men bezoek van den Czaar aan Rome, ten einde de waardigheid van de Itali- aansche democratie niet te kort te doen. en de afkeer tegen het despotisme uit te spreken. De Tentoonstelliag te Groningen. Speciale correspondentie van (Peereboom s algemeenen dienst) voor Haarlem's Dagblad. Maandagmiddag had in tegenwoordig heid van een talrijk en uitgelezen gezel schap, de feestelijke opening der ten toonstelling plaats. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. E. Scholten, ving zijn rede aan met een hartelijk woord aan de nage dachtenis van den heer Alberda van Ekenstein, eerelid der tentoonstelling. Spreker wees er op. hoe in 1901 de Ver- eenigïng tot bevordering van Vreemde lingenverkeer het initiatief nam, m?t de bedoeling weer eens bekendheid te ge ven aan wat Groningen is en doet en ging uitvoerig de geschiedenis der voorbereiding na, en hoe men, allengs het denkbeeld uitbreidende, kwam tot wat de expositie thans is. Spr. noemde enkele cijfers. Zoo be slaat de afd. Verwarming en Verlichting 1200 vlerk. M., Turijn GOO, Vervoermid delen 600. Groninger Nijverheid 1200, Algemeene Nijverheid G00 en de inzen dingen op het terrein 500. Aan allen, die eraan meewerkten bracht spr. dank, allereerst aan de Mi nisters van Binnenlandsche Zaken, Wa terstaat en Oorlog. Minister De Marez Oyens den heer Scholten antwoordende, betuigde zijn ingenomenheid met de tot hem gedane uitnoodiging. en noemde deze tentoon stelling een zaak die het geheele land regardeert. Vervolgens ging hij de be- teekenis van Groningens nijverheid en landbo.nv na, welke spr. prees en waarvan hij een deel der historie schetste. De Mipister bracht hulde aan de energie der aardappelmeelfabrieken en prees dan de electrische centrale te Groningm. die zich aanpast ook aan de behoeften der kleln-industrie. In ons land hoopte sPr. op een groote ont wikkeling der industr'e. Voorts hoopte •hij nog r kunnen indienen een wets ontwerp voor een stoomtram in deze streken en wees op de in Groningen nog beschikbare gronden voor tuin bouw. Spr. eindigde met een harteiij- ken gel ïkwensch met de tentoonstel ling en rukte de hoop uit op haar succes en op haar nut voor de nijver heid. Onze bijzondere correspondent schrijft ons nog aangaande den ope ningsdag van de tentoonstelling te Groningen: Het weer. dat vóór de officieele ope ning al slecht was, werd na die ope ning nog slechter. Als met bakken werd hei water uit den hemel gegoten, zeer tot schade van het terrein en jammer voor den ontworpen optocht vani dei Groningsche vereenigingen, die 's e-vonds zou plaats hebben en nu werd afbesteld, misschien wel voor goed. 's Avonds klaarde het op. Het offi cieele diner had plaats in een der za len van Japan 119 personen namen er aan deel. De voorzitter, de heer J. E. Schol ten. bracht een dronk uit op II. M. de Koningin en stelde voor e^n tele gram van hulde aan .H. M. en den Prins te zenden, dat met daveren® applaus werd goedgekeurd'. Vervoteems dronk de heer Scholten den Minister van Waterstaat toe, die zijnerzij .Is antwoordde in een geestige rede en een toost uitbracht op den heer Gesrtsema Commissaris der Ko ningin. een zoon dezer provincie. Daarna volgden nog verschillende heildronken: van den burgemeester van Groningen op den Minister en het hoofdbestuur en van den heer Doorn bos op de pers enz In de tooneeïzaal werd daarna de Geisha verkort opgevoerd. Hiej* en op het terrein was het zeer druk. Stadsnieuws. Haarlem, 16 Juni 1903. Nijverheid. Het departement Haarlem der Maat schappij van Nijverheid vergaderde Maandagavond in de benedenzaal van café Brinkmann, onder voorzitterschap van den heer F. C. Dufour. Tot afgevaardigden voor de algemee ne vergadering, die op 10 en 11 Juli e.k. te Groningen zal worden gehouden, wer den gekozen de heeren F. C. Dufour en J. Merens, en tot plaatsvervangers de heeren J. van de Ban en F. M. Barnet Lyon. Het adres der H. E. S. M. waarin aan het departement om medewerking wordt verzocht inzake de spoorwegplannen in dé Haarlemmermeer, werd voor kennis geving aangenomen, daar het bestuur van meening was, dat verdere bemoeiing in deze niet op den weg van het depar tment lag. Naar aanleiding van een der artikelen van het nieuwe reglement, ten gevolge van de fusie met de Vereeniging voor Fabrieks -en Ilandwerksnijverheid, werd besloten dat het departement aan het hoofdbestuur zal voorateElen aan een persoon, die 50 jaar bij een Haarlemsche firma werkzaam was, een diploma uit te reiken. Hierna werden de punten van beschrij ving voor de algemeene vergadering be handeld. Over het voorstel van het hoofdbestuur om bij het sluiten van een nieuw con tract voor het drukken van het tijd schrift, de exploitatie der advertentiën door de Maatschappij in eigen beheer te doen nemen, ontspon zich een lang durig debat. De voorzitter meende aanneming van dit voorstel bepaald te moeten ontra den, daar 't zeer gewenscht is dat redac tie en administratie gescheiden blijven. Het ligt toch niet op den weg van den redacteur om moeite te doen voor ad- vertentiën. De heer Van de Poll zeide, dat de re dacteur, de heer de Clercq, tegen het voorgestelde met het minste bezwaar had gemaakt, en dat men dus licht een proef met een en ander kon nemen, en trachten de bron van inkomsten te vergrooten. De heer Y^nvijneu meende, dat voor het verkrijgen der advertentién niet veel moeite behoefde te worden gedaan, daar deze door de strekking van het blad van zelf worden opgegeven. De heer Merens was van meening, dat men de exploitatie van advertentiën ge scheiden moest houden van de redac tie, hetgeen in het belang van het Tijd schrift zou zijn. Ten slotte werd met 7 tegen 5 stem men besloten om mee te gaan met het voorstel van het hoofdbestuur, zoo dat ook het departement Haarlem zal advi- seeren de exploitatie der advertentiën in eigen beheer te nemen. Aangenomen werd het voorstel in zake het uitgeven van een propagandaboekje. Nog besloot het departement te advi- seeren bij jubilea geen medailles, doch diploma's uit te reiken. Voorts vereenigde zich het departement met de voorstellen: a. tot het inrichten van eene afdeeling voor het tentooastel- lingsvvezen; b. tot het doen instellen van een onderzoek naar de oorzaken van den gerlngen omvang, welke de chemische nijverheid hier te lande bezit en naar de middelen, welke aan dezen tak van industrie uitbreiding kunnen geven; c. om t 100 subsidie toe te kennen aan het departement Arnhem voor de ten toonstelling van toegepaste moderne kunst van. 22 Aug. tot 1 Oct. a.s. Ten slotte bracht dr. M. Greshoff ter sprake een leemte in de bibliotheken te Haarlem. Jongelieden kunnen daarin geen enkel boek vinden, dat zij ter ont wikkeling voor hun vak noodig hebben, en dat tevens voor hun leeftijd ge schikt is. Dr. Greshoff wilde hieromtrent echter geen voorstel doen, doch gaf deze zaak aan het bestuur in ernstige overweging. Heden is alhier door L. v. d. Oort, wonende aan de Turfmarkt, de eerste verzending nieuwe aardappelen (Andijker-muisjes) aangebracht. Heden arriveerden generaal P. H. Kritzinger en C. J. Botha; beiden logeeren bij dr. Schepers. Een minder gunstig verschijnsel in de helft der maand Juni is het voor zeker, dat gisteren en heden eenige stoomgemalen en watermolens in de omstreken, wegens het vele water, in werking moesten gesteld' worden. Door C. en W. is benoemd tot opzichter bij het woningtoezicht, de heer E. van Houten te Katwijk a. d. Rijn. Uit de Omstreken. Overveeu. In eene door de R. K. kiesvereeniging alhier gehouden vergadering zijn tot candidaten voor de., gemeenteraad ge steld de heeren: W. F. van Hooff, C. J. Roozen Hz., en N. Rouwens, a'len af tredende leden. Bloomendaal. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal op Donderdag, den 18en Juni 1903, des namiddags ten half 8 ure. Punten van behandeling: 1. Gewijzigde verordening schoolgeld- heffing. 2. Staten van af- en overschrijving en tot het doen van betalingen uit de post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1902. 3. Pensioens-verordening. 4. Kohier schoolgeld 1ste kwartaal. 5. Benoeming van eene onderwijzeres. 6. Benoeming van leden van het stem bureau voor de verkiezing van leden van den Raad. 7. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Heemstede. Vergadering van den Raad der ge meente Heemstede op Vrijdag 19 Juni 1903, des avonds ten half 8 ure. Onderwerpen: 1. Adres A. P. 1. van der Weiden inzake afwatering Kerklaan. 2o. Besluiten af- en overschrijving en suppletoire begrooting 1902. 3. Suppletoire begrooting 1903. (Blee- kers vaart). 4. Af- en overschrijving, dienst 1903. (gezondheidscommissie). 5. Voorstel van B. en W. om het Raad. huis aan de telephoon aan te sluiten. 6. Adres van II. Pol en anderen om een locaal der O. L. school te gebruiken voor muziekrepetities. 7. Benoemen stembureau raadsverkie zing. 8. Benoemen commissie collecte ge wapende dienst. Maandagavond werd alhier door het circus Roberti Althoff, regisseur den heer M. Cohen, voor een volle tent de eerste voorstelling gegeven. Hetgeen men daar gedeeltelijk in 't klein ziet overtreft menig groot cïtcus. Wij kun nen dus het publiek in alle ernst aan bevelen de voorstelling te gaan bijwo nen, daar de dressuur der paarden van den heer Roberti Althoff, directeur, de grootste circussen overtreft. Bennebroek. Burgemeester en Wethouders hebben bekend gemaakt dat Donderdag a.s. de collecte zal worden gehouden voor het fonds van de gewapende dienst. Z&ndyoort. Maandag 15 Juni is het Badhui9 voor minvermogenden geopend met 43 patiënten. Met het bestraten der Willemstraat zal spoedig een aanvang worden ge maakt. Ook do Haltestraat zal groo- tendeels nieuw geplaveid worden Tevens zulien in die straat ti*ottoirs worden aangebracht. In verband daarmede is de Halte<straat voor rijtuigen afgesloten. Met ingang van Maandag jl. werd' bij de i osterijen alhiei ingevoerd eene buslichting en wel: Aan bet hoofdkantoor te 8.20 nam. Aan v'Tla Sandij hook te 8.15 nam. Aan \illa de Winter te 8.10 nam. Aan het bijkantóoi in de Passage te 8.53 nam. Aan het Station te 8.56. Aan den stal v/h. Gr Badh. te 8.15 nam. Aan den tol te 8.15 nam. Plaatsel. tijd. Een bestelling is ingeiegdi te 9.15 nm. Sloten. Als leden van den gemeenteraad zijn alhier aan de beurt van aftreding de heeren G. Veldhuizen, J. v. Bronk- horst, II. Blauwhof en J. C. v. Andel; laatstgenoemde wenscht wegens a.s. vertrek uit de gemeente, niet meer in aanmerking te komen. Binnenland, H. M. de Koningin heeft een gunstig antwoord gezonden aan den Ned. Pho- tografeiiboiid, welks bestuur zich tot H. M. gewend heeft met het verzoek, een huldeb'ijk van 'dien Bond te aanvaar den op haren aanstaanden geboortedag, bestaande in een album, bevattende uit' elk der grootere gemeenten van het Rijk een stadsgezicht met den hoofdtoren tot midden, elke photographie vervaardigd door den photograaf, in die gemeente woonachtig. Het Alg. Ne<l. Werkliedenverbond De heer P. Nolting, voorzitter van de afd. Amsterdam, heeft tot de leden van het Algem. Ned, Werklieden-Ver bond de volgende circulaire gericht, „Het "s mij bekend dat door de aanneming van het sub-amendement Utrecht, op het amendement Rotter dam, is vervallen het woord vooruit strevende. en daarvoor in de plaats is gekomen: (democratische Dat besluit bracht beel wat beweging in de- ver gadering. Volgens de woordvoerders, voorstanders van het rapport der Com missie. wao het nu een feit geworden, dat het Verbond zich had opgelost in den Vrijzinnig-Democratischen Bond, wat natuurlijk een leugen is^ Vooral over het woord democraat maakte men zi,h vreeselijk ongerust; daar door. zoo werd betoogd waren wij botweg republikeinen, dus tegen het Koningschap. Alles spijkers op laag water. „De heer De Rot vroeg naar aanlei ding van het gevallen besluit het woord en verklaarde, namens de Commissie (belast Piet het ontwerpen van de be ginsel*/. 'klaring en het werkprogram) en zijne mede-afgevaardigden, aan de verdere beraadslaging geen deel te kunnen nemen waarop zij de verga dering verlieten. Wij. die den slag op wettige wijze hadden gewonnen, bleven doorvergaderen, terwijl de weg- loopers in een der nevenlokalen gingen, beraadslagen, wat hen in deze om standigheid verder te doen stond. „Uit de circulaire, u toegezonden, is het duidelijk welk plan men daar heeft uitgebroed. Een Comité van Ver weer is tot stand gekomen. Met voor bijgaan van 't nog wettig centraal be stuur, lOept zij de afdeelingen op. het wettig genomen besluit te vernietigen en in hezog te gaan varen van de vooruitstrevende afdeeling Rotter dam. Ondergeteekende oeeft daarom in ernstige overweging, de circulaire van dit Comité van Verweer terzijde te leggen en alleen te beantwoorden de circulaire, u toegezonden door het centraal bestuur. „Dat s de weg van orde". Nationaal Comité tot Steun aan Milicieas. Zaterdagmiddag werd te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer M, C. P. Barbe, eenë vergadering gehouden van de besturen der plaatselijke comité's tot steun aan miliciens. Uit het verslag bleek, dat zich hebben opgegeven 396 mllic'ens, die door de op roeping hun werk verloren hadden, en dat van dit aantal 95 waren geplaatst. Met groote dankbaarheid werd gewag gemaakt van den steun, door de comi té's bij verschillende werkgevers onder vonden. Besloten werd, de hulp ook uit te strekken tot de miliciens van de lichting 1902, voor zooverre ook onder dezen personen mochten zijn, die door den dienst hunne betrekking hebben verlo ren. Op voortdurende medewerking van werkgevers in den lande en financiee- len steun van de burgerij werd met kracht aangedrongen. Treurig. Te Goor heeft het gemeentebestuur zich ontfermd over een huisgezin be staande uit man, vrouw en vijf kin deren, door het in het arrestanten!o- kaal gratis nachtlogies te verschaffen met eiken avond een wittebrood. Dtei man, gep. O.-I. militair met een pen sioen van 1 200, is geheel aan den drank verslaafd; daags gaat hij met een kruiwagen den boer op en bedelt aardappelen om de opbrengst daar van in jenever om te zetten. Als hij pensioen heeft, ontvangen, dan wordt in twee drie dagen die 50 opge maakt hoofdzakelijk aan jenever, om de overige dagen van het kwartaal weer te leven van de liefdadigheid1. Ongeluk. Een treurig lot trof Zaterdagmiddag de jeugdige Scheveningsche visschers- vrouw Pronk. Voor een drietal weken pas gehuwd zijnde, bracht zij haar man weg, die op een logger, liggende in de haven te Vlaardingen, ter ha- ringvisscherij zou vertrekken. Aan boord van den logger maakte zij de reis mede door den Nieuwen Waterweg. Ter hoogte van den Hoek van Holland zou zij in een roeibootje stappen, waarin eeuige mannen za ten, om haar aan wal te zetten. Het bootje kantelde of zij maakte een misstap, maar hoe dit zij, zij viel in de Maas en verdronk onder de oogen van haar man. Door den feilen stroom weggevoerd, faalden de pogingen tot redding nog in het wferk gesteld. Een mislukte ontsnapping. Toen Zondagavond enkele verpleegden van het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik, onder geleide van een paar oppassers, eene wandeling langs de ker mis maakten, wist een hunner te ont snappen. Zoodra zijne afwezigheid be merkt werd, stelde men in alle rich tingen een ijverig onderzoek in, zonder eenig resultaat. Op het Groen-singel had echter een wandelaar den vluchte ling opgemerkt, juist op het oogertblik dat deze zich in een stuk land, met kar- wij bebouwd, verborg. Hem alleen niet durvende grijpen, hield de wandelaar een oog in 't zeil, tot enkele oppassers naderden, waarna men te zamen den patiënt opspoorde, die onder veel tegen stand, naar de inrichting werd terug gebracht. Droevig. Uit Bathmen wordt aan de Zw. Ct. gemeld: Terwijl Zondagmiddag ongeveer één uur de yoederentram van Apeldoorn naar \lmelo voor het station stond (aa,n welken trein een paar wagons met terugkeerende landverhuizers wa ren) om met de snelgoederentrein van AlmeloApeldoorn te kruisen, stapte eert nog jeugdige vrouw uit de coupé, bijna ■-» hetzelfde oogenblik dat die trein oasseerde met het gevolg dat de buffer van de locomotief haar raakte. Dr. P. Mulder die terstond de noodige hulp verleende, constateerde zware kneuzing der borstkas, gebro ken ribben en een gebroken been. Daar haar toestand hoogst bedenkelijk was. is de pastoor uit Lettele ontbo den om haar het laatste oliesel toe te dienen, hetgeen ook noodig bleek, daar zij ongeveer 6 uur is overleden. Nader wordt bericht, dat d© overle dene naar Polen wilde terugkeer en, Margadna van Duhl heette en pas twintig jaar oud was Bijenteelt. De eerste practische les der Vereeni ging tot bevordering der bijenteelt in Nederland, prov. afd. Noord- en Zuid- Hollaud, wordt voor de leden gegeven onder leiding van de heeren C. L. Gla- ser, Loosduinen en F. Aug. Kelting, Santpoort, ter modelstal te Santpoort bij Haarlem, op Maandag 22 Juni a.s. 's nam. luur. Niet-leden kunnen aan de les deelnemen tegen betaling van f 0 25. Aardige manieren. In de „Deutsche Wochenzeitung wordt mededeeling gedaan van een staaltje van willekeur der Duitsche politie. Drie hee ren uit Amsterdam, die een pleizierreis langs den Rijn maakten, werden te Frankfort, zonder eenige hun bekende reden, gevangen genomen en niettegen staande de Amsterdamsche politie, op telegrafische navraag van de Frankfort- sche dadelijk gunstig over hen terug geseind had, nog 18 uren gevangen (ge houden. Ten slotte werden zij door twee politieagenten naar het spoor gebracht, onder strenge aanmaning van direot naar Nederland door te reizen en onder weg niet uit te s'appen, daar zij anders de grootste onaangenaamheden te vree zen hadden. Het mes. Bij eene vechtpartij te Zaandam heeft J. Kalf van West zaan K. Bosschieter van Zaandam met het mes eene ernstige wonde in den nek toegebracht. Kethel. Men schrijft: Nu de geheele oppervlakte is droogge- komen, kan met de werkzaamheden, om het land weder in den ouden toestand te brengen, worden begonnen. Het ge heele land is als 't ware bedekt met een koek en verspreidt een niet zeer aan- genamen geur. -> wegen, die door de overstrooming zwaar hadden geleden, zijn weder in orde gebracht. Om nu te weten, op welke wijze het land weer het beste in orde gebracht zou kunnen worden, had' men den heer A. N. Neeb, landbouwleeraar in de pro vincie, uitgenoodigd, er ee-ns over te ko men spreken. Deze deelde mede, dat de gronden voor alles moeten worden ont zuurd, wat moet geschieden met kalk. welke kalk. bij groote hoeveelheden be steld, ongeveer ƒ70 per 1000 KG. zou kosten, jvaarmede dan 10 bunder kun nen worden bemest. Aan dezen raad is gevolg gegeven, want heden zag men op verschillende landen groote hoeveel heden kalk, voor de bemesting, klaar biggen. De toestand der verschillende onderge- loopen landen is zeer uiteenloopend; die waarop veel gras stond, zal men tot op een kleine diepte moeten ploegen: in de rotte massa i» niets te beginnen. Het land waarop geen gras stond, of waarop een laag slib is achtergebleven, kan, na te zijn geëgd en met kalk be strooid, weder spoedig bezaaid worden. Om weer gras te krijgen, moet alles eerst bezaaid worden, waarvoor moet worden gebruikt 3 4 HL. haver of gerst per bunder, en tevens een meng sel klavers en graszaad. Als alles dan meeloopt, kan men over een maand weiden en in het najaar maaien. De to tale kosten, om de landen weer in orde Ie brengen, worden op 50 tot t 60 per bunder geschat. Voor dit alles is veel geld noodig, dat men op verschillende wijzen bij elkan der zal trachten te krijgen. Een der land- heeren gaf op een vraag, hoe de boeren aan het geld voor bewerken van hun land moeten komen, het ridderlijk ant woord, dat daar natuurlijk de landhee- ren voor moeten zorgen; 't is te hopen, dat goed voorgaan goed doet volgen, dan zal aan dezen treurigen toestand spoedig een einde komen. Gerechtelijke verkoop. Onder Sprundel (N.B.), is op rechter lijk bevel de inboedel eene,r arme we duwe verkocht, wegens het niet betalen der hondenbelasting. Eene oude tafel, kastje, bed en twee gebroken stoelen was alles, wat er te verkoopen viel; de op brengst was 1.23. De onkosten voor het rijk echter be dragen t 46.60. Motorfiets-ongeluk. Men meldt uit Alkmaar aan de „N. Rott, Ct.": Gisterochtend omstreeks half twaalf is hier een ernstig ongeluk gebeurd. De apothekersbediende M. zou met twee kennissen per motorfiets naar de wed rennen te Woestduin gaan. Hij zelf had nooit zoo'n fiets bereden, doch zijn ken nissen, houders der machines, hadden daarin voldoende bedrevenheid en zou den M., die overigens goed fiets rijdt, voor het vertrek door oefening daarin nog wat bekwamen. Tezamen reed men op den Westerweg, toen M. plotseling zijn vaart begon te versnellen in die maté dat de beide an deren hem niet meer konden inhalen. 'Al dadelijk begreep men, dat er iets niet in den haak was. Met eene snelheid van 80 KM. per uur ging M. den Westerweg langs, toen nabij de begraafplaats door eene kromming in den weg de motor met verbazende kracht tegen een boom reed en als 't vtare in splinters vloog. Wonder boven wonder was zijn berij der, door duizeligheid bevangen, enkele meters voor de botsing, op den weg ge slingerd. De ontzettende vaart deed hem een eindiweegs langs den weg schuren en deerlijk aan aangezicht en handen ge kwetst, werd hij door zijn kennissen Op genomen en gebracht bij den landman B., die in tie onmiddellijke nabijheid woont. Dadelijk werd geneeskundige hulp ontboden, die zoo spoedig moge lijk werd verleend. De toestand van den ongelukkige is hoogst zorgelijk: hij mag in geen geval vervoerd worden. Er wordt gevreesd voor hersenschudding. Het ongeluk is ontstaan doordat M., den motor stop willende zetten, juist het tegendeel deed. De sleutel werd zoo wijd mogelijk open gezet en kon toen door hem niet meer gesloten worden. De ongelukkige is gehuwd en vader van twee kinderen. Met Comité in zake hetverraad<,- Wij vernemen, dat het Comité in zake het „verraad" tijdens de alge- m'etene weïkstaking spoedig er toe over zal gaan zijn rapport te publi- ceeren, dat een lïeel boekdeel belooft te worden. Het zou dan tegen matigen prijs verkrijgbaar gesteld worden voor teden van vakvereemgingen en voor het publiek voor eenige gul dens. Volgens geruchten zou het onder zoek alleen minstens f 1100 hebben gekost. Een Perscomité te Eindkoren. Te Eindhoven is opgericht een co mité tot het steunen van de Katholie ke pers, dat zijn doel tracht te be reiken: 1. Door het propageeren van deug delijke Katholieke dag- en weekbla den onder de werklieden en onder meer ontwikkelden. 2. Door het weren van anti-Katho lieke en zoogenaamde neutrale bla den. 3. Door het verspreiden in het alge meen, en in het bijzonder in den ver kiezingstijd, van vlugschriften, waar in vooral voor den werkman wordt uiteengezet, waarin de Katholieke actie moet bestaan en de verderfelijke stellingen van liberalisme en socia lisme worden ontzenuwd en weer legd. 4. Door aansluiting te zoeken bij andere comité's om met vereende krachten te pogen een of meer dag bladen op te voeren tot eerste klasse handelsbladen, waardoor de lezing, van ,,N. Rott." „Handelsblad" en tq. voer Katholieken geheel overbodig wordt. Doodslag. De instructie in zake cfen doodslag gepleegd door zekeren Verstraaten op een korporaal van de jagers in de Krayenhofstraat te 's-Gravenhage, zal binnen weinige dagen gesloten wor den. Die beklaagde moet volledig zijn misdaad bekend hebben. Algemeen Bureau voor militaire Adviezen. Door de heeren W. J. H. Feber, oud-kapitein der infanterie en W. M. Engelberts, oud-luitenant der artille rie, uitmakendte de directie van het pas opgerichte „Algemeen bureau van militaire adviezen", zal men in het vervolg allerlei adviezen kunnen bekomen op het gebied van militaire zaken. Men kan zich bij het buteau abon- neeren om te verstrekken inlichtin gen, terwijl vakvereenigingen spe ciale abonnements-voorwaarden kun nen bekomen. Het bureau is gevestigd Prinsen gracht (hoek Vijzelstraat) no. 959 te Amsterdam. Tentoonstelling St. Louis 1004. De heer H. W. Mesdag heeft den volgenden oproep gericht tot de Neder landsche kunstenaars: Bij Kon. besluit van 17 Febr. U. door H. M. de Koningin benoemd tot Regeerings-Commissaris afd, Schoone Kunsten voor Nederland, heb ik de eeT u voorloopig te wijzen op het groote belang dezer tentoonstelling voor de Nederlandsche Kunst, Het schitterend succes der tentoon stelling te Chicago te danken aan de zoo voorname inzending der Neder landsche kunstenaars noopt tot niet we en krachtige medewerking van a len, die bereid en in staat zijn de et der Hollandsche kunst hoog te hot den. In afwijking met vorige tentoonste lingen zal er voor de Industrie a Works of Art e-elgenheid zijn in ze( beperkte mate in de afd Schoor Kunsten te kunnen exposeeren. Binnenkort zal het reglement wo; den vastgesteld in overleg met de doe Z.Ex. den Minister van binnenlant sche zaken benoemde leden van h( comité, zijnde de heeren Wifiy Ma; tens. kunstschilder te Scheveningex H. W. Jansen, idem en voorzitter de Maatschappij Arti et Amicitiae te An sterdam; A. le Comte. Industrie, hooj leeraar Academie van Beeldende Kui sten te Rotterdam; Ph. Zilcken, etser kunstschilder te 's Gravenhage, wel comité zoodanig zal worden aang< vuldi voor de afdeeling Beeldhouwwei ken en Louwkunst. Geen van beide was echter op d tentoonstelling te Chicago vertegei woordigj. Z. E. de Minister van Binnenlanc sche Zaken stelt zich voor bij d Tweede Kamer een subsidie aan t vragen ter tegemoetkoming der groot onkosten aan de tentoonstelling af de* ling Schoone Kunsten verbonden. Moge die subsidie in het belang de Nederlandsche kunstenaars met alg< meene stemmen worden verleend. De Regeerings-cominissaris. H. W. MESDAG. N.B. Het tijdstip der inzending, zot mede ,e reglementen, zullen zoo spot dig mogqlijk worden bekend gemaal en ingezonden. Uit de rekening en verantwoordin over het negentiende boekjaar der Lt v ensv erzekering-Maatschappij Utree! blijkt, dat het verzekerd kapitaal b< droeg op 31 Dec. f 50,228,165.645 aa kapitaals-verzekeringen en 87,118.1 aan rente-verzekeringen, alzoo vei meerdering van f 1,208,939.775 voor d kapitaals- en van f 4772.51 voor d rentev.: rzekeringen. De inkomsten-rekening wijst ee saldo aan ten bate der winst- en vei liesrekening van f 209.494.59. waardoc deze laatste over de vier jaren van ht vierde vijfjarige tijdvak sluit met ee batig saldo van f 510,728,705. De fondsen-reserve vermeerderd met 4644.695 en wijst dientengevolg een gunstig saldo aan van f 82,994.01 De commissarissen vinden in dez gegevens gereed e aanleiding voor 1 stellen het voorloopjge divident te b< palen on 4 1/2 zijnde het raaxlmn- bij art. 16 der statuten. Yer. van Ned. Werkgevers. Aan 1 et 3e jaarverslag (Juni 19C tot Juni 1903) van de „Vereenigin van Nederlandsche werkgevers", oi gesteld door den secretaris jhr. mr. E Smissaert, zijn de volgende bijzondei heden ontleend. De belangstelling in de Vereenigin bleek in het afgeloooen jaar door h< toetreden van 23 nieuwe leden, waai door het aantal klom tot 146. De Vereeniging gaf blijk van orgi niseerende kracht, toen zij de on vangrijke corporatie van de „Central Werkgevers Risico-bank" in het leve riep. die thans een eigen huis hee: betrokken (Damrak 48, Amsterdam) e een geheel zelfstandig bestaan leid Op uitajodiging van het bestuur de Bank traden voorzitter en secretari der vereeniging op verscheidene plaa sen op om de beginselen en de organ satie der Bank uiteen te zetten. In zake de Beroepswet bad de Ve: eeniging de voldoening dat wat i hoofdzaak in haar adires aan d Tweede Kamer was opgemerkt, en te verbetering aanbevolen door de R( geering in do wijziging van haar vooi dracht werd overgenomen. Uitvoerige mededeelingen wende gedaan omtrent de organisatie van d werkgevers in zake de „voordrachte voor de beroepsraden". Van dit vr ingewikkelde verkiezingswerk wer door het bestuur der vereeniging leiding op zich genomen Het resu taat mocht bevredigend heeten. Wi werd niet overal in de 90 gemeentel waarheen het bestuur zijn circulaire enz. had gericht bereikt wat men zie had voorgesteld maar het staat vas dat, zoo de Vereeniging in dezen ni< het initiatief had genomen, veel mii der bereikt zou zijn. Op verzoek van de Staatscommiss: van enquête omtrent het spoorwegpa soneel tot het verstrekken van schrl telijke inlichtingen zond het bestui aan die commissie een afdruk va „Arbeids- en rusttijden in 100 onde nemingen" (de uitkomsten van het i 1900 door de Ver. ingestelde onde zoek), benevens .voorzieningen b ziekte van werklieden in 96 ondern- mingïn" (enquête door de Ver. het vi rige jaar ingesteld). Overigens ve klaarde het bestuur dat zijn lede gaarne bereid waren desgevraagd c commissie met nadele inlichtingen va dienst te zijn. In zake maatregelen tegen arbeid conflicten kwamen de drie volgenc vraagpunten op de agenda: I. kan ni< het ontstaan eener werkstaking wo den voo.-komen, doordat de werkgevt omtrent verschillende punten geregel overleg pleegt met (een vertegenwoo diging van) zijn personeel? II. behoo niet onze Vereeniging het initiatief nemen tot een organisatie van werl gevers, waardoor eendrachtig ka worden front gemaakt tegen eische van werklieden? III. behoort niet ons Vereeniging een organisatie der „mi lestverzekering" ter hand te nemen? Aan de opdracht voldoend"© om U aanzien van deze voorstellen zij denkbeelden te ontwikkelen en t< behandeling in de ledenvergaderir voor te bereiden, concludeerde c secretaris tot het instellen van ee onderzoek omtrent punt I, het rappo omtrent welk onderzoek gesteld zo moeten worden in handen een* commissie; aan deze commissie ko dan tevens worden opgedragen bat denkbeelden te ontwikkelen omtrei eenige vragen, die ter zake van pui II rijzen; wat dit punt betreft ontri€ overigens de secretaris eenig initi; tief van onze vereeniging; tegen pui III ontvouwde hij enkele bedenkii gen. Het bestuur verklaarde i hoofdzaak de inzichten van den s cretaris te deelen en deed dJenove eenkomstïg Verschillende voorstedie aan de ledenvergadering, welke c

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2