Haarlem's Dagblad Asasterdamsebe Beurs April te Amsterdam werd) gehou- ien. Wel verklaarden de op die vergade- ing aanwezigen zich in beginsél voor Ie bestuursvoorstellen, maar de bij enkomst was, wegens de tweede, uist den dag te voren ingetreden poorwegstaking, zóó slecht bezocht, [at het bestuur besloot de voorstellen tlsnog op de agenda van de jaariver- ;adering te houden, te meer daar 'ele leden, die de vergadering van 7 üpril niet hadden kunnen bijwonen, srnstig bezwaar tegen de voorstellen sleken te hebben. Een nuttig werk deed de Vereeni- ging, toen haar -door de bureaux van eenige Kamers van Koophandel ver zocht wterd, een leiddraad te willen, opstellen bij de behandeling van het vóór-ontwerp Arbeidswet^, dat ten) {ine van advies was gesteld in han den van de Kamers van Koophandel van Arbeid. Aan den secretaris Koophandel verzocht werd een leid draad opgedragen en het bleek bet bestuur, dat deze arbeid door vele leden, tevens lid eener Kamer van Koophandel of van Arbeid, zeer ge waardeerd werd. Hiermee was ook thans weer be reikt een der oogmerken van de Ver eniging: een bureau te scheppen, dat altijd gereed is om voorlichting te; Verschaffen omtrent onderwerpen van igociale wetgeving. Het tegenwoordig bestuur van de Vereeniging van Nederl. werkgevers is samengesteld als volgt: Gebr. Stork Co., (D. W. Stork), voorzitter; Arntzenius Jannink Co. (G. J. Jannink), ondervoorzitter; Van Heek Co., (J. B. van Heek), pen ningmeester; Holl. IJz. S. Mij. (mr. H. P. L. C. de Kruijff Jr.), Verlkade 'Co. (E. G. Verkade), Stoomvaart-Mij. ^Nederland" (P. E. Tegelberg), Stea- Tinekaarsenfabriek Gouda" (dr. H. IJssel de Schepper). (N. Ct.) Leger en Vloot. Zaterdag werd te Utrecht ter aarde besteld het lijk van den oud-kolonel der 'genae A. M. Polvliet. Aan de groeve hadden zich vereenigd tal van dienstkameraden en vrienden van den overledene, o.a. de generaals Gijsbera-Hodenpijl, Van Moock en Ver- spijck, de kolonel van ',t Sant, de luite nant-kolonel Koolemans Beijnen met bijna alle officieren van het korps ge nietroepen. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, nam cu generaal Van Moock het woord en sprak in hoogst gevoel volle woorden over „zijn besten kame raad, met wien hij zooveel had door leefd en op wiens trouw men zoo reke nen kon" Maar bovenal eerde hij den overledene als kundig en uitstekend of ficier. Daarna sprak de heer Klüsisener, uit Rotterdam, zwager van den overledene. Hij herdacht de vele jaren van vriend schap en wees op den moed en de geest kracht, waarmede Polvliet aan de ram pen die ook hem niet bespaard waren gebleven, steeds hot hoofd had geboden totdat de krachten hem begaven. Nadat ds oudste broeder van den over ledene den aanwezigen namens de fami lie had dank gezegd voor hunne harte lijke belangstelling, verlieten de aanwe zigen den doodenakker zeer onder den indruk van de droeve plechtigheid. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Rockanje (toez.) de heer .G. W. Kobus, cand. te Lochem; te Woerden ds. J. Eringa te Workum. Aangenomen het beroep te Groningen door ds. G. Hulsman G.Jz. te Zandvoort. Bedankt voor het beroep te Holland- scheveld door ds. C. J. Leewmans te Ben- nekorn. .Faillissementen. j grooten planten- en vogeltuin op het j fraaie buitengoed „Westerhout", waartoe de Vereeniging totverfraaiing vanHaar- lem en Omstreken en tot bevordering van Uitgesproken: Arnhem, 8 Juni. P. J. Fanger, bierbottelaar en restaurateur te.het Vreemdelingenverkeer haar mede- Bennekom. Rechter-commissaris mr. werking heeft toegezegd, zullen wij nog H. R. A. Boonen. de circulaire van laatstgenoemde Ver- Utrecht, 12 Februari. H. _L. C. le eeniging aan deleden gezonden publi- Blanc, koopman aldaar. Rechter commissaris mr. R. D. Baart de la Faille. Amsterdam, 12 Juni. H. J. H. Klap- door, dames-kleermaker aldaar. Rech ter-commissaris mr. J. Deking Dura. Geëindigd: A. I. van der Kaay. B. A. de Wind, koopman en winke lier te 's-G.ravenhage. Th. Groothuizen, aannemer te Nij megen. H. Menko, winkelier te Enschedé. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek steli de Redactie zicli niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst Of niet geplaatst, wordt cie copy den inzender niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. Mag ik langs dezen weg, de bevoeg de autoriteiten opmerkzaam malden op ceeren. Deze is van den volgenden inhoud: „Ondergeteekenden hebben de eer het navolgende onder de aandacht van de leden onzer Vereeniging te brengen. Als bekend mag worden veronder steld, dat „Westerhout", een der fraaiste buitenplaatsen in den omtrek van onzen Hout, in andere handen is overgegaan. Hierdoor dreigt het gevaar, dat dit mooie buiten geheel met huizen be bouwd of zoogenaamd „versteend" zal worden. Op goede gronden meenen wij echter, u te kunnen mededeelen, dat er kans bestaat, dat „Westerhout", zoo niet ge heel, dan toch grootemdeels in onge schonden toestand zal blijven. Wordt eerstdaags een beroep op uwen steun gedaan om te voorkomen, dat dit op de grens van onze gemeente liggend boomrijk en schaduwrijk terrein niet door de allesvernielende bijl wordt ge nivelleerd, dan hopen wij, dat dit be den overlast, welké de bewoners der roep niet te vergeefsch zal geweest zijn Amsterdamschevaart ondervinden, door de groote bergen steenen, welke j Brand. Hedenmorgen te half zeven nu reeds 3 a 4 weken voor de huizen brak een binnenbrand uit ten huize van der bewoners liggen? j den heer van Gerth, Jansstraat no. Wel hebben er reéds velene hun graf 56rood, ten gevolge van het vlamvatten op den bodem der vaart gevonden, j van gordijnen, die met een gaskomfoor doch er liggen er nog genoeg, zoodat j aanraking waren gekomen, de kinderen voldoende hun hart kun-j,e novenvoorkamer brandde geheel nen ophalen en menig bewoner zoo'n I ui, De bewoners vluchtten in nachlge- projectiel tegen deuren en vensters krijgt. Ook 's avonds levert het gevaar op, daar de lantaarns dat gedeelte der vaart slechts spaarzaam verlichten. Hopende dat er spoedig tot een al- g.eheele opruiming zal worden oven- waad naar boven, vanwaar zij over het dak een goed heenkomen, zochten en langs den ladderwagen veilig de straat bereikten; waarna zij door enkele buren werden opgenomen. Binnen een kwartier tijds was de gegaan, ver-blijf ik, na U, Mijnheer brandweer, spuit 10 en de slangenwagen de Redacteur dank te hebben gebracht der politie, met "2 stralen uit de water- Geref. Kerk. Bedankt voor het beroep te Putten (Geld.; door ds. W. Breukelaar te Zaan dam. Leiden. Geslaagd voor het propae- deutisch examen in de geneeskunde, W. C. van Raadshoven en A. J. Kor te weg, voor het candidaats-texamien in de Nederlandsche letterkunde, A. A. van Rijnhach. Stoom vaar tberichien. Het stoomschip Salak. van Rotter dam naar Java arriveerde 14 Juni te Southampton. Het stoomschip Kediri, van Java naar Rotterdam passeerde 14 Juni Gi braltar. Het stoomschip Ambon, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 13 Juni van Port Said. Het stoomschip Flores van Amster dam naar Batavia, passeerde 13 Juni Perim. Het stoomschip Pyrrhus. van Am sterdam naar Batavia,, vertrok 13 Juni van Liverpool. Het stoomschip Memnon arriveerde 15 Juni van Batavia te 4ms^rdam. Het stoomschip Prins Maurits arri veerde 14 Juni van Paramaribo te New-York. Het stoomschip Oranje Nassau ver trok 15 Juni van Amsterdam naar Pa ramaribo. Het dubbelschroefstoomschip Sta tendam, van de HollandAmerika- lijn, van Rotterdam naar New-York, passeerde 14 Juni des nam. 12 uur Scilly. Het stoomschip Bogor, van Rotter dam naar Java, arriveerde 15 Juni te Port-Said. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Juni van Pefrim,- Het stoomschip Amsteldijk, van de HollandAmerika Lijn, van Newp.- News naar Amsterdam, passeerde 15 Juni te 4 uur 25 m. nam. Prawle- point. voor de mij afgestane plaatsruimte, Een bewoner der Am ster d amsche vaart. Haarlem, 15 Juni 1903. Station. Geachte Redacteur. Beleefd verzoek ik u mij eenige plaatsruimte in uw blad te verleenen voor het volgende: Uit het verslag van de Kamer van Koophandel bemerkte ik met genoegen dat deze Kamer de stationsbouw be handeld heeft, doch tevens dat de H. IJ, S. M. het verkieslijk vindit bet sta tion met het front naar de Zuidzijde te plaatsen. Dat de LI. IJ S. M. zoo denkt kan ik mij voorstellen, omdat het voor haar er niet toe doet of Haarlem er mooier op wordt. Ons, Haarlemmers, gaat dat meer aa,n en daar waar men nu van plan is door bet verkeerd plaatsen van het station een gedeelte der stad voor goed te bederven inplaats van te verfraaien, meen ik met recht daartegen op te mogen komen en wensch ik er op te wijzen dat als men het station met het front naar de Zuidzijde plaatst, volgens mijne meening de entree van de stad leeiijk. het plein voor het sta tion met alle trams en rijtuigen te klein zal blijven en het Kennemerpiein met het uitzicht op dijken er niet mooier op zal worden. Komt liet front daarentegen aan de Noordzijde, dan zal ieder die de stad bezoekt verrukt zijn over de schoone omgev'Ug van bolwerken en villa's en "zal men door bet Kennemerpiein meer ruimte voor trams etc. disponibel hebben. Welk een verschil dus! Ik meen dan ook dat d'e Vereeniging voor Verfraaiing van Haarlem en Om streken terecht bij de H. IJ. S. M. aan gedrongen heeft op het plaatsen van het front naar de Zuidzijde. Maar ook dit schijnt weinig resultaat gehad te- hebben. Ik zou u willen vragen, geachte Re dacteur. heeft Haarlem in deze niets te zeggen? Natuurlijk dat men het bezwaar zal opperen dat allen die uit de stad ko men door de tunnels moeten om bet station te bereiken. Dit zal volgens mijne meening niet noodig en niet het geval zijn. Voor voetgangers kan immers een kleine ingang aan de Zuidzijde gemaakt wor den. Zij, die per tram of per rijtuig kom'en, zullen geen bezwaar hebben even langer te rijden Men vergete verder niet dat het aan tal der bewoners van bet Noorder kwartier met den dag groot er wordt, Haarlem aan die zijde zich steeds meer zal uitbreiden, en de tijd komen zal dat het station zoo goed als midden in de stad zal staan Verder zullen de tunnels, die even breed worden als Jans- en Kruisweg, geen bezwaar zijn voor bet vervoer, dat zich bovendien gedeeltelijk ver plaatsen zal. Rijtuigen voor Bloemendaal en Vel- sen, die bet meest .ons Stationsplein vullen, zullen dan immers hun weg nemen ever Statenbolwerk en Klever park. Mijnheer de Redacteur, mijn idee, waarmede velen instemmen, heb ik hiermede voldoende toegelicht. Laten zij ,die in deze iets te zeggen hebben, de quaestie goed overdenken vooi'dat. het te laat is en een stadsge deelte dat mooi had kunnen worden, voor goed bedorven is U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend C. leiding het vuur meester en bleek dat niet zoozeer brand- dan wel waterscha de was aangericht. Berlitz School. Men deelt ons mede: In een kort tijdsbestek van twee jaar is de Berlitzschool alhier bezocht door 519 leerlingen, verdeeld als volgt: 182 voor Fransch, 179 voor Engelsch, 124 voor Duitsch, 18 voor Russisch, 10 voor Italiaansch, en 6 voor Spaansch. Dit is dus een enorm succes. De directie spreekt hierover hare er kentelijkheid uit. Aan de zwemschool aan de I-Ioutvaart was de temperatuur van het water des morgens 6 uur 59 gr. Farh. en om 12 uur 62 igr. Sociëteit Vereeniging. A.s. Zaterdagavond is er in de socië teit „Vereeniging" een concert onder leiding van den bekenden componist en dirigent Julius Einodshofer,genaamd Ber- lijnsche Operetten-koning. Zijn corps van ruim veertig musici moet uitstekend zijn. De Voss. Zeitunig schreef indertijd dat zijn melodiën een bijzonder grooten invloed hebt en en men zijn bekende composities stormach tig toejuicht. Voer bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie. Het p 1 a a t s e 1 ij lc comité voor steun der uitgeslotenen heeft in de .laat ste acht dagen ontvangen als volgt: Typografen 111.75, Alg. Diamanthewer- kersbo'riid f 91; diverse lijsten f 35.781; si- garenverkoop Centrale Werkplaats ƒ27.54; idem Conrad 4.84; idem Beij- 6.99; idem Figée 6.72| algemeene sigarenverkoop 5.91^; col lecte Miliciensbond 4.32^; schilders gezellen 8.50; mej. B. 10; stucadoors 1 5.30; lijst bij H. ReinaJda 6.50; N. N. 6.75: meubelmakers 6.50; lijst Haarl. Arb. Secretariaat 11-63; timmerlieden D. .E. V. 13.50; lijst van den heer Voet 20; totaal 282.55. De uitkeering zal hedenavond van 7 tot 8 uur plaats hebben in St. Bavo. Voor een rechthebbende gehuwde f 3.30, ongehuwde 2.40, en voor elk kind 0.25. Vervolg Stadsnieuws Wild r ij d e n. Een wielrijder kwam uit de Doel'straat met vliegen de vaart aanrijden en reed zoodoende tegen een wagen op, waardoor de fiets zoo zwaar beschadigd werd dat deze niet meer te gebruiken zal zijn, Hij bekwam een wond aan zijn been. Het plan „Westerhout". In aansluiting met hetgeen wij in ons nummer van gisteren mededeelden om trent de plannen tot stichting van een staan en konden slechts langzaam over de gevaarlijke plaats rijdten. Met spoed werd een nieuwe rail ingelegd. Raadsverkiezingen. Naar men ons mededeelt zal zich voor de candidatuur Lasschuït vermoedelijk nog een steun-combinatie vormen, en zal ten gevolge van de candidatuur Goedhardt, een verkiezingsstuk verschij nen, dat voornamelijk tegen de opdrij ving der schooleischen is gericht. Hedenmorgen werd door den architect J. v. d. Ban alhier, aanbesteed: Het bouwen van een fabriek voor che mische wasscherij en ververij op een ter- Teim aan den Spaarndammerweg in de gemeente Schoten. Ingeschreven werd als volgt: J. W. v. Santé, t 21650; B. Zuithoff en Zn., 21950; P. v. Duuren, 23333; M. v. Ommeren, 21313; Martens en Zn., 21190 J. Machialse Jr,, 21900; C, J. Cramer, 21880; P. Hoetjes, 21412; Coóp. Haarl. Bouwersbond, 22799; C. Nederkoorn, 21600; J. Giebels en J. v, Servellen, 21510; J. Nonnekes, f 22627; C. den Hol lander, ƒ22680; J. en S. Winnubst, 23385; Hartog en Co. Alkmaar, ƒ23400; H. van 't Wout 22084; T. J. Verzijlberg, 22487. Twee schepen verongelukt. Een dépêche aan de compagnie Frais- sinet meldt, dat de Engelsche stoomboot „Assa" beproefde de stoomboot „Antoi- ne Fraissinet", die bij Carawoe schip breuk leed, vlot te maken. De „Senegal" verongelukte op dezelfde plaats. Het is wel zeker, dat beide schepen geheel ver loren zijn. Zondag hield de Post- duivenvereeniging ..De Zwaluw" een onderlingen wedvlucht van uit De venter, afstand 140 kilometer. De dui ven werden door de goede zorgen van den stationschef te 7 uur in vrij heid gesteld met donker weer en noordenwind. Zij bereikten de hokken als volgt: 1. H. v. Leen 2. A. Kamp. 3. P. C. v. d. Goes. 4. H. v. Leen. 5. II. v. Leen. 6. W. Aarsen. 7. P. C. v. d. Goes. 8. LI. v. Leen. 9. A. Hijkoop, 8-46—35 8-47—38 8—47—39 8-47—45 8-47—45 9—21—23 9—31—54 10—33—50 10—58—30 Fam. Matthiason, Hamburg, Br. En- gelbertsstraat no. 23, 4 pers. F. Allmayer, Amsterdam, idem. G, vair der Bruggen, den Haag, Bou levard Paulus Loof, 4 pers. V. de Roche, Parijs, Pension Maregate. A. Wichers Hoeth, Amsterdam, Dr. Smitstraat no. 2, 6 pers. Gemengd nieuws. Heden is bet 20 jaar ge leden dat mejuffrouw M. Hoogerwerf wonende Oranjestraat, optrad als onderwijzeres aan de Christelijke Bewaarschool in de Oranjestraat al hier. Gisterenavond omstre eks half elf uur was de Haasstraat in rep en roer, door het geschreeuw van brand! brand! Bij een der bewoners in die straat was een brandende lamp naar beneden komen vallen, door het breken van een schakel, waardoor een begin van brand ont stond; spoedig werd bet met de hulp der buren gebluscht, en kwamen de bewoners met d!en schrik vrij. Bekeurd. Een paar jongens van 16 jaar zijn be'keurd1 wegens het af boeken van takken in den Hout. Eon koeiien-geseluedems. De „Gaulois" vertelt een vermakelijke ho eden-geschiedenis. Toen een der „onsterfelijken", een altijd net ln de puntjes zittend lid van de Fransche Academie, onlangs naar huis wilde gaan, vond hij in de kleedkamer niets dan een hoogen zijden hoed. De letters waren hem onbekend, en nadat hij twee dagen tevergeefs had ge wacht of de eigenaar zijn hoed kwam opvorderen, maakte hij zijn bediende gelukkig met de „kachelpijp". Eenige dagen later kreeg hij be zoek van een collega. Het jonge acade mie-lid vond zijn collega erg veranderd; hij keek hem oplettend aan en zag toen, dat "hij een nieuwen hoed op had. Men begon een praatje over de dief stallen, welke in den laatsten tijd zoo veelvuldig voorkwamen. Collega beklaag de er zich over, dat hij zijn. hoed ook had vermist. .Hij zag er nog goed uit", zei hij. „En eigenaardig genoeg heb ik er 'n splin ternieuwe voor in de plaats gekregen. Natuurlijk heb ik hem niet terugge bracht, vooral, omdat ik twee frank heb moeten betalen om hem passend te la ten maken. En collega streek heel tevreden met den arm over zijn „hectolitertje". Het jonge academie-lid begon te lachen en zeide: „Lk heb denzelfden avond ook zoo'n gevalletje gehad, maar ik heb 25 frank voor een nieuw hoofddeksel moeten be talen en mijn bediende heeft van het exemplaar, dat ik in handen kreeg, maar vijftig centimes ontvangen. Meer i dat voorvaderlijk erfstuk niet waard, zei de hoedenmaker". Een luchtballon. Boven Eindhoven werd Woensdag middag een luchtballon gezien, die bleek te zijn van den „Luchtschiffer Verein" te Barmen en gisterochtend \e 7 uur was opgelaten. Een officier en drie burgers hadden- de luchtvaart meege maakt en zijn gistermiddag ruim lxaif vier in welstand nedergedaald op landgoed van den burgemeester van Veldhoven. De reizigers, met ballon en mand, zijn om uur van daaruit weer naar Duitschland vertrokken. Aangifte werd gedaan door een bewoner van den KI. Houtweg, dat bij een broendenden kip met vijf eieren vermist. Bij vonnis van de Arrondis- sements Rechtbank alhier d.d. 16 Juni 1903 is in staat van faillisse^ ment verklaard J. Ruysenaars, aan nemer en timmerman te Velsen. Rechter-commissaris jhr. mr. R. de Marees van Swinderen. Jubileum. Men schrijft ons: Binnenkort zullen de werklieden van LIetem en Oudiolf, werkzaam aan de C. W. P. der H. IJ. S. M. alhier, hun 25-jarig jubileum bij genoemde, maatschappij herdenken. Wat wil het geval? Beiden behooren tot diegenen die d'e LI. IJ. S. M. in de stakingsdagen ontrouw geworden zijn. De directie verklaart derhalve dat 25-jarig jubi leum niet geldig, dus zij krijgen de daarvoor vastgestelde gratificatie niet Hun kameraden echter hebben onder ling een collecte gehouden om de jubilarissen bij hun jubileum toch een geschenk aan te bieden. Oponthoud. Gisterenavond om streeks 7 uur bieéf alhier nabij den Oudenweg de expresstrein Amsterdam- Parijs via Anvers, plotseling stil staan, daar door een defect aan de Weistinghouse-rem d!e remmen vast liepen. Nadat het defect zooveel mogelijk verholpen was, kon de trein, na 6 mi nuten oponthoud, doorstoomen. Vechtpartij. Gisterenavond om streeks half acht ontstond alhier in een bierhuis op den Oudenweg een hevige vechtpartij tusschen eenige opgeschoten jongens. Verscheidiene klappen vielen en bijna alle vechters bazen werden verwond. Bovendien sloegen de belhamels een ruit van het bierhuis stuk. Defect aan de rails. Gisterenmiddag omstreeks 12 uur ontdekte een spoorwegwerker bij het huiswaarts gaan een defecte rail op d(en spoorbaan tusschen Oudenweg en Harmenjansweg. Zes treinen, ko mende van Amsterdam, moesten stil De ondierofficie rfè n van den Lloofdc-ursus te Kampen, die dit jaar tot Officier worden benoemd, bezochten heden deze stad! ten einde het Koloniaal Muséum en eenige for ten in den omtrek te bezichtigen. In d a laat st gehouden a 1 - gemeene vergadering der afdl Haar lem van Toonkunst is de heer Philip Loo-ts benoemd tot eere-lid. De oremièresbij ketHaar- lemsch TooneelgezeLscbap zullen steeds tc Haarlem gaan. Verdacht persoon. Bij één dier villa-bewoners aan bet Kennemer piein vervoegde zich Maandagavond te ruim 11 uur een verdacht uitziend persoon, die om een stuk brood vroeg. Hij stelde zich zeer brutaal aan. en weigerde op die eerste aanmaning van den bewoner te vertrekken, waarna deze hem met geweld' het terrein moest afwerpen. Een politieagent, die op en kele passen af stands het gebeurde zag. zette daarna dien man achterna, doch liet mocht hem niet gelukken, den bru talen indringer die ijlings het hazen pad koos, te arresteeren. ISi - - f - 1 i Uit de Omstreken. Heemstede. Maandagmiddag omstreeks 5 uur is uit het Spaarne onder Heemstede een drenkeling opgehaald, zekeren Piet Pieppenbrink, wonende te Haar lem. Door den gemeente-veldwachter Bouman werd Eet'lijk overgebracht naar het lijkenhuis alhier. Zandvoort. Aangekomen badgasten: Dames de Waard, Groningen, Hotel Driehuizen, 2 pers, Mej. Degenaar, Meppel, idem. W. P. Ingenegeren, Utrecht, Hotel Gr. Badhuis, 4 pers. Fam. Hartog Baaida, Baarn, idem, 4 p. Wichmann, Amsterdam, Hotel d'Orange Fam. Hangjas, Amsterdam, Hotel Zee. rust, 3 pers. Von Lengerke, Paderbom, Hotel Kur- haus. Von Detten, idem, idem. Von Sijdon, idem. idem. D. Gillet, Amsterdam, Villa Adm. Tromp, 4 pers. Fam. Drayer, Amsterdam, Haarlem merstraat no. 32, 5 pers. Mevr. Q. Conrads, Rotterdam, Villa Daisy Bell. Mej. G. Teepe, Amsterdam, idem. Dr. Kooy, Groningen, Café Nieuw Zandvoort, 6 pers. Mr. A. van Lier, Amsterdam, Villa Laura, 7 pers. niet veel voedingswaarde, ontegen-^ zeg-gelijk gunstig op den eetlust ea de spijsvertering wordt er idoor be vorderd. Daarenboven is het sap van pas doorgesneden fruit volkomen vrij van microben en de zuren, welke de vruchten bevatten gaan bovendien de werking van ziektekiemen, bacteriën, tegen, welke zoo dikwijls voorkomen in neutrale of alcoholische voedings middelen. Ook zijn zij een voorbe hoedmiddel tegen scheurbuik. Opiumschuiven. In de geneèskundige-hygiénische sec tie van het koloniaal congres te Parijs heeft Brunet gewezen op de dreigende afmetingen, die het opiumschuiven in Frankrijk aanneemt. Reeds sedert een 15 jaren was dit misbruik in het Zuiden in zwang, maar evenals het morphinis- me kenmerkt zich de opiumzucht door proselieten jacht, eu deze is hier zeer vruchtbaar geweest. Te Toulon en Mar seille worden gezelschapsavonden beslo ten met opiumschuiven en theedrinken tot aan den morgen; ook de dames doen mede. De kooplieden in Oóstersche voor- verpen hebben zich er op ingericht, om aan aanvragen om benoodigdheden voor de nieuwe mode ten genoege der geachte clientèle gevolg te kennen geven. Kwallen. De ge he ele kust langs de golf van Ge nua is onlangs door een lastige plaag bezocht. De sterke Zuidoostenwind, die ongeveer 14 dagen aanhield, wierp on telbare kwallen op het strand, die bij het vergaan een afschuwelijken starnc verspreidden, zoodat in de spoorwagens der voorbij stoomende treinen de ven sters gesloten moesten blijven. Vele wa. genladingen waren noodig om de massa weg te halen om ze onder het zand ta bedelven en aldus onschadelijk te maken. Aristocratische handelsvrouwen. Men heeft de Engelschen niet zon der reden eén volk van kooplui ge noemd Zoowel den Engelschen man nen als vrouwen zit de handel in het bloed. Z.elfs de dames uit de groote wereld loonen een bijzondere neiging voor den handel. Aan het hoofd van dé „business women" stond in 1887 lady Granville Gordon, die in Park- street een modezaak had, welke even zeer bloeide als ltet atelier voor da- mes-costuums van mrs. Jack Cum- minigs. Ieder jaar brengt nieuwe re- cruten. De hertogin van Abercorn stichtte eenigen tijd geleden een melkinrich ting en voorziet haar klanten te Bel fast van alle zuivelproducten. Lady Essex staat aan hel hoofd van een bloeiende waschïnricliting in de buiud van Londen. De dochter van lord Stafford heeft een modezaak: de hon. mrs. Turnour een dames-atelier en mrs. Darmer heeft onder den pseudoniem .,01i- nette" zich gevestigd als costumière. Mrs. Welle'sly, die aan den hertog van Wellington verwant was, had een bloenten winkel], evenals mrs. Patrick Heron-Maxwell. Daar de diiensthodfen-quaJestie te genwoordig aan de orde van den dag is, heeft miss Edlth een verhuurkan toor opgericht, terwijl verscheidene deftige dames het vak van manicure uitoefenen. Verscheidene dames zijn eigenares sen van thee-salons. Zoo heeft mrs. Robertson, de vrouw van een officier, een prachtig theé-salon te Londen. De kellnerinnen zijn in 't lila ge kleed en dragen witte schorten met lange mouwen. Lady Warwick had) een 'ingerie-zaak, lady Duncannan een winkel van handwerken! Talrijke dames zijn zieleen-verpleegsters, ter wijl andere in hun onderhoud voor zien door het geven van piano- en teekenlessen. Fruit eten en iniader drinken. De sappige vruchten hebben, naar de chemische anallse aantoont, niet veel waarde als voedingsmiddel. Zij bestaan uit niet veel meer dan een celstof-omhulsel, dat eene oplossing van suiker omgeeft, welke afwisselt tusschen 17 percent als hij zoete druiven en 1/4 percent als bij den citroen. Het gehalte aan water is bij alle vruchten zeer aanzienlijk. Bij water meloenen bedraagt het niet minder dan 95 percent, bij perziken 88, appe len 82, peren 84, pruimen 80, bij aardbeien 90 percent en bij geen fruitsoort is liet watergehalte minder dan 80 percent. Hieruit volgt, dat fruit bij het dieet een voorname rol moot spelen als les- scher van dorst. Bij een ruim gebruik van vruchten heeft men minder behoefte aan drin ken en de velen die niet weten wat zij zullen drinken, moet den raad worden gegeven: „Eet gezonde, rijpe, sappige vruch ten." Daarbij komt, dat 'door het gebruik van zulk fruit het verlangen naar sterken drank bepaald minder wordt. Vele menschen nemen vóór het mid dagmaal, ter opwekking van den eet lust, een goeden, sappigen sinaasap pel inplaats van een bittertje of an deren prikkelenden drank, en dat ia zeker zeer aan te bevelen, evenals bij het naar bed gaan en bet opstaan. De aromatische bestanddeelen van heit fruit wetrken, al heeft dat zelf a-w«ï'SÏt i si stil «5 In M'aar- ifllern ess SSsaistre- fjlseii gelezen. Telegrammen. DE BLOEMFONTEIN-CONVENTIE IN HET IvAAPSCHE PARLEMENT. KAAPSTAD, 15 Juni. (Reuter). In de vergadering van het Kaapsche Parle ment stelde sir John Gordon Sprigg de goedkeuring van, de Bloemfontein-con ventie voor. Hij zeide dat die conventie in zijn geheel en onveranderd moet wor den aangenomen of verworpen. Merr.iman oefende een breedvoerige en scherpe kritiek op de conventie uit, en verklaarde, dat de kolonie in deze quaes tie beleedigd en bespot was. Hij acht het onjuist, dat de regeling van de belasting van het volk uit de handen van het Huls wordt genomen; en krachtig protesteerde hij er tegen dat de kolonie gebonden zal zijn om het pre- ferentieele tarief voor het rijk te eerbie digen. De Engelsche handel heeft de voorgestelde hulp niet noodig; en als de Engelsche handel achteruitgaat is dat het gevolg van de zorgeloosheid, de on verschilligheid en de aanmatiging van de Engelsche fabrikanten. Hij hoopte dat een overeenkomst zou worden tot stand gebracht. De kolonie wordt ge vraagd hjtar eerstgeboorterecht te ver- sjaggeren voor een portie soep; en waar schijnlijk zal zij dan geplaatst worden onder de voeten der Randmagnaten. Burgerlijke Stand. Bevallen: 16 Juni. E. Brands—Dalebout z. E. Balm—Roemer d. T. de Boer—Wal green z. C. J. Kerstbergen—Schagen van Soelen. Overleden: 15 Juni. M. F. v. Egmond 36 j., Kr. Elleboogstraat. L. A. Putten 13 j., z. Berckheijdestraat. door bemiddeling van de firma OLA. IBSEN ea BE UNS. Gister. Heden Ml. 15 Jnnl.Dd. 16 Jnii. Atchison Topeka, Comm688/<exd 66 Denver Rio Grande 29i/i 271/.. Erie's 3'25/g 33 Kansas Oity South24S/t 221 /8 do. pref).441/4 41 Missouri Kansas Texas, Oom. 228/g 20'/o 20 25s/g 23 69 63 34»/t 331/3 49i/i 47 241/., 231/« 818/r 787/g 241/a 22 3.5 341/g 13 12 8H/t 297/j 505 505 National R. R. of Mexico New-York Ontario Norfolk Western Rock Island Cv. Southern Pacific Southern Railways Union Pacific Wabash American Car New-Orleans R. Co. Steels Koninkl. Petroleum Maatach. Columbia. Grand Trunkof Tanada Marktnieuws. Haarlem, 15 Juni 1903. Op de heden gehouden graan- en zaad- markt waren aangevoerd: 30 HL. Rogge, 5.35; 60 HL. haver 3.55 —f 3.50; 30 HL. Mais 5.15.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3