NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Oratfreken. 20s Jaargang Maandag 15 Juni igüb. No. 6121 DAGBLi AtooMJaementsprUs Voor Haarlem per -3 maanden. f 1.20 Voer d® dorpen ia. dea omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 2 maanden1.30 Franco door het geheels Rijk, per -3 maanden1.65 Atfsondsrlijk® nummer» 0.021/» GeSIuatreerd Zondagsblad,, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Vi de omstreken en franco per post. 0.45 Aaverteritiën Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem te de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zuider BuUenspaame No, 6, bftftrcommunaal Telefoonnummer der Redactie (i00 en der Administratie 122, Groote Montstraat No. 55. Telefoonnummer 724. USSg»TO dsr Vennootschap Leuren» Costsr. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. 1 Advertent!®» worde» aangenomen door onze Agenten en. door alle Boekhandelaren en Courantiers, Ifet uitzondering van het Arrondissement Haarlem ls het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën Reclame» betreffend® Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. DSÉ bima wmrmohljni dagoStjkm,. bohmSv® Zon* on Foostdagon, Hccfdogemen voor hel BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère L. BAVBÈ CoJOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. E52t stAsitsiaer ïsesÊftsaé ach 4 Haarlem's Dagblad van 15 Juni bevat o.a. De revolutie Iu Servië, Over Chamberlain's plauuen, De afschaf fing der Staatsloterij, De Tentoon stelling te Groningen. Bovendien behoort bij dit nummer on zer courant als gratis-bijvoegsel no. 145 van ,,De Zaterdagavond letterkundig weekblad voor jong en oud, bevattende: Wandelingen in Kennemerland van W. P. J. Overmeer; Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Dames, De groote prijs (verhaal), Licht en Schaduw; Er was ereis een. Koning en eene Koningin, Op de Stoep, benevens de gewone rubrie ken, afbeeldingen, enz. Buiteniandsch Nieuws Engeland. Meer en meer worden de besmette de kens uit Zuid-Afrika opgespoord. Een groot aantal is verbrand of ontsmet. Her. haaldelijk zijn bij onderzoek typhus- bacillen gevonden. In een (ongenoemde) stad is ergens weer typhus uitgebroken, die aan die dekens moet toegeschreven worden. Te Holbom (in Londen) zijn in een tabaksfabriek 235 heele en 103 halve of kwart dekens van dat vuile soort gevonden. Men gebruikte ze om de tabak toe te dekloen! Duitschland. De ziekte van den verpleger Marggraf in de Berlijnsche Charité, is, volgens het in het instituut voor besmettelijke ziek ten verrichte bacteriologische onderzoek, nu toch gebleken pest te zijn. De toe stand van den patient is dank zij de be handeling met het serum betrekkelijk gunstig. De behandeling met serum wordt voortgezet. Stadsnieuws. Hedenmorgen werd in het café Lion d'Or alhier, aanbesteed, door den architect W. F. Doeglas: Het bou wen van twee woonhuizen met boven woningen. Ingekomen waren 12 biljetten, waar van de laagste is van F. M. van Deur zen, voor t 4690. De andere zijn als volgt: J. N. van der Vlerk, I 6035; A. Bylandt en P. Kremers, f 6200; C. Groot, f 6272; H. Schornagel, 1 6334; T. J. Verzijlberg, t 6450; G. L. Zandvoort, f 5888; J. A. Kaub, f 5516; 3. Verhagen, 1 5998; J. Nonnekes en Co., I 6122; Coüp. Bouwersbond, /6149; 3. en S. Winnubst, f 6009. Hierna werd door denzelfden architect aanbesteed: Het bouwen van een pak huis aan de Voorhelmstraat en het ver houwen van een bestaand pakhuis tot winkelhuis aan de Kamperstraat no. 7. Ingekomen waren 10 biljetten, de laag ste inschrijver was G. Zandvoort, t 7295; de anderen zijn: H. Schornagel, f 7956; 3. Nonnekes en Co., 8097; 3. N. v. d. Vlerk, 1 7690; Coöp. Bouwersbond, f 7579; 3. A. Kaub, t 7565; C. Groot, t 8393; J. en S. Winnubst, f 7600; A. Bijlandt en P. Kremers, f 8120; Verhagen f 7998. Zwemmen langs den pu- blieken weg. Wederom ontvingen wij klachten over het zwemmen door jongens in de Houtvaart aan het einde der Ledd- schestraat. Daar dit juist de weg is, die naar de zweminrichting loopt, is het meermalen voorgekomen dat jon ge dames daarlangs een clubje ba dende jongens moesten passeeren. Zeer wensclielijk zou het daarom zijn, dat in plaats van zoo nu en dan aldaar tijdens de warme dagen een vaste politiepost werd gevestigd. Hedenavond heropent de heer A. H. de Wilde 3r., handelaar in ijzer waren, kinderwagens en sportkarren, Turfmarkt hoek Kampervest, zijn geheel nieuw gerestaureerde magazijnen. De winkels zien er keurig uit en zul len vooral des avonds een goeden in druk maken door hunne heldere ver lichting. Men zie de in dit blad voorkomende annonce. De tentoonstelling van oude en nieuwe kantwerken, die in het Mu seum van Kunstnijverheid op het Pavil joen geopend is, werd in de afgeloopen week bezocht door de leerlingen der Rijks school voor Kunstnijverheid te Amsterdam, onder geleide van den di recteur dezer inrichting. Het bezoek was ook deze week weder toenemend. Daar de sluiting onherroepelijk den 28en dezer maand zal plaats hebben en de directie een ieder in de gelegenheid wenscht te stellen deze belangrijke ver zameling in oogenschouw te nemen, zal het Museum Zondag telgen verminder den prijs toegankelijk zijn. Aan jhr. mr. 3. W. Quintusis op zijn verzoek eervol ontslag verleend als regent over de gevangenis alhier. Tot concierge vanhetgebouw van den Protestantenbond is benoemd de heer A. de Herder. Naar wij vernemen zal door de slachtoffers der laatste staking hier ter stede eene maatschappij van dienst verrichting worden opgericht. Als voorloopig directeur werd aange wezen de heer Dekker. Met groot verlof. De miliciens der lichting 1902 van het bataljon infan terie, alhier in garnizoen, werden heden in het genot van groot verlof gesteld. Gel ij k velen met leedwezen zullen vernemen, is de heer Mr. F. H. de Veije, hoofdcommies ter provinciale griffie van Noord-Holland sedert eenigen tijd ernstig ongesteld. Door de Vereeniging de Nederland- ische' Kantwerkschool werd op de Tentoonstelling van Oude en nieuwe kanten een moderne kraag aange kocht uit de inzending van de Keizer lijke Koninklijke Kantwerkschool te Weenen. Uit de Omstreken. Zasmroort. Door Burgemeester en Wethouders is vergurmiug verleend aan den heer J. Water, tot het bouwen van een werkplaats achter zijn huis aan de Haarlemmerstraat No. 3 en is goed keuring verleend aan het bouwplan van de kiosk voor de heeren Aukes Co. te Haarlem op het terrein van de E. N. E. T. alhier. Door de politie alhier is aangehou den en naar Haarlem overgebracht, een Duitscher, die opgaf genaamd te zijn W. L. H. Geckler en die alhier zonder geld en voldoende papieren rondzwierf. Op 9 3unï jl. waren alhier aanwezig 732 badgasten, bijgekomen tot 12 3uni 53 en vertrokken 51, zoodat op 12 3uni jl. alhier aanwezig waren 734 badgasten te gen 722 op d'enzelfden datum van 't vorig jaar. Bij het bestuur der Protestantsche vrij zinnige kiesvereeniging zijn als voor- loopige candidaten voor de a.s. gemeen, teraadsverkiezing van 3 leden, ingediend de aftredende raadsleden, de heeren C. Draijer, D. Driehuijzen en F. Zwaan. Nog werd als voorloopig candidaat ge steld de heer E. H. Brokmeier. In de a.s. algemeene vergadering op Woensdagavond e.k. zullen de genoem de heeren, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk hunne meening uitspre ken omtrent verschillende door het be stuur aan de orde gestelde gemeente zaken. IJmuiden. Er is hier reeds een derde leesgezel schap gevormd voor Hollandsche en buï- tenlandsche lectuur en wel met 20 leden. Binnenland. Tweede Kamer. In de Kamerzitting van a.s. Dinsdag is de voorzitter voornemens voor te stellen aan de orde te stellen de behandeling van de interpellatie van den heer Heems kerk over de bevoegdheid van de z.g. vergadering van Stad en Lande aan gaande hare bemoeiingen met de gemee ns heiden en weiden in Gooiland, mede in verband met de droevige gebeurtenis van 1 Mei jl. in de gemeente Blaricum; voorts de interpellatie van den heer De Vries naar aanleiding van het koninklijk besluit van 16 Maart 1903 (Stbl. no. 83) speciaal betreffende art. 15 in zake steenfabrieken; liet wetsontwerp tot wij ziging van hoofdstuk V der Staatsbe- grooting voor 1902 (verschillende ver hoogingen van posten), en eindelijk eene regeling van werkzaamheden. Weer er een ingeloopeu. Men meldt uit Den Haag-, Een ingezetene hier ter stede verzond op 26 Mei jl. een buitenlandschen post wissel ten bedrage van tachtig gulden aan eene firma in Duitschland, en zulks om daarvoor, naar aanleiding van eene door die firma verspreide circulaire, een lot te ontvangen in eene buitenlandsche loterij. Hij ontving evenwel daarna, en zelfs nadat hij nog tweemaal gerecla meerd had, noch het lot, noch ook eenig bericht van bedoelde firma. De trekking der loterij zou 18 Juni plaats hebben. In een te Den Helder gehouden verga dering van den Marinematrozenbond is de volgende motie aangenomen: „De buitengewone algemeene vergade ring, gehouden op 6 3uni 1903 in het bondsgebouw te Den Helder, saamgeroe pen om een beslissing te nemen in zake het orgaan „Het Anker", gehoord de be sprekingen, besluit; dat „Het Anker" niet meer zal verschij nen als het officieel orgaan van den Al gemeen en Bond van Nederlandsche Ma rinematrozen; en verklaart, dat de organisatie geen enkele ver plichting ten opzichte van dat blad kan aanvaarden". Oproep aan het Nederlandsche rolk De volgende oproep is verzonden; De gruwelen te Kischenew, die overal in de beschaafde wereld een kreet van afschuw hebben doen oprijzen en een diep gevoel van medelijden hebben op gewekt, vonden hier te lande een scher pe veroordeeling, o.a. op de Meeting van 3 3uni, te Amsterdam belegd door den Nedeijlandsclren Zionistenbond. Chris tenen en 3oden wedijverden aldaar in het hooghouden van de beginselen van recht en liefde, zonder welke geene maatschappij kan bestaan. Maar daarmede niet tevreden, beslo ten zij, geheel in overeenstemming met den aard en de traditie van het Neder landsche volk, zich daarbij niet te bepa len, maar de hand der hulpe aan de on- gelukkigen te reiken. Op grond daarvan vormden ondergeteekenden een Comité, dat geld voor de slachtoffers zal inza melen en daarvoor hij dezen een beschei den, maar dringend beroep op uwe mild. dadigheid doet. Welke verschillende beginselen wij ook op het gebied van godsdienst en staat kunde mogen zijn toegedaan, toch reke nen wij het ons eene eer en een plicht, hier eendrachtig samen te werken. Voor al omdat wij nakomelingen zijn van en behooren tot een volk, dat wellicht be ter dan eenig ander den schat der vrij heid weet te waardeeren en dieper dan eenige andere natie kan gevoelen, wat het gemis dier vrijheid beteekent, be seffen wij zoozeer den jammer en ellen de van een volk, dat trots de verdruk king en vervolging niet ten onder kan en wil gaan. Wij vleien ons dan ook met de hoop, dat gij bereid zult zijn, een verkwik- k end en droppel te werpen in den kelk van alsem, dien de joden in Kischenew moeten drinken. Ondergeteekenden verklaren zich al len gaarne tot het ontvangen van giften bereid. Het Nederlandsch Kischenew-Comité: Mr. H. GOEMAN BORGESIUS, 's-Gravenhage. Mr. L. W. VAN GIGCH, 3. TER HAAR 3zn. W. HOVY. Ch. R. KOUVELD, A. I. MENDES DA COSTA, C. W. DE SAUVAGE NOLTING, Rabbijn A. S. ONDERWI3ZER. G. B. POLAK. P. W. SUTORIUS. Prof. Mr. M. W. F. TREUB. Dr. I. Th. DE VISSER. allen te Amsterdam. Dr. P. M. I. M. E. WOLTERING, 'e Hertogenbosch. J. A. WORMSER, Amsterdam. Eenige landbouwers in. Friesland heb ben aan den minister van oorlog een adres ingediend, waarin wordt verzocht, voortaan de jaariijksche inspectie van de milicien-verlofgangers op een ande ren tijd van het jaar te doen houden dan in den hooitijd, wanneer op het land geen arbeidskrachten kunnen gemist worden. Houdt den dief. Donderdagavond omstreeks 9 pur werd de omtrek van het Scheffersplèin te Dordrecht in opschudding gebracht door een gedraaf van politieagenten en ge roep van „houdt den dief!" Er was nl. bij de politie een signalement ontvan gen van een kerel uit Den Haag, ver. dacht van Inbraak en diefstal van een bedrag van 300. Aangezien bekend was dat een persoon uit de residentie te Dordrecht nogal groote verteringen maakte en in eene tapperij een paar schoenen had laten staan, die hij des avonds zou komen halen, werd een oog in het zeil gehouden. Toen die persoon werkelijk zijn eigendom had terugge haald, werd hij door een paar agenten uitgenoodigd met hen naar het bureau te gaan. Aanvankelijk gaf de man daar aan gehoor, maar op de Groenmarkt scheen hij zich eensklaps t£ bedenken: bij keerde zich om en zette het op een ioopen. De agenten hem natuurlijk ach terna, met het gevolg dat hij weldra ge grepen en gevankelijk naar het bureau gebracht werd. Daar onderging hij een kort verhoor, dat echter geen termen schijnt te hebben opgeleverd om hem in arrest te houden, althans hij is weer op vrije voeten gesteld. (D. Ct.). Enquête-commissie. Men schrijft uit Utrecht aan de „N. C.": Zooals reeds werd medegedeeld, zijn door het aldeelingsbestuur alhier van den Bond van Orde van H. 13. S. M.- personeel aan de leden circulaires ge zonden, bevattende de vragenlijst der enquête-commissie. Van de 35 leden heb. ben slechts 6 de circulaires ingevuld. Dit feit staat niet alleen, en van andere zijden gewerd mij de mededeeiing dat over het algemeen onder het spoorweg personeel er tamelijk veel onverschillig heid heerscht om de enquête-commissie voor te lichten en haar taak te verge makkelijken. Mij is zelfs bekend, dat ontslagen spoorwegpersoneel eenvoudig zich van de zaak afmaakt, door niets in te vullen, noch te willen mededeelen, wat ter verbetering van grieven dienstig kan zijn. Zij willen kortweg met datge ne, waarvoor zij vroeger heetten te strij den, niets meer te doen hebben. Dusdanig vermoeden is niet verbon den aan het toelatingsexamen tot een universiteit op zichzelf, terwijl de ze kerheid ontbreekt, dat dit door een ander examen, waarmede dat ver moeden wèl is verbonden, zal worden gevolgd. Mitsdien werd de beschik king van den kantonrechter gehand haafd. Opleidingsinrichtine; voor Socialen Arbeid. In herinnering wordt gebracht, dat de inschrijving van leerlingen voor den nieuwen cursus, die 15 Sept. aanvangt, geopend is en dat het bestuur voorne mens is, bij voldoende deelneming, een proef te nemen om ook jongeren dan 23jarigen tot de school toe te laten, mits zij in het bezit zijn van een einddiplo ma jongens of meisjes H. B. S. met 5 j. cursus of gymnasium of een akte lager onderwijs en onder voorwaarde, dat zij moeien deelnemen aan een voorberei denden cursus van één jaar. Waar da bedoeling is, dat practisch huishoudonderwijs, opvoedkunde en staathuishoudkunde de hoofdbestand- deeïen van dezen voorbereidingscursus zullen uitmaken, ligt het voor de hand, dat veel' jonge meisjes gebruik zullen maken van deze gelegenheid, om zich op zoo bij uitstek practische wijze verdei te ontwikkelen, ook al zijn zij zich nog niet ten volle bewust van haar roeping om zich aan maatschappelijk werk te wijden. Inschrijving Woensdag 24 Juni en 8 3ulï, des morgens 1012 uur in „Ons Huis" Rozenstraat. Schriftelijke aanmel ding bij mej- E. Boissevain, Heeren gracht 3S6, Amsterdam. Rechtzaken. Bij het ontslagen spoorwegpersoneel te Arnhem bestaat het plan, om aldaar een coöperatieve glazenwasscherij op te richten en een expeditiedienst te openen met de omliggende plaatsen. (N. A. C.) Ill braak. Door het O. M. bij de Rotterdamsche rechtbank is geeischt. tegen D. Medema, wegens inbraak in de drukkerij van de firma Masereeuw en Bouten aan de Ged. Binnenrotte te Rotterdam, 4 jaar gevangenisstraf. Voor twee jeugdige medeplichtigen werd ljj jaar geëischt. .Alle drie hebben reeds gevangenisstraf achter den rug. Medema reeds 8J jaar. Zij waren voor zien van tal van inbrekersgereedschap pen w. 0. 37 valscbe sleutels. Examen kiezers. De Hooge Raad heeft heden de vol gende uitlegging der kieswet gege ven. Een student verzocht plaatsing op de kiezerslijst voor 19031904, op grond van het door hem met goed ge- volg afgelegd examen, bedoeld in de wet op het hooger onderwijs, hetwelk j toegang geeft tot de studie aan de universiteit. B. en W. van Haarlem wezen dat verzoek af, welke afwijzen de beschikking door den kantonrech ter aldaar werd gehandhaafd. Bij den Hoogen Raad werd nu doer hem aangevoerd, dat ten gevolge van de wijziging bij de wet van 1900 van art. 1 b 4o. der kieswet bet in dat art. bedoeld examen, aanspraak gevende op plaatsing op de kiezerslijst, niet meer behoeft te zijn een examen, dat benoembaarheid tot ©enig ambt, ver vulling van eenige betrekking, of uit oefening van eenig beroep geeft, maar dat het voldoende is, dat tusschen 't examen en die benoembaarheid eenig zij het verwijderd verband be staat. Dus zou ook het toelatingsexa men tot de universiteit en dientenge volge tot het examen voor een docto raat daaronder vallen. De H. R. achtte die opvatting on juist en geen steun vindend in de ge schiedenis der wijzigingswet van 1900. Immers daarbij heeft de regee ring uitdrukkelijk vastgehouden aan den eisch, dat de examens dienen om het bewijs te leveren, dat de geslaag de candidaten geacht worden denoo- dige kennis te bezitten voor een zeker ambt, betrekking, beroep of bedrijf. Brieven uit Berlijn (Van onzen correspondent). EEN EIGENAARDIG HEEREN DINER. Berlijn, 11—VI—03. Een poosje geleden was ik de gast in een interieur van wapens en uni formen. Een luchtige, hooge eetzaal van een uit een ruime beurs gebouwd officiers casino. Tien breede boogvensters, hoog als kerkramen gedeeltelijk met gebrand glas versierd vijf aan elke zijde, geven uitzicht op het geweldige Tempel'hofer Feld, waar op dezen mooien Meiavond tal van jongens ra votten en voetbal spelen. Zij staan wijd tegen elkaar open. zoodat de lan ge zijgordijnen in den trek heen en weer wapperen, maar het meerendeel der heeren in de zaal, géhard tegen weer m wind, is niet bang voor een tochtje en de kleine minderheid van burgergasten wil in „Strammheit" niet voor de gastheeren onderdoen, al zal menige zwart-jas gedacht hebben; „Morgen ben ik flink verkoudenl" Enfin, a la guerre comme a la guer re! Over gebrek aan ntesche lucht gedurende den langen duur van het maal, kan ten minste niet geklaagd worden. Aan drie lange paralleltafels, vroo- lijk met groen en hooge bouquetten van Meibloesems versierd, hebben on geveer een tweehonderd-tal heeren plaats genomen officieren van alle wapens en rangen, een scala van kleuren; het donkere blauw met twaq fluweelen kragen der artilleristen, het lichtere blauw met rooden kraag van infanteristen, blauw en zilvertressen van cavalleristen. het groen van Gar dejagers, het lichtrood van Ulanenkra- gen en daartusschen hier en daar een wit vest en zwart gekleede jas, een blinkend overhemd en gmoking van een burgergasi Men is niet gaan zit ten, alvorens volgens de regels met buurman links en rechts en overburen te/hebban kennis gemaakt. Mijn vriend1 en gastheer, reserve luitenant van ..Hè veld" stelt me aan de naaste omgeving voor. Zacht rin kelend slaan de hielen der herren te zamen. In militaire houding buigen de bovenlijven voorover; dan neemt men plaats. Na eiken toast wordt de zelfde ceremonieele groet herhaald. Buiging, klinken met vis-è.-vis, een flinke teug en ten slotte een elegant saluut met het opgeheven wijnglas. In de breede gangpaden tusschen de tafels loopen oppassers in blauw ge streepte jasjes af en aan met wijn- flesschen. Onderofficieren houden toezicht op hen en zorgen er voor. dat de bestellingen vlug worden uitge voerd. Een gToot aantal andere 01* passers in uniform en witte hand schoenen zijn gerequireerd voor het ronddragen der schotels. Zij manoeu vreeren zoo handig met hunne tablet ten als volleerde kellners. Telkens als een belletje rinkelt, komen ze als een zwerm nijvere bijen met nieuwen voorraad binnen stuiven ^n worden met groote zekerheid door de onderof ficieren naar de verschillende tafels gedirigeerd. De smalle zijde der zaal wordt door twee kolossale frescoschil derijen. tafereelen uit de vrijheidsoor logen voorstellende, ingenomen. Daartegenover, aan de andere smalle zijde geeft de breede deur aan beide zijden door bronzen busten van den eersten en den tweeden keizer geflan keerd. toegang tot een hooge hal en vervolgens tot een zaal van gelijken, omvang als de eetzaal, hoofdzakelijk voor miiltaire voordrachten, bals en concerten begteipd. Ook deze zaal is met frescoschilderingen en busten ver sierd. Het gelieele. rijk ingerichte casi no-gebouw is niet zooals in de gewone kazernes gebouwd voor rekening van het rijk, maar op gemeenschappelijke kosten der officieren van reserve en. Landwehr van het iBezirkskommando Berlin. Van de estrade boven de breede deur in de eetzaal klinkt vroolijke. luide muziek, opwekkende met élan ge speelde marschen en populaire melo- diën van een sclineidige militaire ka pel. Snerpend schettert het koper van clarinet en trompet en galmt door de hooge zaal maar de militaire heeren laten zich daardoor niet incommodee- ren. Hunne stemmen nemen het tegen de luidruchtigste muziek op en ma ken zich toch verstaanbaar, wat voor de burgergasten niet altijd mogelijk is. liet fraaie casinogebouw, waarin we aanzitten, vormt met een aantal daarnaast gelegen kazernementen te zamen liet Landwehr-Dienstgebaude van het in vier afdeelingen gesplitste Bezirkskommando Berlin, hét tehuis voor al de in Berlijn woonachtige re serve-officieren der verschillende wa pens en van de Landwehr. Hier op de binnenplaats vindt de zoogenaamde „KontrBlversammlung" plaats, waar j de officier der reserve zich op gezette j tijden present moet melden. Daar- naast, in het casino worden nu en dan vriendschappelijke Liebesmahle gehouden, (ditmaal voor de tweede maal met burgergasten), hier worden hals, dilettanten-voorstellingen en con certen gegeven door de reserve-officie ren, en het eigenaardige is, dat men zich daarbij om eikaars burgerlijk be roep niet bekommert. Het feit op zich zelf, dat men door het officierskorps van het regiment, waarbij men z'n jaar heeft gediend, waardig is gekeurd om tot officier te wordeu voorgedra gen. sluit van zelf ln. dat men ais gentleman moet worden beschouwd. Zoodra de officiersjas is aangetrok ken, zijn allen kameraden. Mijn vriend vertelt me. dat hij met onzen vis-d-vis. een boom van een kerel, reserve-offi cier der infanterie, al een paar jaar deel uitmaakt van een kwartet, maar geen van beiden kent het burgerlijk beroep van den ander. Dat neemt niet weg, dat men zich best amusoert. Onze lange infanterist tegenover ons heeft ook een gast meegebracht, zijnen vader, met wien we in gesprek kwamen. Papa is „Eisenbahner", maar ..veel te bescheiden", zegt zijn zoon. Verbeeldt u, hij kon zoo mooie reizen maken als hij maar wou, want hij heeft in binnen- en buitenland vrij reizen". „Och, weet u", valt de vader, dien ik voor een lageren beambte taxeer, een ..subal- ternen Rechnungsrat" of zoo iets der gelijks bii het spoorwegwezen, zijn zoon lachend in de rede dat lijkt mooier UR-n het is. De vacantie wordt dikwijls erg besneden en dan op zulke ongunstige tijden verlegd, dat maar nu valt op zijn beurt de zoon den vader in de rede: „Papa, daar komt de pudding". Ik heb hem begre pen en kijk mijn vriend even aan. Blijkbaar vindt de zoofi het niet noo- dig. dat de oude, praatgrafie papa 1 over zijn interne dienstaangelegenhe-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1