. A. Nengerman. directeur der N edei iandsche Heide-maatschappij, Utrecht. 10. Ts verpleging en opleiding van jeugdige veroordeelden in het huisge zin, speciaal in dat van landbouwers, wensch-dijk en ook uitvoerbaar, en zoo ja, wat kunnen landbouw-maatscbap. pijen en vereenigingen in deze rich ting doen? Inleider: de beer Job van der Have. directeur van de Maatschap- pij van Weldadigheid. Frederiksoord. Kechtzakcn. Lietdewraak. In bet begin van Maart 1902 liad haar vader er in toegestemd, dat hij geregeld verkeering met haar zou hebben. Hij was 20 jaar, heette Jacob en dreef handel. Zij was 19 en heette Vrouwtje. Hij was dol verliefd en zij mocht hem graag. Maar in October van datzelfde jaar was haar vader van oordeel, dat 't nu lang genoeg geduurd had en hij verbood zijn dochter allen omgang met hem. De liefde is echter vindingrijk en in 't geheim werden samenkomsten «gehou den. Dit duurde zoolang, totdat de va der er achter kwam, die zijn dochter deswege een pak slaag gaf. Na dien tijd was Vrouwtje angstig en het gebeurde nogal eens, dat zij niet verscheen op de afgesproken plaats. Nu schoot de jaloezie wortel in "t hart van den jeugdigen koopman. Het was een idéé fixe bij hem gewor den, dat Vrouwtje hem ontrouw was en een ander beminde. Eens op een avond staarde hij haar onheilspellend aan en zeide: Vrouwtje, Vrouwtje, wees op je hoede! Vrouwtje .ging nu aan het treuren. Zwarte voorgevoelens drukten haar neer. Eens op een avond dat vader uit was en Vrouwtje zat te treuren, kwam een buurvrouw haar bezoeken en toen deze naar de oorzaak van haar leed vroeg en haar wilde troosten, zeide zij- Ik ben zoo bang, dat-ie mij wat doet; je zal zien, vandaag of morgen doet-ie me wat". Daar zij steeds treuriger werd, zond de vader haar naar een getrouwde zus ter, die te Antwerpen woonde. Jacob reisde haar achterna, maar had niet het geluk, haar in Antwerpen te ontmoe ten. Vrouwtje kwam terug te Amsterdam, maar nog steeds kon ze hem niet verge ten. In December 1902 stierf haar moeder en bij het graf der moeder liet de vader zijn dochter beloven, dat zij Jacob zou vergeten. Dit was een zeer schoon© belofte en de eerbied voor den vader is een schoo- ne deugd, maar de liefde van twee har ten, die elkaar hebben gekozen, is ster ker dan beide. Zij vergat Jacob niet, zij ontmoette hem nog steeds in 't geheim. Naarmate zij echter weer niet ver- i scheen, werd zijn argwaan grooter en toen een vriend hem zelfs vertelde, Vrouwtje gezien te hebben, loopende met 'n heer met 'n lorgnet op den neus en 'n jas over den arra, steeg zijn jaloezie ten top, hij wilde haar no«g eens zien, hij zou dan den vriend tegenover haar stellen en zij zou moeten toegeven. 1 't Was dan in den avond van 9 Maart van dit jaar, dat Vrouwtje wandeldem haar vriendin, Gratia, toen Jacob zit bij haar voegde. Hij liep met de hande in de zijzakken van zijn jas en drongi sterk op aan, dat zij den volgende avond op een bepaalde plaats zou k« men. Hij zou dan den persoon, die ha< met eigen oogen had zien loopen in g> zeischap van een heer met 'n lorgnet e 'n overjas, tegenover haar stellen. Als je 't rechtschapen meisje bea dat je voorgeeft te zijn zeide hij - welnu, kom dan om je te verantwoorde! Ik kan 't je onmogelijk zeker belc ven, je weet, m'n vader is 'n streng men". -Als 'n ander 't je vroeg, zou je 't wt kunnen beloven", zei Jacob. Vrouwtje wist heel goed, dat 't nu gt beuren moest, haar voorgevoel zeide haar. Ik weet niet wat je wil zei ze - maak je toch niet zoo zenuwachtig, wa heb je toch in je zak?" Zij wilde haar hand in den zijzak vai zijn overjas steken, waar haar voorgevoe zei, dat hij iets verborg, om haar te trel fe«n, maar hij stootte haar hand terug zeggende: Dat gaat je niet an, zeg mi maar of je komt, ja of neen". Eerst zeggen, wat je in dien zal hebt, dan zal ik je uitsluitsel geven," antwoordde zij. Maar hij werd steeds zenuwachtiger, naarmate zijn fata naderde en toen d? vriendin, Gratia, zeide: Laat haar tocï met rust, ze mag niet van haar vadei en ze heeft je bij het graf van haar moe. der afgezworen", kende hij zich zelf niei meer. 't Was in de Zanddwarsstraat. onge veer half tien. Vrouwtje ging tegen een huis staan en weende. Opeens haalde Jacob het kleine, zwarte revolvertje, dat hij in den zijzak van zijn overjas verborgen had gehouden, te voor. schijn en loste een schot op haar. Zoo als hij zegt, richtte hij het een paar me. ter ter zijde van haar lichaam, met het doel haar schrik aan te jagen, maar het kogeltje drong even boven de linkerborst in haar lichaam, zoodat zij een gil uit stiet en viel. Jacob schoot daarna twee maal op zichzelf. Daar échter de kogel uit een revolver, zooals algemeen bekend is, op eenige meters afstand meer in- dringingsvermogen heeft, dan wanneer hij op eenige centimeters afstand van den loop wordt gestuit, verwondde hij zich zelf niet. Toch meende hij ter voltooiing van het tragische tafereel want Jacob was sterk romantisch aangelegd de armen naar het uitspansel te moeten uitstrek ken en achterover ter aarde te moeten vallen. Vrouwtje werd naar het gasthuis ge bracht en daar verbonden. Later vonden de doktoren het kogeltje op 5 centime ters diepte. Ook Jacob werd naar het gasthuis gebracht en ook bij hem werd de kogel teruggevonden, doch op een minder gevaarlijke plaats, nl. in zijn vestzak, terwijl hij een blauw vlekje op de borst had. Vrouwtje's wond genas voorspoedig. Later trachtten vrienden van Jacob haar over te halen om het ter terechtzitting te doen voorkomen, alsof ze zich samen van het leven hadden willen berooven. Dit romantisch verhaal ging er echter bij den rechter-commissaris niet in, daar er verschillende getuigen waren, die een heel andere lezing gaven. Aan den wapensmid J. D. van Egmond als deskundige gehoord, werd tijdens de zitting opgedragen proeven met het re volvertje te nemen. Na de pauze, als de proeven genomen zijn, verklaart deze deskundige, eerst twee kogels geschoten te hebben van patronen, die geplaatst waren in trommelkamers, waaruit hei schot op het meisje en een schot in de lucht zijn gelost. Beide kogels drongen op 'n paar meters afstand door 'n plankje van ongeveer 5 cM. dikte heen. De derde kogel, op een handbreed af stand geschoten uit de kamer, waaruit ook het schot door beklaagde op zich zelf was gelost, drong niet in het hout door, maar «gaf slechts een deuk. De des kundige leidt hieruit af, dat die kamer niet deugt, hetgeen dus een gelukkig toeval voor beklaagde mag worden ge noemd. Nog verklaarde deze deskundige, dat, aangezien de revolver slechts van zeer. klein kaliber is en dus aanmerkelijk öp stoot, zelfs de beste schutter niet met zekerheid kan bepalen, waar zijn kogel terecht zal komen. De apotheker H. ten Harmsen van der Beek, die daar in de buurt woont en in wiens apotheek zoowel Vrouwtje als Ja cob zijn binnengedragen, verklaart, dat hij, thuiskomende, het meisje vrij kalm op den grond vond zitten, terwijl Jacob daarentegen geheel bewusteloos en stijf op den vloer lag. Aanvankelijk maakte de apotheker zich dan ook het meest on gerust om Jacob, maar toen hem bleek, dat zijn bewusteloosheid slechts van ze- nuwachtigen aard was, besteedde hij zijn zorgen aan het meisje, wier wond hij reinigde en het eerste verband legde. Verder werden eenige politie-beambten gehoord, wier verklaringen liepen over eene bekentenis, die door beklaagde zou afgelegd zijn, inhoudende, dat hij op het meisje zou geschoten hebben met het doel haar te dooden. Opmerkelijk ech ter is, dat eenige oogenblikken na deze verklaring, beklaagde pertinent volhield, zoo iets nooit gezegd te hebben, en ver klaarde slechts geschoten te hebben om het meisje schrik aan te jagen. De eisch van het O. M. is 3 jaar ge vangenisstraf. Beklaagde toonde zich zeer ontdaan. Als verdediger trad op mr. L. W. van Gigch. (De Telegraaf). Moedwillige brandstichting. De rechtbank te Leeuwarden heeft den 21jarigen IJnze K., boerenarbeider te Tjum, thans in hechtenis, wegens het moedwillig in brand steken van een hooiblok toebehoorende aan en staande op het erf van G. Palma, te Tjum, ge pleegd in den nacht van 4 op 5 April jL, overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2